1 APRIL, EEN DRAECK VAN EEN DAG SCHAAL FONS SINGELIJN SlORECA RICHT itURSUSSEN IN... uitnodiging Kunstgalerij PALET Van 1 tot 14 april '77 RENE VAN LEUVEN Londerzeel 'VEELZIJDIGE HULDE: SE De Voorpost -1-4-77 -11 seren der z< Fr. Courtensstr. 33, 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 Op 1 april stuurt men de gekken waar men wil zegt een Aalsters spreekwoord en daar kan de che, in Dada-stij', te bezorgen Kaiserlyke Caemere der Draeckenieren tot Aelst van meespreken. 1 april is voor dat Draecken- van zo'n oud drakenstuk. Maar gebroed zowat de feestdag van het jaar. Elk jaar zijn ze er weer met een of andere spirituele het was Gust die afkwam met vondst. een oude affiche van de Zoals alle sprookje met draken zouden wij ons verhaal als volgt kunnen beginnen. Er was eens ba een Aalsterse apoteker die op v een winteravond van 1953 het jn| bezoek kreeg van enkele vrienden. Met name waren dat Gust Van der Stock, Gaston jel Goubert, Frans De Beul, Arnold stjGeerinck en Jef De Visser. Onze apoteker, Marcel De Bis schop, hield van dergelijke e avondjes waarop over van alles en nog wat gepraat werd en wQ waarbij heel wat pret gemaakt ild werd. Zo gebeurde het op die ij# bewuste avond dat Gust Van ndder Stock, beter gekend als «Gust van Pie Kees», het on derwerp aansneed van de to neelgezelschappen. Gust, waarschijnlijk wel de spiritueel- rjjjste van het gezelschap, vond dat de toneelgezelschappen op het verkeerde pad waren met hun boulevardstukken. Ze wa ren te ingewikkeld, onbegrijp- r voor het volk. Vroeger konden de mensen meeleven met wat ze zagen. Ze konden eens uithuilen of zich een breuk lachen. Volgens Gust mocht al les niet zo sterk aan het boekje zijn, en daarbij ci- hij het stuk «De gebroe ders De Graeve». In dit stuk /ordt de verrader op het einde Volgens Gust dat zo gespeeld worden dat het publiek ging applaudis- en bis roepen. De verra- zou dan moeten opstaan om zich een tweede maal tegen muur te laten zetten en zich at een tweede maal te laten iet doodschieten. Dat was, vol- De Draeckeniers met hun karnavalstandbeeld, de voil Jeannet. (SJ) Gust, een DRAAK van stuk. En daarmee was het woord gevallen. Aangezien de Vlamingen dergelijke draken van stukken broodnodig had den om hun kuituur wat aan te vullen werd besloten dat men dergelijke 'Draken' terug ging ten tonele brengen. Er werd voor de gloednieuwe initiatief nemers een passende naam gezocht en na veel over en weergepraat kwam er uit de bus: «Caemere der Draecke nieren». Aangezien het destijds echter de mode was dat de Aalsterse toneelgezelschap pen schermden met lange in gewikkelde namen, deden de Draeckenieren er nog een schepje bij en uiteindelijk werd het«De Kaiserlycke Caemere der Draeckenieren tot Aelst»». Maar daarmee was het nog niet uit. Het groepje dat destijds zijn avondjes nogal veel in de ge zellige privésfeer hield en nog niet ten estaminet trok om leute te scheppen, zocht een middel om de nieuwe caemere aan het volk bekend te maken.Onder- tussen hadden zij echter ook nog de versterking gekregen van Frans Tack. Een man die samen met Gust jarenlang de steunpilaar zou zijn van de Draeckenieren. Aan hem werd de opdracht gegeven een affi- w Vier Draecken, Jan Beeckman, ve aktiviteiten, de voorstelling van Daniel Jocobus, Honoré De Stabele en Dol Boel bij één van hun het Gele Boekje. (SJ) Vlaamse Schouwburg. Frans bracht het idee aan de caemere te laten ontstaan rond 1870. Maar de Draak, het typi sche symbool van China, be stond reeds veel vroeger. Van daar dat men de Draeckengilde dan ook liet ontstaan in het Oude China, vele jaren voor onze tijdrekening. En daar mee werd dan nog maar eens een steek gegeven aan de Aalsterse toneelmaatschap pijen, meer bepaald aan de Ca- tharinisten. Deze laatsten be weerden namelijk reeds te be staan vanin de 14° eeuw. een feit dat door Het Land van Riem steeds betwist werd. Gust die zelf tot het Land van Riem be hoorde aarzelde dan ook niet nog wat meer te spotten met de konkurrentie en maakte de naam nog wat uitgebreider: «De Aloude Kaiserlyke Soe vereine Caemere der Draec kenieren tot Aelst». En daar mee lag de definitieve naam vast. Wanneer we nu aan Marcel De Bisschop vragen hoe hij deze stichting bij hem thuis opvatte dan zal hij antwoorden: «Ik kon het best verdragen dat zij daar al mijn bier kwamen uitdrinken. Ik zal er zelfs niets over zeggen dat ze met hun zat gezicht te gen den toog van mijn apoteek gingen pissen, maar ik zal het hun nooit vergeven dat zij mij alleen de rekening lieten beta len.» 1 APRIL De Draeckenieren en 1 april zijn als het ware twee synonie men. Naar 't illustere voorbeeld van jeT van oen tiergne en Hypoliet Schotte zetten de Draeckenieren van bij hun ont staan deze Aalsterse traditie van 'verzenden' voort. kt 3d )p 14,15 en 16 mei a.s. herdenkt Philatelia Alosta in samenwerking hui<ne' het Aalsters Stadsbestuur, Fons Singelijn. Deze manifestatie pat door in het Oud-Hospitaal, het publiek kunstatelier dat hem er feer nauw aan het hart lag. Om iedereen toe te laten deze veelzijdige Volksvriend ruimer te leren kennen, zijn de bezoekuren doorlopend psteld van 10 u. tot 18 u. op DEE let herdenkingsidee werd reeds ort na zijn plots heengaan geop- erd binnen het bestuur van Phila- Jriia Alosta, die de geest van haar ispirerende expoleider wilde be- 'arcn voor de toekomst. Een ompetitieve postzegeltentoon- an lelling zou het meest geschikte liddel zijn om tijdens de op- lamming van deze kuituurolym piade zijn idee levendig te houden. Zijn kreativiteit ontpopfe zich snel tot een veelzijdigheid die voor al len de betekenis van het mode woord «pluralisme» vermense lijkt. Om dit te illustreren tijdens deze herdenkingstentoonstelling verzocht Philatelia Alosta om de medewerking van de belangrijkste verenigingen waarvan Fons een kreatief voorman was. met name: nieuw organiseert de Koninklijke Confederatie van het Hotel-, estaurant- en Cafébedrijf een tweetal kursussen. De regionale deling Aalst richt eerste kursus in die aan de geslaagden het iciële diploma biedt van «ERKEND DRANKSLIJTER 001 aast de kursus ontvangen de Streel,lemcrs een Ftskaal attest zodat inschrijvingsgeld (1.000 F) in worden ingeschreven als bc- jjfskosten. kursus loopt gedurende 10 fendagavonden. 1ier Invang der lessen 19.30 u. tuu Ha: april (18. 25) mei (2. 9. 16. eer juni (6, 13. 20. 27). er" kursus TAFELDIENAARS :>rdt ingericht voor dames en he li. die zich willen bekwamen in en aldienen van feesttafels. Er zijn vijf avonden voorzien waarop teorielessen gegeven wor den en vijf praktijkavonden. Ook voor deze kursus is het inschrij vingsgeld bepaald op 1.000 F. Aan de geslaagden wordt een ge tuigschrift afgeleverd. Deze beide kursussen gaan door in de lokalen CEMOV. Wijngaard- veld, Aalst Nog meer inlichtingen worden de deelnemers verstrekt op het Hore- casekretariaat. Keizerlijk Plein 4, Aalst. Telefoon. 053-70.43.15. K.D.N. B. O. L. A.S. KA., Stedelijke Akademie. Jeugdbeschermings- komitee van Dendermondc, Insti tuut voor Volksopleiding en Ka- dervervolmaking, het L.V.V., Feestkomitee, Aalsters Karnaval- verbond en de Prinsencaemere. Waarschijnlijk zal atletiekklub «Den Eendracht» eveneens van de partij zijn, evenals de wijkklub «De Kozen» waarvan hij de stich ter was. HULDE In de kapel van het Oud-Hospitaal zal de Heer De Vos, konservator, de bijdragen van de hiemaver- melde verenigingen koördineren en omtoveren tot een grootse en imposante hulde-tentoonstelling. PHILATELIA ALOSTA De inrichtende vereniging Philate lia Alosta zal het hart van deze tentoonstelling sieren met de wel bekende en veelbekroondc verza meling «Maskers». Zij zal zijn philatclistische ontwerpen en stu diewerk belichten met representa tieve stukken, de hem toegedragen waardering illustreren met het to nen van de door hem behaalde fila telistische onderscheidingen. Fons had ook een heel eigen ma nier van doorzetten. Hij was een stimulans voor begin nelingen. Hij wist ook prijzen te halen, met iets wat niet te duur is. maar wel origineel. B.O.L.A.S.K.A. zal van Architekt Fons Singelijn enkele belangrijke projekten tonen die hij realizeerde. Zij zal verdui delijken hoe belangrijk en rich tinggevend zijn werk was in de Vooral uit de aktuele proble men slaan zij munt om hun grappen en grollen in te kleden. Rond 1957, ten tijde van de Suezkrisis, inviteerden zij alle geneesheren om speciale ben zinebons te komen afhalen. Ook de onderwijspolitiek met de vergoedingen voor alles en nog wat moest er aan geloven. De nonnekens uit de kristelijke Scholen werden samengeroe pen in het lokaal «De Zotte Broeders» op het Vredeplein om hun kuisvergoeding te ko men afhalen. Terzelfdertijd zou een toespraak gehouden wor den door de Bisschop. Met bussen kwamen de nonnetjes aan, maarnoch vergoeding, noch Bisschop vielen te be speuren. De Vlaamse Beweging werd eveneens op de korrel geno men. Op een bepaald moment werd dr. Paardenkoper, aan wie spreekverbod was opge legd, uitgenodigd naar het lo kaal van Den Ijzer. Het kafe liep bomvol, terwijl buiten de B.O.B.-wagentjes lustig rond toerden. Toen Gust met een speelgoedpaardje onder de arm eveneens de causerie ging bijwonen viel bij velen de wel bekende frank. trum en haar gescheurde huis gevels werd de rue des Mal heurs (straat van de ongeluk ken), de Kattestraatdie rouwde omdat de stoet niet meer door heen deze centrumstraat trok werd de rue des Drapeaux Noirs (straat van de zwarte vlaggen), het Vredeplein waar de 'voorlopige stadsschouw burg' gevestigd is werd de place du Théatre Provisoir, de Korte Nieuwstraat met haar vele duistere studentenkafeetjes werd naar Parijs voorbeeld het Quarter Latin, de Lange Rid dersstraat: rue des Frères Ma- boels (straat van de Zotte Broeders), het Priester Daens- plein, kreeg de naam van Daens' grootste tegenstander: Place Charles Woeste, de Hopmarkt met de frituur nabij de post werd Baraque Friture. Een andere nog zeer ge slaagde aprilgrap was de aan vraag van het oktrooi van ge brevetteerde middenstander. Deze grap kende een groot sukses daar de vestigingswet in het vooruitzicht lag. Voor deze gelegenheid verzonden de Draeckenieren formulieren die door de plichtsgetrouwe winkeliers moesten ingevuld worden en op 1 april afgegeven nieren kwamen de trouwzaal binnen met een stukje visneten overhandigden dat aan de toen malige burgemeester Blanc- kaert, dit als steun aan de aktie van de Zeebruggeling Viktor De Paepe, die het opnam voor de Vlamingen tegen Engeland. Gust stelde voor het fameuze lied «Und wirfahren gegen En geland» te zingen. Burgemees ter Blanckaert was misnoegd, maar de aanwezige gouver neur De Kinder zong uit volle borst mee. Het was toch maar een grap. Wat de Draecken dit jaar gaan uitspoken moet een geheim blijven. Wie het wil weten gaat vandaag best eens de straat op en kijkt rond om zich. ZILVEREN JUBILEUM Naar aanleiding van hun nu vijf entwintigjarig bestaan hebben de Draeckeniers een twee daags feestprogramma voor zien. Op donderdag 31 maart ek. om 20u gaan zij van start met wat we zouden kunnen noemen een ééndagsvlieg. Zij openen dan namelijk in de zaal van het Belfort een «pré- kamaval-museum». Dat deze aktiviteit ook wel wat gekruid is met 1 april-humor valt niet te Frans Wauters vindt de grapjes soms wat slapjes. (SJ) Maar daar bleef het niet bij. Nog maar pas was de eerste grap vergeten of dr. Elias werd uit genodigd om een redevoering te houden over de Vlaamse beweging van 1940 tot 45, eveneens in Den Ijzer. Vele vooraanstaande Vlamingen, waaronder Fritz De Bisschop lieten zich vangen. Maart 1975. Schaarbeek kende een woelige tijd met een heethoofd als Nols. Een welge komen gebeurtenis voor de Draeckenieren. Op 1 april 1975 kon men dan ook op de radio vernemen dat alle Aalsterse straatnamen verfranst waren. Wie herinnert er zich niet die fameus gevonden namen? De Molenstraat met haar niet uit de grond gerakend kultureel cen- worden aan de ekonomische dienst van de stad. Zo'n goeie 50 winkeliers waren er aan voor de moeite. De vondst van een oude oorkonde waarbij de Bruggelingen het recht zou ver leend worden te vissen in En gelse wateren bracht heel wat troebels met zich mee tussen België en Engeland op het vlak van de zeevisvangst. Viktor De Paepe, een Zeebruggeling, trok met een kruis op de schou ders door gans Belgie. Dat was nog de tijd toen het schepenkollege jaarlijks, op kosten van het Feestkomitee, een banket gaf in de trouwzaal van het stadhuis. Tijdens dit banket namen de Draeckeniers het bij monde van Gust op voor de Bruggelingen. De Draecke- ontkennen. Up 1 april sluit het Belfort officieel voor restaura tiewerken. 1 april is dan ook het einde van deze kortstondige tentoonstelling. Vandaar dan ook dat de Draeckenieren hun volgende aktiviteit, een dia montage over 25 jaar 1 april grappen, kiekjes genomen door broeder Herman Louis, vertonen in de zaal achter het Draeckenhol. het kafee het Landhuis. Dit, hoe kan het an ders, op 1 april om 20u. Wie deze 25 jaar Draeckennumor nogmaals wil beleven wordt er verwacht. Een goede raad: kom op tijd, want aangezien de beperktheid van de zaal zullen slechts de eerstaangekome- nen van het spektakel kunnen genieten. s.J. uitbouw van de moderne architek- tuur in onze regio. Zij zal zijn mens zijn weerspiegelen zoals hij het deed in de bouwkultuur. De Stedelijke Akademie Als leraar en daarna als Direkteur van haar afdeling socio-kulturele promotie, slaagde de heer Singe lijn erin zijn leerlingen het schoonheidsgevoel bij te brengen en te ontwikkelen tot bewuste vaandeldragers van de estetica. welke richting zij ook uitgingen. Het Jeugdbeschermingskomitee van Dendermonde Wie voor de jeugd zorgt, zorgt voor de toekomst. Ook daar was Fons bedrijvig. Het jeugdbe schermingskomitee zal haar wer king illustreren, haar bezorgdheid om de jeugd tonen met dezelfde openheid waarmede zij de jonge ren benadert los van elke paterna listische supervisie. Instituut voor Volksopleiding en Kadervervolmaking Deze vereniging zal enkele be langrijke studierichtingen illustre ren waarmede zij suksesrijk na schoolse opleiding doet bestemd voor alle niveau's van de bevol king zowel van informatie tot vorming en vervolmaking. L.V.V. Zij zullen hun lid van het Alge meen Hoofdbestuur herdenken door een brede informatie over hun humanistische liberale bewe- ging. Feestkomitee zal haar gewezen voorzitter voor stellen als de suksesvolle organisa tor van de vele volksfeesten, van de wijkkermis tot de grootse kar- navalviering en de staande maar groeiende handelsbeurs. Aalsters Karnavalverbond zal hem tonen als de speelse hu morist die met milde spot zijn om geving inspireerde tot zelfkritiek in een ontspannende levensstijl Hij was de promotor van het toe komstig kamavalmuseum, een werk dat hij spijtig genoeg niet mocht realiseren, daarom krijgt het publiek hier een voorsmaakje van zijn wensdroom. Prinsencaemere Deze vereniging zal op een Fijn zinnige wijze haar geestelijke va der huldigen. De statuten die hij opmaakte legden de basis van een glansrijke toekomst. Mogelijke sympatisanten Alle sympatisanten die Fons Sin gelijn genegen waren en het nog zijn en die wensen aan deze grootse hulde mede te werken kunnen dit doen door het storten van een financiële bijdrage op PCR 000-1002406-08 van Philate lia Alosta. Postzegeltentoonsteiling De hulde wordt passend omlijst dooreen belangrijke postzegelten toonstelling die tot doel heeft de geest van Fons Singelijn verder te dragen; begeesterd amateur, die niet vreest met zijn verzameling naar buiten te treden om deze te toetsen aan de smaakzin van ande ren in de overtuiging bij te dragen tot de uitwisseling van intermense lijke kontakten. Alle philatelistcn van Groot-Aalst worden dringend uitgenodigd hieraan deel te nemen. De deel name is gratis Er zijn veel prach tige prijzen voorzien waarvan de belangrijkste de «SCHAAL FONS SINGELIJN» menig ver zamelaar zal doen watertanden. Beginnende exposanten genieten een zekere voorkeur en kunnen steeds rekenen op hulp en voor lichting van de inrichtende vereni ging. Voor alle inlichtingen en in schrijving komt men terecht bij het expo-sekretariaat Fabriekstraat 3, bus C4 te 9300 Aalst. Praktische wenken De vele toezeggingen van diverse groeperingen hebben ons geïnspi reerd geleide bezoeken te organi seren. Alle aanvragen hiervoor dienen tijdig tot het expo- sekretariaat gericht te worden NUTTIGE ADRESSEN Voorzitter Philatelia Alosta: R. Van den Berghe, Van der Noot- straat II. 9300 Aalst - tel. 053- 21.47.34. Secretariaat Expo-Comité Philate lia Alosta: L. Verhulst. Fabriek straat 3. bus C4, 9300 Aalst - tel. 053-70.51.73. Secretariaat Herdenkingskomitee: Bureau 1 Stadhuis, Grote Markt 3. Aalst - tel. 053-21.57.51 Binnen post 110 na diensturen: 053- 21.89.08 t.a.v. Mr. Roland Van Vaerenberg. W.L.

De Voorpost | 1977 | | pagina 11