Aa sterse f itsen OOK ST JOB VERLIEST BOMEN I0G DE GEVELDE BOMEN TE MOORSEL DENKEND AAN... Bestratingswerken FAUBOURG-JAARMARKT IN HET GEDRANG? De Voorpost - 18-3-77 - 5 roblemen in verband met het Leefmilieu zijn «in In Frankrijk behaalde bij de eerste ronde van de aadsverkiezingen de ekologischelijst, de lijst van verdedigers van 't leefmilieu, meer dan 10 (AN DE STEMMEN IN DE Lichtstad en in onze kontreien zijn problemen i. v.m. met lucht-, water- en inde re bezoedelingen alsmede bescherming van allerlei zones schering en inslag. Ook boomkap- iingen, zij het dan legale of onwettelijke, lijken aan de orde van de dag te zijn. iesturen krijgen allerlei problemen te verwerken wantde«groene jongens» liggen op vinkenslag en ie pers opent ogen en oren. Sommige buren van «kappers» zijn immers wel eens meer dan gebruikelijk mededeelzaam. d. Een schrijven werd gericht aan de heer Burgemeester op dat de Politie een onderzoek zou instellen. De Werkgroep Leefmilieu wenst verder nieuwe aanplan tingen in deze parkzone en vraagt tevens dat de bevoegde stadsdiensten snel en doeltref fend zouden kunnen optreden. Ook zou voorlichting voor «kandidaat-kappers» betref fende de bestaande reglemen tering i.v.m. het vellen van bo men zeer wenselijk zijn. L.H. de St.-Jobstraat te Aalst, jist voorbij de kapel met Lour- esgrot, in de parkzone van het asteel volgens het ontwerp- ewestplan althans want naar len ons verzekerde ontbreekt og een Koninklijk Besluit en ou de uiteindelijke bestem- ling van de grond nog niet de- litief vaststaan, ligt een stuk rond van 28 are, langs de raatkant afgesloten met be- Dnnen platen met een breedte an de weg van verschillende entallen meter. Vlak bij de grot nis het stuk afgezet met en oud, nu bouwvallige wo- ng waar vroeger de direktrice het Aalsters Lyceum oonde en aan de andere zijde iet de grote gebouwen van de oeve De Loose. Reeds meei an tien jaar ligt het perceel ei een stuk «brousse» mei omen allerhande waaronder ael vlier en fruitbomen, alles i an me kaar geweve n doo r fan- 'on stische ranken klimop zodat "°jien zelfs via het ingangs- xortje aan de straat enkel qe- i irkt binnen geraakte. Vijfen- fintig bomen zouden er nu ge- ïep ild zijn waaronder fruitbomen 'i d aar waarschijnlijk, ook een nkgo bilobia, 'n arokia, beu- in en olmen. Op het terrein aar men met mensen uit de ijurt reeds de achtste achter- ,1 involgende zaterdag aan de ag is verzekerde men ons dat ét enkel om vlier- en fruitbo- )EIten ging. Wel werd een zieke in, geveld en daar hij te kort een andere den zou gestaan ibben werd deze tweede via elkaar gevlochten takken, de uitgerukt, onwillens. Nu n er nog steeds zilverber in, een den, een es en een notelaar. «Verschillende bo men aan de straatkant zouden beter reeds lang gerooid zijn», zegde men ons op het terrein, want ze hangen met hun kruin in de draden van de elektrici teitsleiding. «Vroeger was het hier een echte wildernis», zegt ons de heer Etienne Mergan, «en niemand zei iets. Nu dat we het wat proper willen maken en het tot een weide omvormen komen groepen die het leefmi lieu beschermen, komen de stadsdiensten eg- komt de pers!» Schepen ^Ü/laght meldde ons het juist vëHoop van de zaak: a. Vrijdag 11 maart 1977: mondelinge klacht van Raldes over hét rooien van 25 bomen. b. Na kontrole bij de dienst Ur banisatie, waar geen vergun ning was aangevraagd, werd de eigenaar de heer BUEC- KENS, Leo de Bethunelaan te Aalst telefonisch gekontak- teerd. Deze verklaart geen enkele boom uitgedaan te hebben, daar hetgeen hij verwijderd heeft zeer oude en omgevallen fruitbomen waren, alsook dis tels en netels. Hij heeft hiervoor geen ver gunning willen aanvragen, daar hij zich hiervoor niet wou «bela chelijk» maken. c. Volgens de heer Kiekens, afgevaardigde en voorzitter van de aktiegroep «Bomen- park» en volgens Raldes waren het wel degelijk grote bomen, namelijk beuken, olmen, aroka- ria's en een gingko, in totaal 25 stuks. Dit zou volgens Raldes ook door verschillende geburen bevestigd zijn. Het gans omwoelde terrein. Reeds acht zaterdagen wordt er gekapt en opgeruimd. (JM) Het grote terrein met een bouwvallige woning, alleen de bomen langs de zijkant zijn gespaard gebleven. (JM) i de mededelingen van de Werkgroep «Leefmilieu Aalst», ingesloten bij Raldes en de weerleggingen en konstataties in Schepen van Leefmilieu Anny De Maght waarop de Werk- joep nog niet officieel reageerde deed ook raadslid Lambert geïnteresseerd in al wat bomen aangaat, de i het zakje en dit in een interpellatie in de van woensdag 9 maart II. Jat in alle klokken te laten horen wilven we hierbij in extenso de ids|wst van de interpellatie zoals :veJons werd bezorgd. «Op 'n achterliggend pand dat uitgeeft op de mooie dreef naar het waterkasteel van Moorsel worden enkele bomen gekapt. Het is bijna een «fait divers», dat na de stelselmatige milieu verwoestingen op grote schaal waar onze beschaving zo ziek aan is, nauwelijks aandacht verdient. En toch? Onverwacht roert dit plots de omwonenden;de buurt be weegt. De pers krijgt er lucht van. Ze speelt haar rol. en ze speelt die voortreffelijk. In schrille tegenstelling daarmee staat de houding van het be stuur van de stad: er zijn bitsige reakties van mensen dieals op heterdaad betrapt, van zich af bijten. In het nauw gedreven demonstreren ze ongevraagd hun medeverantwoordelijkheid aan pers en publieke opinie. Fundamentele vraag: werd hiervoor toestemming ver leend? Door het stadbestuur kennelijk wel. In dat geval heeft niet de eigenaar-kapper de wet overtreden maar wel de stad. Die wetgeving schrijft sankties voor: voor deze kapping van hoogstammige bomen zonder toestemming van Stedebouw zal de stad veroordeeld wor den, zelfs tot het betalen van een boete. Maar de publieke veroordeling grijpt veel dieper: ze vreet de wortels aan. Kollega's van deze gemeente raad, schepenen, mijnheer de Voorzitter, vooral tot U, Burge meester van deze stad, wil ik me richten. bi* bilzbBKi loH .n. flSfig 19VO IKK cfl Jj •jgixsvjiEE Ort Ie nev w- .bste >\no ni naov- it.-' Wij allePi'V^len' ons in deze onverkwikkelijke zaak gekom- promitteerd, We staan met de rug tegen de muur... De ge kapte bomen zullen niet herle ven als het straks weer lente wordt. Hoopgevende inspraak vergaderingen en lange be leidsnota's worden zo door kleine feiten in de grond ge boord. Ik voel me als gemeen teraadslid van deze stad door dergelijke wandaad be schaamd ten aanzien van onze inwoners, de burgers die het al zo moeilijk hebben nog in poli tieke eerlijkheid te geloven. Dit is een zaak van politieke moraliteit geworden. Mijnheer de Burgemeester en Schepenen, U die dit dossier moet verwerken bij het prille begin van uw bestuur, ik benijd U niet.» Op deze interpellatie zal Mw De Maght, Schepen van Leefmi lieu. bij de volgende raadsver gadering op 30 maart een ant woord geven, antwoord dat we U uiteraard niet zullen onthou den. L.H. In het jeugdsekretariaat is men momenteel bezig de verschillende groepen, verenigingen en diensten die zich in de stad inzetten voor de jeugdvorming, aan te schrijven. Bedoeling van schepen E. Monsieur en zijn staf is de nodige gegevens te verschaffen om binnen afzienbare tijd over te gaan tot de oprichting van een stedelijke jeugdraad. Men wil diverse soorten organiza- ties en alle ideologische en filosofische strekkingen op 'n rechtmatige wijze vertegenwoordigd zien. Richting- aanwijzend voor de opbouw hiervan wordt de bro chure «Handleiding voor gemeentelijke raden voor kui tuur en kulturele vrijetijdsbesteding» uitgegeven door het Ministerie voor Nederlandse Kuituur. In het Staatsblad zijn de besluiten verschenen waarbij de Raad gemachtigd wordt de zone in de Gerstjens te Erem- bodegem en in de wijk Overham te Aalst groot ruim 12 ha aan te kopen met als bestemming groene zone voor pas sieve rekreatie. In Gijzegem kan het rekreatiecentrum ver der worden voltooid, kan een toegangsweg en parkeer plaats voor dit centrum worden aangelegd en een terrein van circa 35 ha in de Kerkstraat worden aangeworven. En in Baardegem mag dringend onteigend worden voor aanleg van parkeerplaatsen en een toegangsweg naar het Baar- degems kerkhof. Samen met schepen Bourlon bracht sportschepen Monsieur een werkbezoek aan het sportterrein te Res- sebeke. De toestand van de akkomodatie laat er heel wat te wensen over. Volgens schepen Bourlon werd heel wat moedwillig verwaarloosd sinds de jongste raadsverkiezingen. Schepen Monsieur zou hier een dringende aanpak bepleiten opdat alles zou in orde komen voor de vakantie. Heden vrijdag zullen beide schepenen een bezoek brengen aan het kaatsplein aan de Welleweg. Dit verkeert in een erbarmelijke toestand door de ondeskundige aanbreng van een bovenlaag. Hier moet een nieuwe bedekking komen. Ook de VU is klaar met haar kandidaat leden van het stedelijk feestkomitee. Als ondervoorzitter wordt Willy Allo voorgesteld. De oude getrouwen zijn Marcel Car rier, Herman Ravijts, Daniël Jacobus en Herman Dael- man. Als nieuwe leden van de deelgemeenten noteerde men Marcel Eeckhaut (Terjoden) en Arnold Samson (Erembodegem) De neiuwe voorzitter van 't stedelijk sportkomitee is ge kend. Ter vervanging van Geert Goubert werd aan Emiel Tavemier gedacht. Het kultureel centrum in de Molenstraat is nog ver van voltooid. Verschillende dossiers moeten nog bijge werkt worden. Schijnbaar zijn er ook enkele dossiers die te Brussel enige vertraging hebben opgelopen. On danks dit feit zijn er optimisten die denken van binnen 2 jaar grotendeels klaar te komen met de afwerking van dit kuituurhuis Het ligt in de bedoeling het domein Camu, aangekocht door de gemeente Erembodegem, aantrekkelijk te maken Eerstdaags zal een aanvang gemaakt worden met net uit baggeren van de dichtgeslibte vijver om als sport- en visvij ver uit te bouwen. Een Roemeens gastronomisch week-end gaat op 26 en 27 maart in het hotel -restaurant Atlanta door. Op zater dagmorgen is een receptie voorzien in aanwezigheid van plaatselijke personaliteiten en van de Roemeense ambassade. Naast een gratis proefavond van vijf Roe meense wijnen, toegelicht aoor Noroert De Winne, re- dakteur bij «Wijn en wijn» kan men ook romantisch Roemeens tafelen bij kaarslicht met het Roemeens strijkkwartet «Nicolau Pirvu». Zondag is een doorlo pende degustatie van Roemeense wijnen voorzien en in de namiddag kan men er zelfs terecht in de Roe meense Tea-room, waar de Cotnari, wereldberoemd als dessertwijn geserveerd wordt. Een buitenkansje! De heer Hugo Van Steenberghe ontving vanwege de Kay- serlycke Soevereine Caemere der Draeckenieren tot Aalst volgend schrijven: «Geachte stadsgenoot, Naar wij in «De Voorpost» van 4 maart jongstleden, op blz. 5 onder de rubriek «Aalsterse flitsen» konden lezen, werd U ten stadhuize aangesteld als STADSOERSIBEEKSKED. Ter dezer gelegenheid beiden wij U hierbij onze hartelijkste gelukwensen aan en hopen dat wij (en anderen!) steeds bij U terecht kunnen met ons oersibeeksked-problemen. Getekend H. De Staebele, D. Jacobus.» Is kommentaar van onze zijde nog wel nodig? Roel Van de Plas i ei| ck :el heij Toen Dolf Eeckhout vforigc week zo onverwachts van ons heen ging, is het even stiller geworden in het levendige Aalst. Hij. die deel uitmaakte van het openbaar leven, vergroeid met honderd en erb één of meer Aalsterse gebeurtenissen, manifestaties en geplo genheden, Dolfken is niet meer. Meteen viel het doek over een paar tientallen jaren folklore, meteen ging het doek op voor een eeuwigheid rust. Misschien schreef Gezellé voor de eenvoudige zielen zoals Dolf ken het vers 'k Hore tuitend hoornen den avond is nabij. Kinderen blij en blonde, komt. den avond is nabij id Eevoudig, kinderlijk blij. tevreden met het weinige dat een ge mechaniseerde konsumptiemaatsehappij hem toebedeelde Met het hart moest je naar Dolfken kijken, het belangrijkste, het wezenlijke was voorde ogen onzichtbaar. Hij was een mens zoals ieder ander, maar dan toch weer anders, omdat hij nooit begrip of enige notie heelt gehad voor het kwaad. Het schone in hem was: Dolfken-zijn. eenvoud-zijn, trommelaar-zijn, dankbaar om de and handdruk van Jan en alleman, gelukkig lachend om een gekregen H krant of een betaalde frisdrank, tevreden omdat hij erbij mocht an I zijn. Hij was gezet zoals men te Aalst zegt met zijn benoeming et d( lot stadstrommelaar en wat ons voor Dolfken nu nog 't meest plezier doet: aan deze benoeming kwam geen ellebogenwerk te vidu ia! sti Dolfken had het hall-lidmaatschap van de «Draeckenieren» ver kregen De spiritualiteit van dit half-lid-zijn is hem waarschijnlijk ontgaan, maar hij was misschien de «meest lieren Draeckenier» die er rond liep. En dan kan je v ragen stellen, ideecn stukmalen en herkneden en terugkeren naar het vertrekpunt, de eerste vraag. Waarom hij Waarom was dat nodig Was het nodig dat Dolfken dit onbewuste offer bracht opdat onze gemechaniseerde samenle ving eindelijk zou begrijpen dat de gewone man. de simpele wandelaar, het argeloze kind. Dolf uit ons straat, ook recht heeft op wal LEVENSKANSEN, op wat BEWEGINGSVRIJHEID, opeen DAG LANGER LEVEN IN EEN STILAAN NADERBIJ TINTELENDE LENTE. Moreel en Karei Aan de Avondelsbaan, Nekkerspoel, Boonhofstraat en Veldstraat worden de inwoners reeds verschillende maan den gekonfronteerd met de miserie van de onafgewerkte bestratingswerken. Door de bewoners van deze straten werd een aktie op touw gezet om bij het stadsbestuur aan te dnngen op spoedige afhandeling. Via de Erembodegemse schepen Gilbert Bourlon werd schepen Jan De Neve van openbare werken van deze problemen op de hoogte ge steld. Aangezien het om zuiver technische redenen onmo gelijk is gedurende de vochtige en koude wintermaanden warme asfalt aan te brengen bleef de verdere afwerking tot op heden inderdaad uit. Algemeen wordt aangenomen dat vanaf 15 maart opnieuw met het werk begonnen kan wor den. Dit bestratingsprobleem krijgt dus eerstdaags een oplossing. (EV-SJ) Vervolg van blz. 1 y We lichter hieruit enkele passages, letter lijk: «Sinds Nieuwjaar is een hoofdstuk afgesloten in de ge schiedenis van Baardegem. We zijn nu inwoners van een grote stad en moeten met deze schaalvergroting leren leven. Velen onder U vragen zich af wat er gaat gebeuren met onze plaatselijke feesten en organi saties. We zijn de mening toe gedaan dat er niets zal veran deren ais we er ons allen sa men voor inzetten. Vooral de Fau bou rg-J aarmarktfe esten mogen niets van hun glans ver liezen maar integendeel uitge breid en verbeterd worden Het stadsbestuur heeft ze ten an dere als folkloristische feesten van grote waarde erkend. Nu de dorpspolitiek heeft op gehouden te bestaan moet het mogelijk zijn alle beschikbare krachten te hergroeperen. Laat er ons SAMEN, ten bate van de gemeenschap, wat aan doen. Gewezen Burgemeester Ro bert De Pauw werd bereid ge vonden een afscheidsbal in te richten waarvan de volledige opbrengst zal gestort worden in de kas van Faubourg- Jaarmarkt Dit bal gaat door op zaterdag 23 april.» De andere aktiviteiten als Pot tenbak Expo. Prinsenverkie zing Koffietafel voor de Derde Leeftijd gaan eveneens door. Er wordt zelfs supplementair een ponykoers ingericht om de kas te spijzen Verder volgt een oproep zich te melden zo men mee wil doen aan een van de verschillende aktiviteiten. Ook een program maboekje met mogelijkheid tot adverteren zal worden'uitge geven Burgemeester De Pauw: «Fauböurg-Jaarmarkt willen we ten allen prijze in ere hou den en er de hele bevolking bij betrekken Het voorlopig be stuur werd ten andere reeds uitgebreid en aangevuld met personen van een andere strekking dan de vroegere be- stuursmeerderheid. Er is uit breiding en er is eveneens ver nieuwing». Wat betreft de sub- idiëring merkt de gewezen bur gemeester op dat in de aan Aalst overgemaakte begroting de betreffende subsidies in derdaad zijn ingeschreven. Ter gelegenheid van de bespreking van de beleidsnota in de ge meenteraad op woensdag 9 februari heeft raadslid De Pauw dit onderwerp ten andere uit voerig behandeld. Van de schepenen Caudron en Bour lon mocht hij zeer geruststel lende verklaringen op dat ge bied noteren. Ookjop de kalen der van feestelijkheden van de nieuwe stad werden de Faubourg - jaarmarktfeesten uitdrukkelijk weerhouden. Het principe indachtig «voor wat, hoort wat» wenst de heer De Pauw dat niet het bestaan van de bonden zelf wordt gesubsi- dieeerd doch dat de toelagen worden gegeven volgens de ge presteerde aktiviteiten en rea lisaties, steun die kan gaan van morele waardering tot finan ciële tegemoetkoming en ge bruik van personeel en infra- struktuur. En Voorzitter Marcel Van den Broeck! Marcel Van den Broeck. voor zitter, bezieler en duivel-doet al van de F^ubourg-Jaarmarkt weet niet waar men dergelijke beweringen als zou de Jaar markt aan haar laatste uitgave zijn haalt. Het voorlopig bestuur werd immers reeds aangevuld met andere krachten en is nog steeds voor uitbreiding vat baar. Ten andere, er wordt naar gestreefd per straat minstens twee personenen in het komi- tee te krijgen zodat het een prestatie wordt van heel Baar degem. Getracht wordt de feesten zo pluralistisch moge lijk in te richten en er iedereen bij te betrekken die maar enigs zins wil.

De Voorpost | 1977 | | pagina 5