Rieken en ouderlingen DE BOER STELT ZICH NOG STEEDS VRAGEN >0 JAAR IN DIENST VAN WISSELING VAN EIGENAAR NOG WAT UITGESTELD LAND- EN TUINBOUWARIAAL IN GEWESTPLAN JEUGDBEWEGINGEN VOORLOPIG NOG «VEILIG» OP TERLINDEN STEDELIJKE MIDDENSTANDSRAAD: OPRICHTING NIEUWE ADVIESRAAD De Voorpost -1-4-77 - 7 De boeren zijn niet tevreden. Het gewestplan grijpt sommigen naar de keel en staat klaar om in sommige investeringsplannen, jawel, zelfs overlevingskansen, kaf in het koren te gooien. De grieven en de vragen om verduidelijkingen die de betrokkenen opperen zijn niet van gisteren. Al heeft men de vereiste bezwaarschriften van hieruit reeds lang bij de overheidsinstanties ingestuurd heeft men nergens (op ontvangstbewijzen na) reaktie van gekregen. Begrijpelijk dat men in hun kringen vreest voor voldongen feiten te worden gezet. Julien Vinck verduidelijkte dit voor u. Julien Vinck is melkveehouder en runt een bedrijf met legkippen. Zelf weet hij dat zijn boerderij met hem de aktiviteiten zal stopzetten: .Het is de laatste generatie hier die aan het werken is. Mijn zonen stu deren allemaal en trouwens, we zitten veel te dicht bij het stadscen trum, we zijn ingesloten en het heeft weinig zin om nog ver in de toekomst te kijken.» Zijn geval er beschouwt hij echter wel als een uitzondering. Immers, hij gelooft stellig dat vele tuin- en landbouw bedrijven in het (klein-) Aalsterse echt rendabel zijn en kunnen blij ven. Zelfs voor de opvolging dient niet gevreesd en zijn inzet voor hen wil Julien dan ook onverpoosd verder zetten. En dit, zowel als CVP-gemeenteraadslid, als voor zitter van de Landelijke Gilde Aalst-Mijlbeek. als onder voorzitter van de Landelijke Rij- vereniging, als bestuurslid van de Landelijke Werkgroep en natuur- ijk als boer. vjschematisch bekeken komt de ■strijd» van de boeren en tuin- te bouwers neer op het trachten te C vrijwaren van hun belangen en als au zonodig tot onteigeningen dient a overgegaan, dan toch een billijke (zeg, menselijke) vergoeding te 1(j( geven. Niet voor niets dat ze hun j ideeen willen kenbaar maken. «Ze 1( maken het ons niet gemakkelijk» j~( GEWESTPLAN ui 'liet alleen de industriëlen trach- en het gewestplan enige wijzigin- ;en op te leggen, ook de land- en uinbouwers zien graten in de El [rondverdelingen en n(j lestemmingen. De plaatselijke ,je 'ildebesturen hebben zoals j «erboven even vermeld reeds Ij >egin vorig jaar bezwaarschriften ipgesteld en ingestuurd bij de ver- ntwoordelijke en betrokken offi- iële instanties. Ook de stad Aalst leeft de grieven kunnen lezen naar zowel in het vorige als in het midige bestuur enige reaktie ge- :omcn. Naar verluidt zou zelf ;een ontvangstbewijs zijn gegund an de verwoorde bezorgdheid an de boeren. Er was echter wel he luidelijk gevraagd deze bezwaren steunen en zo dachten we >p een rechtstreekse vraag kan al en maar een rechtstreeks ant- voord volgen. Waar gingen deze esl «zwaren om? VAARDERING EN 1ESCHERMING De bestaande land- en tuin bouwbedrijven vroegen (en vra gen trouwens nog steeds) ener zijds waardering voor de ge zonde en leefbare bedrijven en het algemeen belang van deze voor de voeding en het milieu. Tweedens verzocht men om be scherming inzake onteigeningen zowel als uitbating. Over de onteigeningen stelt men het volgende: elke onteigening dient gron dig te worden overwogen en ook bekeken te worden vanuit het standpunt van de onteigende, d.i. niet zomaar onoverwogen een leefbaar gezinsbedrijf van de kaart te vegen zonder goed te weten wat het in de plaats ge stelde alternatief aan voordelen biedt. de ingenomen oppervlakte moet verantwoord zijn zodat er nadien geen hektaren braak blijven liggen of onbenut blijven voor de sektor. Men denke bvb. aan de ongebruikte oppervlak ten op industrieterreinen; men komt op voor billijke vergoeding bij onteigening, zij het voor de eigenaar als voor de pachter. Dus niet zomaar de gemakkelijke weg kiezen van minimumkostprijsberekening en de boeren dan aanzetten tot gerechterlijke procedures die jaren aanslepen en het door de burgerlijke partij gevorderde bedrag tot een peulschil herlei den. Over de uitbating: Heel wat bestaande bedrij ven komen ingevolge de jongste bestemmingsplannen van het grondgebied buiten de land- bouwzone en zelfs vaak binnen de bouwzone te liggen. Dit komt omdat bij het opmaken van deze plannen geen rekening werd ge houden met het bestaan van deze bedrijven. De gevolgen zouden dan ook negatief zijn voor het bekomen van bouw- en uitbatingsvergunningen. Ge vraagd werd dus dat het stads bestuur een soepele houding zou aannemen omdat wordt veron dersteld dat de stad een zeer be langrijke invloed hierop kan spelen. De stelling die dan wordt verdedigd is dat de eerste geves tigde voorrang moet krijgen op diegene die later is gekomen. Dezelfde positieve mede werking werd gevraagd voor wat betreft het oprichten van nieuwe land- en tuinbouwbe drijven in de te beschermen land- bouwzones (volgens het g.p. zijn dit landbouwzones met een aan tal beperkingen zoals bvb. ver bod voor serres) en natuurzones (hier is hoegenaamd geen sprake meer van landbouw en dit om dat de eigenlijke landzone waar men zich nog vrij kan vestigen, sterk beperkt is geworden. BOUWGRONDEN DIENEN GEINVENTARIZEERD De Landelijke Werkgroep, zo ver telde Julien Vinck, wenst tevens een inventaris te krijgen van de beschikbare bouwgronden en dit, zowel van de nog onbebouwde maar definitief aangeduide bouw gronden, de reservegronden die als bouwgronden worden voorbe houden en waaraan voorlopig geen bestemming mag gegeven worden als de te saneren panelen en percelen (door aanpassing van bestaande gebouwen, eventueel afbraak en nieuwbouw). Gemeend wordt dat de voorzieningen zo ze rationeel worden aangewend voor de toekomst op vrij lange termijn voldoende moeten zijn. Bij eventuele uitbreidingen inzake bouwgrond zou men geen bezwa ren hebben inzake opvulling en aanwending van gronden die voor de landbouw en het milieu belang loos zijn. Doch zou men in geen enkel geval mogen raken aan de mooie en ongeschonden akkers en zou men radikaal een punt moeten zetten achter de grondspekulaties. WATERZIEKE GRONDEN Ook in verband met de sanering en de waterafvloei van de vele hekto ren waterzieke gronden heeft men het een en ander op te'merken. Dit aspekt vindt men zeer belangrijk en men wijst op de gevolgen hier van: minderproduktie en veeziek ten. Men vraagt dit probleem glo baal aan te pakken, zo bvb. wenst men dat het reinigen van beken en grachten niet met stukken en brokken gebeurt maar globaal worden aangepakt. LANDBOUWWEGEN Tot slot vraagt men de landbouw- wegen te verbeteren. Men stelt voor via het aanbrengen van een slijtlaag de wegen in die mate te verharden dat ze zeer doelmatig kunnen gebruikt worden door de land- en tuinbouwers en ook voor de toerist en de wandelaar aan trekkelijk te zijn. Voor het doorlo- ka' ister Aloysia die in december vorig jaar 80 jaar werd, deed net haar dienst op de receptie van het 33 Ithuis St. Job, toen we haar gingen opzoeken. Op haar éénentachtigste is ze nog altijd een vriendelijke SCljoosterlinge, graag lachend en met levendige ogen. Oud, maar blijkbaar nog niet geschonden, noch ïnsoor haar hoge ouderdom, noch door het vele en harde werk dat ze tijdens haar leven al heeft verricht. 3 ft is nu 60 jaar in het klooster. n ze 20 jaar was trad Clemence orcfuyl binnen bij de Augustinessen rijsl maart 1917). Daar kreeg ze de astemaam Aloysia. De Augus- ssen zijn nu nog gespeciali- xd in ziekenverzorging. Maar die tijd, zo vertelde ons zuster •ysia, verliep dat allemaal nog I anders. Er waren nog veel ht behoeftigen. De verpleging :rd toen neg uitsluitend door de sters verricht. Er waren nog en leken-verpleegsters. En de trusting van een ziekenhuis was in ook niet wat ze nu is. aki ister Aloysia vertelde ons dat ze kin lijd gelukkig geweest is. Ze st eft veel miserie meegemaakt in akt1 hospitaal. Ze heeft ook hard neten werken. En het was soms gemeen lastig. Twee keer in de eek had men nachtdienst (een Ive nacht), maar daarom werkte en niet minder uren overdag. rcl *v was een werkdag veel langer nu. Om 4.10 u. stond men op naar de kapel te gaan. Officie, j ilige mis en om 5.30 u. stonden zusters reeds in de ziekenzalen. I oorzaak waarom zuster Aloy- )|d( lon8e^avend door dit zware le- j n is gekomen, «dankt ze vooral nO.L. Heer. Zonder Hem, zei deliWare ^et n'et U'1 te *10U" cin 8eweest». Er komt natuurlijk e' wat idealisme bij te pas. Maar alleen volstond toch niet. I Q ster Aloysia ging tot haar twaalf "naar school (St. Jozefschool), cn moest ze thuisblijven om in en( huishouden te helpen. Er wa- ianv 'waalf kinderen, zes jongens zes meisjes (waarvan nu nog 10 leven). Zij was de tweede oud- Gull 'n zo n gez't heb je goed je ;ral< lt'en vo'- ^us,er Aloysia was ljze i al vroeg het werken gewoon, rd werken noemde ze trouwens Zeer kranig met tachtig, zuster Aloysia (SJ) één van de oorzaken waarom ze nu nog gezond was gebleven. Haar vader was bakker, dat wil zeggen: hard werken. Maar in een groot gezin is ook veel geld nodig. Daarom ging ze ook uit werken: bij de firma Bostecls was ze-breid- ster tot haar 20 jaar. Zuster Aloy sia vertelde ons ook dat ze altijd graag bij zieken en ouderlingen is geweest. 19 jaar lang was ze hoofdzuster in de operatiezaal. waar toen nog o.a. de chirurgen De Cock, Heffinck en Jules Schelfhout werkzaam waren. Ze stond 14 jaar op de radiografie en was ook gedurende 4 jaar werk zaam in het rusthuis te Haaltert. Daarna is ze receptioniste gewor den in het rusthuis St. Job (nu reeds 11 jaar). Tevoren heeft ze echter nog drie jaar in de Kattc- straat dienst gedaan om vandaar uit gedurende de drie jaren dokter De pend verkeer zouden deze wegen onaangenaam moeten zijn, ja zelfs verboden worden. WETEN WAT MEN WIL Julien Vinck denkt dat de boeren zich niet a priori tegen veranderin gen keren. Wat hen wel in het ver keerde keelgat wordt geschoven is dat men van hen de speelbal zou kunnen maken van lukrake en zelfs ondoordachte beslissingen: «Weet men wel goed wat een boer werkelijk is?» Tot slot stipt hij aan dat men in de Landelijke Werk groep hoopt de landelijkheid van de verschillende deelgemeenten van Groot-Aalst te zullen bewa ren. Voor het vroegere Aalst stipt hij dan nog enkele konkrete geval len aan omtrent dewelke verschil lende vragen zijn gerezen. Zo haalt hij de uitbreidingsplannen aan van het industrieveld «Wijn- gaardveld». De werkgroep blijft zich ten stelligste tegen deze plan nen verzetten, vooral omdat naar verluidt heel wat in rundvee ge- specializeerde bedrijven hun werkzaamheden zullen moeten stopzetten en deels ook omdat men het hygiënisch helemaal niet ver antwoord vindt dat een industrie zone zich aldus zou bevinden tus sen twee woonzones. Men vraagt zich af waarom zo ka- tegoriek wordt uitgekeken naar de Bredestraat en waarom men tracht te doen vergeten dat de Hamme- straat nog steeds voor aanvulling in aanmerking kan komen. Het feit dat de zone tussen de Bo- termelkstraat en de Rozendreef (vroeger lantjbouwzone) binnen kort misschien een reservezone wordt, zal rechtstreekse gevolgen hebben voor vier landbouwbedrij ven die niet meer zullen mogen uitbreiden. Tussen de Dompel straat en Bosveld krijgt men wel licht een woonuitbreidingszone en zal men dezelfde beperkingen on dervinden. Betreffende de ruimten links en rechts van de Immerzeel- dreef (Zandberg en Hof Zomergem) wenst men dat de enkel de minst bruikbare oppervlakte voor reser vering zou in aanmerking komen (dit komt neer op een halvering van wat momenteel gepland is). Men stelt zich ook vragen omtrent het nut om van de akkers achter-het kerkhof een reservezone te ma ken. Ook begrijpt men niet goed waarom men in de toekomst wil zien bouwen in de geburen van de Merestraat. Heeft dat wel zin om naast de Ringlaan sociale wonin gen en villa's op te trekken? Kortom, tal van vragen en opmer kingen die het de landbouwer en de tuinboer in de nabije toekomst niet mogelijk maken te investeren, te plannen, uit te breiden enz. Ook zij wensen zekerheid voor mor- ?en' René De Witte Julien Vinck (SJ) Etienne Geerinckx, de «grijze eminentie» van de jeugdbewegingen in het Aalsterse, zal ongeveer einde dit jaar het Kasteel Terlinden verlaten. Terlinden, de groene oase waarin de Aalsterse jeugd, en vooral dan de Scouts, dankbaar gebruik maakten van een gastvrijheid die tot ver in het ronde uniek was: een privaat domein van hoge klasse waar geen slot op stond. Enkel een enorm ijzeren hek uit Parijs (tentoonstelling einde vorige eeuw) maakte de bezoeker attent op een grensverandering waar evenwel nooit kontrole was, een grens die trouwens ook nooit dicht ging: een duidelijk bewijs van het roekeloos vertrouwen dat Etienne Geerinckx in de jeugd had. Géén beweging kan ooit de balans opmaken waarin het krediet staat becijferd dat Etinne Geerinckx de jeugd schonk: hij gaf hun zijn groene vrijheid! Zoals men weet gaat het domein Terlinden over in handen van de stad. Ons inziens ten onrechte. Een stad kan er nooit de zorg aan besteden die er totnogtoe aan be steed is. Maar kom. Voor Etienne Geerinckx begint het, hoewel hij nog jong van hart is. fysisch toch wat zwaar te worden. Ook voor Mevrouw Geerinckx zou een rus tige aanpak van een volgende le vensfase welkom zijn. De familie Geerinckx besloot dan tot de aankoop van een apparte ment (aan de «Haring»), De bouw hiervan kan echter maar klaar zijn ongeveer einde dit jaar. Probleem dus voor Etienne Geerinckx. die het Stadsbestuur uitnodigde om hierover te praten. En men kwam tot een oplossing: Etienne Gee rinckx blijft op Terlinden tot on geveer einde dit jaar. Hij is het Stadsbestuur hierom trouwens zeer erkentelijk. SOCIALE ROL Onder de familie Geerinckx heeft het kasteel Terlinden een zeer be langrijke sociale rol gespeeld. Tij dens de wereldoorlog 14-18, bij voorbeeld werden de Capucijnen en hun studenten uit het klooster gezet. Zij vonden een onderdak op het kasteel Térlinden: hier verble ven de studenten samen met één pater. De overige kloosterlingen werden in de Staticstraat geher bergd. Totnogtoe konden de jeugdbewe gingen gebruik maken van de tuinen rondom het kasteel. Dit zal zo blijven tot Etienne Geerinckx verhuist. Wat daarna zal gebeuren wist hij met. Toch hoopte hij dat de bestemming van de hovingen niet zou gewijzigd worden, en de jeugdbewegingen er verder terecht zouden kunnen voor hun aktivitei ten. Hij zou het eveneens jammer vinden, indien het kasteel zelf voor doeleinden zou gebruikt worden waardoor het beschadigd kan geraken. Hij zag dan ook graag dat het stadsbestuur hierom trent de nodige omzichtigheid aan de dag zou leggen. NOOIT VERLATEN De heer Geerinckx laat het kasteel trouwens nooit alleen achter. Zelfs indien hij op reis gaat (en dat ge beurt uiteraard dikwijls) zorgt hij ervoor dat het kasteel bewoond blijft. Een eis die hij het stadsbe stuur voorlegde, en waarmee dit trouwens ook akkoord ging, was, dat het kasteel zelfs niet één dag zal onbewoond zijn na de inge bruikname door de stad. Toen we er doorheen liepen, be grepen we inderdaad wel waarom. In het kasteel hangt bovendien die heilige sfeer van eeuwenlange ge schiedenis. En het zou wel hoogst jammer zijn indien deze sfeer ontwijd zou worden. Geerinckx is de familie die er het langst woonde (De vader van Etienne kocht het in 1913 aan). Drie generaties Geerinckx hebben er dus gewoond. Maar nooit al leen, althans niet wat de hovingen betreft. Want altijd liepen er wel enige of meerdere jonge mensen in de tuinen rond. Ook nu, zondag namiddag was dit het geval Op koorden trokken de scouts zich over de vijver heen. We keken evenwel zonder sukses toe, want niet één viel van het koord af, en de plons bleef dus uit. Het is trou wens altijd de bedoeling van Etienne Geerinckx geweest de tuinen voor zoveel mogelijk men sen open te stellen. Zonder er evenwel een wandelpark voor het publiek van te maken Ook de St. Annafeesten konden er onge stoord doorgaan, tot ze noodge dwongen ter ziele gingen. Ontel baar zijn bovendien de jonge kop peltjes die er op hun huwelijksdag foto's kwamen maken. SCHADE Het spreekt echter vanzelf dat er in de 45 jaar dat het domein voor de jeugd openstond, heel wat schade in de tuinen is aangericht. Op onze vraag hieromtrent kregen we een onverwacht antwoord: «Het is be ter dat ze hier wat schade aanrich ten dan elders. Ik kan die jongens of meisjes dan ook attent maken op wat ze uitgericht hebben. En daar heeft hun opvoeding dan voordeel van. Ze wegjagen lost niets op». Eén groep heeft noch tans ooit een schorsing van lange duur opgelopen. Onder de ogen van de leidsters liepen de welpen estafette doorheen een bloemen perk. Ook is ooit tijdens de St. Annafeesten een vrachtwagen in een rozenperk blijven steken. Hij moest er met een traktor uitge sleept worden. De ravage die hier door werd aangericht was niet ge ring. En toch bleef Etienne Gee rinckx dat jong bloed in zijn do mein behouden. Hij is er trouwens zelf voor een stuk jong door ge bleven. DANKBAARHEID Dat al die jonge snotapen de on gewone sociale inzet van Etienne Geerinckx nooit vergeten zijn, zelfs al waren ze al een heel stuk ouder geworden, bewees wel het afscheidsfeest van vorige zomer waarop zowat 700 genodigden kwamen opdagen. Dat dit af scheidsfeest nog deze zomer kon doorgaan, kon Etienne Geerinckx toen nog niet weten. Maar dat ve len hem niet graag zien vertrekken staat alleszins vast. Dat konden we ook merken toen we een bezoekje brachten aan het lokaal waar de Jins om zowat vier uur luchtig thee zaten te drinken (een gebruik dat door Etienne Geerinckx werd in gevoerd bij de scouts, het had niets met dure koffie te maken). Ook in petanque-klub «Appollo» wilde men weten of het tij niet meer te keren was. Maar dit is het niet meer. «U zult nog meer dan één traantje laten, wanneer U hier weggaat» zei iemand. Dat sprak Etienne niet tegen. En zo zal het wel zijn ook. Totnogtoe heeft hij nooit elders gewoond sinds zijn tweede levensjaar. Hij is nu 66. Tot z'n 54ste was hij aktief scouts leider. Veel in het domein heeft hij zelf gedaan: schaliën op het dak leggen, garage bouwen, ramen maken, tuinen onderhouden enzo- verder. Hi; is dus ook een handig man. Maar het werk wordt er een beetje zwaar. Ook om gezond heidsredenen zou alles wat meer zachtjesaan mogen gebeuren. Zo is de zoldering van de orangerie (enig in Aalst) dringend aan ver nieuwing toe. En zo zijn er nog zaken. ALBUM Een voorstel van Burgemeester D'haeseIcer,~tenslotte. waarqan Etienne Geerinckx graag zijn me dewerking wil verlenen is dit: een volledig album samenstellen van de huidige inrichting van het kas teel Terlinden, of zo je wil: «het kasteel van Verdoemenis»; zo ge noemd omdat er eeuwen geleden een ontsnapt Jansenist ondergedo ken was. Wilfried Lissens Cock thuis te gaan verzorgen. Toen ze in het klooster binnenging wist ze goed waar ze aan toe was. «Men vertelde ons dat trouwens wel» zei ze. Maar het harde leven doofde haar levenslust niet. Reeds thuis als kind was het een plezie rige bedoening. «Er is geen zaal waar er meer lawaai is als hier» zei haar vader altijd. Ook later in het klooster heeft ze erg veel plezier gehad en pret gemaakt, bijzonder bijvoorbeeld op toneelherhalin gen, want de kloosterlingen speel den ook toneel. Dikwijls duurden die repetities tot laat in de nacht. Ze was ook bij kerkzangers. Maar zonder ontspanning was dit leven toch moeilijk vol te houden. «Na 60 jaar kan ik mijn werk nog goed doen» zei zuster Aloysia ons fier, en moest het te herdoen zijn, ik zou terug hetzelfde kizen.» Ze heeft niet alleen lichamelijke, maar ook veel morele ellende meegemaakt. De mensen stortten bij de zuster graag hun hart eens uit. («We zijn hier in het klooster toch van veel gespaard gebleven») En achteraf bleven de mensen dankbaar. Vooral in het begin was ze erg onder de indruk van een sterfgeval, (er waren toen ook veel teringlijders, waarvan men wist dat ze er nooit meer doorheen zou den komen). Erg vond ze het vooral wanneer een moeder stierf, en de kinderen daar zo triestig rond het bed stonden. We kunnen ons echt goed voor stellen dat zuster Aloysia voor veel mensen een steun is geweest, en dat ze immer klaar stond met een goed woord en een lach. Dit jaar is er echter nog een jubileum, dat van zuster Christiana (50 jaar kloosterlinge). Men zal beiden samen vieren in de maand mei. Alvast de gelukwensen van ons blad! Wilfried Lissens Met de wens een positieve rol te kunnen spelen verzocht de Heer De Paepe P., waarnemend voorzitter, het Stadsbestuur om een onder houd met een delegatie bestuursleden van het Verbond. van deze gelegenheid zou gebruik gemaakt worden om met het vol tallige Schepenkollege kennis te maken en een aantal verlangens en wensen te uiten. De bedoeling is vooral tot een vruchtbare samen werking te komen. De samenstel ling van de definitieve Midden- standsraad is tot op heden nog niet gebeurd. Voorde gemeenteraads verkiezingen van oktober 1970 hadden de mogelijke kandidaten zich schriftelijk verbonden tot het oprichten van deze adviesraad. In apin iy/2 bracht deze raad een advies uit. met eenparigheid van stemmen uitgebracht door alle or ganisaties en politieke partijen Het enige resultaat bleek dat het bij dit ene en enige advies bleef en dat de raad, om het tamelijk realis tisch te zeggen, aan de grond zat. Een herstel van deze adviesraad en het uitbouwen van de goede ver standhouding met het nieuwe Stadsbestuur is tenslotte de grote wens en betrachting van het be- s,uur- K.D.N.

De Voorpost | 1977 | | pagina 7