WAT MET DE WEGENISWERKEN TE MOORSEL «DE VLAAMSE BEWEGING TUSSEN BEIDE WERELDOORLOGEN» CVP FRAKTIE STELT ALTERNATIEVE BELEIDSNOTA VOOR AANBESTEDINGEN EN ZITDAGEN TE ERPE- MERE MERE MUZIEK- TORNOOI ERPE- 24 - 25-3-77 - De Voorpost reeksj luiten de aunr n jaarlijkse si e meebrengt. I promoveren! doch spijtig met maatschap! Nicu werkerken hij gewoon per brief de aanne mer van dit bevel heeft in ken nis gesteld Deze werken wer den ten andere alle door de provincie goedgekeurd en toe gewezen aan aannemer De Jonghe voor uitvoering aan de zelfde eenheidsprijs als de vo rige. Wel dienen enkele werken te gebeuren zonder onteige ning en worden aangelanden verzocht het betreffend plekje grond af te staan aan de stad. TRIEST- EN KORTE TRIEST- STRAAT Met deze straten zou het inder daad maar triestig gesteld zijn. Werken aan wegen 6, 8 en 9 werden reeds in '74 door de toenmalige gemeenteraad goedgekeurd doch sedertdien gebeurde er niets meer en raakte alles in de «vergeet- schuif», zegt raadslid Saerens, en terecht! Of het vroegere bestuur van Moorsel hierbij enige schuld treft is echter een ander paar Bij de bespreking van de beleidsnota van de meerderheid, stelde de CVP-fraktie een eigen, wat zij noemden, een - alternatieve" beleidsnota voor. In een twaalftal puntjes en een aanhangsel wat financiën en personeel betreft, geeft de minderheid haar visie over tal \an bestuurlijke problemen. Bestuur Wat het bestuur betreft, stelt de CVP een volledige dienstverle ning in gedecentraliseerde dien sten voor, gepaard gaande met hiertoe speciaal opgeleid perso neel. Tevens dient dringend een- nieuwe informatiebrochure, of aanvullingen op de eerste, de be volking ter hand gesteld te wor den. Ekonomische expansie en te werkstelling Het meeste aandacht dient te gaan naar ambachtelijke zones. De stad dient medewerking te verlenen aan het oprichten van één groot industrieterrein in het centrum van het arrondissement, dus in de streek Ninove- Denderlecuw. Wat tewerkstelling betreft, zou den ondermeer de mogelijkheden van de stad om het derde ar beidscircuit te realiseren, moeten onderzocht worden. Tevens kan aan iedere jeugdklub een subsidie verleend worden om uit haar midden één werkloze medewer ker aan te werven. Dit zou de stad 100 frank per dag en per klub kosten. Handel en middenstand De inspanningen voor handel en nering moeten gelijkmatig over het ganse grondgebied van Aalst verdeeld worden ten bate van alle middenstanders van Groot-Aalst Ook wijst de minderheid erop dat het met de hulp van de nieuwe expansiewetten mogelijk is voor het grondgebied van Aalst enkele ambachtelijke zones op te richten met een maksimum aan subsidië ring. Land- en tuinbouw Onteigening mogen slechts na veel overleg en in uiterste nood beslist worden. Aan de onteigen den moet een billijke vergoeding uitbetaald worden. Een inventaris dient opgesteld van de beschik bare bouwgronden opdat niet langer voor de landbouw en voor het milieu waardevolle gronden, nodeloos zouden bestemd wor den voor uitbreiding van bouw- zones. Er kan gedacht worden aan het stimuleren van de tuinbouw met een eigen veiling en gespe cialiseerd onderwijs. Verkeer Het openbaar vervoer moet her dacht worden. Na de fusie moet het voor alle bewoners van Aalst mogelijk zijn een goede verbin ding te hebben met de stadskern, maar ook de dorpskernen moeten onderling verbonden zijn door een regelmatige en intensieve vervoerdienst. Leefmilieu Groen: een inventarisatie van openbaar en privé-groen moet hoogstdringend worden opge steld. Water: door waterzuivering van bij de bron kan de revalorisatie van grachten en beken voor ge- zinsrekreatie bekomen worden. Monumenten en landschappen: er moet zorg besteed worden aan alle waardevolle elementen, zoals gebouwen, momumentcn en straatbeelden. Stedebouw en ruimtelijke or dening De revalorisatie van de woon- funktie en de winkelwandelfunk- tie in het centrum van de stad moet de teloorgang van het stads leven tegengaan. Omdat nieuwe en kleine industrieterreinen het landschap al te zeer versnipperen moet men het vooral houden op de uitbreiding van de reeds be staande industrieterreinen. Woningbouw De sociale woningbouw moet ge stimuleerd worden. In zekere mate zal de inspanning moeten verlegd worden van nieuwbouw naar vernieuwbouw, naar de re valorisatie van het bestaande en 't leegstaande patrimonium, naar het bouwen in de bestaande woonkernen. Sociaal beleid, gezins- en ge zondheidspolitiek ,In het belang van grote gezinnen dient er een degressieve kostprijs voor het waterverbruik aangere kend worden. Deze maatregel moet uitgebreid worden tot de gehandikapten. minder-validen en gepensioneerden, waarvan de inkomsten een bepaald bedrag niet overschreiden. Voor de be jaarden moeten meer lokalen voor gemeenschappelijke ont spanning ingericht worden. Het spreiden van drie zwembaden voor rekreatief zwemmen is no dig. Tenslotte is de CVP voor stander van het bouwen en sprei den van een aantal sportschuren, teneinde zoveel mogelijk ter plaatse over een gezonde ont- spanningsmogelijkheid te be schikken. Jeugd, sport en rekreatie De stad moet zelf een babydienst doen funktioneren, zoals in Brugge. De CVP verzet zich te vens tegen elk favoritisme bij het beoordelen van jeugdbewegingen en jeugdhuizen. Er moet een ob- jektief toelagenstelsel uitgewerkt worden, en een kulturcel jonge renpaspoort ingevoerd. Onderwijs Een funktioneel gemeentelijk ba sisonderwijs dient in stand ge houden te worden. De plaatse lijke gemeentscholen blijven nog steeds de ideale scholen voor de kinderen van hel basisonderwijs. Over de al dan niet reeds begonnen wegeniswerken gaf raadslid Louis Saerens onlangs kommentaar gepaard met enkele vragen. We gingen ons licht even opstelen bij oud burgemeester Raymond Uyttersprot en geven hierbij de twee visies. mouwen. Voor de werken aan de Populierenstraat in samen werking met Wieze werd Wieze «uitvoerend bestuur» gezien het hen meest aanbelangde. Alles verliep naar behoren. Voor Triest en konsoorten ware het logisch dat Moorsel, meest geïnteresseerd in de werken, de funktie van uitvoerend be stuur zou waarnemen. Om welke redenen Wieze dan alles op zijn beloop liet zodat er niets gebeurde is ons niet bekend. Dat Wieze, zoals raadslid Sae rens beweert, toch zijn aandeel reeds zou gestort hebben, kan eenvoudig niet, zegt R. Uytter sprot. Dergelijke sommen wor den nooit op voorhand betaald maar wel aan de hand van een vorderingsstaat der werken en vermits deze werken nooit zijn begonnen STEENWEG OP AALST Vooral wat aan werken gebeurt aan de Steenweg op Aalst was het Moorsels gemeentebestuur niet bevoegd want het gaat hier om een rijksweg, meer bepaald Rijksweg nr 11. Wel is het ge meentebestuur akkoord ge weest om de aannemer som mige materialen als bvb boord- stenen te verschaffen. De kulturele aktiviteit kent in Mere geen grenzen. Ook het vlaams centrum laat opnieuw van zich horen. Op zaterdag 26 maart a.s. te 20 u organiseert het centrum op initiatief van de werkgroep «informatie» een gespreksavond over de Vlaamse beweging tussen de beide wereldoorlogen. Inleiders zijn dr. Guido Provoost en Karei Dillen. Dr. Guido Provoost is uit hoofde van zijn studie en zijn gezind heid de autoriteit om de Vlaamse Beweging tussen bei de wereldoorlogen geschied kundig te belichten. Hij publi ceerde onlangs een uiterst ge- dokumenteerd werk over dit onderwerp: «Vlaanderen en 't militair-politiek beleid in Bel gië tussen de twee wereldoor logen» (een davidsfonds- uitgave) Dr. Provoost be haalde de licentie in de diplo matieke wetenschappen aan de RUG. In 1966 werd hij al daar assistent voor Belgische binnen- en buitenlandse poli tiek aan de rechtsfakulteit en hij promoveerde in 1975 tot doctor in de diplomatieke weten schappen met grootste onder scheiding. In 1972 kreeg hij de Dr. De Paepprijsvoorzijn «Bibliografie over de Vlaamse Beweging 1945-70» Voorst schreef hij bijdragen over internationale betrekkingen, volkenrecht en Belgische politieke geschiede nis in verscheidene weten schappelijke en populaire tijd schriften. Destijds genoot hij het vertrou wen van oud-VNV- parlementslid Ward Hermans, Vandaar dat hij uit deze boei ende periode steeds minder gekende facetten in de open baarheid strooit. Karei Dillen is een vrij gekende figuur als journalist van «,'t Pal- lieterke». De organisatoren verwachten dat «een vergelijking met de huidige Vlaamsnationale partij zich zal opdringen». Aan deze informatie-avond werken mee: V.T.B.-V.A.B.- afdeling Mere, de Vrienden kring Limburg-Voerstreek- Overmaas, het Davidsfonds en de heemkundige kring. Willy Hostens. UIT TE VOEREN WERKEN Schepen van Openbare Wer ken Jan De Neve verklaarde nog onlangs dat alle opties door de deelgemeenten geno men zullen worden gereali seerd en dat 77 een overgangs jaar is waarna een vijfjarenplan zal worden opgemaakt. Klaar blijkelijk moeten de bewoners zich dus beter niet laten alar meren omdat men niet overal gelijk mee begint, in de Land van Aalststraat zijn de werken reeds een paar we ken begonnen en is men met de riolering reeds ver gevor derd. Uit de eerste twee dos siers,-'t totaal der Moorselse wegeniswerken is administra tief over vier verschillende dos siers verdeeld -, blijkt dat wer ken aan volgende straten aan de beurt zullen komen. Burgemeester Uyttersprot gaf ons een gedétailleerde opgave van de verschillende dossiers wegeniswerken van Moorsel. Dossier 1 bevat Kattenbroek straat, B redestraat, Ploeg- straat, Land dan Aalststraat, Nieuwmolenstraat en Rozen- laan voor een toaal bedrag van 11.507.297 fr. Staatsaandeel in deze werken is 5.076.000 fr. Dossier 2 omvat de Doktoor- straat, Geneverweg, Asse rendries, Avouéstraat, Garde- baan, Kaalbergen Weversbaan voor een totaal van 8.034.737 fr. Hier bedraagt de subsidie van de staat 2.581.000 fr. Dossier 3 bevat als bijwerken Katterstraat, Eksterkenstraat, Waverstraat en Perrekouter. Dit dossier werd goedgestemd door de gemeenteraad op 26 april 76 en door de bestendige deputatie goedgekeurd op 12 november74. Deze werken zijn geraamd op 2.644,218 fr. Hier is geen staatstoelage. Dossier 4 gaat over de Koren- teweg, Fijfelweg, Keimolen, Hoeksken, Baron de Meer straat en Abrahamsweg. Dit dossier werd door de gemeen- --te ra ad gestemd op 16 nov 76 en werd. na de fusie, door de bestendige deputatie goedge keurd op 21 januari 77. Alle werken zijn dus administra tief volledig in orde zegt ons de gewezen burgemeester. HOEKSKENFORTWEG EN FIJFELWEG: Raadslid Saerens drukt er zijn verwondering over uit dat voor deze wegen geen toelating werd verleend. De burgemees ter zegt ons echter dat deze werken begrepen zitten onder hoofding «Hoeksken» daar ze zo klein zijn. De Fortweg is een stuk van een paar tientallen meter. BEVEL DOOR BURGE MEESTER? In hun wens dat alle geplande werken te Moorsel in een rede lijke tijdspanne zouden wor den gerealiseerd lopen de be trachtingen van beide raadsle den gelijk. Op onze vraag of het nieuwe bestuur verplicht is de bestaande kontrakten aange gaan door de deelgemeenten te eerbiedigen werd ons ge antwoord dat een openbaar bestuur eenzijdig een kontrakt kan verbreken, mits natuurlijk schadevergoeding te betalen. Na de verklaring van Schepen De Neve dat alles zal worden gerealiseerd is die vraag echter niet meer opportuun. L.H. De aanwezigen op de Spaanse avond in de jeugdkhib Tanu SJ Tevens is de CVP voorstand van een stedelijke schoolraad. akkomodatie van het gemeent lijk onderwijs zou minstens g lijk moeten zijn met deze van h Rijksonderwijs. Kuituur, volksfeesten en to risme Met een jaarlijks budget die een «Kamiel Hciremansstic ting» opgericht en in stand e houden. Kulturele centra dieni opgericht te worden te Nieuw< kerken Erembodegem en Hofstade-Gijzegem. Een cf ciënte toeristische onthaaldien kan ingericht worden in bvb. I oudste huis van Aalst. Financien Er moet een efficiënt beleid voerd worden op het financi vlak, eji dit met alle modej technieken en methoden. Er z drie belangrijke peilers waar t aangepast beleid moet op st< nen: een kapaciteitsplanning t de beschikbare middelen, operationeel plan met vastlegg van prioriteiten gekoppeld een kosteninformatie voortspin tend uit de kostcnanalyse, en kost pri j sbereke n i ng Personeel De belangstelling van de mind heid gaat vooral uit naar de leiding en vorming van het p soneel in aangepaste struktu met wetenschappelijke bcgcl ding. Objektieve kriteria moj niet uitblijven, daar zij het p soneel verontrusten. De opri ting van een reserve aan pei ncel, via het inrichten van t stige examens, zou misbruikei keer gaan. Tot daar de alternatieve belel nota van de minderheid voor beleidsnota van de PVV-B VU-koalitic, die (volgens _d minderheid) uitblinkt in loze vaagheid!" Iedere maatschappij kan zich a nen in de kategoric naar haar maar dient dan uiteraard de wer spelen die gerangschikt zijn moeilijkheidsgraad van de gev reeks. De jury bepaalt zelf per opgelegd stuk en de dirigent k; dan zelf drie bij volgens de af die hij verkiest Op het tomoc worden dan twee stukken ges alleszins het opgelegd stuk en c cén van de drie keuzewerken, de jury een paar weken op vo bepaald. Is dé prestatie goed dan wordt de betreffende afdeling gekli voor vier jaar wat buiten de diging en de eer een die van de provincie kan uiteraard ook een hogere afdeling doch nocg ook...zakken. Dit jaar gaat het tornooi door gende plaatsen; 8 ZATERDAG 14 mei, Hamme-Zogge met van Hamme. Mocrzckc Te Erpe-Mere: Te Erpe-Mere, meer Burst, treden dan op zondag te 10 u op de Fanfare Burst in Derde Divisie, de -De Voorwacht- in Tweede en de Vlaamse Katholieke van Welle in Ere(divisie). Deze laatste maatschappij haar repertorium voor het -Ballad for Band- van «Twaalf Profielen» van Pieter ans, «Dionysos» van Marcel nog van Waignein «Belgiums sions-. Raadslid Saerens zegt dat de burgemeester bevel tot begin nen van werken gaf en stelt er de vraag bij «Wie zal dat beta len?» Volgens raadslid Uyttersprot strookt zulks niet met de werke lijkheid. Deze werken maken immers deel uit van een ander dossier dat raadslid Saerens klaarblijkelijk niet heeft ingeke ken. Verder zegt de ex- burgemeester dat niet hij per soonlijk maar wel het Kollege van Burgemeester en Schepe nen bevel tot beginnen der werken heeft gegeven en dat Het is weer tijd geworden om belastingsformulieren in te vullen. Voor velen is dat een kwalijke karwei. Het gemeente bestuur wil hieraan tegemoet komen dank zij het instellen van enkele zitdaaen waaroD deskundiae hulD wordt aeboden. En kele sociale organisaties o.a. KWB-Mere doen hetzelfde. Vorige week keurde de gemeenteraad drie openbare aanbe- stingen goed: de aankoop van een personenwagen, het opha len van huisvuil en het reinigen van rioolontvangers. Hierover werd enige uitleg verschaft. DE ZITDAGEN van "bewust dat belastingsfor- Hetqemeentebestuuriserzich muiieren gekompliceerd zijn. Het is dan ook voor velen niet zo eenvoudig een korrekte aangifte te doen. Om hieraan tegmoet te komen heeft het gemeentebestuur enkele zit dagen ingelegd, waarop be dienden van de kontrole der be lastingen de nodige informatie zullen verstrekken aan ieder een die erom vraagt. Deze zit dagen gaan door in het ge meentehuis ofwel in de vroe gere gemeentehuizen AAIGEM: maandag 28 maart van 9 tot 12uur en van 13 tot 15u30 BAMBRUGGE: dinsdag 29 maart, van 9 tot 12 uur en van 13 tot 15u30 BURST: woensdag 30 maart en donderdag 31 maart idem. van 9 tot 12 uur en van 13 tot 15u30 ERONDEGEM: vrijdag 1 april, van 9 tot 12 uur en van 13 tot 15u30 ERPE: maandag 4 april, dins dag 5 apnl, woensdag 6 april, van 9 tot 12 uur en 13 uur tot 15u30 MERE: donderdag 7 april, vrij dag 8 april, van 9 tot 12 uur en van 13 uur tot 15u30, dinsdag 12 april idem OTTERGEM: woendag 13 april van 9 tot 12 uur en van 13 tot 15u30 Ook enkele sociale en kulturele organisaties plannen informa tieavonden om de belastings formulieren in te vullen. De KWB-Mere doet dit op vrijdag 15 april vanaf 18u30 in de zaal van het Patronaat. Men vraagt volgende stukken mee te bren gen: 1) het trouwboekje; 2) alle loonfischen van het jaar '76; 3) het strookje verlofgeld '76; 4) bewijsstukken van de levens verzekering; 5) het biljet van de grondbelastingen; 6) be wijsstukken van leningen. De data van andere organisa ties zijn ons nog niet bekend. AANBESTEDINGEN VAN HET GEMEENTEBESTUUR Vorige week keurde de ge meenteraad drie openbare aanbestedingen goed, nl. 'de aankoop van een personen wagen, het ophalen van huis vuil en 't reinigen van riool ontvangers. Op de zitting zijn deze punten zonder bespre king goedgekeurd. Nu ontvin gen we een nadere toelichting. Het gemeentebestuur acht het nuttig een personenwagen voor de «ambulante dienst» aan te schaffen, d.i. om de ad ministratieve diensten in de vroegere deelgemeenten te verzekeren. Men zal zich herin neren dat deze dienst momen teel beperkt wordt tot de dage lijkse stempelkontrole. We vermoeden echter dat de wa gen later ook voor andere dienst reizen nuttig kan zijn. Het be stuur raamt de kosten op 150.000 fr, BTW inbegrepen Een tweede aanbesteding be treft het ophalen van huisvuil. Op de jongste perskonferentie liet schepen Urbain de Graeve nog weten dat er een studie aan de gang was naar de rendabiliteit van een eigen ge meentedienst. «Men was zin nens», zei hij, «het ophalen van huisvuil in eigen beheer te ne men, indien dit rendabel mocht blijken». We waren dus vrij ver rast te vernemen dat er nu reeds een aanbesteding uitge schreven werd. Het betreft een dienst over vijf jaar vanaf 1 ja nuari 1978 voor de hele ge meente en een onmiddellijke in voege treden voor de deelge meenten Aaigem, Mere. Eron- degem en Ottergem. Hierin wordt vermeld dat het benaderend aantal gezinnen in Erpe-Mere 5.700 bedraagt. Een derde aanbesteding be treft het reinigen van rioolont vangers. Deze dienst zou aan vangen ten laatste op 1 no vember '77 en geldt ook voor een periode van 5 jaar. In Erpe-Mere zijn er zo wat 2.650 rioolontvangers, die twee maal per jaar moeten gereinigd wor den. W.H.

De Voorpost | 1977 | | pagina 24