I KARNAVALNABESCHOUWINGEN DOOR MARCEL DE BISSCHOP AFVAARDIGING VAN HET AALSTERS SCHEPENKOLLEGE BEZOEKT BAARDEGEM GROTE BELANGSTELLING VOOR KONFRONTATIE MET LEEDSE SCHEPENKOLLEGE BEWONERS VAN ETRIMO FLATS ONGERUST Si KRISTELUKE BOND VAN GEPENSIONEERDEN AFDELING AALST-STAD GOUDEN HUWELIJKSJUBILEUM it 24 - 11-3-77 - De Voorpost Karnaval Aalst 1977 is een sukses geworden. De vrees van de fusie, ander stadsbestuur, onzekerheid aan- aaande het feestkomitee. onenigheid en ongelijkheid onder de karnavalgroepen, dit alles kon een domper gezet hebben op het karnavalgebeuren. Dit is echter gelukkig niet gebeurd. Het bloed kruipt waar het niet lopen kan. ledereen is tevreden, het nieuwe stadsbestuur omdat het ge lukt is, de kamavalmensen omdat het nieuwe stadsbestuur zich niet onverschillig heeft getoond en met veel inspanning en qoede wil getracht heeft mee te doen. De karnavalfrankva t echter niet zo gemakkelijk mevrouw, mijne heren uit het kol- leqe' En toch! Er is iets echt volks aan het verloren gaan. waar blijven onze echte karnaval zotten, onze vuile jeannetten en vooral onze domino's? Hier voor mij ligt een beeld uit Zuid Spanje, het beeld van een meeloper in de fameuze Goede Week Processie te Jerrez del Frontero in Alicante. Zwart overkleed, zwarte puntkap, zwarte handschoenen, een volle dig zelfde beeld van onze karnavaldomino. Dit is een overblijfsel van Aalst in Spanje, een overblijfsel uit de 16de eeuw, Aalst was een Spaanse garnizoenstad. De Rijnlandse karnaval, tenminste in zijn huidige traditie is veel jonger. Die karnaval- Soldateskery in Mainz Dussel- dorf en gedeeltelijk ook in Keu len is een spot en satire op de algemene mobilisatie van Kei zer Napoleon. De Franse kleu ren zijn meestal in het Rijnlands karnaval terug te vinden: rood, wit, blauw en om 't af te ron den doet men er ook nog geel bij. Ik herinner me nog de karna- valmaandagen van vroeger. Toen liepen slierten van karna- valzotten met de meest onzin nige klederdracht door de Aals- terse straten van café in café uit. De mannelijke vrouwen en de vrouwelijke mannen waren arm aan arm achter een trom melaar of een klaroenblazer die altijd hetzelfde ritme herhaalde. Ik geloof dat onze stadstrom- melaar Dolfken, die er volgend jaa spijtig niet meer zal bij zijn, dit deuntje goed kende: ter- ter-tette kerette-ter-ter. Rijk en arm verkleedde zich toen en jammer voor wie iets op zijn kerfstok had, hij kreeg de volle lading door één of twee, vooral zottinnekens met scherpe tong die met een hoge falset-stem hem de benieter la zen. Nu was er inzake verwijten een ere-code te Aalst. In princiep had een zot of een zottinneken geen persoonlijkheid. Het was een voorwerp. Het kon daarom zeggen wat het wou: waarheid of geveinsde waarheid, op voorwaarde dat de verklede onkenbaar was. ledereen was verplicht de niet-identiteit te eerbiedigen. Afrukken van het masker en het noemen van persoonsnamen was verbo den. Wanneer men iemand herkend had, de originele stem sloeg wel eens door, dan was het de kunst de zot door insi nuaties te kennen te geven dat men wist wie onder het masker schuilging. Hij verdween toen stillekes. Om alle zekerheid trokken de meest gevaarlijke zotten nog eens een kous met drie hollen over het hoofd, zo dat door het wegnemen van het masker hun aangezicht nog al tijd bedekt was. De aanspraak bleef altijd voor de vrouwelijk verklede zottinneke, voor de mannelijk verklede zot. Het was klassiek een verklede geheimzinnig uit het Heterv hoofdstraatje te zien sluipen, dat was één van de goede bur gers van op de kastanjevesten, die langs het achterpoortje van hun hof onbekend in het kama- valqedoe trachtte te geraken, en mogelijk al was 't dan in het frans, haar vnenaen te gaan verwijten in de «Bourse» en de «Café Riche» of de «Comte». Maar dat is allemaal voorbij. Wij zijn allemaal goede burgers geworden en als we niet naar Tenerife zijn, of aan de Coste Blanca dan gaan we ons gans deftig laten verwijten op de Grote Markt. Maar er is nie mand meer om te verwijten. De karnavalgroepen zwermen uit, de prijs van een pintje op de Grote Markt is hen te duur ge worden. De individuele echte zot verklede met de tette-muts en de koets is verdwenen. Onze Keizer Kamiel zijn liedje ten spijt. Ik heb mijn titel toch nog ver overd (wat zijn die politiekers toch jaloerse mensen!) ik ben nu ere-karnavalburgemeester geworden, omdat zij mij het ere-burgemeesterschap niet gunden! Heren en dames uit het Horeca bedrijf van het centrum van de stad, mag ik U iets verwijten? Waarom neemt U geen initia tief? Waarom moet gans het karnavalgebeuren zich beper ken tot verkopen van een maximum aantal pintjes? En dan nog aan niet gewone prij zen? AUB gebruik uw kommer- cieel verstand en slacht de kip niet die de gouden karnavaleie- ren brengt. Steek nu het eten nog warm is de koppen bij el kaar, al was het maar om de kleine vuile jeannet van de Draeckenieren te doen groeien tot een echt karnavalstand- beeld voorvasten 1978, uw ere kamavalburgemeester zal er U dankbaar voor zijn. Noot: Het Hetehoofdstraatje liep evenwijdig met het huidig Keizerlijk Plein en kwam uit naast de kleine herberg «Het Klein Gent» nu Galerie De Kei zer. De Kalfstraat en het Hete hoofdstraatje moeten vroeger straten geweest zijn die langs de wallen van de stad Aalst ge legen waren, een verbinding tussen de Nieuwstraatpoort en de Zoutstraatpoort. Een belangrijke afvaardiging van het pas ingestelde sche penkollege van de stad Aalst bracht een werkingsbezoek aan haar satelliet gemeente Baardegem op maandag 28 februari 1977. Vooraf werden de verschillende verenigingen gevestigd te Baardegem, een dertig in totaal uitgenodigd onder impuls van de heer Willy De Valck, de plaatselijk voorzitter van de Bond der Grote en Jonge Gezinnen, tot een stichtingsver gadering van de Socio-kulturele Raad Baardegem, op woensdag 23 februari in de zaal Ons Huis. Een grote meerderheid van de lokale verenigingen, 23, juist geteld, wensten hun krachten te bundelen, ten einde het verenigingsleven oordeelkundig te vertegen woordigen in de toekomsti ge kultuurraad van hun nieuwe fusiestad Aalst. Er werd besloten een over koepelend orgaan samen te stellen die de belangen van de verenigingen zou behar tigen bij het-tfëdsbèstuur, een aktiviteiten-kalender samen te stellen, zodanig dat er een koördinatie tot stand komt en ieders be langen best zouden gediend worden, de betoelaging van de verschillende verenigin gen zal met het Aalsterse schepenkollege en de cen trale socio-kulturele raad. Met het oog op een behoor lijke vertegenwoordiging naar voor te schuiven werd er met algemeenheid van stemmen een voorlopige raad samengesteld, met volgende vertegenwoordi gers: Willy De Valck BGJG Wilfried Blindeman Hoop in de Toekomst Prosper Semal Landelijke Gilde Jozef De HauwereScouts Lydie De Roep Beter Bewegen Frieda Pauwels KVG Margriet Moortgat KVLV Tevens werd onmiddellijk kontakt opgenomen met een afvaardiging van het schepenkollege van Aalst, dat bereid gevlonden werd om de huidige infrastruk- tuur van naderbij eens te komen bekijken. De delegatie van het sche- penkolleqe dat een bezoek bracht aan Baardegem op maandag 28 februari 1977, bestond uit: mevrouw Anny De Maght Aelbrecht, schepen van huisvesting, leefmilieu en grondbeleid. de heer Jan De Neve, schepen van openbare wer ken en ruimtelijke ordening de heer Jan Caudron, schepen van onderwijs en Kuituur de heer Gaston Van Den Eede, schepen van finan- ciéb, regies slachthuis en waterbedrijf. De delegatie werd verwel komd op het dorpsplein op deze zonnige maandag na middag door de Baarde- gemse socio-kulturele raad. Een korte uiteenzetting van het huidige verenigingsle ven, hun plannen en akti- viteiten, hun verzuchtingen en algemene verwachtingen voor het jaar 1977 werden gegeven door de heer Willy De Valck. In de parochiezaal werd gebak geserveerd aan gevuld met lekkere koffie, speciaal aangeboden door de hobbyklub. Deze klub heeft namelijk haar aktivi- teiten in de parochiezaal 's maandags om de veertien dagen. Speciale aandacht werd be steed aan de uiteindelijke bestemming van de oude hoeve Van der Straeten, ge bouwd in 1873, en destijds aangekocht door de ge meente om er een passieve rekreatie te kreëren, dit do mein is gelegen langs de drukke dorpsstraat, prak tisch palend aan de dorps kom. De afgevaardigden van het kolleoe van Aalst konden Voor de eerste maal sinds haar installatie werd het nieuwe schepenkollege vorige vrijdag onderworpen aan een konfrontatie met de Groot-Leedse bevolking. Dit gebeurde onder de vorm van een aantal vragen en suggesties welke doör een aantal verenigingen toegestuurd werden op uitnodiging van het organiserend komitee, dat bestond uit de heren Godfried Ghijsels, Antoon Mertens en Albert Siau. Dit is een geslaagd initiatief geworden, dat veel belangstelling kende, en dat hopelijK niet eenmalig is geweest. zich niet direkt uitspreken over de uiteindelijke be stemming maar waren van oordeel dat er momenteel voldoende infrastruktuur bestaat om aan de kulturele verzuchtingen van de vere nigingen te voldoen. Ver schillende alternatieven werden hier passend naar voorgebracht zoals o.a. het restaureren van de hoeve Van der Straeten tot kinder boerderij, het aanleggen van sportterreinen, passie ve rekreatie, het openstel len van de boomgaard voor de jeugd, een eventuele woningbouw sociaal beke ken dan, andere alternatie ven zullen door de heren schepenen overwogen wor den. Mevrouw Anny De Maght stelde vast dat mits een kleine wegaanpassing, er heel wat woningen konden gebouwd worden achter het domein, en deze zone zeer centraal is gelegen. Er is wel een nood aan relatief goedkope bouwgronden in de gemeente. Mevrouw De Maght zal dit probleem on derzoeken. De verschillende zalen wer den bezocht en hun kapaci- teit nagegaan; deze zalen kunnen plaats bieden aan zowat 1200 personen, zon der eventuele vergaderzalen mee te rekenen. Dit zou ruimschoots volstaan voor de huidige verwachtingen. Schepen Jan Caudron, ver klaarde een duidelijk beeld te hebben opgedaan van de plaatselijke toestand en hij drukte de wens uit zo nauw mogelijk te mogen samen werken met de lokale ver eniging zijn diensten staan steeds bereid om raad te geven waar zij er om ge vraagd worden. Na een kort bezoek aan de bibliotheek van de heer Caudron werd er besloten tegemoet te ko men aan de wensen van minder valide lezers, de bi bliotheek zal namelijk naar de gelijkvloers gebracht worden. SOBMKIMb: MM Debat tussen schepenkollege en milieuverenigingen. EL TE UITGEBREID In totaal werden er 57 vragen en suggesties aan het sche penkollege voorgelegd. Toch wel wat te veel naar ons oor deel, vooral omdat men bijge volg bepaalde problemen niet voldoende heeft kunnen door gronden. Ook werd gekonsta- teerd dat de kritische aandacht van de aanwezigen naar het einde toe verzwakte. Men had er misschien beter aan gedaan de zaak in twee of drie te split sen. Alhoewel dit als eerste maal een stap in het onbe kende was, kan deze zeker als geslaagd beschouwd worden, en kan uit deze stap nu het no dige opgemaakt worden om een bepaalde werkwijze aan te nemen in te toekomst. Een suggestie van ons in dit ver band: een bepaald probleem of groep van problemen voorleg gen aan de schepen(en) onder wiens bevoegdheid de materie resorteert. Een andere posi tieve konstatatie was dat de le den van het schepenkollege toch de moeite gedaan hebben om de overgemaakte vragen eens te bekijken. In zekere zin een bewijs dat rekening ge houden wordt met de aanwe zigheid van de bevolking, en dat men niet werkt met de men taliteit van «dit zijn onze zaken, bemoei er u niet mee», of «gij hebt daar geen verstand van, wij regelen dat wel». Hopelijk blijft dit zo, en wordt er verder rekening gehouden met de stem des volks. IS INSPRAAK WEL NODIG? Uit de eerste groep vragen over De bewoners van de twee-Etrimo-flats verenigd in de werkgroep «Park Terlinden», belegden op zondag 5 maart een perskonferentie. VREES Zij vrezen namelijk dat er nog vijf woonblokken zullen bijgezet worden en dat hier door het bestaande groen zal verdwijnen, waarvoor zij trouwens veel inspanningen hebben gedaan. Om dit pro bleem te bespreken hadden zij ook reeds kontakt geno men met Mevrouw De Maght, schepen van het leefmilieu. Op 21 oktober 1976 werd een herverkavelingsplan goedgekeurd door de ge meenteraad. De oorspron kelijk geplande woonge bouwen zouden er dus kun nen opgetrokken worden. De werkgroep vindt het jam mer niet te zijn geraad pleegd en vrezen ook te wei nig gewicht in de schaal te kunnen leggen om de ba lans nog te doen overslaan. EISEN Zij vragen het behoud van een der schaarse groene zo nes aan de stadsrand. Ze willen ook verhinderen dat het kasteel Terlinden wordt ingesloten en zijn bekom merd om het eigen leef milieu en het behoud van het park als leef-speel en verpozingsruimte. De werkgroep wil snel han- deel is dat het herverkave lingsplan er ook zeer snel is plan er ook zeer snel is doorgedrukt, zonder dat de bewoners de kans hadden tijdig te protesteren. Zo ook zouden de werken voor de plaatselijke supermarkt aangevat zijn vooraleer de notariële akte verleden was. De werkgroep spreekt dan ook van «machtsmisbruik». STADSBESTUUR Uit informatie ingewonnen bij het stadsbestuur blijken volgende feiten: - een goedgekeurde verkaveling voorziet de bouw van 7 woonblokken. Op 24.12.65 werd een eerste vergunning tot verkavelen aan de NV Etrimo verleend (maximum 8 jaar, met tenminste één kompleks per jaar). Er kwa men slechts twee gebou wen, daar de NV Etrimo in moeilijkheden was geraakt. - na het indienen en onder zoeken van bezwaren wordt op 17.6.76. door het sche penkollege aan de dagorde gesteld: openbaar maken van wijziging van de verka velingsvergunning NV Etri mo - Terlindenstraat. - supermarkt: hiervoor is eveneens een bekendma king geweest. In de zitting van 22 april 1976 wordt de bekendmaking van de «bouwaanvraag De Croock Lucien» beslist. We vernemen ook dat er bij Schepen De Maght werd aangedrongen op een on derzoek over het leefmilieu om en rond het Terlinden- park. Zoals zij verklaard heeft op de inspraakverga dering van 26 februari 1977 is zij inderdaad ook fel be gaan met de problemen ter zake, waarbij zij ernstig naar een oplossing zoekt. W.L. Schepen Jan De Neve had een nuchtere kijk op de zaak en wenste over de verschil lende alternatieven eens grondig na te denken. Met de restauratie van de hoeve wenste hij echter niet al te lang te wachten. Zijn aan dacht werd ook gevestigd op de bedenkeklijke toe stand van het dak van de pastorij. Een zorgenkind van Pastoor De Rouck. De gevaarlijke bochten rond de St.Margaretha kerk wenste de Heer De Neve niet af te ronden, en ook geen ont dubbeling van de weg om heen de kerk, omdat dit de kerk letterlijk en figuurlijk op een eiland zou plaatsen, en de toegang nog gevaar lijker maken. Schepen Van den Eede be keek alles vanuit een finan cieel oogpunt en stelde vast dat er ettelijke miljoenen zouden nodig zijn om het domein en de hoeve Van der Straeten volledig te her stellen. Hij was het Egmont klonklaaf indachtig en ver klaarde dat de regering tans zomaar de miljoenen niet kan buiten gooien, integen deel. Dit is eveneens het geval met de stad Aalst. De Heer Van den Eede zal even als zijn kollega's, de toe stand grondig bestuderen en dan een besluit treffen. De nodige inspraak van de socio-kulturele raad was bevestigd door de delega tie. Het bezoek werd afgerond met een bezoek aan de St. Margaretha kerk, daterend uit de 13e eeuw. De gede tailleerde uitleg werd ver schaft door Meester Ed- mond Moortgat afgevaar digde van het plaatselijke Davidsfonds. De delegatie werd bedankt voor de nodige attentie die ze opbracht voor de plaatse lijke noden en verwachtin gen van de verenigingen. Dit sympathiek bezoek werd tenvolle gewaardeerd en het bewijs van de integratie van een kleine fusiegemeente in Groot-stad Aalst werd gele verd. Een wederzijdse band is aldus tot stand gebracht. «Inspraak», kunnen we houden dat over een paar vi ken of maanden zes raden z len worden geïnstalleerd, dien ze nog niet bestond vroeger, nl. gezinsraad, jeut raad, bejaardenraad, spi raad, feestraad en kultu raad. Met betrekking tot het gelmatig organiseren v avonden met inspraak voor bevolking, zegde burgemei ter Gravez dat inspraak i« zeer jewichtigs is. Hij vro zich ook af of dit wel enige zou hebben. Er is steeds k< takt mogelijk zowel voor v enigingen als enkelingen het gemeentehuis, langs verschillende bestaande of te richten raden, of gewo rechtstreeks bij leden van schepenkollege of gemeer raad, aldus de burgemees Maar hij ziet er niet het nut in dat het gemeentebestuur spraakavonden zou organis ren. Wel zal er steeds ingega worden op uitnodigingen v verenigingen die een gespi over één of ander probleem tafel brengen. Persoonlijk zijn wij de men toegedaan dat inspraak wel nut kan hebben. Zelfs als slechts 10 mensen zou< aanwezig zijn, die even voor respons zorgen, is het ker de moeite waard, want enkele personen verteg< woordigen ontegenspreke een grote zwijgende mas die allen een bepaalde vrc hebben. Dit mag men niet het oog verliezen. Ook rr men niet vergeten dat voor v mensen een gemeenteh nog een soort heiligdom waar men moeilijk kan binndl gaan, en men schrik heeft v loren te lopen, tussen de v schillende kantoren. Op zaterdag 26.2.1977 vierde het echtpaar HUYLEBROECK Pros perRimbaut Jeanne hun gouden huwelijksjubileum. Beiden maken deel uit van het bestuur van de K.B.G. Te 11 uur had een eucharistievie ring plaats in de kerk der paters Jezuieten te Aalst. De mis werd opgedragen in concelebratie met E.P. Doornacrt, E P. Van Den Broucke en E.H. Bestuurder Van Der Meeren. Aangepaste liederen werden ge zongen door het koor van de K.B.G. terwijl ook leden van de K.B.G. het epistel voorlazen, de voorbeden verzorgden, en er eveneens een K.B.G.-er akoliet was. Nadien was er een receptie voorzien voor al de aanwezigen. Vele bestuursleden waren aanwe zig. samen met heel wat leden. Het koor bestond uit 33 dames en heren. Ook waren er afgevaardig den van de Brand-Erewacht en an dere afdelinpen K R G LEERZAAM VOOR BEIDE PARTIJEN Bij het beantwoorden van vragen werd soms gekon: teerd, dat er veel gepraat wt maar in feite toch ook naast de kwestie. Ook de ministratieve problemen, rezen door de fusies van meenten, werden meerrm gebruikt als verontschuldig voor het uitblijven van paalde verwezenlijking Toch moet vermeld dat paalde vragen of suggest zelfs opwerpingen tijdens avond zelf, door het schep kollege genoteerd werden, de bedoeling ze in overwec te nemen. Dit is wel het be dat men niet mag twijfelen het nut van inspraakavonc van beide zijden kan hic worden geleerd. DE VRAGENREEKSEN Zoals reeds gezegd waren totaal 57 vragen. Deze wa^ ingedeeld in groepen. Er w^ aldus vragen over volger onderwerpen: inspraakdi sten, subsidiëring, bejaard beleid, gezinsbeleid, jeugd leid, kultuurbeleid, ruimtel ordening, verkeer, leefmi }l en fusieproblemen. Een aa vragen waren door de loop omstandigheden wel al ach haald. Andere vragen Ie ons wat ondoordacht en v of te algemeen. Sommige1 gen waren ook niet op f plaats, een gemeentebesl is nu eenmaal niet voor bevoegd. Wat ook gekon: teerd werd, is dat de menj veelal niet inzien dat bepaa zaken moeten gebeuren een planning. Men kan vandaag op morgen niet a verwezenlijken. Ten slotte willen wij nog de J genstellende vereniginj vermelden. Dit waren: uit C degem: KVLV-KAV, Toerisj klub «De goeie Sloebers», lertoeristenklub «Fiel Bloemenrijk», Vriendenbj Ouden van dagen, Chnstel gepensioneerden, Vrienar kring Civiele beschermingjj Wanzele: Gesubsidieerde \T gemengde laga kleuterschool. Uit Smetla Chiro. Uit Papegem: Klfc KAV, Christelijke bond gepensioneerden. Uit ImpeJ juli komitee. Uit Lede ten sic I WKS-WKM, KWB, Bit theek, BSP gepensioneerc KSA St.-Gerolf, Landelijk R k Groot-Lede, Jeugdhuis Lc werik, Wereldwinkel, W groep «Leefmilieu», Dav fonds, Ouderkomitee klei afdeling, lagere afdeling humaniora Stella Matutina Tot zover een interessi avond. MON C r

De Voorpost | 1977 | | pagina 24