ALTIJD MAAR «BOMEN» OVER BOMEN SEMINARIES OVER BESTUURSKUNDE MET GETUIGENIS VAN CHRIS WILLEMS BURGEMEESTER D'HAESELEER BIJ DE OUDEN VAN DAGEN PERSONEELSZAKEN EN GEZONDHEIDSZORG DOOR OPPOSITIEBRIL ZUSTER ALOYSIA 60 JAAR IN HET KLOOSTER De Voorpost - 25-3-77 - 9 I een persoonlijk schrijven deelde de Werkgroep Leefmilieu alst aan Mw De Maght, Schepen van Leefmilieu, zijn opmerkin- tn en standpunten mede i.v.m. haar aan de pers medegedeeld ftssier Rooiingen van bomen te Moorsel-Aalst ct Werkgroep houdt eraan vol te: idc principiële stellingnamen B bliek te maken: cl De plaatselijke reglemente- e g op het vellen van alleen- U ande bomen dient zonder uit- ze idering te worden toegepast, g< geacht het aantal. Voor het ku tomen van een wettige ver- :g ining moet eerst een aanvraag ar rden ingediend. Daarna volgt w< vooradvies van het Kollege do dan gaat de aanvraag naar de k'e ivinciale Direktie van Stede- uw en Ruimtelijke Ordening. id< dit advies volgt de definitieve nj ilissing van het Kollege die ter v inis van de aanvrager wordt ge iracht. Ingeval nochtans zon- mj vergunning wordt geveld nt Openbare Werken onver- nd ld te verbaliseren, fo Om het sinds 4 mei 1944 ge- illc sseerde kasteel en zijn omge- ig (waarvoor voor het ogenblik i klasseringsproccdure aan- igig is) zo goed mogelijk te chermen was het behoud van gevelde bomen en struiken idzakclijk teneinde de achtcr- iwsels van de woningen van Nieuwstraat voor een goed tl te verbergen. Nu deze op- Inde vegetatie verdwenen is jet dringend werk worden ge lakt voor het aanbrengen van adekwaat groenschcrm en onmiddellijk vóór de nu delijkc zichtbare achterge- wen ook rond de estetisch sto- de meubelfabriek Van Praet. geen geval mag deze onder ling nog verder uitbreiding ïen langs de kant van het kas- Dit laatste is immers één de 599 bezwaren van Raldes het ontwerp-gewestplan l-Ninovc-Geraardsbergcn- :gern. angezien het hele eigendom (min. het woonhuis en ouwtjes) als tuingrond werd cht en er geen vergunning itte zal de Werkgroep zich ugzaam blijven verzetten het eventueel bebouwen 'oormcld terrein met tuin- ide konstrukties en dit spijts :er hoge prijs die er werd betaald. De Werkgroep stelt dat Raldcs er reeds duidelijk 'ces dat het hier ging om een rant voorbeeld van grondspe- itic die vrijwel zeker peper- op het Leefmilieu zou Tengen. (en andere bron werd ons in 'stelling met bovenstaande met het bouwen in de tuin :erd dat de bouwzone vijf- ter diep is en dat. wie deze bouwgrond heeft met inbovcn nog genoeg voor lantingen en losweg, wél bouwen in die tuin. p'ng van de West-Duitsers j onze Milieuwetgeving: perkgrocp Leefmilieu en zfin moedervereniging Raldes stellen vast dat toepassing van leefmi lieuwetgeving in ons land gere geld op moeilijkheden stuit. Interessant hierbij kan de West- duitse mening zijn, genomen uit een artikel van de Frankfurter Allgemeine van 10 maart II. «Die Angst vor der deutschen Gründlichkcit» is geen boutade maar een hart onder de riem voor de Belgische aktieve milieuver enigingen. In West-Duitsland stelt men vast dat sinds de laatste drie jaar Bel gië heel wat industriële inves teerders heeft aangetrokken al hoewel de arbeidskosten hier te lande heel wat hoger liggen dan in de Bondsrepubliek. Op zoek naar een plausibele verklaring voor dit ekonomisch fenomeen stelt men in het bewuste artikel vast dat ondanks de jongste ver scherpte maatregelen de Belgi sche wetgeving nog altijd soepel genoeg blijft om de inplanting van weinig arbeidsintensieve on dernemingen met sterk polluë- rende aktiviteitcn te bevorderen. De Belgische wetgever heeft immers, en dit in tegenstelling met de Duitse, niet alleen voor zien in «ruime overgangsmaat regelen» maar tevens in tal van «uitzonderingsgevallen Deze zogenaamde «soepele» houding van Belgische instanties t.o.v, Milieu-onvriendelijke bui tenlandse investeringen kan vooral bedongen worden bij de gemeentelijke autoriteiten die. steeds volgens voornoemde krant, over een grotere, histo risch gegroeide autonomie be schikken dan in Duitsland het geval is. «Mit belgischen Beamten könne man «reden» und «Kompro- misse» aushandclnü!» (sic) De Wetgeving: Teneinde eens alles netjes op een rijtje te zetten en iedereen in kennis te stellen van de be staande wetgeving en reglemen tering i.v.m. het veHen van bo men bezorgde Mw De Maght. Schepen, ons volgende preciese gegevens waaraan iedereen zich zal dienen te houden. I Wetgeving: Niemand mag zonder vooraf gaande schriftelijke en uitdrukke lijke vergunning van het Kollege a. ontbossen noch het reliëf van de bodem aanmerkelijk wijzigen (dénivellercn) b. alleenstaande hoogstammige bomen vellen binnen de groene ruimten van een bij Koninklijk besluit goedgekeurd plan van aanleg, evenmin als bomen die staan in een goed waarvoor een verkavelingsvergunning is afge geven. (Wet 29.3.62 oVer de Ruimtelijke Ordening, art. 44) Omdat deze wet ontoereikend was om een optimaal behoud van de bomen te verzekeren werd door de Gemeenteraad volgend reglement gestemd:Veilen van hoogstammige bomen is on derworpen aan een vergunning van het Kollege. Vellen van hoogstammige bomen zonder vergunning even als het derwijze snoeien dat de boom in zijn normale wasdom wordt geremd of vernietiging van bomen door een ander procédé zijn verboden. Tevens kan bevel worden gegeven tot gelijkaardige herbeplanting. 2. Wat leert ons deze wetge ving Voorafgaande schriftelijke toela ting van het Kollege is altijd no dig voor het vellen van hoog stammige bomen. Voor vellen van fruitbomen en laagstammige bomen is geen vergunning nodig. 3. Indienen van de aanvraag a. Er dient een schriftelijke aan vraag gericht tot het Kollege met vermelding van identiteit, be roep, adres van de aanvrager; de plaats waar de bomen zich be vinden; een opgave van de bo men waarvoor toelating tot rooien wordt gevraagd met aan tal, soort, ouderdom en hoogte uitgedrukt in meter. Bij deze brief dient gevoegd een plan in drievoud waarop staat: 1het perceel met inplanting van de gebouwen en aanduiding van de straat 2) duidelijke inplanting van de betreffende bomen waarvoor rooiing wordt gevraagd 3) duidelijke inplanting van de bomen waarvoor geen rooiing wordt gevraagd 4) nummering van de te vellen bomen Deze nummering dient overeen te komen met de num mering voorkomend op de op gave met de lijst van de bomen. De brief dient tevens de reden te vermelden waarom toelating tot rooien wordt gevraagd. b. Deze schriftelijke aanvraag met bijlagen dient gestuurd naar het Kollege van Burgemeester en Schepenen. Stadhuis. Leefmi lieu. te 9300 Aalst. Inlichtingen worden u steeds graag verstrekt door de Schepen of de Dienst Leefmilieu, bureel 14. Kapellcstraat 8 te Aalst. (tel. 053-21.57.5142 53. toe stel 152) Milieupolitie Mw. De Maght. Schepen, dringt reeds geruime tijd aan op het in richten van een embryo van mi lieupolitie met een dubbele taak. Een lid van de administratieve politie zou preventief kunnen op treden en een lid van de gerechte lijke politie zou kunnen verbali seren. Een team van twee leden, een van elke eenheid, zou zeer goed werk kunnen verrichten. Ze zou den kunnen het hele grondgebied van de grote stad kunnen rond toeren en bekijken en van al wat niet in orde schijnt als kappin gen. sluikstortingen. lozingen. 1 Maandag 21 maart, de eerste dag van de lente bracht burgemeester D'haeseleer, vergezeld van 4 mevr. D'haeseleer, Diane D'haeseleer en mevr. Van Renterghem een bezoek aan de Aalsterse 1 bejaarden van het St-Lievensgesticht van het Rustoord St.-Job. I Waar ex-burgemeester Marcel De Bisschop zich verdienstelijk maakte op karnavalesk vlak maakt onze burgemeester zich verdienstelijk op het vlak van de Ouden van Dagen. Tijdens zijn gesprekjes met de bejaarden drukte burgemeester D'haeseleer de hoop uit dat hij het gedurende zes jaar zou vol houden om aan de bewoners van het gesticht en het rustoord jaarlijks I een kleine geschenkje, in de vorm van een borrel en wat snuisterijen, te overhandigen. Op het einde van de namiddag, tijdens de geschenkenbedeling in het Rustoord van St.-Job maakte de burgemeester van de gelegenheid gebruik om zuster Aloysia, die de receptie waarneemt in het rustoord, te huldigen voor haar 60-jaar kloosterleven. Voor deze gelegenheid werd zij eens ekstra in de bloemetjes gezet. Bij de maraton-raadszitting van 9 maart j.l. kwamen, vooral dan bij de oppositie, vrijwel alle raadsleden hun verbaal ver mogen ontplooien. Als 't daarmee nog niet genoeg was geweest dachten sommigen zelfs aan eén demonstratie van hun talenten niet genoeg te hebben. Meerderen kwamen al dus een tweede maal tussen, al werden zij naargelang de wijzers van de klok voortschreden, alsmaar schuiner aange keken vanaf de overzijde. Wij willen hierna nog even te rug komen op enkele tussen komsten vanweg de oppositie, die zoals het heet ook zijn rol heeft te spelen, vooral dan op het niet onbelangrijke terrein van het gezins- en gezond heidsbeleid en ook op het vlak personeelszaken. ETIENNE BOGAERT OVER PERSONEELSZAKEN Raadslid Bogaert meende in de beleidsnota niet veel terug te vinden over het personeelsbe leid. Hij stemde wel in dat het personeel, zoals in de beleids nota werd uiteengezet, dient te worden aangeworven en be vorderd op basis van objek- tieve kriteria. Spreker brak een lans voor de bijscholing en zegde dat het vorige bestuur reeds inspanningen heeft gele verd in die richting. Etienne Bo gaert liet doorschemeren dat hij het vermoeden had dat bij het langer uitblijven van objektieve normen er misbruik zou kunnen gemaakt om bij tijdelijke aan stellingen mensen langs het achterpoortje binnen te lood sen. Hij beweerde dat er reeds negen mensen tijdelijk door het kollege zouden aangesteld zijn zonder dat hiervoor rekening werd gehouden met objektieve aanwervingsnormen. Hij vatte zijn kritiek op het personeels- gedeelte van de beleidsnota samen in de vorm van een drie voudige vragehstelling: 1-Waar blijven de kriteria, 2-Waarom geen reserve op basis van een eksamen, 3-Waarom geen voorstel tot promotiebeleid. ISIDORA CARLE OVER GE ZIN EN GEZONDHEID Mevrouw Carlé legde precies dertien punten ter overweging voor aan het kollege. Zij wenst o.a. te zien gebeuren dat voor grote gezinnen een regressief watertarief wordt ingevoerd alsook kortingen voor minder valieden, gehandikapten en gepensionneerden. Zij wenste ook dat de overheid ofwel een aanvullende lening zou toe kennen voor sociale woning bouw en dat de toewijzing van sociale woningen zou gebeu ren volgens objektieve kriteria. Mvr.Carlé zou ook graag de warme maaltijden voor bejaar den naar de deelgemeenten zien uitdragen. Verder pleitte zij voor het invoeren van een sa neringspremie voor woningen, subi die ring van kinderopvang in gezinnen, subsidiering van gezins- en bejaardenhelp sters, opnehting van ontspan ningslokalen voor zestig plu- sers, opsporen van behoefti- gen op elkmiveau en het orga niseren van para-medische hulp. Wat het ziekenhuis betreft meende Isidora Carlé dat voor dure technische uitrusting het tot meer samenwerking dient te komen. Het huidige Groot- Aalst zou volgens het raadslid over drie zwembaden dienen te beschikken en in dit verband dacht zij allereerst aan de uit bouw van het openluchtzwem bad te Gijzegem. Ook sport- kompleksen, zoals te Erembo- degem is gepland, moeten over gans het grondgebied naar de deelgemeenten toe gespreid worden. E.V. 24.6.76 en op 11.77, deze laatste datum in dienst van de fusie en het aantreden van het nieuwe bestuur Oorspronkelijk gestart los van fusie gedachte. was men in Aalst gelukkig dat de reorganisatie van de diensten in het kader van de fusie kon inge past worden. Chris Willcms ziet echter ook een gevaar: «Als wij echter, in afwijking van ons principieel rustig optreden, genoopt zijn om vlugger dan gewenst vooruit te gaan. hetgeen mijns in ziens willens nillens het geval was i.v.m. de fusie van I januari, dan dreigt er gevaar van oververhitting, humeurigheid en andere vormen van enigszins begrijpelijke weerstand Wij moeten nu alles rustig weer op zijn spel laten komen en dan het reorganisaticprojckt afwerken met de 7de stap. namelijk de opvolging om het goede verloop van oud naar •nieuw te observeren.» INITIATIEVEN De stadssekretaris gaf ook kennis van enkele selekte initiatieven die de in voering van de nieuwe organisatie- strukturen zijn vooraf gegaan. Sedert december '74 zijn wekelijks stafver gaderingen. in de sektor intern be heer vergaderen de diensthoofden wekelijks, er werd op oordeelkundige wijze en op ruime schaal aan externe vormingscycli deelgenomen, ook onthaaidagen stonden op het pro gramma. de fusie werd in drie fasen ambtelijk voorbereid, het reorganisa- tieprojekt leidde ook tot werkbezoek naar Brugge. Leiden. Zaanstad e.a. gemeenten waar fusie of reorganisa tie werd doorgedreven. RESULTATEN De thans bereikte resultaten zijn zichtbaar. Ze kwamen echter niet zonder enige moeilijkheden tot stand, Chris Willems daarover, «men er vaart waarschijnlijk over bij zo'n groots opgezet reorganisatieprojekt de volgende moeilijkheden, aarzeling bij bestuur en vakbonden, gemak zucht en soms onwil bij ambtenaren, gevaar voor misverstanden met be trekking tot de ware toedracht van dit projekt in deze fusietijd. tijdsnood, vergaderingsmoeheid e.a.. de hoofd verantwoordelijken geraken metter tijd kromgebogen over het werk met alle nevenverschijnselen vandicn. ondermeer de verwaarlozing van vrouw en kroost. Maar we gaan er beslist mee door». L Kiekens, hoofd van de Organisatie en Informatie wenste hier aan nog toe te voegen dat. wij citeren: «een reor ganisatieprojekt een doodgeboren kind is als er niet iemand is die zich daar met een uiterste bezieling en daadkracht achter zet. Dat is bij uit stek de sekretaris. die niet alleen de topmanager is. maar tevens deel uit maakt van het kollege.» Stadssekre taris Willcms was inderdaad de mo tor van het projekt, ten koste van vrouw en kroost en eigen welzijn of ferde hij zijn vrije tijd gedurende ja ren op Reorganisatie gaat moei zaam. en vraagt veel inspanning, al dus L. Kiekens Roel Van de Plas milieubezoedclingen allerhande de dienst leefmilieu verwittigen die dan zou beslissen welk ge volg er best zou aan gegeven worden. Intussen blijft nog een juridische kwestie in hoeverre de politiële bevoegdheid van beide soorten politic door de Burgemeester^ïan een Schepen kan worden gedele geerd en welke daartoe de ver eiste pleegvormen zijn. Alleszins zou een dergelijke ploeg voor het behoud van een degelijk leefmi lieu goede resultaten kunnen op leveren I. Tijdens een seminarie gedurende vijf woensdagen gehouden te Gent en handelend over «Leiderschap en sociale vaardigheid in het provinciale en lokale bestuur, met vertegenwoordigers schepenen, sekretarissen, ontvangers, topambtenaren van Vlaamse steden als Gent, Brugge, Leuven, Aalst, Boom, Deinze, Oudergem (Brussel) e.a., lichtte stadssekretaris Willems ook de organisatie en de ontwikkeling in de stadsadministratie van Aalst toe. Op 21 maart 1977 was zuster Aloysia, met haar wereldlijke naam Clemance Buyl, juistgeteld 60 jaar in het klooster. Als tweede oudste van een bakkersgezin van 12 kinderen ging Clemance Buyl uit Aalst op 21 maart 1917 in het klooster. Gedurende ruim 46 jaar stond ze dag en nacht ten dienste van de zieken. Zo was ze in het hospitaal ongeveer 19 jaar de hoofdzuster in de operatiezaal, 14 jaar stond ze in de radiografie. 4 jaar was zij te Haaltert werkzaam in het gesticht van Ouden van dagen. Verder was zij in haar rijkgevulde karrière ook nog novicemeesteres. Momenteel neemt zij reeds sinds de opening van het Rustoord St-Job aldaar de receptie waar. Met haar 80 jaar is zij nog een van de aktiefsten onder het verplegend personeel, 's Morgens om 4 u is zij elke dag paraat, en dit tot I9u 's avonds. De officiële viering van haar 60-jarig kloostcrjubilcum zal maar pas doorgaan in de maand mei. maar naar aanleiding van het bezoek van burgemeester D'haeseleer. bij het uitreiken van de paasgeschenken aan de bejaarden, werd zij rees voor de eerste maal in de bloeme tjes gezet. Opgetogen nam zij de gelukwensen in ontvangst en onder het drinken van een druppeltje werden haar nog vele vruchtbare kloosterjaren toegcwcnsi, S.J. In aanwezigheid van Groot-Aalsterse zijde van ondermeer de schepenen Jan Caudron, Herman Roels en Anny De Maght. Mevrouw Maria De Co- ninck (ere-ontvanger van Nieuwker- ken). Mare Simocns (ere-sekretaris. van Meldert), Etienne Buyle (hoofdt bibliotekaris), Willem Licbaut (hoofd van de personeelsdienst) en Louis Kiekens (hoofd van de Dienst Organisatie-Informatie) werd op de studiedag van 16 maart door stadsse kretaris Chris Willems een getuigenis mondeling toegelicht en aangevuld door L. Kiekens, die als hoofd van de Dienst Organisatie-Informatie bij het reorganisatieprojekt het dichtst betrokken is geweest. In zijn inleiding meende de stadsse kretaris dat het nuttig was de bruik baarheid van de teorie te toetsen aan de alledaagse praktijk. VOOR ORGANISATIE In dit hoofdstuk blikte de stadssekre taris in het verleden en vertelde hoe de problemen voor de organisatie er varen werden. Voor de tweede we reldoorlog was het bestuur van een gemeente te herleiden tot het beheer van een reeks beperkte en ongekom- pliceerde taken met betrekking op de burgerlijke stand, wegenaanleg- en onderhoud en ordehandhaving. Alles draaide zowat rond de sekreta ris. die in deze tijd gemakkelijk met wat kennis, technieken en gebruiken de eenvoudige taakopdrachten van het gemeentebestuur de baas kon Met de groei van de gemeenten, de evolutie van de taken van het ge meentebestuur was 'n nieuwe struk- tuur noodzakelijk Zegt Chris Willems: «Mijn voorgan ger. die uit de staatsambtenarij kwam, hetgeen toen een voordeel bleek te zijn omdat hij vertrouwd was met de adekwate organisatiestruktu- ren van de ministeries en die toen bovendien ook nog jong, aktief en krachtig was, zag dit alles gauw aan komen en vrij vlug na zijn aankomst op het stadhuis ontwierp en organi seerde hij daarom een nieuwe ambte lijke struktuur. Hij ging uitkijken naar medewerkers die een gespeciali seerde tak van het beleid voor hun rekening zouden nemen. Ze werden ondergebracht in diensten met binnen hun bereik de bibliotheek en het ar chief Zij kregen voldoende verant woordelijkheid en konden zodoende de 'gehele werking onder kontrole houden.» Enkele jaren later bleek dat de ambte lijke struktuur, die vooral oog had op specialisaties diende bijgewerkt te worden, mede door de verdere uit breiding van de gemeenten. Spreker schetste toen de nadelige gevolgen in de stedelijke organisatie en haar al gemene leiding toen dit niet ge beurde: men opereerde nogal ondoor zichtig. er was onvoldoende plan ning. te weinig ervaarde men een centraal geleide organisatie, en in de diensten en bij de funktionarissen trof men wel een toereikende specialisatie aan, maar zij waren weinig geïnte greerd, wat met zich een opvallend gebrek aan motivatie in de hand werkte. VERBETERING Het ambtelijk apparaat diende gron dig doorgelicht te worden. Met be hulp van managements- en organisa tietechnieken kon alvast verbetering aangebracht worden Het K.B.S- be sliste in 1973 het projekt toe te ver trouwen aan Prof Van Hooland, In zeven stappen werd uit dit projekt het nodige nut gehaald. Misschien wel nuttig nog even te re- kapituleren hoe uiteindelijk de nieuwe stedelijke struktuur tot stand kwam. Een opdrachtsomschrijving werd af gerond in februari 1974. Er volgde toen een grondige diagnose die kon gesteld worden na 34 strikt vertrou welijke gesprekken met alle leden van het K.B.S. en met de leidingge vende ambtenaren. Dit nam zowat drie maanden in beslag. In juli volgde toen een schriftelijk rapport, dat duidelijk de problemen die de stadhuisorganisatie en de werking van de diensten kenmerkte, bevatte. Bij Prof. Van Hooland werd aange drongen om voor de nu gekende pro blemen een haalbare oplossing te vinden. Die algemene studie van de proble men diende naar wens van het K.B.S. (februari 1976) opgesplitst te worden in een vlug in te voeren op lossing voor de sektor intern beheer (stadhuisdiensten die zorgen voor onderhoud en bediening van extern beheer) en een later te volgen oplos sing voor de sektor extern beheer (Stadhuisdiensten in dienst van de bevolking). Voor deze beide sektoren zouden het K.B.S. en de betrokken personeelsleden, geleid en zonodig bijgestuurd door Prof. Van Hooland. de beste organisatiestruktuur bespre ken en opstellen als mogelijke oplos sing. De sektor intern beheer zou zo vlug mogelijk van start dienen te gaan. Dit gebeurde bij kollegebeslis sing van juni 1976. De sektor extern beheer zou volgen op I januari 1977 zodat bij het begin van de fusie de gehele herstrukturering zou kunnen funktioneren. De invoering door deze door het be stuur bekrachtigde aanbevelingen kon effektief doorgaan respektievelijk op Stadssekretaris Chris Willems (JR)

De Voorpost | 1977 | | pagina 9