WERKGROEP PARK TERLINDEN ZET EISEN KRACHT BIJ R. VAN VAERENBERGH EN F. SONCK ONTVANGEN DOOR BURG. D'HAESELEER Woonhuis brandt totaal uit JURIDISCHE ARGUMENTEN NIET IN ORDE! Stad Aalst aanvaardt legaat dr. Sierens 6 - 8-4-77 - De Voorpost het brandweerentoeziasr ®n« n. ^CI Etie bedenkingen weer: het is een zaak waar privébelang in strijd komt met het openbaar belang. Als de burgemeester konsekwent is met de beleidsnota van de bestuurs- meerderheid, moet hij dit laatste boven het privébelang stellen. De werkgroep stelt vast dat dit hier niet het geval is. Een andere be denking is de volgende: waarom is de zaak zo belangrijk voor de bur gemeester? Vindt hij de zaak de moeite waard, of vindt hij ze be langrijk omdat hij vreest zich on populair te maken bij relatief veel mensen Tenslotte ergert men er zich ook aan dat men zelf de juri dische informatie moet leveren. Dit is in feite de omgekeerde we reld. De bewijslast komt niet toe aan de werkgroep. Om te eindigen, wees de werk groep erop dat zij zeker geen ge sprek weigert, maar dat het, dan wel moet gaan om -alternatieve oplossingen». -Informatiehebben we meer dan genoeg!» aldus de leden ervan. De bouwaanvraag zal ingehouden worden tot na de vakantie (in con- creto: tot na de verkiezingen). Op dat ogenblik zou de bewuste hea ring moeten hebben plaatsgevon den. Dirk De Pauw De juridische informatie die vrijdagavond aan de mensen van de pers doorgespeeld werd, loopt op verscheidene punten mank... Op dat ogenblik, alhoewel sommige zaken ons nogal eigenaardig in de oren klonken, beseften we dat niet onmiddellijk. Toen we echter in de loop van de week omtrent «die eigenaardig-klinkende zaken» ons licht gingen opsteken, kwamen we tot de bevinding dat ons voorgevoel ons niet bedrogen had. Wat loopt er nu precies verkeerd? 1De leden van de Werkgroep Park Terlinden hebben het over een BPA van 1965 voorde wijk Schaarbeek. Volgens onze informatie is erin 1965 geen BPA opgesteld. Wel in 1957, maar enkel en alleen voor het gebied tot aan de Boudewijnlaan, zodat het Etrimo- verkavelingsgebied er volledig buiten valt. 2. Art. 57bis, par. 4, van de Wet op de Stedebouw, geldt slechts voor gemeentewegen, of voor nieuwe wegen die door de gemeente overgeno men werden (rechtspraak). Nu is de bewuste weg nog steeds privé-weg, zodat het tegenar gument alleen al om deze reden geen zin heeft. 3. Ook nog om andere reden heeft dit argument geen zin: er werd in het bewuste artikel een uitzondering voorzien, uitzondering waarmee ten onrechte geen rekening gehouden werd, nl. er wordt in het artikel voorzien dat het niet van toepassing is bij overmacht. Nu is de faling van de groep Etrimo een geval dat onder het begrip «overmacht» ressorteert. Het feit dat er geen financiële waarborg geweest is, of dat de werken -niet volledig werden uitgevoerd, komt dus niet ter sprake. 4. De belangrijkste blunder was echter de term «herverkavelingsplan van 1976». Het ging inder daad niet om een plan tot herverkaveling, maar wel om een «wijziging van het verkavelings plan». Dat de terminologie enorm belangrijk is, bewijst het volgende: in het eerste geval is er inderdaad een openbaaronderzoek nodig, maar in het tweede geval echter helemaal niet! Dit verklaart dan ook de afwezigheid ervan. Dit onderzoek moet er trouwens ook niet komen wanneer er geen wijziging van de wegeninfrastruktuur voorzien is. En ook dit hier is hier niet het geval: de wegeninfrastruktuur blijft dezelfde! Wat tenslotte de bouwaanvraag betreft, kunne we mdedelen dat deze maandagochtend ingediend werd. De bouwvergunning zou echter tot na het paasverlof op zich laten wachten, en dit om reden van advies. Het spijt ons te moeten zeggen dat, juridisch gezien, de Werkgroep Park Terlinden tegen windmolens wil gaan vechten. Hoe dan ook, wat er ook moge gebeuren, één van de twee verkavelingsplannen zal uitgevoerd worden. Hier kan helemaal niéts meer aan veranderd worden. Juridisch bekeken, was de zaak in orde, tot en met... In onze editie van volgende week mag u over deze zaak nog meer gegevens verwachten. Dirk De Pauw TWEE PLANNEN Op het ogenblik bestaan er van het ganse opzet twee plannen. Het eerste verkavelingsplan dateert van 1965 en werd opgesteld door Etrimo. Het herverkavelingsplan daarentegen dateert van vorig jaar en werd uiteraard niet meer opge steld door de in het begin van de zeventiger jaren in faling ver klaarde Etrimo-groep. Tijdens de kontakten met schepen van Openbare Werken Jan De Neve, liet deze aan de werkgroep doorschemeren dat juridisch alles in orde was, o.a. omdat het BPA van 1965 voor de wijk Schaerbeek nog niet vervallen zou zijn. De werkgroep meent echter een tegenargument te bezitten in het art. 57 bis, quater, van de speciale wet op de Stedebouw en de Ruim telijke Ordening van 1970. Dit be paalt dat: indien een verkavelings plan de aanleg van nieuwe ver keerswegen. een tracéwijziging, verbreding of opheffing van be staande gemeentelijke wegen om vat, dan gelden bijkomende for maliteiten... (ten vierde) de ver gunning betreffende dergelijke verkavelingen vervalt indien de houder ervan, de voorgeschreven werken en lasten binnen de vijf jaar na de afgifte van de vergun ning niet heeft uitgevoerd, of in dien hij de vereiste financiële waarborgen niet heeft vervuld. Nu is de weg nog steeds een pri vé weg Een deel ervan werd op gekocht door de firma Mattexi. PROCEDL'REKWESTIE Om een herverkavelingsplan te la ten opmaken, moet uiteraard een speciale procedure gevolgd wor den. Voor de herziening van een plan van aanleg moet er eerst een K .Bkomen dat de herziening be veelt. Na het uitvaardigen ervan wordt dezelfde procedure als voor een gewoon plan van aanleg inge zet, d.w.z. na een voorlopige aan neming van het ontwerpplan door de gemeenteraad, onderwerpt het schepenkollege dit plan aan een openbaar onderzoek zowel door aanplakking als door een bericht in het Staatsblad en in drie kranten van het rijk (met een bedeling in de hoofdstad van de desbetreffende provincie, enz..) Daarna, en dit gedurende dertig dagen, ligt het ontwerpplan in het gemeentehuis ter inzage van de belangstellen den. Als er bezwaren of opmer kingen zijn, moeten deze tijdens deze termijn schriftelijk aan het KBS overgemaakt worden, en bij het proces-verbaal van sluiting van het onderzoek gevoegd wor den. Wat het K .Bbetreft, wist de werkgroep niet of dit er inderdaad geweest is, wat echter het open baar onderzoek betreft, wist ze pertinent zeker dat het niet inge steld werd. Schepen De Neve verklaarde te vens dat hij opdracht gegeven had alle kavels gelijktijdig en aangete kend te raadplegen over het her- verkavelingsontwerp. In een brief van 26 mei '76 echter, berichtte notaris Wambacq als gevolmach tigde van de NV Etrimo onder concordaat aan de voorzitters van de raad van beheer van de twee residenties, dat de aanvraag tot wijziging van het plan van '65 reeds goedgekeurd werd door 14 van de 17 kavels. Het is dus duide lijk dat er aan de opdracht van schepen De Neve voor -een gelijk tijdige raadpleging» geen gevolg gegeven werd.Bijgevolg was de brief in feite geen raadpleging meer, maar gewone informatie' HANDTEKENINGEN Ook wat de handtekeningen be treft. moeten we vaststellen dat de zaak niet waterdicht is. Volgens notaris Wambacq keurden 14 van de 17 kavels (hetzij meer dan de 3/ 4) de zaak goed. Doch men komt tot dat getal 14 op een heel eige naardige wijze. De h. De Lathau- wer verwierf op 16 december '76 de loten 14 tot en met 17De h. De Croock verwierf op 17 juni '76 lot 11Wanneer men weet dat er per lot één stem aan verbonden is, dan beschikken beide heren tezamen over vijf stemmen. Nu rijst de vraag of beide heren rechtsgeldig hun stem konden geven op een ogenblik dat ze nog geen eigenaar van hun lot(en) waren (d.i. vóór 26 mei '76)?! We denken van niet... LEEFMILIEU Technisch en stedebouwkundig zou het plan van '76 een verbete ring zijn van '65. Dit wordt echter betwist door de werkgroep. Eerst en vooral is de oppervlakte kleiner geworden, omdat een gans perceel uit het pakket gelicht werd. Verder zijn de sportvelden die in het plan van '65 voorkwamen, uit het plan van '76 verdwenen. Het gevolg hiervan is dat de residentie Vale rius De Saedeleer geen m2 groen meer heeft. Aan de achtergevel is er nog wel groen, maar men zou verplicht zijn dit te vervangen door parkeer gelegenheid. In het plan van '76 worden tenslotte zeven buildings voorzien, terwijl er in '65 maar vijf gepland werden. Een andere klacht is de onaange paste infrastruktuur. De hoofd- baan verkeert in slechte staat, is te smal om het steeds toenemende verkeer degelijk te verwerken, en zou in de toekomst dan nog de rol van trechter moeten vervullen. De Raffelgemstraat tenslotte zou dan het verkeer van vijf buildings naar de Ringlaan moeten voeren... Verder wijst de werkgroep Park Terlinden erop dat het plan een papieren plan is, d.w.z. ongeloof lijk duur en vooral niet realiseer baar. Een groot aantal technische problemen, met als belangrijkste de onmogelijkheid om onder gronds te bouwen wegens de slechte bodemgesteldheid, staan de realiseerbaarheid in de weg. STADSBESTUUR Uiteraard is de werkgroep met haar problemen naar het stadsbe stuur getrokken. Tevreden is men echter allerminst. Uit kontakten met schepen De Neve bleek dat deze 'de hoogbouw spijtig vindt, en het niet meer zou toestaan, maar dacht dat juridisch alles in orde was. Burgemeester D'haese- leer speelt ook een belangrijke rol: hij heeft immers de zaak tot zich getrokken, en dit omdat hij ze uit erst belangrijk acht en ze zelf wil onderzoeken. De leden van de werkgroep halen vier zaken aan: 1de burgemeester had kontakt met De Lathauwer en architekt Van Herreweghe, en er werd hem een mooi plan getoond met veel groen en met «mooie kleuren». 2. de burgemeester zal alle betrokken partijen voor het schepenkollege brengen en op basis van deze hea ring zal het dan beslissen, 3. de burgemeester wil zelf scheidsrech ter spelen, 4. tenslotte wil de bur gemeester dat de werkgroep de zaak zelf juridisch zou onderzoe ken... De werkgroep is niet tevreden met de gang van zaken, en geeft enkele Vorige vrijdag hield de werkgroep Park Terlinden, in het kader van haar strijd tegen het mogelijk oprichten van zeven nieuwe buildings, een tweede perskonferentie. De werkgroep, bij monde van mevr. Nijs, en de hh. Vaeyens en D'haenen, had het vooral over de juridisch-technische kant van de zaak. Leden van de Werkgroep Park ter Linden. (SJ) In de volkrijke buurt van de Mijl- beekse Langestraat brandde op woensdag 30 maart een woonhuis totaal uit. Vrijwel niets dat nog zou kunnen gebruikt worden bleef gespaard. Het echtpaar Aelbrecht, Roger Aelbrecht en Paula Aelbrecht, ei genaars van het woonhuis (nr., 170) met de erachter gelegen kip penslachterij RoPa (Roger-Paula) zit, zoals bij vele leden van de familie Aelbrecht, het «polieren» in het bloed. In hun slachterij die was uitgegroeid boven het niveau van een familiaal bedrijf werkten dan ook niet minder dan zeventien personeelsleden. Toen woensdag rond 11.30 u de baas even uit de slachterij het bu reel dat uitzicht geeft op de wo ning binnenwipteomte telefoneren zag hij verdachte rookpluimen bo ven de woning. Een vlug onder zoek bracht hem tot de ontstel lende konstatatie dat er een gewel dige brand was uitgebroeken waarvan te voorzien was dat er maar weinig tegen te doen zou zijn. Telefoneren van in het woonhuis (in het kantoor stond een «bijpost») ging al niet meer, de leiding was reeds defekt door de vlammen. Ter hulp snellende buren alarmeerden dan ook zelf de -900» en dit juist te 11.35 u. Op dat ogenblik waren de pom piers juist klaar met de bestrijding van de brand in Amylum, hadden alles ingerold en waren reeds op de terugweg, I wagen althans, naar de kazerne. In hun wagen alle Aalsterse brandweerwagens zijn radiofonisch uitgerust ontvin gen ze de oproep en, juist geko men aan de kapel van de Werf op terugweg naar het arsenaal, draai den ze in plaats van links dan maar naar rechts af over de St.- Annabrug zodat ze in een rekord- tijd, de adjudant die ons zo ge willig informatie verstrekte sprak nauwelijks één minuut reeds te 11.36 u ter plaatse waren. Aan blussen scheen alvast niet meer te denken, enkel vrijwaren van aangalende huizen waarbij ge lukkig werd vastgesteld dat er een gangetje van enkele tientallen cen timeter bestond, genoeg om het de spuiters te helpen mogelijk maken de aanpalende gebouwen te vrij waren. Dat niemand de brand had opge merkt niettegenstaande het feit dat het gezin Aelbrecht vier dochters telt, is begrijpelijk als men weet dat beide ouders ingeschakeld zijn in het bedrijf en dat de kinderen, vier dochters, 18 en 16 jaar oud intern en 10 en 9 jaar oud half- intern zijn in het Instituut te Gijze- gem. Het woonhuis bestond uit een li ving, keuken, winkel, badkamer en vier slaapkamers. De brandweerlui konden de oor zaak van de brand niet vaststellen doch het parket dat ter plaatse af stapte is formeel: oorzaak is een kortsluiting waarschijnlijk ont staan door de elektrische kachel waarbij een knoop aanstond. Een pomp waarmede zou kunnen geblust worden is wel aanwezig in de plukkerij doch om ze aan te sluiten voor het woonhuis was te veel tijd nodig en bovendien was uiteraard ook de elektrische leiding reeds defekt. Toen de pompiers aankwamen met hun eerste wagen stond het Het ligt in de bedoeling van de Heer Burgemeester door -ontvangs ten ten stadhuize» zoals deze van de Ajuinboer en de Heren Remi Van Vaerenbergh en Francois Sonck de mensen te feliciteren voor hun persoonlijke inzet en inspanningen op allerlei gebieden, het stimuleren van de werkkracht en de inspanningen in verband met het behalen van diploma's, brevetten. Kapitein Louis De Naeyer verving Kommandant De Vidts tijdens deze ontvangst. Kapitein Remi Van Vaerenbergh en Sergeant Fran cois Sonck ontvingen beiden het brevet van «Technikus Brandvoor koming». EEN BRANDWEER ONDERONSJE Na de verwelkoming werd er le zing gegeven van een schrijven van Minister Michel nog gericht aan de Burgemeester van Erem- bodegem. Kapitein Van Vaeren bergh en Sergeant Sonck ontvan gen hiermee het Brevet van Tech nikus Brandvoorkoming. Hiervoor moeten de deelnemers ofwel 3 weken daglessen ofwel de lessen volgen gedurende 12 week-ends. Het gaat hem om les sen die een initiatie geven in de brandpreventie. Kapitein De Naeyer somde een reeks punten op waarmee moet worden rekening gehouden bij nieuwbouw en bij de kontrole van openbare gebouwen, ja zelfs bij de bouw van gewone burgershuizen. beveiligde traphal. bereik baarheid van de verschillende plaatsen. veiligheidskleppen, brandblusleidingen, brandvrije deuren half uur) trapbreedte, goedgekeurde bouwplannen i.v.m. deze preventie enz... Jammer genoeg kon op dit gebied in Aalst nog niet te veel worden gerealiseerd. Burgemeester D'haeselecr en de brandweerlie den deden een oproep tot de café bazen en uitbaters van dancings om hun respektievelijke bedrijven tegen volgende karnaval aan de vereiste normen te doen beant woorden, daar er anders wel eens onaangename maatregelen zouden moeten getroffen worden. Kapitein Van Vaerenbergh dankte voor de ontvangst, dankte al zijn medewerkers voor hun inzet om het arsenaal- Erembodegcm zo piekfijn op punt te houden, dankte om de vriendschappelijke samen werking met Arsenaal-Aalst en sprak de wens uit op deze basis te Op 3 augustus overleed te Aalst de goed gekende dr. Sierens. Heel onverwacht werd de stad een fantastisch geschenk aangeboden. Het geschenk was een legaat dat alles bij elkaar een waarde verte genwoordigt van om en bij de zes en een half miljoen frank. Het le gaat dat de erflater, dr. Sierens verleende aan de stad Aalst bestaat uit vijf schilderijen van onze be roemde stadsgenoot Valerius De Saedeleer. Het eerste schilderij stelt een grote boerderij in de win ter voor, meet 185x126 cm en da teert uit 1926. Het tweede schilde rij is een beeld van de Leie. dateert uit 1905 en meet 110 x80cm. Het derde kunstwerk stelt lente te Tie- gem voor. dateert uit 1908 en meet 11 x 109 cm. Het vierde schilderij geeft een Lcicbocht weer. dateert uit 1904 en meet 11 x 105 cm. Het vijfde en laatste schilderij is geti- jl lb J :rt ach teld: «Zomer te Etikhove Dit legaat onder bijzondere ti werd echter gekoppeld aan bijl mende voorwaarden: dr. Siei wenste dat deze schilderijen pla zouden krijgen in het Ol Hospitaal, en dit in een nieuw h; te richten Valerius De Saedele zaal. «dr. Sierenszaal genaamt ')i Uiteraard zijn er ook onkosten J verbonden: de stad moet de r< stratierechten betalen. Dd mogen verder werken. Toen Luitenant Van Vaerenbergh (Chef van het protokol Stadhuis Aalst) het groepje mocht vervoe gen begon het brandweerondcr- onsje voorgoed. Kwinkslagen en ernstig redeneren kruisten me kaar, de burgemeester vouwde de De heren F. Sonck en R. Van Vaerenbergh tijdens de ontvangst op het stadhuis, naar aanleiding vt behalen van het brevet van technikus brandvoorkoming. (SJ) trikoloren band op en de paar gl (crr zen schuimwijn die volgden kerden De afgebrande woning van de familie Aelbrecht. (JM) hele huis reeds in lichtelaaie. Even later kwam dan nog een tweede wagen uit het arsenaal zelf en ach teraf nog een derde met aanvul lend personeel. Tot 17.15 u bleef een brandweerploeg ter plaatse voor de nablussingswerken De schade, wel door verzekering gedekt, is zeer aanzienlijk en I gezin zag een deel van de vrui fn h ten van zijn noeste arbeid1 in vlammen opgaan nog aan.

De Voorpost | 1977 | | pagina 6