DUIVELSKUNSTENAAR KARL MECHNIG BLIJFT ONSTERFELIJK INSTITUUT VAN MESEN LEDE BEHEERSKOMMISSIE LAAT VAN ZICH HOREN WERKGROEP LEEFMILIEU LEDE EVALUEERDE DE K0NFR0NTATIEAV0ND uitnodiging Kunstgalerij PALET NELLY WINDELS 10 -18-3-77 - De Voorpost ZUIVERE POEZIE UIT VUUR EN METAAL.. S Karei Mechnig bij één van zijn scheppingen. Ook al wisten wij iets af, van horen zeggen heet dat, van de kwaal die onmeedogenloos de levensdraad van Karl Mechnig uitrafelde, toch kwam het bericht van zijn heengaan nog onverwacht en hard aan. De weg naar de hel is inderdaad met goede voornemens geplaveid en steeds weer hadden wij met onszelf afgesproken en het voornemen gemaakt om deze Keulense Terjodenaar in zijn «hol» te gaan opzoeken. Helaas, driemaal helaas, het is blijkbaar anders voorbestemd geweest en wij kunnen nu alleen nog Karl Mechnig trachten te vatten in datgene wat hij schiep, wat hij uitbonkte uit ijzer en vuur om er dat ingebonden geweld in te leggen wat zo eigen is aan echte kunst en die je raakt licht en subtiel als een veer. Er is ooit eens gezegd van Karl Mechnig dat hij een alchemist was die, net als deze voorlopers van onze moderne scheikundigen die steeds meer en meerde materie gaan beheersen, reeds voor zijn tijd het bestaan vermoedde van «de steen der wijzen». Was Karl Mechnig een alchemist, wie zal het zeggen...De materie, ziin materie, Deneerste hij alleszins op een nooit eerder voorgekomen wijze. Zijn skulpturen waren inderdaad, hoe gek het ook mag lijken, gedichten uit vuur en metaal. Nooit voordien had iemand deze zo koppige en hardleerse materie op een zo haast esoterische wijze weten te herscheppen...er een ziel weten in te blazen, wat zeggen wij, er een ziel uit te vormen. meute kreeg hij pas als veertiger de erkenning waar hij meer dan wie ook recht op had. Het was anders veel makkelijker geweest voor hem om op een klassieke suksesgewaarborgde wijze met verf en penseel te blij ven doorgaan. Karl koos voor het eenma lige kunstwerk dat moest groeien en tot stand komen uit de samengebalde inspi ratie van één ogenblik. Zijn drijfveer lag in de bezeten heid om nooit tweemaal hetzelfde te doen. Bij schil deren blijft de werkwijze al tijd eender: kleur opzetten, mengen, aanbrengen en de juiste tinten najagen. Lukt het. uan wordt er een lijst rond smaakt, lukt het niet, dan >rdt er nog eens over heen gegaan tot het ten slotte de lijst waardig is. Bij het ijzeren schilderwerk van Karl Mechnig is alles onher roepelijk en het resultaat blijft onberekenbaar maar meteen ook defintief. Vanaf de ijzeren plaat reeds is er geen terugweg rftgèr moge- Als er kop^wo^t opgezet of een figuur wordt opge- last is elkle handeling defi nitief. Bij °de mïhste ver keerde beweging kan de plaat zo doorgebrand gera ken of van de figuur uitlo pen en dan is het alleen nog goed voor de schroothoop. Als alles goed loopt kan er verder aan gewerkt worden, maar dat zal dan wel nog blijken. Hierna komt de af werking met haast alche- mische kunstgrepen, met bijtende zuren en nog wat geheimzinnige dingen. Dan is de voltooiing nabij al is de totale vernietiging pre cies op dat moment nooit zo dichtbij geweest...een feniks die hier zo na uit zijn as verrijst. Karei Mechnig wist dat dit, zijn kunstenaarschap, een dodelijke aangelegenheid was. Vaak vertelde hij dat het een werk was waaraan men als men er even ging bij doordenken letterlijk ka pot ging. Maar zolang hij het kon was dit zijn ganse leven. Het bleef zijn droom om zijn harde bestaan dat hij kende op deze wijze nog harder uit te leven. Het heeft nooit in de bedoe ling van Karei Mechnig ge legen om ons uit te nodigen zijn konsekwente levens wandel na te volgen; zoals hij eens zegde «ik, nodig ie mand uit om zich door een individu als ik te laten mis leiden die zolang mogelijk niet durfde geloven dat le ven business is». Altijd hebben en houwen delen met diegenen die hij dacht dat zij bijna vrienden waren tot door diezelfde mensen op een dag dan een stomp zinnig vonnis wordt uitge sproken omdat hij alleen bleef tegenspartelen. Als kleinzoon van de Rijn lander Karei Alexander An dreas Mechnig, die samen met zijn vrouw Agnes om streeks de eeuwwisseling, zoals vele andere Duitse vaklieden die in die jaren, naar het volop industrialise rend provinciestadje Aalst was komen afzakken om er een kunstsmederij uit de grond te stampen werd on ze Karl Mechnig in 1919 te Keulen geboren. Zijn groot ouders waren onder de eerste wereldoorlog uit Bel gië verdreven en zij dienden terug te keren naar Duits land met achterlaten van al nun bezittinqen. In Keulen richtten zij een nieuwe zaak p die weer de grond inging Om over de mens Karl Mechnig nog iets te verne men zullen wij naar Terjo den moeten gaan, naar de vele vrienden die hij er had, naar de kafees waar hij met zijn vrienden gaarne uitvaar de als het er op aan kwam, naar de mensen rondom hem. naar zijn vrouw...zijn goede vrouw - Marieken Het was geen gemakkelijke, Karl, en eigenlijk toch wel. Het is moeilijk om in deze situatie diegenen welke steeds zo dicht bij hem heb ben geleefd meteen reeds te konfronteren met de indrin gendheid van de nabe schouwingen welke wij zo graag aan hem hadden ge wijd. Door een toeval liepen wij Herman Roelsophet lijf; te Terjoden zeggen ze «den apoteker» - en intussen is hij ook nog schepen gewor den -, maar voor Karl Mech nig was hij «Den Herman» en voor Herman Roels was het «Karlchen», en schepen Roels kon ons wel een en ander over Karl Mechnig vertellen. Had hij hem niet leren kennen, nu reeds meer dan 15 jaar geleden, toen hij als apoteker te Ter joden kwam wonen, in het kafee heel vlakbij, Luxor heette het toen, wat intus sen een frivole bedoening geworden is en waar onder de eerste hamerslagen van een hoogoplopende ruzie over kunst hun uiteindelijke vriendschap werd ge smeerd. Wie is Karl Mechnig? Erembodegem telt onder zijn inwoners een aantal kunstenaars van formaat en nu men er officieel Aalst moet van maken zal het met de rest van deze grote stad zeker een schare artiesten opleveren die samen op zijn minst het Rijksmuseum kunnen vullen. Men zal echter nooit van de Aalsterse - of Dender - school spreken zoals men dat voor Latem doet, daar voor zijn ze te Aalst veel te eigengereid. Misschien was net daarom dat - eigenge reide Karl - het hier zo goed kon vinden en er zijn «draai, vond. Er zijn er nog die te Erembodegem hun draai vonden, maar dan ergens aan de andere uithoek van deze gemeente, die rnet zijn wee ezelsoren langs de ene kar" maar de schrale res amen van het kluizen- b s wijsten aan de Terjo- dense kant doorpeutert tus sen Denderhoutem, Haal- tert, Welle en Nieuwerker- ken. Er is ooit eens uit de mond van Karl Mechnig op getekend dat «als men ijzer weet te temmen en te kne den, het geil wordt als een vrouw. Op de gepaste wijze behandeld krijgt het precies dat koloriet wat men zien droomt en wenst, van het ijlste blauw tot het meest intense rood». Mechnig is inderdaad een geweldenaar. in zijn ekspressiviteit, geweldig als de natuur zelf waarover hij nooit uitgepraat raakte evenals over de mensen. Maar meer nog zweeg hij, als een grote afwezige, om het met meer intensiteit en meer gevoel dan ooit kan gezegd of geschreven wor den, uit te drukken in deze onvergankelijke materie bij uitstek. Karl Mechnig is net geen 58 geworden. Hij is de oudere broer van de andere Mech nig, de schilder Wilhelm, die zeker meer bekend is geraakt. Jaren geleden heb ben beide broers nog sa men geschilderd maar se dert Karl doek en penseel wisselde voor staalplaat en lasbrander ging ieder zijn weg. Het temperament van Kari zal zich beter hebben kunnen uitleven in deze ro buuste en weerbarstig kop pige materie. Er wordt zelfs gezegd dat beide broers hadden afgesproken om vanaf dat ogenblik mekaars werk geen blik meer te gun nen. Niettemin bleven er raakpunten, hoe kan het ook anders, en uit beider werk sprak duidelijk een zelfde bezetenheid om van uit een centrale opbouw weg te schieten naar de uiterste grenzen van de ruimte als een aanloop naar het oneindige, naar een on gebreidelde vrijheid. Voor Karl is het dat ongetwijfeld gebleven, het trachten win nen van de totale bevrijding uit de meedogenloze rompslomp van het leven op aarde. Als kunste naar is Karl inderdaad nooit aangetast door de romps- l mp van de kleinburgerlijk heid. Als het ooit Karl's ideaal is geweest om zijn ganse leven rechtop te blij ven dan is hij daar zeker in geslaagd. Na jaren eenzame s rijd. na net eindeloze c n- begrip of het voortdurende r cfdschudden van de door toedoen van een aan genomen zoon. Doordat Karlchens ouders dan eerst alleen terug naar België zijn gekomen, groeide hij te Keulen op als een nogal verwaarloosde jongen. Als 11 jarige kwam hij dan ein delijk zijn ouders vervoegen te Aalst. In 1931 werd Wil helm geboren - Willy zoals hij thuis wordt genoemd. Als 14 jarige begon Karei zijn akademische scholing te Aalst waar hij door zijn revolutionaire ideeën de leergangen voortdurend op stelten zette. Als 18 jarige kwam hij bij het Belgische leger terecht als artillerist. Op 24 jarige leeftijd trouw de hij met Marieke Van den Steen en hiervoor kreeg hij van zijn moeder 1000 fr. Karl en Marieke gingen te Terjoden wonen waar het al lemaal begon. Om den bro de werd hij haarkapper, schrijnwerker en grimeur bij rondreizende toneelgezel schappen. Het is hierbij dat hij te Berlijn op het einde van de tweede wereldoorlog de gruwel heeft meege maakt van de inval der Rus sen. Te voet kwam hij terug met nog 202 DM in zijn bezit om weer van meetaf aan te kunnen beginnen. In een deel van de familiewoonst opende hij een kunstwinkel om dan tenslotte - het bloed kruipt waar het niet kan lo pen - met het kunstsmeed- vak te beginnen, wat de Mechnig's blijkbaar in het bloed zit. Mechnig is steeds gebleven wie hij was, «Ich bin was ich bin und ich blei- be was ich bin» zoals Karl het steeds zei als hij weer eens een paar pinten op ("verschot had achterover gedrukt, onveranderlijk en koppig volhoudend. Zoals hoger gezegd, het be gon allemaal te Terjoden toen hij met Marieke trouw de en het blijft nu voortle ven... maar niet alleen te Terjoden. E.A.Van der Eist Werk van Karei Mechnig De werkgroep «Leefmilieu Lede» heeft de laatste maanden gewerkt op het dossier van het Koninklijk Gesticht van Me- sen. De ganse zaak werd keurig gerekonstrueerd en bepaalde standpunten werden ingenomen. Dit alles hebt u hier reeds kunnen lezen. Nu is er enkele dagen geleden 'n telefonisch kontakt geweest tussen een afgevaardigde van de kommissie van beheer van het Gesticht, nl. Kolonel Van Gansbergen van het Ministerie van Landsverdediging en tussen een lid van de werkgroep «Leefmilieu Lede», meer bepaald de heer Antoon Mertens. Te gelde maken Kolonel Van Gansbergen, als afgevaardigde van het Min. van Landsverdediging in de be- heerskommissie, verwees in zijn telefoongesprek met de heer Mertens naar een Konink lijk Besluit van oktober 1969. In dit K B. wordt gevraagd dat de eigendom te gelde zou ge maakt worden en dat de aldus vrijgekomen fondsen aange wend zouden worden voor het doel van de kommissie, nl. hulp voor oorlogsslachtoffers. Deze kommissie heeft nog andere eigendom, maar het Gesticht van Mesen is wel de grootste. Het is dus de bedoeling van de kommissie om het hoogst mo gelijke te halen uit de verkopen van hun eigendommen, en dus ook uit het Gesticht. Volgens Kolonel Van Gansbergen blijf' de kommissie vasthouden aan dit Koninklijk Besluit. Verder is de kommissie zeker niet zinnens om enige herstel lingswerken uit te voeren aan het Gesticht van Mesen. Dit zou ten andere impliceren dat zij akkoord gaat met het klasse- ringsbesluit, en dit is zeker niet het geval, daar zij in beroep is gegaan bij de Raad van State tegen het uitgesproken klasse ring sbesluit. Voorstel tot gesprek met gemeentebestuur Daarna speelde Kolonel Van Gansbergen ook nog in op de werkgroep «Leefmilieu Lede». De werkgroep "Leefmilieu Lede- heeft op haar vergadering zondagvoormiddag de balans opgemaakt van wat de konfrontatie met het schepenkollege voor hen heeft opgeleverd. Aan de hand van de antwoorden die gegeven werden op de door hen gestelde vragen, hebben ze nu een standpunt ingenomen in verband met bepaalde problemen. Wat is inspraak Algemeen beschouwd oordeelden zij de ganse konfrontatie als posi tief. In verband met het specifieke onderwerp -inspraak", konsta- teerden zij dat de inspraak zal moeten komen vanuit de basis. Dus dat het schepenkollege blijk baar niet bereid is dergelijke avonden zelf te organiseren en dat het initiatief zal moeten komen of uitgaan vanwege verenigingen of individuen. Verder merkten de mensen van de werkgroep ook nog op dat het schepenkollege het begrip -in spraak» verkeerd heeft begrepen. Zij zijn van oordeel dat door het schepenkollege begrejxm wordt dat het gaat over een soort dienst verlening. Dit maakten zij op uit de antwoorden die gegeven wer den op de verschillende vragen van dit gedeelte. In feite wordt met -inspraak» bedoeld: de mensen betrekken bij en raadplegen in verband met bepaalde problemen alvorens een beslissing genomen wordt waardoor iedereen voor een voldongen feit geplaatst wordt. De leefmilieuproblematiek Verder was de werkgroep van oordeel dat de specifieke milieu problemen omzeild geworden zijn door de personen van het schcpcn- kollcgc die ze behandeld hadden. Op de vraag of de gemeentelijke gewestplannen niet in zijn geheel hernomen en opnieuw geadvi seerd moeten worden in het kader van de fusie, zou het antwoord erop neer gekomen zijn dat er het nut niet van ingezien werd omdat ze al rekening hielden met de fusie alvorens ze tot stand gekomen was. In verband met de voorziene rekreatiezone in Smetlede heeft Raldcs reeds geprotesteerd en zal nu ook de werkgroep Leefmilieu Lede een protest indienen. Bij de vraag over de politiek van de ge meenteraad rond de week-eind- huisjes, werd door het schejicnkol- lege verwezen naarStedebouw die ze moet erkennen of afkeuren. De werkgroep stelt zich de vraag nu wie ze moet doen albreken in ge val ze niet erkend worden. Zij denken dat het de taak is van het gemeentebestuur. In verband met de verlichting in de sociale woon wijk Veilig Wonen zal de werk groep eveneens aandringen bij EDAS vooreen spoedige beëindi ging van de werken. Du werd reeds gedaan door het gemeente bestuur. De vraag ot de gemeente een op lossing kan uitwerken voorde au towrakken werd niet duidelijk ge steld. dus steeds volgens de werk groep. De problematiek van de huisvuilophaling was intussen reeds achterhaald door een beslis sing in de jongste gemeenteraad. Wat de opruiming van de sluik storten betreft werd beloofd door het schepenkollege dat ze zullen worden opgeruimd, maar werd verwezen naar de mentaliteit van de mensen dat als het vandaag wordt opgekuisd. ze er morgen te rug gaan storten, In dit verband kan worden aangehaald dat een aanwezige landbouwer de bemer king maakte dat. indien het stort op zijn eigendom door de ge meente opgeruimd zon hij er onmiddellijk zou voor zor gen dat er niet meer gestort wordt, door het plaatsen van een afras tering. i ensiotte in verband met het r*olc- ringsplan werd gezegd dat dit zal worden afgehandeld met prioritei ten volgens de noodwendigheden. De werkgroep stelt zich nu de vraag wie en op welke basis deze prioriteiten ojigeslcld worden. MON D.G. Hij was terecht van oordeel de eerste, rechtstreeks betrc kene bij de ganse zaak, de volking van Lede zelf Daarom ook stelde hij voor de werkgroep in zekere zin ei bemiddelingsrol zou spel tussen de beheerskommiss van het Gesticht van Mesen het gemeentebestuur van de, voor het organiseren vi een soort rondetafelgespi over de aan- en verkoop v< het Gesticht. Ten slotte insinueerd Kolom Van Gansbergen nog dat na< aankoop, eventueel zou ku nen worden overgegaan tot i braak van sommige gedeelte het opkuisen van andei evenals het uitgestrekte p« eromheen- Dat dus het geh< op die manier zou kunnen b houden worden als groenzor Tot zover het telefoongespre De werkgroep Leefmiliei Lede zal nu een schrijven ric ten tot het gemeentebestu met de formulering van de dc de Kommissie gedane voorsl len. Wij kunnen ook nog vermeld dat de ganse eigendom van I Gesticht op het Gewestplan opgenomen als groene zoi Hierdoor zal de Kommissie licht haar standpunt moei herzien om de verkoopprijs berekenen op basis van geldende bouwgrondprijzen Lede. Dus door het afbrek van de kontakten voor de eve tuele aankoop, enkele jar heeft 't gemeen bestuur niets van haar toen formuleerde arguments moeten inboeten. Zij kan d de onderhandelingen aanv ten op dezelfde basis als to zij de onderhandeling heeft gebroken. De standpunten v de Kommissie zijn wel v zwakt geworden. Dus is het misschien wel het goeie n ment om terug te gaan pratf MON D worden, geleden Fr. Courtensstr. 33, 9330 OENDERM. Tel.: 052/21.46.10 KORTRIJK stelt haar schilderijen ten toon van 18 tot 31 maart '77 Open alle werkdagen van 9 tot 20 u. - op zondag van 10 tot 12 u. 30 en van 14 tot 19 u. TOEGANG VRIJ 30110

De Voorpost | 1977 | | pagina 10