VRIENDENKRING S.K. AALST VIERT EERSTE LUSTRUM DE AMBULANTE SERVICE VAN ERPE-MERE OMGEVORMD FEEST VAN DE VROUWENVERENIGING VOOR VREDE EN WELVAART NIEUWE SERVICE-KLUB KIWANIS IN FORMATIE De Voorpost - 18-3-77 - 9 «Nune Keewanis» Op 21 maart ek. bestaat de vriendenkring van S.K.Aalst offici eel vijf jaar. Dit betekent voor deze mensen een heuglijk feit. Een feit dat moet gevierd worden. Jan De Backer, de feestbe- stuurder van de vriendenkring van S.K.Aalst en z'n helpers Frans Van Den Eynde, Robert Ringoir en Johnny Van De Hauwe lieten dan ook niets onbetuigd om dit feit eens flink in de bloemetjes te zetten. nc Alles begon op 21 maart 1972. S.K.Aalst die toen nog niet de bekendheid genoot zoals ze die nu kent speelde op dat ogenblik slecht. Noch voor het bestuur, noch voor de spelers, noch voor de supporters is het interessant dat de ploeg slecht speelt. Er moest dus dringend iets aan gedaan worden. Jan De Backer die reeds van bij het begin bij het initiatief betrokken was bekeek de zaak eens langs de psychologische kant en konstateerde dat de afstand tussen de spelers en het be stuur te groot was. Er moest meer toenadering gezocht worden. De spelers en het be stuur moesten één geheel vormen, moesten vrienden on der elkaar zijn. Professionele ploegen kunnen hetzich permi- teren dat er een grote afstand ligt tussen het bestuur en de spelers. Deze afstand wordt op financieel gebied gemakkelijk overbrugd. Kleine ploegen die over geen kapitaal beschikken kunnen zich dat niet permiteren en moeten het op een ander vlak gaan zoeken. Jan De Bac ker bracht de oplossing en startte met de Vriendenkring van S.K.Aalst. Een Vriendenkring oprichten is gemakkelijk, maar de mensen ook nog interesseren voor deze kring is een ander paar mou wen Temeer daar de kantien van S.K.Aalst, waar de mani festaties plaats grijpen, nog al ver wegligt van wat wij zouden kunnen noemen de bewoonde wereld. Komt daarbij nog het feit dat de meeste aktiviteiten plaats hebben op een vrijdaga vond. Doch dat bleek voor de dynamische ploeg van de Vriendenkring geen bezwaar te zijn, want steeds weten zij een 80-tal personen naar hun avonden te lokken. Maandelijks gaat in de kantien van S.K.Aalst een grote belot- terswedstrijd door. Iedere maand kan de vriendenkring hiervoor 4.000 fr. aan prijzen inzetten. De grote man achter het inzamelen van deze prijzen is, hoe kan het anders, Jan De Backer, Telkens weer weet hij het klaar te spelen dat een be langrijke Aalsterse firma 4.000 fr aan prijzen geeft. Daarbij verzamelt hij dan Ook nog een aantal awdere prijzen die maandelijks verloot worden. Hoe hij dat maandelijks klaar speelt blijft voor velen in de vriendenkring een raadsel. Is het omwille van zijn overtui gingskracht, is 't om z'n inne mende glimlach, is het om zijn standvastigheid en zijn onverd roten jacht naar prijzen. De enige die daar het best een antwoord zal kunnen op geven is Jan De Backer zelf. De vrien denkring van S.K. vaart er in alle geval het beste mee. Op onze vraag of de mensen zo gemakkelijk 4.000 fr geven voor een vriendenkring ant woordde Jan De Backer ge woon: «In feite helpen wij me kaar. Zij geven 4.000 fr, wij ma ken wat reklame voor hen, en wanneer de mensen van de Vriendenkring iets nodig heb ben dan gaan ze bij die mensen kopen.» Vrijdag 18 maart 1977 start dan de grote Eerste Lustrumavond van S.K.Aalst. Op het pro gramma een lustrumbelotters- wedstrijd. Terug met 4.000 fr prijzen. Na de tweede wedstrijd kan iedereen de inwendige mens wat versterken. Op het menu staat kopvlees met bo terhammen. Van het kwartierde rust die dan genomen wordt zal men ook profiteren om de da mes van de verdienstelijke schenkers van de maande lijkse prijs eens in de bloeme tjes te zetten. Dit zijn Mevr. Go- delieve Van Den Brempt omdat zij reeds gedurende vijfjaar de eerste prijs voor de tombola schenkt, Mevr. Odie De Wilde voor de maandelijkse prijs van december, Mevr. Liliosa Van Damme voor de prijs van ja nuari, Mevr. Zulma De Ryck voor de prijs van februari, Mevr. Maria Blanckaert voor de prijs van maart en Mevr. Lilianne De Neef voor de prijs die zal gege ven worden in de maand april. Sympatisanten van S.K.Aalst, wil je eens een gezellige avond meemaken met vrienden onder elkaar, wip dan op vrijdag 18 maart om 20u eens binnen in de kantien van S.K.Aalst. De klub heeft dit jaar grote vooruit gang geboekt ten koste van vele in spanningen, o.a. de nieuwe lichtinstallatie. De Vriendenkring wel ook haar steentje bijdragen en zal die avond spelen ten voordele van de klubkas. Wees erbij, wij zul len er ook zijn. S.J. Dat de gemeentelijke dienstverlening nog een zoeken en tasten is, blijkt uit de recente wijziging in de organisatie ervan. De ambulante service in de hulpkantoren voor dienstverlening, de vroegere gemeentehuizen, werd vervan gen door een dagelijkse dienst van 8h45 tot 9 uur. Een vereenvoudiging die we moeten toejuichen. Onlangs publiceerden we nog op gezag van het ge meentebestuur de ope ningsuren van de hulpkan toren voor dienstverlening. Tot voor kort immers was een bediende speciaal ge last met de ontvangst van het publiek in de vroeger gemeentehuizen. Hij reisde van het ene dorp naar het andere. Ook werden tijdens deze openingsuren de stempelkontrole georgani seerd. Nu heeft het gemeentebe stuur een andere oplossing gekozen. In Aaigem, Bam- brugge, Burst, Erpe en Erondegem zal het vroegere gemeentehuis voor het pu bliek open zijn, elke woens dag van 8.15 uur tot 9 uur. Op te merken valt dus dat de vroegere gemeentehui zen te Ottergem en Vlekkem volledig dicht gaan. Voor de stempelkontrole blijft er een ambulante dienst bestaan in elk van de vroegere deelgemeenten. Het is ons niet bekend hoe deze dienst verloopt te Ot tergem en Vlekkem. We vernemen dat de vroege re vorm van dienstverlening niet efficiënt was omdat de inwoners van Erpe-Mere in het algemeen verkiezen on middellijk naar het centrum Mere te komen voor admi nistratieve regelingen. W.H. Zondag 13 maart ging in de gezellige MlklS-kiub de jaarlijkse koffietafel door van de Vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart. Dit feest wordt elk jaar georganiseerd t.g.v. de Internationale Vrouwendag (8 maart) Bij de Vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart is bljkbaar ie dereen welkom, ledereen. van om t< 'teven welke strekking, die iets of wat begaan is met de vrede en de welvaart, wordt met open armen verwelkomd. En in dergelijk gezelschap ver welkomd worden -met open ar men», heeft wel wat te betekenen. Er waren jonge vrouwen, nog meisjes, oudere vrouwen, vrou wen met Rubensiaanse armen en borsten, vrouwen met een fi guurtje a la Sylvia Kristel. Voor elk wat wils. En het bleef hier niet in het enge kliekje van -Wij vrou wen onder elkaar». Ook de man nen mochten er genist bij. En Jos Martin (Buggcnhoul) zorgde er voor dat er ambiance was. Uit zijn akkordeon haalde hij populaire Van prachtig aardewerk en lederwerk tot de kleinste sardientjes, in de Mikisklub. (JM) wijsjes en op de dansvloer werd gehotst en gebotst en ook wel ge danst. Het jolijt vierde hoogtij. En toen Prins Edy en zijn eeuwig- simpathieke gezellin Bloemenfee Gilly, binnenkwamen, steeg het enthousiasme ten top. Gilly begroette de mensen, se reen. gewoon en liet toen het woord aan Edy, die erop zijn kwa jongensachtige manier enkele kwinkslagen tussengooide. Hij doet het steeds maar beter als prins. Gilly en Edy werden in het gezelschap opgenomen. Het feest kon verder gaan. Een onwaar schijnlijke berg prijzen werd erbij gehaald voor de tombola. Toen wij die zagen kregen we spijt dat wc geen loten hadden Maar ja. die waren al lang uitverkocht. En een tombola blijft toch steeds een spelletje. Iedereen volgde geïnte resseerd naar wie de prijzen gin gen. Iedereen leefde dan met de geluk kige winnaars mee. Na het opont houd dat een tombola onvermijde lijk meebrengt, vond het feest een tweede, een intensievere start. De Mikis zat afgeladen vol. De koffie was al lang verteerd. Er werd overgeschakeld op bier en derge lijke sleerbevorderende dranken. Ray zweefde ertussen, duidelijk gelukkig. Het was weer eens een geslaagd feest in zijn MIKIS-klub G.H. De opschrikkende taalkundigen zullen wij direkt maar gerust stellen en meteen vertellen dat de uitdrukking «Nune Keewanis» zijn oorsprong vindt bij een Noord-Amerikaanse Indianenstam. Vrij vertaald zou dit zoveel willen zeggen als «Laat zien wie je bent». Hiervan afgeleid werd de naam «Kiwanis» tenslotte gekozen om voor 'n welbepaalde service-klub een voorzichzelfsprekend erken ningsteken te zijn zowel voor de leden van de klub onderling als voor de buitenstaander. Het bestuur van de vriendenkring van SK Aalst, vlnr: Johny Van Den Hauwe, feestleider Jan De Baecker, Frans Van Den Eynde. (SJ) Wat is een service-klub 7 Als men tussendoor al eens de ge legenheid had om kennis te maken met een of meerdere der gekende of minder gekende zogenaamde serviceklubs dan ging men zich als vanzelf afvragen wat eigenlijk het doel mocht zijn van dit soort ver enigingen. Leden van deze kiubs gaven dan steevast eenzelfde ge lijkluidend antwoord: deze duide lijk sociaal-elitaire gezelschappen zouden, naar wordt gezegd, hoofdzakelijk tot doel hebben de minder bedeelden der maatschap pij zo tussendoor eens een ek- straatje toe te stoppen. Als dat dan zo is, dan wordt er meteen trou wens naar buiten uit heel wat drukte over gemaakt en zet men dat soort akties ekstra in de verf Het is zeker niet zo dat men bij deze liefdadige akties kan zeggen dat de linker hand niet weet wat de rechterhand doet.Veelal wordt er bij het op touw zetten van dat soort liefdadigheidsfeestelijkheden tenslotte meer uitgegeven aan de eigenlijke opmaak ervan en aan het zelfbevredigend vertoon dan dat er nadien over blijft voor het «goede doel» zelf. Het lijkt er dus heel sterk op dat deze selekte ge zelschappen in eerste instantie ontstaan als een soort groejvering van de betere standen, an de meer begoeden, om op deze wijze de bevestiging van hun eigen situatie telkens weer te zien waar maken aan het aanzien van de anderen, van de kollegas klubleden. In het beste geval: een zelfvoldaan klopje opde eigen schouder, in het minder 'fraaie geval: langs deze weg alleert maar meer individueel voordeel riSstreven door gebruik te maken van .de verschillende in terne rédatte.tEjiTWördt daarnaast steedisJAiefcuatiwfleJtCnd in de ga ten gehquAuflldcdc (befdadige ak- tiviteibrekefonJoBzlQfcraerkt voor bijgaat iocdffcwgbllS deze lietda- dighgidgdftp ook toevallig gericht op een opvrat ogenblik sterk in de aktualiteit-,staande> groep minder bedeelden. Of het met Kiwanis dezelfde richting uitgaat blijft vooralsnog een ojven vraag. Noch tans kregen wij sterk de indruk dat de mensen van de Aalsterse Ki wanis service-klub in wording, doelbewust gekozen hebben voor een gans ander en heel aparte aan pak. Voorzitter André Verhulst, die eigenlijk voorlopig voorzitter is tot al het voorbereidende werk voor de ei genlijke oprichting ten einde is, is er de man niet naar om hier lang twijfels te laten bestaan. Als we onlangs de gelegenheid hadden via zijn piersoon met Kiwanis- Aalst kennis te maken was het in eerste instantie zeker over gans de lijn een meevaller te noemen, al kijken wij eerst nog wel een tijdje toe alvorens een definitieve me ning te vormen. Alles wijst er ech ter op dat K iwanis als men slaagt om de uitgesproken intenties waar te maken, zeker een gelukkige aanwinst wordt voor het sociale en het kulturele leven te Aalst. Wat is Kiwanis? Kiwanis is dus een service-klub met in hoofdzaak een viervoudig doel: nl. sociale aktie, menselijke kontakten, onderlinge dienstver lening en dienstverlening naar bui ten en als algemeen doel het die nen van de gemeenschap op plaat selijk. nationaal en ook op interna- tionaal vlak. De leden worden ge rekruteerd uit de vrije beroepen en uit personen welke een belangrijke of leidende funktie vervullen in de maatschappij. Door middel van hun klub willende leden blijvende vriendschapsbanden smeden, on baatzuchtige hulp verlenen en een betere wereld opbouwen. Volgens de zegslieden van Kiwanis wordt daarnaast geopteerd voor het stel len van de geestelijke waarden vóór de materiële en te bevorderen dat in het sociale- en het zakenle ven hogere normen zouden wor den toegepast. Kort samengevat zou dit alles in de Kiwanis-leuze moeten vervat zijn die luidt: «We Build», vrij vertaald «Wij Bou wen». De eerste Kiwanisklubs ontston den in de Verenigde Staten, te De troit in 1915, en in Canada, te Hamilton in 1916. Pas in 1961 werd besloten ook in andere lan den van de wereld klubs te vesti gen. Zo werd in 1963 te Wenen de eer ste Europese Kiwanisklub ge sticht, in hetzelfde jaar gevolgd door Zurich en Brussel. In 1967 kwam Roeselare aan de beurt als eerste Vlaamse klub. Op dit ogen blik zijn er in België reeds meer dan vijftig Kiwanisklubs en daar naast zijn er ook nog verschillende klubs in oprichting, o.a. te Aalst. Kiwanis Aalst in formatie. Op 5 februari 1976 werd. na en kele voorafgaande kontakten, te Aalst met zeven leden gestart voor de oprichting van een nieuwe Ki wanisklub. De klub groeide snel aan, en zoals voorgeschreven kreeg zij, vanaf het ogenblik dat er vijftien leden waren, het predikaat «in formatie». Dit werd dan offi cieel bevestigd door de Kiwanis gouverneur-generaal J. Snoeckx, op 14 juni 1976, in de.hostellerie Cottem te Erp>e. Het is trouwens in datzelfde Cottem dat de: ggwone bijeenkomsten doorgaan en dit elke tweede en vierde maandag van elke maand. Daarnaast en daarbuiten werden intussen reeds tal van Kiwanisklubs, en ook an dere service-klubs. bezocht of werd er deelgenomen aan door deze klubs ingerichte aktiviteiten en feestelijkheden. De eigenlijke erkenning als vol waardige klub kan echter pas ge beuren als Kiwanis Aalst uitge groeid is tot vijf-en-twintig leden. Deze plechtige erkenning is voor zien op 19 november e.k. en het is op deze dag dat aan Kiwanis Aalst de «Keure» of «Charter» wordt ter hand gesteld. Het zal tenslotte voor een groot stuk de verdienste zijn geweest van voorzitter Andre Verhulst dat dit alles op een per- fckte wijze kon verlopen en dat alles binnen de kortst mogelijke tijd tot een goed einde kon komen: goed einde dat dan meteen een de finitief begin zal betekenen. Kiwanis Aalst wordt dan officieel een onderdeel1 van de Divisie Oost-Vlaanderen. Het zal dan de zesde Oost-Vlaamse klub zijn na Gent, met zijn franstalige klub met Engelse naam Ghent en zijn ncder- landstalige klub Gent-Artevelde, Eeklo, St Niklaas en Ronse. Luitenant-generaal voor Oost- Vlaandcren is Alex Wiemeersch uit St Niklaas en vermelden wij nog de algemene gouverneur voor het disirikt Benelux. France. Mo naco, de landgenoot Femand Frai- kain is. Steun aan jong artistiek talent Voorzitter André Verhulst ver telde ons dat de dienstverlening naar buiten uit zich voornamelijk zal toespitsen op het verlenen van hulp en het geven van steun aan niet vermogende beloftevolle jonge kunstenaars. Dat dit een zeer zware opdracht is, realiseren de Kiwanismensen zelf maar al te zeer en zij weten terdege dat het voor henzelf haast een onmoge lijke opgave is om zelf deze kun stenaars te gaan uitzoeken en te selekteren. Al werd er reeds plaat selijk een vrij geslaagd initiatief in deze richting genomen, toch bleek bij dit ekspiriment overduidelijk dat er naar een andere formule moest worden gezocht. Door be middeling van een der Kiwanis le den die reeds heel wat persoon lijke ervaring had op dat vlak en voornamelijk thuis is. en deskun dig bovendien, in het muziekle ven, kwam de klub in kontakt met Mevr. Alex De Vries en de stich ting van die naam. Alex De Vries werd te Amsterdam geboren op 13 mei 1919 en overleed op dramati sche wijze te Brussel op 22 mei 1964. Deze zeer begaafde pianist studeerde aan de konservatoria te Antwerpen (M. De Jong) en te Brussel (A. De Greet"en Em. Bos quet) en werd in 1946 leraar piano aan het Gentse konservatorium en in 1956 aan het konservatorium'te Antwerpen. Na zijn dood werd door zijn vrouw, de komponiste Denise Tolkowsky, te Antwerpen de Stichting Alex De Vries opge richt, die zich o.a. bezig houdt met het inrichten van koncerten voor jonge virtuozen. Het is dus de bedoeling, als het om steun aan jonge muzikanten gaat, hoofdzakelijk langs de stichting Alex De Vries te werken en in aanmerking komende kandidaten via deze stichting te steunen. Hierbij verlaat de Aalsterse Ki wanis zich uiteraard op de des kundigheid van Mevr. De Vries- Tolkowsky. Om over de nodige financiële middelen te beschikken om daadwerkelijk te kunnen steu nen is het de bedoeling van Ki wanis Aalst om nu en dan grote namen uit de muziekwereld aan te trekken die dan te Aalst komen optreden. Al bestaat Kiwanis Aalst eigenlijk steeds niet officieel toch introduceert deze klub nu reeds een der grootste fluitisten van dit ogenblik, met name J.P. Rampal. Naast de voorbereidin gen voor de officiële aanstelling spitst alles zich opdit ogenblik toe op de organisatie van dit gebeu ren. Het sociale doel van Kiwanis krijgt dus duidelijk voorrang en men zou het dusdanig kunnen stel len dat deze klub optreedt, en als organisator, en als bemiddelaar en meteen als katalysator om de ta lentvolle jonge kunstenaars on rechtstreeks door de reeds be kende en geslaagde muzikanten te laten steunen. Deze materiële en financiële steun o.a. behoeftige musici is op dit ogenblik een van de belangrijkste taken van Ki wanis Aalst In deze optiek zal op maandag 9 mei e.k. hoger ge noemde fluitist J.P. Rampal op treden in de St Martinuskerk. Over deze unieke gebeurtenis zullen wij zeer binnenkort meer bijzonder heden brengen. Intussen zien wij' met belangstelling uit naar de ver dere uitbouw en naar'de werking van die serv ice-klub die van zich zelf zegt dat zij «laat zien wie zij is» Balder Leona De Rijcke, voorzitster van de vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart introduceert Edy en Gilly. (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 9