V.O.V. WASSERIJBEDRIJF TE EREMBODEGEM EFFEKTIEF PER 3 APRIL ft STRAKS FILM KIJKEN IN KNUSSE ZETEL HOOP VOOR H0SPITAAL2USTERS PARA-INTERKOMMUNALE VERENIGING IS GEEN STAATSDIENST INVENTARIS VAN BOUWGRONDEN TE AALST NIEUWS VAN HET CINEMA-FRONT ZES VERPLEEGSTERS OP HET MATJE 6 - 25-3-77 - De Voorpost de reeds geplaatste wasmachines (SJ Vervolg van blz.1 wat zo wat vijf jaar terug resulteerde in de realisering van een ge meenschappelijk wasserijbe drijf te Jumet. Daarna, nu onge veer 2 jaar geieden, kwam eenzelfde projekt tot stand te Wijnegem en straks, per 1 april e.k., zal ook te Aalst- Erembodegem een «Openbaar Wasserijbedrijf» in werking tre den. KORTE VOORGESCHIEDE NIS Toen er, vóór twee jaar onge veer, door een aantal openbare verzorgingsinstellingen waaronder de Aalsterse K.O.O. uiteindelijk werd beslist om samen tot de oprichting over te gaan van een v.z.w. V.O.V. om eveneens een gemeenschap pelijk wasserijbedrijf op te zet ten, viel dit niet op alle banken in goede aarde. Men zal zich zeker, in dit verband, vooral de akties herinneren van de zelf standige wasserij onderne mers die zich zeer verbolgen toonden over, wat zijn noem den: «deze oneerlijke konkur- rentie». Er waren betogingen en er werden harde woorden gezegd en geschreven. Een afvaardiging van de wasse rijondernemers werd tenslotte gehoord door de initiatiefne mers van dit projekt en er wer den bepaalde waarborgen ge geven in zo verre dat er meer preciese omschrijvingen van de v.z.w. doelstellingen in de statuten werden opgenomen. Aldus wordt er uitdrukkelijk be paald dat het uitsluitend om ziekenhuislinnen gaat dat door deze instelling zal worden ge wassen en dat er geen perso neel zal worden aangetrokken dat bij privé-wasbedrijven in dienst is. In juli 1976 werden met de werken definitief gestart en op 1.4.1977, nog géén volle negen maanden later, kan het bedrijf reeds met de eerste proefwassingen beginnen;vir- tueel is de Openbare Wasserij dus bedrijfsklaar. Men kan niet ontkennen dat er inderdaad haast werd gemaakt om dit pro jekt uit te voeren en zelden konden wij het beleven dat in zó korte tijd een zó groots geheel vanaf de tekenplank aan zijn konkretisering toe was. Nu het zover is willen wij gaarne wel iets meer vernemen over dit omstreden bedrijf en over wat tenslotte het resultaat zal zijn van het hele opzet. Wij hadden, om uit eerste hand konkrete en betrouwbare informatie te be komen, allereerst gedacht hiervoor best terecht te kunnen bij de vroeger K.O.O. afge vaardigde in de beheerraad van de v.z.w. V.O.V., dhr. Frans De Brul die tevens als bediende werkzaam is bij deze instelling, doch om persoonlijke redenen wenste deze geen in formatie hierover te geven. Ge lukkig bleek uittredend K.O.O.-voorzitter, dhr Piet Rousseau minder gereser veerd en was het ons tenslotte toch mogelijk om door de door hem verstrekte informatie heel wat meer te vernemen over dit openbaar wasserijbedrijf wat tenslotte een 200-tal mensen zal te werk stellen. WAAROM EEN V.O.V. WASSERU Zoals de meeste bij deze V.O.V. aangesloten instellin gen rees er vooraf ook voor de Aalsterse K.O.O. het pro bleem van de toenemende uitbreiding. Dit moest on vermijdelijk meebrengen dat ook de eigen wasserij- kapaciteit diende opgevoerd. Aangezien het voor de K.O.O. -binnen de huidige beschikbare ruimte- onmo gelijk is om aan enige ver dere uitbouw van het wasse rij onderdeel te kunnen den ken, laat staan er toe over te gaan, was de V.O.V.-formule, in de gegeven situatie, ge sneden koek. Bovendien ver trok men daarnaast van de wetenschap dat bij schaal vergroting het rendement hoger ligt en de kosten rela tief lager. Het is voor de hui dige toestand algemeen ge weten dat de C.O.O. helemaal niet «opgewassen» is om de eigen linnenberg, jaarlijks 250 Ton, geheel zelf weg te werkenVoor het St. Job- rus toord - linnen springen een tweetal privé- wasbedrijven bij en het gebeurt vrij regel matig dat deze wasserijen ook nog linnen dienen te wassen van de andere K.O.O.- instellingen;in de verlof periode gaat zelfs het ganse linnenpak naar deze privé-wassers. WAT EN WIE WASSEN ER TE EREMBODEGEM Bij de v.z.w. Vereniging van Openbare Verzorgingsinstel lingen die specifiek zal instaan voor de uitbating van het was serijbedrijf te Erembodegem zijn op dit ogenblik als leden aangesloten: de K.O.O.'s van Aalst, St.Niklaas, Oudenaarde, Vilvoorde en Lokeren, en daarnaast nog het Akademisch Ziekenhuis te Gent en de Uni versitaire St. Rafaëlkliniek te Leuven. In de beheerraad zijn er dus mensen van deze ver schillende aangesloten instel lingen afgevaardigd. Voorzitter van de beheerraad is Prof. Dr. Van de Putte van het A2 te Gent en als leden voor Aalst worden straks OCMW- sekretaris R. Ponnet met als vervanger U.Barrez. In deze beheerraad zetelen ook nog bestendig afgevaardigden Ma thijs van St.Niklaas en Herre- man van Oudenaarde. Het is de bedoeling, zoals hoger reeds aangehaald, dat er uit sluitend ziekenhuislinnen wordt gewassen. Dit impliceert bovendien nog het volledig ste riel maken van het gewassen linnen en steriel houden tot bij aflevering bij de diverse op drachtgevers. 't Is dus zó dat het openbare Wasbedrijf te Erembodegem zich eksklusief op een terrein begeeft waar voordien en ook nu niet, zich geen enkel privé wasserijbe drijf heeft begeven. Op zijn totale kapaciteitzal deze wasserij mui minder dan 400 Ton linnen per maand kunnen verwerken. In de beginperiode zal dit echter beperkt blijven tot zowat 200 Ton. Als men weet dat het ganse Aalsters K.O.O. linnen per jaar goed is voor bijna 250 Ton wasgoed dan ziet men duidelijk dat inderdaad slechts een gedeelte van het K.O.O. linnen, met name het zieken huis linnen -voor ongeveer een kleine 20 Ton per maand-, naar deze V.O.V. wasserij wordt overgeheveld. Alleen van het Gentse AZ. zal er te Erembo degem reeds per maand 100 Ton aan wasgoed arriveren. In zijn uiteindelijke fase worden er dan ook niet minder dan 200 arbeidsplaatsen voorzien. Op dit ogenblik worden reeds een zeventigtal arbeidsplaatsen bezet. Op vrijdag 18 maart j.l. werden er op de bureau's van de R.V.A. te Aalst een zestigtal mensen aangeworven waar onder technici A3 en A2, chauf feurs en ongeschoolde werk krachten, onder deze laatsten vnl. vrouwen. Er waren trou wens om en nabij de honderd kandidaten komen opdagen waarvan het grootste gedeelte zeker in een nabije toekomst ook aan de slag zal kunnen gaan. Volgens dhr. Bulté van het R.V.A aanwervings bureau was het grootste gedeelte van de kandidaten werkloos. Op 4 april zullen deze mensen reeds kennis kunnen maken met hun nieuwe «job» en hun nieuwe werkkring. T Is nl. op die dag dat men, althans officieus, af- fektief in werking treedt. Het geheel zal dan, volgens een voorlopige raming, goed zijn geweest voor zo'n slordige 125 miljoen Bfr. Voor deze enorme investering staan o.a. de aan gesloten leden borg bij het Gemeentekrediet. Alleen reeds voor de helft van dit bedrag staat de provincie Oost- Vlaanderen garant. KONSEKWENTIES VOOR AALST!? Het wordt dus zó dat de gehele Aalsterse ziekenhuiswas vanaf 3 april te Erembodegem, in de llle Industriezone, zijn be slag krijgt d rato van 27 fr. per kg. Uiteraard zal de vrijgeko men kapaciteit in de eigen wasserij worden opgevuld met de tot op heden aan derden uit gegeven wés. Dit betekent dat de eigen K.O.O.-wasserij nu geheel zal kunnen instaan voor beide rustoorden St.Lieven en St.Job en straks ook, na afloop van het kontrakt-kontrakt dat bij de laatste verlenging slechts voor zeer korte termijn werd afgesloten-het waslinnen van het Erembodegemse rustoord. Dit brengt natuurlijk mee dat in derdaad enkele privéwasse- rijen, zij het in tweede instantie, toch zullen getroffen zijn door de vestiging van deze Open bare Wasserij. Daartegenover staat dan een niet onbelang rijke inbreng, precies door deze vestigng ,op het terrein van de tewerkstelling. Er is ooit al eens gezegd dat men vooraf de eier schalen dient te breken om een omelet te kunnen klaar maken! Ook in de eigen K.O.O.wasserij zal men het uiteindelijk met een kleinere personeelsbezetting kunnen stellen, men denkt hier aan een teruglopen van de hui dige twee-en-twintig man be zetting naar een goeie achttien, maar dit zijn slechts voorlopige gissingen. Nochthans denkt men binnen de K:0.0. nu reeds luidop aan de mogelijkheid dat in de toekomst het was goed en linnen van de kindercrèches en ook de werkkleding van het stadspersoneel naar de K.O.O.wasserij zal worden overgebracht. Er zouden reeds vroeger in die zin kontakten zijn geweest met het stadsbestuur. Alles bij mekaar toch een ingrij pende verandering in wat tot op heden gangbaar was. Het zal pas na verloop van tijd zijn dat ook hier de balans zal kur opgemaakt, hopelijk met e al zij het desnoods een ge ia deld - batig saldo voor deg meenschap. BALI Vervolg van blz. 1 op dit gebied Bij grote hitte geven zij geen enkel schadelijk gas af, wat met de meeste kunst stoffen wel het geval is. De alu- miniumen zoldering is al even min brandbaar. Even een kleine anekdote toch in verband met de verouderde veiligheidsnormen betreffende de projektiekabine. In de beginjaren van de filmge schiedenis was film (pelikulle, de drager dus) een uiterst brandbaar goedje. De projektiekabines moesten dan ook voorzien zijn van dikke betonnen wanden en metalen luiken voor de projektie-openingen. Sinds de uitvinding van de «safety film», die onbrandbaar is (safe is veilig) zijn die dure voorzorgsmaatrege len in feite overbodig geworden. Ze dienen echter nog steeds te worden nageleefd. Andere vei ligheidsmaatregelen zijn de nooduitgangen en de noodver lichting. Een strenge inspektie van de brandweercommandant rondt alles af. Ook aan de kwaliteit van de pro- jektie wordt wat gedaan: er ko men nieuwe, moderne projekto- ren (merk Cinemeccanica, Mi laan voor de perfektionisten), uitgerust met Xenon-lampen en vierduizend meter bobijnen. Deze laten een kontinue projektie toe tot honderdvijfenveertig mi nuten en dit met konstante licht sterkte. Gedaan dus met verve lende overschakelingen van de ene machine naar de andere, met alle nare gevolgen vandien. Van zelfsprekend zal de klankkwali teit eveneens aanzienlijk verbete- Uiteraard worden ook de toiletten vernieuwd en waarschijnlijk komt er een vrije vestiaire, wat wel handig is in de wintermaan den, temeer omdat de aangepaste verwarming dikke jassen in de zaal overbodig zal maken. Om het geheel af te ronden komt er nog een kleine bar. waar fris dranken. bier en versnaperingen te koop zullen zijn. Architekt Albert Verbeeck heeft het allemaal goed bekeken, geen detail werd uit het oog verloren. Binnenkort is Aalst dus een ci nema rijk die niet moet onder doen voor de gezellige en kom- fortabele zalen in Brussel, Gent en Antwerpen. De heer Wouters is er bovendien vast van over tuigd dat deze investering van verscheidene miljoenen zal ren deren, mede dank zij een dege lijke programmatie. Aalsterse filmliefhebbers zullen hun heil niet langer buiten Aalst moeten gaan zoeken. Wanneer zal de eerste duplexci- nema in de Denderstreek zijn deuren openen, mijnheer Wou ters? De werken zullen in twee stadia verlopen. Begin mei van dit jaar wordt het balkon gesloten en wordt met de ontmanteling ervan begonnen. Begin juni sluit cinema Palace voor drie maanden zijn deuren om op 2 september een nieuw tijdperk in te luiden. Waarschijnlijk komt Première presentator Jo Röpcke het lint doorknippen en de 2 films inlei den. Hopelijk grijpt het Groot- Aalsterse filmpubliek deze lang verwachte kans aan om zijn be langstelling voor dit boeiende medium te uiten. En hopelijk doet het stadsbestuur eveneens een duit in het zakje door de ver ouderde vermakelijkheidsbelas ting af te schaffen en op die ma nier een lofwaardig initiatief te steunen. Voor de zusters die in het Stedelijk Hospitaal de dienst verzorgen, begint de lijdensweg (gevolg van de brand), nu toch wel wat lang te duren, en zwaar te worden. We spraken met de overste. Zuster Marie-Paule een vriendelijke jonge zuster, die echt niet aan de klaagmuur ging staan, maar toch graag had dat de lasten voor haar kloostergemeenschap (28 ter plaatse) nu toch wat lichter zouden worden. Het stadsbestuur (burgemeester en schepenen) is onlangs ter plaatse geweest. Het voorstel van de KOO om een nieuw klooster in de tuin te bouwen, kon (tech nisch) evenwel niet doorgaan, moeite voor de brandweer om langs die kant dan nog het hospi taal te bereiken. Ook de kosten zouden te hoog zijn. wat de KOO steeds betwistte, met het geld van de verzekeringen kon men een klooster bouwen. Het gebouw dat men op de plaats van het afgebrand klooster zou neer zetten zou dan later nog bijvoor beeld als rusthuis kunnen ge bruikt worden. Dus geen kosten verloren. Kortom, men wacht nog op de installatie van de nieuwe OCMW, en dan kan men starten met de nieuwbouw op de plaats waar 't vroegere klooster stond. Voor de kloostergemeenschap is het ten langen laatste om het even geworden waar hun klooster komt, als ze maar terug in ge meenschap kunnen wonen. De akkomodatie die er nu is, begint echt zwaar tegen te gaan. Zieke zusters kan men moeilijk op een geschikte plaats verzorgen. De trap naar de huidige slaapverblij ven is tamelijk steil en gevaar lijk. Dus maar in de keuken of elders blijven. Er is geen privé-leven meer. De overste, bijvoorbeeld, maar ook de andere kloosterlingen, moeten toch gesprekken kunnen voeren waar niet iedereen bij betrokken moet zijn. Het komt ons ook voor dat het vorige bestuur zich niet zo bijzonder heeft ingespan nen om tot een oplossing te ko men. Wel is het waar dat de dis- kussie omtrent het al of niet af breken van de nog rechtop staande muren heel wat tijd ge vergd heeft. En er waren dan ook de verkiezingen die eveneens de aandacht afleidden. De KOO. en dat moet gezegd, heeft zich evenwel bijzonder voor de kloos tergemeenschap ingespannen. Het eerste punt waarmee de nieuwe OCMW zal af te rekenen hebben zal wel de bouw van het nieuwe klooster zijn: beneden verdieping voor de geneesheren en ziekenhuis. Eerste en tweede verdieping voor de kloosterzus ters. Maar dan liefst zo ge vel bouwd. dat niet iedereen hun afdeling, hun «tehuis* nen en buiten kan lopen. En hopelijk zo vlug mo; Dit werd ons trouwens d( schepen van Ojxmbare V bevestigd, men zal er zo sj mogelijk mee beginnen I [e chitckturaal zal het aangepast zijn. Bovendien wat het klooster betreft, al geluisterd naar de verlange de kloostergemeenschap. Wilfried L Kandidaat-bouwers hebben het tegenwoordig wel buitenge woon lastig om een geschikte bouwgrond te kunnen vinden aan een al dan niet betaalbare prijs. In dit verband verwees Schepen De Maght nog onlangs te Baardegem op het beheersen van de prijzen door een aange paste politiek en op het optrekken van sociale woningen waarbij persoonlijke smaak niet wordt veronachtzaamd. Raadslid Remi Van Vaeren- bergh sprak in dezelfde ge- dachtengang en wenste dat kandidaat-bouwers steeds juist en volledig zouden worden in gelicht nopens de stedebouw- kundige voorschriften die aan elk perceel verbonden zijn. Om dergelijke degelijke informatie te kunnen verstrekken en om een overzicht te hebben van de mogelijkheden op dat stuk dringt het opstellen van een in ventaris van bouwgronden en verkavelingen zich dan ook ab soluut op. Deze inventaris zou alle nuttige gegevens dienen te bevatten alsjuiste ligging en afmetingen, stedebouwkundige voorschrif ten, naam en adres van de ei- genaaren de verkopende nota ris en vast en zeker de prijs. Moest men bovendien deze bouwgronden op de kaart van de stad situeren dan zou men een overzichtelijk schema hebben waaruit waarschijnlijk wel zou blijken hoe weinig kan sen er voor een «gewone beurs» in zitten Sociale woningbouw zal voor velen de enig mogelijke oplos sing bieden. Deze dient dan ook gestimuleerd te worden. Ook een inventaris van de gronden die in bezit zijn van openbare besturen alsmede een inventaris van historische en andere waardevolle gebou wen zou zeer nuttig kunnen zijn. Het raadslid pleitte ook voor morele, technische en mis schien ook financiële steun aan eigenaars die tot restauratie overgaan. Misschien zou door sanering en renovatie de stad een heel ander uitzicht kunnen krijgen? L.H. 'i i'e 1le< all !|t big. end ids ltsr Vervolg van blz. 1 Wees eerlijk, niet zo'n mals eitje bij hel ont bijt. Vroeger geraadpleegde zie kenfondsen speelden niet meer mee, de rekening was waar schijnlijk te zwaar. Uiteindelijk verkreeg men dan toch dat er een advokaat werd aangesteld opdracht uitgaande van de K.O.O ter verdedi ging van de zes verpleegsters Einde maand maart komt de hele zaak voor het gerecht. Eerlijkheidshalve moeten we er aan toevoegen dat de veran twoordelijkheid voor deze zaak inmiddels werd aanvaard door de Voorzitter van de K.O.O. BLIJFT DE VRAAG Hoe luidt de uitspraak teg de verpleegsters Zal de Prokureur des Koni uitspraken tegenover K (welke in feite niet gedaj werd maar toch verantw lijkheid neemt) en verplet! aanvaarden of wordt de helf naar Gent verwezen? Blijft voor ons de alletf vraag: Waarvoor is een v ster I977 goed. bruikbaal kwaam en bestemd of ra» met deze vraag een OUD f KARÊL DE NASf'

De Voorpost | 1977 | | pagina 6