ARMS EN DE SCHIPPERS: KAFEE «DE SCHEEPVAART» GEEN ROTZOOI BIJ VERKIEZINGSSLAG LOUIS VAN POLLAERT ALGEMEEN VOORZITTER VAN HET OCMW ERPE-MERE OCMW TE LEDE GEÏNSTALLEERD 10 - 8-4-77 - De Voorpost De gedramatiseerde dokumentaire TV-reeks «Tussen wal en schip» heeft ons allen dichter gebracht bij het leven van de binnenschippers. Het harde, ondankbare leven. Die varende zigeuners leiden een speciaal leven waar wij weinig vanaf weten. Pogingen om met enkele schippers te gaan praten botsten op een weigering. «In Gent op 't Kartel zullen ze je wel te woord staan.» was telkens het antwoord. Pogingen om in het schipperskafee «De Scheep vaart» in gesprek te raken met schippers waren eveneens tevergeefs. Dan maar eens gaan praten met de kafeehouder zelf. Kafeehouders van schipperskafees zijn als biechtvaders. Bij hen komen de schippers hun nood klagen. Bij hen komen zij om hulp. Bij hen voelen zij zich thuis. Varkensmarkt, al die mensen hadden goeie klanten aan de schippers. Gaat het beroep nog zo re gelmatig over van vader op zoon? Dat is wel verminderd. Maar een schipper zal toch in zijn hart altijd wensen dat zijn zoon in het beroep blijft. Hij zal er voor werken en sparen opdat zijn zoon een eigen boot zou kunnen kopen. Een boot is een dure zaak. Een miljoenenzaak. Veel schippers zijn genood zaakt «zetschippers» te wor den. Zij kunnen het niet meer bolwerken, de financiële las ten. Zij verkopen hun schip en verhuren zichzelf, tegen een maandloon, aan een eigenaar. Oude schepen aanpassen en opkalefateren komt soms zo duur dat de schipper-eigenaar het niet aankan. Met angst zien zij uit naar de datum dat het schip naar de schouwing moet. Een motorpanne op een slecht moment kan fataal zijn. Dat zijn allemaal ekstra-uitgaven, maar de lopende onkogten zijn ook al enorm. Het water van de Den der bv is één scheikundige massa, die konstant de romp aar., reet. Een schip dat voort durend op de Dender vaart moet kapot. Zo erg is het ge komen met het water van de Dender! Het beroep van binnenschipper, ontbloot van romantiek.(JM) Kafee «De Scheepvaart», St.-Annabrug Op een gewone weekdaagse namiddag lopen wij het kafee «De Scheepvaart» binnen. De uitbater en zijn vrouw zijn druk doende. Het kafee zit vol. Is hier wat te doen? Ik voel mij op een slecht moment gekomen. Wil ik eens op een rustiger moment terugkeren? De baas stelt mij al dadelijk gerust. Maak je geen zorgen, zo is het hier alle dagen. Er zal wel ie mand bijspringen. In de keuken gaan wij praten. Kafee «De Scheepvaart» is al tijd al een schipperskafee ge weest Een achttal jaren gele den werd zij overgenomen door Karei Arijs, een Aalstenaar uit de Langestraat. Arijs: Vele jaren gelden werd het kafee opengehouden door de vader Verstraeten. Hij deed. geloof ik, in kolen en petrol. Nadien kwamen er de legenda rische Jules en Jenny Buys in. Eater André De Rop die zich duidelijk minder interesseerde voor de schippers. Vanals ik hierin gekomen ben, ben ik mij gaan bezighouden met de schippers. Ik heb er geen spijt van, want schippers zijn toffe venten. Je moet weten dat een schip meer doet dan gewoon maar varen! Het is een leef ruimte voor een gezin hard werkende mensen. En een schipper is heel gevoelig. Hij houdt van zijn beroeD. van ziin schip. Maar hij wil niet be schouwd worden als een kurio- siteit. De tijd van de schippers pet is voorbij! Schippers kle den zich netjes wanneer zij aan de wal komen en de vrouwen zijn echte dames wanneer zij inkopen gaan doen. Dat is wel veranderd.Je moet ze wel aan pakken zoals ze zijn, Je moet dat voelen. Fransmannen en Walen zijn joviaal, luidruchtig, toch zijn zij uitgesproken ver schillend van karakter. En ze ker de Hollanders. Met die heb je het meest moeilijkheden. De Belgen zijn fair. Als zij hier ko men telefoneren naar om 't even waar en om 't even hoe dikwijls, zij zullen nooit probe ren je te bedriegen. Ik heb zo de indruk dat schip pers nogal wantrouwig staan tegenover de pers. Zij verwij zen je naar «Het Kartel». Zijn zij bang om te praten? Bang zou ik niet durven zeg gen. Maar zij stellen hun volste vertrouwen in hun vereniging. Zij zijn wel bang dat zij iets zou den zeggen dat «Het Kartel» in een verkeerd daglicht zou stel len. En dat willen zij ten allen prijze vermijden. Sinds de grote schippersstaking in 75 hebben zij veel bereikt via hun organi satie «Het Kartel». En zij zijn daar dankbaar voor. Daarom willen zij niet praten. Vroeger moes tenzij al hun problemen zelf op lossen. Nu is er «Het Kartel». En dat is hen een ware rugge steun. De grote staking van 75 is al enkele jaren voorbij. Heeft die haar vruchten afgeworpen. Gedeeltelijk wel, dacht ik. Sommigen zijn tevreden, ande ren vinden dat er te vroeg toe gegeven werd. De bodemtarie ven liggen nu toch vast. Er is de rolbeurt. Hierdoor is de nood zaak van met steekpenningen te gooien sterk afgezwakt. Doordat de tarieven enigszins vast liggen, is de naijver, het elkaar onderkruipen, in grote mate verdwenen, 's Avonds trekken zij nette kleren aan en gaan bij elkaar op bezoek. De wetenschap dat zij elkaar nodig hebben, op elkaar aangewe zen zijn, heeft een samenho righeidsgevoel aangekweekt. Vele schippers zijn nieuwelin gen, zij kennen de stad niet. Zij komen bij jou. Om raad. Hoe komt dat, dat zij bij jou terecht komen. Ik sta in het boekje van de fe deratie. En dat gaat van mond tot mond. In alle steden zoeken zij een kontaktadres. Ik ben als hun biechtvader en raadgever. Een schipper heeft altijd iets nodig, moet altijd geholpen worden. Met de weekends gaan zij naar huis. Dan vragen zij mij een oogje in 't zeil te hou den. Zij geven mij hun tele foonnummer thuis En wanneer er wat gebeurt met hun schip moet ik hen waarschuwen. Ik heb zo de indruk dat de Dender niet meer die drukbe varen rivier is van vroeger. Helemaal niet meer. Ik heb nog gezien dat de schepen, twee naast elkaar gemeerd la gen vanaan de elektriciteits centrale tot aan de Lion d'Or. En wat ligt er nu nog? Als er vijf-zes schepen liggen is het hier al druk. Dat heeft verschei dene oorzaken. Er is vooreerst de grote konkurrentie van de spoorwegen. Die is hier ook re- eel. Bewijzen ervan zijn de reus achtige silo's van Amylum hier langs de spoorweg. Daarbij heeft Amylum zelf z'n eigen au topark uitgebreid. De Wolf Co- sijns laat ook alles al aanvoe ren met vrachtwagens. Vanuit zeeschepen inZeebrugge. Dus de binnenschippers worden uitgerangeerd. Zij zijn de eerste slachtoffers Maar zij sleuren anderen mee: de winkeliers hier in de buurt hebben goeie en regelmatig terugkerende klanten verloren. Het escargot- kraampje, de beenhouwer be neden in de Molenstraat, de kruidenierswinkeltjes, kleding zaak Antoine. Emilienne uit de groentenwinkel, de kafee op de volgt: afschaffen van de subsi dies aan de spoorwegen. Ofwel evenredig subsidiëren van de binnenscheepvaart. Waarom moeten de spoorwegen ge subsidieerd worden. De schip pers zijn daar tweemaal het slachtoffer van! 1. De spoor wegen bekonkurreren ze dood. 2. Schippers betalen belastin gen zoals iedereen. Maar met hun belastingsgeld worden hun grootste konkurrenten gefinan cierd. Is dat niet wraakroe pend? Een volgende eis: het publiek maken van de spoor wegtarieven. De spoorwegen, een staatsinstelling, mag han del voeren tegen onqeaffi- cheerde prijzen! Dat is de Bel gische wettelijkheid! En dan is er uiteraard de bevaarbaarheid van de rivieren. Zowel wat be treft de bedding van de rivier zelf als wat betreft de kwaliteit van het water. Het wordt stilaan een zelfmoordpoging verder dan Aalst te varen. De dijken zijn afgezakt. In de bochten is het slib opgehoopt. De bruggen zijn te laag. Wie via Ath stroomafwaarts naar Aalst wil varen moet zijn hele woon- en stuurhut afbreken om onder de bruggen te kunnen. Daar komt dan de toestand van het water bij. 't Is onmenselijk. Het is zonde dat daaraan niets ge daan wordt. Die mensen moe ten hun dagen slijten middenin de walgelijke stank van het denderwater. En deze zomer is het afgrijzelijk geweest. On houdbaar. Die mensen vlucht ten van hun boten weg. En al len waren zij het eens: de Den der stinkt het ergst van alle ri vieren! Zijn hier nog typische schip perskafees? Neen. Alle vroegere schip perskafees zijn gesloten of overgeschakeld op een totaal ander publiek. Let op, iedereen is hier welkom! Als ik moest le ven van de schippers alleen! In Dendermonde is er nog een: De Donder, Veerstraat. Daar woont 'n ex-schipper in. Daar zijn de schippers ook thuis. Ons gesprek is afgelopen. We snoepen nog een biertje in het kafee en kijken eens rond. Een gastvrij kafee is dit: Een voet balploeg, een vissersklub, een spaarmaatschappij en de schippers hebben er onderdak gevonden. Ghislain Henderickx De heer Arijs. (JM) :<RALDES» PLEIT VOOR MILIEUVRIENDELIJKE AFFICHEN-KAMPANJE In een persmededeling heeft de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde een zeer aktueel aspekt van de milieuzorg in de kijker gesteld. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen viel het op, aldus Raldes, hoe in vele gemeenten de verkiezingsaffiche-slag op de meest wanordelijke wijze is verlopen: Dit had zijn gevolgen voor het leefmilieu: mooie landschappen werden totaal ontsierd bomen langs de wegen werden met verkiezingsplakkaten benageld. kleine kanadabossen langs verkeerswegen werden op alle bomen voorzien van affiches. KINDEREN IN DE STANK Kinderen vormen wel een probleem voor een schipper: als ze klein zijn is er de opvoe ding en de school. Als ze vol wassen worden komt de be roepskeuze. Ja, kinderen vormen wel een probleem. Het is geen pretje een baby groot te brengen op een schip. Er is de enge woon ruimte, er is het verdrinkings gevaar en voor kleine kinderen zijn er tegenwoordig de gevaar lijke uitwasemingen van de Dender. Daarom vluchten de schippers met het weekend naar een huisje aan de wal. Als de kinderen dan groter worden moeten zij naar een internaat Dat is ook al een dure zaak En een schipper houdt van zijn kinderen. Hij zal het onmoge lijke doen om ze met 't week end op te halen. Waar ze ook aanleggen. Nogmaals bijko mende kosten: het vervoer. En voor een schipper die geen ei gen auto heeft wordt dat een treinreis of een taxi-rit. Een taxi-rit van hier naar Rijsel en terug kost3.000 F. En wat moet een schipper uit bv Lyon doen? De reis zelf duurt ongeveer al 22 dagen! Zijn het steeds dezelfde schippers die je over de vloer krijgt? Vroeger waren het meestal dezelfde schippers die op Aalst vaarden. Er waren zeker 10 schepen die de vaart 'Aalst- Antwerpen deden. Steeds de zelfde reis. Met dezelfde op drachten. Toen was hier nog 'n bevrachtingskantoor, «is je hier leeg lag, kon je ter plaatse bevracht worden. Nu is dat ge daan. Het kantoor, de «beurs», is opgedoekt. Als nu een schip per leeg ligt, moet hij zich laten inschrijven op de rol in de beurs in Gent. Telefonisch of per telex probeert hij op de hoogte te blij ven. Maar om een vracht toe gewezen te krijgen moet hij in Gent zelf aanwezig zijn. Met de trein, met de auto of met zijn boot moet hij dan naar Gent. Krijgt hij 'n opdracht in Zwijn aarde, dan moet hij met zijn lege boot eerst naar Zwijnaar de. Andere lege boten moeten van Zwijnaarde naar bv. Hof- stade. Zie je. Hier wordt veel nutteloos gevaren. Dat is het gevolg van het opdoeken van de beurs in Aalst. Doordat het een rolbeurt is, krijgen wij dan ook altijd nieuwe schippers binnen. Wat zijn de belangrijkste be zwaren van de schippers te genwoordig? Voor Aalst is er ten eerste de vraag naar een plaatselijke beurs. Dat is 'n zaak voor 't Ministerie van Verkeerswezen. Maar wat zullen die mannen zich gaan bekommeren voor een handvol schippers? Dan Omdat het kwaad reeds was geschied, bij de vorige verkie zingen, veranderde er niet veel meer nadat in ekstremis nog enkele telefonische milieu vriendelijke «aanbevelingen» werden doorgeseind naar de kandidaten. Daarom is Raldes er nu wat vroeger bij om een soort «milieukode» voor te stel len die door de kandidaten en hun plakploegen, in acht zou moeten genomen worden tij dens de huidige verkiezings kampanje. Hierbij wordt gepleit om eerbied voor onze nog mooi gebleven open ruimten evenals om bescherming voor ons schaars bomenbestand tegen beschadiging. ESTETISCHE AANBEVELINGEN Raldes vindt dat er voldoende eigentijdse, estetisch verant woorde alternatieven bestaan om aan verkiezingspropa ganda te doen. Als idee steuntje suggereren de mi lieumensen o.a.: Aanplakken op borden die door de gemeentebesturen worden beschikbaar gesteld. Bij voorkeur dient bij de plaat sing van deze borden worden uitgekeken naar de direkte om geving. Bijvoorkeur geen bor den in natuurgebieden (bos sen) en in landschappelijk waardevolle agrarische gebie den. Deze zones zijn heel mak kelijk terug te vinden in de o ntw e r|> ge we stplan ne n Aanplakken op borden en plakkaten op privéterrein. Bin nen hogergenoemde zones, zouden deze echter diskreet van afmetingen moeten zijn (Max.: 60 x 40 cm). Natuurge bieden zouden echter moeten uitgesloten. Het is hier uiter aard de partijleiding die zijn verantwoordelijkheid dient op te nemen en in deze zininstruk- ties door te spelen. Aanplakken op borden plakkaten van Reklamebe< ven. AANBEVELINGEN TER BEVEILIGING VAN HET GROEN Volgens «Raldes» kunnen men of struiken, alléén o bosverband, niet in aannj 1 king komen om beplakt, hangen of benageld te wore Met een beetje fantasie kun hier milieuvriendelijke op( i singen worden gevonden. Raldes doet een oproep v een schone verkiezingsstf t die «properder» zou moe zijn dan de vorige. Met eeni I stra inspanning van elke p tieke partij en van de gemei tebesturen, kan dit lukken l kampanje zal er zeker niet q der efficiënt door uitvallen.: 1 E s Vorige vrijdag had op het gemeentehuis de installatievergadering van het nieuwe o.c.m.w. van Erpe-Mere plaats. Zoals verwacht werd Louis Van Pollaert (PVV) tot voorzitter aangduid. Dit gebeurde echter ook met de steun van de CVP. Een nieuwe sekretaris wordt eerlang aangesteld. Steen uit Mere en Jef Brihet uit Erpe, verantwoorden «de eerstgeborene» in hun inlei ding. «Gezien de CVP steeds be doelde iedereen bij het politiek Volgens de wettelijke bepalin gen ter zake werden per 1 april de nieuwe Centra voor Maat schappelijk welzijn geïnstal leerd ter vervanging van de vroegere C.O.O.'s De leden voor Erpe-Mere werden op de gebeuren te betrekken, moet men zich nu beperken tot de mogelijkheden die de opposi tierol toelaten». Anderzijds be hoort 't tot een van de dien sten, die een oppositiepartij kan volbrengen: het geven informatie. Dit eerste nummer beval zienswijze van de CVP of onderhandelingen na 10 o ber en verder de verslagen de gemeenteraadszittin< voorzover de behandelde f ten de CVP interesseren. opzet zijn technische za weggelaten». Willy Hosti gemeenteraadszitting van 17 januari verkozen. Hier volgen ze nog eens op een rijtje: Voor de C.V.P.: Virgile Van den Bos sche (Bambrugge), Charles De Cooman (Burst), Arnold Van der Fraenen (Erpe), Etienne Bliki (Mere), Mevr. Yvonne Janssens-De T royer (Aaigem); Voorde B.S.P. Frans Duquet (Erpe), Mevr. Jacqueline Van Delsen-Meuleman (Burst); voor de V.U.: Marleen Adams (Erpe) en Hector Van Hauwe (Bambrugge); voor de P.V.V.: Marcel De Lat (Erpe) en Louis Van Pollaert (Mere). Deze laatste werd met alge meen akkoord aangeduid tot voorzitter. Het blijkt dus dat de C.V.P. geen tijd wil verspillen door nutteloos een tegenkan- didaatvoorte stellen. Hetzelfde is immers gebeurd tijdens de jongste gemeenteraad. Toen moesten de gemeentelijke af vaardigingen in de verschei dene interkommunales aange duid worden. Navierstembeur- ten aanvaardde de CVP de overige kandidaten van de meerderheid. De CVP weigerde echter nu reeds een sekretaris voor het O.C.M.W. aan te stellen, zodat deze benoeming nog een veer tiental dagen op zich laat wach ten. DE CVP IN DE AANVAL Deze week verscheen het eer ste nummer van «CVP- berichten», waarmee een driemaandelijks informatieblad voor Erpe-Mere bedoeld wordt. De uitgevers, Gilbert Van den Vorige vrijdag 1 april werd de nieuwe Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn (vroeger K.O.O.) geïn stalleerd. De 11 nieuwe leden legden hun eed af in handen van burgemeester Gravez. Deze elf nieuwe leden die ver kozen werden in de gemeente raadszittingen van 17 januari 1977 zijn Mevrouw Van Keymeulen-Siau, Alice De Coensel, Kamiel Berckmoes, Robert Van der Gucht, Pierre Everaert, Denis De Pauw, Emiel Vinck, Alois De Coensel, Paul Malfroy en Paul De Smet. Tot voorzitster werd verkozen mevrouw Van Keymeulen- Siau. Als voorlopig sekretaris werd de heer Roger Coppens herkozen. Dit omdat hij nog op de hoogte is van de lopende zaken. Een penningmee mocht niet worden aanged Men zal evenwel een aanvr doen om er zelf 'n te mo< aanstellen, dat zou de werl van de O.C.M.W. heel wat makkelijker maken. Verder was er ook nog het slag van de heer Denis Pauw, ten voordele van de f Frans Roelandt, dit om parti litieke redenen. Installatievergadering van de OCMW te Lede. Burgemeester Gravez was aanwezig tijdens de (EL) edajleg

De Voorpost | 1977 | | pagina 10