KINDERDAGVERBLIJF «TWEEHAGENSTRAAT» GUNSTIGE EVOLUTIE i I TENTOONSTELLING IN DE KATAKOMBEN STRUKTUURPLAN VOOR LEDE SLAAPT NIET LENTEWANDELING BELANGRIJKE VERBETERINGEN VOOR TREINDIENSTREGELING OP LIJNEN 50/50 BIS vanaf mei 1977 De Voorpost - 8-4-77 - 9 Het moet zo wat een jaar geleden zijn dat In deze krant, ter gelegenheid van de officiële opening van het Kinderdagverblijf «Tweehagenstraat», een studie verscheen. Het leek ons opportuun om nu even weer binnen te wippen en aan de hand van wat cijfermateriaal de evolutie na te gaan. Tijdens de officiële opening verleden jaar werden suggesties gedaan om het dagverblijf een naam te geven. De naam Sylvie Petit werd toen gesuggereerd. Tot hiertoe bleef men het dagverblijf noemen naarae straat waar net zien Devinat. HOE HET GROEIDE IN 1975 September 1975 werd de di- rektrice belast met het or ganiseren van administra tieve zaken en het regelen van de opname van de kin deren. Tijdens de periode september-oktober 1975 werden de gebouwen ge bruiksklaar gemaakt. 3 no vember 1975 was de eerste verblijfdag voor de kinde ren. Eind november verble ven er 4 meisjes en 8 jon gens. Eind december 1975 was het aantal gegroeid tot 16(6 M-10 J). De leeftijd: 6 liggers (van 0 tot 8 maand) 2 kruipers (van 8 tot 18 maand) 8 lopers (van 18 maand tot 3 jaar) Op dat ogenblik was de personeelsbezetting als volgt 1 sociale verpleegster-di rectrice 1 sekretaresse (opsteller) 4 kinderverzorgsters 1 geschoolde arbeider 3 leden onderhouds- en keukenpersoneel. De kapaciteit van het dag verblijf is berekend op 144 dagverblijvers. Einde 1975 was de verhouding dus 16' 144. Toen bleek het kinder dagverblijf toch wel wat groot, maar... 1976: KOM MAAR BINNEN... Gewoon naar even de sta tistieken doorlopen en we kunnen terecht spreken van een gunstige evolutie. Van af nu moet rekening gehou den worden met de inschrij vingen maar ook met de uit schrijvingen. Inderdaad, op het ogenblik dat de kleuters 3 jaar worden, moeten ze de krib verlaten. Het aantal dagverblijvers evolueert van 16 (eind dec- cember 1975) naar 86 (eind december 1976). De maanden verlopen en de groei verloopt als volgt: januari 7, februari 5, maart 8, april 5, mei 17, juni 8, juli status quo verlof maand, augustus 5, september 8, oktober 6, november 1, de cember 4. Rekening gehouden met de inschrijvingen en de verlof periode betekent dit een ge middelde aangroei van 6 kindjes per maand. Opmerkelijk is ook dat het verhoudingsaantal jongens meisjes totaal verandert. In januari 1976 verblijven er 15 jongetjes en 8 meisjes, in juni verblijven er 35 jongens en 29 meisjes en eind de- cembere 46 jongens en 40 meisjes. Procentueel waren er 47 procent meisjes min der dan jongetjes eind januari 1976 en eind decem ber 1976 nog slechts 13 pro cent. De 86 kinderen kon den onderverdeeld worden in 14 liggers, 35 kruipers, 37 lopers. 86 kinderen de gan se dag verzorgen en geven wat hun toekomst vraagt ook wat meer personeel. De personeelsbezetting evo lueerde dan als volgt. In februari werd het aantal kinderverzorgsters op 8 ge bracht, 2 keukenhelpsters werden aangesteld en het onderhoudspersoneel (kuis vrouwen - geschoolde ar beider) bestond toen uit 5 werkkrachtenMei 1976 een verpleegster komt de I In de Herdersemse -Catacomben- stelden verleden week-end een I viertal leden van de Hamse kunstkring «Pogen» hun werken ten- I toon. 1 Stuk voor stuk zijn het jonge mensen die naar verdere ontplooiing 1 zoeken en onder bevoegde leiding naar vervolmaking en technische perfektie streven. Liliane Cornelis Die reeds een paar jaren exposeert stelde werken met uiteenlopende problematiek voor als dieren, een kinderkop, gluurders en werken getiteld naar toneelwerken als «bomen sterven staande»«de schone en het beest en «de vierjaargetijden». Liliane is enigszins een buiten beentje. Waar de anderen zich houden bij het traditionele schilde ren brengt zij eerder gouaches, wit-zwart-tekeningen en beeld houwwerk. Haar beeldhouwwerk dat nu op de voorgrond treedt is sober, een voudig en toch expressief. Bij haar schilderijen laat ze haar fantasie de vrije teugel en brengt daardoor soms ietwat demonische aandoende taferelen. Voor haar werk geldt alleszins de regel: «Een kunstwerk dient niet altijd onmiddellijk te worden be- j grepen. Het kan gerust een lang rijpingsproces worden sg zi 3otei t. He I voo nkos Dr h< be )ruto >u enko art lOfd Gilbert Van de Vijver: vaari Deze schilder, die hier een vijtien- g< tal werken tentoonstelde, behoort an hqtot dat soort kunstenaars die met voorliefde de vrije natuur intrek ken en ergens schetsen en voor- gelij studies voor hun schilderijen ma ken. Llverig als hij is een dag van 24 I mef u is voor hem te kort stelde hij j w0 reeds tentoon te Hamme, Temse, Wichelen en Lokeren. Onderwerpen van zijn natuurge trouwe werken vindt hij zowat overal: zo te Herdersem zelf, te Wieze, te Berlare, te Herzele, te Zaffelare en aan de boorden van de Durme. Vlassenbroek, die parel uit de streek, heeft hem uiteraard ook bekoord. Van de Vijver observeert nauw keurig de natuur en die moment opnamen zet hij dan spontaan op doek of tekenblad. De wisselende seizoenen en het natuurleven vindt men terug in zijn olieverven, akwarels, lavis en tekeningen al lerhande. Met rake zetten van het paletmes weet hij zowel bruisende schelde- of durmelandschappen als zonnige dreven en kale winter landschappen weer tè geven. Bij hem geen zoeken: alles is klaar en duidelijk. Door zijn evenwichtige bouw en fijne nuancering tracht hij de kijker binnen te voeren in de «zuivere schoonheid». Freddy Huylenbroeck: Begonnen als graficus met teke ningen van de Hamse omgeving, «een oase van groen», stelde Ver schelden reeds werken tentoon te Hamme, Wichelen, en Lokeren. Domineerde aanvankelijk in zijn werken het «groen» dan besefte hij aldra dat er in het Vlaamse land nog wel meer was dan «groen». Als «rebel» die de huidige trend doorbrak besefte hij spoedig dat hij met zijn werk thuis hoorde in in ee iroepstenroonstelliiift dc Catacomben. (JM> verzorgingsdienst vervoe gen. In augustus komen nog 4 kinderverzorgsters helpen. Oktober: aanwerving van een kuisvrouw. November: een kok en een kuisvrouw. Voor 1976 betekent dat een personeelsbezetting van 25 mensen. Hier moeten we aan toevoegen dat er nu leerlingen (R.T.L.-Ledebaan en Sint-Augustinus-insti- tuut) stage lopen in het dag verblijf. 1977 STREEFCIJFER: 120 Einde "maart verblijven 96 kinderen in de Tweehagen straat. Sinds januari kwam er nu een kleuterleidster bij. Er lopen, eten, slapen en spelen nu een aantal kjnd- jes die stilaan de 3 jarige leeftijd hebben bereikt, wat betekent dat er heel wat uit schrijvingen zullen volgen. Gezien de gunstige evolutie hoopt men de 120 dagver blijven te bereiken einde 1977. Tijdens het voorbije jaar hadden er ook een twintig tal documentaire bezoeken plaats. Scholen, vrouwen verenigingen, stadsperso- neel, een kinderdagverblijf uit Gent, leerlingen in ver band met hun eindejaars- werk. Deze bezoeken heb ben vooral tot doel de wer king, de akkomodatie en de sfeer van het kinderdagver blijf beter te leren kennen. EVEN RONDKIJKEN We liepen even het kinder dagverblijf rond en zagen de resultaten van het kleuter- leidsterwerk: paasmandjes, poppen, aprilvissen, een le vende vis, een pot lijm, kar- navalattributen en noem ntaar op. Het kleine volkje beweegt, eet, speelt, lacht en weent eens tussendoor, «een efficiëntere tuinaanleg en omheining, wat meer buitenspeelmogelijkheden, beschermkasten aan de ra diatoren en gordijnen tegen een overdreven zomerwarm te ware toch wel gewenst merkten we op. «De versla gen met de aanvragen wer den doorgestuurd naar het stadsbestuur, dat nu de no dige maatregelen zal nemen voor het realiseren van deze noodzakelijke akkomoda tie» verzekerde men ons. Met de inzet van een nieuw stadsbestuur, de toewijding en werkkracht van di rekt ie en personeel, het vertrou wen van de ouders blijkt het streefcijfer 120 zeker geen illusie te zijn. K. De Naeyer Marcel Peerlinck (onder) werd winnaar van de belotters- maatschappij Breughel en sleepte de schaal De Kegel in de wacht. Alfons Coppens (boven) werd het eerste niet aangesloten lid en kreeg de beker «De Voorpost(SJ) Op de dagorde van de raadszitting van maandag 4 april kwam de voorlopige aanneming voor van het ontwerp van bijzonder plan van aanleg nr. 1, tevens «Ronkenburg» genaamd. Dit plan heeft betrekking op het gebied dat ligt tussen de Blikstraat, Krommen Elleboog- weg, Vrijdagmarkt en Ronkenburgstraat. de volle natuur en kon men hem vaak met zijn «ezel» aantreffen ergens in een schilderachtig hoekje «achter de dijk». In zijn werk ziet men dat hij de leuze van Van Sassenbroeck «leer vooraleer te penselen eerst tekenen» trouw is gebleven. Met werken als «sfeer in de Fal- luintjes», «Drijgoten», «Herder sem onder de sneeuw», «naar 't veld», «oogst» en dergelijke heeft hij beslist nog een «kleurrijke» toekomst voor de boeg. Andrc Verschelden: Last but not least brengt André Verschelden enkele kleurige land schappen als «Tielrode», «langs de Durme», «schorren en slik ken», «zomer 1976» en andere waaruit je zo zijn bewondering voor het steeds wisselend uitzocht van de natuur kan aflezen. Deze kunstenaar die reeds expo seerde te Moerzeke, Bornem, Si- naai, Wichelen, Toelrode en uit eraard Hamme, wil nog vóór de mens het laatste restje natuur heeft verwoest op doek transporteren. Technisch beheerst werkt hij met de zekerheid van z'n kunnen. Daar waar anderen achteloos voorbij gaan ziet deze schilder het werke lijk mooie dat hij dan fris van kleur en evenwichtig van lijn, perspek- tief en kompositie op het doek weet te toveren. Hij borstelt de boerin die gekromd de aardappelen rooit, de antiek verkoper op de luizenmarkt, de boer die het goudgele koren pikt, de spinner, simbool van de Hamse bevolking, dit alles met een zeker heimwee als hulde aan de harde arbeid van beroepen uit zijn kin derjaren die nu voorbijgestreefd raken. L.H. BOUWZONE OP GEWESTPLAN Deze zone was op het voor lopig gewestplan opgeno men als groene zone. De gemeente heeft hiertegen bezwaar ingediend. Dit ge bied is nu opgenomen in de bouwzone, evenwel op voorwaarde dat er een bij zonder plan van aanleg voor aangenomen werd. Dit plan is nu klaar en moest dus worden gestemd. In dit ge bied zal een straat getrok ken worden, een zogenaam de pijpekop, ter hoogte van de Vrijdagmarkt. Nu werd het ontwerp voorlopig aan genomen en als het BPA definitief zal goedgekeurd zijn, zal de gemeenteraad zich uitspreken hoe ze de gronden van de private per sonen zullen overlaten. Het schoentje wringt zich hier dat er nog veel eigenaars mee gemoeid zijn zodat de gemeentebestuurders moeilijkheden verwachten tussen de verschillende ei genaars. In dit geval zou zij overgaan tot onteigenin gen. Dit zou uiteraard niet het geval zijn indien de ei genaars akkoord komen. Maar eerst zou worden af gewacht of dit niet mogelijk is. STRUKTUURPLAN OPNIEUW VOORSTELLEN Raadslid Galle merkte op dat toch eerst de voorrang moet gegeven worden aan de eigenaars. Hij vroeg ook naar de stand van zaken in verband met het struktuur- plan waar destijds over ge sproken werd. Hij vond dat het nu het geschikte ogen blik is om daarmee te be ginnen. Vooral nu met de fusie zou dit gepast kunnen worden uitgebreid. Hierop replikeerde burgemeester Gravez dat dit struktuurplan bijna op de gemeenteraad naar voor gebracht werd. Als dit niet gebeurd is, is dit omdat er te veel raadsle den zijn die er niets van afweten, ten gevolge van de fusie en de nieuw verkozen raad. Daarom zal gevraagd worden aan de studenten die dit plan opgemaakt heb ben, dit nogmaals voor te stellen aan de gemeente raadsleden. Allen zullen daarheen worden uitgeno digd, en in verband hiermee hoopte burgemeester Gra vez dat er nu meer aanwezi gen zouden zijn dan op de vorige voorstelling (4 raads leden van de 13 aanwezig). Raadslid Galle merkte op dat aan dit struktuurplan meer ruchtbaarheid zou moeten gegeven worden bij de bevolking. Zo zouden kandidaat bouwers of eige naars weten waar zij aan toe zijn, uiteraard op voorwaar de dat zij komen kijken en luisteren. Burgemeester Gravez voeg de er nog eens toe dat, na dat de inlichtingsavond is doorgegeven aan de ge meenteraadsleden ter be oordeling zal worden voor gelegd of het nodig is op dracht te geven om het Leeds struktuurplan op te maken. Een struktuurplan heeft tot doel een bepaald deel van de gemeente als het w^re te ontsluiten, en dit woonge bied met de kern van de gemeente te verbinden, bij voorbeeld via een weg die omheen het gebied gaat, maar er niet binnenkomt. Dus geen doorgaand ver keer. Ook worden hier ver bindingen tussen de ver schillende woongebieden via fiets- of wandelpaden bestudeerd. In dit kader is het ook mogelijk de nood zaak van verkeersvrije speelstraten te onderzoe ken. Dit struktuurplan zal geen wijzigingen aan het gewestplan aanbrengen, maar past er wel in. Affligem - Falluintjes - Kluis. Op zondagnamiddag 17 april 1977 (dus nadat iedereen zijn stem heeft uitgebracht!) richt de plaatselijke afdeling van de Vlaamse Toeristen- en Automobilistenbondeen prettige fami liale lentewandeling in, waaraan iedereen mag deelnemen. Deze tocht leidt langsheen een schilderachtig trajekt van circa 9 km. Samenkomst te 13u45 aan de ingang van de abdij (ruime parkeermogelijkheid). Start te 14 u stipt! Langs de Moorselse Dreef wordt eerst gewandeld door heen het tipisch landschap van de Falluintjes (best waterdicht schoeisel of laarzen aantrek ken) naar het sierlijk Water kasteel van Moorsel. Daar wordt de wandelgroep opge wacht door heemkundige Al fons Van Gyseghem die uitleg verstrekt zowel over het statig renaissancekasteel als de merkwaardige St- Gudulakapel en de zandste nen St.-Martinuskerk, waar de kunstschatten (voor deze gelegenheid!) kunnen bewon derd worden. Bezijden het voormalig Hof Texel wordt afgedaald naar de Molenbeek en gespeurd naar wat nog herinnert aan de vroe gere watermolen. Vervolgens wordt doorheen de Waverse landouwen afgeste vend op de Kluizen en een kijkje geworpen op het vlieg veld van de Aalsterse Aero- klub. Dan is het, bezijden het Bene- diktinessenklooster, nog slechts een stap tot de legen darische Kluiskapel, waar de Fluitjeskermis in ere wordt hersteld. Aan de kapel is er een ruim oponthoud voorzien om de wandelaars deel te laten nemen aan de volksspelen, aan de avondmis (17u), te luis teren naar Marktzanger Al fons of de lenteserenades van de muziekmaatschappijen, te kijken naar de tentoonstel ling «De Kluis in de Kunst», of in de kermistent (boter hammen met kop of vlaai en drank te koop) eens Brabants te eten in een jolige sfeer, want ook speelman Jan de Mos selman is van de partij. Er wordt teruggekeerd naar Af fligem (individueel of in groep) langs de Kluiskouter en de Weimeers. De wandelleiding berust bij Jan Schoonjans en Laurens Van der Schueren. Alle deelnemers ontvangen bij de inschrijving (15 F per per soon, kinderen 5 F) een schets van de gevolgde weg met be knopte beschrijving van de be zienswaardigheden. Een geknipte wandeling voor jong en oud en een tocht die voor 90 leidt langs (aarden) wegellfes door velden en be emden. Haast iets enig! Een wandeling ook met een rijke afwisseling van histori sche gebouwen, natuurschoon en als toemaat de blije lentes feer rond de Kluis, die eerlang dank zij de aktie van de «Vrien den van de Kluis» gerestau reerd wordt. L.H. De treinen van de reeks 900 die de Ardennen en Namen met Gent via Denderleeuw en de kust verbinden tijdesn de periode van het badsei zoen, zullen het hele jaar door blijven rijden over de volledige reisweg. Dit betekent zonder uitzondering om het uur een verbin ding tot Knokke-Blankenberge en terug en behelst in totaal 28 treinen. Een snellere en bijkomende ver binding tussen Aalst en Gent Sint-Pieters en-vice versa is even eens aanvaard. Wanneer er momenteel om de twee uur een trein naar en van Adinkerke tussen Aalst en Gent een rechtstreekse verbinding ver zekert, wordt dit systeem aange vuld door bijkomende nieuwe tra- jekten, zodat om het uur tussen Aalst en Gent vice versa op week dagen een nieuwe snelle verbin ding ontstaat tijdens de periode van 8 tot 21 uur. wat 16 nieuwe ritten betekent. Vermits de omnibustreinen tussen Brussel-Noord en Denderleeuw hiervoor gebruikt werden is de verlenging in feite voorzien vanaf en tot Denderleeuw, zodat het ge hele omnibustrajekt 50bis tussen Brussel-Noord en Denderleeuw en terug er ook rechtstreeks baat bij heeft. Om ook de belangrijke stations op het trajekt Aalst-Gent, t.w. Lede en Wetteren^rbij te betrekken zijn stilstanden in deze lokaliteiten voorzien. Deze verwezenlijking beantwoordt ten volle aan de ge vraagde vernieuwing. Verder zijn er nog meerdere aan passingen en verbeteringen va minder belang, terwijl toch dient vermeld dat voortaan al de treinen van de reeks Leuven Gent Sint-Pieters en Gent Sint-Pieters Leuven ook te Liedekerke zul len stilhouden. Deze belangrijke verbeteringen werden ons welwillende medege deeld door F.E. DE GRAVE, na tionaal sekretaris van het krisw- lijk syndikaat van het spoor.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9