LEE KARNAVAL: MINI EDITIE VAN AALST KARNAVAL MET EEN EIGEN LEEDSE TOETS GOUDEN BOER NAAR ERPE De Voorpost - 4-3-77 - 9 Ook de vendelzwaaiers kregen belangstelling met hun voorpost-vlaggen EL) De Majoberkes: De braarijen gefusioneerd (EL) De Wichelse Schoeiers in Parijs-by-day (EL) De Helskludders Wichelen (EL) geapplaudisseerd. De on derwerpen hebben zo wei nig te maken met de humor die onze mensen in het da gelijkse leven omringt. Nochtans, in het 25-jarig bestaan van het Leedse kar naval, heeft het plaatselijke politieke zothuis nooit zo veel stof geleverd om uit te putten! Blijkbaar vertrouwt niemand de situatie, blijk baar durft niemand enige politicus voor het politieke hoofd stoten. Je weet maar nooit! Toch was er één groep die het aandurfde de plaatselijke politiek even aan te raken. De (huidige) burgemeester kreeg dan ook de gelegenheid om even (met dank) zijn ver kleumde benen uit te strek ken en van de tribune ar te dalen om op de platvloerse grond, tussen het gewone volk, het doek op te lichten van een goed afgedekte (en misschien voor eeuwig weggedroomde) maquette. Kleur en afwisseling waren er anders wel! En muziek. De muziekkorpsen speelden hun mooiste noten en de dans-loop-stap-trap-buig- springmajoretten zetten hun voorraad aan mooiste henen voor. ot.Martinus van Oordegem, dat ook in Aalst prijzen wegkaapte, beschikt over een oogstrelend en goed 2e Kamavalszondag in het jaar onzes Heeren 1977. Terwijl het Atelsterse karnaval ligt te stuiptrekken op het Stations plein in Aalst, beleeft karnaval in de dichtsbijzijnde groot stad Lee een climax. Vijfentwintig jaar geleden werd in Lee gestart met de karnavalsviering. Op dinsdag. In die tijd kon dafhog. Ondertussen heeft het ups en downs beleefd en werd karnaval verlegd naar de volgende zondag. Na enkele jaren inrijden is die dag definitief geaksepteerd. Onder impuls van enkele verenigingen en individuele personen kreeg Lee-kamaval zijn plaats onder de betere kamavalsvie- ringen in Vlaanderen. Dit 25e, zilveren karnaval is er de bekroning van geworden. De volkstoeloop was enorm en de wil «om te vieren» was overduidelijk aanwezig. Het kon moeilijk anders, ai weken op voorhand werd de bevolking alshetware klaar gestoomd om er een uit zonderlijke dag van te ma ken. Een waslijst vol akti- viteiten die de eigenlijke viering voorafgang zorgde er voor dat het klimaat «mo reel rijp» was. Er waren kar- navalsbals, teedansants, recepties, perskonferen- ties, de prins- en miss ver kiezingen, het kinderkarna- val, de karamellenworp en natuurlijk de bloeiende han del in steun- en lidkaarten. Want er is geld nodig voor de kostumes, de wagens, de «algemene onkosten». Hier in Lee bestaat het nog dat ze je een massa geld aan steun- en lidkaarten af handig maken, «het is alle maal zo duur, en van de gemeente is niet veel te ver wachten», en dat je dan enkele dagen later door de zelfde mensen uitgenodigd wordt op een receptie, Luc ontgoocheld over zijn uitslag van prinsenverkiezing (EL) waarop hun kandidaat-prins of-miss, of de groep of de wagen (een reden om te vie ren vind je allicht) voorge steld wordt. Hier stroomt dan rijkelijk de schuimwijn en er moet wel altijd iemand de loef afgestoken worden. Er wordt door die «arme» mensen op geen frankske gekeken. Wij laten het niet aan ons hart komen en boer De Loose, hij ploegde voort, 't Is toch voor karna val... BIJ DE WINNAARS BEN JE ALTIJD Warm ingepelsmanteld (na- maak-pels) trekken wij Lee- waarts. De zon schijnt, maar het is toch bar koud. En daar trekken zij dan voorbijde groepen van Groot-Aalst en van Klein- Aalst. Die groepen die je helpen financieren hebt met stapels kaarten (entree; steun; erelid-kaarten, mo rele steun, woordelijke steun, tapkaststeun en noem maar op. De kans is uiterst gering dat je een to tale desillussie op zou lo pen wat betreft de kwaliteit van de groepen die je hebt gesteund. Er is altijd wel één bij die het goed doet. Hoe meer groepen je steunt, hoe groter de kans is dat je bij de winnaars bent En hier was het wel nodig op verschillende paarden te wedden! Het verschil tussen som mige groepen was als dag en nacht. Er waren groepen die er een kinderspelletje hebben van gemaakt, groe pen die het duidelijk laten blijken dat het toch maar voor de lok is, groepen die er hun werk van gemaakt hebben, bijna professionele groepen, volwassen groe pen, beginnelingen, groe pen die wel willen maar (nog) niet kunnen, groepen si, groepen la, groepen overal. In de lokalen krijg je van de fan-raadgever-finan cier-kroegbaas steeds het zelfde te horen, hij roept het je bij het binnenkomen van achter zijn tapkast toe over de massa heen «ze zén goed ee» en meteen maakt hij de begeleidende en verduide lijkende beweging met vuist en duim. Gewoon knikken is hier het veiligst. DE STOET, DE STOET Mensen op hun tenen, mensen met het lichaam achter, maar met het hoofd over de schouders van de personen voor hen. Kinde ren op de raamkozijnen, kinderen op schouders van geduldige vaders die met één oog kijken naar de deur van het kafee en met het andere oog naar wat kind lief zoal opmerkt en aan fantastisch ontdekt. Moe ders die drummen om hun kinderen op de eerste rij te krijgen. Wat is het toch dat een volk zo beroert? De stoet, de stoet! De onderwerpen die behan deld worden door de Leedse groepen, liggen nogal ver van de mensen af. Hier net als in Aalst wordt er weinia Boeck Philippe ontvangt de gouden boer uit de handen van burgemeester Gravez (EL) nan In grabbelen r, meerdere malen zelfs. Zijn vlotte toespraak was kort, want hij wen ste zijn leuze «die veel spreekt, veel zevert» indachtig te zijn. Zijn vriend Georges Mertens uit Wan- zele die 20 jaar geleden kamaval- prins was van Lede, stelde hij voor als eerste fusieprins. Hij las dan tevens een artikel uiteen krant voor van 20 jaar geleden, toen zijn vriend dus prins was. In Lede had men er geen gevonden, blijkens het artikeldaarom was men maar in Wanzele gaan zoeken. De Wanzelenaars hadden dan trou wens de raadzaal ingenomen en hun eisen geformuleerd. Daarna hield ook burgemeester Gravez een korte toespraak. Hij hoopte dat 25 jaar karnaval nog geen top punt was. Het doel is volgens hem het peil van Aalst bereiken, maar hij voegde er aan toe niet 't budget van Aalst. Tenslotte overhan digde de Orde van de Leedse Ho vaardige Boer de gouden boer voor de karamellenworp en een aantal zilveren feestneuzen. Op zijn beurt bracht voorzitter De Cremer een korte hulde aan het adres van de karnavalgebied zeer verdienstelijke Orde. Daarna kon het karainellenwerpen beginnen. Mon D.G. Nadat de ereprijs van de ajuinworp in Aalst, «De Gouden Ajuin», terecht is gekomen in Erpe, is nu ook de ereprijs van de karamellen worp van Lede, een «Gouden Boer» in Erpe belandt. De gelukkige winnaar van de eerste «Gouden Boer», geschonken door de Orde van de Hovaardige Leedse Boer, is Filip De Boeck, uit de Molen straat 10 te Erpe. ste sekretaris van toen, de heer Alois de CoenselEen andere me destichter, de heer Hilaire Van Hauwermeiren bleef eveneens afwezig. Verder ook een serie die de voorzitter Julien de Cremer op somde zag er als volgt uit: Geor ges Mertens, Albert Labeau, Al- bert Van Hove, Paul Van der Heyden, Eric De Vos, Walter De Cuyper. Petrus Neyrinckx, Denis De Backer, Etienne De Backer, Paul Baetens, Raf Heireman. Mon Roelandt en natuurlijk de huidige prins Jean-Pierre Ponnet. Daarnaast stelde een zichtbaar ontgoochelde burgemeester Gra vez prins Jempi I officieel aan en overhandigde hem de sleutel van het gemeentehuis. De burgemees ter was ontgoocheld omdat men hem vergeten had uit te nodigen. Daarna voerde schepen Grepdon het woord in naam van het ge meentebestuur. Hij slaagde er onmiddellijk in om alle genodig den aan het lachen te krijgen. Massa volk Zij waren met zeer velen opge komen om naar de kilo's karamel len te graaien. Maar vooral de vele eraan verbonden prijzen zul len wel de aantrekkingspunten geweest zijn, met de nieuwigheid, de «Gouden Boer» voorop. Het was dus zoals gezegd de achtja rige Filip uit Erpe. die de bewuste aramei te pakken gekregen leeft. De andere hoofdprijs nl. :en uurwerk, werd gevonden door de tienjarige Geoffroy Wauters uit i Lede. Wanzele troef Bvorens te beginnen met de ka lmei lenworp was er een korte mtvangst in de raadszaal. Door t feestkomitee werden een aan- verdienstelijke kamavalisten n het eerste uur in de spreek- rdelijke bloemetjes gezet. De rzitter van het eerste feestko- tee de heer René Delens was l aanwezig. Wel was er de eer-

De Voorpost | 1977 | | pagina 9