Q SENATOR JORISSEN OVER POLITIEKE TOESTAND GEMEENTERAADSZITTINGEN TE LEDE TE VEEL OF TE WEINIG GROOTSTE STUNT te Lebbeke 490 F 160 F 100 F 220 F 170 F 200 F N.V. HOLBRECHT De2eb"GnésArwaard HET AGENDA EN DE BESLISSINGEN VAN DE RAADSZITTING TE LEDE De Voorpost - 4-3-77 - 7 «Op uitnodiging van de VU-afdeling Erembodegem-centrum was 1 VU-Senaatsfraktieleider Drs. Wim Jorissen te gast in de zaal Rem- i brandt voor meer dan zestig belangstellenden op vrijdag 25 fe- I bruari jl. om er te spreken over de huidige binnenlandse politiek ekonomische toestand. 'oor de gelegenheid was een ver- ieling politieke pamfletten, af fiches, krantenknipsels en diverse ere publikaties ten toon ge steld. Deze dokumenten moesten jaar Vlaamse politieke strijd iproepen en illustreren. Het was bedoeling om aan de hand van .ze memorerende rekonstruktie en stil te staan bij wat er sedert- lien zo allemaal is gebeurd en water ten slotte al of niet terecht is >ekomen van wat men zoal had ;ehoopt. gewenst en vooral geeist ■edurende de voorbije 25 jaar. [preker, senator Wim Jorissen, 'St« :0n dan direkt inpikken op dit uit- Gi ;angspunt omdat hij het ook alle- jdt naai van meetaf aan heeft mee- A< pmaakt vanf het eerste uur en er 5 k randaag de dag nog steeds mid- pr lenin zit. 'ertf)at Wim Jorissen steeds een bui- idi enbeentje is geweest en dit eigen- 197 ijk ook is gebleven ondanks het ant éit dat hij nu reeds jaren een vaste jee 'aarde is binnen het politiek be zeil tel zal iedereen zo stilaan wel ere san weten. Men kan hem zonder 1(je neer bij de politieke dwarsliggers je nderbrengen, een van de al te eldzamen die zich nog durven eren tegen de grote stroom in. ver k>or velen verguisd, zoals recent 2 6 og naar aanleiding van de oprich- m ing van een Belgisch-Zuid Afri- re9 aanse parlementaire unie, door !n 0 nderen weer bewonderd om zijn c^e iet aflatend non-konformisme, a'( ijn openheid, zijn direkte taal en reat ijn Haspengouwse rondborstig- am'ieid. Al te dikwijls zou Wim Jo- rd issen al evenzeer de vreemde iviei end in de Volksunie-bijt zijn en tma 1 is hij niet zo direkt meer bij de ge ongeren te rekenen toch blijft zijn /e n nzet en dinamisme jeugdig aan- in tekelijk over komen. JIAGNOSE emi Vim Jorissen tekende vooraf nze West-Europese maatschap- ij die voortdurend schipperen loet tussen enerzijds een 19de euwsc liberale maatschappijvi- ie, die per definitie het indivi- uele initiatief centraal stelt maar it de aard zelf de grondslag is van et meest verfoeilijke egoisme. en iderzijds een voortdurend toe- emende zgn. socialisering die in lat de ite onvermijdelijk naar een je gebrr inste kollektivisme leidt waarbij p een le initiatief aan banden wordt nuren elegd en waar het individuele n van >oisme vervangen is door het intaal >oismc van een partij, van een behoi ilangengroep, van de...staat, e vei len zou volgens senator Jorissen nze demokratie een synthese unncn noemen uit deze beide iterste komponenten. Dit brengt lee dat er een voortdurende slin- i jaar crbeweging aan de gang is die dee< ch in alle geledingen van de sa te ins enlcving doorzet en met de tijd gelijk ik zijn weerslag heeft op de eko- arten. )mjc en vervolgens ook op de om ei gemene ekonomische toestand, novel p dit ogenblik komt de slinger :en bi ecr terug en maakt onze wes- ok on Re wereld een krisis door waar loenr teraard ook België met onderuit ieester lat. De weerslag ervan zet zich de da )or op velerlei terreinen en het steeds »t er naar uit dat Vlaanderen t het s ns te meerde grootste offers zal egatic oeten brengen zowel op ekono- aard o isch vlak, omdat de opbrengst ssierb nonze inspanningen stelselma- bespi i wordt afgeroomd, als op het C C ilitieke vlak, waar het in stand unnen ,udCn van het bestaande bestel nvangi ;eds ten koste van onze eigen- euwe id gebeurt. Het is inderdaad zo i welk jus senator Jorissen, dat syste- is nog jtisch de inbreng en het werk n 64 van de bevolking wordt Rou: reduceerd tot nog 50 op- luiten: engst wat men dan met een its mee oot woord de onvolprezen pari- we he t heeft genoemd, ewoon a||e terreinen stelt Wim Joris- n een beklemmend immobi- vast, dat bij een samenle- ig in beweging gelijk staat met iteruitgang. Hier viert meer elders de opvatting hoogtij 't zal wel allemaal vanzelf in komen»! Terwijl men in de 'e landen, vooral dan in land en Zwitserland en ook dcrland. niet terugschrok om de vreemdelingen wiens itovereenkomst afgelopen n, onverwijld terug te sturen, blijft deze niet onbelangrijke :p inwoners steeds meer en t een miljoenenlast vertegen- irdigen voor de staatshuishou- en dus ook voor ons. Ook irdc Belgische nationaliteiten- •stie kwam er geen oplossing fcordt er vandaag de dag min- dan ooit iets gedaan om een initieve regeling te bekomen; li doet alsof, men praat maar men houdt zichzelf steeds herhalende en opvolgende tdcringen en intussen laat de dingen op hun beloop Op imisch vlak hinkt de rege- achter de feiten aan cn p< i laast steeds meer \",u;;:v.s weg naar het andere De weerslag van de huiüigc recessie zou in een Vlaanderen met een eigen bestuur en met ei gen middelen ongetwijfeld min der te voelen zijn en zich veel minder scherp aftekenen dan nu het geval is. De reserve die Vlaanderen had kunnen aanleg gen werd, volgens senator Joris sen, steeds afgevoerd naar Wallo nië en dat is de voornaamste reden waarom er meteen zo weinig wordt gedaan om 'n echt federa lisme in te voeren; Vlaanderen is weer eens het wingewest voor de minder aktieve landgenoten van beneden de taalgrens. Senator Jo rissen formuleert het geheel van de Vlaamse situatie binnen het Belgisch bestel als volgt: «Wat wij afgeven zijn wij kwijt en wat wij krijgen hebben wij nog niet gezien!» Wim Jorissen laat zich door de zgn. ideologische minorisering niet afschrikken zoals vele ande ren doen, vooral in onder de Vlaamse socialisten en liberalen. Als er ooit een CVP-staat Vlaan deren is geweest dan was dit zeker het geval nu zowat 20 a 25 jaar terug en het zijn vooral de Vlaams Nationalisten die dat CVP over wicht in Vlaanderen hebben doorbroken. Als de BSP en de PVV zich aarzelend opstellen t.o.v. een federalistische staats hervorming en zich hiertoe weg stoppen achter deze vermeende angst voor minorizering, dan ligt dit vooral aan een gebrek aan zelfvertrouwen en aan eigen ka rakter. De zogeheten Vlaams Na tionale partijen, aldus Wim Joris sen, hebben ook in het donkerste verleden steeds in zichzelf ge loofd met een overtuiging die elke onderdrukking ten slotte vooreen groot stuk heeft ongedaan ge maakt of op zijn minst afgezwakt. Het Daensisme in Aalst is hiervan het sprekende bewijs geweest. Tot besluit deed Senator Jorissen een oproep tot alle Vlamingen om nu onverwijld een tweeledig fe deralisme af te dwingen. In een federale struktuur krijgen wij ook onze ekonomische problemen veel vlugger onder de knie; nu moeten wij steeds de problemen der anderen meesleuren. Na de spreekbeurt ontstond nog een geanimeerde diskussie waar bij ook pertinente dingen werden gezegd aan het adres van het he dendaagse politiek Vlaams Na tionalisme en de VU-leiding en mandatarissen in het bijzonder die op de korrel werden genomen voor hun al te haastige bereidheid om aan het beleid mede te gaan doen veel minder voor het door voeren van de nodige hervormin gen dan de eigen ambities te vol doen. Voor deze bemerking bleek senator Jorissen trouwens heel veel begrip op te brengen. Senator Jorissen sprak tot de leden van de VU-afdeling over de Vlaamse beweging (JM) Vorige week donderdag is de Leedse gemeenteraad voor de derde maal sinds haar installatie op 1 januari, bijeengekomen. Het agenda vermeldde een groot aantal punten. Sommige lichten wy wat nader toe. AGENDA TE UITGEBREID? Nadat de heer gemeenteontvanger Victor Van Geem zijn eed had af gelegd, merkte de heer Albert Van Achter (CVP) op dat hij het in zijn 25-jarige karrierc als gemeen teraadslid nog nooit had meege maakt dat er 33 punten op het agenda voorkomen. Hij vroeg dan ook of dit niet wat teveel was. Of er geen mogelijkheid was dit te splitsen. Burgemeester Gravez was de mening toegedaan dat dit wel te doen was. Hij wees er evenwel op dat hij bepaalde zaken gegroepeerd had om 't alzo vlot ter te laten verlopen. Ook wees hij op het feit dat de dossiers van de andere gemeenten nu binnenko men. die moeten afgehandeld worden en dat hier ook dus wel een reden ligt voor het uitgebreide agenda. Dan kwam punt twee van de dagorde tersprake, nl. de voor lezing van de processen verbaal van de vorige zitting. Er werd ge vraagd dat de raad zijn goedkeu ring zou hechten aan 'n wijziging ter zake. Voortaan zou enkel nog het agenda met de beslissingen per punt voorgelezen worden i.p.v. het gehele proces verbaal. Dit proces verbaal zou evenwel ter inzage liggen minstens een half uur vóór de aanvang van de raadszitting, zodat het zou kunnen geraadpleegd worden door de raadsleden die dit wensen. Mees ter Ruyssinck merkte op dat de voorlezing nu slechts 13 minuten in beslag genoemen had en dat dit dus niet zo'n tijdrovende bezig heid was. Degenen die dit kwar tuur absoluut nodig hadden zou den dan ook een kwartier later kunnen komen naar de zitting. Dit was volgens meester Ruyssinck niets in vergelijking met de lange agenda's. Want, zegde hij tot zijn kollega Van Achter, u kent de gang van zaken hier in Lede nog niet, lange agenda's zijn een ge woonte, maar anderzijds zien we dat er slechts 'n zevental zittingen per jaar plaatsgrijpen. De oplos sing volgens meester Ruyssinck was meer zittingen met een korter agenda. WAAR DE STUKJES AFBIJ TEN? In verband met de definitieve vaststelling der rooiplanncn was er wat te doen omtrent de binnen gekomen bezwaren. Op 't rooi plan van de Impse Dam waren twee bezwaren binnengekomen. Eén daarvan werd verworpen, voor het andere zal er een wijzi ging aangevraagd worden. Daardoor zou een tuin wat vergro ten en zou er wat meer worden afgenomen van een stuk land bouwgrond. Op het rooiplan van de Guchtstraat waren geen bezwa ren. Voor het rooiplan van de Bremenhulweg waren er 2 bezwa ren. Eén ervan werd verworpen, de andere werd aangenomen. Voor he t pi an van de Bosstraat ten slotte, waren er twee bezwaren. Enerzijds was er een bezwaar voor een partij waardevolle bo men in een parkzone die zouden getroffen worden. Er zou een wij ziging plaatsvinden langs de an dere zijde van de baan waar dan een schuur zou getroffen worden. Nog een tweede bezwaar werd verworpen. Er waren enkele in terventies van de oppositie op deze punten. De Heer Frans Roe- landt vroeg of het niet beter was een waardevolle boom weg te doen dan het bedrijf van iemand te schenden. Burgemeester Gravez beweerde dat de bewuste schuur niet meer gebruikt wordt. Ook voor het aanvaarde bezwaar van de Impse Dam, waar landbouwgrond meer getroffen wordt dan een voortuin had meester Ruyssinck bezwaren. En meester Ruyssinck besloot dat er nu twee wijzigingen getroffen waren in tegengestelde zin. Ener zijds schuift men op van een wo ning weg, anderzijos gaat men er naartoe. Er is dus veel willekeur en weinig rechtvaardigheid aan verbonden, besloot hij. Recht vaardig zou zijn langs beide kan ten evenveel te nemen. FINANCIËLE KANTEN Ook enkele eindafrekeningen van uitgevoerde werken moesten worden goed gekeurd. In punt zes waren dat de werken in verband met de toegang tot het Admini stratief Centrum. Er was een wij- zinging van 7.280fr. meeruitgave goed te keuren en de eindafreke ning bedraagt 2.458.367fr. De uitvoeringstermijn werd niet overschreden. Verder was er de goedkeuring van de eindafreke ning van de aanleg van het water- bedelingsnet van de vroegere ge meente Impe. Deze bedraagt 6.525.726fr., waarvoor een toe lage van de Staat van 3.153.000fr en van de Provincie van 750.833fr. Ten laste van Lede blijft nog 2.621.893fr. WIE WOONT HET SCHE PENKOLLEGE BIJ? Er was ook nog een klein tussen doortje te noteren van meester Ruyssinck die vroeg of kamaval- dinsdag voor het Leedse gemeen- tepersoneel ook reeds een verlof dag is. Hij had die dag namelijk niemand kunnen bereiken op het gemeentehuis en kon er dus niet terecht om een dossier te raadple gen. Meester Ruyssinck vroeg verder of het waar is dat raadsle den de zittingen van het schepen kollege bijwonen en indien dit het geval was, vroeg hij om er ook de oppositie op uit te nodigen in het vervolg. De punten elf tot en met dertien, en ook in zekere zin veertien hiel den alle verband met de Vrijwil lige Brandweer van Lede. Zo werd besloten om het minimum effektief van 28 op te trekken tot 38, daar dit toegelaten was ten gevolge van de fusie. Tevens is het personeelsbestand op dit ogenblik enigszins onderbezet, daar er slechts 22 brandweerlie den zijn. Vorige jaar kwamen zes plaatsen vrij die niet werden op gevuld om in het kader van de fusie toe te laten er ook enige per sonen van buiten Lede er bij te nemen. Deze plaatsen werden eveneens open verklaard en een aankondiging zal geplaatst wor den om kandidaten aan te lokken. Meester Ryssinck trok in twijfel dat het praktisch is mensen van buiten Lede aan te werven omdat zij van te ver zouden moeten ko men in geval van brand. Verder werd eveneens het lasten boek goedgekeurd voor de prijs- aanvraag voor een nieuwe brandweerwagen. Hier vroeg raadslid De Cuyperom enige verduidelijking in verband met de werkingskosten van de brandweer en of er ook een bedrag moet worden betaald aan de brandweer van Wetteren. in wier sektie Lede is ingedeeld. Bur gemeester Gravez zegde dat het eerste jaar nog wel iets zal over blijven van het bedrag dat de met Lede gefusioneerde gemeenten Rechtstreeks uit ENGELAND Prachtige ANORAKKEN (alle maten, diverse kleuren) NOVA MURA (laatste nieuwe vinyl) Nieuwe serie BEHANG 1977 ZELFKLEVENDE MUURTEGELS voor keukens, badkamer enz. (per doos) Uit ITALIË Grote partij ANTI-SLIP SCHOENEN RUBBER LAARZEN Brusselsesteenweg 258 i bij elke aankoop 9370 LEBBEKE EEN RUITENWASSER Tel. 052/35.60.42 Uit te knippen. 29873 vroeger betaalden, dit als over gangsmaatregel. Maar daarmee zou dit gedaan zijn. Wel wordt er ieder jaar een bedrag voorzien op de begroting voor eventuele tus senkomsten van het hulpcentrum. Maar het is dus zeer goed moge lijk dat dit bedrag niet wordt op gebruikt. Verder gaf burgemees ter Gravez een kostenraming van ongeveer 700.000fr. werkings kosten. De nieuw aan te schaffen brandweerwagen zou ongeveer 2.300.000fr. kosten. Verder gaf burgemeester Gravez nog een technische uiteenzetting over de moeilijkheden in verband met op roepingen die in het begin van dit jaar gerezen waren bij twee bran den. Ook tenslotte punt veertien had nog enigszins betrekking op de brandweer. Dit punt handelde over aanpassingswerken aan het oude melkerijgebouwwaarin dan de technische diensten van de ge meente zouden worden onderge bracht, alsook de brandweerdien sten. Langs de kant van de Vijver straat zouden een aantal garages, en werkplaatsen worden gemaakt, boven een instruktielokaal (ofte bar). Deze werken zouden wel enige tijd in beslag nemen en zou als anticipatie gebeuren op een eventuele uitbreiding van het ge meentehuis, naar de gebouwen toe waar nu de brandweer is on dergebracht. HUISVUILPROBLEMEN Het laatste punt in openbare zit ting handelde ten slotte over een kontraktuclc wijziging van de op haaldienst voor huisvuil. Hetkon- trakt van Lede dat loopt tot 1982 zou uitgebreid worden voor de deelgemeenten Wanzele, Oorde- gem, Smetlede en Impe, waar het kontrakt ten einde was in 1976. Daar zou nu overal ook een weke lijkse ophaalbeurt plaats vinden. Voor de wijk Papegem, welke ressorteerde onder Vlierzele vroeger is er nog een kontrakt lo pende, met een veertiendaagse ophaalbeurt. Hier zou nu door de firma die de ophaaldienst verzorgt voor de rest van Lede, ook een veertiendaagse ophaling gebeu ren, maar dan geschrankt met de firma van Vlierzele, zodat ook Papegem een wekelijkse ophaal dienst krijgt. De heer De Cuyper wenste dan te weten hoeveel aan de aannemer moet worden be taald. Van burgemeester Gravez vernamen we dat de gemeente aan de aannemer 520fr. per huis moet betalen. Hij voegde er tevens aan toe dat de belasting voor de be volking 200fr. per gezinshoofd bedraagt, dus dat dit een degelijk deficitair geval is. Schepen Min- nebo voegde er aan toe dat deze toestand waarschijnlijk niet zal kunnen behouden blijven. Er werd ook nog aan toegevoegd dat. indien de gemeente zou verplich ten plastiek zakken te gebruiken, de prijs per huis van 520fr naar 50frzou dalen. Raadslid De Cuy per merkte dan op dat voor dc kontraktuele bepalingen ook re kening zou moeten gehouden worden met de plannen voor in- terkommunale huisvuilverwer- king. Want dat het dan wel zou kunnen voorvallen dat men met het kontrakt van de huidige firma opgescheept zit en dat men tevens verplicht is naar de interkommu- nale te gaan. Hij vroeg dan ook de looptijd van het huidige kontrakt en de vervaldatutn. Toen kwam men tot de onstellende konstata- tie dat 't kontrakt stilzwijgend ver nieuwd was. Dus een grove nala tigheid van het gemeentebestuur, dat toch wel moet toezien op der gelijke zaken. Andermaal viel er een positieve tussenkomst van raadslid De Cuyper te noteren, die het voorstel deed om ter gelegen heid van de uitbreiding en aanpas sing van 't kontrakt naar de deel gemeenten toe, van de aannemer een tegemoetkoming te vragen. Men zou hem nu het voorstel kun nen doen om het kontrakt te laten vallen bij de in gebruikname van de huisvuilverwerkingsinstallatie in interkommunaal verband. Dit dus als voorwaarde tot vernieu wing van zijn kontrakt voor de deelgemeenten. De meerderheid scheen hiermee wel rekening te willen houden. DE INTERKOMMUNALE VERTEGENWOORDIGERS Tenslotte was er nog de geheime zitting, met als belangrijkste punt de aanwijzing van de beheeiders van de interkommunale maat schappijen. Allicht wel een brokje trek- en sleurwerk on onze ge meente te mogen vertegenwoor digen (of is er soms een andere reden?). Als vertegenwoordiger voor Imeloost is Rasschaert Jozef aangeduid, zijn plaatsvervanger Roger De Paepe. Voor Imewo werd Roger De Paepe vertegen woordiger en Jozef Rasschaert plaatsvervanger. Bij Teveoost zal Pierre Everaert de gemeente ver tegenwoordigen, zijn plaatsver vanger is August Impens. Voor het Land van Aalst is Jozef Ras schaert als vertegenwoordiger verkozen en Achilles Roelandt als plaatsvcrvanger;kandidaat be heerder is Gustaf De Dijcker. In Interdender is Jozef Gravez verte genwoordiger en Maurice Min- nebo plaatsvervanger;kandidaat- beheerder is Rene Cobbaut en kandidaat kommissaris is Cyriel Noel. In T.M.V.W. is August Impens vertegenwoordiger en Pierre Everaert plaatsvervanger. Voor Sana Lemberge is Alfons Grepdon vertegenwoordiger en Jules Henderickx plaatsvervan ger. Voor Edas is Ernest Galle vertegenwoordiger en mevrouw Van Keymeulen Siau plaatsver- vangster.Alfons Grepdon is kan didaat beheerder. In de Dienst Toerisme is Jules Henderickx ver tegenwoordiger en Maurice Min- nebo plaatsvervanger. Voor Vei lig Wonen is Maurice Minnebo vertegenwoordiger en Jules Hen derickx plaatsvervanger. En ten slotte bij Omob. is Jozef Gravez vertegenwoordiger en Gustaaf De Dijcker plaatsvervanger. Zo werd dus de koek verdeeld. Het einde van de raadszitting was rond 11.15 uur. Dus is gebleken dat de vrees voor een nachtelijke zitting niet volledig juist was, al hoewel begrijpelijk bij het aan schouwen van het uitgebreide agenda. MON D.G. 1Eedaflegging - gemeenteontvanger 2. Notulen - processen verbaal - voorlezing 13 ja, 12 nee 3. Heffing opcentiemes onroerende voorheffing 1977. Reeds gestemd tijdens de zitting van 14-10-1976, nu bekrachtiging. 25 ja. 4. Heffing aanvullende belasting op de personenbelasting. Geldig voor 1977 en 78. 25 ja. 5. Definitieve vaststelling rooiplannen. Rooiplan Guchtstraat (geen bezwaren) 13 ja. 12 onthoudingen. Rooiplan Impse Dam (één bezwaar verworpen, ander bezwaar wijziging voorgesteld) 13 ja, 12 onthoudingen. Rooiplan Bosstraat (één bezwaar verworpen, één aanvaard) 13 ja, 12 onthoudingen 6. Administratief centrum goedkeuring wijziging uitvoeringsdossier goedkeuring eindafrekening toegang Centrum 25 ja. 7. Patrimonium: verkoop grond te Wichelen. 25 ja. 8. Voorlopige goedkeuring algemeen rioleringsnet van de vroegere gemeente Impe. 25 ia. 9. Goedkeuring eindafrekening aanleg waterbedelingsnet van de vroegere gemeente Impe. 23 ja, 2 onthoudingen. 10. Goedkeuring bijwerken te Lede op waternet Wanzele. Goedgekeurd in raadszitting te Lede van 19-11-1976. Nu bekrachtiging van nieuwe raad 24 ja, 1 onthouding. 11. Gemeentelijke Vrijwillige Brandweer, wijziging grondreglement. 25 ja. 12. Gemeentelijke Vrijwillige Brandweer, opcnvcrklaren betrekkingen 25 ja. 13. Aankoop brandweerwagen - princiepebeslissing - lastenboek prijsaanvraag. 25 ja. 14. Verbouwing van de gewezen melkerijgebouwen, princiepebesluit. 25 ja. 15. Rioleringswerken Groenstraat, Speckaertstraat, Keiberg, princiepebesluit van 19-11-1976 - akteneming redenen schorsing met bevestiging van het omstreden besluit. 25 ja. 16. Ophalen huisvuil - wijziging contraktuele bepalingen. 25 ja. In geheime zitting werden dan volgende punten afgehandeld. 17. Muziekschool - vaststelling prestaties. 18. Personeel, buitengewone prestaties - wijziging basis uurregeling. 19. Tijdelijke schoonmaaksters - wijziging prestaties. 20. Toezichter vleeswinkels - kennisname vemictigingsbesluit.21C.O.O. herzieningsbesluit be zoldiging voorzitter - goedkeuring. 22. Politiepersoneel - voorlopige toekenning bevoegdheden. 23. Intercommunale maatschappijen - vertegenwoordigingen voordrachten kandidaat beheerder kommissaris: a) Imeloost en Imewo, b) Teveoost, c) Land van Aalst, d) T.M.V.W., e) Interdender. f) Sana Lemberge, g) Edas, h) Dienst Toerisme, i) Veilig Wonen, j) Omob.

De Voorpost | 1977 | | pagina 7