BUITENKANSJES» DOEN HET GOED «MET HARTELIJKE GELUKWENSEN» VREUGD EN VREDE IS KULTUURLAUREAAT •L.V. EN H.V.V. REIKEN PEZIE EN JAZZ DE HAND De Voorpost - 25-3-77 - 15 De Jaegher in zijn glansrol «Het is bijna ongelooflijk dat een na-oorlogs vereniging als toneelgroep «De Merelaar.» in een tijd van TV »n alledaagse ontspanning het zo lang kan volhouden. En toch, data liegen niet. Het blijft in onze Herinnering alsof het slechts gisteren gebeurde... Vrijdag 15 december 1961...was de daq van de stich- llngsvergadering en dat het bij die vergadering niet gebleven is, bewijst het heden 'at schreef toneelspeler en regisseur Paul De Cock ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van «De klerelaar», in 1971. 4u nog kunnen we deze regels bevestigen. Immers, De Merelaar bracht vorige zondag de premiere van ziin {tie. stuk «Buitenkansjes» op de planken. Alweer voor een oomvoiie zaai vprtPit mpn uii* h*. Buitenkansjes» op de planken. Alweer voor een oomvoiie zaal, vertelt men. Wie de voorstellina steeds voortreffelijk heeft opqe- ducht noa niet bijwoonde, heeft daartnp nnn tu<pamo->i I,i naast God» was de eerste regie Dat is onder meer vorige zonaag van Jozef De Jaegher en nu blijkt gebleken op de eerste opvoering dat hij deze proef met brio heeft van «Buitenkansjes», doorstaan. Tot dan toe was Paul Willy Hostens De Cock de enige regisseur in het gezelschap, een job die hij 'an deze klucht nog niet bijwoonde, heeft daartoe nog tweemaal de kans: op zaterdag 26 en zondao 27 naart a.s. ook wij noteren die data. y '66 resulteerde de onderlinge Meerse vriendschap in de opvoe ring van de eerste traditionele «bonte avond», in de zaal De Motè. André De Graeve en his boys en sketchmaker Julien De Vuyst maakten het er vrij bont. Parodieën op het Meerse leven waren regel rechte suksesnummers, alhoewel sommigen met bleinen op de tenen naar huis konden. In het totaal zijn er zo wat 7 bonte avonden opge voerd. Het initiatief is daarna ge strand op TV-sukses en de menig vuldige dansavonden. nomen. Later verliet hij de Mere- ACHTENTWINTIG TONEEL- laar om zich even suksesvol in te OPVOERINGEN VAN DE ME- zetten voor de bloedgeversvere niging. BUITENKANSJES Nu is de Merelaar aan zijn 28e. stuk toe. «BUITENKANSJES» is 1961-62: Nu nogh Zomeravond 1962-63: ook een klucht in drie bedrijven. Gver 12 dagen teng middernacht Het toneel is van de hand van P. Grote Heer op het kleine eiland Van Morckhoven. De namen van 1963-64: de akteurs, onder regie van Jozef De wonderdokter De Jaegher, gaven we vorige Weg met de barricade week reeds. Alweer vinden we 1964-65- onder hen nieuwe namen. Het oe stijfkop dekor dat de jongste jaren tel- Huwelijksreis zonder man kens getuigd van een professio- 1965_66- 30 sekonden liefde wam DATD/-.MAAT ma An nele stijl, wordt opgesteld onder lrfnncTco5?Ai NAAR leiding van Robert lliano. De mu- c KLOOSTERZAAL zikale verzorging is in handen kwam dokter Frost 1969: een andere mijlpaal in de van Hubert Neckebroeck en fluis- 1966-67: geschiedenis van de Merelaar. tergast is John Stalpaert Nachtoperatie De vertouwingswerken aan de Het spreekt van zelf dat de reali- Gasten in eigen huis zaal van het patronaat dwingen satie van twee toneelstukken per 1967-68: de groep ertoe om elders onder- jaar de steun vraagt van heel wat Lawine dak te zoeken. De zaal van het meer kopstukken dan de geci- Morgen staat het in de krant klooster wordt eerst beschouwd teerde namen. Altijd kan de Me- 1968-69: als een noodoplossing, maar ze relaar een beroep doen op iedere De schat uit Konao is welkom. Eens het patromaat Merlaar voor gelijk welke beno- 1QRq 7n. afgewerkt, blijft er geen scène digdheden: elektriciteitsverzor- Parkstraat 13 meer over. De hele inrichting is ging, dekoropbouw enz. Het be- meer afgestemd op dans- en fa miliefeesten dan op toneel. Van- stuur geniet een deugddoende steun van het Davidsfonds Schipper naast God 1970-71: 'E START -G(i officiële startvergadering van Jeiï Merelaar 9in9 dus door op 21 Bcember '61De vorming van de 'n peelgroep was het rechtstreeks tvolg van de eerste suksesvolle l-juli-viering in '51. Enkele ama- urs hadden de koppen bij elkaar "Hstoken en er werd een wagen- el«Drie dagen here», een middel- uws stuk. opgezet. De wagen »ld stand op vijf wijken van Mere overal genoot men overvloedige val. Wagenspelen waren toen irkeNjk in zwang en enkele ïamse groepen grijpen nu weer ug naar dit soort volksspelen, lakteurswaren wel heel gelukkig nijt het applaus van de Meerse be en, Iking, maar ze voelden zich ge dingen door het feit dat alle to- ilvoorstellingen enkel door nnen konden gespeeld worden, wilden er een gemengde groep maken. De realisatie echter helemaal niet van een leien De kristelijk-geïnspireerde ëgingen kregen verbod om "P'frnengd toneel te brengen. Maar °£jarbij lieten de Merenaars het it zèt. Enkele bestuursleden zijn dcifer Gent getrokken om er bij de eeJschop de toelating te bekomen fji een «gemengde toneelgroep» Ontstichten. Dank zij allerlei bewij- ti van «goed gedrag en zeden» h men een uitzonderlijke toe- tmming bekomen. De bijge- Mggde 10 geboden stopte men Jigheidshalve in de schuif, want t Scht stond toch op groen. :N BIJNA ONGEHINDERDE 'MARS I962 pakte de groep opnieuw uit t een wagenspel voor de 11- viering. «Nu nogh», weer een Ideleeuws stuk, zou dan toch laatste zijn. Eind augustus '62 970) stak de Merelaar definitief van wal met een groot toneel «Zomera vond», een openluchtspel ter gele genheid van de «molenfeesten» te Mere. Van dan af gaat het sukses van de groep in stijgende lijn verder. Jaar lijks worden er twee stukken opge voerd, meestal blijspelen: één te gen het einde van het jaar en een tweede gaat door in het voorjaar. Meer en meer akteurs komen zich aanmelden, zodat men in '63 meer dan 50 leden telt. Tussendoor speelden ze een partijtje voetbal tegen het bestuur van FC.Mere, dat weliswaar eervol 4-4 eindigde, maar het bleef er toch bij. Ze voel den zich beter op de scène dan op een voetbalveld. Zelfs al ligt die scène niet in Mere. Eind '63 worden de Merelaars naar Nieuwerkerken uitgenodigd en die verhuis gaf het startsein voor de vele vertoningen op verplaatsing, In Erpe trad men drie maal op. Van '64 tot '68 kon de groep reke nen op het grote talent van Judith Vandesteene. In die periode was ze huishoudster van medepastoor Claeys, die één der grootste sup porters bleek. Nu nog zien vele ak teurs en bestuursleden met heim wee terug naar haar akteertalent. Te meer dat haar vertrek onmiddel lijk een pijnlijke leemte met zich bracht: het gebrek aan vrouwelijke aktrices Een paar stukken zonder vrouweljke rol moesten in het pro gramma ingeschoven worden. Ju dith Vandesteene had zelf in Mere een goede leerschool gehad, want van meetaf aan startte ze in Her- ze Ie met een nieuwe toneelgroep. BONTE AVONDEN Ondertussen mocht de Merelaar zich verheugen in een hechte sa menwerking met de muziekmaat- schappij«Hand in hand». Op 25 juni daar dat de Merelaar definitief (waaruit de ioneelbond eigenlijk ^''n jeugd zijn opvoeringen in het klooster gegroeid is) en van de heemkun- Huize Amor plant. Geen nood weliswaar, dige kring. 1971-72: want vanaf 1969 worden er weer Doorgaans zijn er ook weinig Het nichtje van Buenos Aires twee vertoningen per stuk ge- problemen om de geschikte ak- 1972-73: brachten vanaf 70 worden er dat teurs te vinden. Niettegen- Wat doet mijn vrouw van twee tot drie. Tot op heden vult men tel- staande de voorbereiding zo wat vijf? kens drie zalen. 2 maand duurt en een intense 1973.74- Maart '70 was dan toch een bij- samenwerking vereist. De be- Het Ipvpn hpnint zonder moment: de opvoering stuursleden lezen eerst een acht- wie kriint een hahv van «Schipper naast God» werd tal stukken, waaruit er een keuze 1Q7. 7I? aangekondigd als het afscheid bepaald wordt. Dan worden de Ir: van Jozef De Jaegher. Met zijn akteurs uitgenodigd en volgen 9 het niet tegen Mathilde uiterst knappe vertolking wilde hij «lezingen». Drie maal per week 1975-76: in schoonheid een punt zetten gedurende 6 weken, worden er Ge ooievaar vergist zich achter zijn akteurskarrière. Maar repetities gepland. «Dan komen Nonkal Bonaparte ja, zo'n medewerker laat men de akteurs nog met planken- 1976-77: niet makkelijk gaan, zodat hij er koorts op de scène, zei men. De bokskampioen nu nog steeds bij is. «Schipper maar dat is vlug voorbij». Buitenkansjes Hartelijke gelukwensen verdient inderdaad een groep als de Herdersemse V.K.A.J. die het in deze periode van vervlakking en eerder passief tijdverdrijf het nog aandurft elk jaar een toneel werk voor het voetlicht te brengen en daardoor tracht de dorpsgenoten-kijkers maar ook zichzelf een portie opvoeding mee te geven, en dit dan in een luimig blijspel als «Met Hartelijke Gelukwensen». HET STUK Auteur Dick van Maasland voert Anton Roos (Dirk De Schrijver), zalenman van beroep die zich op één avond na zich gedurende vijf entwintig jaren netjes te hebben gedragen samen met zijn echtge note Elise Roos (Yvonne De Wit) ten tonele. Dat hij die be wuste avond wel degelijk de bloemetjes eens heeft buitengezet bewijst de rekening («8.275 fr inklusief») die zijn vrouw nader hand in Anions vestzak ontdekte. Het zilveren bruiloftsfeest dreigt dan in 'n echte warboel te ont aarden als bovendien blijkt dat beide dochters. Lilian (Maria De Hauwere) en Edith (Magda Hut- sebaut) zich willen verloven nog diezelfde avond met de jxirtier Piet Coppens en de kelner Mare Schclck uitgerekend die gelegen- THE FRONT PAGE een film van Billy Wilder (VSA. 1974) met Jack Lcmmon. Walter Matthau. Carol Burnett. Allen Gar field en David Wayne. Billy Wilder is één van die zeldzame ouwe rakkers die het nooit opgeven. Vijfendertig jaar geleden maakte hij zijn eerste film. nadat hij reeds een vijftiental jaren als scenarist bij het filmbedrijf was betrokken. Oostenrijker van geboorte, maar van Joodse afkomst, vluchtte hij in het begin van de dertiger jaren naar Parijs. Enige tijd later week hij voorgoed uit naar Amerika, het filmparadijs. Zijn meest bekende films zijn waarschijnlijk «The Seven Years Itch» en «Some like it hot», beide met Marilyn Monroe. Tegen 't einde van de zestiger jaren werd het wat stil rond Wilder, doch in het begin van de zeventiger jaren maakte hij een prachtige come-back met «The private life of Sherlock Hol mes» en «Avanti», twee prachtige films die echter niet het sukses behaalden dat zij verdienden. •The Front Page» (Nederlandse titel: «Extra Editie») herstelde Wilder weer in eer. Dit verfilmde toneelstuk is het verhaal van een ietwat sullige journalist (zo zijn er wel meer) die er de brui wil aan geven maar door zijn baas nog vlug een karwei krijgt opgedrongen. Al bij al valt het voor de baas best mee. onze arme journalist krijgt het echter bijzonder hard te verduren. Wilder en zijn naaste medewerker. Diamond, hebben het to neelstuk duchtig aangepast, wat tot zalige momenten leidt. Zijn zin voor humor heeft iets typisch Joods, wat cynisch en soms ongenadig. (KFL. donderdag 31 maart om 20 uur in de zaal van het Sint-Jozefskollege te Aalst.) Iieid waar Anton nogal diep in het glas heeft gekeken. Boven dien komen nog de toiletjuf frouw Antons oude schoolvrien din. en de vestiairejuffrouw in de personen van Lieve Stockman en Hilde De Wit op de proppen. Ook een oude zakenrelatie van Anton. Nikolaas Stok (Mare Mi- chiels) meldt zich aan om de feestelijkheden mee te maken. Na heel wat heen en weer ge praat en geloop, drie bedrijven lang. komt alles echter dik in orde en volgt een driedubbel happy end: drie paren verloven zich: Lilian Roos en Pieter de Kater, Edith Roos en Rudy Hon- derop en tenslotte Nikolaas Stok met weduwe Marie Verbruggen - de Bruin. VERTOLKING De akteursgroep van VKAJ Herdersem bracht Met hartelijke gelukwensen (JM) Gezien de humoristische gege vens. de klassieke misverstanden en de uitbeelding van enkele rol len die nogal dik in de verf wer den gezet was het gelach in de zaal weinig uit de lucht. Samen met Yvonne Willems die regisseerde en voorzegster spieelde (op sommige ogenblik ken een zware opgave), Eddy De Ridder aan de verlichtingsschake laars, Anita De Wolf en Maria Van Roy voor de grimering en het zeer tl ink dekor van Frans De Wit, Philemon van den Bossche. André Van den Steen en Theo De Wolf met de ganse ploeg die nen nog bedankt Lieve Coppie- ters, Chantal Strens en Luc Schellekens voor de goede gang van zaken en verder de paren De Wolf - Mannaert. De Wit - De Wolf en Hutsebaut - Muylaert. LH 31 maart gaat in de feestzaal van het stadhuis een happening r waarin de poëzie en de jazz mekaar zullen vinden. De inizatie berust bij het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk Etunst, Licht en Vrijheid. Een pluimpje voor beiden die het lurven de twee voorgenoemde en vaak stiefmoederlijk behan- e kunstvormen in het daglicht te stellen. leuze «Nee spc, nee netu» tchtig hebben verscheidenen ;nigingcn lovenswaardige in- inS leven genomen in deze stad ,u al te vaak wordt bedacht met 3Pf 'ergclijking van een kulturele p^tijn. Niet het minst heeft het V zijn duit in het zakje ge- i^n Men herinnere zich de mationalc Scène (Mistero iet f0 Harlekijn), een «Pablo snNa Avond en Gerd de Straks is allang voorbij» K.L.V. verder kan zien dan toneel zelf is ook al geweten Pbt mag besloten worden dat samenwerking met het vruchten zal afwerpen. m en brengen zij dus een poë- v°nd. omlijst door jazz. de lencnuamdc «muziek van de der machines». 'Ta jazz kwartet iel vierkoppige HNITA-formatic jppvoor de muziek zorgen. Hun !0S tbreid repertoire omvat hop en postbopklassiekers van reuzen als Davis, Parker, Gillispie, Col- tranc en Hubbard. Leider van het kwartet is Jos Moons die naast trompet, ook de flugeihorn in je reinste Art Far merstijl ter hand weet te nemen. Pianist is Walter Augustijnen. Frans Uytenhove neemt de ak- koestiese bas voor zijn rekening terwijl Rudy De Coninck als vierde man zijn drumspel in brengt. K.L.V. DRAAGT VOOR De gedichten worden voorgedra gen door leden van K.L.V Jane Broucke, Dirk Van Vaercnbergh. Carole Dejonckheere, Brigitte Cortcn, Oliva De Roo en Peggy Scholiers. Zij brengen werken van o.m. Jan Post. Bprtold Brecht, Maria Rossecls. L.P. Boon, Boris Vian en A.M.G Schmidt. Aanvang: 20 uur. R.D.W. seizoen is men reeds duchtig aan het oefenen voor het opcnlucht- koncert dat in de zomerniaander in het sport- en rckrcatieccntrum zal plaatsvinden. Een goede prestatie is hier vereist wil men voor de Aalsterse subsi die van 4.500 frank in aanmer king komen. Kortom, het dynamisme van de bestuursploeg staat er borg voor dat Vreugd en Vrede nog jaren voor de muzikale noot in het Gij- zegemse verenigingsleven kan zorgen: hopelijk komen nog en kele jeugdige leden de spelers rangen vervoegen zodat de leef baarheid kan gewaarborgd wor den tot 1992. het jaar dat onze Gijzegemse fanfare 200 jaar jong wordt Dirk Daclemans De uitverkiezing van de Koninklijke Fanfare «Vreugd en Vrede» tot Gijzegems kultuurlaureaat is werkelijk een bekroning voor een maatschappij die sedert 1798 de Gijzegemse aktiviteitendans mu zikaal opluistert en met haar hooggeschoolde muzikanten vooral het jaarlijks volksconcert tot een hoog niveau heeft opgetild Historiek De oprichting van de Gijzegemse lantare situeert zich in de eerste helft van het jaar 1798 toen het uitgebreide kerkkoor voor de eer ste maal met een aantal instru menten het kerkportaal verliet en op een kiosk aan de Dcnder- niondse Steenweg een koncert hield: de fanfare was meteen ge boren en zoals bij elke vereni ging kon men zowel ups als downs noteren die nochtans de leefbaarheid van de muziekmaat schappij in gcncndele in het ge drang bracht. De Ceciliafecsten waren toen steeds het hoogtepunt met uitgebreide uitstap, feest maal en volksbal. waar de aan wezigen zich verdrongen om in de zaal te geraken. Sterke verha len over de goeie ouwe tijd. worden ons uitvoerig door de huidige voorzitter Kamicl Schuddinck uit de doeken ge daan: Cecilia feesten die een weeklang duurden en waar als apotheose een paard (van Giel Meyers) ten slachtbanke werd ge leid was eens een klapstuk waar nu nog over wordt gedebiteerd. Langzamerhand werd iedere mu zikant eigenaar van een eigen in strument. zodat de muzikale kwaliteit van de fanfare met rasse schreden vooruitging: het hon derdvijftig jarig bestaan dat ge vierd werd in 1948 was zeker een hoogtepunt: in drie kiosken mu siceerden liefst elf muziekmaat schappijen die allen op de oproep van de toenmalige voorzitter dok ter Brijs positief hadden gerea geerd. De gestadige vooruitgang zette zich ook voort onder leiding van Leopold De Proft en Frans Podevijn wiens funktie in de jaren zestig werd overgenomen door de huidige voorzitter Kaniiel Schuddinck. In 1972 werd in een reuzetent aan de Stationsstraat het honderdvijfenzeventigste be staansjaar gevierd: naast optre dens van Theo Van Den Bossche en Jef Burm waren er zes mu ziekmaatschappijen uit de omge ving paraat om de Gijzegemse feesten op te luisteren. Huidige samenstelling Toen voorzitter Kamicl Schud dinck uit de handen van de Aals terse kuituurschepen Jan Caudron de kultuurtrofce in ontvangst nam was dit een bekroning voor de dertig spelende leden die allen in de zaal aanwezig waren: met 4 bugels. 4 klarinetten, drie bari tons, drie tuba's, 5 trompetten, drie trombones, I saxofoon-alto, I kleine trom en I grosse caisse bleek Vreugd en Vrede vol doende gewapend om de aanwe zigen met enkele nieuwe muziek stukken te vergasten die onder leiding van dirigent Albert Vel- deman feilloos werden uitge voerd. De huidige bestuursploeg bestaat op dit ogenblik uit Kamicl Schuddinck (voorzitter). Valerie De Mayer (sckretaris- schatbewaarder). Prosper Blomme (ondervoorzitter) en de bestuursleden Domien Hooghe. Adolf Boeykens, Willy Hertsens. Prosper Timmerman en Gilbert Van Hecke. Onder impuls van deze mensen luisterde Vreugd en Vrede vorig seizoen volgende manifestaties op: naast het traditionele Ceci- liafeest. hield men ter vervanging van het Hemelvaartfestival een groot wandel koncert. ook het volksconcert stonden op het pro gramma: als sluitstuk speelde men op II november voor de vijftigste maal de «Last Post», manifestatie waarover we uit voerig op deze bladzijden hebben bericht. Opties Voor het nieuwe seizoen heeft men twee belangrijke doelstellin gen vooropgesteld. Eerst en vooral wil men enkele jeugdige muzikanten aantrekken want momenteel is het jong bloed in de Gijzegemse fanfare eerder ka rig bedeeld: enkel Roger Hooghe. die als trompetsjwler ook als kultuurkandidaat was vooropgesteld en Anne Marie Goosscns (saxofoon) zijn de eni gen onder de twintig die als spe lend lid momenteel aktief zijn. Als hoogtepunt voor dit muziek-,

De Voorpost | 1977 | | pagina 15