J LL Vrije Tribune lU r UW WOORD 2 -11-3-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. AMYLUM: TWEEHONDERD W ERKPLAATSEN BEDREIGD. Zoals we in vorig nummer meld den, is donderdag 3 maart bij G.R. Amylum een bijeenkomst doorge gaan, waarop waren uitgenodigd: de burgemeester, de volksverte genwoordigers en senatoren, de valbondssekretarissen en onderge tekende voor de K.P.-Aalst. Aan de dagorde stond: de bedrei ging voor de afdeling «Isoglu cose»tengevolge van het voorstel van de Commissie van de Euro pese Gemeenschappen een pro- duktieheffing van 4,84 BF toe te passen op de isoglucose. De kostprijs van isoglucose is vol gens de direktie van Amylum on geveer dezelfde als de kostprijs van bietsuiker, terwijl de ver koopprijs gebonden is aan die van de bietsuiker. Met de voorgestelde heffing zou de verkoopprijs van isoglucose voor 90% bestaan uit taks. Met de produktie stoppen, zou voor tweehonderd mensen het verlies van hun werkgelegenheid betekenen. Aldus de Amylumdi- rektie, die er trouwens op wijst, dat de produktie-eenheid «Isoglu cose» opgericht werd met de hulp van Streekekonomie. Na diskussie werden brieven ge richt aan eerste-minister Tinde- mans, minister van Ekonomische Zaken Herman, staatssekretaris voor Streekekonomie M. Eys- kens, minister van Landbouw La- vens. De brieven werden door alle aanwezigen ondertekend. Er zal getracht worden nog vóór 15 maart per delegatie alle betrokken ministers te bereiken. Met de hui dige gebeurtenissen aan de top blijft het echter een open vraag in hoeverre deze zullen willen of kunnen optreden. Burgemeester D'Haeseleer heeft intussen Eys- kens ontmoet en het probleem ge steld. Na de bedreiging Cargill, die intussen besloten heeft zich in Nederland te vestigen, ziehier dus een nieuw gevaar. Uit alles wat men omtrent deze zaak verneemt blijkt, dat hier een oorlogje wordt uitgevochten van wege de Tiense Suikerraffinade rijen tegen Amylum. We beschik ken hierbij zeker niet over alle ge gevens, maar we weten toch heel wat. Zo bijv. dat de Tiense suiker trust zo ongeveer 85 van de sui- kerproduktie rechtstreeks of on rechtstreeks beheerst. Zo bijv. ook, dat tenminste twee heren die bij het aanvaarden of verwerpen van het voorstel betrokken zijn zoniet bij het opstellen ervan uit de streek van Tienen zijn, en een ervan oud-beheerder is van de Tiense trust. Zo ondermeer ook nog, dat de Boerenbond ook al iets met de zaak zou te zien hebben en dat minister Lavens voor de argu menten van de suikerbietboeren niet ongevoelig is. Daar waar de Tiense trust zich steeds door de regeringen doen beschermen heeft tegen de suikerrietproduktie, wil hij er nu de isoglucose uit. Een schoon voorbeeld van de boel der zogenaamde «vrije ekonomie» krijgen we hier anders wel. Neem alleen maar al het opzoekingswerk dat werd verricht en de miljoenen hulp van Streekekonomie, en u begrijpt wat we bedoelen. Voeg daar verder nog aan toe dat Cargill binnen een paar jaar ook nog voor overproduktie kan zorgen. Wat het ganse geval nochtans erger maakt, is dat bij de toepassing op 1 juli a.s. plusminus tweehonderd arbeidsplaatsen in het gedrang komen, indien de kommissie het voorstel niet intrekt, of de raad van ministers het niet verwerpt. Aalst is blijkbaar nog niet genoeg ge troffen door de pendelziekte en de werkloosheid. Alle partij- en vakbondsverant woordelijken van het Aalsterse zullen zich ongetwijfeld tegen deze bedreiging verzetten, de vraag blijft echter hoe groot de in- J vloed zal zijn in de verschillende partijtoppen Denken wij er maar alleen aan dat Lavens CVP-er is en Tienen een blauw steunpunt. De opmerking van sommige arbeiders en syndikale afgevaardigden van het stakingspikket vrijdagmorgen aan de Amylumpoort, dat zij wel wat beter geïnformeerd en bij de zaak betrokken zouden mogen worden, dat zij de kans zouden willen hebben zich aan de top wat luider te laten horen, is dus niet ongegrond. Wanneer het gevaar inderdaad reeel is. dan kan het pro test niet luid genoeg klinken. We zijn benieuwd wat de betrok ken ministers ons zullen antwoor den Ray DE SMET OPMERKINGEN EN VOORSTELLEN BIJ DE BELEIDSVERKLARING VAN DE BESTUURSMEERDERHEID VAN AALST, VANWEGE KP-AALST Het bestuur en de algemene ver gadering van de KP-Aalst, bespra ken op 1 en 4 maart de beleidsver klaring van de Aalsterse bestuurs- meerderheid, PW-BSP-VU. Niettegenstaande de onvermijde lijke beperktheid van de1 tekst, kon den zij e? epn reeks van ideeën in terugvindën die de KP-Aalst ver heugen, en zelfs sommige die een vernieuwende aanpak in groot- Aalst kunnen inluiden. Maar verwij zend naar haar memorandum van 23 oktober 1976, moet de KP-Aalst een eerste essentiële opmerking maken. Het is inderdaad opvallend, dat waar aehandeld wordt over de noodzakelijkheid van een gezond financieel beleid, met geen woord gerept wordt over de houding van het centraal gezag - de opeenvol gende regeringen ten overstaan der steden en gemeenten. Aldus heeft de huidige regering niet alleen de aangegane verbintenis inzake hulp aan de gefusioneerde gemeenten in de schuif gestoken, maar ze heeft in drie jaar tijd de betoelaging aan de gemeenten met 9 miljard verminder. Ditbrengto.a. mee, dat ookte Aalst al onmiddellijk tot een verhoging van de grondbelasting moest over gegaan worden. Dit draagt ook in zich dat de ganse beleidsverklaring financieel op een zeer wankele ba sis berust, tenware - en zelfs dan - de bestuursmeerderheid verder haar toevlucht zou nemen tot steeds nieuwe belastingsverho gingen. De KP-Aalst is dan ook van me ning, dat de bestuursmeerderheid met andere steden en gemeenten de strijd tegen de nefaste politiek van het centraal gezag moet voe ren, en ten tweede, dat zij in tegen- steling met wat bij de verhoging van voornoemde belasting, én in de beleidsverklaring zelf is ge beurd, de bevolking objektief moet in formeren omtrent de ware oorza ken van de financiële moeilijkhe den en de gevolgen ervan. De be volking moet op haar beurt - zoals de KP het in de voorbije jaren heeft gedaan - ruim gebruik maken van de mogeïjkheid tot betwisting bij nieuwe belastingen of belastings verhogingen, zoals in de gemeen tewet voorzien. De bezorgdheid van de KP-Aalst gaat, ten tweede, naar de verkla ring omtrent de strijd tegen de werk loosheid. Noodzaak van arbeidsin tensieve bedrijven met hoge kwali ficatie, voorrang aan de kleine en middelgrote ondernemingen in zake hulp, zelf het initiatief nemen waar het priveeinitiatief duidelijk tekort schiet, zijn ideeën en voor stellen die de KPB sedert jaren naar voor brengt. De beleidsnota blijft echter zeer vaag omtrent pro blemen waaromtrent zij stelling zal moeten nemen: de houding tenoverstaan van de rol der Gewestelijke Ontwikkelings maatschappijen (G.O.M.) die in zake ekonomische politiek en in dustrialisatie van de achtergeble ven of ontmantelde gewesten ruime bevoegdheid zouden moe ten toegewezen krijgen; de noodzakelijke kontrole op de subidiëring van privee- ondememingen die geen vermin dering door rationalisering, maar een verhoging van het aantal werkplaatsen zouden moeten voor gevolg hebben; de rol en de betekenis van de Eu ropese Ekonomische Gemeen schap, wiens politiek - om siecnis dit te noemen - de tewerkstelling in twee belangrijke bedrijven van Aalst in het gedrang brengt. Het is voor een belangrijke stad als Aalst onmogelijk een afdoende ekonomische politiek te voeren, zonder met deze aspekten van het probleem rekening te houden. Voor wat betreft eigen inspannin gen voor tewerkstelling, verwijst de KP-Aalst naar haar oomerkinaen inzake de financiële mogelijkheden, maar zij dringt er op aan, dat alle mogelijkheden door het derde ar beidscircuit geboden maximaal zouden aangegrepen worden. Tenslotte spreekt het vanzelf, dat de arbeidende bevolking niets te winnen heeft bij de teloorgang van de kleine middenstand die vooreen groot deel voor de vlotte warendis- tributie instaat, zoals de midden stand alles te winnen heeft bij een welvarende koopkrachtige arbei dersklasse Het realiseren van winkelwandelstraten en het aan moedigen van allerlei initiatieven van deze laag van de bevolking kan alleen positief zijn. De inspraak is het derde grote prin cipe van een demokratisch wel zijnsbeleid Dat de bevolking steeds meer haar toevlucht neemt tot het vormen van komitees voor de verdediging van specifieke be langen, mag door gemeentelijke bestuurders met als een last of een rem beschouwd worden, maar wel als 'n democratisch recht, een gro tere bewustwording als leden van de gemeenschap, een hulp aan wie vooruit wil. Het volstaat dan ook niet, «kon- krete voorlichting» te beloven, en «objektieve verantwoording» bij het afwijzen van adviezen. Een intense samenwerking bestuur-bevolking, en een bestendige dialoog zijn niet alleen mogelijk, maar noodzakelijk voor de verruiming van de demo- kratie. Dat inzake het aanwerven van het personeel opnieuw toevlucht wordt genomen tot een verklaring om trent «objektieve kriteria», kan de KP-Aalst niet geruststellen. Waar blijft het door bepaalde partijen be loofde Vast Wervingssekretariaat dat elk politiek favoritisme uitsluit en naar depolitisering van de dien sten moet leiden? Het is ongetwijfeld positief, dat aan de herwaardering van het imago van de p>olitieman Wordt gedacht, maar eenverklaring omtrent de wil van de bestuursmeerderheid om, tegen bepaalde plannen op natio naal vlak in, de politie onder ge meentelijke bevoegdheid te hou den, zou de demokraten méér ge- rustsgesteld hebben. Anderzijds, brengt het aanhalen van de statistieken inzake de krimi- naliteit er de KP-Aalst toe er op te wijzen, dat veel meer aandacht moet besteed worden aan een ver ruimde werking van jeugdbe- schermingskomitees en hulpcentra met bredere mogelijkheden en be voegdheden. Ongetwijfeld moet aan het ver keerssysteem in onze stad gedok terd worden. Dit probleem alleen eng technisch bekijken zal noch tans weinig oplossen. Zo zou bijv. gepaard gaande met raadpleging, ook moeten gedacht worden aan de spreiding van de begin-en slui tingsuren van scholen, belangrijke diensten en ondernemingen, om de spitsuren te ontlasten. In het openbaar vervoer door verschil lende maatschappijen verzekerd, moet eveneens orde gebracht worden, terwijl knelpunten als de Zwarte Hoek-brug eindelijk een op lossing moeten krijgen. LeefmiSeu, stedebouw, ruimtelijke ordening zijn problemen waarbij, enerzijds, de inspraak van de be volking een grote rol kan spelen en, anderzijds, kordater zal moeten ojjgetreden worden wil men niet telkens telaat komen (Koer Borre- man, gevelde bomen Moorsel enz), terwijl tenslotte, veel intenser moet meegevoeld worden met de be trokken bevolking zelf. De KP-Aalst verwijst hierbij o.m. naar luchtver ontreiniging, geluidsstoringen, maar ook naar vele straten waar openbare werken om uiteenlo pende redenen maandenlang aan slepen, of andere waar na tiental len jaren nog steeds geen volledige voetpaden werden aangelegd! Sedert jaren wordt op verschillend niveau getwist over de zo noodza- keSjke waterzuiveringsstations, en de verwerking van het huisvuil. De KP-Aalst dringt aan opdat niet al leen de bestuursmeerderheid, maar de ganse gemeenteraad hun volle verantwoordelijkheid zouden nemen, een verantwoordelijkheid het peil van de tweede stad der provincie waardig. Inzake grondregie mag er aan her innerd worden, dat deze reeds drie jaar geleden werd goedgekeurd, maar onoperatief bleef. Een taxa tiesysteem ter bestrijding van de grondspeculatie is ongetwijfeld po sitief, maar dit moet gepaard gaan met het afremmen van bouwpro- motoren die ganse straten en wij ken ontwrichten, terwijl veel meer moet gedacht worden aan de her waardering van oude woningen en moet opgetreden worden tegen ei genaars cfie volwaardige eigen dommen verloren laten gaan. Voor wat de bouw van sociale wo ningen betreft bij eigen of bij door het stadsbestuur gesteund initia tief, beperkt de KP-Aalst zich in deze eerste ojxnerkingen bij de eis van een gedepolitiseerd toeken ningssysteem. De zorg om de ou den van dagen in de hen ver trouwde omgeving te laten leven, neemt nochtans niet weg, dat er in 't onmiddellijke vierhonderd bed den in rusthuizen tekort zijn. En voor wat betreft de kinderkribben, moet bij het vooruitzicht van een nieuwe globale studie onderstreept worden, dat het ganse probleem omtrent omvang, inplanting, plaat- singsvoorwaarden en werking moet herdacht worden. Onder meer, vanwege het hoog aantal werkforenzen in ons stad. De KP-Aalst stelt zich de vraag wat' de bestuursmeerderheid met een «paritaire pluralistische jeugdraad» bedoelt en welke zijn eigen moge lijkheden zullen zijn. Dit geldt eveneens voor de kultuurraad Zij verwondert er zich over, dat in te genstelling met de verkiezingspro gramma's, in de beleidsnota geen sprake meer is van het kosteloos gebruik der stedelijke sportterreinen en zalen. Zij stelt voor - zien steu nend op de ondervinding van de toeristische dienst - dat de aanleg van een kampeerterrein zou over wogen worden. De bespreking van de beleidsnota door de KP-Aalst heeft aanleiding gegeven tot veel meer en dieper- gaande opmerkingen en voorstel len. Hieromtrent zullen trouwens artikels gepubliceerd worden waarin verder zal worden uitgewijd Het feit dat de KP-Aalst de vorming van de bestuursmeerderheid onder andere tegen de achter grond van de bekommernissen en de strijd van het geheel van de ar beidersbeweging - anders had ge zien, belet haar niet zich tegenover de beleidsnota positief op te stel len. Deze bestuursmeerderheid is voor zes jaar een feit. De KP-Aalst is van mening, dat het belang van de bevolking vereist, dat aan elk positief aspekt van de beleidsnota voor de snelle verwe zenlijking wordt meegewerkt, wat noch de gepaste kritiek, noch nieuwe voorstellen uitsluit. Zij ver wacht dan ook zo snel mogelijk de nodige informatie over de door het stadsbestuur te kreëren kommis sies en andere inspraakorganen. De KP-Aalst zal zich verzetten te gen elke privatisering van be staande regieën of diensten en is over het algemeen gekant tegen de overdracht van elk gemeentelijk beslissingsrecht aan organismen die de demokratische kontrole ver der van het volk verwijderen. Zij schaart zich achter elke maatre gel en streven voor een meer di- rekte en meer open demokratie. DE GEMEENTERAAD WORDT ONDERSCHAT De gemeenteraad regelt al wat van gemeentelijk be lang is en het schepenkol lege voert de beslissingen van de gemeenteraad uit. Dat staat te lezen in de ge meentewet. De gemeente raad heeft dus de vol heid van bevoegdheid. De leden van het schepen college zijn verondersteld dagelijks met hun opdracht bezig te zijnde gemeente raadsleden voeren hun taak slechts periodiek uit. Vóór de fusie gebeurde het in be paalde gemeenten meer dat de weinig bijeengeroepen gemeenteraad bekrachtig den wat in feite in het sche pencollege reeds vooraf was beslist. Met de fusie is ook daarin wijziging gekomen. Wij hebben nu met grote ge meenten te doen en niets belet een gemeenteraad van 43 leden, zoals te Aalst, alle verantwoordelijkheden te nemen die de gemeentewet toekent. Daaraan moet ook het schepenkollege wennen en het moet niet trachten op het terrein van de gemeen teraad te treden. Zelfs in dien het onaangenaam is de oppositie te laten meespe len. Een oppositie heeft een heel belangrijke rol te ver vullen in ons democratisch bestel. Waar de oppositie buiten spel wordt gezet, speelt de democratie niet meer. Het is dan ook met geen gelukkig hart dat wij vast stellen dat het schepencol lege te Aalst de leden van d- gemeenteraad, voorna melijk deze van de opposi tie, niet op hun waarde- schat. Waarom worden de gemeenteraadsleden met karnaval uit de eretribune gerangeerd om plaats te ruimen voor allerlei geno digden van het schepenkol lege? Waarom is de receptie na de stoet voorbehouden aan de genodigden van de burgemeester (en dat is slechts een bepaalde cate gorie PVV-ers)? Zopas hebben de leden van de oppositie een brief van het schepenkollege ontvan gen waarbij op vriendelijke wijze wordt meegedeeld dat hen elke mogelijkheid wordt ontzegd om hun zit dagen voort te zetten, die zijn sinds zolang reeds hiel den op de vroegere gemee- tehuizen. En, wordt er cy nisch aan toegevoegd, de leden van het schepenkol lege zullen vanaf 1 april zelf zitdagen houden op die ge meentehuizen om te vol doen aan de wensen van al de inwoners van Aalst... Waar gaan we naartoe, waar gaan we naartoe! Het is duidelijk! het schepenkol lege bouwt voor zichzelf een egocentrische voor rangspositie op over de rug van de gemeenteraad. Willem Willems C.V.P. Gemeenteraadslid Eerste tekenen van een progressief modern beleid Een CVP-raadslid heeft in de Vrije Tribune zijn commentaar gebracht op de programma- en beleidsver klaring die neergelegd werd door de bestuursmeerderheid in de stad Aalst. Of dit het officieel CVP- partijstandpunt is weten we niet, dat zal alleen duidelijk zijn bij de bespreking in de gemeenteraad van 9 maart. Zoals ik reeds eerder hier heb geschreven zal de verkla ring voor sommige raadsleden vreemd aankomen omdat ze be langrijke principes bevat en niet- concrete gegevens. In een modern opgevat beleid, zeker na de sa menvoeging van de gemeenten, is het veeleer noodzakelijk dat men de gedragslijnen kent waarmee de meerderheid wenst te besturen en dat men op basis v;;n dc/e ge- gedragslijnen de bevolking de concrete noodzakelijke uitvoerin gen Iaat bepalen en de prioriteiten in uitvoering laat vaststellen. De concrete punten zal men trouwens terugvinden in het ontwerp van begroting dat einde maart als eer ste eenheid voor al de gemeenten in de Aalsterse raad zal besproken worden. Een laattijdigheid voor de verkla ring aan de meerderheid verwijten is echter demagogisch, vooral dat men moet beseffen dat de eerste taak van de meerderheid er in be stond de gemeentelijke diensten te doen functioneren en de dienstver lening te verzorgen. Men zou tevens de oppositie een zelfde verwijt kunnen toesturen, wanneer ze nu een alternatief pro gramma aankondigt terwijl ze dit programma vroeger zou hebben bekend maken. Het is echter ver heugend dat de oppositie, naar we verhopen in positieve zin en zon der al te demagogisch te zijn, haar bijdrage levert in het beleid van de stad. Het alternatief programma kan samen met de programma- en be leidsverklaring een belangrijke basis vormen voor de aangekon digde hoorzittingen die het college van burgemeester en schepen zal houden. Dit laatste initiatief van de meerderheid is trouwens een nieuwigheid voor de Aalsterse gemeenschap en bewijst dat de be stuurders het menens zijn met de moderne beleidsvoering en met de vast belofte die ze in de beleids verklaring hebben afgelegd. Ook de bijeenkomsten die door de schepenen met geïnteresseerden rond een betalingspunt werden gehouden wijzen in de zelfde zin. Deze tekenen samen, vormen trouwens de eerste symptonen van een moderne beleidsvorm die moet uitmonden in het meer en meer meebeslissen van de gewone man ook buiten de 6-jarige verkie zingen en in zaken die hem dage lijks aanbelangen en stelselmatig evolueren. Het is echter een vorm van bestuur die niet gemakkelijk is en veel in spanningen vraagt, maar wijst op de |x>sitieve progressieve gedach- tenstromingen die op het Aalsterse Stadhuis waaien. Hopelijk zijn deze tekens van inspraak, die zo veel jaren werden beloofd, boden van een nieuwe politieke lente voor Groot-Aalst. Diane D'haeseleer MARTIN HUTSEBAUT TOT STAATSSEKRETARIS EYSKENS «WIJ AANVAARDEN GEEN AFBRAAK VAN ONZE LOKALE EN VLAAMSE INDUSTRIE» Vorig weekend bracht Staatssecre taris Mare Eyskens op uitnodiging van het Economisch Expansieco mité een informatie-bezoek aan het Arrondissement Aalst. Na onze streek bezocht te hebben vond in de Bloemenveiling een werkvergadering plaats waarop ongeveer alle industrieën van onze stad, zowel door patronaat als door syndikale afgevaardigden vertegenwoordigd waren. Er was tevens een uitgebreide B.S.P. delegatie aanwezig. A.B.V.V. - A.C.V. PIKET Bij de ingang van de Bloemenvei ling werd de staatssecretaris ge- konfronteerd met de eisen van de eensgezinde stakende arbeiders van A.C.V. en A.B.V.V.: op de borden stond duidelijk te lezen dat de arbeiders genoeg hebben van de afbraak van hun werkgelegenheid, de steeds zwaardere belastingen op de werkende bevolking en vooral van de mooie beloften. De arbeiders willen daden zien! Proficiat mannen en vrouwen van A.C.V. en A.B.V.V. en liberaal gesyndikeerden die niettegen staande de onbegrijpelijke afzij digheid van de liberale vakbond toch solidair waren met hun A C V. en A.B.V.V. collega's, zo'n een eensgezinde aktie kan niet zonder resultaten blijven! MARTIN HUTSEBAUT KOMT OP VOOR DE VERDEDIGING VAN DE PLAATSELIJKE ARBEIDERS EN HUN BEDRIJVEN Nadat Voorzitter Ludovic Moyer- soen in duidelijke termen voor Staatssecretaris Eyskens de pro blemen van onze streek had ge schetst (meer dan 8000 werklozen en bedreigde sectoren!) gaf de Staatssecretaris zijn visie op onze problemen. Met uitzondering voor de Textielsector waar enkele hoojigevende lichtpunten te be- s|>eurcn vallen naast een aantal blijvende onopgeloste problemen bleef de Staatssecretaris erg op de vlakte of kon hij geen hcl|iende hand toesteken, (blocmensector) Hij lokte dan ook een onver bloemd antwoord uit van een Tex tielpatroon (Mr, Gceroms) die verwees naar de overweldigend import van Textielprodukten uit de Verenigde Staten. Martin Hutsebaut, politiek secre taris B.S.P.-Aalst nam het in zijn erg geapprecieerde tussenkomst (zowel van syndikale als van pa- tronale zijde) op voor de recht streekse belangen van onze be dreigde sectoren. De handelspolitiek van de Belgi sche regering en van de Eurojrese gemeenschap noemde hij al te li beralistisch om ons enigszins ge rust te kunnen stellen: alleen een alternatief structuurbeleid kan onze plaatselijke industrie van een langzame verstikking redden; met lapmiddelen redden wij het niet langer! Martin Hutsebnaut ging vervol gens nader in op de specifieke problemen van enkele belangrijke sectoren uit onze streek. Onze Textiel - en Confectiesector een typisch Vlaamse sector Mr. de Staatssecretaris lijdt onder de oneerlijke concurrentie en dumpingpraktijken van 3de lan den; de Belgische regering en de Europese Commissie moet de moed opbrengen om dat éèhs openlijk te stellen en de nodige tegenmaatregelen te treffen. LET WEL: het gaat hier niet om protestionisme, maar enkel en al leen om eerlijke handelspolitiek en zelfbehoud! Ieder verder uitstel of het verwij zen naar liberalistische afspraken als het multivezelakkoord is struisvogelpolitiek die zijn naam niet durft te noemen! Geen enkele gezonde economie kan importstij gingen van 50 tot 100 per jaar slikken. Het is één voor twaalf! De belasting van 18 BTW die de regering op onze snijbloementeelt legt (in Nederland slechts 4,5 is totaal onaanvaardbaar en regel recht in strijd met het EEG- verdrag waarin sprake is van ge lijke concurrentievoorwaarden. De bloemensector is voor het Ar rondissement Aalst te belangrijk opdat wij hier zonder meer zouden laten betijen. Hier moet op korte termijn iets gebeuren! Ook de voedingssector (AMY LUM, Brouwerijen) wordt in onze streek met ernstige moeilijkheden bedreigd, niet in het minst door de EEG-politiek en door vreemde multinationale bedrijven (pro bleem vanTransfertprijzen). Onze dynamische voedingsbedrijven moeten hun activiteiten waarvoor ze miljoenen investeerden zowel in mensen als in research onder gelijke voorwaarden van concur rentie kunnen voortzetten! Ook hiervoor rekenen wij op de Belgi sche regering. Ook onze bouwsector moet drin gend de aandacht van de regering krijgen. De voortdurende onze kerheden waarmede deze sector hebben af te rekenen, zijn onver antwoord. De behoeften in de woningsector zijn verre van be vredigend en de sector is bijzonder arbeidsintensief. Daarom pleitte Martin Hutsebaut ervoor ons de bouw als instrument van struc tuurpolitiek i.p.v. als instrument van conjunctuurpolitiek te gaan beschouwen. B.S.P. NEEMT HET INITIATIEF TOT REGIONALE TEWERKSTELLINGS CONFERENTIE Om de nodige actie te zetten achter deze voorstellen nam het Federaal bestuur van de B.S.P. het initiatief tot het bijeenroepen van een re gionale Tewerkstellingsconteren- tie. Hierbij zullen zowel de pa troons als de vakbondsverant- woordelijken betrokken worden. Doel is de beleidsniveaus. De B.S.P. weet zich verantwoorde lijk voor onze streek en zal door zetten! J. Van Der Vcken POLITIEK EN KULTUUR Kultuurbeleid- kulturele vorming. «Kultuurbewustzijn, geba seerd op zelfkennis en zelf- respekt moet dus de stuw kracht vormen voor ons kul tuurbeleid. Dit beleid kan bepalend zijn voor een bloeiend kultureel leven; dat hiervoor ook een entoe- siast, begrijpend publiek nodig is spreekt vanzelf. Veelal worden interessante artistieke manifestaties on voldoende aangekondigd en «aanbevolen»; bij een deel van de bevolking kan dan ook geen belangstelling «groeien». Dikwijls spreekt men dan van onverschillig heid...Is dit wel zo? «Erva ren van schoonheid» is steeds een verrijking en be hoort tot de grootste le vensvreugde. Niemand zal ontkennen dat niet elk Kunstwerk ons direkt kan boeien of ontroeren. Een zekere vorming, een zekere ervaring is voor het beleven, het «herkennen» van kunstwerken noodzake lijk....hier ook meer dan el ders moet het kaf van het koren kunnen gescheiden worden. Dit alles is bij vele mensen verantwoordelijk voor .een soort «drempelvrees» dit remt veel kultureel «mede leven». Hieraan zou zeker iets ge daan kunnen worden. Het eenvoudigste begin is natuurlijk de jeugd op school, in jeugdklubs «sen sibiliseren». Er kan baan brekend werk verricht wor den door open diskussies' en kontakten met kunste naars, door het samen luisteren naar muziek, door het voorlezen van poëzie.., door het bijwonen van film en toneelavonden....het be spreken van tentoonstellin gen....belangrijk blijft wel o dat jonge mensen hierbij degelijk geholpen en ge rugsteund worden. De akademies hebben hier een zeer belangrijke taak. de muziekliefhebbers lerei daar de onvervangbari klankenrijkdom genieten ei de vreugde smaken van he zelf musiceren. Het bij brengen van zin voor kleui en vormen, voor zuiver ar chitecturale lijnen is h basiselement van alle plas! Kc tische Kunsten. Misschen zouden deze Ak; demies, voor de volwasse nen, «meer gepropageeri kunnen worden»?! Kan dit geen nieuw zijn??? Dr. Anny Dieric scl MERKWAARDIGE BOMt ton ZONDER VERGUNNING, !'i" GEVELD TE MOORSEL s* ■Luu Verschenen In DE VOO»1" POST N° 9 van 4 maart 197fonUl blz.5 Als voorzitter van de Regionr Aktiegroep Leefmilieu Dent' en Schelde RALDES v.z! wens ik hierbij te verduidelijl dat de aktie rond het onwel vellen van merkwaardige men te Moorsel gevoerd w< door de «Werkgroep Leefmili Aalst». Deze Werkgroep mi 1 wel deel uit van onze Raad Beheer, maar heeft een a| bestuur, een aparte zetel, gen financiële middelen en eigen werking. Het is in kader van deze werking dat een persmededeling verspr heeft aangaande het vellen v bomen te Moorsel. In dit v band is het misschien interi sant te vermelden dat zo RALDES als de plaatsel Werkgroep Leefmilieu A door het stadsbestuur i Aalst apart erkend en ges idieerd werden in 1976. Dat Uw reporter L H. en vrouw de Schepen voor Lee lieu A De Maght het vers tussen beide verenigingen schijnt te kennen, lijkt mij wonderlijk gezien enerzijds weekblad nog onlangs groot artikel liet verschij over de plaatselijke Werkgr Leefmilieu naar aanleiding het publiceren van haar j verslag 1976 en gezien vrouw de Schepen ander beide verenigingen afzond* uitnodigde op haar hearing 14 februari jl. Voor het overige laat ik het het bestuur van de Werkgi Leefmilieu Aalst over orr reageren op de inhoud van desbetreffende artikel. Vriendschappelijke groeter Luk Van der Helst Voorzitter RALDES Naar aanleiding van e tikel in de Voorpost van - 77 omtrent Prins Edy s len wij vast, dat bedof kandidaat nooit een affic afgegeven heeft in cafi Pompierke of zaal Madel Bijgevolg is zijn bewei onjuist dat alle etablii menten aangezocht wer om zijn aanplakbrief voo hangen, vermits we er g aangeboden kregen, doet geen afbreuk aan o sympathie voor Edy, n juist is juist. Spittaels Beatrice Café 't Pompierke - Madeion, Grote Markt Aalst Beavan 't Pompierke

De Voorpost | 1977 | | pagina 2