AKTIEKOMITEE ONTVANGT STAATSSEKRETARIS EYSKENS Aa sterse f itsen groot V SLAGEN 50 ooo„ LAND vamBELOR DAT BELDE1 YSKENS MET DIKKE OSSIERS TERUG UIT STADHUIS De Voorpost -11-3-77 - 5 Aan de voettocht, georganiseerd door de wandelklub De Kadees, namen 66 wandelklubs, uit zowat gans het land deel. Ook Engeland, Nederland en Duitsland deed het totaal tot meer dan 900 deelnemers uitlo pen. De oudste deelnemer was 70 jaar. Hij marcheer de nog gezwind de 40 km. De beker ging naar de wandelklub uit Seraing. De handtekeningskampagne, gevoerd door de raad van beheer en de bewoners van de appartementsge bouwen van het Park ter Linden, kent een groot sukses. De protesten tegen de bouwplannen van vijf appartementsgebouwen in het park dat zij zelf aan legden, worden hiermee kracht bijgezet. Deze lijst wordt aan het stadsbestuur overhandigd. Op 15 maart krijgt de Withuisstraat een zwartbedek- king. Hoopvol einde aan zes maanden ongemak voor de bewoners en de wegggebruikers. Het Osbroekstort is gesloten. Traag maar zeker wordt de vuilnis met aarde bedekt. Wat echter met de ratten? Hun voedselbronnen zijn verdwenen en ze verhuizen naar de omgeving van de huizen van de Parklaan en de Steenweg op Ninove. Er dient drin gend iets ondernomen om deze rattenplaag tegen te gaan. Nadat diverse Aalstenaars zich tijdens de karnaval- periode een dag ontfermden over enkele gerechts kinderen zal het Beukenhof zondag aanstaande de ontmoetingsplaats zijn voor 250 gerechtskinderen uit verschillende steden. Organisator is de jongeren groep van Rotary, Rotaract. Hoewel het stationsgebouw niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd zal het vermoedelijk toch wel beschermd worden. Dus geen nieuwbouw en hope lijk een deftige restauratie met aanpassing aan de huidige behoeften. Er waait een gunstige wind door het stadhuis; de aanwezigheidspolitiek van het Kollege van Burge meester en schepenen op openbare manifestaties en feestelijkheden is sterk doorgedreven. Zonder de spreekwoorden van de bezem en het mesje te gebrui ken hopen velen dat deze bedrijvigheid steeds even sterk blijft. De stedelijke informatiebrochure worden binnen kort vervolledigd. Verschillende punten worden erin opgenomende nieuwe regeling bij huwelijksvoltrek king; wat met de mobiele brigade; hoe wordt van de dienst 900 gebruik gemaakt; een verbeterd plan van de diensten op het stadhuis; de zitdagen van burge meester D'haeseleer en schepen Van Den Eede; hoe kom ik aan een getuigschrift van goed gedrag en zeden. De eerste hearing in de deelgemeenten gaat door in de zaal Ons Huis, Hoogstraat 86 Baardegem, op 15 maart te 19.30 h. Eind april houdt het instituut Administratie Universi teit haar zevende nationaal konres, te Luik. Het tema van deze vergadering is «Nieuwe gemeenten voor een beter beleid». Minister Michel zal er een algemeen beeld van het beleid voorleggen. In de namiddag wordt dan per taalgroep inleidingen tot diskussie gegeven. Voor de Vlaamstalige zijde komt burge meester D'haeseleer met een spreekbeurt geïl lustreerd met dia's. Stadssekretaris Chris Willems komt eveneens aan het woord. De fusie voorberei dingen en de fusie-aanpak van Aalst zijn als «geval» voorbeeldig genoeg om uit de doeken gedaan te worden. Elke maand wordt per deelgemeente één zitdag ge houden. Schepen Bourlon bijt de spits af. Hij zal in de tweede week van april (nadere bijzonderheden volgen nog) te Moorsel problemen aanhoren. Wat niet voor zijn departement geschikt is zal doorgege ven worden aan de kollega's schepenen. Heden in de trouwzaal van het stadhuis om 20 uur wordt door de verstandhouding der Persmedewer kers van Aalst en omgeving de eerste persprijs uitgereikt aan Fritz Courteaux. Deze jaarlijkse prijs, die toegekend wordt aan de meest verdienstelijke Groot-Aalstenaar, is dit jaar .een kunstwerk van de hand van Lieve De Pelsmaecker, internationaal be kende keramiste. De partij voor middenstanders en onafhankelijken, beter gekend als PMO, geeft een blad «Flach» uit. In het nummer 1 kan men informatie lezen in verband met aktekosten en honorarium voor hypotecaire le ningen-verkoop gebouwen en uitleg betreffende de vermindering van onroerende voorheffing. Slogans als verbeter de wereld, begin met uzelf ontbreken evenmin. Vanaf 1 april 1977 zullen de nieuwe advieskommis sies in werking treden. Wat de samenstelling van deze kommissies betreft zijn er wel veel gissingen, maar namen zijn meestal nog niet vooropgesteld. Wat het stedelijk feestkomitee betreft konden we dan toch reeds een paar effektieve leden noteren. De BSP fraktie telt 9 leden. Voorzitter van het stedelijk feestkomitee wordt Frans Wauters terwijl Gilbert Bourlon als schepen voor o.a. feestelijkheden de overkoepeling vormt tussen feest komitee en stadsbestuur. Verder werden volgende namen geciteerd: Odilon Mortier, Jackie D'Herde, Simon D'Hondt, Herman Louies, William Boulemberg, Victor Steenhaut, Roge De Neve uit Herdersem (één der inrichters van de Catacombenfeesten) en Gustaaf Lemaitre uit Erem- bodegem (lid van de Gilles en bestuurslid van Forum. Als eerste reserve staat Jean-Paul De Boitselier op het lijstje en als tweede Rudolf Maes. Burgemeester D'haeseleer, schepenen Monsieur, Bourlon en Caudron, hebben een samenkomst ge pland met leden van het feestkomitee Wauters, Dooms, Jacobus en Blommaert. Er zal een eerste keer van gedachten gewisseld worden over het «kar- navalmuseum», waar, hoe...er komt schot in! Roel Van de Plas Wlf Ml T volga srmaj an, j 3/21J Verleden vrijdag, omstreeks halfzes. Een twintigtal ACV'ers kraken het laatste winterbriesje onder de voeten en vakbondssekretaris Van Tittelboom houdt de megafoon ter hand om de borden met «hou de (k(l)erk in 't midden» en nog van die leuzen, voor Mark Eyskens nog es dik onder de verf te zetten. Binnen in de bloemen veiling, een aantal vooraanstaanden van de familie der sociale partners: politiekers, patroons, vakbondslui... en natuurlijk ook de leden van het Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische ekspantie van het arrondissement Aalst». Even later verklaart de staatssekretaris voor Vlaamse Streekekonomie aan dezelfde mikro dat hij nu juist naar deze werkvergadering is gekomen omdat hij bewust is van de scherpe problemen die zich in onze streek stellen en dat al het mogelijke zal gedaan worden om hier zowel de infrastruktuur, de staatshulp als de tewerkstelling te verbeteren. Ook hij hoopt dat de werkvergadering met het aktiekomitee vruchtbaar zal zijn. Oud-minister Moyersoen en he den voorzitter van het komitee wenst staatssekretaris Eyskens welkom. Hij overloopt dan uit voerig de talrijke knelpunten in onze regionale ekonomische situa-i— kers tie. Niet dat hij de Aalsterse eko-.v nomie als een afzonderlijke enti teit beschouwt, want volgens hem het zelf verkeerd te praten van een Belgische ekonomie. Je moet- het op wereldvlak zien en wat je*' dan voor Aalst wel kan, is de im- plikaties van de krisis voor de streek zelf onderzoeken. Hoe dan ook. Aalst en ruimer gezien, het hele arrondissement, zijn duide- ijk een probleemgebied. Het werkgelegenheidskoëfficiënt haalt hier bijna (op twee arrondis sementen na) 's lands dieptepunt, de pendel wil maar niet verminde ren en ook de werkloosheid is een zware dobber geworden (voor cij fers, zie vorige editie van De Voorpost). wen van een zuiveringsstation voor de nieuwe wijk te Burst en onderlijnt het belang van de op richting van een opleidingscen trum voor onze talrijke bouwvak- hter gen. V; HET LOT VAN BESTAANDE BEDRIJVEN Het lot dat sommige onzer bedrij ven is beschoren is ook al niet om staande van te slapen. De sektor Textiel en konfektie» heeft het hard te verduren, onder meer door allerlei dumpingmethodes. Zo zegt de heer Moyersoen wanneer hij ten berde brengt dat deze tradi tionele bedrijfstak levend moet gehouden worden, zelfs al is de toekomst op lange termijn niet ooskleurig (tenzij de bedrijven zich speciliseren in kwalitcits- >rodukten): «Het ware overigens :konomisch niet verantwoord inze bevoorrading in textielgoc- leren definitief te laten afhangen landen van de derde wereld of HOE NIEUWE BEDRIJVEN AANTREKKEN? In naam van het aktiekomitee stipt voorzitter Moyersoen dan een aan tal voorwaarden aan die de aan trekkingskracht van onze streek op nieuwe bedrijven, bepalen. Wat de degelijke inrichting van de vestigingsplaatsen betreft merkt spreker op dat Land van Aalst ten gevolge van de hoge grondprijzen, de hoge kosten der werken en de slechte gedeeltelijke subsidiëring aan de investeerders een prijs moet vragen die 50 a 100 hoger ligt dan in andere industrieparken. De Interkommunale industriezone te Erpe kan enkel worden uitge breid mits wijziging van het ge westplan. Voor het stedelijk in dustriepark van Aalst is het leggen van een toegangsweg langsheen de Denderoever van groot belang. Ten slotte wordt de vermenigvul diging van ambachtelijke bedrij ven als een sterk middel gezien om de werkgelegenheid aan te wakke ren Het ontwerpen van een statuut van ambachtelijke zones dringt zich op. In een volgend hoofdstuk stipte de heer Moyersoen aan dat het aktie komitee van bij zijn ontstaan het belang van adekwate toegangswe gen heeft onderstreept. De aanleg van de rijksweg Aalst - Ninove beschouwt hij als vitaal en het re cente uitstel tot '78 vindt hij zeer betreurenswaardig. ken zal dus eerst op Aalst moeten gericht zijn dat het hoogste aantal pendelaars -overheidsagenten telt.» Het zou dus niet mogen dat bvb. de «Filature du Canaldestijds door minister Anseele op aandrin gen van het Aktiekomitee ge kocht, wordt volgestopt met do- kumenten en vrachtwagens en dat men andere aanwendingen (vb. in richten van burelen) niet in ogen schouw neemt. De decentralizatie van overheidsdiensten hangt vol gens spreker vooral af van de poli tieke wil want er zijn genoeg dien sten die zonder nadeel voor een rationeel beleid buiten Brussel, in aanmerking kunnen komen. Tot slot vestigde de heer Moyer soen de aandacht van staatssekre taris Eyskens, op de problemen voor onze snijblocmenteelt. Moei lijkheden die overigens te wijten zijn aan de zeer nadelige konkur- rentietoestand waarin de kwekers zich door de diskriminatieve be lastingen worden gedrongen. Het BTW-tarief (18%) dat de snij bloemen hier belast ligt immers veel hoger dat bij onze buren, het geen een harde fraude heeft ver wekt. EYSKENS: BETER HARDE WAARHEID DAN ZACHTE LEUGEN Nu neemt staatssekretaris Mark Eyskens het woord om met zijn stilaan gekende taalvirtuositeit de heer Moyersoen van antwoord te dienen en zijn opvattingen ken baar te maken. Vooreerst onder streept hij dat wij ons ondanks het internationaal karakter van onze problemen, moeten schrap zetten tegen de krisis. Over onze streek en de rondrit die hij voor de verga dering in onze streek had hij had o.m. een bespreking met de woordvoerders van Fabclta te Ni nove): Ik ontmoet hier veel opge kropte energie die alleen maar vraagt om een bijdrage te leve ren». En verder: «De tijd der mi rakels is voorbij maar toch is niets definitiefs verloren. Het ergste wat ons kan overkomen is pessi misme en desperaatheid. Wij zijn getreden in een proces van verar ming dat de ganse West-Europese ekonomie treft. Het einde van deze eeuw zal gekenmerkt worden door de opgang van een nieuwe Nieuwe Wereld. Al is nationaal protektionisme uit den boze, moe ten we ons toch verzetten tegen deloyale konkurrentie. Na zijn inleidende algemene be merkingen pikt de staatssekretaris in op de situatieschets van onze streek waarvan hij net nota heeft genomen. In verband met de sektoriële pro blemen kondigt hij aan dat de re gering een aantal maatregelen heeft genomen. Zo wil men tege moetkomen aan de problemen van de textiel- en konfektietak door de RMZ-lasten te drukken door rente loze voorschotten van 20.000 F (ctr. Egmontplan). Men voorziet premies van 15.000 F per arbeid-. §plaats in arbeidsintensieve sekto ren. Er wordt een fonds opgericht om sektoriële herstruktureringen mogelijk te maken. De staatsse kretaris vertelt ook dat hij met de heer Bosteels gunstige besprekin gen heeft gehad, dat zijn sekretaris op woensdag (jl.) met de woord voerders van het bedrijf Tas zal praten en dat men door een reor- ganizatie van de kaders in Fabelta voorziet honderden miljoenen te zullen uitsparen. Hij heeft het dan over de bouwnijverheid, de geo grafische prioriteit die aan bouw programma's zullen worden ge geven, de 0,5 miljoen die in de begroting zijn voorzien voor stadskemhemening («dit is zeer arbeidsintensief en wordt dus een nieuwe beleidsprioriteit»). Uit dezelfde begroting stipt de staatssekretaris dan aan dat het gewestplan 30 hektaren ambachte lijke zones voorziet. Een verlen ging van een rentetoelage voor de industriezone Erpe-Mere - Otter- gem is onmogelijk daar de wette lijk voorziene termijn van vijfjaar verstreken is. Hij hoopt dat de ambachtelijke zo nes die zullen worden opgericht een nationaal statuut krijgen zodat ze voor minstens 80 kunnen worden gesubsidieerd. Over de rijksweg Aalst - Ninove zegt hij dat de aanleg ervan door Openbare Werken niet werd ge programmeerd op de begroting van dit jaar maar dat de aanbeste ding voorzien is voor 1978. Hij belooft alles te zullen doen op dat het projekt toch zou worden opgenomen. Hij meldt dat de aan besteding voor de versteviging der Dender-rechteroevers is gebeurd. In verband met de bedrijven in nood oppert hij dat de N.I.M.'sen de G.O.M.'s moeten worden in geschakeld en dat men de over heidshulp dringend moet loshaken van losse budgetaire imputaties. Hij onderschrijft het belang van de administratieve decentralizatie en drukt zijn bezorgdheid om de pro blemen van onze snijbloementeelt uit. Waarna nog enkele tussenkomsten vanuit het aanwezige publiek en een korte drink. De staatssekreta ris begeeft zich dan naar het stad huis. RDW kend. dient verruimd om de inves teerders tegemoet te komen in de nu te zware vestigingskosten. Zo zou Erpe-Mere, ook al om het feit dat deze gemeente buiten de grote verkeersaders ligt. moeten worden opgenomen in dit probleemge bied. In een derde punt oppert spreker hter van andere landen waar de produk- dat het deel van ons arrondisse- end ickosten beïnvloed worden door mcn, dat als noodgebied werd er aan age lonen en andere sociale mis- oestanden die toch eenmaal zul- hter en ophouden te bestaan.» 'x wordt aangestipt dat de maat- chappijen voor sociale woning- iuw in hun programma's worden tehinderd door de trage toeken- nng van kredieten en door gebrek an ruimte. In problcemstreken ouden deze toekenningen priori- air moeten zijn en ook het ge vestplan zou wel eens mogen her- ien worden (volgens deze maat- chappijen). )ok de aktiviteiten van de Inter- ommunale Vereniging Land van ialst komen ter sprake Spreker leit voor een aanmoediging diens olitiek onder meer door een uirne toepassing van de wet Brun- lut. Hij vraagt ook de goedkcu- ng van het projekt voor het bou- erzo ornii MINDER PENDEL DOOR DECONGESTIE BRUSSEL Voorzitter Moyersoen sprak ver volgens zijn bezorgdheid uit om het uitblijven van de ontlasting van het arrondissement Brussel: De pendel zal nooit ernstig kun nen verminderd worden indien de overheid er niet toe besluit haar diensten ruimtelijk te spreiden. Een decongestie van Brussel die het pendelvcrschijnsel wil indij- !t pe t/tiv" rsi-t- GROTEN KLAGEN KLEINEN hP'GLN )C TAALT va WW wnpaa Mare Eyskens stond even liet stakingspiket te woord aan de ingang van de bloemenveiling. (JM) Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. kbondsajge\ aurdigden wachten staatssekretaris Eyskens op om hun noden te klagen. (JM) jiedt ec wat de irvolg van blz. 1 wat cr ooi vel hij r een W :n hem >k oeg c Zij de aandacht van staats- 1 ikretaris Eyskens voorde ge- ine inspanningen en opperde wens de ingediende ontei- ningsplannen zo vlug moge- c bij Koninklijk Besluit te zien v ledkeuren. Yskens ontving STADSPLAKKET Naar verluidt zou staatssekre taris Eyskens aan de hand van de vereiste dokumentatie in ruime mate zijn toezegging hebben gegeven op de ge stelde verzoeken. Het bezoek zou in een uiterst hartelijke sfeer zijn verlopen. Als blijk van de waardering voor de aan dacht en de belangstelling die door staatssekretaris Eyskens werd opgebracht voor de aan gehaalde noden van de stad, werd hem door burgemeester D'haeseleer de stadsplakket overhandigd. RDW Geachte Heer, Steeds hebben wij de Voorpost een degelijk weekblad gevon den. Dit dan omwille van de ob jectieve regionale berichtge ving. Toen wij vrijdag jl. het artikel «Baldadigheden met Karnaval: is dat nu echt zo plezierig» (Voorpost nr9 p10) lazen wer den wij een beetje innerlijk ge schokt. Wij dachten toch dat de Voorpost de reputatie had van een objectief weekblad te zijn? Wij zouden daarom graag en kele dingen willen rechtzetten: 1) «Baldadigheden met Karna val». Het woord baldadigheden vinden we toch wat overdre ven. Toegegeven dat onze groep misschien onaangenaam overkwam maar wanneer er geen schade aangericht werd kan men toch moeilijk van bal dadigheden spreken. 2) «De resterende leden van een bepaalde karnaval- groep...». Mogen we erop wij zen dat nog andere karnaval- groepen vertegenwoordigd waren. 3) «Ze staken snoep in de mond en gingen buiten zonder betalen». Als getuigen van de zaak zijn wij er zeker van dat die snoep (zure tutten) betaald werd! 4) Een doos chokolade (waarde ong.600 Fr.) Graag zouden wij de firma leren ken nen die zulke dure repen op de markt brengt. Tot slot zouden wij nog willen citeren dat er nog andere kar- navalvierders in de winkel wa ren zodat de fout hier dus niet alleen bij die bepaalde kama- valgroepen ligt. Als leden van die bepaalde karnavalgroep zouden wij in naam van onze vereniging het oprecht waarderen wanneer U deze rechtzetting in een vol gend nummer zou willen publi ceren. Op die wijze zal de lezer een mindersensationele indruk krijgen over het gebeurde. Hoogachtend, Guy Van Dam Duivekeetstraat, 13 9300 Aalst Marc Van Tichelen Bolleweg 25 9300 Aalst

De Voorpost | 1977 | | pagina 5