«HET GELDHOF» JONGERENVERENIGING VOOR STERREKUNDE «SIRIUS» BESTAAT 5 JAAR VERDWIJNT ONZE SCHEPEN VAN KULTUUR? WE ZIJN DOLF KWIJT JAN CAUDRON KANDIDAAT VOOR DE KAMER. JEKO» te Affligem J'j 4 -11-3-77 - De Voorpost In een tweede faze worden de vijf winnende klassen verzocht, een afgevaardigde van drie «knappe koppen» samen te stellen. Deze nodigen we uit om, samen met hun supporters, deel te nemen aan de finale die op zaterdagmiddag 30 april in de parochiezaal St. Antonius, doorgaat ter ge legenheid van een nationale JVS-dag. In een panel moe ten ze hun klas verdedigen, waarbij nu eens de nadruk ligt op snelheid, dan weer op kennis en/of redene ringsvermogen. Tevens zul len de kandidaten kunnen beroep doen op aanwezige JVS-ers als een soort na slagwerk. Een bevoegde ju ry zal de antwoorden naar waarde schatten en over de puntenverdeling beslissen. Aan de kwis zijn heel wat beloningen verbonden. On dermeer: klasreizen naar het planetarium, Volksster renwacht Mira te Grimber gen, boeken (-bons), ster renkaarten, weersatelietfo- to', elektronische reken machines, bouwdozen, abonnementen op bekende ruimtevaart en sterrenkunde tijdschriften, enz. Men wil zowel de individuele als de klasprestatie belonen. Met het oog op de realisatie van de kwis werden drie werkgroepen samenge steld. De koördinatieploeg, deze heeft de algemene ver antwoordelijkheid, verzo de uitwerking en vorm ving van het projekt en takenverdeling. De kontaktploeg staat voor het kontakt met pe scholen, firma's, stadsl stuur, juryleden en ne «fundraising». De te< nische ploeg verzorgt afdrukken van de formuj ren, de publiciteit en technische leiding tijd< de finale. Wie belangstelling h kan terecht op volg Adres: Guy Kinderma Leo de Bethunelaan, Aalst, telefoon 053/21 20. I Zover is het natuurlijk nog niet. We gingen met Schepen \an Kui tuur Caudron praten over zijn voornemens wat de nationale politiek betreft. Graag hadden wc met hem vooraf de politieke situatie in ons land even besproken, maar de dag na ons gesprek zou het noodpro- gramma» van Premier Tindemans aan het parlement worden voorge legd. Hoewel schepen Caudron blijk gaf van politieke feeling en een scherp doorzicht in de politieke toekomst voor wat de nabije toekomst be treft, vonden we het toch geraad zaam de nationale politiek te laten rusten. TERUG NAAR PARLE MENT? Een feit is, dat men meer dan hoogstwaarschijnlijk naar ver vroegde verkiezingen gaat (april, mei, oktober?) hoewel eerst nog een paar, serieuze zaken zullen moeten afgehandeld worden (grondswetfrerziening.' verander ing kieswet). Schepen Caudron zou zijn schepenambt dan ruilen voor een zetel in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Zijn opvolger op Onderwijs en Kuituur hier te Aalst zou dan Willy Van Mossevelde zijn. Statutair is ku- mul van openbare ambten verbo den in de Volksunie wat steden van meer dan 30.000 inwoners be treft. Schepen Caudron zou teni| eerste plaats op de VU-lijst b< men Hierover bestaat binnei kbonds partij niet het minste probic ook wat betreft de tweede pl op de lijst voorde Kamers (G 1 gette De Kesel). Schepen van derwijs en Kuituur Jan Cau< begon zich al goed in te werk* zijn schepenambt. Hij biedt weer zijn diensten aan wat delrvolg tionale politiek betreft, wat c stad -ons inziens- zeker ook goede zal komen, hoewel hij ♦kretari: Aalst als schepen zeker een v Ine insf waarde was. We wensen hem ses toe! wens ■ningsp bij Ko v tedkeur TSKEN De voorgevel met trapjes en kan telen, alhoewel gecementeerd en betere dagen te hebben gekend, verwijst toch naar een oud v erle den. Men ziet er nog steeds de jaartal len 1617-1618 in, periode van de oprichting van deze hoeve. Vol gens Petrus Van Nuffel in zijn «Op wandel buiten de stadspoor ten van Aalst» (1918) heette deze hoeve in het jaar 1731 «den Gau- den Leeuw» en werd in dat jaar door Albrecht De Bie verkocht aan priester Albrecht-Franciscus de Groote. Zoals te Meldert gedurende de «Besloten Tijd - in de toenmalige watermolen missen in het geheim werden opgedragen zaten te Aalst in de Geldhoeve Paters Capucie- nen verborgen en deden hier veel kinderen van Mijlbekc in stilte hun Plechtige Kommunie. De le gende verhaart zelfs dat, om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden, er van in de Geld hoeve een onderaardse gang zou bestaan rechtstreeks naar de Abdij Affligem, maar dit is dan weereen ander probleem dat ook wel eens aan bod komt. Jean Hérelle, een Parijzenaar die in de streek veel eigendommen verwierf o.a. de Molenv ijver te Meldert en delen van het Kravaal- bos, was in 1845 eigenaar van de Geldhoeve en verkocht het dan aan een andere Parijzenaar Paul Moreau die ze verhuurde aan de kinderen Boeykens van wie het nu uiteindelijk eigendom is. In dezelfde wijk bestonden even eens «de Cantienne», eigendom van oud-burgemeester van Aalst Frans d'Alvelda (1750) en «het Scheirken». Eveneens wordt hardnekkig ver teld dat aan het ingangshek van dit hof eens een vondeling zou zijn gevonden in de vroege morgen en dat deze als familienaam «Geld hof» kreeg. Wat nu de étymologische verkla ring van de naam «Geldhof» zelf betreft zijn er volgens Fritz Cour- teaux twee mogelijkheden. Enerzijds zou er. volgens de over levering altans. op de hoeve veel geld verborgen hebben gezeten. Eeuwen geleden immers zou, te middernacht, een voerman met paard en kar aan de poort hebben gestopt. Hij zou het hof zijn bin nengereden en er zijn lading heb ben afgestort: allemaal gouden munten! De voerman is later nooit meer weergekeerd. Spijtig! Waarschijnlijker is dat de naam verklaring komt van de familie naam van een der bewoners, naam die door het volk gemakkelijk ge wijzigd wordt zodat allerlei va rianten ontstaan. Zo vinden we de autentieke familienaam terug o.a. te Eksaarde in de vormen «Geld- olf» en dan weer «Gheldof» Ook te Baardegem vinden we de naam «Geldolf» en in het naburige Op wijk bezat een Geldolf zelfs het «Geldhofbos» en na 1771 werd het «Geldolfstraatje» langzamer hand vervangen door «Gelthof- stratien». L.H. KRISTELUKE BOND VAN G EPENSIONEERDEN AFDELING AALST-STAD Op woensdag 23 maart 1977 te 14.30 uur, gaat inde feestzaal van het Groen Kruis, het jaarlijks Halfvastenfeest met verkiezing van een prins en prinses van de derde leeftijd door. De aangesloten leden die zich kandidaat willen stellen voor de titel van prins of prinses, dienen hun inschrijving vóór 10 maart 1977 over te maken aan de voorzitter BACK AERT Emiel, St.Jo zefstraat, 6, Aalst, of aan een der bestuursleden. Vanaf verleden vrijdag tot en met zondagnamiddag was het jeugd koor «JeKo», bestaande uit een zestigtal jeugdige zangliefhebbers, te gast in het Affligems Kultureel Centrum waar ze een koor-week- end doorbrengen. Dit koor dat wekelijks repeteert op Roels met Larc Vermaeren aan het vrijdagavond en elke zaterdag te orgel. Appels de avondmis vokaal ver- Het Koor trad ook opals muzikale zorgt treedt ook profaan op met omlijsting bij de opening van de driestemmige liederen en dit zo- tentoonstelling «Tekstiel» verle- wat om de drie weken. Het koor werd gesticht vóór een achttal jaren en staat onder de lei ding van muziekleraar Wilfried den vrijdag. Buiten bekende vo- kale werken uit de wereldlitera tuur brengt het Koor ook produk- ten van eigen kompositie. Een onderdeel van 'n sekonde is voldoende om plots een levens draad af te snijden. Dolf Eeckhout. onze buur uit de Pontstraat, beter gekend als de «stadstrommelaar» is niet meer. Een stom auto-ongeval be roofde Aalst van een van zijn markantste volksfiguren van de laatste tijd. Een eenvoudig, simpel mens, die met de middelen waarover hij beschikte, van zijn leven maakte wat er van te maken viel. Eenzaat, maar filosoof, steeds opgeruimd en bereid om iedereen te helpen in de mate van de mogelijkheden die hij had. omdat hij zeker was dat hij ook niet vergeefs beroep deed op anderen. Want wie zou Dolf iets hebben geweigerd Hij wist het en bij zijn overburen, vooral bij de familie Tack, mocht Dolf altijd gaan aankloppen. Hij had 'n trommel en hij had een klaroen en daarmee verwierf hij zich in korte tijd een plaats in het Aalsterse leven. Het waren de Draeckenieren die op het idee kwamen Dolf bij hun esbattementen te betrekken en zij verschaften hem een uniform, zij namen hem op in hun midden en Dolf was steeds bereid deel te nemen Zij noemden hem «onze trommelaar». En zo kwam hij in het Aalsterse leven terecht. Hij nam deel aan alle gebeurtenissen, van de fameuze Paardcnzitting op het stadhuis, tot aan de verkie zingen van bloemenfee of Prins Karnaval Het was ex- burgemeester De Bisschop die op het idee kwam Dolf te benoe men als «stadstrommelaar» en nog bij de Kamavalgebeurtenissen van een paar weken geleden was onze trommelaar, in zijn nopjes omdat hij mee kon doen, overal aan te treffen waar de echte Aalsterse noot te trommelen of te blazen viel. In memoriam dat is vlug gezegd of geschreven; het is echter lerei onherroepelijk. Dolf Eeckhout zal geen groots standbeeld krijgen. Van I er zal geen straat naar zijn naam worden genoemd. Dolf zal echter van voortleven in de harten van alle Aalstenaars die hem gekend jicko hebben als een rechtschapen mens, eenvoudig maar eerlijk, aan fcge wie men nooit vergeefs iets kon vragen. Stadstrommelaar, voor u jocst; zal wellicht geen Last Post geblazen worden wij zullen echter fen o nog veel aan u denken. Dolf, wij vergeten u niet Er w A.B. thaf lx>uw fer Vo Hl BE BE Hel ven staz Te tiar* alle zegi hij t lion geh< loek "oos rich prod :kor >nze tchin nng tan r :oudc Deze boeiende en aktieve vereniging wil dit lustrum vieren met een ruimtevaartsterrenkun- de kwis. Aldus beoogt men het populariseren van sterrenkunde, ruimtevaart en weerkun de. Hoe het allemaal precies in mekaar zit vertelden ons Guy Kindermans, Dirk Limpens en Luk Van Der Steen. Drie van de ruim twintig leden die op een ernstige basis in alle bescheidenheid en met een nauwgezette wetenschappelijke achtergrond hun hobby uitoefenen. SIRIUS Sirius, de hoofdster van het sterrenbeeld «Grote Hond» (Canis Major) schittert als helderste ster aan het win terse firmament in het Noordelijk halfrond. We hebben altijd, zo zegt \Nlet w^inig fier die sterrekundigen voor linn teleskoop JM men ons, de uitdagende symboliek van onze naam trachten hoog te houden, en alhoewel Sirius ups en downs kende, werd in de loop van ons vijfjarig be staan heel wat verwezen lijkt: Kern Sirius beschikt over een indrukwekkende, batterij materiaal dat voor een deel gezamelijk werd gekochteen (nog niet ge heel voltooide)36 cm New ton teleskoop en een kant en klare 25cm Newton, een radio-ontvanger, een biblio- teek, daarnaast diverse te- leskopen en binoculairs in privé bezit. Afgezien van kijkavonden, kijkerbouw, informatie-uitwisseling, publikatie van brochures, enz., verzorgde ze reeds drie ruimtevaardnamidda- gen, één sterrenkundige in formatiedag, jaarlijkse open-deurdagen ter gele genheid van de Sint Job feesten en tweemaal een stand in de Keizershallen gedurende de «week van de vrijetijdsbesteding». Kern Sirius heeft haar lokaal op de Capucijnenlaan 95 te Aalst en vindt alzo onder dak bij het jeugdcentrum 't Satellietje. Met de huidige leden én de aktiviteiten hoopt men in de toekomst uit te breiden door het op vangen van de nog vele «ge- isoleerde» belangstellenden in het Aalsterse. RUIMTEVAART- STERRENKUNDE KWIS 1977 JVS Kern Sirius werkt nauw samen met en in het kader van de Jongerenvereniging. Voor Sterrenkunde, dit is een nationale en wettelijk gestat uteerde vereniging. Gans het opzet gaat in sa menwerking met de Vereni ging Voor Sterrenkunde (VVS), de Jongerenvereni ging Voor Sterrenkunde (JVS), Aalsterse firma's en maatschappijen, de St-An- tonius parochie en de Aalsterse scholen. Met deze kwis beoogt men het populariseren van ster renkunde, ruimtevaart en weerkunde. Een grotere be kendheid te geven aan de aktiviteiten van de JVS en de VVS. Tenslotte een grotere be kendheid te geven aan de werking van de Kern Sirius, met de bedoeling nieuwe le den in het Aalsterse te ont dekken en op te vangen. Het opzet van de kwis is tweeledig: In een eerste fa- ze wordt, na kontaktname met leraren fysica en/of aardrijkskunde en de direk- ties van alle Aalsterse scho len, aan alle leerlingen, aan het lager secundair of daar aan gelijkgesteld onderwijs een vragenlijst overhan digd, bovendien een ant woordformulierper klas. De vragen handelen over het planetenstelsel, sterren kunde, ruimtevaart, weer kunde en de geschiedenis van de sterrenkunde. Zij worden in klasverband, eventueel in het kader van de lessen fysica en/of aardrijkskunde besproken en opgelost. De vragen lijsten worden voor eind fe bruari verspreid. Laatste Aalsterse Hoeve! Op de wijk Mijlbeek, in de straat waaraan de oude hoeve haar naam verleende, vinden we de laatste boerderij die op Aalsterse grond bewaard bleef. Reeds een tiental jaren wordt ze echter niet meer uitgebaat. Toen Prosper Boeykens rond 1966 stierf werd een einde gemaakt aan het boerenwerk en werden de kinderen, er waren er niet minder dan 10, 7 zonen en drie dochters elders tewerk gesteld. Zoon Jean werd loodgieter en een jongere broer is autogeleider. De ruime schuren werden getransformeerd in garages en de stallen die vroeger een aanzienlijke veestapel herbergden veranderden ook van bestemming. oor het ogenblik wonen er nog beide bovenvermelde zonen samen met een kozijn van Prosper, Jean die zesendertig jaar geleden Aalst verliet en vanuit Arlon gedurende 25 jaar marktkramer met tekstielprodukten speelde in de provincie en ook in het groot-hertogdom Luemburg.

De Voorpost | 1977 | | pagina 4