I SOCIAAL KONFLIKT BIJ GATES TE EREMBODEGEM 1 PRINSES EN PRINS VAN DE DERDE LEEFTIJD STAKING BIJ N.V. GATES EUROPE WOENSDAG PRAKTISCH VOLLEDIG ADIEU CVP HENDRIK STRIJPENS: 6 -1-4-77 - De Voorpost Een beeld van de samenkomst in het Volkshuis. (SJ) Vervolg van blz. 1 meer harmonieuze sociale ver houding kan leiden. «New Style» aktie Op de stakersvergadering van maandag voormiddag in de lokalen van de BBTK gingen plots strooi biljetten de ronde die afkomstig waren van de Gates-direktie. Bij ons weten is het de eerste maal dat een bedrijfsdirektie zich van dit wapen bediend-eerder dan de pers te woord staan - om zijn standpunt bekend te maken. Op deze wijze begeven de werk gevers zich duidelijk op het ver trouwde terrein van de vakbonden zelf letterlijk en figuurlijk. Krijgen wij straks bedrijtleiders- piketten vóór de vakbondsloka len E. Van der Eist De toezegging van de personeelschef om voor de ontslagen bediende een betrekking te zoeken in een ander bedrijf noemde dhr. Van Herzeele te gek om los te lopen. De eis vanwege de vakbond blijft: ongedaan ma ken van de afdanking. Bij deze eis voegt zich momenteel ook de eis om een nieuwe C.A.O. af te slui ten in de zin zoals deze vorig jaar reeds door de vakbonden werd ge formuleerd. Destijds hadden zij de bedienden werkelijk de schrik op het lijf gejaagd zodat niemand het aandurfde om het werk neer te leggen toen de direktie niet wou ingaan op de vakbondseisen. Op dit ogenblik heeft de direktie zelf de mensen wakker geschud en deze keer blijven wij volhouden tot onze eisen zijn ingewilligd, al dus dhr. Van Herzeele. L.B.C.-standpunt Omdat de heer Ruyssinck van de L.B.C.de handen vol had met deze Gates-aktie was hij dan ook niet op zijn bureau te bereiken toen wij een eerste maal opbelden. Het was dhr. Van Tittelboom die ons bevestigde dat er inderdaad ge staakt werd bij Gates en dat de drie vakbonden de aktie steunden. Hij bevestigde ook dat de direktie aan leiding tot deze aktie, het afdan ken van een vrouwelijke bediende is geweest. Er waren op maandag 28 maart 87 van de 99 uitvoerende bedienden bij de staking betrokken en vol gens onze zegsman zou een solida- riteitsaktie vanwege de arbeiders niet uitgesloten zijn. Als de arbei ders aan de aktie zouden deelne men kunnen zij eveneens op vak- bondssteun rekenen zo zeede dhr. van Tittelboom. Nadien hadden wij nog de gele genheid om met dhr. Ruyssinck van de L.B.C. een gesprek te heb ben. Dhr. Ruyssinck heeft de hele affaire van in zijn beginstadium meegemaakt. Samen met BBTK afgevaardigde juffrouw Water schoot poogde hij nog op vrijdag 25 maan een overeenkomst te be reiken met de Gates-direktie op het bedrijf zelf. Aangezien, vol gens dhr. Ruyssinck, de direktie afgevaardigde over alles praatte behalve over de afdanking zelf, leek elk verder gesprek nutteloos. Nog volgens dhr. Ruyssinck is het huidige konflikt reeds een hele tijd latent aanwezig. Sedert een twee tal jaren veranderde het sociaal klimaat zienderogen in negatieve zin, vanaf de komst van een nieuwe personeelschef. Sedert dien werden normale sociale ver houdingen tussen het bedrijf en de valbonden alsmaar moeilijker doordat het er sterk op ging lijken dat bij het personeelsbeleid een anti-syndikale lijn werd getrok ken. Het enige wat wij nu als ant woord kregen, aldus dhr. Ruys sinck, was: «Wij nemen de afge dankte bediende in geen geval te rug in dienst Daarnaast zijpelen dan geruchten door dat nog een aantal bedienden met de tijd zouden moeten af vloeien. Ook de arbeiders zitten met hetzelfde probleem en zullen ongetwijfeld de gelegenheid aan grijpen om zowel hun solidariteit te betonen als hun eigen eisen trachten bij te zetten. Ondanks dat het de gewoonte is om bij moge lijke noodzakelijke afdankingen steeds de vakbonden te betrekken werden deze door Gates steeds na het feitelijke ontslag ingelicht en dan niet eens door de direktie. Dat sociale klimaat bij Gates is erg on gezond geworden en dit moet nu maar eens duidelijk gesteld dat dit niet langer kan. Tot zover dhr. Ruyssinck van L.B.C. Arbeiders leggen het werk neer Dinsdagochtend 30-3-1977 was het dan zo ver, de meer dan 300 arbeiders van Gates besloten tot een solidariteitsaktie en gingen eveneens in staking. Zoals hoger gezegd werd ook dezt werksta king meteen door de vakbonden erkend. De vraag is nu hoe lang dit konflikt zal aanslepen. Sommige vakbondsmensen verwachtten een spoedige ontknoping aangezien zij vermoeden dat een totale stopzet ting van de produktie zeker een direkte interventie zal uitlokken vanwege de Amerikaanse beheer ders. Als wij deze regels schrijven is het dinsdagochtend 8 uur en staan voor het Gates-bedrijf de stakingsposten van arbeiders en bedienden. De afgevaardigden van de vakbonden zijn ter plaatse. Als u deze regels leest zullen er reeds enkele dagen over dit kon flikt zijn heengegaan. Hopelijk kwam het intussen reeds tot een akkoord en werd een nieuwe basis gelegd die in de toekomst tot een Op het Halfvastenfeest van de Kristelijke Gepensioneerden in de barkelder van het «Groen Kruis» werd door ruim 350 aanwezigen in een typische karnavalstemming en -sfeer Aalst verrijkt met een prinsenpaar van de derde leeftijd. Na een Prins Karnaval^ een Bloemenfee, een Bierprins en nog een tal andere edele lieden zou deze aangename namiddag finaal uitmonden in een waar prinsenpaar, kompleet met eredame en jonker. De voorziene opnamen door de TV, verpersoonlijkt door «Fonsken» zal wel hebben bij gedragen tot de flinke opkomst voor deze viering waarbij onder leiding van feestleider Alberto Bazars en met een «deskundi ge» jury onder het voorzitter schap van René Van de Voor de, die inderdaad karnavaleske allure wist te verwen/en. Voor de muzikale onderlijning zorgden orkestleider Hugo en pianist Emiel Eeckman. Volgde dan uiteraard de op tocht van de verkleden, zeven- De derde leeftijd was flink vertegenwoordigd op het halfvastenfeest. (SJ) i Woensdagmorgen waren de stakingspiketten aan de poorten van Gates Europe weer present. Voor de nachtploeg waren vijf arbeiders komen opdagen, maar na een kort gesprek keerden ze terug huiswaarts. De ochtendploeg van 6 u. kwam haast voltallig naar de fabriek:maar bleef buiten aan de poort staan. Slechts twee personen van de onderhoudsploeg betraden het gebouw. Alles verliep zeer rustig zodat de aanwezige BOB'ers hun opdracht konden beschouwen als een fris ochtendwandelin getje. Om 10 u. in de voormiddag verzamelden de stakers voor de derde maal in het Volkshuis, waar ze werden toegesproken door Herman Van Herzeele, BBTK-ABVV, Fred Ruisinck LBC-ACV (aan het woord), Abraham Ruiz AC-ABVV, Richard De Gols ACLVB en De Roeck ACV. Naast de richtlijnen voor de volgende dagen werd er nogmaals op gewezen dat de toestand niet verbetert in het bedrijf. Gisteren nog kreeg de syndikale afvaardiging de bevestiging dat een arbeider, die er mondeling van op de hoogte was gesteld dat hij zou afgedankt worden, niet zou buitengezet worden. Woensdagmorgen echter kreeg de arbeider in kwestie zijn vooropzegformulieren. Zolang er geen verbetering in de toestand is is men van plan verder te staken. Hendrik Strijpens, voor de gemeenteraadsverkiezingen, nog CVP heeft zich uit deze partij terug getrokken om zich aan te Hendrik Strijpens over deze zaak zelf aan het woord. «De pers heeft er melding van gemaakt dat ik tot de B.S.P. ben toegetreden. Van bij de oproep van Col- lard ben ik voorstander ge weest van de progressieve frontvorming zoals trou wens Wilfried Martens des tijds zelf. Evenwel hebben 12 jaar inzet bij C.V.P.-jon geren C.V.P. en A.C.W. me ervan overtuigd dat om de woorden van professor dr. Van Outrive te gebruiken, de geinstitutionaliseerde dubbelzinnigheid van de C.V.P. niet te doorbreken is. Als we deze stelling natio naal, arrondissementeel en stedelijk nagaan komen we tot twee essentiële vaststel lingen te weten NATIONAAL Op het nationaal vlak moet vooreerst het A.C.W. in de C.V.P. steeds zijn program ma inbinden. Het A.C.W., de kristelijke Prins «Clown» (F. Nimmegeers) en de prinses "Pop in doos» (A. Bauwens) werden het prinsenpaar van de derde leeftijd. (SJ) tien in totaal waarbij het vrou welijk element het van verre haalde op het «sterke ge slacht»: drie heren en niet min der dan veertien dames. Het werd een bont allegaartje van strijders uit Jeruzalem. Zeeuwse dames, dames uit de Hongaarse Poeszta, dames in klederdracht van voor wereld oorlog I, een pop in een doosje en karnavalvierdersvan allerlei pluimage. De heren zorgden voor een Ajuinboer, een Klown en een «koordanser». Muzikaal onder lijnd bracht elke kandidaat een typische voorstelling door ge zang, deklamatie of uitbeelding waarna dan uiteraard buiten wedstrijd, een Tiroler-landman binnenkwam: oud burgemeester De Bisschop. De jury zou prins en prinses aanduiden en het publiek zou stemmen voor de begeleiders. Ondertussen waren Keizer en Prins Karnaval vergezeld door Gilly, de Bloemenfee, tussen een haag van kijkers naar het podium geloodst waar ze door Voorzitter en ziel van de viering Emiel Baccaert in onvervalst Oiljsters werden toegesproken. Prins werd Frits Niemegeers (de klown) en Prinses Anna Bauwens. de pop in de doos Josephine, de Zeeuwse vrouw, werd eredame en Ajuinboer Al- bert Verbestelt erejonker. Onder luide toejuichingen gin gen kroning en huldiging dan door terwijl de niet-bekroonde kandidaten een geschenk kre gen aangeboden De prins: Het is de eerste keer dat ik zoiets meemaak. Ik wist niet dat zulks hier mogelijk was.» De bloemenfee: Ik ben ver baasd door alles wat ik hier zag. Wat ik hier écht niet zag waren «oude» mensen. Het volk: Een fijne dag, wan neer volgend feest? De voorzitter: Ik dank ieder die zich voor deze avond heeft in gezet. «Het mocht er zijn». L.H. arbeidersbeweging in haar geheelopteert voor de C.V. P. om haar politieke doel einden te verwezenlijken. Het A.C.W. is niet alleen want de middenstand, de landbouwers en het patro naat eisen voor de verdeling van belangrijkste mandaten hun deel. Zo verschijnen bij elke verkiezing samen op één lijst niet alleen perso nen, maar ook visies en be- leidsnormen die lijnrecht tegenover elkaar staan. Het rechtstreeks gevolg daarvan - de val van de huidige rege ring - bewijst dat een kon- sekwent doorgedreven so- ciaal-ekonomisch beleid mogelijk is. De werkloos heid, de hervorming van de onderneming, de ziektever zekering, het grondbeleid, het onderwijs, het belas tingswezen, de strijd tegen de fiskale fraude, kortom de belangrijkste sociaalgerich- te struktuurhervormingen blijven uit of worden halve of uitgeholde oplossingen. Ten tweede: De uitschakeling van jongeren en intellectue len. Bewust werd op national C.V.P.-vlak een nieuwe sta tutaire regeling ingevoerd. Vrouwen moeten voor parle ment en provincie op ver kiesbare plaatsen gesteld worden. Dergelijke maatre gel werd voor de jongeren evenwel nooit ingevoerd. Eerst geeft Martens zijn progressieve frontvorming op, dan dient hij de dood steek toe aan de jongeren beweging. Waarom? Om de generatie van 45 tot 55-jari- gen (Martens, Chabert, D'Hoore, Geens, Eyskens) aan de macht te houden en de jongeren te weren. Deze namen zetten mijn stelling kracht bij. Inteilektuelen en het A.C.W. kunnen slechts de top bereiken als ze de ideeëndodende struktuur van de C.V.P. niet moeten doorlopen. Er blijft het A.C. W.-A.C.V. dan ook niets anders over dan de nodige besluiten te trekken. Slechts een eigen A.C.W. lijst of groepering naast de C.V.P.-groep kan in Vlaan deren en sociaal-econo mische beweging op gang brengen. STEDELIJK Een ontzagelijk feitenmate riaal bevestigt de verdeel- heid van personen, visies en programma's in de C.V. P.-Aalst. De C.V.P.-woordbreuk in 1970: werd door minister Van de Kerckhove en voor zitter W.Martens als poli tiek immoreel bestempeld. De C.V.P.-Aalst verloor haar geloofwaardigheid als koalitiepartner. Het A.C.W. en zijn mandatarissen wa ren het kind van de reke ning. Grondbeleid en sociale wo ningbouw (de Bioiley): reeds tien jaar betalen Aalst - of beter zijn inwoners - de intresten van de gronden de Bioiley. Door tegenstrij dige C.V.P.-visies werd dit kandidaat op de lijst van de stuiten bij de BSP. We laten A.C.W.-programmapunt niet uitgevoerd. Het ekonomisch beleid (In- terkommunale land van Aalst; Ekon. Expansieko- mitee Fabrieken worden gesloten. Het aantal arbeidsplaatsen neemt af en de pendel en werkloosheid nemen toe. Het onderling wantrouwen van C.V.P.-groepen belet opnieuw de uitvoering van het A.C.V-A.C.W.-program ma. Politisering en financiële perikelen in het Feestkomi- tee de samenwerking was zoek. Persoonlijke en eng- geestige partijpolitieke as piraties in de C.V.P. belem merden vaak het doel van het Feestkomitee het voor bereiden van allerlei feeste lijkheden w.o. karnaval. Het paternalistisch jeugd beleid: er werd jeugdpoli- tiek gevoerd door n iet-jon geren met gebrekkige in spraak van de jongeren. Telkens heb ik deze mani pulaties, dit ondemokra- tische, het niet raadplegen van de basis en de bevol king, deze politiek van vol dongen feiten «en petit co mité» in persoonlijke ge sprekken en bij de partijor ganen aangeklaagd. De feiten hebben me nu reeds in het gelijk gesteld De C.V.P.-woordbreuk 1970, haar onderlinge ver- deelheid, maakte haarzelf rijp voor de oppositie. Een jeugdraad, pluralistisch voor en dcor jongereneen kultuurraad, pluralistisch voor en door kulturele ver enigingen; een pluralis tische hervorming van het Dirk Martenskomitee en van de Intercommunale «Land van Aalst» zullen nu wel noodzakelijk blijken p staan op het getouw, pij In het C.V.P.-systeem den mensen met een eij idee een ideaal systej tisch geweerd. Alain mu, Mare Vermang, Laul Van de Poele, Annie Royen staakten goocheld de strijd. Andc voeren hem nu verder injn' andere partij. De genei van 30 tot 45 jaar werd manipulatie volledig uit schakeld. Wie blijft...??fer ARRONDISSEMENTEEI De moeilijkheden ron Gavers, de industrietej nen, Beecham, het aan de Osbroek, Voord» planning rond de watei veringsstations zijn voorbeelden meer van] verdeeldheid van de leidsvoering van de C enerzijds en van het A anderzijds. Deze pirai van verdeeldheid mondi in een volksvertegen diging met twee beschi figuren. Het resultaat laagste procent C.V.P zers in heel Vlaanderen.jen Hoe kan men Aalst pendel- en slaapgewe: zijn arrondissemnt in sel aan zijn trekken komen, Zeker niet dubbelzinnigheid, ti dracht, touwtjestrekip eigenbelang en pol machtsmisbruik zoal C.V.P. (zeer dikwijls de A.C.W.-voorstellen Aalst de strijd voert onhoudbare toesl waarin in de eerstvolgi jaren geen wijziging kar^, men, heeft me ertoe aafeti zet als sociaal-ethiscloo Kultureel eisende mensjw in te zetten waar de als mens en als int< tueel en als jongere vaard en gesteund worduy Tot zover Hendrik Strijp I jKf 'gr en Brieven waarvan de afzender niet aan de redakt ïst bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerkin tijc De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst efi bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktft achter de inhoud staat. Geachte heren, In het nr. 12 (25.3.77) van De Voorpost wordt op blad 12 een- foto afgedrukt waarop Mare Galle, Jean Paul Ringoir en ik- zelf voorkomen. Onder deze foto vermeldt U: Mare Galle was op bezoek bij de BSP - afdeling Gijzegem. Vooreerst wou ik U bedanken voor het inlassen van deze foto en U feliciteren met de wijze waarmee U erin slaagt zoveel plaatselijk nieuws te vergaren Graag wou ik nochtans een verduidelijking Nadat Mare Galle vooraf door het BSP be stuur van Gijzegem was ont vangen werd hij door de vzw Culturele Centrale, Afdeling Gijzegem aan het publiek voorgesteld. Beide manifesta ties staan totaal onafhankelijk van elkaar en bij de «Kennis- cel Ivi making met doctor Mare werd met geen woord ovei n tiek gesproken. Bijgaand n ik U een exemplaar over v uitnodiging, die door de 2L rele Centrale werd vers,0 Waarschijnlijk is de Cul j0; Centrale u nog niet volde n bekend. De hoofdzetel i n vestigd te Brussel, Hoog v 42. De plaatselijke afdeli 'n Gijzegem waarvan ik sed 5] ris ben valt onder de aft a] Aal st-De nde rmo nde «St .- De kennismaking met D J Mare Galle was onze e plaatselijke aktiviteit, w; personen van verschillenc litieke strekkingen aan\ waren. K. D'H Sectionaris van de Cull Centrale 'K1' Afdeling Gijze

De Voorpost | 1977 | | pagina 6