DE OSBROECK STUURT ZIJN RATTEN UIT INTERVIEW MET El :N RAI TUS RATTUS OSBROECKIENSIS it 10 -1-4-77 - De Voorpost Onze lezers hebben met interesse de perikelen gevolgd rond het geheime stort in de Osbroek. Het had heel wat voeten in de aarde eer de bevoegde diensten het konden laten sluiten. Er werd tegengewerkt op autoritaire en hautaine manier, eigen aan een bepaalde «kaste», waar nog steevast gehou den wordt aan het principe: wie geld heeft mag alles. Nu het beruchte stort gesloten is, zouden de ratten die er een ideale voedingsbodem en leefruimte gevonden hebben, uitzwermen naar de huizen langs de Parklaan en de Ninoofsesteenweg. Vele klachten hierover bereikten ons. Uitbater BP-station Park laan: Ratten? Met duizenden leven er hier. En vet. En lef dat ze hebben. Soms sta ik een klant te bedienen, en zomaar vrank en vrij, komen zij hier op hun dooie gemak voorbijge- wandeld, met een air alsof de hele buurt van hen is. Naar het schijnt hebben niet alleen wij, langs deze kant van 't stort en last van, héél Erembodegem zou één grote rattennest zijn. De mensen klagen steen en been. Ik vraag mij af wat daar aan gedaan kan worden. Ingenieur/architekt Mark de Pot, Ninoofsesteenweg. Hebben de mensen hier last van ratten? Nou ja, er lopen er hier wel wat. Maar mij doen zij geen kwaad. Of er nu meer lo pen dan vroeger? Nu je er mijn aandacht op vestigt, moet ik toegeven dat ze hier wel toe genomen zijn in aantal. Giste ren nog klaagde mijn buur vrouw erover dat hele troepen ratten langs de klimop naar bo ven klimmen en op het plastiek-afdak hun nachtelijke feesten vieren. Wij zullen nu de klimop afkappen. Ik zie de rat ten al wegvluchten langs alle kanten... Patrick Kiekens, Ösbroek- straat. Ratten? Och man, het krioelt hier. Het is een echte plaag. De stadskant van 't Park heeft de hele rattenbevol- king van het onwettige stort in de Osbroek overgenomen. Dat stort heeft niet alleen de natuur in de omgeving verpest, de woongebieden zitten nu met de ratten. En wat is eraan te doen? Vergift? Uitgebreide klopjach ten? Wat helpt het allemaal? De wetsovertreders moeten ter verantwoording geroepen wor den.- Aldus drie getuigenissen van personen die ermee te maken hebben. Ook uit gesprekken met andere mensen komen twee vragen naar voren: Wat is eraan te doen? Wie zal de wets overtreders voor hun verant woordelijkheid stellen? Is het allemaal wel zo erg? Loopt het allemaal zo'n vaart? We zijn ter plaatse gaan kijken. Je moet al over veel fantasie beschikken om te merken dat er «doortastend» opgetreden wordt i.v.m. het bedekken met aarde. Laksheid? Onwil? Ge brek aan moed om de echte verantwoordelijken met harde handschoenen aan te pakken? Is de verantwoordelijkheid wel zo groot? Is een rattenplaag nu werkelijk zo katastrofaal? Het feit staat vast: er is een rat tenplaag. En dat is niet zo moei lijk om te aanvaarden als men weet dat een rat tot 1800 na komelingen kan krijgen in 1 jaar! En ratten zijn inderdaad schadelijk. Zij zijn de grootste dieven van veldvruchten, zon der van het andere voedsel te spreken. Daarenboven kunnen zij ziektes overbrengen. De ge vaarlijkste ziekte die zij kunnen verspreiden is de builenpest. De pest wordt niet rechtstreeks overgebracht door de pestdra- gende rat, maar door de ratten- vlo die als een parasiet met de rat meeleeft. Komt nu een rat te sterven aan de pest, dan gaat de vlo op de loop, op zoek naar een nieuwe gastrat. Maar soms komen die vlooien terecht op mensen. Met de mogelijke ge volgen vandien. Let op! Geen paniek, dat is in onze landen één uiterst, uiterst zeldzaam voorkomend geval. Maar de mogelijkheid blijft bestaan. Wat kan er gedaan worden om de rat uit te roeien of ten minste toch de rattenplaag in te dijken? Wij willen vooraf zeggen dat de mens de grote oorzaak is van de massale verspreiding van de rat: 1. Wij scheppen de ideale levensomstandigheden voor ratten door overal afval achter te laten, door ongekon- troleerde storten op te richten. 2. Wij hebben de grootste rat tenvanger, de otter, uitgeroeid. Uit wreedheid en uit winstbejag om de pels. Beide dieren had den hetzelfde leefmilieu: rotte, moerassige grond De otter is verdwenen. De rat is gebleven en heeft zich naar de goede grond en de woongebieden van de mens verspreid. Op alle mogelijke manieren werd geprobeerd de rat uit te roeien. In sommige landen werden katten ingevoerd om de ratten te vangen. Maar de kat ten waren niet geïnteresseerd. Men heeft het geprobeerd met sterilisatie van sterke agres sieve mannetjesratten, die de andere mannetjesratten moes ten aanvallen en uitroeien. De sterke, agressieve mannetjes zouden overblijven, en die wa ren steriel. Dus de resterende ratten zouden niet meer voort- kwfiken. Dat bleek ook een grote misre kening. Na enkele dagen ko men de agressieratten toch om, en de cyclus begint op nieuw. Op Java probeerde men het op een uiterst originele ma nier: Bij de aanvraag voor een huwelijk moesten een aantal rattestaarten ingeleverd wor den. En een mens is een heb zuchtig wezen, ook op Java. In het geheim werden rattenkwe- kerijen opgericht om de aan staande trouwers te bevoorra den. Een bloeiende handel was geboren. In Argentinië mocht men gratis naar de film in ruil voor enkele rattenstaarten. Met dezelfde gevolgen als op Java! Dan blijft er nog vergif. De ver gifproducenten kennen hun klanten: Die willen resultaten zien! Die willen de ratten stante pede zien sterven. Dus wordt snelwerkend vergif geprodu ceerd. Maar een aan snelwer kend vergif stervende rat, sneuvelt in de buurt van het lokvoedsel, urineert en kotst erop, met het gevolg dat de an dere ratten gewaarschuwd zijn. Dus die blijven wijzelijk uit de buurt. Maar het vergif blijft lig gen, een gevaar voor andere dieren en mensen. Daarbij komt nog dat door de jaren heen de sterkste dieren overle ven en immuun worden voor het vergif. Dus er treedt zelfs een verdeling op van de ratten- stand... Besluit De rat dankt haar verspreiding aan de mens. Wij kunnen ze proberen uit te roeien door ze buiten te houden: de afvoerbui zen afsluiten;door ze op alle mogelijke manieren van afval weg te houden, door het ge bruik van langzaam werkend vergif en door het opnieuw be volken van de moerassen met otters. Bronnen: «Ratten» (Maarten van 't Hart-Wetenschappelijke Uitgeverij 1973)- Humo - Alle maal Beestjes(BRT-TV) De Osbroek Het stort zou nu toegegooid worden met aarde en genivel leerd worden. Hoe staan de zaken nu? Schepen de Maght: Tot einde maart heeft de firma Steppé de verplichting het stort te onderhouden: afdekken met aarde en nivelleren. Nadien kan die opdracht overgaan in de handen van andere firma's. Wij proberen de kontinuïteit te verzekeren. Want als er bv veertien dagen niets gedaan wordt aan het stort, dan mogen wij opnieuw beginnen. Dus het kontrakt met Steppé loopt af op 31 maart, wel de volgende dag moet het werk verder gezet worden. Ik heb zo de indruk dat Steppé niet erg vrijgevig is met aarde. Worden het af dekken en nivelleren gekon- troleerd? De Maght: Het blijft een inge wikkelde zaak. Leefmilieu, ge zondheid, openbare werken. Wie is ervoor verantwoordelijk? De overeenkomst is dat politie en Openbare Werken voor de kontrole instaan. De mensen klagen dus ov die rattenplaag. Wat denk 2 jullie dat eraan gedaan k (moet) worden? De schepenen van Openb. Werken, van Gezondheid, v het Leefmilieu zien zelf nog n duidelijk in de doolhof van verantwoordelijkheden. I hopen zij zo snel als moge juridisch op puntte kunnen s! len. Zij zitten met een zware fenis. Wij zijn van mening dat de genaars van het stort in de C broek, dat in de handen wr van vuilnisophale grote verantwoordelijk zijn voor dit uiterst onaant naam kadootje dat de omu nenden van het Park en de C <j< broek in de schoot werd ni worpen. Ghislain HenderioS' Slenterend op het (gesloten) Osbroekstort - «Verboden Toegang - Privé», voorzichtig de voeten plaatsend om de dichtgetroepte ratten toch niet te storen in hun bezigheden, hadden wij het genoegen een opvallend grote rat tegen te komen. Een pracht van een rat Een uniek stuk. Groot vet glad, blinkend, donkerkleurig, decimeterlange voelsprieten en een meubel van een staart Een staart die best een varkensstaart in een hutsepot vervangen kan. (Wie weet wordt dat niet gedaan!). Bijna automatisch bleef onze aandacht erop gevestigd. En het prijsdier had dat blijkbaar verwacht De inschikkelijk heid en bereidwilligheid waarmee het dier een kennismaking afdwong, waren zo uitno digend dat wij het niet konden laten: wij moésten een gesprek aanknopen.... wij grijpen een gehandikapte krat en gaan erop zitten. De rat doet hetzelfde. Daar zitten we dah op het Osbroek-stort.Elk op zijn krat. Onwennig, de gebeurtenissen afwachtend. De rat wil praten. Ik uiteraard ook. Onze ogen zoeken elkaar. Wij wegen elkaar af. Wie zal beginnen? Nou ja waarom niet? Dag rat Bijzonder groot ben jij. Opvallend. Veel groter dan mijn vrienden en familieleden hier, ben ik niet. Maar ik schijn groter. Ik verzorg mijn fi guur. De kop in de lucht. Dat ben ik verplicht. Want ik ben de Opperrat. En dat brengt zijn verplichtingen mee Ik moet overal een kop bo venuit steken. Ook de manier van lopen moet «edeler» zijn. Ik heb dat ingestudeerd. Mijn manager, de Grote Wijze, die al vele leidende figuren in onze rattenmaatschappij gekreeerd heeft, is daar heel streng op. Hoe statiger je gedrag, des te meer waardering je krijgt van het volkje. Dus jij bent de Opperrat Dat word je zo maar niet omwille van je manier van lopen en omwille van je gestalte. Nee, nee. Aanvankelijk heeft de manier van lopen en de statige houding daar niets mee te maken. Dat komt later. Het begint allemaal veel vroeger. Je groeit op in een vijandig milieu. Idereen zit je op het lijf. Het vergif lokt Wie zich laat verleiden, verliest. Er zijn de over- levingstesten. De paringswedstrij den. De spoor-identifikatie- wedstrijden. De behendigheids- proeven. De verdedigingstest De wedstrijden om de veiligste en best georganiseerde leefruimte te bouwen. De proeftesten. Enz Een hele boterham. Geef es wat meer uitleg. Nou ja. Kijk. Je weet ook dat wij in een vijandig milieu opgroeien De tweebenigen zitten ons op het lijf, ook de katten, de honden en de roofvogels, ledereen heeft het op ons gemunt. Daarom krijgen wij van jongsaf een zware opleiding, zij duurt lang, en zij is hard Dat is een noodzaak om onze eigen huid te redden. Enkele voorbeelden? Wij moeten al heel vlug leren dat we geen heil te verwachten hebben van de tweebenigen. Durf je hen wat te dicht te naderen, dan trappen ze naar jou of bewerken je met een stok of een ander doorslaand mid del. En waarom? Omdat zij een vooroordeel hebben tegen ons. Al wat rat is, moet verdwijnen. Dus dat moet de jonge ratten wijsge maakt worden. Wie de wijze raad met opvolgt sneuvelt. Wij zijn ook met veilig voor katten, honden, ot ters en roofvogels. Dat moeten de jonge ratten leren En het is te laat als je het hebt moeten ondervin den. De gevaren te leren onderken nen is een belangrijk onderdeel in onze opleiding Maar het is even belangrijk aan die gevaren te weten ontkomen. En daarvoor worden speciale behendigheidsoefeningen georganiseerd: gangen graven, hindernissenlopen, kamoeflage. laat-je-dood-houding. Het is ook heel belangrijk op tijd te weten wat giftig is. Daarom bestaat bij ons de taktiek van de «voorproevers». Dat hebben wij geleerd van onze voor ouders die in de middeleeuwen aan de feodale hoven leefden. Om te voorkomen da' een vorst of een ander leidinggevende (of stelende) figuur door vergif in het eten gedood zou worden, werden «voorproevers» aangesteld, die het voedsel moesten «voorproe ven». Was het eten vergiftigd, nou ja, dan stierven die. Maar meteen wist hun baasje dat hij dat eten best kon weggooien. Wel, wij hebben dat sisteem overgenomen. Jonge, eigenwijze, driftige en tuchteloze ratten storten zich op het eten. Sterven zij, dan weten wij dat het vergiftigd is. Blijven zij in leven, dan is het onze beurt. Wij verdrin gen hen en genieten op onze beurt van het eten. Er zijn ook de overle- vingstesten: de tijd komt aan dat je volwassen gaat worden. De ratten- gemeenschap stuurt je uit op een zware opdracht. Dat varieert. En wie die test overleeft, wordt al op genomen bij de meer ervaren rat ten. Maar een opperhoofd ben je dan zeker nog niet. Er komt meer bij kijken. Een opperrat moet fisiek, psiechisch en seksueel sterk staan. Als hij al die fiesieke testen door staan heeft, wordt hij onderworpen aan een paringstest Hij moet er voor instaan dat, wat er ook ge- beure, het ras niet uitsterft. Daarom moet hij de paringstest «ondergaan In het bijzijn en onder de streng keurende (en hij gend meelevende) ouderen moet hij bewijzen dat hij een vrouwelijke rat de hoogste bevrediging kan be zorgen. Nadien moet een kroos trijke worp daarvan de vrucht zijn In het zware proeven-pakket zit dan ook nog een wedstrijd «sporen le zen». Dat is een nog vrij recente weten schap. Die hebben wij geleerd van onze soortgenoten die vroeger in de lokalen van jeugdbewegingen logeerden. Vroeger! De tijd van de bouwvallige lokalen en hemen. Hele rattenstammen konden er een week rustig teren op wat er tijdens het weekeinde achtergelaten werd. Een mooie tijd voor onze voorou ders! Zij leefden er als in een paleis Zij voelden zich één met die jonge mensen die in krotten, tussen afval en stof wat ontspanning zochten. Van achter balken en stapels steengruis, volgden zij de spelle tjes van de jonge mensen. Zij leef den men hen mee. En het werd een rolbeurt Tijdens de weekends wa ren er de spelende, kokende, knut selende kinderen Onze ratten volgden aandachtig hun drukke be zigheden. In de week namen zij dan de plaats in van de kinderen. En zij konden genieten van wat er aan af val achtergelaten werd. En om de tijd te doden deden zij net hetzelfde als die kinderen: spelen, knutselen, koken. Zo hebben onze ratten leren sporen lezen. En een goeie sporen- lezer is van onschatbare waarde voor zijn groep. Een goeie spo- renlezende rat moet voelen aan het spoor dat achtergelaten werd door een tweebenige, of een viervoeter, of het hier gaat om een gevaarlijk individu. Is de afdruk krachtig, ka raktervol, gaat het hier om een zwakke figuur, een twijfelende of een voorzichtig, nauwkeurig spie dende bedreiging? Heel belangrijk! Honden en katten op rattenjacht gaan heel omzichtig te werk. Zo ook de getrainde rattenvangers. En die zijn uiterst gevaarlijk. En dat is nou de opdracht van de Opperrat: hij moet onderscheid kunnen ma ken tussen een op ratten jagende tweebenige of viervoeter en een ongevaarlijk, ongeïnteresseerd we zen. Gelukkig hebben wij nog niet net op tijd het sporenlezen kunnen leren in die jeugdklubs. Nu zijn het geen bouwvallige krotten meer In tegendeel: nette, keurige gebou wen. Goed uitgerust. Met uitge breide subsidies. Het spannende is eraf. Onze ratten vinden er zich niet meer thuis. Jij bent dus de Opperrat Je hebt al die proeven, testen en wed strijden schitterend doorstaan. Ben jij nu de beste? De beste? Dat zou ik niet durven zeggen Ik heb alleszins het meeste lef. Dat heeft mijn manager mij in geprent. Hij heeft dat afgekeken van de politici: als je iets wil berei ken, moet je lef hebben. De kapaci- teiten zijn bijzaak. Dus ik weet alles best, ik kan alles best, ik doe alles best enz. En daar gedraag ik mij konstant naar. Ook al is het met zo. Maar het volkje wil een rat om er naar op te kijken. En hier ben ik dat. Ik geef onze ratten wat zij vragen. En om het zover te brengen hebben ik en manager nogal wat stunts moeten uithalen! Tijdens de overlevmgstest werd ik in het geheim bevoorraad door mijn manager. Bij de paringsproef had ik het wijfje, een jong seks- bommetje. een dosis «Qualid» toegediend, een produktje dat ook Polanski nu zou gebruikt hebben toen hij betrekkingen zocht met zijn dertienjarig vriendinnetje. Dat had ik mij laten bezorgen door een intel- lektuele rat die nogal wat tijd sleet in een apoteek in de buurt van de Zeshoek. En het lukte. Bij het spo renlezen liet ik mij in het geheim bijstaan door een ouwe rat die nog in de skoutsklub «Terlinden» had ge logeerd, en van de daar vergader ende skouts nogal wat had opge stoken Voor de test «voorproe ven» had ik getraind bij een goo- chelrat. Nog voor iemand het ge zien had, had ik het verleidelijke lekkere stukje steak point) ver vangen door een zelf klaargemaakt brokje. En voor de «amusements- proef», hierbij komt het erop aan de hele rattentroep een avond lang te kunnen amuseren, had ik mij laten instrueren door een rat die nogal wat tijd gesleten had in de buurt van het Belfort en nogal eens bij Winter langs kwam. Kom, wij hadden alles zodanig georgani seerd dat de titel mij niet kon ont snappen. Deze vuilnisbelt zou met aarde, toegedekt worden. Men beweert nu dat de ratten, die bier met overvloed eten vonden, nu ver plicht zijn uit te zwermen en voedsel en onderdak te gaan zoe ken in de omliggende huizen. Toegedekt met aarde? Daar heb ik nog niet veel van gezien. En daar enboven, wij graven gangen, ho len Onder de bovenlaag ligt er nog voor generaties voedsel. En wat daar in het interview met de benzme-stationuitbater gezegd werd is juist. Onze ratten lopen zelfs zover, en vet. Dat is niet om dat er hier op de stort geen eten meer te vinden zou zijn. Maar ge woon omdat de overvloed aan eten zoveel ratten aantrekt dat het een sociaal probleem wordt. En zo ge beurt het dat een vetgemeste rat wat verder een rustige wandeling zoekt te maken. Wij verliezen ook onze vitaliteit en wantrouwen Da gen aan een stuk eten, van al dat lekkers dat de tweebeners ons hier bezorgen. Zonder zorgen Dat kweekt een zeker a-sociaal gevoel en een gevoel van voldaanheid Meteen worden wij tam en verlie zen wij onze alerte zin voor gevaar. Maar als er nu ECHT gewerkt wordt om de storten hier in de buurt weg te werken, wat zijn jul lie dan van plan te doen. Tijdelijk moeten wij ons dan wel zien te redden in de omgeving. On dertussen worden verkenners uit gestuurd om te vernemen waar nieuwe vuilnisbelten komen. Daar voor hebben wij onze spionnen op de gemeenteraden, Dai hebben wij geleerd van de politici. Het is voor deliger aan tijd en moeite om via verraders ter plaatse te weten te komen wat er gaat gebeuren. Wij zijadan niet verplicht zelf op zoek te gaan naar de nieuwe storten Dat brengt trouwens veel gevaren mee en veel kollega's zijn al omgeko men tijdens hun speurtochten. De meest efficiente maar gevaarlijkste manier is wel. zich in een vuilnis wagen te verstoppen. Vele, moe dige ratten hebben het al geris keerd. Maar vele zijn hierbij omge komen. Dat hebben wij nu ook al ingezien Het is veiliger te werken met spionnen. In dat verband, heb jij kontakt met bv de opperrat van andere stor ten? Ja absoluut. Wij helpen elkaar zoveel als mogelijk Zo herinner ik mij en kele jaren geleden dat mijn kollega van het stort in Vlierzele-Papegem mij via een koerier een paniekerig bericht bezorgde. Het stort in Pa pegem zou gesloten worden. Nou ja, wij belegden een vergadering met kollega's van andere storten en bestudeerden de situatie. Wij wis ten dat de wijk Papegem en Strij- meers al overbevolkt waren. En eer de plaatselijke overheid er iets aan zou doen, moesten wij onze vrien den van het stort zelf en van de omgeving weg halen. Via onze spionnen hadden wij vernomen dat op de «Hoging» in Oordegem een nieuw stort zou komen. Dat was goed nieuws. Voor onze vrienden van Papegem. Via de spoorweg is het maar een boogscheut. Dus. Wij besloten de gebeurtenissen af te wachten en nog meet informatie hierover m te winnen. Onze spion nen bezorgden ons geen aange naam nieuws: door de onderlinge strijd tussen Ratten en Muizen, zou aan het plan verzaakt worden. Dat was natuurlijk een rampzalig be richt. De vergadering werd in ijl tempo samen geroepen. Het werd een noodoplossing: de ratten van Papegem moesten zich versprei den. En enige tijd later kregen wij toch een hoopgevend bericht: tussen Vlekkem en Zinnegem zou een mini-stort geopend worden. Mid den in de velden Dat was een bui tenkansje. Onze vrienden uit Pa pegem die zich ondertussen in de buurt verspreid hadden, werden opgeroepen om naar Vlekkem te trekken. Het werd een bloedige tocht. Velen sneuvelden onder weg. Maar zij die overleefden, von den een nieuwe thuis. Wat vind je van die Ratten en Muizen-toestand? De tweebenigen maken hier mis bruik van een valse voorstelling. Er wordt beweerd dat een rat en een muis niet samen kunnen leven. Dat is niet waar. Wij schieten best op met elkaar. Wij zijn van dezelfde familie Wij hebben dezelfde belan gen. Wij verdedigen onze leefge meenschap, ons terrein, onze fami lie. Natuurlijk zijn er fiesische. psiechische en ideologische ver schillen Maar als wij elkaar be kampen, gaan wij aan onze onder linge strijd ten onder. Wij zijn voor de vreedzame koëksistentie De tweebenigen misbruiken een ver keerde voorstelling van ons om hun eigen verdeeldheid uit te druk ken. Als opperrat heb je een speciale positie. De jongere ratten kijken op naar jou. Zij luisteren naar jou. Jij bent voor hen als het ware de opa-rat Welk sprookje vertel je hen het liefst? Dat ligt voor de hand. Ik vertel over de rattenvanger van Hame Daar zijn ze verzot op. Elke av opnieuw willen zij het ho Vooral de zedenles probeer ik duidelijk te makken: de tweeb gen zijn niet te vertrouwen De spreuk «Veel beloven, we geven», is hier op een ongew aanschouwelijke manier voo steld. Natuurlijk, ik pas dat aan. Maar dat sprookje doet het het is nog steeds aktueel. Op manier leer ik hen de tweeben kennen. En in deze periode niet moeilijk. Ik wijs hen ge' op de slogans die in deze tijd oj muren, telefoonpalen, en pul teitsborden verschijnen Wat vind je van jouw verre fail de muskusrat Ik wil er geen uitstaans mee I ben. Al de misdaden die zij bei ven worden eveneens op onze! geschoven. In Lede zullen ove hele gebied bakken uitgezet den om het «ongedierte» te var en de inwoners kunnen gift t men op de «technische dienst» waarvoor moet dat dienen? geeft daar aanleiding toe? De R kusratWie wordt er het slacht van 7 Wij, gewone ratten, de tus Rattus Ik aanzie dat beest niet als een rat, de Du.tsers men het een «Waterkonijn» dat ze er hun besluit uit trekke in het water blijven. En dat de t lingen jacht op hen maken, vi maar goedMaar in die jacht s weer eens de dubbelzinmghei de onbetrouwbaarheid van tweebenigen. Zij vinden mus ratten ongedierte. Dus dat verdwijnen. Maar meteen wfV/e zij er munt uit slaan: de huid ve aki pen zij en het vlees gaat naar taurants. Dus het is helemaal de bedoeling van de tweebeui om de muskusrat uit te roeien tegendeel: hoe meer musku ten, hoe meer er te verdienen1 P Goed, de muskusrat is in jA» ogen ongedierte. Zij maakt I onze dijken kapot Maar anPP zijds is zij wel van nut: de huiPel het vlees wordt gebruikt laa kunnen jullie daartegenover#**'1 len? f°n Wij ruimen de vuilnisbelten oprsl wij er niet zouden zijn, zou jde liggen rotten. Wat daaruit voorT, komen kan niet gezegd worf, Maar de ziekten die daaruit \Lt zouden vloeien, zouden fataalLj];j nen zijn voor de mensheid. VcL mij? Het afval wordt gestort!^ ligt te rotten. Mikroben en olon, dïerte komen erop af. Broeinejlc|| van ziektes. De ziektekiemen Lj(1| men met het water mee. En^ dan? Wij redden de mensheidF peuzelen alles op eer het aan toe is. Wij zijn de Grote Opruim- Daarenboven hebben wij nogU grote verdienste: wij zijn trouwll liever huisdieren dan onze sj- gent ten: de huismuis, de haiM of de cavia. Wij vinden het leu opgepakt te worden. Daarenb kunnen wij gemakkelijker me °n nomen worden dan andere hui ren: wij kunnen in een damest En voor lieve kinderen zijn wij leuk. Kinderen zijn niet bevooi aas deeld. Wij worden graag gestrfceh Een kind voelt dat. l|f> Als hier dan toch alles verdw waar trekken jullie dan naar Jij als opperrat bent daar wel antwoordelijk voor. Voorlopig kunnen wij het hier een poosje uithouden. Natuu L er wordt geen vers voer meer gebracht Maar we zitten hier ii k rijke buurt. En onze gro|iri| vijand, de tweebenige blijft altijd onze beste bevoorrader.

De Voorpost | 1977 | | pagina 10