CLAERHAEGSE COMEDIE MELDERT EIST I DEGELIJK KULTUURINFRASTRUKTUUR «DE FILOSOOF VAN HAEGEM» D00 DE CLAERHAEGSE COMEDIE POËTISCHE NOTEN UIT DE NOTENBALKEN IN MIKISKLUB FRANS MASEREEL DIAVERTONING OVER «EEN GROTE ONBEKENDE» 28 - 22-4-77 - De Voorpost Poëzie en kleinkunst in de Mikisklub. een geïnteresseerd publiek. (SJ) De letters schuiven aan op het hellend vlak van dit vel letje papier ze wachten op hun soldij voor dit verslag en vormen intussen rijzen als namen, vele namen van. dezen die op vrijdag jl. de planken betraden. We den ken aan Dirk Beukens, ei gen poëtische zielswendi- gen onder de warme spots mengend, de vrolijkerd Jos Nevens en ons aller Kathleen-met-deknaam Eva Zielepoot die lang geen zie lige tocht ondernam in een herschreven sprookjeswe reld van wijlen Andersen. Na een lange afwezigheid uit vadertje spektakeiland drukten Chris Latour, Mark Van Schandevijl (tevens voortreffelijk knopjesman, het weze gezegd) en Wig- bert Van Lierde hun zolen eindelijk nog eens op een Aalsters podiumtapijt. Re sultaat, nu en dan wel met krukken lopende muzikale frazeringen die dan toch mijn vege borst niet onbe roerd lieten. Wigbert zette solo verder met een aantal eigen brouwsels uit het vat zonder bodem dat de liefde voor sommigen wel lijkt te zijn. Hij heeft talent die Wigbert, het puilt weliswaar nog niet uit maar zijn songs komen diep uit de buik (zeg maar hart) en da's dus al half gewonnen (goed be gonnen is...enz!). Romain John Van de Maele was misschien wel de enige voordrager en overdrager van ervaringen die echt on- dertekende's gevoelssnaar wist te betokkelen. In acht genomen natuurlijk dat zijn gedichten beter worden ge lezen, herlezen, opgebor gen, herlezen, opgeborgen. Niet voor niets dus dat het slotwoord uit zijn laatste bundel «Vincent, Katri en Ik» zich opnieuw naar dit papier dringen»ik wil niet langer schipper naast goed zijn ik wil zelf het roer in handen nemen en het schip te pietter varen op de rotsen van mijn angst het absolute nulpunt wil ik ervaren opgeslorpt worden door het water want drie maal zal ik boven komen en na de derde maal zal ik over het water wande len goddelijk en waanzinnig groot gewapend met het totale niets» Ook Gustaaf De Meersman behoorde tot onze favorie ten. Het is niet de eerste keer dat hij met zijn gekend akteertalent en niet rake teksten de aktualiteit bij de kraag pakt en het publiek e's effen bij de k...dinges pakt. Van Fil Hantko viel naast de uitstekende uit spraak en zijn iet of wat misterieus voorkomen voor al de spiritualiteit te note ren. Goed gelachen en god weet, hij misschien wel het meest (het laatst?). Gerrit Achterland stuurde zijn ka ter, Frank Jacobs zijn' ver ontschuldigingen. Kwam dan Suzy Spaens, een leeuwin (in feite leeuw, want daar is haar sterren beeld) die haar klauwen in een doorvoeld voordragen telkens weer weet te zetten. Zij bracht een ode aan Bertold Brecht (niet aanwe zig). Achter de donkere bril len van Carte Blanche - dag Rudy- en zijn free-jazz-be- geleiders (ons viel vooral Robberecht op) schuilde het vleugje elitair entertain ment dat op stap is naar het lugubere en dat weieens de vraag doet rijzen wie met wiens voeten speelt. Kwam tenslotte Christian Latour (zeg maar Wallis Chris) aan wie we een groot stuk reali satie van deze avond te danken hebben (naast Guy De Smet. natuurlijk). Net daarvoor luisterden we naar de liedjes van...hoe heet de leukerd weer. Oh ja. René De Witte Dirk Buekens lus poëzie. (SJ) Frans Masereel bracht het grootste deel van zijn leven door in Frankrijk, hoewel hij Vlaming van geboorte was. Hij werd in 1889 te Blankenberge uit Gentse ouders geboren. Maar als dienstweigeraar hij was een vurig pacifist had hij het zichzelf hier moeilijk ge maakt. Hij trok toen naar Frank rijk waar hij vanaf de eerste we reldoorlog verbleef, in of rond Parijs, en later te Nice waar hij in 1972 overleed. (In 1940 had hij Parijs moeten ontvluchten). De diareeks (in overvloeiing) was een eerbiedig en bewon derend relaas van de persoon, de figuur en het werk van de kunstenaar, in zijn tijd ge plaatst. Robert Baert gaf een korte inleiding. Frans Masereel een ekspres- sionistisch en realistisch kun stenaar is vooral als houtgra veur bekend. Hij begon echter als schilder. Op deze manier bereikte hij echter niet genoeg mensen. Hij opteerde dan ook snel voor houtgravures, een procédé dat ook gemakkelijker te «vermenigvuldigen» was. en dus ook beter verspreid kon worden, (onder de sociaal min der begoede klasse). Want langs zijn kunst wou Frans Ma sereel zijn eigen opvatting en overtuiging meegeven: tegen uitbuiting, tegen oorlog, tegen onrechtvaardigheid. En hij wou een zo groot mogelijk publiek bereiken De voordracht was in twee de len onderverdeeld: het eerste over zijn leven, waarin hijzelf ook aan het woord kwam. En het tweede over zijn werk, de evolutie van inhoud vormge ving en stijl. Frans Masereel werkte liefst in zwart-wit. Als houtgraveur was hij een grootmeester die vanop de hoogte die hij had bereikt, toch nooit het kontakt met de massa en het wereldgebeuren had verloren. Hij was geobsedeerd door de grootstad. Hoge gebouwen waartussen zich een chaoti sche mensenmassa beweegt zijn veel terugkerende onder werpen... Zijn inspiratie zocht hij in oorlog en geweld, in het diepere we zen van de mens zelf. en in zijn levenskrachtDie vitaliteit is in elk van zijn werken terug te vin den. Ook pessimisme komt erin te voorschijn, hoewel hij toch ook hoop had voor de toe komst. Maar het blijft in grote lijnen toch een deprimerende kunst. Hij had ze evenwel tot een ongekende volmaaktheid weten te brengen, zowel vor melijk; technisch als wat de weergave van de inhoud be treft. En dit slechts met twee kleuren, zwart en wit. Hij be perkte dus vrijwillig zijn werk middelen. Maar anderzijds kon men ook niet «tricheren» zoals hijzelf zei Naar het einde toe van zijn werk worden de lijnen ook vloeiender, en is het zwart gaan overheersen. Ook de verdeling van de figuren is bijna matematisch perfekt te noe men. Deze diaprojektie was zeker de moeite waard. Ze bracht ons een klaar beeld van een groot kunstenaar die hier te lande evenwel nog niet zo erg goed is gekend, integenstelling tot de socialistische landen waar zijn werk massaal werd verspreid W.L. VOORBIJE AKTIVITEITEN Velen onder U herinneren zich nog wel de suksesvolle op- voerineen van «Het Gezin van Paemel» op hoeve De Gols, Klaarhaagstraat. waar 25.000F. werd bedeeld aan zieken, ge- handikaptcn en ouden van dagen van de parochie, dit op initiatief van de kwissers Jan De Geyselaer en Guy De Backer. Ook in Essene. Baardegeni en Lebbeke werd dan gespeeld; steeds met sukses. Verleden jaar was het de grote doorbraak met de Falluintjesfiguur «Pee Klak» waar in vier vertoningen 3500 kijkers werden bereikt. Een grote prestatie met massa's mensen waarvan velen voor het eerst op de planken stonden. Van de 185.000F. netto-winst gingen er 100.000F. naar «Le vensvreugde». Daarbij dan een hele trits nevenaktivitciten als serenades aan zieke of slapende leden, voetbalmatchen, zang avonden en dergelijke. HUIDIGE AKTIVITEITEN Wegens de omvattendheid van deze organisatie werd overge gaan tot de stichting van een vzw. Ontertussen trad een afvaardiging van de groep op in -Hallo met Henk», spelpro- gramma waarbij ze trouwens de eerste prijs in de wacht sleepten en er zou opgetreden worden in het radio-programma van Tone De Plecker, Van de «Filosoof» is er ook een opvoering voorzien te Opwijk in de Sint-Pauluszaal. in novem ber. Op één uitzondering na is de rolverdeling reeds in orde en het is Caroline Smolders. Hd van het Kortrijkse Antigone en beroepsartiste die de regie in handen heeft. Verder w il men het dit jaa kalmer-aan doen en dit i vooruitzicht van de aktivi in 1978. het «Jaar van het D VOORUITZICHTEN «De Claerhaegse Comedie zich laten aansluiten bi toneelverbond A.K.V.T. einde met «De Vlaschaan het provinciaal tornooi te nen deelnemen. Aan dez. voeringen wordt dan eer toonstelling «Streuvels ei Tijd» gekoppeld, v in het Affligems Kul Centrum. De openluchtopvoeringen beperkt worden jaarlijkse prestaties en er dringend naar een worjden uitgezien. In d< Iurntjes is er immers dri behoefte aan een degelijke infra-struktuu moderne akkomodatic tei het eigen gelaat van de Fi tjesstreek te helpen vrijt Buiten spelen is immers et zware opgave met enori organisatorische moeilijk iets wat op de duur niet houden is. Last but not I nog te melden dat de opl dii jaar zal worden aang tot aankoop van i materiaal, misschien w mogelijk, van een geprt meerde lichtinstallatie verder, in naleving v L" statuten, zal worden overl tot herkiezing van het q van de vereniging. hopen wij dan ook ten o dat het gemeentebestiT1 Aalst in het algemeen.1 schepenkollege in hot der. een speciale De Meldertse toneelvereniging «De Claerhaegse Comedie» is niet te spreken over het feit dat het huidige stadsbestuur weinig of niets doet aan de uitbouw van 'n degelijke kultuur- infrastruktuur in de Falluintjes. nog veel grotere waarde zal hebben. Men kan immers toch moeilijk wensen, laat staan ei sen. dat onze bevolking naar het Kulturele Centrum van Optreden vuil Die Stuttgartej Hvinits Chorknuheït in Si. Murtinuskerk (I I.) Tijdens de perskonferentie die da groep vorige week gaf wer den er geen doekjes om ge wonden Men zegt dat talrijke voorstellen in dit verband steeds in de wind zijn geslaan. zogezegd «omdat het nog te vroeg was», doch in feite zo verklaart de groepomwille van kleinburgerlijke, partijdorps- politieke motieven, waar de ionqeren steeds tegenaan bot sen. Men vindt dat 't nu stil aan wel later is geworden dat «te vroeg» en dat net zelf «vijf voor twaalf is» Aan voorbeelden ontbreekt het «De Claerhaegse Comedie» ook niet: «Kwis 676 kwam niet meer van de grond. De daaruit voortgevloeide «Intercommu nale Kwis» (d.i. tussen de vijf randgemeenten van Meldert) ook niet meer. Als men daarbij bedenkt dat de opbrengst hier van bestemd was voor de zie ken, gehandikapten en ouden van dagen van onze gemeente, dan kan men het tenietgaan van zulke initiatieven alleen maar betreuren. De «VEB- LOM» werd eveneens opge doekt. Jeugdbewegingen zijn er in Meldert niet meer, waar door het komt dat de kinderen uit onze gemeente verplicht zijn zich aan te sluiten bij be staande verenigingen in ASSE en HEKELGEM, dus buiten Groot-Aalst. ja zelfs buiten de provincie! Vele muziekliefheb bende jongeren zien zich eveneens verplicht muziekles sen te volgen ook te Hekelgem! Wijzelf zijn gedoemd om steeds in openlucht te spelen, maar wat gedaan als het eens gaat regenen? En zo kunnen wij nog verscheidene voor beelden aantonen.» 'n een schrijven aan het Kol lege van Burgemeester en Schepenen van Groot-Aalst en aan de pers, gaat de groep als volgt verder: «Laat ons echter direkt de vinger op de wonde leggen: de Falluintjes heeft dringend behoefte aan een de gelijke kultuurinfrastruktuur. en Frans De Coninek. voorzitter van de Claerhaegse Comedie. JM hiervoor is erin de eerste plaats een pluralistische, aan de prak tische noden beantwoordende zaal nodig. Inrichten van klein- kunstavonden, gastvoorstel- lingen van toneelgezelschap pen, eigen toneelopvoeringen, zelfs het geven van een dood gewoon bal is onmogelijk zon der de nodige akkomodatie, zonder de zo dringend noodza kelijke zaal! Alhoewel wij onze eigen mening hebben over reeds bestaande projekten, is het zeker niet aan ons om hier over een standpunt in te ne- man. Dat zullen wij trouwens (hier) ook niet doen. Het enige wat wij willen bereiken langs dit open schrijven om is, dat men zo vlug mogelijk werk zou ma ken van deze kultuurinfrastruk tuur. waarbij ons eigen gelaat, namelijk dat van de Falluintjes. zou bewaard blijven. Want hoe men het draait of keert, een Fal- luin is geen Ajuin en zal het ook nooit worden. En dit heeft niets met politiek te maken, maar met een mentaliteit en een tra ditie. die pas met de jaren een Aalst zou gaan trekken, of toch soms? Wij besluiten dit open schrijven dan ook in de hoop dat niemand ons deze oproep kwalijk neemt. Wij geloven in tegendeel dat wij het niet ver keerd voorhebben als wij be weren dat het voor het gemeen- tebestuur wenselijk is de me ning te horen van mensen die middenin deze problematiek zitten. Wij zijn er dan ook stellig van overtuigd dat in het nieuwe «Groot-Aalst» zulke suggesties eerder welkom dan wel verve lend zullen zijn.» «Met het vooruitzicht dat 1978 «het jaar van het dorp» wordt. te p krii zal leveren om dat dc Prc grootstad, om dat typ birir onze Falluintjes te zie ren in al zijn aspekte opzicht prijzen wij al d pen van kuituur, en d initiatief i.v.m. «Het Fe Vlaanderen», waarbij eert zal plaatsvinden van Moorsel in de loo gende herfst. Wij h ook, en wij rekenen zijn opvolger de weg verder volgt.» Aldus de heer Fons ninck, voorzitter-sekr en ondertekenaar «Claerhaegse Come Op 6,7,13 en 14 augustus brengt de Claerhaegse Comedie, niet aan haar proefstuk, op de ruime binnenkoer van de Hoeve Cauwelaert, Nieveldriesweg te Meldert, opvoeringen van p Filosoof van Haagem» van Jef Scheirs. Wegens het zomerui slechts te 21 uur kunnen worden aangevangen. Op zondi augustus is er echter supplementair nog een namiddagvertoni dit te 15 uur. In geval van regen worden ook nog half-oogst e weekend van 20-21 augustus vrijgehouden. Amper wrong de herinnering aan de KLV-HVV jazz- en poëzieavond zich naar een passiever stuk geheugen of daar kwam de muze ons hartje roeren bij onze vrienden in de Aalsterse Mikis-klub. Jofele momenten tot ons genomen, ware het nog maar om het zelf bezingen van het droeve en bijan ironische verhaal van de kakkerlak en zijn gegane geliefde (inside-information!) Op woensdag 13 april ging in de (vroegere) raadzaal van het stadhuis een diaprojektie door die het leven en werk van Frans Masereel behandelde. Inrichter was het «Frans Mase- reelfonds». Er was weinig volk opgekomen voor deze avond. Frans Masereel is overigens een figuur die in onze gewesten geen al te goede bekendheid geniet, hoewel hij een der be langrijkste moderne houtsnijkunstenaars was. Internationaal gezien staat hij echter wel op het podium van de grote kun stenaars.

De Voorpost | 1977 | | pagina 28