ROBERT DE LEU: EEN TERJ0DENAAR TE HAALTERT OUD BURGEMEESTER JOZEF LEJUSTE i yoLtiéNH beet veet tusó£ net EREMB ODEGEMS DERDE SCHEPEN 10 -11-3-77 - De Voorpost WW*» Promotor huizenbouw en nijverheid Vijfde, en misschien laatste generatie van de Lejuste's. bewoont ex-burgemeester Jozef Lejuste, teGijzegem in de wijde wereld een typische oude prachthoeve daterend van 1770. Ruime binnenkoer, gerestaureerde «kapellekens» in het dak. poorten, ramen en deuren in uniforme schildcrtrant, heeft deze oude hoeve zowel het antieke als het fijn verzorgde uitzicht van een gebouw dat stilaan tot de plaatselijke historie gaat behoren. Twee prachtige leefkamers, bijna heimatmusea, waar alles daterend van vóór een paar eeuwen, in goede toestand nog te zien is. uiteraard qua comfort aangepast aan de moderne behoeften. Zware, reusachtige antieke meubelen, een magistrale schouw met eiken balken gevuld met tinnen schotels, tinnen bierpotten en inhoudsmaten, in de schouw de blaasbalg, de pook, dc koperen ketels, de oude inhoudsmaat voor graan (30 kg), dc bedverwarmers. verder aarden potten, waterkruiken. Delfts blauw koffiegerei. Aan de wanden geweren, oude kaders met «Geloofd zij J.C. een oog met «Hier vloekt men niet-houtsnijwerk van Bert Van den Broeck, schilderijen en last but not least een kleurenfoto van de laatste raadsvergadering van het opgedoekte Gijzegem. Mijnheer de Burgemeester, stelt u zich even zelf voor Ik kom dus uit een echte landbouwers familie en werd op 20 november 1920 te Gijzegem geboren. Daar ik slechts één zuster had en geen broer was het haast onvermijdelijk dat ik op de hoeve met ruim 10 ha grond als boer zou terecht komen. Ik ging naar Gij zegem naar school tot mijn zevende jaar maar dan trok ik naar het H. Maagdkollege te Dendermonde waar ik verbleef na mijn middelbaar bijna te hebben voltooid tot mijn zeventiende jaar. Onze ouders hebben hier heel hun leven gewerkt en ik zou het bedrijf verder zetten. Wat wel interessant was dat onze grond hier helemaal rond het hof zelf ligt. Op zeventienjarige ouderdom maakte ik dan een eind aan mijn studiën want boeren was destijds nog van een ze kere standing en anderzijds kon mijn vader me best gebruiken. Een tijdje nadien, na te Gent een studentenbal te hebben meegemaakt waar ik (toen al) 890 fr kwijt was, had ik wel wat twij fels of ik wel goed gekozen had maar achteraf kwam alles dan wel terecht. Mijn echtgenote Suzanne Coppens, dochter van een bloemist te Wieze. schonk me twee kinderen: Michel, nu 22 jaar en student in de geneeskunde, 5e jaar en Christiane 20 jaar die zich te Heveriee bekwaamt in het sekreta- riaat. Op de boerderij heb ik dus geen opvolger. Wanneer dan de periode kwam dat de gewone, klassieke boerderij aan ren dabiliteit begon in te boeten en specia lisatie zich opdrong, ben ik, mede uit eraard onder invloed van mijn echtge note, overgeschakeld naar de bloemis terij en houd me dus reeds 17 jaar bezig met het kweken van snijrozen De voortdurende stijgingen van de prijs van de lichte fuel is een zwaar probleem en als een duivel voor de bloemisten en nu nog overschakelen op zware stookolie vind ik persoonlijk niet meer lonend. Wat vindt u nu te Gijzegem qua nij verheid Onder mijn bestuur mag gezegd wor den dat de vroeger onbestaande nij verheid nu te Gijzegem een hoge vlucht heeft genomen, dit door liet ter beschikking stellen van de noodzake lijke gronden voor een nijverheids- Allereerst is er de firma De Lathou wer, de «Ververij van het Dender- land». In 1954 kochten ze een fa briekje bij 't station waar gestart werd met drie man. Na veel moeilijkheden o.a. met onvermijdelijke onteigenin gen is dit uitgegroeid tot een firma van belang. Veel mensen van Gijzegem werken eren, als ze willen, kunnen ze 's namiddags nog naar huis gaan eten ook. Verder is er de «Martin Proces sing International- waar men badsets maakt, alles voor het bad dus. Vroeger werd dat allemaal te Ronse geverfd maar nu gebeurt zulks ook hier ter plaatse Verder is er nu nog een Amerikaanse fabriek bijgekomen, -Jean Allen- waar kunstvezels woor de tapijtnijver heid worden ontwikkeld, vezel die ook ter plaatse wordt geverfd. Verder is er nog een uitbreiding van Dender- land» zelf, de NV Eutron dat zich zal specialiseren in het verven van tapijten volgens speciale procedures. Het be drijf pakt uit met een zeer revolutio naire kleurmethode met acht kleuren volledig door een computer geleid waarbij op een lengte van tapijten gaande tot 150 m en meer niet minder dan 12.000 injektieknopjes de kleuren inspuiten. Met als grondstof syntheti sche garens en als eindprodukt «tuff- ted tapijten- van vier meter breed en een onbeperkte lengte is deze fabriek énig in ons land. In heel Europa be staan er trouwens slechts drie derge lijke. Voor Gijzegem en de werklui is deze industrialisatie alleszins een zeer gunstige faktor die ook meespeelt in het bouwen ter plaatse. En de onteigeningen. Had u daar mee geen problemen Ja, voor wat de e?n u dankbaar is is de andere misnoegd. Toen in«'>Je beginfase de ververij «Denderland» uitbreiding nodig had en geen ruimte had werd overgegaan tot gerechterlijke onteigening met uiter aard alle mogelijkheden vandien als ge weet dat om 9 ha te onteigenen niet minder dan 75 eigenaars dienden te worden aangesproken. De uitbetaalde vergoeding was natuurlijk te klein al hoewel toch moet gezegd dat als later aan deze misnoegde boeren grond te koop werd aangeboden aan dezelfde prijs ze deze grond niet meer verlang den te kopen. De pachtwet speelt hierin wel een belangrijke maar nega tieve rol. Door de pachtwet komt het dat wie buiten de boerderij staat geen interesse meer heeft om een stuk grond te kopen want als hij het moet verhuren is hij het voor 27 jaar kwijt. Hij is er dus geen meester meer over en zo komt het dal landbouwgrond bij verkoop praktisch geen waarde meer heeft. Volledig ak koord met een prachtwet in streken waar belangrijke boerderijen zijn maar dat is hier bij ons normaliter niet het geval. Graag geef ik toe dat die fabrie ken hier niet op hun plaats staan en dat ze veel beter kort bij de Dender zouden ingeplant geweest zijn als men bvb weet dat de ververij een miljoen liter water per dag nodig heeft Hoe is u in de politiek beland, Bur gemeester? Van huis uit heb ik de mikrobe van de politiek zeker niet. Men is wel vaak bij vader gekomen om hem in te lijven in de politiek doch steeds weigerde hij De laatste dag, ja het laatste uur vóór de lijsten binnen moesten, heeft men bij hem nogmaals aangedrongen en. toen dus zeker bleek dat vader onder geen beding wilde, heeft men mij ge vraagd wat ik, evenwel zonder veel enthousiasme, aanvaardde, gewoon om mijn vragers plezier te doen. Ik werd dan gekozen en deed twee ter mijnen in de minderheid ten tijde van Burgemeester Brijs en later van Paul De Proft. Toen burgemeester De Proft in 1958 zich niet meer kandidaat stelde werden de twee vroegere lijsten. Ge meentebelangen waartoe ik tot dan had behoord en CVP, samengesmol ten want de meeste waren allemaal katolieke mensen en de strijd ging dan vooral over één persoon. We behaal den dan de meerderheid met 7 voor de CVP en 2 voor de BSP en na enkele tribuiaties met een kandidatuur burgemeester die het wegens zijn ver leden nog moeilijk kon worden werd ik burgemeester en ben ik dit niet min der dan achttien jaar gebleven, dus gedurende drie volle periodes. De eerste zes jaar had ik echter in het Schepenkollege niet de nodige sa menwerking en ook de administratie was niet alles maar een burgemeester van een aangrenzende gemeente bracht me op de hoogte van mijn taak en de ondernomen pogingen om me te kelderen mislukten dan ook deerlijk Wat hebt u in de achttien jaar zoal kunnen realiseren Zoals overal waarschijnlijk hebben we de wegen fel kunnen verbeteren zodat kan gezegd worden dat zeker 75 van de wegen een degelijk verhard wegdek heeft. De gemeentelijke school werd totaal vernieuwd en verder kwamen verlichting, waterbedeling en kabel televisie eveneens aan bod. Meest typisch voor mijn gemeente is wel de fantastische groei van de nij verheid, voor 't ogenblik werken in Gijzegem niet minder dan 1200 perso nen in de industrie en de zeer ge populariseerde en uitgebreide bouw van private woningen. Nu nog een lapje bouwgrond te Gijzegem vinden wordt wel een zware opgave. Hoe is het hier met het bouwen van private woningen In Gijzegem is veel gebouwd. Twee sociale wijken staan op het getouw. De eerste, een van tien ha, op de Mo lendijk, voorzien voor een honderdtal huizen, is in het stadium dat de ontei geningen praktisch gedaan zijn terwijl een tweede werd voorbereid waar mis schien dit jaar nog de wegen zullen worden gelegd (op de Damkouter). We hopen natuurlijk dat het nieuw be stuur van Groot-Aalst, bestuur waarin Gijzegem nog niet is vertegenwoor digd. deze projekten voor zijn reke ning zal nemen en verder zetten. Bui ten de sociale wijken om kende Gijze gem geweldig veel nieuwbouw, waar schijnlijk ook gestimuleerd door de goede ligging en de snelle verbinding met Aalst, Dendermonde en verder Brussel. Er is hier nog een verkaveling waar misschien reeds honderd huizen staan en waar er nog wel honderd zullen bijkomen. Dit is een verkaveling van 13 ha met de naam «Dendervallei-. Heeft 'e school van de zusters van Gijzi-x<.<n nogal invloed gehad Ener ls werd de naam van onze kleii :emeente tot zeer ver buiten onze streken door deze school uitge dragen en bekend gemaakt en ander zijds was de school voor onze bevol king een zegen en een rijkdom. De gewone man. niet bemiddeld, kon er zijn dochters met weinig kosten laten studeren zodat het hier krioelt van de onderwijzeressen. Heeft u In de politiek nog verdere plannen In elk geval heb ik me nog niet volle dig teruggetrokken. Ik sta nog steeds ten dienste van mijn bevolking en krijg nog veel bezoek, nu meestal ten huize. De weg naar Aalst is voor onze men sen nog altijd lang. Dat ik nu geen burgemeester meer ben raakt me niet zo zeer. Ik heb meer dan mijn bezig heid en weinig tijd om aan zulke zaken te denken. Ten andere, vroeger waren er dagen genoeg dat ik me drie maal daags moest omkleden en het was voor mij een lastige karwei, waarin ik ech ter fel gesteund werd door mijn vrouw. Na drie periodes burgemees terschap wordt men nog moeilijk door het verlies van een sjerp ontgoocheld. Wel heb ik er spijt van dat we niet nog een zestal maanden konden aanblijven want dan hadden wc in Gijzegem een zwemkom gehad. De voorbereidingen waren gedaan en de minister had toe zegging verleend. Om te gaan zwem men moeten de 1.700 leerlingen die te Gijzegem les krijgen de bus op naar Aalst of Dendermonde. Het woord is hierbij weer aan het nieuwe stads bestuur Bij de paters hebbdn we een mooi Kul- tureel Centrum met een oppervlakte van anderhalve ha en allerlei voorzie ningen ais tenniscourt, basketbal plein, een zaal, een keuken, vergader zaaltjes, enz. Dit centrum is pluralis tisch ingericht en staat open voor ie dereen De gevolgen van de fusie zal de bevol king slechts geleidelijk ondervinden en verder hoeft 't gezegd dat vele mensen met het stadsbestuur toch niet zoveel hebben te maken. Persoonlijk was ik wel vooreen lande lijke fusie samen met Oudegcm waar voor ik herhaaldelijk bij Minister Mi- Dat bij de samenvoeging der gemeenten de logika maar al te dikwijls heel ver zoek was, zal iedereen zo stilaan wel begrepen hebben. Bij nader inzien zat er echter heel vaak meer logika in dan ooit op het eerste zicht naar buiten uit was waar te nemen. Een bijzondere soort logika dan, met name: partijpolitieke logika, die gelukkig maar ter gelcgenertijd door een onvoorziene samenloop wel eens een lange neus wordt gezet. Onbegrijpelijk was en is het opdelen van Erembodegem-Terjoden (het roemruchte -Treejen-) tussen Aalst en Haaltert. Hierdoor werd op een absurde wijze een leefgemeenschap gehalveerd, althans politiek en administratief. Zoals wij Terjoden kennen, zal er echter nog heel wat moeten gebeuren alvorens deze werkelijk levende volksgemeenschap zó maar zonder slag of stoot zijn eigenheid zal gaan verliezen. Dat Terjodenaren verrassend uit de bus kunnen komen weet iedereen zo langzaam aan wel. Dit werd weer eens op een spektakulaire manier waar gemaakt door Terjodenaar (Dries nr. 3), Robert De Leu, die als derde man op de socialistische lijst bij de Groot-Haaltertse gemeenteraadsverkiezingen de meeste naamstemmen in de wacht wist te slepen. Hierdoor werd hij meteen de tweede gekozene op de BSP-lijst en stapte hij op deze wijze ook nog in het Haaltertse schepenambt van Sociale Zaken. Hiermede voltrok hij als het ware het «volmaakte huwelijk- tussen Terjoden-Dries en Haaltert, zoals hij dat zowat 20 jaar geleden ook reeds deed maar dan in letterlijke zin toen hij al even overweldigend en verrassend snel op een Kerksken Kermis (sic.) verliefd werd op Haaltertse Yvonne Daghuyt en beiden besloten om «de facto- te «fusioneren-, al was die terminologie destijds nog niet aan de orde. Van de plus-minus vijfhonderd stemgerechtigden te Terjoden-Haaltert, waren er niet minder dan 201 die voor Robert De Leu hun voorkeur uitspraken met het rode potlood in het stemhokje. Van de andere Haaltertse deelgemeenten, vooral van Haaltert zelf dan, kwamen er nog een 200-tal stemmen bij. Voor het overgrote deel van deze laatste stemmen is Mevrouw De Leu onbetwistbaar de eerste gangmaker geweest als pleitbezorger van haar man. Met een haast grenzeloos doorzettingsvermogen stond zij ononderbroken op de bres om, nu het eenmaal zo ver was gelopen, deze verkiezingsstrijd mede met haar man en samen met de vier kinderen Hugo, Lutgarde, Hedw ig en Erik tot een goed einde te brengen. Het kost Robert De Leu helemaal geen moeite om te getuigen dat hij zijn y-hepenambt in de eerste plaats aan zijn vrouw te danken heeft en ook aan zijn geduldige kinderen. Dat de kiezers zich zó overtuigend voor hem hebben uitgesproken, ontroerd Robert De Leu zichtbaar. Hij is hiervoor zeer dankbaar en hij heeft zich voorgenomen deze zijn kiezers niet teleur te stellen. Anderzijds is hij nuchter genoeg om te weten dat, alles bij mekaar, ook hier het toevallige gebeuren zoals steeds in het leven heeft medegespeeld. Er is ooit al eens gezegd dat politiek de kunst is der mogelijkheden, maar die mogelijkheden komen er anderzijds ook weer niet vanzelf al kennen ze veelal een onverwachte afloop. Al isdeze -zoon van Terjoden» nu schepen te Haaltert, toch zal Robert De Leu wel altijd diegene blijven die hij altijd is geweest, nl. een hardwerkend, bescheiden en ietwat mensenschuwe man die zichzelf ook nu nog de vraag stelt wat hij en de politiek in godsnaam of moeten wij schrijven: in Marxsnaam met elkaar gemeen hebben. Je zal dus maar zien! Robert De Leu, iemand die «Dries- zegt, zegt Ter joden en omgekeerd; ben jij een echte Terjodenaar? Inderdaad! Mijn oudershuis stond hiernaast ik ben op «de Dries- gebo ren en ik heb altijd hier gewoond en ik hoop hier nog lang te blijven wonen. Dit stuk van Terjoden is nu officieel Haaltert geworden; wordt jij nu een Haaltertenaar wat een woord! Natuurlijk! Ik zal mijn best doen opdat alle mensen van de verschillende Haaltertse deelgemeenten mij als een der hunnen zouden aanvaarden, maar dat ik in mijn hart Terjodenaar blijf zal wel niemand mij kwalijk nemen, dacht ik. Hoe lang ben jij reeds Terjodenaar? Dat is een handige manier om mijn leeftijd te weten te komen. Wel, ik ben nog van voor de oorlog. Ik ben hier geboren toen die krisis van toen zich reeds begon af te tekenen, nl. in 1929. meer bepaald op de 24ste mei. Waar ging je naar school? In die jaren was het nog zo dat bij werkende mensen het schoollopen meestal ophield als de schoolplicht leeftijd voorbij was. Ook ik liep dus alleen dc lagere school uit, al lag dit in mijn geval eerder aan mezelf dat het zó afliep. Nadat ik de eerste studiejaren tot het zesde in de plaatselijke gemeenteschool had gedaan, stuurden mijn ouders mij naar het Aalsterse «Klein Kollege». Elke dag met dc fiets heen en terug. Dit was in het begin van dc oorlog, ik was toen bijna 12 jaar Tot mijn veertiende ging ik dus te Aalst naar school. Mijn moeder, die een zwakke gezondheid had, was tegen dc spanningen en dc angst van de eerste oorlogsdagen met opgewas sen gebleken; zij overleed te Dender- houtem. op dc vlucht, in mei 1940. Aangezien vader echt geen tijd had hij werkte te Haaltert in de marmerfa- briek om nauwlettend op zijn jongste telg toe te zien, was het voor mij een kleintje om net te doen alsof ik mijn lessen leerde. Eigenlijk keek ik alleen uit naar dc dag waarop ik 14 jaar zou worden om aan dc slag te kunnen gaan. Waar ging je dan aan dc slag? Wel, ik ben toen naar Frankrijk ge trokken, bij dc zuster van mijn moeder tante Marie. Samen met haar man was zij, zoals zovele Vlamingen in die tijd na de eerste wereldoorlog, naar Frankrijk getrokken. In de omgeving van Amiens, in het departement van de Somme, hadden zij een boerderij. Aangezien mijn oom niet meer zó best te been was. kon men de hulp van een jonge kerel van veertien best gebrui ken. Ben jij daar dan gans de oorlog ge bleven? Ja, tot de geallieerden geland zijn m Normandie en het oorlogsgeweld na derbij kwam, Intussen hadden wij de laatste oorlogsjaren al heel wat van dc strijd kunnen merken aangezien vlak bij verschillende vliegpleincn waren. zoals te POIX en CRECY, Haast elke dag kregen wij daar spektakulaire luchtgevechten te zien. Van 1942 tot 1944 was je dus in Frankrijk. Bij de landing ging je dan terug Nee. ik was niet aan cén stuk door in Frankrijk. Om de drie maanden onge veer kwam ik langs de «smokkel route» weer eens huistoe, naar Terjo den. Elke keer bracht ik dan vlees en boter mee. Met de trein ging het eerst tot Rijsel, vandaar door de velden, in groep met de smokkelaars, de grens over. Over de grens, te Hersault. na men wij de trein tot Kortrijk en van daar ging het rechtstreeks naar Haal tert. Alles bij mekaar waren wij zowat een ganse dag onderweg. Na de bevrijdingik was toen 16 jaar ging ik als leerjongen werken in een banketbakkerij te Brussel. Een neef van mij werkte daar als «Chef- Patissier-. Toen deze een jaar later te Denderleeuw met een eigen zaak be gon, nam hij me mee. Amper begon ik daar mijn draai te vinden of ik werd zwaar ziek. Bovendien kende mijn ziekte een lange nasleep, zodat de dok ter mij dc raad gaf om met dit vak niet door te gaan. Door een aanbeveling van iemand die mij ondanks alles heel dichtbij stond, en die ik nu nog heel dankbaar ben hiervoor, ben ik dan als klasscerdcr kunnen beginnen bij de «pensioenen» de Rijkskas voor Rust- en Overlevingspensioenen en daar ben ik al de hele tijd gebleven en ben ik ook nu nog. Je bent dus helemaal onderaan moe ten beginnen? Inderdaad, helemaal anderaan, en ik kan je verzekeren dal het dubbel wer ken geblazen is als men zonder enige steun van wie of wat dan ook, en zon der diploma's, de hiërarchische ladder wil beklimmen. Momenteel ben ik onder-bureelhoofd en ergens ben ik ook fier dat ik dit tenslotte heb kunnen bereiken. Door mijn werk bij de pen- sioendicnst was ik van mcctaf aan in staat om vele mensen wegwijs tema ken in de doolhof der pensioenen en te helpen bij de pensioenaanvragen. Al les bij mekaar ben ik niet ontevreden. Aangezien je tenslotte toch in de po litiek bent terecht gekomen is het normaal dat wij het even voor deze boeg gaan gooien. Wat bepaalde je partijkeuze? Het kon gewoon met anders. Ik heb het van huis uit vanvader dan ongetwijfeld meegekregen. Toen mijn vader jong was, kostte het nog wel enige moeite om als socialist naar buiten te treden, vooral dan ineen van oudsher streng katoliek gelovige samenleving zoals dit ook te Terjoden het geval was. Mijn moeder was zoals de meeste brave vrouwen des tijds vanzelfsprekend katoliek en om de lieve huishoudelijke vrede was mijn vader al die jaren een «stille so cialist- gebleven. Al stemde hij «rood», toch waren wij thuis bij de verschillende katolieke verenigingen en organisaties aangesloten. Na het overlijden van moeder, in 1941), was het normaal dat het bloed nu ging lo pen waren het voordien niet kon gaan Vaders' socialist zijn was iets zó ge woon en ongekomplikeerd dat je er met bij stil stond. Als werkman 25 jaar marmerfabrick en nadien tot de pensioengerechtigde leeftijd als kas seier werkzaam was dit een natuur lijke feitelijkheid; dit was zijn milieu Als wij het vandaag de dag het sociaal al heel wat beter hebben, vergeten wij maar al te dikwijls dat het nog niet zó lang geleden echt met te benijden was om een ongeschoolde arbeider te zijn. Hier wordt al even dikwijls vergeten dat het politiek socialisme heel wat ten goede van de arbeiders heeft kunnen veranderen in dc jaren achter ons. Het mpet zó kunnen verder gaan! Wanneer kwam je voor het eerst op de BSP-lijst? Dit was bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1970. In de Erembode- gemse BSP waren er, als gevolg van de nasleep der verkiezingstribulaticn van 1964, nogal wat moeilijkheden, zodat er twee socialistische lijsten werden ingediend. Men zocht dus mensen om dc «officiële- lijst te ver sterken en blijkbaar werd ik na wikken en wegen goed genoeg bevonden. Momenteel zit de Erembodegemse BSP waar jij tussen haakjes nu niet nieer bij hoort weer met pro blemen. Wij hadden reeds de gele genheid om jouw mening hierover te vragen (zie De Voorpost van 3112.*76). Zullen wij hierop nog te rug komen? Liever niet! Ik vind het zeer betreu renswaardig dat dit moet gebeuren, een minimum aan partijtucht moet er ondanks alles toch blijven. Dacht je werkelijk dat ik het ook steeds eens ben met wat van «hogerhand- wordt beslist Tenslotte moet men naar bui ten uit ondanks alles blijven samen werken en trachten om binnenin de eigen zienswijze aan bod te doen ko- Te Aalst gingen de socialisten scheep met liberalen en vlaamsna tionalisten een tegennatuurlijke koalitie wordt er hier en daar wel eens gezegd. Is de Haaltertse kom- binatie eerder een natuurlijke koali tie? Kijk, dit zijn dingen die het partijbe stuur beslissen en in deze aangelegen heden aanvaard ik zonder meer de konsckwenties van mijn partijlidmaat schap. Voor mij bestaan er geen tegennatuurlijke koalitics voor zóver wij als BSP'crs de mógelijkheid krij gen om onze politieke zienswijze vol doende aan bod te doen komen. Ik geloof dat dit zowel te Aalst als te Haaltert het geval is. Waarom te Haaltert met de CVP in tegenstelling met Aalst en Erpc- Mere en ook te Lede o.a.? Dit werd op «een hoger niveau- reeds van voor dc verkiezingen afgespre ken. Ook nè de verkiezingen bleek d voor de BSP inderdaad een aanvaart bare formule. Eigenlijk waser te Haa tert geen andere mogelijkheid Wij hebben je horen zeggen dat j| zonder het zelf goed te beseffen in dl politiek bent verzeild en dat «ze» jol niet meer op een lijst zullen krijgen c Dit lijkt ons een zeer ongewone uil spraak voor iemand die als het wan politiek is gearriveerd verged ons deze uitdrukking! Eerlijk gezegd, ik ben er zelf nog ni helemaal mee in het reine. Langs I ene kant zegt de partijpolitiek en all of vooral wat er bij komt kijke i. mij echt niet zó veel Trouwens, blijft hierbij al te weinig tijd over o een normaal privé-leven te kunra leiden. Langs de andere kant weet dat via dc politiek en het schcpe ambt dat ik nu bekleed, ik zeker v< jt zal kunnen realiseren van al datge wat ik steeds heb willen doen vo mijn medemensen. Konkreet gesteld; kom jij nog o een BSP-lijst? Laat mij daar liever over een paarj: op antwoorden. Als ik nu impulsief antwoorden, zou ik zeker zeggen; n< maar als ik straks zie dat ik de mens kan blijven helpen zonder mijzelf al zeer te moeten verloochenen wil ik misschien toch weer eens aan bcg ncn. een volgende keer. Wat zijn jouw bevoegdheden 4 schepen van Sociale Zaken? Onder Sociale Zaken ressorteren o| de derde leeftijd, de gehandicapta zorg, het gezinsbeleid, dc huisvuila haling, de bouwpremies, c.d.m B vendien zetel ik als afgevaardigde vj het kollege in het O C M W Reeds enig idee hoe jij je schep^ ambt gaat waar maken? Om te beginnen zal ik er voor dat ik overal en door iedereen te bei ken zal zijn Elke weck zal ik tenmj ste één avond bereikbaar zijn op der gemeentehuizen der ondersc! den deelgemeenten. Kan jij deze taak kombineren met werk? Ik dacht van wel. Haaltert telt 17.500 inwoners; een schcpcnaml dus hier zeker nog geen «full-tii betrekking. Trouwens ik krijg ret zowat sedert 20 jaar heel wat ment over de vloer en om het bijkomet werk te kunnen doen. neem ik e| week een halve dag vrij op mijn wei Zijn er ook nadelen verbonden dit schepenambt, dacht je? Zeker. Een zeergroot nadeel reeds, ik heb terug de tussendeuren moet van dc zolder halen om mijn ruimte opnieuw te halveren zodat netjes, zoals het moet, de mensen als schepen afzonderlijk zou kum ontvangen. Je w ordt nu voor een stukje kaste heer straks, aangezien als nieu gemeentehuis het «Warande 6n kasteel zal worden gebruikt Het Warande-domein werd door gemeente Haaltert reeds in 1974 gekocht en voor het publiek opci steld in '75. Nu worden indcrdai gemeentediensten ondergebracht dit gebouw. De raadszittingen geb ren nu reeds in dc vroegere gara van het kasteel. Tegen april hopen klaar te komen met dc verbouwinj en dan wordt inderdaad de Warar het nieuwe groot-Haaltertse geme tehuis. Als wij samen met onze fotograaf Robert Dc Leu naar het gemeentch rijden voorde -historische- foto onze Terjodenaar te Haaltert regen nog altijd ononderbroken zoals de h voormiddag reeds. Robert De I trotseerde het gure weer om uw d naars aan hun journalistieke trekker laten komen en beklom dc gladde I den van het Haaltertse gemeentch dat nu ook Terjodcns' gemeentehui voor een stuk Schepen Robert De leeu en echtgenote (jm) chel ben geweest doch onze industrie zal wel te aanlokkelijk zijn geweest om ons afzonderlijk te laten. Wel zou dit een soort buffergemeente zijn ge weest tussen de twee steden maar spij tig genoeg kwam erbij dat ze tot ver schillende arrondissementen behoor den. Dendermonde wilde de papier fabriek van Oudegem hebben en Aalst onze nijverheid. Nu zijn de centen voor dc stad en wij zitten met de «vui ligheid». Nog een slotwoord, mijnheer de Burgemeester Gijzegem stond er geweldig schoon voor. We hadden de nijverheid en dus geen enkel financieel probleem zodat we ons zeer veel konden permitcren. Ik persoonlijk kan het nu echter wat kalmer aan doen. 's Zondags moet ik niet van het hof om mijn hobby uit te oefenen. Me bezighouden met onze herten of op eigen terrein konijntjes schieten. Verleden jaar schoot ik er met minder dan 146. Wat ik met meer zal kunnen doen is met de knoppen van de veldwachter spelen want die «zilveren» knopen gaf de champetter aan zijn burgemeester dankbaar af, al len sierlijk op een kussentje gehecht. L.H. SigarettenBTW gaat van 6 naar 14 Een pakje van 35 fr. zal vanaf 1 april 41 fr. kosten. Oud-burgemeester Jozef Lejuste in zijn knusse zitkamer (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 10