DAVIDSFONDS ANDERMAAL IN DE KIJKER INTERMENSELIJK FRISSE TENTOONSTELLING VAN POSTERS ANTIEKBEURS TE MERE OPEN-DEUR-DAGEN IN «DE WEIDE» uitnodiging Kunstgalerij PALET 6 -15-4-77 - De Voorpost Inhuldiging Oude Denderbrug. Op voortreffelijke wijze sprak Jozef Verbestel verleden week de huidetoespraak uit bij de huldiging van drie Herdersemse «Davidsfondsvoorzitters», nl een ere-voorzitter, een voorzit ter en een ondervoorzitter. Ere-Voorzitter Xaveer Lam- brecht, voorzitter van de plaat selijke afdeling van kort na de wereldoorlog, werd aangesteld in die taak door E.H. Oelbrandt. alsdan te Herdersem onder pastoor en nu zielherder in een parochie van St.-Niklaas. Als een der topfiguren van Bos- teels - Du Pare wist hij een krachtdagige financiële steun te verlenen die het voortbe staan van het tijdschrift «De Meiviskop» mogelijk maakte. Ondervoorzitter Gustaaf Lambrecht de tweede gevier de, trad in het plaatselijk be stuur als penningmeester en la ter als sekretaris. Aktief als hij steeds was, en nog is, wist hij onderzijn impuls het ledenaan tal van de afdeling van een veertigtal op te drijven tot meer dan 200. Zei men van hem niet dat hij, op een van zijn tochten als verkoper van «vogelzaad», zelfs tot in «Deux-Acren», tus sen Geraardsbergen en Les sen, leden wist aan te wen/en! Tevens was hij de samensteller van niet minder dan tien jaar gangen van «De Meiviskop». Uit die periode dateert ook, on der het voorzitterschap van Louis Vinck, gewaardeerd to neelmeester, de te Herdersem gehouden «Gouwdag» waar aan ook een Televisiemis te pas kwam. Voorzitter Jaak Hutsebaut zorgde, vóór een tiental jaren, voor een aflossing van de wacht en tevens, met zijn 29 lentes, voor een broodnodige verjonging. De «Roepingsdag», dag waarop alle religieusen afkom stig van Herdersem, weer naar hun geboortedorp werden ge haald, was een der eerste inte ressante initiatieven van voor zitter Hutsebaut mede onder impuls van Odilon Roosen. Treffend hierbij was het feit dat tot in Wallonië toe waar Her dersemse kloosterlingen wa ren verzeild, filmpjes werden gedraaid door Gustaaf Lam brecht en O. Roosen, filmpjes die dan op de Roepingsdag werden gepresenteerd en dit uiteraard met veel bijval. Aktiviteiten van de afdeling gedurende het laatste decen nium waren o.a. de oprichting van een nog steeds aktieve foto- en diaklub, de organisatie van gespreksavonden aller hande, tentoonstellingen van schilderijen en keramiek, godsdienstige voordrachten met de klassiek geworden jaar lijkse bezinningsdagen voor het bestuur te Affligem of te Groot-Bijgaarden en daarbij vanzelfsprekend feesten aller lei als St.-Maartens- en Kerst- Drieluik: De laatste jaren was men dan vooral druk bezig aan de reali satie van een indrukwekkend drieluik. Allereerst was er de ook bui ten de grenzen van onze streek bekend geworden viering van Alfons De Cock, de grondleg ger van de wetenschappelijke folklore in Vlaanderen, viering die gepaard ging met een hele waaier aktiviteiten waarvan we vernoemen een tentoonstelling in zijn geboortehuis, de inhuldi ging van een A.De Cock- Wandelpad met feestrede door VTB-VAB -Voorzitter Jozef Van Overstraeten, de inhuldi ging van het borstbeeld in de Alfons De Cockstraat met op luistering door het Zangkoor met de bekende «Kantate». Verleden winter was er dan de herdenking van de honderd jaar geleden geboorte van de neef van Alfons De Cock, priester Jozef De Cock, in 1944 door een bom in Neder land getroffen. In dezelfde straat werd dan ook door de zorgen van het Davidsfonds een passende grafsteen aan gebracht waarbij het leven van deze priester op treffende wijze werd gememoreerd.. Derde deel van het drieluik was dan de vrijwaring en bewa ring van de oude Denderbrug aan het Sas zogezegd «van Wieze». Deze uit 1767 date rende brug werd verleden jaar door de Genietroepen van Burcht in enkele dagan over gebracht naar een passende plaats bij de oprit van de nieuwe brug. Inhuldiging op 30 april: Zaterdag 30 april wordt dan voor de plaatselijke DF- Afdeling weer een hoogdag, want dan wordt die fameuse brug luisterrijk ingehuldigd. Te 18 u is er een Eucharistievie ring opgeluisterd door het Pa rochiaal Zangkoor dat zich niet alleen te Herdersem bij aller hande gelegenheden maar zelfs tot in Lourdes bij de we reldvermaarde Kaarskenspro- cessie verdienstelijk wist te maken en verleden zondag nog op vraag van velen een uitvoe ring gaf van de «Klokkenkanta- te». Vervolgens is er de Wijding Medewerkers: Onder impuls vooral van Staf Keymeulen, Leopoldlaan 6 Aalst (21 91 86) werken o.a. mee Ann Bayens - Lievens, H.Hartlaan 103 Aalst, Dirk De Beider, Bergemeersenstraat 108 Aalst (21 04 78) Wilfried De Cock, Daal 64 te Denderhou- tem (70 35 28), Anne Geys- sens, Erembodegemstraat 33 Aalst (77 70 22), Kris Ruys- sinck, V.D.Saedeleerstraat, Aalst (70 22 76) en Karin Van den Broeck, Dendermondserf- teenweg 124 Aalst (70 14 59). Drie facetten van de werking: Hoofdzakelijk via drie moge lijkheden wil men trachten mensen te bereiken en, vooral, te overtuigen. Enerzijds voor ziet men seminaries, en an derzijds zijn er de kursus en tenslotte de werkgroep. Seminaries: Via seminaries, maandelijks één buiten de verlofperiode, wil men vooral ouders en leer krachten en teoretische ">asis bezorgen. Op vrijdag 6 mei gaat in de lokalen van het >t- Martensinstituut, Moorselbaan 128 van 20 tot 23 u een semina rie door over «Territoriumtaai». Het werk van Cor Bakker, «Verboden Toegang», biedt een handig middel om me ningsverschillen en konflikten te bekijken en aan te pakken. Na een korte inleiding zal met de deelnemers gezocht wor den naar toepassingsmogelijk heden in verband met de op voeding, bvb mogen kinderen een eigen schuilplaats heb ben? mogen ze geheimpjes hebben? hebben ze voldoende ruimte? enz Op vrijdag 3 juni, zelfde uur en plaats, gaat dan een informa tieve vergadering door over het verband tussen buitenwereld en de eigen wereld van het kind. Beloningen? Straffen? Dreigementen? Mogelijkheden en beperktheden inzake het be ïnvloeden van het gedrag van het kind. «Intermenselijk» wil hier een school zijn, een school waar je gewoon over opvoe ding wat kennis kan opsteken. Een school waar je kan leren genieten van je kinderen, hoe oud die ook mogen zijn. Een school waar je eigen opvoe dingshouding mag en kan in vraag worden gesteld en waar je kan op zoek gaan naar een meer bevredigende oplossing. Deelname aan deze gespreks avonden is vrij en behoeft geen voor-inschrijving. U ont vangt wel een tekst waarbij dan enkel 20 fr voor 't druk werk betaalt. De Kursus: Via een reeks van vijf gesprek savonden over Opvoeding en opvoedingsverhoudiqgen kun nen ouders, langs de teofte om, meer inzicht inzake opvoeding verwerven. Reeds vier reeksen gingen met sukses door en nu start een vijfde reeks op de donderdagen van 26 mei tot 23 juni, telkens van 20 tot 23 u in de lo kale n van het St.-Maartensinstituut, Moorselbaan 128, Aalst. Deze reeks wordt geleid door Staf Keymeulen en Wilfried De Cock. De kursus handelt vooral over doelstellingen van de opvoe ding en ontstaan van moeilijk heden «relaties» en «houdingen» gekleurd door een noeveeineia «nacht» en «genegenheid». Kombinatie hiervan leidt tot vier typische opvoedingshoudin gen met typische gevolgen op het gedrag van de andere hoe konflikten oplossen zon der winnen noch verliezen? Het aantal deelnemers is be perkt zodat ieder aan zijn trek ken kan komen. Prijs voor de vijf avonden: 600 tr. De Werkgroep: Een doorlopende groep van maximaal tien mensen die we kelijks samenkomen op woensdagen van 20 april tot 22 juni in het sekretariaat van «In termenselijk», Leopoldlaan, 6, Aalst. De deelnemers engageren zich voor 'n reeks van tién achter eenvolgende samenkomsten waarna zij oesnssen de Werk groep te verlaten of onmiddel- van de brug door de aktieve en medelevende pastoor Mus- sche waarna de onthulling van een bord met gegevens al lerhande over de brug zal doorgaan. Door het stadsbes tuur zal nog vóór einde van de maand gezorgd worden voor een kasseiweg van een twin tigtal meter als verbinding tus sen de betonweg en de brug zelf. Na het plechtig doorknip pen van het lint volgt dan nog op deze naar we verhopen mooie meiavond de planting van een Meiboom, een stoere eik waarbij de Herdersemse Harmonie «Concordia et Docili- tas» haar duit in het zakje wil doen, niet enkel muzikaal maar ook met show door haar majoretten- en drumband korps. Vermelden we nog dat de drie gevierden uit de handen van afgevaardigde D'Hondt een ereplaket van het Davidsfonds namens het Hoofdbestuur mochten ontvangen. Samenwerking: Tussen DF-Herdersem en de gemeentelijke overheid was er steeds een flinke samenwer king. Het vroegere bestuur van Her dersem zorgde inderdaad voor het aanschaffen van de grond voor de plaatsing van de Den derbrug en voor de onkosten die bij die verplaatsing werden gemaakt alsmede voor het aan leggen van de vijver. Het nieuwe bestuur van Groot-Aalst heeft reeds be loofd nog deze maand de kassei-verbinding te realiseren (het kan er nogal drassig zijn) en zal ook nog zorgen voor en kele rustbanken. Beplanting, schilderen van de oude brug en aanleggen van een wandelpad volgen later. Is de weermaker op 30 april enigszins van de partij, dan heeft Herdersem weer een HOOGDAG in het verschiet! L.H. Posters en wenskaarten, voor elk wat wils. (JM) Vorig weekeinde richtten Milac H. Hart en Nazorg 13 een ge slaagde poster tentoonstelling in. De opbrengst hiervan kwam ten goede aan Broederlijk Delen. Het lokaal in de St.-Gudulaschool waar-de£è tentoonstelling door ging was zeer stemmig ingericht en versierd. Kleurige verlichting toverde een sfeer in de ruimte die wonderwel overeenkwam met de vertoonde posters: fris, jeugdig, en zeer idealistisch. De keuze van posters was uiter aard beperkt tot de eigen sfeer van de inrichters, en dan ook veelal religieus van inslag. Ook liefde en sociale inzet werden sterk bena drukt. De posters richtten zich bo vendien vooral tot een jeugdig pu bliek. Het is een feit dat de posterkuituur sinds jaren bloeiend is, ook in de vorm van «muurkranten» die eveneens sterk met slogans wer ken. Een poster is'een manier om zich uit te drukken. Vooral aan de muren van jeugdhuizen of de ka mers van jonge mensen vindt men ze overvloedig terug. Een ver schijnsel dat te verklaren is door het feit dat men in feite met zijn eigen idealen geen weg weet, en ze dus in eigen lokalen van de mu ren af hun boodschap laat schreeuwen. In de St.- Gudulaschool waren er meer dan 250 verschillende posters te bekij ken: jong, kleurig, fris en vooral diepzinnig en soms zwaar van tekst. Soms vraag je je wel af of de jonge mensen die er dagelijks zit ten tegenaan te kijken die dingen wel kunnen verstaan: «Je hebt het recht om midden de anderen rustig en vrij jezelf te zijn, zelf te denken en zelf te doen, een ideaal voor Europa in de wereld van morgen! Er staan bloemen op afgebeeld. lachende en treurige gezichten zeeen en wolken die eindeloze ve ten en even grenzeloze dromt a verbeelden. En veel spreuken <B' teksten die op je neerkomen a 'e hamers: «Tijd alleen verzacht et wonden waarvan men nooit gi Cf" neest»; «Jong zijn is de vreugi ez van een bloem ervaren wanne haar wortel stengel wordt»; «Nc nooit keerde een afgevallen blot sem naar zijn tak terug» of: 1 I droomde dat alle mensen broede I waren». Voorlopig laat de werkelijkhe "1 aanzien dat dit inderdaad n steeds een droom is. Vandaar o deze postertentoonstelling. De ii richters, jonge mensen, die zie over het bereikte resultaat zeer ti vreden toonden, wilden in elk g< val aan een behoefte voldoen. E slaagden daarin ook, naar we mi 'Fl je; WILFRIED LISSEN jn In een periode dat er zeer veel verwaarloosde kinderen zijn, verwaarloosd door het feit dat beide ouders door hun werk veel uithuizig zijn, de zogenoemde «sleutelkin deren», of verwaarloosd door het feit dat meer dan vroeger blijkbaar gezinnen ontwricht worden;in een periode dat veel mensen misschien wel meer parate kennis hebben weten te verwerven, meer school hebben gelopen dan vroeger maar daarom nog niet beter opgevoed zijn;in een periode dat veel afhangt van het behalen van getuigschriften en diploma's waardoor in zogezegde opvoedingsgestichten zeer veel aan «onderwijs» wordt gedaan maar o zo weinig aan «opvoeding», in uitgere kend deze periode vonden een aantal jonge mensen, die door hun dagtaak in concrete dagelijks zien wat er gebeurt, het noodzakelijk zelf iets te gaan doen aan OPVOEDING, opvoeding dan veeleer van volwassenen, «Erwachsenenbildung». Op initiatief van het Vlaams Centrum had tijdens het voorbije Paasweekend een antiek- en Rommelmarkt plaats in het hof ten Dale. Het Vlaams centrum blijkt dus echt niet bij de pakken te blijven zitten. lijk of later een nieuwe reeks van tien aan te vatten. De kostprijs bedraagt 2000 fr per deelnemer voor een reeks van tien;echtparen betalen voor beide slechts 3000 fr. De groep wordt geleid door Staf Keymeulen. Naargelang de behoeften van de groep kun nen de deelnemers een beroep doen op mensen die een in breng kunnen leveren vanuit een bepaalde psychologische richting. Deze zijn. Wilfried De Cock voor transaktiohele ana lyse en systeemdenken, Anne Geyssens voor sofrologie en Karin Van den Broeck voor ge dragstherapie. Informatie over manier van werken zo voor de kursus als voorde werkgroep, de doelstel lingen en de deelnemings- voorwaarden kunnen telefo nisch worden gevraagd bij «In termenselijk», tel 053/21 91 89, Leopoldlaan 6 Vrijdagavond ging de vóór opening door onder toch vrij ruime belangstelling. In de loop van de drie dagen konden de organisatoren eveneens tevreden zijn over het bijzonder groot aantal bezoekers. We vragen ons af van waar deze belangstelling? De antiekbeurs bevatte inder daad enkele mooie stukken, maar ons kwam de beurs over als een gewone markt waarop men in casu antieke stukken ver koopt. «Tegen een schappelijke prijs», zegt men. Het is gekend dat antiek onvoorstelbaar duur is en blijkbaar betaalt men de echtheid meer dan het schone. Gezien de hoge prijzen die men voor antiek vraagt, zijn het alleen de burgers en de rijke lui die enigszins geïnteresseerd mogen zijn. Men vertelde ons dat de tentoongestelde stukken verzameld werden uit heel het land, dat er geen antiquairs bij betrokken waren en dat de spullen dus vrij laag geprijsd waren. Echter als we eens enkele cijfers horen, staan we argwa nend Een leek leg je gemakke lijk in de luren als het om antiek gaat. Graag hadden we de bedoeling van het Vlaams Centrum ge kend om dergelijke antiekbeurs in te richten. Eerbied voor oude stukken? Bewondering voor mooie realisaties uit het verle den? Demokratisering van het persoonlijk bezit van antieke stukken? We menen dat er feitelijk te weinig informatie voorhanden was om dat te realiseren. Ons komt de antiek beurs te veel over als een bestendigen van de burgerlijke rush naar antiek. Nu reeds zien we uit naar de volgende aktiviteit van het Vlaams Centrum, nl. het optre den van de voordracht kunstenares Tine Ruysschaert. op maandag 2 mei a.s. Ze kon naar Mere op uitnodiging va het Davidsfonds. Tine Ruy< 'a: schaert verwierf in een paar jaain tijd een zeer grote faam, die z or tenslotte echt verdient. Vooiar drachtkunst is niet zo geken< ''e maar het kan toch diep on er roerend zijn. Tine Ruysschae slaagt erin! IH WILLY HOSTEN ie Een hoekje van de antiekbeurs in het Hof ten Dale. (SJ) Fr. Courteiisstr. 33 9330 DENDERM Tel. 052/21.46.10 Kunstschilder Grafikus FRANS MAGRIET Gandhistraat 30 - 2800 Mechelen - tel. 015/41.11. Kunstschilder FRANS MERCKX Tremelobaan 190 - 2850 Keerbergen Tel. 016/60.21.25 stellen hun schilderwerken tentoon van 15 tot april 1977. De tentoonstelling is open alle werkdagen van 9 tot 20 u. - Zondagen van 10 tot 12.30 u. van 14 tot 19 u. - Toegang vrij Naast het traditioneel gemeentelijk, vrij gesubsidieerd of rijksonderwijs heeft Aalst nu reeds een viertal jaren een zeer speciaal schooltje «DE WEIDE». Fundamenteel zijn er vooral twee in het oogspringende ver schillen. Vooreerst is het niet een gemeentebestuur, een schoolkomitee of het rijk zelf dat de inrichtende macht vormt maar hier zijn het de ouders zelf. Hieruit volgt dan uiteraard volledige inspraak van de ouders der leerlingen in het peda gogisch als het praktisch beleid van het schooltje. Evenzeer verschillend, - en voor 't kind veruit belangrijkst, is de konkrete aanpak van de kinderen zelt. in een zo vnj mo gelijke atmosfeer worden ze begeleid;er zijn geen klassen en er is geen dwingend pro gramma. leder kind wordt zo veel mogelijk gevolgd in zijn persoonlijke kreativiteit en mo gelijkheden. Staf en kinderen vormen de ganse dag één leef groep die samen over doen en laten beslist. «De Weide» tracht op deze twee manieren zélf wat te doen aan de twee fundamentele kri tieken op het huidig onderwijs en wil dus met enkel kritiek niet bij de pakken blijven zitten. Het kan ook anders, en hierbij valt de klemtoon zowel op kan als op anders wat trouwens reeds vier jaar lang bewezen wordt. Ouders, stafleden en kinderen delen graag hun ervaringen, hun suksessen en tegenslagen mede aan iedereen die erin ge ïnteresseerd is ofwel om zelf met zo iets te beginnen, ofwel om gewoon mee te doen, ofwel om inspiratie of een prikkel te krijgen om over opvoeding kreatief te gaan nadenken. Het schooltje groeit uiteraard met de kinderen mee en he« nu kinderen van 3 tot 11 jaa Omwille van hun groot lee tijdsverschil zijn ze in twe groepen gesplitst: de kleutei en de «ouderen». Op zaterdag 23 april nodigt d kleutergroep dan iedereen op haar open-deur-dag in D Weide, Brusselse Steenwe 159 te Aalst. Ouders, staf e kinderenzijn ertussen 10en 1 uur te vinden ergens in zandbak, ot in oe muziekhoel in de knutselruimte, in de klei hoek, de keuken of elders. G zoekt maar gewoon wat rond Rond 11 u en rond 15 u zal hooguit een kwartiertje alge mene informatie worden gege ven. De «ouderen», zullen U, op hu beurt, op zaterdag 4 juni uitnc digen in hun «basisschool» Erpe, Sevecootstraat 46. L.ffc

De Voorpost | 1977 | | pagina 6