GEKLASSEERDE MONUMENTEN EN LANDSCHAPPEN WATER PRIJS STIJGT MET 40 PROCENT TE LEDE WANDELAARS: VERGEET 1 MEI NIET Aanpassen van de identiteitskaarten s 8 -15-4-77 - De Voorpost Soms uit onwetendheid, soms uit slordigheid en ook wel uit kommercieel belana raken in ons land landschappen en monumenten helemaal verknoeid. Zo gebeurde het o.a. in een deelge meente van Groot-Aalst dat het geboortehuis van een bekend historisch figuur, geboren in die gemeente waar zelfs een straat naar hem werd genoemd, gewoon bij gebrek aan de elementairste zorgen stilaan maar zeker afbrokkelde en uiteindelijk totaal verdween. De Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen, de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg wil daar een stokje voor steken. Hierbij dan een lijst van de voornaamste monumenten en landschappen. die in sierlijke hoekgebouwen, stevige hoektorens, samen komen. Door Koninklijk Besluit van 20.11.1973 werden de be schermde delen van de St.- Martinuskerk uitgebreid tot het gebouw in zijn geheel. V rijdagavond I april 77 had in her gasthof Ter Vaerent re Lede, de vernissage plaats van de werken I van Marcel Beeckman. Deze kunstenaar werd al 3 jaar lang na elkaar erkend door het ministerie van Nederlandse kuituur voor zijn expressionistische doeken. Zijn werken beelden taferelen uit van pastorale scènes van bekende Vlaamse schrijvers o.a. Felix\ timmermans. Het nogal naive expressionisme zou men graag dieper zien uitgewerkt zodat de gevoelens van del kunstenaar beter tot uiting zouden komen. Zijn kleine doch fijne afgewerkte Pentekeningen trekken I uitermate de aandacht door hun sobere doch nauwkeurige weergave van hun inhoud. Deze tentoon-\ stelling is nog te bezichtigen op 10-4 en 17-4-77. (EL) Nieuwerkerken Ingevolge de fusie van de gemeenten zijn de inwoners verplicht hun identiteitskaarten te laten aanpassen. Enerzijds komt er 'n supple mentaire stempel op en anderzijds de tekst -STAD AALST, wet van 30 december '75». Dit gebeurt in het dienstcentrum (het vroegere gemeentehuis). Elke woensdag in de voorziene periode is het dienstcentrum open van I8u30 tot 20 u. De andere werk dagen, ook de woensdag, is het geopend van 8u30 tot 12 uur. Volgende regeling werd getroffen: Week van 12 tot 5 april: Dorps plein, Dorpsstraat, Kantonstraat, Terbekenstraat. Kerkstraat. Kcrk- veldstraat. Molenstraat, Pape straat, Pastorijstraat. Nachtcgacl- straat Week van 18 tot 22 april: Kwale straat, Lange Haagstraat. Haze laarstraat, Zurendrics. Restcrt, Verenigde Natiënstraat, Kwade- steenstraat. Dwarsstraat, School straat, Bredeweg, Sterrebosstraat. Week van 25 tot 29 april: Dries. Kraaiwinkel, Pennstraat, Brug straat. Erkendries. Mórtelveid. Hoezcstraat, Pijpcnbeek. Laar straat, Damstraat. Sl- Rochusstraat. Haaltertstraat Weck van 2 tot 6 mei: Bergstraat. Brouwerijstraat. Huytstraat. Sta tionsweg. Achtcrbremt. Broek- veldstraat. Bosveldstraat. Rij- dentstraat. Kwalehockstraat Week van 9 tot 13 mei: Bremt- straat. Molenweg. Edixveldstraat. Strekstraat, Veldstraat, Teerlin- geveldstraat. DDP Punt zeven van het agenda van de gemeenteraadszitting van vorige maandag vermelde de wijziging van het reglement op de uitbating van het waterbedelingsnet. Deze wijziging bestond uit het wijzigen van de kostprijs per kubieke meter voor de verbruiker, het wijzigen van de abonnementsprijs per maand per aangeslotene en ten slotte het aanpassen van technische en administratieve voorschriften en de verplichte abonnementsperiode. Over deze wijziging vooral dan de prijs van het water, werd heel wat gediskussieerd. Gemiddelde abonnementsprijs De abonnementsprijs per maand per aangeslotene zal voor sommige gedeelten van Lede sterk stijgen, en voor an dere gedeelten zeer sterk da len. De nieuwe abonnementsprijs is een gemiddelde prijs die als volgt werd berekend. De T.M.V.W. raamt de jaarlijkse lasten voor de uitbating van het net op 3.660.702 F. Het aantal abonnenten bedraagt op dit ogenblik ongeveer 4.070. De jaarlijkse lasten, gedeeld door het aantal abonnenten geeft dus het abonnementsgeld per jaar, en dit nogmaals gedeeld door 12 geeft het abonne mentsgeld per maand. Deze berekening leidde aldus toto een prijs van 75 F per maand per abonnement. Dit houdt vol gende wijzigingen in: voor de deelgemeente Lede stijgt het abonnementsgeld van 45 naar 75 F. Voor de deelge meente Impe daalt de prijs van 130 F naar 75 F. Voor de deel gemeente Oordegem daalt de prijs van 100 F naar 75 F. Voor de andere deelgemeenten van 75 F reeds een tijdje vóór de fusie ingevoerd. wees er op dat reeds in de vo rige legislatuur men ook voor een voldongen feit werd ge steld. Toen reeds werd hier een duchtig woordje over gepraat. Verder wees de heer Galle ook op 't zeer hoge veiligheids percentage (25% voor water- verlies bij eventuele lekken, branden, enz..), een last die voor de ganse gemeenschap bedoeld is, waar iedereen kan van genieten, ook de niet- aangeslotenen, dus dit bijko mende bedrag zou door de gemeente moeten worden ge dragen. Uit persoonlijke bron verna men wij dat dit veiligheidsper centage in Aalst slechts 5% bedraagt. In zijn antwoord gaf schepen Minnebo uitieg over wai er zou gebeuren indien dit niet zou worden gestemd. Dit kwam er op neer dat het later toch zou moeten gestemd worden. Hij deelde ook mede dat, indien de gemeente Lede deze extra last van 25% of 7 F per kubieke meter zou dragen, dat dit voor de gemeente 'n jaarlijkse extra uitgave zou zijn van meer dan 2 miljoen. Verder veroordeelde hij het systeem van de alge mene vergaderingen van deze distributiemaatschappijen, met coktailsen etentjes. Ook trok hij van leer tegen de waterpolitiek van Wallonië. Als mogelijke op lossing zegde hij dat het ge wenst zou zijn dat de verte genwoordigers van alle ge meenten in de maatschappij aangesloten, vooraf een ver gadering zouden beleggen om een gemeenschappelijk stand punt in te nemen tegenover de leiders van de distributiemaat schappij. In diezelfde zin liet zich ook burgem eester Gravez uit. Hij wees erop dat de gemeenten het mes op de keel geplaatst wordt door de T.M.V.W. enj niets anders kan gedaan den dan een gemeenschap! lijke aktie. Raadslid Galle wees dan nog op een aantal konsekw ties die dit voor bepaalde g pen van de bevolking zou k nen teweeg brengen. D verhoging zal zeer zv\ doorwegen op het budget c de meeste gezinnen, aldud v heer Galle en tevens zullei ook zware lasten vallen tuinbouwers ingeval er ons s nieuw een droge zomer t deze die voorbij is te wacl r staat. Ook hij sprak zich c eens uit over een protest s alle gemeenten. In zijn plek s tegen deze forse prijsver s ging wees hij ook nog op slechte kwaliteit van ons d j water. Besluitend kunnen wij zegj 1 dat alle raadsleden tegen rrijsverhoging zijn, maar dal door de machtspositie wa» de distributiemaatschappijI gedwongen zijn gewon deze prijsverhoging goed! 1 keuren. MON C HOFSTADE O.L.V.-kerk met kerkhofmuur. Gotische kerk uit de 13e eeuw in de 15e eeuw vergroot met toren uit 1575. Onder het zil verwerkeen pyxis uit 1627, een reliekhouder van St.-Cornelus begin 19e eeuw, empire- altaarschellen uit 1820, een godslamp uit 1880 (eveneens empire) en twee bronzen zeventiende-eeuwse kande laars. Hier werd een schat van over blijfsels van een Romeinse ne- derzettign uit de jarei 70 a 110 na Kristus gevonden. Nergens in België werd op een zo kleine oppervlakte een zó grote hoe veelheid opgegraven. IMPE NIEUWERKERKEN O.L.V.-kerk met gotisch koor OORDEGEM Toren, voorgevel, zuidelijke zijbeuk en koor (oostkant) van de St.-Maartenskerk. Boven het portaal St.-Maarten te paard. (13e eeuw). Hoogaltaar met schilderij van de Gentenaar Jan Janssens (1590) «Kristus met doornen gekroond». Renaissance cilin dermonstrans van 1628: klas- sicistisch kelk van 1778. Molen: Witte stenen wind molen «Fauconniersmolen» genoemd op de wijk «de Wijde Wereld». L.H. AAIGEM Beschermde houten windmo len «Meuleken te veel» u"'t 1712. Sinds 1874 te Aaigem, voorheen te Be ve re- Oudenaarde doch sedert 1950 buiten dienst. AALST Oud Stadhuis of be schermd Schepenhuis met Belfort en Gebiedshuisje. Het Schepenhuis is inderdaad het oudste van ons land. Het is vroeggotisch (13e eeuw) met het onderste deel van de ach tergevel romaans van rond 1230. Op het vooruitspringend laat gotisch Gebiedshuisje uit 1543 (bretesk) bovenaan vijf delen uit de 19e eeuw, nl. die van Keizer Karei, van Dirk van Aalst, (in de volksmond 't «Kind van Aalst» genoemd). Jan en Komeel De Schrijver. Latijnse dichters en schilder Pieter Coecke. Het Belfort uit 1487 heeft een beiaard met 52 klokken, de oudste mekanisohe beiaard der Nederlanden, (circa 1469) In de nissen, onder de leuze Nee spe, nee metu» (noch door hoop, noch door vrees), de be elden van een krijger en een poorter als simbolen van de macht en de vrijheden van het oude Aalst. «Borse van Amsterdam», het voormalig lokaal der Katha- rinisten, thans de Katholieke Kring, Grote Markt, 26. Dit ge bouw, in laatrenaissance, heeft een gaanderij uit de 17e eeuw en een sierlijk torentje uit 1908 St.-Martinuskerk in Bra bantse hooggotiek met laatgo tische delen, o.m. zijportalen. Bouw aangevangen in 1481 achtereenvolgens door Jan van Wouwe, Herman en Do- mien De Waeghemaekere en Laurens Keldermans); onder broken in 1566 wegens geld- Duur en slecht kraantjeswater Het knelpunt van deze bespre king en trouwens van de ganse verdediging, was de kostprijs per kubieke meter water die aan de verbruiker moet worden doorbero kend. De nieuwe prijs die in voege is getreden op 31 maart van dit jaar zal vol gens de TMVW 28 F bedragen. Ter verantwoording gaf deze distributiemaatschappij vol gende kostenvendtillatie op: aankooppnjs van het water 16,5 F, afleveringskosten 4,65 F en kosten voor veiligheids marge van 25%: 7,02 F. totaal dus 28,08 F, afgerond 28 F te betalen door de verbruiker. Dit komt dus neer op een prijsver hoging met 40 procent. Dit werd voorgesteld door de distri butiemaatschappij T.M.V.W. en moest goedgekeurd worden door de gemeenteraad. Deze zware verhoging leek het schepenkollege dat in eerste instantie hiervan op de hoogte werd gebracht, nogal bij het haar getrokken. De mensen van de T.M.V.W. werden door hen uitgenodigd deze prijsver hoging te komen verklaren. Uit dit kontakt heeft het schepen kollege besloten dat er weinig of niets aan te doen is, daar die mensen steeds hun uitlegje klaar hebben. Deze prijsverho ging afwijzen zou ook niets op leveren na verloop van tijd dient ditimmerstoch goedgekeurd te worden. Dit is dus een situatie waar de gemeente machteloos staat. Uit de debatten is duide lijk gebleken dat hier bepaalde zaken moeten worden goed gekeurd waar zij zelf niet achter staan. Raadslid Ernest Galle trok van leer tegen de distributiemaat schappij en haar beleid. Hij Watermolen met woning, stal lingen en onmiddellijke omge ving. Houten «Fukmolen» uit de 16e eeuw. LEDc gebrek. Bij tussenpozen voortgezet na 1650 en definitief stopgezet in 1747 na de bouw van de voorlopige voorgevel. De onafgewerkte kerk van 70 m lang, (de oorspronkelijke plan nen voorzagen niet minder dan 105 m) is een van de ruimste van het land. Ze heeft 16 zijka pellen en 23 altaren. Vooral de kruisbeuk trekt de aandacht. Schilderijen in de kerk van P.P. Rubens (St.-Rochus en de pestlijders), Kasper de Crayer (Simon Stock ontvangt het schapulier van O.L.Vrouw) en een aan Otto Venius toege schreven «Aanbidding der Herders». Sint-Martinuskerk van het Oud-Begijnhof. Hotel Van Langenhove met binnenhof, stallingen en oran- gerie en ginkgo-biloba-boom in de Kapellestraat. Orgel in de St.-Jozefkerk St.-JobskajDel met onmid dellijke omgeving Heilige-Geestkapei Twee beuken, wassende respektievelijk in de Onderwijs- en in de Kattestraat. BAARDEGEM St.-Margaretakerk drie- beukig in romaanse stijl ge bouwde kerk daterend uit 1239. Zwaar door brand beschadigd in 1590. Koor en toren her bouwd in 15e eeuw en in de 17e eeuw voorzien van goti sche gewelven. Een deel van de kerk is in barokstijl. Een der vensters draagt het jaartal 1750. Onlangs gerestaureerd en vaak kader van kulturele manifestaties. HERDERSEM Ten Beeldeken, laatgoti sche kapel met muurschilder ingen uit 1474 Orgel in de kerk van O.L.V.-ten - Hemelopneming, kerk zelf gebouwd van 1859 tot 1861. St.-Martinuskerk: gotische kerk met toren uit 1569. In de schat van deze bedevaartkerk te re re van O.L.V. van de Nood Gods laatgotische monstrans, zilveren ceremoniestaf met Piëta, barokke cilindermon strans, rokoko-altaarschellen en godslampen en dergelijke meer. Koninklijk Instituut van Me- sen, meer bepaald het 18e eeuwse kasteel, de kelder on der het Hollands paviljoen, de 18e eeuwse orangerie met stal lingen en de XXe eeuwse neo gotische gebouwen. Dit kasteel uit de achttiende eeuw, vergroot rond 1900 om te dienen als kostschool, her bergt sinds de periode na de eerste wereldoorlog het psy chiatrisch instituut. Het bezit een houten beeld van de H. Maagd uit de 16e eeuw MELDERT De St.-Walburgkerk met kerk hofmuur. Hooggotische kerk in witte zandhardsteen van de Meldertse steengroeven. Een dereerste kerken uit het gebied van de abdij Affligem, In de kerk het schilderij «De Verrijzenis» van Kasper de Craeyer. MERE Houten windmolen: be schermde houten standaard molen uit 1771 aan de Diepe- straat. Volledig hersteld in 1962. Dikke kapel met de onmid dellijke omgeving. MOORSEL Koor, kruisbeuk en toren van de St.-Martinuskerk. Laatromaanse kerk. Onderste deel van de toren en midden- beuk romaans (13e eeuw). Zij beuken 14e eeuw. Bovendeel van de toren gotisch. Bekap ping van het schip en kruisbeuk 16e eeuw. Koor uit de 17e eeuw. Zeer merkwaardige laaggewelfde beuken. Van de Craeyer «Aanbidding van Jezus door de 3 Konin gen» In de kerkschat barokkelk (17e eeuw) en zilveren wierook- scheepje (klassicistisch, tweede helft 18e eeuw). St.-Gudulakapel: uit de 16e eeuw door de kasteelheer in 1660 mooi versierd. Kasteel in 1526 door abt Karei de Criy gebouwd. Ver bouwd in 1561 (laat renaissance) en hersteld in 1894. Geheel in baksteen met versieringen in hardsteen. Vier gelijke vleugels met verdieping Reeds vele jaren is de één mei-wandeltocht -Te voet door het Land Van Aalstingericht door de vriendenkring FFReen - mustop de kalender van iedere wandelaar. Van in het begin heeft de organisatie zich steeds mogen verheugen in een steeds stijgend sukses. Vorig jaar, toen 2.514 deelnemers aan de start verschenen, vroegen de inrichters zich af waar nu toch het verzadigingspunt zou liggen, waarschijnlijk echter toch in de hoop dat dit nooit zou bereikt wor den, Ook wij menen dat dit niet al te snel zal gebeuren, want bij het overlopen van de deelnemerslijs ten van vorig jaar, bemerken we dat niet minder dan 80 jonger was dan 21 jaar. Vermits de Aals- terse schoolbevolking de 20.000 scholieren overschrijdt, is er zeker nog plaats voor verbetering. Er wordt dan ook georganiseerd op basis van 3000 deelnemers. Het woord is nu aan de jeugd om de inrichters te trachten te overrom pelen... De wandelsport vergt niet veel pu bliciteit meer. Een reeks van meer dan zeventig Vlaamse Wandel- klubs zorgt ervoor dat er praktisch iedere week ergens anders kan gewandeld worden. Laten we ons dus beperken tot <Jt vermelden dat er op FFR keuze is n »sen 4 afstan den 50 km. met start tussen 8 en 9 u: 36 km. met start tussen 9 en 11 uur: 28 km. met start tussen 9 en 11 uur; en 16 km met start tussen 13 en 14 uur. De tochten lopen over Erembodegem Teralfene Denderleeuw lddergem Outer Denderhoutem Ne- derhasselt Heldergem Lie- dekerke Welle met grote rust plaats in Denderhoutcm- Parochiehuis. De beloning bestaat uit een j met afdruk van een pentcke van het oorspronkelijke sd j ontwerp van de St-Martinusl t Verder nog een brevet in kiel met de schilden van de fusi meenten van Groot-Aalst en praktisch geschenkje. De I sieke gratis tombola met 250 zen niet te vergeten Reeds zeven keer was het i weer. bij zoverre dat deze tl ook reeds hiervoor bekendl Slechts één keer had men a rekenen met zware regenval ook dan nog steeg het deelnei veld in aantal Trouwens, wie jong van hart is hiermee bedoelen we niet al de jeugd...) laat zich door beetje regen toch niet afschrikl Afspraak dus op 1 mei, inde fa j zaal FFR, Dendermondse stl weg 75 te Aalst. u Met de bouw vuil een voorlopig station, naast hel oude, werd een aanvang genomen (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 8