Vrije Tribune V HET BEZOEK VAN EYSKENS AAN DE STREEK AALST GOUDEN JUBILEUMFOTO'S, ONDERWERP VAN BIJGELOOF HOOFDGRIFFIERS ONTVANGEN OP HET STADHUIS REMI VAN VAERENBERGK OVER RUIMTELIJKE ORDENING 2 -18-3-77 - De Voorpost de redaktie heelt het recht deze teksten in te korten lerhalen en voortzetten. Ray DE SMET ■=m m helpen. Is het dan onbillijk, dat wij ook een dringend beroep doen op die steun van onze be volking? Mare Galle ONZE STREEK HELPEN Onze streek, het arrondisse ment Aalst, is lang door de overtieid verwaarloosd. Ook nu nog vestigen allerlei personen die het goed met deze streek menen, geregeld de aandacht van de ministers op het feit dat ons arrondissement een nood- gebied is gebleven. Uit de vloed van aanvragen die ons persoonlijk bereiken niet al leen, maar ook en vooral uit de precieze gegevens die ons worden voorgelegd, blijkt dat in het gewest Aalst de werkloos heid hard toeslaat. Dat we nieuwe bedrijven nodig heb ben, behoeft geen betoog. Ves tigingsplaatsen zijn er maar ze moeten degelijk worden inge richt en de verkeersmiddelen moeten worden gemoderni seerd. Waar we het nu even over wil den hebben, is de decentrali satie van de overheidsdien sten. Toen ik werd aangezocht om Bert van Hooricks taak in ons gewest over te nemen, heb ik met een ploeg bereidwillige en deskundige medewerkers een studie gemaakt van de moge lijkheden om er op dat gebied iets tot stand te helpen bren gen. Hierover heb ik ook al met de bevoegde diensten in de hoofdstad contacten gehad. Van de honderd pendelaars die elke dag naar Brussel moeten reizen om er te werken, zijn er meer dan dertig tewerkgesteld in overheidsdiensten. Onze eerste opdracht is, ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk van die mensen in eigen streek worden tewerkgesteld. Dit is al dikwijls ter sprake gekomen maar...er is nog niets gebeurd. In Nederland - een land dat schitterend wordt geregeerd - is men al lang met die decentra lisatie bezig. De resultaten zijn gewoon verbluffend. Als socia list zijn we uiteraard tegen de concentratie van macht. Be slissing en uitvoering zijn bij ons nog altijd in de hoofdstad blijven hangen. Terloops ge zegd: ook blijven de maat schappelijke zetels van bedrij ven die in Vlaanderen zijn ge vestigd, nog altijd, althans de meeste, in Brussel vastgean- kerd, met alle gevolgen van dien. Die macht moet, zoals ook kennis, vermogen, bezit, inkomen en arbeid, gespreid worden over de twee grote ge westen, Vlaanderen en Wallo nië. Wij moeten hiervan ons rechtmatig deel krijgen en dat is heel normaal omdat Aalst, ons arrondissement, een uitste kende ligging heeft en om wat we hierboven over de pende laars hebben geschreven. Een decentralisatie, een sprei ding van de overheidsdiensten, zal nieuw leven geven aan ons gebied. De bouwsector zal een nieuwe stimulans krijgen, de verkeersverbindingen zullen worden verbeterd, de handel zal nieuw leven krijgen, enz. Kunnen wij ons goed voorstel len welke gunstige weerslag het zou hebben, indien bijvoor beeld de administratie van het Postcheque-ambt naar ons kwam? Of de weddedienst van Nationale Opvoeding? Of be ide? Of dit mogelijk zal zijn, hangt af van degenen die er in de rege ring over moeten beslissen. Om voor ons een gunstige be slissing te verkrijgen, moeten wij in ons gewest mensen heb ben die kunnen pleiten en die weten bij wie ze moeten pleiten Sommigen hebben zich al in eens met die problemen bezig gehouden maar ze hebben versterking nodig. Talrijke bedrijven, verenigin gen, personen hebben op mijn medewerking en bemiddeling al een beroep gedaan. In alle bescheidenheid mogen we zeggen, dat we al positieve re sultaten hebben bereikt. Maar dat moet systematischer kun nen gebeuren, met overleg en planning. We hebben ons be reid verklaard mee te werken aan de werking van het Actie comité ter bevordering van de economische expansie van het arrondissement Aalst Om onze bemiddeling bij de genen die het voor het zeggen hebben, nog doeltreffender te maken, hebben we de steun van zoveel mogelijk inwoners van ons arrondissement nodig Wij zijn bereid met geestdrift te DE AKTIE OP V ERKIEZINGSVLAK HERHALEN EN VOORTZETTEN Na zeven maal zijn regering te hebben gewijzigd om aan de macht te kunnen blijven, heeft Tindemans machtswillekeurig het Parlement ontbonden. Maar...hij blijft verder regeren en niet alleen voor de lopende zaken! Met haastige spoed schakelt men nu over naar de communautaire problemen, en niet Tindemans al léén. Maar het moet iedereen toch wel duidelijk zijn. dat wat de stop van de fles heeft doen springen, de stakingsakties zijn van het vak bondsfront tegen het ekonomisch en sociaal beleid van Tindemans-De Clercq. Het autoritaire optreden van Tin demans is wat hij ook moge vertellen en uit het verleden als voorbeeldenaanhalen uiterst gevaarlijk voor de demokratie. Tegen Eyskens, die hij vernoemt, brak einde 1960 een der grootste algemene stakingen uit in de ge schiedenis van ons land, en de Brocqueville, die andere voor ganger van de dertiger jaren dan was een ultra-reaktionair De metode Tindemans verraadt de diepe krisis waarin het kapitalis tisch systeem, gewikkeld is, en de feitelijke onderworpenheid van bepaalde politieke kringen aan het grootkapitaal. De bourgeoisie kan daarbij echter niet langer onvoor waardelijk rekenen op de traditio nele passiviteit van de kristende- mokratische werkers. Er zijn mil- joenèn ogen open gegaan, ook al is het dan nog niet tot en met. Het bezoek van oud-ACV-voorzitter August Cools bij Tindemans op de vooravond v^n de Kamerontbin ding, en de poging van «de man met wie het anders zou worden» om de BSP tot drie maanden drie ledige regering te brengen om de gemoederen te laten afkoelen, on derstrepen wat wij aanvoeren. Maar de BSP mag en durft niet te snel de boeg keren. Dus begint Tindemans maar al vast met vijf weken zonder de kontrole van het Parlement te regeren, en...hij re kent er op daar, doorheen enkele weken besprekingen omtrent rege ringsvormen en programma, nog flink wat tijd aan toe te voegen. Aldus geraakt men dan tot kon vóór het groot verlof, en is de kans tot een eventuele scherpe reaktie van de arbeidersbeweging tot het minimum herleid. Men kan onze berekeningen in twijfel trekken, maar het feit van het uitschakelen van de parlemen taire kontrole blijft in elk geval En dat Tindemans en Cie kunnen rekenen en manoeuvreren, blijkt uit dat andere feit, dat de CVP na de gemeentelijke verkiezingen een brede affichenkampagne is be gonnen, en dat reeds vóór nieuw jaar grote aanplakborden voor maart-april werden gehuurd. Alles was voorzien. Overschouwt men nu dit geheel, dan is het dan ook geen wonder, dat heel wat werkers zich afvragen waarom de stakingsakties prompt werden gestopt. Zeker, het zijn de vakbondsleidingen en de syndi- kale militanten in de ondernemin gen die moeten beslissen, maar welke waarborgen heeft men MET Tindemans die aan de macht blijft en ZONDER één enkele verkla ring of verbintenis Er is veel inkt gevloeid over de vraag of de stakingen politiek wa ren of niet. Niemand zal kunnen betwisten dat het plan Tindemans er IN ELK GEVAL op gericht is zijn anti-sociale politiek te doen vergeten. De verkiezingskoorts kan nu de rest doen om opnieuw de kloof te trekken tussen degenen die gisteren samen in de strijd stonden. Wat voor na 17 paril Voor-wie ogen heeft om te zien is dat om trent CVP en PVV klaar. De KPB heeft aan de BSP en aan het vak bondsfront reeds maanden gele den een alternatief programma ter diskussie voorgelegd. Maar de BSP is liever voorzichtig in het vage gebleven. Ook NU nog. De vraag die zich nu stelt voor degenen die gisteren solidair tegen de anti-sociale politiek van de CVP-PVV-regering het werk staakten, is of zij alles vergeten zijn en op hun kosten politiek gaan laten bedrijven, of..ze de verwit tiging van de twee stakingsvrijda- ren op verkiezingsvlak zullen DE REGERING TINDEMANS SOCIAAL DIEPTEPUNT VOOR DE DENDERSTREEK De regering Tindemans zal de geschiedenis ingaan als een driejarige despotische mislukking. Drie jaar lang werden alle demokratische regels met de voeten getre den. Drie jaar lang werd aan volksverloedering gedaan. Op dezelfde autoritaire ma nier als waarop de onlo gische en a-sociale fusies ons opgedrongen werden, werden wij verplicht een eeuwig-veranderende on volkse regering te gedogen Dat gemeentebeleid verder reikt dan gewoon maar ge meentelijke grenzen heeft ons de zaak-Nols duidelijk gemaakt. Die kerel, die trouw aan de Belgische demokratische wetten ge zworen heeft, verkracht met de meest uitdagende hoog heidswaanzin diezelfde wetten. En de CVP-PVV-re- geergeile kliek onder lei ding van de cynische Tin demans, durft hem geen strootje in de weg te leg gen. Want wie aan gemeen te-despoot Nols raakt, dreigt in dit land een rege- ringskrisis te veroorzaken. En het is duidelijk gebleken dat de CVP-PVV-koalitie dat ten allen prijze wou vermij den. Regeren was hun eni ge betrachting. Hoe, dat was bijzaak. Wij weten het onderhand wel: ten koste van de Vlamingen. En vooral ten koste van on ze mensen in de Dender streek. De Denderstreek heeft het hoogste percentage pende laars. De regering-Tinde- mans heeft epfilets aan ge- daamajtoéhët wibe mensen wat gegssfckeMjker' te ma ken i'-.Ditfawöen-wensen uit AalsfwJcna^evHntJ' verliezen dagelifkjrTiröGiléan vervoer tijd. VoórsteMenCvah de VU om administratieve en an dere diensten naar Aalst over te brengen bleven zou den gevolg. De «Filature du Canal», een uitgestrekte mogelijkheid, blijft bene den de bezettingsmogelijk heden. Hier kan werkgele genheid geschapen wordt voor duizenden (post) men sen. Maar de CVP-PVV-re- gering weigert steevast er wat aan te doen. De Denderstreek heeft ook een hoog percentage werk lozen. Het relance-plan van de regering Tindemans is duidelijk een lapmiddel ge bleken. Onze arbeiders - steeds gewaardeerd als har de werkers - staan in lange rijen voor de stempelbu- reaus. Onze industrieterrei nen liggen braak. En de be drijven die er komen, met staats- en streeksubsiedies stelen ons belastingsgeld door leugenachtige voor stellen. Ze beloven bv. 200 werkplaatsen, kreëren er slechts 50, maar krijgen subsidie voor 200. En nie mand doet er wat tegen. Noch de syndikaten, noch de bevoegde ministeries. Werk is ons recht. Deze slo gan van de Volksunie-jon geren is een noodkreet. On ze jeugd is niet lui. Onze jeugd kan wat. Onze jeugd wil wat. Maar de mogelijk heden ontbreken. Het Vlaamse kapitaal dat af vloeit naar Brussel en Wal lonië, waarmee ginder nieu we ipdustrieën gekreeërd wordên, moet hier blijven. Moét hier geïnvesteerd worden. Moet dienen om ook hier in Aalst en omstre ken nieuwe nijverheid te scheppen. Nieuwe moge lijkheden voor onze jeugd met ons geld. Wij willen een eigen water beheer. Het moet ermee ge daan zijn dat Wallonië het water gebruikt als chantage middel. De Denderstreek moet zijn water kunnen trekken uit een waterwin gewest in Vlaanderen. De woorden van minister Bertrand moeten ons aan het nadenken zetten. Die medewerker van Tindemans wil Vlaanderen het water doen betalen volgens het systeem van de oliesjeiks: zoveel betalen, zoniet de kranen dicht. De volgende dagzoveel meer, zoniet ae kranen dicht. En zo gaat dat spelletje verder. En de poli tiek kennende van rakkers als Tindemans en Cie, kun nen wij ons best voorstellen waarnaartoe dat zal gaan. Ondertussen presenteert hij ons een geschenk: een lek kere smeerpijp die ons kust en vruchtbare poldergron- den lustig verpest. Enz. enz. Wat heeft die regering aan positiefs gepresteerd voor de streek van Aalst, voor heel Vlaanderen, voor Bel gië. Niets, niets. Maak het hun duidelijk op 17 april ligt uw lot in uw eigen handen! Arbeid is ons recht. Feest van de Arbeid, 30 april 77 om 15 uur hier op het Sta tionsplein in Aalst. Strijd- dag van de jeugd uit de Denderstreek. Jules Henderickx VU-Provinciaal Raadslid Het bezoek van Staatssekretaris Eyskens had voor doel de Staatssekretretaris de problemen van onze streek op een konkrete wijze voor te stellen. NATIONALE POLITIEK KRUGT DE AANDACHT Door de regeringscrisis en de ontbinding van de Kamer en Senaat zullen de komende we ken de gemeentelijke onder werpen minder aandacht krij gen en zal door de politieke formaten alles gezet worden op de verkiezingsstrijd met als in zet de zetels voor parlement en provincieraden. Vooraleer echter over te stap pen naar de nationale politiek verdient het toch te onderstre pen de positieve ingesteldheid waarmee door bepaalde par tijen de beleidsnota werd be naderd. Dit verheugend feit geeft hoop voor de toekomst en voor een overleg-beleid van de stad. Het is daarom ook wenselijk dat in de ruimst mogelijke mate er wordt over gewaakt door de gemeenteraad dat alle ideolo gische en filosofische stromin gen in de adviesraden worden vertegenwoordigd en dat geen representatieve groepen wor den uitgesloten. Daarbij moet in bepaalde raden voor een evenwicht worden gezorgd op het pluralistische vlak. Mis schien kan een voorafgaand overleg met de betrokkenen een soepele samenstelling waarborgen en meteen een goede start verzekeren. In elk geval zullen deze commissies de komende dagen en weken worden samengesteld, want normalerwijze gaan ze in april van start. Ook voor de partijen dient er naar gestreefd dat de verte genwoordigers in ruime mate bekwaamheid bezitten en een ruim begrip aan de dag leggen voor de andere meningen en overtuigingen. Het gaat niet in de eerste plaats om politieke discussies, maar veeleer om oordeelkundige adviesen ten dienste van het bestuur en ten bate van de gemeenschap. In de verschillende partijzetels worden de kansen en de kan didaten afgewogen voor de samenstelling van de lijsten. De voorbije gemeenteraads verkiezingen hebben in dat verband aangetoond dat de kiezer zijn vertrouwen geeft aan bekwame kandidaten die op lijsten fungeren van partijen, die bewezen hebben dat ze bij het bestuur voldoende zelf standig zijn om hun programma getrouw te blijven. Dat is ook de grootste waarborg voor de kie zer. Wanneer hij zijn vertrou- .wen aan die mensen en par tijen geeft kan hij zeker zijn dat zijn stem niet wordt misbruikt en is hij ook zeker voor de toe komst. En midden de ver scherping van de standpunten die meer en harder tegenover elkaar komen te staan is voor de verzekering van de toe komst de verdraagzaamheid binnen onze gemeenschap meer dan noodzakelijk. Van al de partijen heeft de PVV bewe zen tot heden aan deze eisen te beantwoorden en voor de kiezer daardoor een waarborg te zijn. Vele kiezers delen ook de overtuiging dat ze in het be lang van allen, de PW nog sterker moet maken. De ver kiezingsdag van 17 april biedt deze gelegenheid. Laat de kans daartoe niet ontsnappen. Begin van nu af aan. Diane D'HAESELEER De omvangrijke nota cue hem op voorhand door het Actiekomitee werd toege zonden en die opgesteld werd met de medewerking, onder meer van verscheide ne gemeentebesturen, stel de hem in staat op de werkvergadering die plaats greep te Aalst in de Bloe menveiling op konkrete wij ze te antwoorden. Na een bezoek op het stad huis en aan het industrie park van Ninove ging de tocht naar de industriezone van Schendelbeke, waar het ruime nijverheidsgebouw van Epeda werd bezichtigd en naar het industriepark van Erembodegem III. De werkvergadering te Aalst werd druk bijgewoond. Meer dan tachtig prominen ten van de streek waren aanwezig. Onder meer de senatoren mevr. D'Hondt, de heren Verlevsen. Ver- nimmen, Waltniel, volksver tegenwoordiger mevr. De Kegel, tal van burge meesters, vakbondsleiders en vooraanstaande in dustrieën. Aldus werd de representativiteit van het aktiekomitee eens te meer bewezen. WERKEN IN DESTREEK Op deze werkvergadering kon de voorzitter, oud-mi nister Moyersoen, aankon digen dat de Regering be slist, h^eft dit jaar nog de Dender over gans haar leng te te baggeren. De aanbe steding der werken is op 27 januari II. geschied. De uit voering van baggeringswer- ken is de eerste stap in ae sanering van het Denderge- bied. Inmiddels heeft de minister van Volksgezondheid een studiegroep aangesteld om een optimaliseringsstudie te doen van waterzu-j. ringsinstallaties en kol 1 toren in het arrondissen Aalst. Aan «Land van Aalst» vi door dezelfde minister overeenkomst voorgel over het aanleggen van lektoren in het gebied Aalst. De heer Moyersoen kom de ook aan dat dit jaar een aanvang wordt g< men met de oostelijke leiding te Geraardsberj^ De vaste brug over de cr der werd veertien dagen leden in aanbesteding geven. Te Aalst is de noorde ringlaan haar voltooiing bij. De kunstwerken var nieuwe rijksweg Aalstr- nove zijn begonnen op grondgebied van Eren degem (overbrugging het spoor). De overbrugt van het spoor aan het dustriepark te Zotte vordert snel. maart sta set Alhoewel we stilaan naar het nu reeds beruchte jaar 2000 evolueren, zijn er in deze eeuw van wetenschap en techniek toch ook nog mensen die alles zeker niet even nuchter opne men. Nochtans dachten we dat bijge loof en hekserij in ons klein landje reeds lang in de oude doos opgeborgen waren. Toch blijkt dit niet zo te zijn. Op het ogenblik immers worden onze fotografen die het wagen jubila rissen van een gouden huwelijk op de gevoelige plaat vast te leggen, om het op zijn zachtst te zeggen «met een scheve blik be kenen»! De laatste tijd doen er immers hardnekkige (en lu gubere) geruchten de ronde dat er binnen het jaar na publi- katie van de foto één van de jubilarissen het tijdelijke met het eeuwige verwisselt! Van zo iets schrokken we toch wel op, en hielden er een zware gewe tensvraag aan over: hoe moet dat nou in de toekomst? We richten ten einde raad dan maar een grootscheepse speurdersaktie in om de (on)waarheid van dit gerucht te kontroleren. Schepen Hoog- huys, die de prettige taak heeft zes jaar lang te mogen felicite ren en «presentjes» te mogen uit-delen, was er al even ver wonderd over. Daarmee waren we echter niet veel. Uitpluizen van statistieken en fotomateri aal bracht echter ook al geen aarde aan de dijk. De zaak blijft nog altijd even duister... Wie weet waar deze kwakkel van daan komt, kan misschien best de redaktie een seintje geven. Wacht er ook echter niet te lang mee, want nu breekt onze hoofdredakteur telkens het klamme angstzweet uit wan neer hij moet beslissen over het al dan niet publiceren van'n dergelijke foto. De goede man is er steeds enorm van over stuur... En dan zitten we ook met onze fotografen die o ogenblik met een tas lenzen moeten rondzi alsof ze Brigitte Bardot in h< eigen persoon moeten Jr ten te fotograferen. Wann< trouwens ergens in Aalsi Zoeloe-kaffer of een overj Indiaan met een fototoesti rondsluipen, weet dan d; meer dan waarschijnlijk vermomde Voorpost-foto is die jacht maakt op go jubileumkiekjes... Bij de bespreking van de beleidsnota kwam haast ieder oppo: aan het woord. Al was het hierdoor onvermijdelijk dat spe onderdelen van deze nota tegelijk door verschillende spreken den behandeld en beoordeeld toch had iedereen zowat zijn -specialiteit» gekozen om uitvoerig te behandelen. Raadslid Remi Van Vaerenbergh cn waarden uit het vcrledei van Erembodegem formuleerde Raadslid Van Vaerenbergh i| aldus in het bijzonder een reeks wel bewust dat zijn voorstellen die cksklusief slaan op niet in details gaan noch eenl het grondbeleid, de woningbouw oplossing inhouden, maar en de ruimtelijke ordening. Hij hiermede het beleid in ee| sprak vooral over de noodzaak om paalde richting te kunnen nieuwe krachtlijnen aan te bevelen Hij gebruikt hierbij een zinj die de achterhaalde visies omtrent als een slogan: Een stad nq de stedelijke en de landelijke om- maat van de mens en met eel geving op fundamentele wijze voor haar inwoners! Sn zouden moeten wijzigen. De me- breekt ook een lans voor het ij deburgers hebben vooral nood aan tarieren van zowel de beschj een aantrekkelijk en gastvrij le- bouwgronden cn de beschj venskader dat aldus uiting moet woonruimte als het kulturef geven van de eerbied voor tradities goed. Vorige vrijdag zakten de hoofdgriffiers van de vredegerechten van de provincies Brabant fi oC Oost-Vlaanderen af naar Aalst om daar hun jaarlijkse bijeenkomst te houden. Terwijl dia; heren druk konverseerden maakten de dames van de gelegenheid gebruik om onder begeie Die ding van een gids een bezoek te brengen aan de toeristisch bezienswaardigheden van onz a< Denderstad. De koffie en de daarbijpassende gebakjes ontbraken niet op het programma eg Om 18u, als slot van de dag werden zij door de stad Aalst ontvangen in de trouwzaal van on ijc «Landhuis». In zijn korte toespraak dankte Burgemeester D'haeseleer de dames en here oc omdat zij Aalst uitgekozen hadden als vergaderplaats. Aalst, het knooppunt gelegen tusse lot Gent en BrusselAalst dat met zijn 8 deelgemeenten nu ruim 82.000 inwoners telt en aldus d|u tweede grootste entiteit van Oost-Vlaanderen is.

De Voorpost | 1977 | | pagina 2