1 APRIL IS EEN HISTORISCHE DATUM IN ONZE GROEI NAAR MENSELIJKHEID EK0N0MISCHE WATEREN IN ONZE STREEK NOG TROEBEL JOHANNESPASSIE ZONDER PASSIE GEZONGEN 4 8-4-77 - De Voorpost EERSTE PERSKONFERENTIE O.C.M.W. Rond 14.30 uur kwam de nieuwe kommissie de persmen sen vervoegen. Een klein administratief foutje- onafhanke lijk van de wil van het O.C.M.W. - zorgde ervoor dat de persmensen een halfuurtje vroeger ter plaatse waren. Een glaasje schuimwijn en een gezellig babbeltje van persmen sen onder elkaar maakte het wachten wat minder lang. Een bijna voltallige O.C.M.W.-raad onder voorzitterschap van de heer Martin Van Der Speeten heette de persmensen hartelijk welkom, bood toch maar zijn verontschuldigingen aan voor het laatkomertje, drukte de wens uit in alle objektiviteit met de pers te kunnen samenwerken, omdat ook de pers heel wat moet helpen waarmaken. Tijdens deze perskonferentie was het ook niet de bedoeling reeds een volledig uitgewerkte beleidsnota voor te stellen. Dit was praktisch gezien onmogelijk, daar de kommissie haar installatievergadering achter de rug had sinds 1 april 1977 en daar heel wat doelstellingen van de vroegere K.O.O. nu heel wat breder moeten worden uitgewerkt door het open baar centrum voor Maatschappelijk Weizijn. EVEN VOORSTELLEN De Voorzitter verwelkomde de pers en zei dat tijdens de installatievergadering van het O.C.M.W. op 1 april 1977 hulde was gebracht aan alle politieke medewer kers van de voorbije zes ja ren. Ook de kommissiele den van de deelgemeenten waren uitgenodigd en de uittredende leden werden gefeliciteerd voor hun inzet en realisaties tijdens de voorbije zes jaar. Het is ook de wens van de nieuwe raad om regelmatige kontakten te onderhouden met de pers. De raad van het O.C. M.W.-Groot-Aalst bestaat nu uit een voorzitter en twaalf leden. Voorzitter: Van Der Speeten Martin, Terlindenstraat 8, 9330 Aalst. Leden Carlier Arseen, Dirk Mar- tensstraat 76, 9330 Aalst De Boek Jan, St. Apolonia- straat 3, 9300 Aalst De Pauw Robert, Mechelse- steenweg 5, 9391 Baarde- gem-Aalst De Veylder Armand, Dirk Martensstraat 48, 9330 Aalst De Winter Albert, Gentse steenweg 496, 9300 Aalst Dierickx Eddy, Hof Ten Wachenenstraat 2, 9308 Hofstade-Aalst Goossens Richard, School straat 32, 9300 Aalst Guns Roger, Dirk Martens straat 22, 9300 Aalst Heymans Pieter, Nievel- driesweg, 18, 9392 Meldert- Aalst Mertens Albert, Kortenhoek 25, Hofstade-Aalst Rousseau Petrus, Binnen straat 212, 9300 Aalst. De Heer Ponnet werd aan gesteld als dienstdoende sekretaris en de Heer De Neve E. als ontvanger. Na deze voorstelling gaf de Voorzitter lezing van een «eerste leidraad», een eerste visie van de leden op hun beleid van de komende zes jaar. De eerste maanden zullen er op neer komen zich zo vlug mogelijk in te werken in de noden, proble men en behoeften om vol gens de nieuwe normen van de wet tot voorstellen en realisaties te komen, een aanpassingsjaar. DE EERSTE VISIE «1 april is een historische datum in onze groei naar «Medemenselijkheid». In gans het land schakelt men over van de vroegere C.O.O. naar het O.C.M.W., het Openbaar Centrum van Maatschappelijk Welzijn. Deze omschakeling geeft blijk van een diepe bekom mernis voor het algemeen welzijn. De uitbreiding en herstruk- turering van het maat schappelijk dienstbetoon is gegroeid uit het besef van de reële noden van de be volking. Met de wet op het bestaansminimum (7.08. 74) wordt de grootste mate riele nood gelenigd. Op de voorgrond treden nu andere zware «menselijke» problemen. Het huidige le vensritme,- de komplexiteit van onze maatschappij, de hopeloos ingewikkelde ad ministratie, stellen vele mensen voor zware moei lijkheden. De sterke psychologische stress leidt vaak tot depres sies en zelfs tot wanhoop. Het is de taak van het O.C. M.W.elke burger ongeacht zijn levensvisie te helpen om tot een menswaardig bestaan te komen. Elke vorm van «drempelvrees» moet bij de bevolking weg genomen worden. Het Cen trum van Openbaar Welzijn zal dan ook een open huis zijn waar iedereen niet al leen begrip vindt maar ook een warm hart en daadwer kelijke steun. Dit vraagt een grote inspan ning van alle sociale wer kers, een voortdurend be reid zijn tot dienstverle ning.» Tijdens dit aanpassingsjaar zal een hulp- en inlichtings dienst opgericht worden (open op de werkdagen en de zaterdagvoormiddag). Bejaarden en minder-vali- den zullen kunnen gebruik maken van een telefoon dienst om hun problemen naar voor te brengen In alle instellingen van het O.C.M.W. zal een onthaal- en begeleidingsdienst ge- kreëerd worden. Doel: be geleiden en inlichten van fa milie en vrienden van de zie ken of bejaarden. Streven om huidige diensten uit te breiden over Groot-Aalst, bezorgen van warme maaltijden aan be jaarden. Bijzondere aanpak van de problematiek van de derde leeftijd en de minder-valie- den. Goede medische- en para-medische begeleiding (thuisbezorging, huishou delijke hulp) in de natuurlij ke omgeving in aangepaste woningen zodat het zo noodzakelijke kontakt met de buurt bevorderd wordt. Ziekenhuisbeleid: 1) Her opbouw van het afgebrande deel van het hospitaal be spoedigen. Het is een dankbare plicht de klooster gemeenschap een waardige en aangepaste huisvesting te geven. 2) Stimuleren van de bouw van een eigentijds zieken huis. 3) Daar de «menselijke be nadering van de zieken» vooral berust op individueel menselijk kontakt en bege leiding zal een enthoesiast en toegewijd personeel hiervoor de enige waarborg vormen. De zorg die perso neel in het uitoefenen van zijn funktie niet te overbe lasten is meteen een stre ven van O.C.M.W.-raad. Wijzelf willen ons inzetten voor een goede koördinatie met al het personeel. Re gelmatig kontakt, begrip en waardering voor elkaar, moeten de grondslagen zijn voor de uitbouw van het O.C.M.W. Het is spijtig maar onvermijdelijk dat we de beoogde realisaties toch afhankelijk moeten maken aan de finantiële mogelijk heden. We danken het stadsbestuur voor de be loofde hulp. Het is onze innige wens dat de bedoeling van het O.C. M.W. «In deze stad elke in wonereen menswaardig be staan te geven» zal vervuld worden. VARIA-VRAGEN- NAPRATEN «De heer Piet Rousseau werd gelukgewenst om zijn inzet en werkkracht tijdens zijn voorzitterschap van de vorige K.O.O. Hij woonde praktisch alie zittingen van de instellingen bij. In de schoot van het O.C.M. W. zullen een tientallen ra den worden opgericht, die elk een specifieke taak krij gen toebedeeld. De Voorzitter van het O.C. M.W. is ook telkens voorzit ter van deze klein kommis sies of raden. Hij wordt telkens bijgestaan door 5 leden, waarvan één Op I april ging in de Sint-Martinuskerk de Johannespassie van J.S. Bach door. De solisten van het Belgisch Kamerorkest o.l v. Rudolf-Werthen begeleiden de Schola Cantorum Cantate Dominoën de solisten Paul Schotmans (tenor). Karei Druwé (bas). Luc Daelman. Margit Jcremias (alt) en Gu> Liebaut (sopraan). Waar ht orkest aan de verwachtingen voldeed, kan hetzelfde niet gezegd worden van hel koor. dat eerder mat overkwam. Cantate Domino zong duidelijk niet met de overtuiging die men erven gewend is De belangstelling was anders groot. De kerk was goed gevuld. Stadsprominen- ten waren er weinig of niet aanwezig. YY.L. fungeert als ondervoorzit ter. De leden van de huidige oppositie zullen zetelen in alle raden behalve in de Bij zondere Kommissie Zie kenhuis. Er kon geen alge meen akkoord bereikt wor den voor wat de oprichting van een Dagelijks bureau belieft zodat het O.C.M.W. in zijn geheel zal fungeren. De tien bijzondere kommis sies werden als volgt voor gesteld: 1) Bijzondere Kommissie voor Sociale Zaken 2) Bijzondere Kommissie voor Nieuwbouw en Groot Onderhoud 3) Bijzondere Kommissie voor Eigendommen en 'Pa trimonium 4) Bijzondere Kommissie voor Financiën 5) Bijzondere Kommissie voor Betwiste Zaken 6) Bijzondere Kommissie voor het Personeel 7) Bijzondere Kommissie voor Rustoorden 8) Bijzondere Kommissie voor Bestellingen en leve ringen 9) Bijzondere Kommissie voor Ziekenhuisbeleid 10) Bijzondere Kommissie voor Ziekenhuisbeleid De Bijzondere Kommissie voor Sociale Zaken en deze voor Ziekenhuis moeten worden opgericht. De ande re moeten worden opgericht volgens de noodzaak. Wat de V.O.V. - Erembode- Leden van hel nieuwe OCMW (JM) gem aangaat is het zo dat Aalst zowat pilootstad is geweest voor wat de kon trakten met A.Z.Gent, Loke ren, Sint-Niklaas e.a. be treft. Het personeel zal buiten O.C.M.W.-kringen worden aangesteld. Op dit ogenblik werden 64 mensen aange worven. Oktober 1977 moet het personeel uitgroeien tot 100. Het voorziene totaal bedraagt 200 werkgelegen heden waarvan een 190-tal bestemd voor vrouwelijke werknemers. In de ligdagprijs is de «prijs van de K.O.O.wasserij» be grepen. Al wat meer moet worden gerekend of betaald valt ten laste van de Stad Aalst. De wasserij zoals die be staat in het ziekenhuis zal dan ook geen personeels- transformatie ondergaan. Immers zal hier het was goed verzorgd worden. Nu is het zo dat het «wasvo- lume» van een ziekenhuis bed groter is dan dat van een rustoordbed doch hier zou ook de suggestie ge daan worden om in de pri vaatwasserij van het zie kenhuis zelf de was te doen van onder andere het kin derdagverblijf, werkkledij stadspersoneel enz. Het ef- fektief van 18 werklieden in de wasserij en 3 stiksters (nieuwmaak en herstellin gen) zou dus behouden blij- pos ven. Op 26 april 1977 zal d(Ho nieuwe operatiezaal funkdaI tioneel worden. We mochSet: ten even de zalen binnei en buiten lopen en vernaP^ men dat alles met eigei middelen werd gereali seerd. In de periode 19 jun 1976 werd gestart en apri 1977 zijn de 4 operatiezaleiE^ gebruiksklaar. De gebouw j.ar struktuur van het hospitaavan kennende is dit een zwan3an opgave geworden waarbi wij alleen onze felicitatieè.o; kunnen voegen voor de reamei lisatie. Meer over de realisajmei tie van deze operatiezalei ter gelegenheid van de offilvan ciële ingebruikstelling K. De Naeye cel eek Lti Als we de cijfers zomaar mogen geloven, dan lijkt ook onze streek zich in '77 op te trekken aan de (weliswaar schuchtere) konjuktuur- herleving van de Belgische ekonomie. De jongste cijfers van het Gewestelijk Bureau Aalst van het Min. van Tewerkstelling en Ar beid en van de R.V.A. wijzen op een lichte opklaring op de arbeids markt, terwijl men op bedrijfsvlak in enkele sektoren lichte verbete ringen meent te kunnen waarnemen. AANTAL VOLLEDIG WERKLOZEN EIND FEBRUARI Ondanks alles blijft de volledige werkloosheid in onze streek een nijpend probleem. In het gewest Aalst noteerde men voor februari nog steeds 8.176 uitkeringsgerechtigde en arbeidsgeschikte volledig werklozen. Dit betekent een vermindering met 107 eenheden in vergelijking met januari 1977. Het totaal ligt evenwel nog 985 hoger dan twaalf maanden terug. Opmerkelijk is de uitgesproken terughoudendheid etVof onmoge lijkheid bij de vrouwen om weer aktief te worden. De cijfers zijn duidelijk: op een jaar tijd werden 950 vrouwen volledig werkloos terwijl men bij de mannen in februari '77 slechts 35 werklozen meer telde dan in februari '76. 't Aandeel van de vrouwen in de volledige werkloosheid blijft dus nagenoeg nog steeds 607c bedragen. De daling in februari '77 bedroeg amper 0,50 terwijl bij de mannen een batig saldo van 2,68 Tc werd opgetekend. De cijfers zijn de volgende: einde feb. 1977 verschil jan. 1977 verschil feb. 1976 M 3304 - 91 35 V 4872 - 16 950 T 8176 -107 985 Uit meer gedetailleerde cijfers blijkt bij de vrouwen dat de daling zich uitsluitend voordeed bij de zgn. normaal geschikten terwijl deze verbete ring in de totaalcijfers werd teniet gedaan door een toename in het aantal volledig werkloze, gedeeltelijk en zeer beperkt geschikten. Bij de man nen situeert de daling van de voll. werkl. zich zowel bij de normaal, gedeeltelijk als zeer beperkt geschikten. Inzake jeugdwerkloosheid merkt men een grotere daling nl. 5,34 of 12 eenheden. 2.341 jongeren (- 25 jaar) blijven evenwel werkloos. Zij maken nog ruim 28 van de totale volledige uitkeringsgerechtigde werkloosheid uitmaken. Naar verluid hebben zij ondanks alles dan toch de sterkste impuls gegeven aan de algemene daling. GEOGRAFISCHE SPREIDING Overlopen we nu even het vcrschijningsgebied van De Voorpost om de gekontroleerde volledig werklozen te situeren. Gemeente MVT Aalst Baardegem Erembodegem Gijzege m Herdersem Hofstade Meldert Moorse I Nieuwerkerken AALST Lede Overige LEDE Erpe Mere Overige ERPE-MERE GEDEELTELIJKE WERKLOOSHEID Het aantal gedeeltelijke werklozen zoals bekendgemaakt door de uitbeta- lingsinstcllingcn bedroeg in februari 1977 9.638 eenheden waaronder 4.828 mannen en4.810 vrouwen. Het aantal uitgekeerde dagen bedroeg in totaal 56.838. hetzij 20.329 voor de mannen en 36.502 voor de vrouwen VRAAG EN AANBOD De piaatsiugs werkzaamheden van de RVA zagen er in februari als volgt uit. Er werden 280 werkaanbiedingen (M 168; V. 112) genoteerd. Dit betrof vooral opdrachten voor bedienden (M. 12; V. 24). handlangers, plafoneerders, kleermaaksters en snijders enz. Er werden 225 plaatsingen gerealizeerd. Een belangrijk deel van de opdrachten blijven bijgevolg open staan voor maart. Voor de manni waren er 121 plaatsingen, voor de vrouwen 104. STAGES Eind februari waren 73 stages aan de gang (toename met 15) in bedrijven. 182 herstelwet-stages waren aan de gang. SEKTOREN Het is moeilijk om bepaalde tendensen in onze streek uit de situatie in pg( iu> •en !oo pol (iat verschillende sektoren te distilleren. Sommige sektoren ondervinden e< ircl lichte verbetering terwijl andere weinig of geen verandering beievei In de bedrijfstak «Cement en cementprodukten» is de toestand zo gixlaa als onveranderd. Ook in dc chemische sektor blijft alles ongewijzig a;l De firma Action Plastic Rubber te Erembodegem kent gedeeltelijl werkloosheid. In de metaalsektor is een algemene verbetering waar te nemen, i ez vooral in de kleine bedrijven (minder dan 20 personeelsleden). De vrat en aan geschoolde lassers is praktisch niet te voldoen. Een sterke verbeu110r ring is waar te nemen in de garagesektor. Een en ander schrijft men t< 'r~ aan het K Bvan 13.8.75 welke opleidingspremies zouden gezien h eci feit dat de opleiding van een nieuweling minstens zes maand duurt deze hypothese ondersteunen. In de voedingssektor blijft Amylum het zorgenkind. Zoals reeds enke en keren in dit blad geschreven, vreest men voor het ontslag van 2( arbeiders zo men op E.G.-vlak in het kader van de regularisatie van aai landbouwprijzen een bijkomende belasting zou heffen. Voor kort ha<esI den de landbouwministers hieromtrent een beslissing moeten nemen. I ^1 zaak is verdaagd en zal pas einde april beslecht worden. Dit uitst eui verheugt de vakbonden omdat naar verluid meer druk zal kunnen word;an uitgeoefend op de verantwoordelijke regeringsleden. Iets dat noodzakelijk is want intussen is duidelijk geworden dat minisl Lavens de betrokken N.V. niet op alle fronten wil verdedigen Voor de rest wordt er in de voedingssektor een lichte verbetering waa rer genomen ok ge eg< 599 822 1.421 24 24 48 121 230 351 18 41 59 27 33 60 54 98 152 42 28 70 63 72 135 95 130 225 .043 1.478 2.521 128 209 337 76 102 178 204 311 515 61 72 133 57 68 125 76 102 178 204 311 515 Dc textiel-nijverheid blijft klagen over onvoldoende aktiviteit en werkloosheid verbetert er niet op. Meest dramatisch geval is de zaï 0[ Teinturia te Aalst. Alles loopt langzaam maar zeker op het einde. Er veel werkloosheid, het bediendenpersoneel staat in vooropzeg. Sommnjc gen zijn of worden overgenomen door het nevenbedrijf Dinamic Vc^, pakking Benelux. Van voornoemde firma werden reeds voor febru; are grond verkocht terwijl in maart nog eens 100 are zouden mocti lt publiek verkocht zijn. Een en ander moet gezien worden binnen herstruktureringsplannen die de textielgroep Alsberghe-Van Oo ;|1( (AVO) aan dc regering hadden voorgesteld. Deze hoofdzakelijk do<;Irc Zwitserse aandeelhouders beleide groep heeft een saneringsplan ing< ;n diend waarbij 600 miljoen nodig werd geacht om het geheel uit moeilijkheden (men spreekt overkonkurrentieproblemen, hoge loncni hoge lasten) te halen. Het sociaal-ekonomisch kabinet heeft einde mat Jn (en na dc ontbinding der kamers, dus zonder kontrole van het Parlemer dit plan goedgekeurd. Vlaamse Streekekonomie verklaart hierbij vermijden dat zes fabrieken van AVO met gezamelijk 1.200 personeel leden zouden gesloten worden. Het addertje-in-het-gras is evenwel d 340 personeelsleden hierbij zullen moeten afvloeien en dat z «VLAAMSE- zetel zou moeten gesloten worden, Men zegt niet dewel maar gevreesd wordt dat het Teinturia wordt. De feiten wijzen alleszl !r(j in die richting Momenteel zouden in dit bedrijf zelfs geen honde Bcj werknemers tewerkgesteld zijn en het afvloeingsproces zou onverstoo .j, verder gaan y De toestand in de konfektiescktor lijkt lichtjes verbeterd te zijn. Vd het eerst sedert maanden zouden terug opdrachten binnenkomen H zijn vooral de kleinere bedrijven die zich tot dc R V.A. richten, omwil van de financiële tussenkomsten. Hoe lang dit nog zal duren is een opt vraagteken daar de betrokken firma's voor het volgende seizoen n< lni| geen orders hebben ontvangen De volledige werkloosheid is intusst jje toch al gedaald in deze tak. Nog even terugkerend naar de textielbranche. De firma Eutron die februari te Gijzcgem werd opgericht en tapijten zal vervaardigen is maart gaan produceren. Men belooft bij volle werking een personeel Ier bestand van 150 personen te bereiken. BESLUIT Algemeen gezien is het onmogelijk duidelijke verbeteringsneigingen; vinden. Voor de konfekticsektor Is het bvb. gevaarlijk te gewagen een verbetering daarop nationaal vlak nog steeds wordt geklaagd Opt m-, arbeidsmarkt keert men de rekord werkloosheid van december 1976 rug toe. Of deze verbetering zich zal doorzetten is nog lang niet zeke Duimen van wel 1 j Rene De Witl |jj|. :tl i atc de

De Voorpost | 1977 | | pagina 4