WATER TE AALST FINANCIEEL ZUIVER FINANCIËLE TOEKOMST VOOR HET WATER NIET MEER ZO ZUIVER? :RANS DE NEVE IS NIET MEER NACHT VAN DE K00STRAAT JEUGDVERANTW00RDELIJKEN VRAGEN HEARING INZAKE VORMING JEUGDRAAD De Voorpost - 8^t-77 - 7 Het Bedrijf voor Waterbedelingvan de stad Aalst maakte zijn jaarverslag 1976 bekend: de "Dienst jaarrekening 1976". Het is een dokument dat uiteraard vol cijfers staat, maar waarin we het vooral verheugend vinden dat de cijfers die het eindresultaat uitdrukken geen rode cijfers zijn. Een plekje blauwe lucht in een hemel die boven onze stad hier en daar nogal financieel bewolkt is. De dienstjaarrekening van het Be drijf voor Waterbedeling, dat ver leden jaar 1 jan.) vijftig jaar be stond. werd ingeleid niet een korte hulde aan het Kollege van Burge meester en Schepenen. «Het ver leden was goed. de toekomst hoopgevend" Een gerechtvaar digde tevredenheid klimt hier on verholen door de zin heen. Men kan niet anders dan wensen dat deze hoop ook dit jaar in de verlies- en winstrekening zal be vredigd worden. De waterbede- lingsdienst in klein-Aalst was fi nancieel gezond. Hopelijk vloeit de waterige winst van het vroeger klcinstedelijk- bedrijf niet weg in die grote plas die Aalst gewor den is. Afdelingschef H. Lievens besloot het verslag (we hopen wat vooruit) door eveneens zijn tevredenheid uit te drukken over het behaalde resultaat. Ook hij dankte de perso neelsleden, en vond dat de inge slagen weg moest verder bewan deld worden. Ook in de toekomst moest men oog hebben voor een stevige en systematisch werkende dienst. Een steeds grotere deskun digheid. een meer bedrijfsckono- mische geest, en een verder door gedreven specialisatie zou van het personeel verwacht worden, waardoor niet alleen de belangen van het bedrijf, maar ook die van de abonnementen zouden gediend zijn. In het verslag zien we dat het be drijf de boeken afsluit met een netto winst van bijna 2,8 miljoen frank. Wanneer we even het rcn- tabiliteitskoëfficiënt becijferen, mogen we gerust stellen dat het bedrijf gezond is Het heeft een hoog rendement: 93 zonder In- lerstoom. en 95 met Interstoom. Er loopt dus weinig water verloren in Aalst! Het bedrijf plaatste in 1976 221 nieuwe watermeters (to taal 16.136). Dit komt neer op een vermeerdering van 910 meter van het hoofdnet dat in totaal 153„5 km lang is (de bevolking daalde met 564 inwoners). De maatschappij kocht in 1976 3.472.948 m3 water aan, en ver kocht er 3.299.315 m3. De aan koop vermeerderde tegenover 1975 met 3,86 de verkoop met 6.69 Per m3 verdiende de maatschappij gemiddeld 62 cen tiem. Zij kocht het water aan voor 12 F per m3 en verkocht het aan 12 F per m3 tot 12 m3 verbruik Vanaf 12 m3 bedroeg de prijs 18 F. Dit zal nu veranderen, uiteraard ten laste van de verbruiker. De prijs voor één m3 water zal voor taan 25 F bedragen (zie voorstel tarieveh 1977). Boeiend is, naast de verlies- en winstrekening (uiteraard) ook de exploitatierekening. Dit loopt van de aankoop van water (voor bijna 42 miljoen in 1976!) over personeelskosten tot herstel van bestrating. De ontvangsten waren ook niet gering. Partikulieren ge bruikten uiteraard het meeste wa ter (voor bijna 20 miljoen frank). Daarna volgt de verkoop aan de nijverheden (16 miljoen) gevolgd door de verkoop aan de «Interva- peur» (bijna 14 miljoen). De openbare besturen waren in ver houding bijzonder op netheid ge steld want zij namen voor 5,5 mil joen frank water af! In die rekeningen vindt men dan natuurlijk ook becijferd wat men uitgeeft aan en ontvangt voor uit gevoerde werken. Het vermelden waard is ook het feit dat de aktiva van de maat schappij met 8,27 herwaardeerd werden. Die aktiva bedroegen op 31.12.76 dan toch meer dan 95 miljoen. De grootste posten hierin zijn: het buizennet, dat bijna 40 miljoen vertegenwoordigt, de ge plaatste tellers (meer dan 18 mil joen) en de watertoren zelf die meer dan 16 miljoen waard is. Maar genoeg cijfers. De dienstjaarrekening 1976 die 49 bladzijden telt, is wei heel duide lijk. dat moet gezegd. Ook de cij fers van 1975 zijn erin vermeld. zodat men gemakkelijk vergelij ken kan. De netto winst was wel niet zo hoog als in 1975. Maar de onkosten lagen in 1976 ook mer kelijk hoger. De vraag is nu maar wat de evolutie van de waterdienst zal zijn in groot-Aalst. Hopelijk blijft het bedrijf met winst w erken. Afwachten maar! VOORSTEL TARIEVEN 1977 1. Waterverkoop: a) vast recht: 40 F per maand per abonnent of 480 F per jaar. b) verbruik: 25 F per m3 eerste 10.000 m3 per maand 25 F 15.000 m3 p.m. 23 F 20.000 m3 p.m. 20 F rest m3 p. m.= 18 F. c) interstoom: eerste 10.000 m3 per maand 25 F 15.000 m3 per maand 23 F 20.000 m3 per maand 20 F rest m3 per maand 18 F 2. Kortingen: Op voorlegging bewijsstukken 150 F voor: gepensioneerden (WIGW) grote gezinnen (3 kinderen ten laste) gehandikapten (65 3. Huur watermeters: a. gewone watermeters:o 13 en 20: 18 F per maand b. watermeters o40/ 13: 160 F per maand c. watermeters o 60/ 13180 F per maand d. watermeters o 80/ 20:200 F per maand e. watermeters 150/ 40: 220 F per maand f. watermeters o 200/ 40: 240 F per maand 4. Diversen verplaatsingen werkman: 200 F. meternazicht proefbank: 750 F gewone diameters: 13 en 20: 500 F Bnhukcnd op het jaarverslag van het Bedrijf voor Waterbedeling te ■Aalst, dat zeer gunstige resultaten liet zien, sprak oud-schepen van Financiën Etienne Bogaert toch zijn vrees voor de toekomst uit. Tot nog toe liet de stedelijke wa- fcrdicnst een stijging van rende ment zien, hoewel de kosten, vooral de personeelskosten, ge voelig de hoogte ingingen. Het waterverlies kon evenwel worden aar gl verminderd. De stedelijke water- in wa iienst was echter financieel ge- iziastzontl (z'e elders in dit blad). Het is de overtuiging van de heer Etienne Bogaert. dat daar nu ver lering in komen zal. en jammer genoeg in negatieve zin. «Klein- Aalst» werd immers ingeschakeld n de Tussengemeentelijke Maat schappij voor Waterbedeling TMVW) waaronder de vroegere andgemeenten ressorteerden. De xploitatie daar was (en is) even- vel merkelijk duurder. Het water al dus meer gaan kosten aan de lein-Aalstcnaars. die nu het te- ort van de exploitatie van de Êelgemeenten mee moeten dra gen. (Hogere abonnementsver goedingen. bijvoorbeeld). Deze hogere prijzen worden de «oud- Aalstenaar» dus opgedrongen. Ook zonder hogere exploitatiekos ten zou het water al in prijs stijgen aangezien de aankkoopprijs van het water sterk is gestegen. Voor de maatschappij zelf echter mag dit geen reden van verlies zijn. aangezien die verhoging toch wordt doorgerekend aan de ver bruiker. De duurdere exploitatie elders is volgens de heer Bogaert een kwes tie van beheer, (te hoge perso neelskosten. bijvoorbeeld) De wa terdienst in Aalst zelf werd uitste kend beheerd. Aalst had trouwens één der goedkoopste tarieven. Nu valt de regie echter onder het fi nancieel beheer van Groot-Aalst. De prognose van de heer Bogaert is dat de winst onvermijdelijk zal t)p 2 april 1977 werd de Heer Frans De Neve ten grave gedragen. Na ken kortstondige ziekte is deze grote bezieler van de Syndikale mer der Meester Behangers-Meubel- en Woningstoffeerders van s heengegaan. Hij was titularis - Erevoorzitter van het syndikaat. lekretaris van het Nationaal Verbond en Ere-Secretaris-Generaal jan het Europees Verbond. gewestelijk vlak, op nationaal Europees vlak was de syndikale imcr een begrip geworden mede ir de persoon van de Heer Frans Neve. Op 27 jarige leeftijd olgde hij zijn vader op als be- uurslid. Een dynamische visie en !n vooruitstrevende aanpak van e mogelijkheden en de aktuele "J c roblemen van de Kamer bezorg- vrul :n hem al spoedig het vertrouwen e e in iedereen en meteen het voor- Iterschap van de Kamer, p nationaal en Europees vlak leef hij niet lang een onbekende i zijn aktiviteitcn op meerdere jernationale kongresscn resul- 'C"erden in zijn benoeming tot idere ti Skretaris-Generaal in Eoropees aan bijl irband, Deze enorme werk- r. Siert ®cht, de inzet, de rijke verdicn- ijen pla tn van de Heer De Neve werden iet Ot *>r de Kamer naar waarde ge- i nieuw 'laI en de Heer De Neve ontving sacdele Groot Juweel van de Kamer. :enaam<kollega's en vrienden hoop- Icostenj 1 dat hij dit grootste ereteken it de re 8 lang zou mogen dragen. Het |l geen twijfel dat zijn heengaan DB een grote leemte nalaat in de krin gen die hem zo goed gekend he- ben. De zee bloemen en de enorme op komst van de meevoelende men sen mag dan een kleine maar op rechte troost zijn voor de familie en de vrienden. K. De Naeyer Vorige zaterdag werd de nu reeds traditioneel geworden - Nacht van de Koolstraat» ingericht. Opnieuw was de feestzaal van het VTI het toneel van een voor velen te lange nacht van dans, drank en plezier... Ter gelegenheid van het feest van toch wel één der belangrijkste de kenijen van de stad waren er heel wat vreemde delegaties komen opdagen, o.a. het Halfvastenko- mitee van St.-Gillis Dendcrmonde 'met hun prins Jules I, de Leedse Kalveren, de Orde van de Hovaar dige Boer. prins Jempi I en keizer Padova uit Lede. en nog vele an deren. U iteraard wareit er ook heel wat prominenten uit onze stad. o.a. de voorzitter van ons nieuw feestkomitee Frans Wauters. de deken van de Prinsen caemere Si mon D'Hondt en andere oud prinsen, verder ook nog Marcel De Bisschop, ajuinboer en prinses. Bierprins Bruno, de voor zitter van het OCMW Martin Van der Speeten. en last but not least Mare Galleen schepen Hooghuys. Op het ogenblik dat de klok van 2 naar 3 moest verzet worden, wer den door Prins Edy en Bloemenfee Gilly (in een prachtig Vietnamees bloemenkleed dit voor de mo desnoeperseen aantal verdien stelijke personen van de dekenij gehuldigd. Tenslotte stelde Edy de eerste kandidaat Prins Karnaval '78. de h. Ignace Mees. voor (ingeval teller goed werkt) vervanging watermeters - (be vroren of verbrand): 750 F. hernieuwing verbroken lood- verzegeling: toevallige: 200 F kwaadwillige: 500 F. 5. Aansluitingen: aansluitingen alle diameters: aan de kostende prijs herneming abonnement: 200 F. 6. Waarborgen: gewone diamet jüQ F hogere diameters: 2.000 F. 7. Net uitbreidingen: op openbare weg: volledig op kosten regie indien per 40 m hoofdleiding één nieuwe aanslui ting wordt gerealiseerd. op private verkavelingen: vol ledig ten laste van de aanvrager 8. Hydranten: Voor de openbare en de private brandmonden: vergoeding 1.450 F per brandmond en per jaar. De tarieven onder nrs. 3 - 4 - 5 - 6 - 8 zijn gekoppeld aan het indexcij fer van de kleinhandelsprijzen. Herziening één maal per jaar. Wilfried Lissens Pierre Meganck overleed op 27 maart 1977Zaterdag 2 april werd hij ten grave gedragen. Pierre Meganck was oudstrijder 1940-45 en reserve-kapitein. In het dagelijkse leven was hij beheerder van de NV. Algemene ondernemingen P. Meganck. ere voorzitter van de Rechtbank van koophandel te Aalst, ere-voorzitter van de Federale Verzekeringen en ere-voorzitter van Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers en van de Vereniging van Algemene Aannemers van Openbare en Private Werken in het arrondissement Aalst. Hij was ook afgevaardigde beheerder van het sociaal en fiskaal sekretariaat Sofiska. Pierre Meganck ontving tijdens zijn leven verschillende Ridderorden, was stichtend lid van diverse beroeps - sociale - en kulturele verenigingen. Langs deze weg bieden de direktie en de medewerkers van De Voorpost aan de achtbare familie hun oprechte deelneming aan. (JM) In De Voorpost van 25 maart jl. hadden we het reeds uitvoerig over de ontevredenheid die sommige verantwoordelijken van (hoofdzakelijk kristelijk geïnspireerde) jeugdgroeperin- gen koesteren i.v.m. de plannen van schepen Monsieur inzake het vormen van een jeugdraad. In feite is de vergadering die hieromtrent op 30 maart doorging, niet in alle opzichten geslaagd te noemen. dalen. Dc oud-schepen van financiën toonde zich anderzijds ook verrast niet te zijn uitgenodigd op de fi nanciële kommissie. Deze zaak is daar trouwens niet aan bod geko men, zoals dat hoorde. De Ge meenteraad heeft het voorstel voor de tarieven in 1977 aangenomen. Maar het is evident dat in de ge meenteraad over dergelijke zaken niet méér dan summier kan gehan deld worden. Het is een kwestie die tot de financiële kommissie behoort Door dit niet in deze kommissie te behandelen, heeft het stadsbestuur niet alleen een kans gemist om meer duidelijk heid te brengen, aldus de heer Bo gaert. maar hadden de nieuwe le den die Aalst nog niet voldoende kennen, ook niet de gelegenheid zich beter in deze zaken in te wer ken. De nieuwe tarificatie was trouwens een reden te meer om dit wel te doen. W.L. Van bij het begin van dt vergadering leek in de Ma delon dat de initiatiefne mers met moeite ginger slagen in hun opzet om een «keiharde» motie te formu leren en te laten goedkeu ren om schepen Monsieur en zijn jeugdsekretaris Gui- do Moens tot koerswijzi gingen aan te zetten. Voor eerst was er de vrij magere opkomst (geen dertig men sen) vanwege de jongeren. Tweedens, de betrokken schepen en de sekretaris blonken uit door hun afwe zigheid (de eerste had trou wens gemeenteraad) zodat een dialoog uitgesloten was; iets dat de organisato ren vooraf konden weten en trouwens wel wisten. Vier- dens leek het alsof bepaal de jongeren in hun aanwe zigheid een konfrontatie- middel zagen met de gast heren- de meesten onder hen waren vooraanstaande figuren uit de uitgetreden C.A.R.J. (men vernoeme voorzitter André Helin, Guy Vandenberghe en Godfried De Rauw)- met wie zij inza ke jeugdbeleid nog steeds een robbertje uit te vechten hebben. Resultaat: een nogal heterogene gespreks groep, veel dubbelzinnige uitspraken en een flauwe motie. WE HERHALEN NOG EVEN DE POLEMIEK In zijn schrijven van 10 maart 1977 aan de verant woordelijken van de organi saties voor leuodvorming te Aalst drukte de schepen van Sport, Jeugd en Vrije Tijd de wens uit de brochure. «Handleiding voor gemeen telijke raden voor kuituur en kulturele vrijetijdsbeste ding» als richtingsaange- vend te gebruiken bij de vorming van een nieuwe jeugdraad. In een kontakt- name met hem verklaarde hij ons dit te doen uit be wogenheid om een pluralis tische raad te vormen waar in eenieder rechtmatig aan bod zou kunnen komen. Dat men inzake plaatselijk en regionaal jeugdwerk nog geen dekreet voor handen heeft vond hij geen bezwaar en al bestaat er geen ver plichting om de voornoem de brochure te gebruiken, vond hij het gebruik ervan toch opportuun. Niet iedereen schaarde zich achter zijn standpunt. Voor al binnen de kring van de oud-CARJ-leden gingen stemmen op om tegenvoor stellen te formuleren. Strui kelblok leek vooral het feit dat de handleiding waarvan sprake stipuleert dat de or ganisaties met verscheide ne plaatselijke afdelingen, maximaal zeven vertegen woordigers mogen afvaar digen. Stelregel is buiten deze gevallen dat elke van pakweg de scouts, de chiro e.a. de organisaties nomi naal slechts zeven zetels zullen tellen terwijl er bvb. vijftien plaatselijke afdelin gen zijn. In de geest van de handleiding wil men hier door vermijden dat minder sterk georganiseerde orga nisaties in hun meningsui ting (bvb. bij stemmingen) automatisch zouden ver smacht worden. De Katholieke Jeugdraad heeft daar op 20 november '76 tijdens een hearing met de Nederlandstalige Jeugd raad. reeds impliciet verzet tegen getekend. Er werd im mers o m. gesteld dat de lokale groepen of afdelin gen door één kandidaat door de groep voorgedragen en benoemd door het sche penkollege, zouden moeten worden vertegenwoordigd. Het is deze strekking die men op 30 maart in de Ma deion -weliswaar mooi in gekleed met een overstel ping van allerhande infor matie- heeft willen door drukken. MINDERHEID WORDT MEERDERHEID Nadat André Helin, gewe zen voorzitter van de CARJ en van VEJA. de mogelijke alternatieven inzake jeugd raden had overlopen, nam Guy Vandenberghe het woord. Het is niet de eerste keer dat Guy in dergelijke aangelegenheden van A.He lin de hoofdbrok voor zijn rekening mag nemen. Men herinnere zich het jaarver slag van de CARJ op de dag van de officiële opening van het jeugdsekretariaat-zon- der-sekretaris. Vooreerst merkte hij op dat schepen Monsieur elk kontakt met de basis vlucht, dat er voor alsnog officieel geen enkele struktuur bekend is ge maakt en dat er vragen rij zen wat betreft het kort op mekaar versturen van twee gelijkaardige formulieren maar de plaatselijke jeugd organisaties. Men herinnere zich dat de groeperingen werden aangeschreven in het kader van de «admini stratieve inschakeling» en dat men hiertoe een enque- te wou voerenVolgens Guy Vandenberghe is het twee de vragenformulier verschil lend van het eerste wat be treft de vraag óm politieke of ideologische kleur te be kennen. Het is volgens spreker al te duidelijk dat men «informatie wil krijgen om aan de hand hiervan een struktuur te bepalen en bin nen die struktuur-die eigen lijk al vast staat- de stem menverdeling te kennen». Bedoeld werd dat verschil lende berekeningen moge lijk zijn en dat men van een meerderheid een minder heid wil maken e.o.». Wie meerderheid eigenlijk is werd nooit expliciet ge zegd, maar zeker is dat men de kristelijk geïnspireerde groeperingen bedoelt. Spreker merkte verder op dat het stemrecht moet ver deeld worden op basis van objektieve normen. YJaar wordt immers rekening ge houden met het aantal le den en het aantal aktivitei- ten. In het vooropgestelde systeem zullen bepaalde le den van de jeugdraad ver schillende afdelingen moe ten vertegenwoordigen. Kunnen zij dat wel, kunnen zij beslissen in naam van verschillende mensen of groepen? Wel nee, zo be sloot spreker, de jeugdraad zal geen inspraakorgaan zijn en bovendien blijkt de struktuur ervan zelfs volle dig te verschillen van een struktuur op een anaer uu- mein, m.n. de sportraad. Tot slot voegde Guy Van denberghe hieraan toe dat de jeugdraad (die volgens hem pas einde dit jaar ope rationeel kan worden) de trein van het vijfjarenplan dat in januari '76 in voege treedt zal missen omdat dan alles reeds lang op pa pier staat. Ook hier dus geen medezeggingsschap van de jeugd en bijgevolg een bijkomend argument om de samenstelling van de jeugdraad zo spoedig mo gelijk te laten gebeuren. André Helin pikte hierop in en betreurde dat zij via de pers (bedoeld werd ons ar tikel van 25/3) moest ver nemen welke data er nu reeds zijn vooropgesteld. We brengen ze even weer in herinnering: het is de be doeling tegen half-juni over te gaan tot een eerste alge mene vergadering en tot het samenstellen van een be stuur; na de vakantiemaan den zou het geheel dan ef- fektief operationeel moeten zijn. HEARING GEVRAAGD Tijdens het debat dat hierop volgde bleek de sprekende minderheid niet op alle pun ten akkoord te gaan met de opmerkingen die werden geformuleerd. Men kwam dus ook niet tot de verhoop te eensgezindheid om het gebruik van de handleiding in een motie af te keuren. Wel werd eenparig besloten op te komen voor meer en konkretnr informatie vanuit de stad. Men wenst dat of ficieel kenbaarheid wordt gegeven van de plannen. Verder wil men de jeugd raad reeds op 1 mei zien starten. Tot slot verwacht men van de schepen dat hij inzake het oprichten van de raad nog voorheen een hearing zou organiseren waarin openlijk van gedacht kan worden gewisseld. ADEKWAAT JEUGDBELEID NOODZAKELIJK Welke de struktuur nu ook worden, een vaststelling: staat als een paal boven wa ter. De jeugdraad van mor gen moet deze keer werke lijk een spreekbuis worden voor alle bewogen (en niet- bewogen) jongeren. Zij moeten zich er duidelijk ver tegenwoordigd zien, weten de op welke wijze en met welke drukkingsmiddelen om werkelijk wat in de pap te brokken hebben. Niet zo maar een groepje gepara chuteerde deskundigen maar werkelijk de vertegen woordiging van de basis, de volwassenen en verant woordelijken van morgen met hun politieke, ideolo gische en filosofische over tuigingen en twijfels. Sche pen Bogaert eens zeer ge prezen schepen van finan ciën en tevens schepen van jeugdbeleid, heeft toen hij het weliswaar waardevol initiatief nam een jeugdraad te stichten en deze CARJ te noemen, wellicht geweten dat zijn jeugdraad niet als definitieve en waterdichte formule de geschiedenis kon trotseren. De tijd is aangebroken om de kompe- tente en werklustige men sen uit het oude CARJ plui men toe te gooien, voor zichtig te zijn met de ande ren en met een nieuwe lei te herbeginnen. En dit, in alle openheid en vanuit de vaste overweging dat en a-poli tiek en een pluralistisch jeugdbeleid kan bijdragen tot een meer tolerante en gezondere maatschappij dan deze van nu. Dit begint bii het verbreken van de hui dige atomistische vizie in zake jeugdproblematiek. Het blijft intussen een open vraag hoe de huidige be- stuursmeerderheid hiertoe in de komende jaren zal bij dragen. René De Witte

De Voorpost | 1977 | | pagina 7