Vrije Tribunè GEEN GELUK ZONDER WERK 2 15-4-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. TOT OVER ENKELE WEKEN... Van ernstig politieke polemie ken is tijdens de verkiezings- kampagne niets in huis geko men, en dan zeker niet op het lokale vlak. Alléén de KPB heeft er op nationaal plan in haar geschriften en in perskon- ferenties doorheen konkrete feiten de aandacht op getrok ken, dat de regering Tindemans-De Clercq ZON DER KONTROLE VAN HET PARLEMENT verder is blijven regeren en uiterst belangrijke beslissingen heeft genomen: de verhogingen van de BTW, nieuwe of verlengde kontrakten met de petroleummaatschap- pijen, de manoeuvers rond ACEC, tien miljard openbare krdieten aan de patroons van de staainijverheid. wapenlever ingen aan Moboetoe. C.V.P, PVV en Volksunie heb ben natuurlijk gezwegen of goedgepraat. Niettegen staande dit voor de BSP als het ware verwittigingen zijn dat zij bij regeringsdeelname heel wat zal moeten slikken, hebben Cools, Claes en Cie eveneens gezwegen als vermoord. Al leen uit de hoek van het ABW klinkt een andere taal. Alge meen Sekretaris G. De Bunne herinnert aan de stakingsvrij dagen, spreekt zich natuurlijk niet uit over partijen, maar on derstreept in elk geval dat de stakers «hun zeg hebben» dat op 22 april het buitengewoon kongres van het ABVV door gaat, en dat de strijd tegen de reaktionaire politiek en voor een politiek van belangrijke hervormingen verder zal wor den gevoerd. Het is bij deze stellingname geen wonder dat de nationale woordvoerders van CVP en PVV, en ook V.U., op de «anti- kollektivistische» toer gaan. Het is alsof men de Franse rechtse leiders Giscard d'Est- aing en Chirac hoort spreken na hun nederlaag bij de ge meentelijke verkiezingen 'n drietal weken geleden, met de angst op hun bleke aangezich ten in het vooruitzicht van de grondwettelijke verkiezingen toekomende jaar. Maar wonder boven wonder, in de kieskampagne van de ver schillende partijen in het Aals- terse - op de KPB na - vindt men hiervan niets terug. Ook de BSP is in haar bewoordin gen zeer tam gebleven. In week na week drie volle blad zijden in de publicitaire Ders, kan men wel algemene propa ganda vinden en bepaalde programmapunten, MAAR DE VRIJDAGSTAKINGEN ZIJN VERGETEN! Reeds nu een voorbereiding op de regerings deelname? De V.U. praalt met «nieuwe» gezichten. Het enige wat zij kan doen - en de CVP steekt haar daarbij een handje toe - is baze len over het «Waals imperia lisme». Wij, Kommunisten, zijn ons leven lang geen minder goede Vlamingen geweest dan degenen die in en achter de V.U. staan - inbegrepen wan neer het ons leven kon kosten - maar wij weigeren de klasse- bewuste Walen, die door hun sociale en politieke strijd sedert méér dan een eeuw zoveel voor de werkende bevolking van dit land hebben afgedwon gen, als vijanden te beschou wen! Al glimlach en zegezekerheid, die CVP, maar méér verdeeld als ooit voordien. Waar zijn de kandidaten die in de arbeiders- strijd hun man gestaan heb ben? Zullen de kristene wer kers NU begrijpen dat de zoge noemde samenwerking van alle klassen en lagen van de bevolking in de schoot van de CVP larie en apekool is? En de PW? Denkt Louis D'Haeseleer nu werkelijk, dat alle anderen zo dom zijn niet te begrijpen dat de jongste verga dering van de partijverant woordelijken op het stadhuis in verband met de kieskampag ne, in feite alléén tegen de ei gen partij ko nku rrente n Waltniel en Cuvelier was gericht, die hadden gemeend ook in Aalst hun foto op 'n PVV-bord te mo gen plakken? Dochter Diane kan wel zeer lief zijn wanneer ze met het goede been uit bed is gestapt, maar de «culot» is nogal grof wanneer zij in de vrije tribune van de «Voorpost» in verband met de kandidaten schrijft, dat ze «volksverbon den» moeten zijn en niet «vreemd aan de streek» en dat «ook kandidaten die zich moe ten steunen op propagandisti sche nationale figuren geen waarborg zijn voor de verdedi ging van de belangen van onze streek». Kom aan, Diane, op ons slaat dit zeker niet, ook niet voor wat betreft de verdediging van de streek, maar op wie steunt 'J zich? Wij zouden het nogal plat vin den dit laatste artikel voor 17 april te besluiten met een op roep KPB te stemmen. Wij me nen dat verstandige kiezers, klassebewuste werkers, jonge ren die een toekomst willen hebben, mensen die beseffen wat er op het spel staat en die eerlijkheid en trouw op prijs kunnen stellen, en de stakers van enkele weken geleden, nu reeds hun keuze bepaald heb ben. Ze moeten er alleen maar op waken, zich enkele weken later niet weer te beklagen te heb ben misleid te zijn geweest. Ray DE SMET 17 APRIL 1977 Zal Vlaanderen, het Vlaamse Volk, dus wij allen, mensen af vaardigen die onze belangen zullen verdedigen? We weten dat de huidige crisis toestand en de bestrijding er van, van groot bislang is. Het programma van de verschil lende partijen biedt niet veel onderscheid op dat gebied, ledereen weet dat er ernstig werk moet gemaakt worden om tot een aannemelijke oplossing te komen: een oplossing die aan ieder de mogelijkheid geeft om een menselijk bestaan te voeren. Iedere partij geeft hoog op met de zeer mooie zaken die ze gaan venwezenlijken wan neer ze de macht in handen hebben. Wat ze echter bijna al len vergeten is te zeggen hoe ze al dat mooie gaan doen. Ze spreken alleen van geven, maar waar ze het zullen halen om Sinterklaas te spelen daar over geen woord. Het is noch tans klaar, dat men onmogelijk kan geven indien men niet weet waar of wat te nemen. Maar dat is voor de heren politiekers een zorg die ze, eens gekozen, even spoedig zullen vergeten. We kennen hun beloften sinds jaren;maar werkelijke grote po litieke of economische daden hebben we zelden gezien. Wij Vlamingen weten er alles van. Sinds 1914 belooft men ons gelijkheid in rechte en feite. Spijts alle offers, spijts de strijdvaardigheid van een kleine minderheid, hebben we nog steeds geen gelijke RECHTEN. PLICHTEN heb ben we des te meer. We heb ben de plicht zware belastingen te betalen om wegkwijnende waaise industrieën in leven te houden. We hebben de plicht onze numerieke meerderheid prijs te geven want de koek MAG NIET evenredig verdeeld worden. EEN franssprekende is nog steeds twee Vlamingen waard Zo kunnen we voortver tellen, dagen lang- wantoestanden zijn er in over vloed. Hoe dat mogelijk is Heel een voudig omdat we steeds Heren naar het parlement sturen die geen greintje om hun kiezers geven;omdat hun enige be trachting is er bij te zijn. Omdat ze schrik hebben dat ze er uit gebonjourd worden als ze ook maar een werkelijke Vlaams- Volkse daad stellen. We menen soms dat we nog leven in het leentijdperk. Op basis van hun kristen (sic) zijn voeren de zo vlaamse gekoze nen van de C.V.P. slechts za ken door waar eerst hun voog den, de P.S.C. hun zegen over gaven. De socialisten menen dat al leen de werkers uit het franco fone landsgedeelte recht heb ben op hun hulp en steun, (het kristen zijn van de Vlamingen wordt hier wel zwaar betaald) Voor hen geldt de leuze de «partij» voor alles;en gezien ze het sterkst zijn in Wallonië inter- resseert het lot van de Vlaming hen niet. De «Partij» alleen telt, het volk heeft geen belang. De liberalen, och kom, we ken nen hen sinds onze jeugd. Spijts hun originele vlaamse afkomst zijn ze later geëvolu eerd tot «de» finantiële macht en dat willen ze blijven. Daartegen staat alléén op de barri kaden de Volksunie strij dend voor de ontvoogding van ons volk. Ontvoogding zowel geestelijk als sociaal. Lees ons programma, het is gedurfd, maar het houdt rekening met de naakte werkelijkheid. Naast recht spreekt men ook van plicht, de enigen!! Wij hebben gezien dat de drie traditionele partijen er niets aan gedaan hebben;noch gewild, noch gekund. Daarom, Vlamingen, nu op de vooravond van belangrijk ver anderingen, nu het land moet heropgebouwd en herstructu- eerd worden, nu ieder toegeeft dat het zo niet verder kan, is het tijd om uw lot in eigen hand te nemen. Op dit ogenblik, nu er moet beslist worden over uw, over onze toekomst is het ons aller plicht hiervoor die mensen aan te duiden die we kunnen vertrouwen. Wie dat is weten we allen zeer goed, alleen de V.U. heeft die mensen, welke ons vertrouwen waardig zijn. De C.V.P. heeft steeds met de verkiezingen de Vlaamse noot gespeeld, tot vlaamse daden is het nooit gekomen, dat mag niet van hun meesters. C.V.P. stemmen is P.S.C. stemmen. Leg uw lot niet in handen van mensen die u haten;beoordeel hun daden. De grote Tinde- mans is voor drieledig feder alisme, wat ze er ook over zeg gen, dat is de waarheid. De B.S.P. kennen we, op vlaams gebied totaal onbe trouwbaar. We weten het: er zijn bij hen mensen die het goed menen. Maar ze komen niet aan bod, ze worden alleen misbruikt om vlaamse stem men te ronselen. We zijn inder daad niet van gisteren, mijne Heren, we weten reeds lang dat voor u alleen een waaise wer ker telt. De liberalen, wat hebben ze toch hun best gedaan de laat ste jaren, om vlaams over te komen. En inderdaad, er zij er, en goede zelfs. Ze hebben ech ter hun handen vol in hun eigen partijZe krijgen hun eigen TOP niet zuiver;of gelooft ge dat meneer Declerck vlaams voelt? Daarbij hebben ze nog af te re kenen met hun beide fransta- lige broeders, ze hebben nu nog de heer PER IN, ge weet wel de man die zijn veto uit sprak tegen vlaamse deelne ming in de regering;die rege ring die het eens ging doen, de regering van de grote Tinde- mans, die klein^es door de knie- en ging. Wat willen ze nu de drie tradi tionele partijen??? Alle drie willen ze een feder alisme met DRIE. Hun voorstellingsvorm is lich tjes aangepast aan hun kie zers, in werkelijkheid wordt het hetzelfde soep. Wat is federalisme met drie dan wel?? Is het zo erg?? Inderdaad, vrienden, met drie betekent twee tegen één. Het betekent op lange termijn de ondergang van het vlaamse volk, van u, van ons allen. Het betekent dat alle beslissin gen welke wij wensen te ne men. eerst moeten goedge keurd worden door de twee franstalige deelstaten, het be tekent terug naar de tijd van voor 1914;de tijd dat wij de werkers mogen leveren, dat wij terug knecht in eigen huis mo gen worden. De tijd van onze totale ondergang. Alleen een krachtig Neen van ons allen kan ons nog redden. Alleen een massaal stemmen op de Volksunie, de enige partij uw vertrouwen waardig. Stem voor uzelf- stem V.U. - Nu!!!!!!! Piet Heymans C.V.P.- AALST Toekomende zondag zijn het parlementsverkiezingen. De verkiezingscampagne heeft, en dit geldt voor alle partijen, niet de omvang gehad zoals bij andere verkiezingen. De oor zaak moet vooral gezocht wor den bij de te korte voorbe reidingsperiode. Zo met een vliigje gebeurt in ons arrondis sement dan toch iets heel speciaals: een nieuwe generatie parlementairen treedt aan. Het zou het ogenblik zijn om een eresaluut te brengen aan de aftredenden. Men moet maar parlementair zijn om te weten welke geestelijke weerbaarheid en welke fysische konditie vereist is om het parlementair mandaat naar behoren te ver vullen. Krachtens de grondwet vertegenwoordigdt een parle mentairgans het land. Dit is een theoretische juistheid en in het Paleis der Natie te Brussel ook erg toepasselijk. In de 25 en meer ministeriële kabinetten en in de reuzegrote staatsadmiriistratie worden volksvertegenwoordigers en se natoren echter geconfronteerd met de wil en de onwil van de uitvoerende macht ten overstaan van de problemen, eigen aan de streek die hen verkoos (eenieders kiesdistrikt). Op het gebied van voorspraak heeft het arrondissement Aalst steeds te klagen gehad. Ons arrondissement wordt waarach tig niet verwend in Brussel. De nieuwste wetgeving moet het mechanisme van de staatssubsi- diëring objektiever, dus eerlijker en billijker maken. Maar steeds zal de gecoördineerde bemidde ling van de streekparlemen- tairen noodzakelijk blijven. Meer nog misschien dan in het verleden moet zulks planmatig gebeuren. De 10 fusiegemeente besturen van ons arrondisse ment doen er goed aan dit niet uit het oog te verliezen. Ons Aalsters gewest kan. mits goede verstandhouding tussen de groep der parlementairen en de onderscheiden lokale besturen, voor een groter deel zijn lot in eigen handen nemen. Zondag a.s. is het een be langrijke dag. ook voor de belangen van onze streek. GHIS WILLEMS VOOR EEN BELANGRIJKE KEUZE De laatste dagen van de verkie zingsstrijd zijn ingegaan. En in tegenstelling met de gemeente lijke verkiezingen van oktober, stelt men vast dat deze nationale verkiezingen moeilijk van de grond komen. Komt het doordat de kiezer beslist is voor wie hij zal stemmen? Of is het door een gebrek aan tot heden uitge maakte keuze? In de tweede veronderstelling is het zeker dat de laatste dagen van de huidige kiesstrijd belangrijk zullen zijn. In die enkele dagen zullen ook de kiezers in de televisie geconfronteerd worden met de partijen. In deze laatste dagen zullen ook de postbussen volge propt worden met massa's manifesten. In hoeverre kan dat alles echter de keuze van de bevolking wijzigen? Zal de kiezer zich laten leiden door de buurmanpropagander of zal hij in geweten oordelen welke optie voor hem. voor zijn gewest en zijn medeburgers de beste is? Zal de televisie het propagan damateriaal. het halen op het daadwerkelijk op de kiessteun ook tussen de verkiezingen door? Zal het dag in, dat uit ten dienste staan van de mede burgers een mindere rol spelen bij de keuze van de kiezer? Zoveel vragen waarop 17 april een antwoord zal geven. Zeker is dat nu meer dan ooit de kiezer voor belangrijke opties staat. Hij moet een keuze maken: plaatselijk, wie het beste zijn belangen daadwerkelijk kan dienen en tot zijn dienst is; nationaal, welke optie hij ver kiest voorde verdere richting die onze maatschappij zal inslaan op het economische, sociale en communicatie vlak. De na tionale krachtlijnen liggen vast. De P.V.V. is zeer klaar in haar houding. Als patij verwerpt zij iedere verder verstaatsing en iedere vorm van bestuur waarin de mens slechts een nummer zou zijn. Als partij komt ze cn voor het privé en vrij initiatief, voor de persoonlijke vrijheid die moet gepaard gaan met de beveiliging van de burger tegen machtsmis bruik zowel van de staat als van machtige privé-organismen. Op het sociale vlak wil de P.V.V. in de eerste plaats het lenigen van de werkelijke noden, nier door 't verzwakken van wat sterk is. wel door het sterker maken van wat zwak is. De P.V.V. koppelt zodoende de vrijheid van iedere burger aan de sociale bewogenheid. In de kiesstrijd en in haar programma heeft de P.V.V. zich vooral onthouden van niet-haalbare beloften. Als partij houdt de P.V.V. zich aan een eerlijk, sober en uitvoerbaar programma. Daaraan koppelt de P.V.V. één overweging: als wat beloofd wordt kost geld en dat moet door de belastingsbe taler worden samengebracht. Daarbij is bewezen dat al wat aan de staat wordt gegeven niet altijd tot zijn recht konit wat ook de beste bedoeling van de bestuurders weze. alleen al omdat ons staatsapparaat door een stelselmatige aangroei een zeer log mechanisme is dat dringend aan ontvetting toe is. De kiezer moet op 17 april beslissen. Wenst hij te gaan naar een verdere bureaucratisering een verdere verstaatsing van de maatschappij? Of verkiest hij een maatschappij waarin het initiatief, de werkkracht, de beloning van zijn scheppende kracht, van zijn verantwoorde lijkheid. van zijn bekwaamheid als arbeider, bediende, zelfstan dige. kunstenaar, leerkracht of ondernemer telt. En wenst de kiezer daarnaast de zekerheid dat hij die door ziekte, onder daan. invaliditeit of gedwongen werkloosheid niet in staat is voor zijn levensonderhoud te voor zien. kortom een diep mense lijke maatschappij waarin een ieder meeteit. dan dient hij de dubbele waarborg te nemen die de P.V.V. hen aanbiedt. In de voorbije jaren heeft de P.V.V., zowel in de oppositie als in de/ meerderheid, bewezen trouw te zijn aan de aangegane verbin tenissen met de kiezer. Vandaag stelt de P.V.V. de kiezer voor: welvaart, zekerheid, kwaliteit van het leven, leefbaarheid van het land. vrijheid voor de burgers, veiligheid voor het bestaan. Op 17 april tussen 8 uur en 13 uur ligt de keuze bij U kiezer. U zult niet aarzelen uw waarborgen voor de toekomst te nemen en uw vertrouwen aan de P.V.V. te geven. U zult ook deze ze kandidaten die in het verleden bewezen hebben ten dienste van de mens te staan, loon naar werken te geven. DIANE D'HAESELEER WAAROM VOOR DE VLAAMSE SOCIALISTEN? Er zijn verschillende redenen om massaal voor de Vlaamse So cialisten te stemmen. Deze keer weet iedereen «Méér dan ooit» wat op het spel staat, wat kan gebeuren en wat kan mislopen. De kiezers beseffen dat met verstand moet gestemd worden. Ik richt mij hier tot iedereen die zich bewust is. van de ernst van de huidige toestand, tot degenen die voorstander zijn van een zo ruim mogelijke spreiding van de Pr de macht, de inkomens, de mogens. de kennis en de arl Dit moet gebeuren in het tt van onze strijd voor een zo gi mogelijke gelijkheid. En hoe staan de andere pi tegenover die gelijkheid? In de C.V.P. zitten de uitgel Ir ten samen met de uitbuil til Hoe kan nog iemand verwacl dat de organisaties van werkende bevolking en de kl middenstand verdedigd woi door degenen die het rech gelijkheid ontkennen? De P.V.V. propageert de heid». Maar welke vrij r bedoelt ze daarmee? De vrijl om anderen voor eigen profi exploiteren? Zij beweert dat zijn kansen moet wagen mai wil niet inzien dat de kansen gelijk verdeeld worden. De heeft precies dezelfde soc economische bedoelingen a C.V.P. en de P.V.V progressief zand in de oge strooien, heeft ze hier en voor haar «programma» enj- punten uit het onze m graaid: o.m. de 36 uren w< Begrijpe wie kan. We moge toch met reden afvragen ht V.U. de toekomst van V deren ziet en of zij het tegen bankiers zal opnemen oi strijd tegen de ongelijkheit te gaan. Intussen kunnen wat het Vlaams programnn deze drukkingsgroep (die traditionele partij wil betreft, voorbehoud make gen het gesloten flaming; me. De belangstelling van partij gaat tot aan de taalg Arme Vlamingen die in Ko in Moeskroen. in Waterlo Charleroi wonen! Wij wensen geen logge, ge traliseerde. bureaucratisch autoritaire plannen of technocratische planning va multinationale ondernemir Een deskundige licht vooi bask beslist bij meerderheii En wat de toekomstige minister en regering aanj De piloot van een vliegtuig niet verkozen door de pj giers. neen. maar de passaj kiezen vrij de bestemming wensen. Die bestemming kiezen wij op 17 april a.s. Wij moger niet vergissen. U weet waarom.... MARC GA Op de rand van de afgrond is het laf en misdadig de ogen te sluiten en te zwijgen. Daarom moet ook hier, vandaag, - met alle eerbied voor de filosofische en politieke overtuiging van eenieder, en in een geest van verstandhouding - plaats zijn voor een visie die o.i. algemeen menselijk is en, over de partijen heen, elk individu kan dienen. Iedereen heeft af te rekenen met sociale, psychologische, financiële, ekonomische en/of andere moeilijkheden waarvan de angstwekkende werkloosheid en het groeiend aantal fail lissementen dramatische maar niet de enige uitingen zijn. Het is overigens niet de eerste maal dat het land een periode van zware problemen doormaakt. Vandaag is de toestand biezon- der erg omdat achter ogenschijnlijke onverschilligheid weinig of geen plaats meer schijnt voor geloof, hoop en ver trouwen. Een ziek, ontmoedigd land gaat ter stembus: te zwak om veel verkiezingskoorts te hebben. Slogans en ideologische pep pillen helpen niet meer: onver- biddellijk eist de waarheid haar rechten op. Wij hebben tot plicht, ook in de politiek, vol wassen te worden, de stam kroeg te veriaten en Europees te denken. Anders is er geen toekomst. Spijts tv-speeches, meetings, monumentale affiches, vlug schriften, dithyrambische ver klaringen allerhande blijft de kiezer lusteloos, vermoeid en vooral sceptisch: zijn illusies zijn zo pover als zijn portemon nee. Hij is het beu op te stappen achter wapperende vanen, die alleen maar wind verbergen: een televisieshow is hem liever geworden. Jaren tergend vit ten, aarzelen en kankeren, in trigeren en wikken om niet te moeten wegen, hebben veel in teressante industriële en com merciële initiatieven, werklust en werkgelegenheid ontmoedigd, versleten, uitgeput of.... ver moord. Goede wil en talent van ministers, gekozenen en amb tenaren konden niet verhinde ren dat blinde, onberede neerde onderdanigheid aan kliekjes, bonden en verenigin gen de aloude levensnoodza kelijke waarden, vrijheden en deugden op nefaste wijze on dermijnden méér dan machts wellust, egoïsme, onkunde of onwetendheid. Met deze verkiezingen wordt de gemeenschap een wellicht ultieme kans gegeven om rede lijk, edelmoedig, solidair en eer lijk een nieuwe weg op te gaan naar de sanering, die ook de komende generaties een beter en gelukkiger leven moet bren gen. Dat beter leven is onmogelijk zonder inspanning van allen, zware offers, hard werken, eerbied en liefde voor het werk, fierheid over het werk. Er is geen welvaart, geen geluk zonder werk en offers. Klagen over de oorzaken van de teloorgang helpt niet. Maar het wordt tijd dat wij, over demago gie en retoriek heen, de realiteit zien; zo 't waar is dat de con junctuur ongunstig is, de werk loosheid structureel en Euro pees, zo het eveneens waar is dat sommige bedrijfsleiders in gevolge kortzichtigheid, dom heid, hebzucht of megalomanie hun zaak (en meteen de werk gelegenheid, de toekomst van duizenden mensen) lichtzinnig, zoniet misdadig hebben ver knoeid. is het niet minder waar dat politieke stakingen en intri ges mede oorzaak zijn van veel miserie. Zwaar is de verant woordelijkheid van degenen die werkwilligen met geweld be letten te werken, die machines, materiaal en eigendommen samen met eigen toekomst sa boteerden of vernielden, die in dustrieën verminkten, fabrie ken bezetten, terreur zaaiden, nijveraars gijzelden. Bepaalde investeringen hebben kleine groepen schandalig verrijkt, op kosten van de gemeenschap, maar duizenden werknemers werden moreel en cultureel te weinig gewapend en ge schoold door diegenen die tot taak hadden hen te leiden. Men heeft de arbeiders een huis, een auto, een tv en heel veel vrije tijd gegeven men heeft hen niets gegeven om die vrije tijd te vullen. Het is gemakkelijk op kop te lopen van stoeten en betogingen: men komt op de tv. En het geroep en getier brengt niets op dan onrust en mis noegdheid. Het is veel moeilij ker - en daarom ook zeldzamer zijn volgelingen bij te brengen dat rechten onmogelijk en waardeloos zijn zonder plich ten. Het is bewezen dat de poespas, de armoe en de schade voor een deel werden veroorzaakt door personen, groepen of bonden die uitslui tend politieke, financiële of mili taire buiten- en binnenlandse belangen of regimes dienen. De jongste jaren werd op de barricade vaak wild om vrijheid geschreeuwd door lui die, bewust of onbewust, be taald of dom, een regime die nen dat de dood van de vrijheid, de zelfstandigheid en de men selijke persoonlijkheid bete kent. Ongetwijfeld hebben en kele werkgevers zich ten on rechte ten koste van de arbei ders verrijkt, ongetwijfeld was er fraude en werd de Staat fi nancieel bedrogen maar groter nog was de verantwoordelijk heid van wie namens een be drieglijke of illusoire gelijkheid alles deden om het privé- initlatief. het privé-bezit, de werklust, de verantwoordelijk heidszin, de vrijheid tot werken, te beperken, te breken, te ver nietigen. De gekozenen zullen moed, openhartigheid en eerlijkheid nodig hebben om aan die tragi sche realiteit iets te wijzigen. Zij zullen de gemeenschap eerlijk moeten toelichten en zeggen dat het huidig systeem van ziekte- en invaliditeitsverzeke ring niet langer te dragen is, dat het niet opgaat steeds meer kinderkribben te bouwen in plaatsen waar steeds minder kinderen worden geboren, dat men drastisch zal moeten op treden tegen degenen die se dert jaren schaamteloos en on verdiend werkloosheidspre mies en andere sociale voorde len «ophalen». De nieuw geko zenen zullen weer in eer moe ten herstellen: het werk, het recht op werken, de drang naar werken. Tot nu toe gaven velen blijk van een onverantwoorde inschikkelijkheid ten overstaan van sommigen die, ènders dan hun idealistische voorgangers uit de vakbewegingen, (die al ler eerbied verdienden) mede een toestand en een sfeer heb ben gekreëerd die jongeren doen besluiten «waarom uit werken gaan;met stempelen hebben wij bijna evenveel, en leven we leuker» De arbeid krijgt niet de eer die hem toe komt als hij voor duizenden niet veel méér opbrengt dan het stempelgeld. Geen werkgever, geen werk nemer, geen syndicalist kan de realiteit loochenen: men kan nooit genoeg steun en hulp bieden aan degenen die, on danks alle inspanningen, werk vinden, aan degens moreel en materieel ten gaan aan het stempelen, men moet durven zegge een land sociaal, econor politiek en geestelijk ziek werklozen per auto k stempelen, behoorlijk in 't een tweede inkomen v< nen, werk weigeren omdi verschil tussen stempelge inkomen te gering is. He de waarheid doen aanval en er de onvermijdelijke b ten uit trekken, zal de e taak zijn van de gekozene 17 april 1977. Het land daarom nood aan gekoz die bereid zijn investering steunen en zelf te invest die de kans hebben en de arbeid te stimuleren, die w dat alle werk volgens ver ste en belangrijkheid naa horen moet worden ver( die borg staan voor de vri van het kapitaal van eeni van het individu, van de a der, die, zo hij alle recht hebben om te staken, evei recht heeft in alle omstaij heden - als dat met zijn idf en idealen strookt - aan 't te blijven. De kiezer kan in deze ui deriijke tijd alleen vertroi schenken aan uitzonde kandidaten die, los van bo en verenigingen, nu< moedig en bekwaam besli gen durven nemen opdi vrijheid van het werk in a uitingen zou geëerbiedigd den. Dergelijke kandidatei op practisch alle ernstige tieke lijsten te vinden. De tijen mogen het de kiezer c kwalijk nemen dat hij niet ger voor partijen en slo maar voor mensen s mensen die omwille van karakter, hun eerlijkheid ei persoonlijke inzet weten vk problemen zijn en er ietSg__ kunnen verhelpen. De kie: de dictatuur beu: die var - patronaat (allang overwon maar ook die van de vak den, of ze nu links of rechts De kiezer is de dictatuur van drukkingsgroepen hande, hij wil dat het dem - tisch spel wordt nageleel kan alleen stemmen voo genen die in het leven van dag weten wat het is mens leiden, geplande risico's t men, investeringen te doe eigen bezit, en mensen aaj^ werk te houden.

De Voorpost | 1977 | | pagina 2