s AMYLUM (G.RL) GOED VOOR VIERVOUDIGE HINDER HENGELEN OP PARKVIJVERS: NIET ZONDER TOELATING GEMEENTEN EN OCMW'S MOETEN MEER WERKLOZEN TEWERKSTELLEN WERKGROEP LEEFMILIEU KLAAGT ONHOUDBARE SITUATIE AAN. I AANVULLING IDENTITEITSKAART! 8 - 8-4-77 - De Voorpost In een mededeling van 2 april jongsleden een zeer gestof feerd dokument zet de Werkgroep Leefmilieu Aalst uiteen «hoe men te Aalst het leefmilieu en de bevol king rekening houdt». Er wordt vastgesteld dat de stad, steeds in toenemende mate, door kwalijk riekende geuren wordt getroffen. Naast de stank die de vervuilde Dender vooral bij warm weer verspreidt, zijn er de sterk hinderlijke geuren door sommige bedrijven voortgebracht. Is de vervui ling van de Dender een probleem dat regionaal en zelfs natio naal dient te worden aangepakt, dan is de luchtverontreini ging, te wijten aan het bedrijfsleven, een zaak die op gemeen: telijk en bedrijfstechnisch vlak een oplossing kan vinden. NV. G.R, AMVLUM grootste Aalsterse vervuiler. In volgorde van belangrijkheid der veroorzaakte storing komt het zetmeelverwerkend bedrijf AMYLUM alleszins op de eer ste plaats. De veroorzaakte stank is afkomstig van het dro gen der maïszemelen. De geur (sic) die deze «droogdampen» met zich brengen is niet alleen alles doordringend, maar vooral zeer hinderlijk. Zij ver oorzaken onmiddellijk scherpe prikkelingen in neus en keel, de smaak wordt beïnvloed, men krijgt een gevoel van misselijk heid met vaak hoofdpijn tot ge volg. Vensters en deuren slui ten helpt niet, de stank dringt overal door. Men kan hier be zwaarlijk de vergelijking trek ken met de geur van wierook waartegen, naar het zeggen van sommige bedrijfsverant- woordelijken, sommige men sen ook niet schijnen te kun nen. De mensen die het dage lijks moeten doorstaan - on dergaan - weten dat men aan dergelijke toestanden nooit kan wennen. Als een grootstad als- dusdanig reeds wordt ontvlucht door zijn inwoners wat wordt het dan met een stad waar bo vendien kontinu industriële mi lieuhinder het leven nog meer gaat ondermijnen. Moeten de inwoners dan maar verder op de vlucht voor een bedrijf dat beetje bij beetje de stadskern zelf haast heeft ingenomen. Dat dit bedrijf reeds meer dan 100 jaar bij het stadscentrum is gevestigd doet geen afbreuk aan de nieuwe situatie die een zijdig werd opgedrongen in de loop van de voorbije jaren. Er is i.a.w. geen vergelijking moge lijk met wat het bedrijf aan over last betekende voor zijn omge ving nü en vroeger. De storing was vroegerveel kleiner in om vang en minder intens;zij be perkte zich trouwens tot de Denderoevers. Nu strekt de hin der zich kilometers ver uit. tr mag wel eens op gewezen worden dat, vóór de vestiging van het kleine bedrijf Callebaut in 1873 die eens de reus Amy- lum zou worden, de Denderoe vers geheel bewoond waren. Het is allerminst gewoon te noemen dat een dergelijk hin derlijk bedrijf in het centrum van een stad kon uitgroeien. Toen het bed rijf aan zijn belangrijkste ekspansie toe was heeft het, i.p.v. zich te he rlo kali se ren zoals reeds jaren door ieder een wordt voorgehouden, voor soortgelijke mastodonten, palmde het niet alleen oude in dustrieterreinen in maar ook woningen en straten. Dat men in latere gewestplannen deze zone de naam van industriege bied meegaf verandert in we zen niks aan de ruimtelijke si tuering m.b. tot de stads- en woonkern. REUKHINDER ALS EERSTE Angezien bij Amylum in konti- nustelsel wordt gewerkt is deze reukhinder ook permanent. De storingszone verplaatst zich wel naargelang de windrich ting. Een «zuivering» van deze «geurende» dampen is tech nisch mogelijk en vraagt aiieen ekstra investeringen. Al is ie dereen het er over eens dat er momenteel eerder aan bespa ringen moet gedacht toch kun nen besparingen -of het niet voorzien van meer uitgaven voor dat doel- niet op de rug van een gezond leefmilieu ge beuren. Het zou wel eens inte ressant zijn om te vernemen of de bedrijfsverantwoordelijken ook in deze stankzone wonen? LAWAAI AL EVEN HINDER LIJK Zeer onlangs werden nieuwe eksploitatievoorwaarden aan het bedrijf opgelegd inzake ge luid en trillingen. Overdag en 's avonds mag het geluid niet ho ger liggen dan 60 dBA, terwijl 's nachts niet meer dan 50 dBA mogen worden waargenomen (Voor een normale nachtrust wordt 45 dBA als uiterste max. gesteld Op 7/12/1976 ontving de Werkgroep Leefmilieu Aalst een verslag met de resultaten der geluidsmetingen welke op 19/05/76 en 20/09/76 door de dienst Milieuhinder van het Mi nisterie van Volksgezondheid en het Gezin worden verricht. Deze waren als volgt: Van Wambete Kaai. Overdag: Laagste waarde 71 dBA hooaste waarde 74dBA Vrachtwagenverkeer fabriek: 85dBA De Coninckstraat Overdag: Laagste waarde (zonder ver keer) 66dBA Hoogste waarde (met verkeer) 75dNA Van Wambeke Kaai. 's Nachts (aan droognstallatie): gemidd. 87 dBA Losplaats 's Nachts gemidd. 72 dBA Woningen, 's Nachts(op 100 a 110 m. van fabriek) gemidd: 65dBA Tijdens vrachtwagenverkeer fabriek: gem.: 90 DBA De Coninckstraat. 's Nachts: gemidd. 65 dBA In hetzelfde verslag wordt mel ding gemaakt van uitwasemin gen met sterk prikkelende geu ren en fijn wit stof, frekwent hinderend in een straal van circa 150 meter. WATERVERVUILING IS DERDE HINDER Het G.R. Amylum- zetmeel- bedrijf vervuilt meer water dan alle inwoners van Groot-Aalst samen 96.000 I.E.) Op 2- 9/76 werd door staatssekretaris POMA aan de Werkgroep Leefmilieu Aalst medegedeeld dat de overheid aan AMYLUM de verplichting heeft opgelegd (lozingsvergunning) om een eigen waterzuiveringsinstalla tie te installeren. De plannen hiervoor werden reeds bij het ministerie ingediend - zij het laattijdig door de schuld van de langdurige voorafgaandelijke administratieve rompslomp - om hiervoor de 45 staats subsidies te bekomen die door de wetgever werden voorzien. ESTETIEK MET DE VOETEN GETREDEN De storende ingreep op het ganse stadsprofiel is misschien minder in konkrete cijfers of waarnemingen uit te drukken maar is daarom zeker niet min der hinderlijk. Het ruimtelijk as- pekt van Jiet totale stadsbeeld werd op 'n schrijnende wijze verpest. De estetische ver houdingen van vlakken, lijnen en ruimte zijn, door de wild- bouw van AMYLUM, definitief verknoeid. ONGEVAL VAN 30 MAART Hoger geciteerde gegevens hebben met het ongeval (of vergissing) van 30 maart j.l. niets te maken en dit ongeval is evenmin de aanleiding geweest tot het aktualiseren van de door Amylum veroorzaakte milieu hinder (zie metingen van ge- luishinder). De Werkgroep Leefmilieu Aalst zegt dit onge val te betreuren en zoekt hierin geen aanleiding om aan goed kope sensatie te doen. Dit on geval bewijst wel dat, naast de aksidentele «sneeuwval» en ook nog andere gevolgen kun nen optreden die door tech nisch - en/of menselijk falen worden veroorzaakt. De geva ren die verbonden zijn aan be drijven die dicht bij woonkernen gevestigd zijn, zijn r'èëe. Amy lum kan niet zómaar ineens verdwijnen (verhuizen) maar iedere vooruitziende bedrijfs leider zal wel in zien dat dit vooruitstrevende bedrijf niet ten eeuwigen dage in het cen trum kan blijven. Intussen is GR AMYLUM NV het aan zijn eigen faam en reputatie verplicht om zo spoedig mogelijk alle onont beerlijke voorzorgen te nemen om elke hinder op elk niveau te «verhinderen». De inwoners van de stadskernen mogen niet langer het slachtoffer zijn van niet steeds op gelukkige wijze tot stand gekomen - maar nu eenmaal bestaand - milieuhin- derende vesogingeniuiieinue- lijk primeert toch de mens! WERKGROEP LEEFMILIEU MET WASLIJST VASTSTELLINGEN FEITEN OP EEN RIJTJE Dat tot heden steeds een poli tiek van voldongen feiten werd gevolgd. (Geen inspraak, noch juiste voorlichting van de be trokken bevolking.) Dat het op een afdoende wijze filtreren van de scherpe hinder lijke geuren finaal een kwestie van centen blijft. Dat de doolhofachtige opeenstapeling van gebouwen en installaties een gemakke lijke technische realisatie aan zienlijk kan bemoeilijken. Dat, gezien de beperktheid van de beschikbare oppen/lak te, de direktie van het bedrijf wel degelijk moet beseffen dat een herlokalisatie op lagere termijn een conditio sine qua non is voor een optimale wer king en dito rentabiliteit van het bedrijf. Naar het ons voorkomt werden hiervoor reeds, onop vallend, de eerste stappen ge daan. Dat er tussen de suikerbiet- jndustrie en de producenten van zoetmiddelen uit zetmeel (H.F.C.S.) 'n meedogenloze strijd is ontstaan om de hege monie in de toelevering van zoetstoffen. Dat er in ons land slechts één firma (Amylum) dit nieuwe pro- dukt (H.F.C.S. High Fructose Corn Syrup; merknaam ISO- SWEET) vervaardigt. Dat op H.F.C.S. geen accijns- recht van toepassing is. Dat de gevestigde suikerbiet potentaten nu beroep doen op de overheid om door het heffen van speciale lasten op H.F.C.S., hun eigen machtspo sitie t.o.v. de nieuwe mededin ger, die Amylum voor hen ge worden is, te vrijwaren. Dat het marktaandeel van zoetstoffen uit zetmeel (een van de produkten van Amylum) voor het ogenblik nog zeer klein is maar dat dit in de toekomst snel zou kunnen veranderen. Dat, in konkreto, de twee kon- kurrenten, suikerbietindustrie en zetmeelindustrie, de werk verschaffing als een middel gebruiken om mekaar te be strijden. Dat Amylum niet alleen de suikerbietindustrie als konkur- rent heeft, maar ook mededin ging ondervindt uit eigen kamp, cfr. het Amerikaanse bedrijf CARGILL. Dat ook het «Aalsterse» be drijf beroep deed op de over heid om te beletten dat Cargill een nieuwe ultramoderne ves tiging in de Kempen zou inplan ten. Dat Cargill zijn vestiging niet in de Kempen krijgt maar wel over de grens, in Nederland. Dat er op de Europese en in ternationale markt geen plaats zal zijn voor vele kleine bedrij ven. Dat de 200 bedreigde werk plaatsen (cfr. vestiging Cargill in de Kempen) nu opnieuw be dreigd worden door de speciale taks op suikersiroop. Dat vóór de marktbetwisting met Cargill in de actualiteit kwam, de strijd met de suiker bietindustrie reeds volop aan de gang was. Een symptoom hiervan vormen de parlemen taire vraagstellingen waaron der deze van Mej. G. Devos d.d. 2 juli 1976. Dat de informatie m.b.t. de werkverschaffing onvolledig is. In feite ondergaat deze een ge ografische verschuiving d.w.z. wat men hier bijwint verliest men elders, en omgekeerd. Dat die verschuiving een rela tieve achteruitgang met zich brengt aangezien modernise ring o.a. betekent: een grotere produktie met duidelijk minder talrijke werkkrachten. Inder daad, de in rekonversie verke rende zetmeelindustrie vereist heden moderne en vooruitstre vende bedrijven. Dat in de concurrentiestrijd tussen de suikerbietindustrie en de zetmeelverwerkende in dustrie, endezetmeelbedrijven onderling, steeds de wet van het recht van de sterkste van toepassing is. Dat Amyluni ook Europese tarwe en maïs (Franse) ver werkt is mede toe te schnjven aan het feit dat het bedrijf voor deze verwerking door de E.E.G. betoelaagd wordt. Dat Amylum aan zowat 835 man werk verschaft is ook een feit. Dat de reeds grote en nog steeds toenemende hinder (groeiende produktie) de aan vankelijk eerder apatische houding van de bevolking heeft doen overgaan in een gevoel van onbehaaglijkheid, geken merkt door wrevel en verzet. Dat de omwonenden, door de ergerlijke hinder die zij gere geld ondervinden, betrokken partij zijn in het reilen en zeilen van het bedrijf en als zodanig dienen beschouwd te worden. ENKELE PERTINENTE VRAGEN: Welk verschil zal het, in het kader van de E.E.G. en de We reldmarkt, voorde concurrentie uitmaken, dat Cargill zijn nieuwe vestiging niet in België maar in Nederland inplant? In hoeverre zijn Cargill en Amylum (circa 1/3 Belgisch, 1/3 Engelsen 1/3 Amerikaans kapi taal) nog concurrenten van mekaar? In hoeverre dien(d)en beide bedrijven door deze «concur rentie» mekaars belangen? TER VERDUIDELIJKING WERKGROEP LEEFMILIEU ONDERSTREEPT VOLGENDE PUNTEN 1) De W.L.A. is niet tegen Amylum maar wel tegen de overlast die dit bedrijf door zijn centrale en opeengepakte lig ging, voor de stadsbewoners meebrengt. 2) De W.L.A. is voor de werk gelegenheid maar wenst dat in dezen klare en volledige infor matie zou gegeven worden. 3). De W.L.A. kan zich alleen maar verheugen in de bloei van een modern en dynamisch be drijf. 4) De W.L.A. kan niet aan vaarden dat als gevolg van de moeilijkheden, die de technici m.b.t. het filtreren van de uit- wasemigen zouden ondervon den, het bedrijf besluit niets te doen. De Aalstenaars moe ten de door de fabriek veroor zaakte hinder maar leren aan vaarden en ermee leven. 5) Dit laatste impliceert een to tale miskenning van het recht van iedere burger op zuivere lucht en een ongestoorde nachtrust. Mede hierdoor kan het gevoel van vertwijfeling en wrevel alleen maar toenemen en aanzetten tot openlijk pro test. 6) Het argument dat Amylum in een industriegebied gelegen is gaat niet op omdat ten eerste de gehele zone door woonge bieden omsloten is, en ten tweede omdat dat industriege bied van het stadscentrum deel uitmaakt. 7) De schier onbestaande sympathie die Amylum bij d< bevolking ondervindt is zekei niet vreemd aan de soms erger lijke hinder die dit bedrijf vooi deze bevolking betekent. 8) De W.L.A. hoopt dat he gemeentebestuur van Aalst bekommerd om het welzijn van de bevolking, zich onvoor waardelijk zal scharen achte de wettige verzuchtingen van vele inwoners van deze stad. Volgens het politiereglement van de Stad Aalst van 25 november 1976 moet vooraf door de burgemeester een schriftelijke toelating worden verleend, zowel voor het henge len (en verwijderen van dieren) als het plaatsen van vissen of ander watergedierte, voor het «op het ijs gaan» of te schaat sen, voor het beoefenen van watersport of het varen, voor het uitstallen van koopwaar, het vertonen van schouwspelen en het uitvoeren van muziek, dit alles in, op, aan of nabij de vijvers der stadsparken of plantsoenen. Daarnaast bestaat er nog een geheel aparte verordening met uitsluitend betrekking tot het hengelen (ofte vissen ge noemd) Vissen mag van 1 maart tot 30 november op «Spiegel- en ballonvijvers»- van 1 maart tot 31 maart van 8 tot 19 uur;van 1 april tot 31 au gustus van 6 tot 19 uur en van 1 september tot 30 november van 8 tot 9 uur Om te vissen moet men 14 jaar zijn of indien jonger, dan vergezeld van volwassenen. Er mag met twee hengels (lijnen) worden gevist;alle afval of vuil nis moet in de daartoe be stemde manden worden ge gooid, alle verantwoordelijk heid t.a.v. toegebrachte schade aan derden ligt bij de «vissers» zelf Van 15 augustus tot 15 maart mag er op snoek worden ge vist, met levend visje en met een enkele haak (geen goudvis als aas) Van 15 april tot 1 juni, d.w.z. de paaitijd, is het verboden om te vissen in de hoeken van de spiegelvijver, als ook binnen 5 m. links en rechts vanaf de bo men aan de waterkant. Schep netten zijn niet toegelaten in de besloten tijd. Per visser en per dag mogen slechts 20 witvis- sen, of 2 karpers of 3 lauwen worden meegenomen. Het bewaren van vis in leefnet- ten moet in overeenstemming zijn met de geldende wetgevind op het vermijden van wreedj heid jegens dieven. De rijksrel geling betreffende het vanged van ondermaatse vis is ook hiel van toepassing. De overtredingen van deze rei glementering wordt met politie straffen beteugeld. De Lambikvissers tijdens de koningsvissing op de vijvers aan de Kleistraat te Erembodegem. (SJ) Het arrondissement Aalst skoort met zijn ruim 8.500 volledig werklozen (waaronder bijna 2.500 jongeren) 's lands hoogste toppen van werkloosheid. Stages, brugpensioen, derde ar beidscircuit, enz. zijn van die alternatieve oplossingen waar mee de regering tracht(te) de cijfers uit het rood te halen. Een andere oplossing ligt in de tewerkstelling van werklozen. Te werkgestelde werklozen noernt men die dan. Niet iedereen is tevreden over de inspanningen die terzake door de mogelijke werkgevers (in dit geval kunnen dit zijn: de provinciebesturen, de gemeen tebesturen, de openbare instel lingen, de staat en v.z.w.'s die een sociaal, humanitair of kul- tureel doel nastreven) worden gedaan. Op 18 maart was de heer Paul Breyne, afgevaar digde van het departement voor Volksgezondheid en Ge zin van het kabinet De Saeger, te gast in het Aalsterse stad huis om over deze problema tiek te spreken (zie De Voor post van 1-4). Tien dagen later pakte A.C.V.- vakbondssecretaris Piet Van Tittelboom met een uitvoerig artikel uit om zijn bevindingen te verkondigen. Grote verschillen per ge meente Eerste vaststelling die betref fende het tewerstellen van Identiteit aantal inwoners gemeentediensten C.O.O. (nu O.C.M.W.) mannen vrouwen mannen vrouwen werklozen aan het daglicht komt, is het verschil aan in spanningen die in de verschil lende gemeentes van ons ar rondissement zijn gedaan. We situeren nu even de gemeentes van ons verschijningsgebied: In totaal zijn in ons arrondisse ment dus 387 tewerkaestelde werklozen ingeschakeld. Op vallend zijn de beduidend lage cijfers bij de K.O.O.'s (we noe men ze voortaan O.C.M.W.'s). Geraardsbergen maakt hierop een grote uitzondering alsook, voor wat de gemeenten van 16.000 inwoners betreft, Erpe-Mere. Men kan nochtans wat doen Menigeen is het er echter over eens dat een en ander met de nodige aandacht organisatie en uitvoering kan worden be reikt. Men denke aan de betoe- lagingspolitiek die kan worden gericht op sociaal nuttia werk. de openbare werken, het statis tisch belichten van behoeften en het administratief werk, nu de fusiegemeenten op gang getrokken worden. Talrijke domeinen liggen nog braak en komen best in aanmerking voor tewerkgestelde werklozen: welzijnszorg voor ouderlingen, kinderen, mindervaliden, mo numentenzorg, verkeersveilig heid enz enz. Tijdens de ver gadering in het stadhuis (initia tief werd genomen door het subregionaal tewerkstellings- komitee) stipte de heer Breyne naast deze niet-limitatieve op somming aan, dat men drin gend moet afstappen van de huidige werkwijze Men mag zich niet langer blind staren op al te klassieke taken (bij de mannen schakelt men de te werkgestelde werklozen vooral in openbare werken, de vrou wen springen meestal in om tij delijke hulp te bieden in de ad ministratie) Kosten zijn laag Reden temeer om zo spoedig mogelijk meer werklozen te werk te stellen is dat het finanti- eel aspekt niet doorweegt. H( is immers zo dat de staat voo f het overgrote deel de loonkos ten voor zich neemt. Voor he tewerkstellen van een ber diende met bvb een bruto a wedde van 20.300 fr zou d werkgever slechts tussenko r men voor 5.623 fr. De werkloze evenwel vaart e goed bij. Hij heeft het loon of d|C wedde van de kategorie waari hij werkt en kan in sommige ge ia vallen zelfs een vol jaar aan h< tot werk zijn. ker Zelfs verdubbeling mogelij Dat er kandidaten genoeg zi is al lang geen geheim. Poter tieel gezien kunnen veel meel11 werklozen ingeschakeld wo den en zo zegt men o.m. in d ACV, een onmiddellijke ve dubbeling van het aantal ti werkgestelden is mogelijk. Pi Van Tittelboom noemt het e« «must» hieraan mee te werke Het is een uitdaging en ee eerste plicht voor alle stede gemeenten, v.z.w.'s O.C.M.W.'s Dus ook voor c Aalsterse. Wi< Aalst 83.000 104 31 1 Geraardsbergen 31.000 41 3 9 9 Zottegem 25.000 43 4 Ninove 33.000 29 4 1 6 Erpe-Mere 18.000 14 17 Haaltert 16.000 22 5 Denderleeuw 16.000 19 3 Lede 16.000 10 3 Herzele 16.000 5 St. Lievens-Houtem 10.000 4 Ingevolge de fusies van gemeenten zijn de inwoners ver plicht op hun identiteitskaart de stempel Stad Aalst te laten aanbrengen, dit ingevolge de wet van 30 december 1975. Hiervoor worden de inwoners per straat opgeroepen om in een periode van vijf werkdagen zich in het dienstcentrum op het oude gemeentehuis aan te bieden. Elke woensdag is dit ook van 18.30 u tot 20 u toegankelijk. Van 4 tot 7 april: Beekweg, Bundelweestraat, Damkouter- baan, Dekkersweg, Denderlandstraat, Denderstraat, Den- derweg, Dijkweg, Dorpsstraat en Drapstraat Van 12 tot 15 april: Driesstraat, Fatimawijk, Hogeweg, Ka- pellestraat, Kasteellaan, Dokter De Cockstraat, Kerkplein en Kerkstraat. Van 18 tot 22 april: Kleindriesstraat, Kruisstraat, Lange- haagstraat, Legeweg, Mannaertweg, Meersstraat, Meir- weg, Muntstraat en Molenhoekweg.

De Voorpost | 1977 | | pagina 8