ERSPERIKELEN OP HET STADHUIS A OPPOSITIE VERLAAT NU OOK ERS RAADSZITTING NTWOORD VAN IHEPEN DE MAGHT kN EEN «PAROCHIAAN» AALSTERS STADSPARK GEKLASSEERD De Voorpost - 22-4-77 - 3 Kot t di is in alle dagbladt over geschreven. Naast de verkiezingspraatjes, het wikken en wegen van w a didaten was het gefc -uren op het stadhuis tussen burgemeester D'haeseleer en de pers een vrij di meen onderwerp vat* diskussie het afgelopen week-end. Was het niet dat een verbolgen pers hand in d de laatste raadszitting verliet nog voor zij begonnen was, er zou wellicht geen Aalsterse haan naar raaid hebben. Een volledig relaas van de feiten willen wij onze lerers, zij het dan met vertraging, niet louden. /IE begon allemaal vrij on- ildig. Een korrespondent een dagblad schrijft een rel... helemaal niet over ,t. heeft zelfs met Aalst of het oegsel Groot niets te maken, trekt naar Ninove en belicht de figuur van schepen Itniel. schepen van finan- die als enige schepen in het int se land zijn begroting met boni kan voorstellen. De len beginnen in Aalst sterker oppen. Is die Louis Waltniel de persoon op de PVV-lijst to graag de plaats van godin VOC ne had ingenomen? bewuste artikel verschijnt 7 april, dag dat op het iterse stadhuis de perskon- t c ntie hun veertiendaagse vra- jurtje kunnen houden. En leze perskonferentie begint historie waarvan wij het Ie nog niet in zicht krijgen. Eeckhout van «Het Laatste w» wordt door de bode in racht van burgemeester aeseleer de deur gewezen, en gevolg daarvan onthouden het nieuws dat burgemeester schepenen aan de pers rgeven. Ondergetekende die verwonderde Eeckhout te- het lijf liep verzoekt burgemeester D'haeseleer hier omtrent om verduidelijking. Zijn antwoord dat dit geval een persoonlijke kwestie is voldoet geen kat. Wat burgemeester D'haeseleer blijkbaar als een normale zaak beschouwt is voor de Aalsterse persbond «Ver standhouding der Aalsterse persmedewerkers» een gevaar lijk precedent. Immers als het zo eenvoudig is iemand van de pers aan de deur van het stadhuis te zetten is het nog eenvoudiger te konkluderen met de bedenking «wanneer is het mijn beurt». De slogans «open beleid», «in spraak». «demokratie». gaan door dit eenzijdig gebaar im mers niets meer samen met het woord 'persvrijheid'. De vrije meningsuiting van de Aalsterse korrespondenten wordt danig in gevaar gebracht. DELEGATIE BU BURGEMEESTER Na de bewuste perskonferentie kwamen dan ook alle korres pondenten samen om de zaak te bespreken en een standpunt in tc nemen. Unaniem werd beslo ten burgemeester D'haeseleer te verzoeken zijn sanktie op te geven. Een gesprek tussen een delegatie van de pers en de burgemeester bracht niet het verhoopte resultaat. Hij wees erop dat zijn reaktie niet gericht was tegen een pesoon, maar tegen «Het Laatste Nieuws». Uiteraard is het niet onze taak uit te vissen wat de beweegre denen van de burgemeester zijn om tot zo'n zware sanktie over te gaan. Door middel van een jurydisch advies stelt de burgemeester dat de vergaderingen van de pers- medewerkers steunen op een traditie en niet op een uitdruk kelijke verbintenis vanwege de stad. De burgemeester blijft dus vrij te beslissen wie tot de perskonferenties wordt toege laten. Hier gebeurt geen enkele overtreding van voorschriften. Zelfs moet geen verantwoording gegeven worden 'over de gevolg de handelswijze. Aldus een gedeelte uit het advies. Hiermee verrechtvaardigde de burge meesterzijn houding. GEMEENTERAADS ZITTING ZONDER PERS Nadat geen voldoening werd bekomen kwam de «Verstand houding» in spoedvergadering bijeen. Besloten werd om een fraktievoorzitter van de be st uursmeerderheid aan te spre ken. Fraktieleider Bert Van Hoorick (BSP) en Toon Blommaert (VU) verklaarden dat zij moeilijk nog een tussen komst konden vragen gezien de vergadering van de meerder- heidsgroepen pas beëindigd was. Een onverwachte tussen komst zou immers niet politiek eerlijk zijn. Na de openver klaring van de raadszitting verlieten alle aanwezige pers- korrespondenten de zaal. REAKTIES VAN BERT VAN HOORICK, ETIENNEBOGAERT, EN WILLY DE TURCK Nadat onder applaus van de oppositie en enkele leden van de meerderheid de pers de zitting verliet vroeg Bert Van Hoorick het woord per ordemotie. Hij verklaarde dat hij de tekst van de pers niet naar voor kon brengen omdat hij als lid van de meerderheid solidair moest en wou zijn. Hij wenste echter toch enige uitleg te verkrijgen over het feit dat één der persmensen tijdens een konferentie met het bestuurskollege de deur zou zijn gewezen. In naam van de BSP wenste hij. boven elke koalitie, in te staan voor de persvrijheid en dus meer inlichting te krijgen. Etienne Bogaert (CVP) sloot zich hierbij aan. Burge- meeser D'haeseleer verklaarde in zijn antwoord dat hij die ler!jJRGEMEESTER LOOPT BLAUWTJE OP BD PERS! I aajining en sensatie in ons Aalsters stadhuisleven! In een tijdsspanne van amper veertien dagen en twee lim Kittingen nemen en oppositie en pers, elk op zijn beurt, knapzak op de schouders en laten de .leiiieenleraad voor wat hij waard is. Toeschouwers kunnen zeker niet klagen over het geboden spektakel. Ol^chien worden de raadszittingen binnenkort toch nog echte kassuksessen.... atg< EPERSBANKEN vo<i burgemeester D'haeseleer jtwart voor acht de zitting de bleek al snel dat er •kwoordelijke elektriciteit mè lucht hing. Daar waar de •t a afel anders reeds een tien- hel inuten van tevoren volzet is. m<,cn m' "iets anders dan een rij lege stoelen. Bij het ilen van de bel kwamen de nensen dan toch hun sen innemen, om... slechts Ie ogenblikken later osten- recht te staan en onder is van zowel leden van de derheid als van de minder de zaal te verlaten. Op een re plaats in ons blad vindt reden van deze houding uitgebreid Het moet 5ta< r gezegd worden dat het 5 v« >ezind optreden van alle OU\ nensen het nodige opzien- illet nerwekte... chr )UVi um NIEUWE RAADSLEDEN Toen uiteindelijk het gekrakeel omtrent dit incident, tussen de burgemeester aan de ene kant en interpellanten van de meerder heid en de minderheid aan de andere kant. afgelopen was. kon men aan de normale agenda beginnen. Vooreerst werd er akte genomen van twee ontsla gen van gemeenteraadsleden, nl. de hh. Martin Van der Speeten (sinds één april jl. voorzitter van het O.C.M.W.) en Emile Goosscns. Zij worden respek- tievelijk opgevolgd door Roger Vereecken uit Gijzegem. en door Hubert De Sutter uit Herdersem Zoals gebruikelijk legden zij de eed af en werden nadien gefeliciteerd door de burge meester. Dank zij deze nieuwe raadsleden is nu iedere deelge meente vertegenwoordigd in de Aalsterse gemeenteraad. Na deze officiële gebeurtenis maak te men de rekeningen van de verscheidene kerkfabrieken van Groot-Aalst. De resultaten wa ren als volgt: sloten met een batig saldo: Sint-Jozef Aalst U29.764F.). Sint-Margareta Baardegcm (71.I22F.). Ü.L.V. Hemelv. Herdersem (13.527F.). Sint-Jozef Erembodegem (I38.155F.), O.L.Vr. Hemelv. Hofstade (1.283F.). St-Walbur- ga Meldert (l.528F.)en O.L.Vr. Hemelv. Nieuwerkerken (57.144F.). O.L.V. Hemelvaart Erembodegem sloot met een tekort van 46.297F., terwijl de kerkfabriek het Heilig Hart noch een tekort noch een BS kon voorleggen. Na de kerkfabrieken kwamen dan de verkiezingen aan de beurt. De burgemeester vaar digde op 6 april jl. immers een ctie ng lang verwachte antwoord van milieu-schepen Annie De I tejht op de vraag van CVP-raadslid Van de Sijpe aangaande ctieMoorselse boomrooingsaffaire kwam aan de orde op de Iszitting van 13.4.1977. ipen De Maght lordt negatief op de vraag vanwege het Stadsbes- en toelating tot vellen van n werd verleend te Moor- *()nJ het begin van dit jaar. hebl B2'en er 9een aanvraag |HL>n( ngediend kon ook geen ing worden gegeven. Me- J"iebl i De Maght vraagt zich af tn al die herrie is ont- ''s het omwille van bomen wille van mensen...? Vol- laar is die herrie veeleer lan omwille van enkele misverstanden In nd met deze bomen werd een onderzoek gedaan de bevoegde diensten in en a met het bes|U't dat het rev, ling om zieke en niet- ,lic/«aardige bomen. Als Hoe "9en deze bomen hoog- etlei ljg noemen dan weten rlOJj 'blijkbaar beter uit te ma- lick. 'ar|neer een boom al dan ,n togstammig is dan wat bij ï-tikc Praak reeds herhaalde /aa, i werd vastgesteld toen ;1C| 5 van het veldwetboek y-i "oldoende basis kon be- y0 I om een hoogstammigp duidelijk te omschrijven ene rechterlijke uitspraak aard van de bomen bij tere de soort, bij nog an dere de hoogte en bij een vol gende heeft men het over ont wikkeling en vorm. In geen enkel politiereglement of geen enkele wet werd er be paald welke bomen er uiteinde lijk wel hoogstammig zijn. Schepen De Maght vindt het daarom nodig dat er zou on derzocht worden of het regle ment op het vellen van bomen niet kan worden aangevuld met een paar artikels omtrent de bepaling van een hoogstam- mige boom. Mevr. De Maght hoopt op deze wijze het leefmi lieu. waarin volgens haar ook de mens zelf belangrijk is. nog beter te kunnen verzorgen. Lambert Van de Sijpe als «interpellant» en «parochi aan» van milieuschepen De Maght was met dit antwoord, op zijn zachtst uitgedrukt, he lemaal niet te overtuigen. Vol- <s raadslid Van de Sijpe doet er alles niet toe of deze bo men al of niet voor kapping in >.amerking zouden gekomen zijn aangezien zij toch werden omgehakt. Een post-factum onderzoek zou hier niets meer terzake doen en het alleen nog treuriger maken. Een ding staat vast: de bomen werden zonder toelating geveld en dit is een duidelijke overtreding. Boven dien lijkt het er sterk naar. zoals uit de reakties van Mevr De Maght is uit te maken, dat zij op de ene of andere wijze de ver dediging van deze kapping wenst op te nemen. Als men beter wist zou men zich kunnen afvragen waarom door de schepen dusdanig wordt opge treden, aldus Lambert Van de Sijpe. Als schepen De Maght twijfelt aan wat al of niet hoog- stammige en of merkwaardige bomen zijn dan beveelt raads lid Van de Sijpe. voor de Stad Aalst, het lidmaatschap aan bij de Vereniging voor Openbaar Groen. E.V. politiebesluit uit betreffende de verkiezingsaanplakkingen. Hierin werd vooral bepaald dat aanplakkers in het bezit dienden tc zijn van een toelatingsbewijs ondertekend door de burge meester en een partijver- antwoordelijke. Omdat dit besluit bij hoog dringendheid werd genomen, moest het uiteraard door de raadsleden bekrachtigd worden, iels wat dan ook gebeurde. De laatste twee punten van de openbare zitting waren de verdaagde agendapunten van de gemeenteraad van 30 maart jl., toen de CVP-oppositie de zitting verliet. Eerst werd raadslid Lambert Van de Sijpe door schepen De Maght van antwoord gediend in verband met de bonienaffaire te Moorsel. Was er al dan niet een officiële toelating tot het vellen van de bewuste bomen? Neen. er was immers geen aanvraag! Als deze herrie hieromtrent berust misschien op verschillende mis verstanden... Tenslotte ven-iel men in eenwoordensteekspel toen men ging proberen hoog- stammige en laagstammige bo men van elkaar te onderschei den! Zelfs het Veldwetboek kon het woordengetwist niet in goede banen leiden. Men zag op de duurde bomen door het bos niet meer! Om te eindigen werd dan ook het voorstel besproken van CVP-raadslid Chris Lievens- Borms wat betreft de toetreding van de stad Aalst tot de gemeenschappelijke sociale dienst ten behoeve van het volledig personeel van de stad en openbare instellingen die ervan afhangen met ingang van 1 januari 197". In zijn antwoord verwees schepen Roels naar de princie|)sbesliss'mg van de ge meenteraad van 25 februari 19"5. inzake het oprichten van een eigen sociale dienst. Daarom moet dit probleem besproken worden met het personeel zelf en met de svndikale kommissie. Schepen Hooghuys sloot ztyh hierbij aan en deelde mee dat de acht gemeenten wel reeds aan gesloten waren, alhoewel ze slechts weinig personeel hadden. Nu zou er echter, volgens bewuste schepenen, een finan cieel probleem kunnen rijzen. Daarom wenste hij dat de zaak eerst grondig bestudeerd zou orden, en dat men zich niet zou bezondigen aan een te grote haast. Mevr. Chris Lievens- Borms was echter niet te vermurwen en vroeg het Kollege /i jn inzichten kenbaar te maken op de volgend gemeenteraad. AANSTELLINGEN Vooraleer de geheime zitting aan te vangen, werd het incident met de pers nog maar eens opgcrukcid. Een zaak die onder tussen ai heel wat inkt heeft tluei! vloeien... In die geheime zitting moeten heel wat vertegenwoordigers van de stad aangeduid worden. Voor de Beschuttende werk- morgen een delegatie van de pers had ontvangen. Hij wees erop dat hij geen vertegenwoor diger van een blad had gewei gerd te ontvangen maar wel één bepaalde persoon. Hij verwees naar het juridisch advies waaruit blijkt dat hij dit recht heeft. Hij herhaalde nogmaals dat betrok ken blad wordt toegelaten, maar verder over een persoonlijke aangelegenheid geen nadere uitleg wenst te geven. Hij verklaarde voorstander van de persvrijheid te zijn. maar ver weet de pers onvolledig te zijn geweest, door het juridisch advies niet aan de fraktieleiders ter lezing voor te leggen, (wat wel gebeurd is!). Willy De Turck (CVP) opperde in zijn tussen komst dat de perkorrespondent in kwestie persoonlijk getroffen is bij het uitoefenen van zijn taak. Misschien vragen de andere journalisten en korres pondenten zich af wanneer het hun beurt is. aldus CVP raadslid Hij stelde zich de vraag of deze handelswijze niet ging ruiken naar broodroof, en of dit niet te vermijden was. Hierop reageerde burgemeester D'haeseleer dat er zeker geen sprake van broodroof kan en zal zijn. PERSOONLIJK Dit overbodig incident heeft stof doen opwaaien. Een uitspraak van raadslid Lambert Van de Sijpe: «Ge zit in troebel water, gezien de eensgezindheid van de |iers». een felle reaktie van raadslid Bogaert die een «eer lijk» antwoord vroeg, een tus senkomst van Bert Van Hoorick. menig achter de schermen gesprek met partijgenoten van de burgemeester, en tot slot een protestmotie vanwege de «Ver standhouding» dat dit verbod aan een kollega tot het bijwonen van de jiersvergaderingen een aanfluiting van de persvrijheid is. Zij eist dan ook met klem dat de gewraakte kollega normaal terug alle perskonferenties kan bijwonen. De Aalsterse pers is /.eer aktief. zij weet de inspan ningen van het kollege van burgemeester en schepenen tot het verstrekken van bijkomende informatie naar waarde te schatten. Immers een gezonde wisselwerking tussen nieuws makers en nieuwsverkondigers komt alleen ten goede aan de lezer, die het recht heeft degelijk geïnformeerd te blijven. Aan het doen en laten van het stadsbe stuur wordt ruim aandacht besteed. Wij kunnen alleen hopen dat deze perikelen die een blauwe lucht aardig komen vertroebelen spoedig naar de prullenmand verwezen worden. De beide partijen zullen er demokratisch een deksel op neerlaten. Volgende week hopelijk het happv-end.... ROEL VAN DE PLAS plaatsen van Aalst voor licha melijke en mentaal gehandikap- ten werden naast de hh. Lorie. Monsieur en Roels. ook nog Eugène Van der Biest (effektief) en mevr. Van der Borght-Carlé (jilaatsvervangster) aangesteld. Voor de raad van beheer van dezelfde instelling werden er nog eens drie kandidaten aange steld. nl. E. Van der Biest. mevr. Van der Borght-Carlé enEtienne Bogaert. In-de vzw de Denderstreek zal de stad vertegenwoordigd worden door de hh. A. Meert. A. De Winter. A. Carlier. en nu ook EN WA NAA DEH? Wajjer beginnen 't al reidelèk goed te kennen, da gon opschooiven in d' ien of d'ander schoei, paspoor afgeiven, papirkes in an fiem gedrooid wèrren, dor in eh klein donker kotjen gon stoon, 'n bolleken roeid moaken, verom booite kommen, die zelde papirkes in ne koeffer daven, paspoor verom kroygen, moaken dammen booite zèn en zu rap meigelèk ne kafei binnen vér de keel te smeren. 'k Weit ni of dat iederien azoei es, mor van da kiezen, kroyg ek ik attoyd vriedegen dést, en doboy, op 't kafei hoeirde nog ne kier iet. En op nen dag gelèk as ne kieszondag, hoeirde tèn vanoyges nog veil mier as anders, 'k Gon hier na vonoyges ni alles vertellen wa da'k g'hoeird hem, mor allei, 't es toch ne kier 't looisteren weerd. De mieste mensjen loten ooitschoynen da ghiel da spel heer in foytc ni veil 'n kaan schillen, da ze mor gon kiezen omda ze moeten, mor voesj van de rest... Mor toch hemme ze geweist en hemme ze heer «kiesplicht» gedoon. En al petank da 't heer alemool zugezeid ni 'n kaan schillen, ziede heer hoeiren groeien as ze links of rechts eh stiksken van eh gesprek hoeiren da oever 'heer pèrtie» good woveir da ze dofleis 'n bolleken hemmen ingevildj. Natierlèk, 't er zèn der attoyd die ni willen stemmen, die heren brief verom in de doeis steiken gelèk as ze hem gekreigen hemmen, of die heer g'ammezeird hemmen meh der 'n dik kroois oever te trekken, of manekes op te tiekenen of oeik nog van alle lieve woerdekes opklasjen, gelèk as: foert, of: lupt nor de of: 't zen toch allemool dezelfde smeerl... Ge moedj na ni peizen da 'k die woerden meh die droy poentjes ni 'n teif schroyven, mor ge kendj alle dinges ni weiten, der zollen allicht mensjen kenne zèn die nogal rap op heer tienen getorren zèn. En de die zollen da kennen op heer pakken. Iet wa da 'k liever ni teigen 'n kom, want ik ben na iene kier imand die geren meh allemaan goe stoon. Ni da'k schrik hem van meh gedacht te zeggen, mor ik haaf er oon 'n ander zèh gedacht oeik te respekteiren. Mor 'k hem tèn oeik geren da ze zeer 't moyn respekteiren! Ajja, dad es na toch te zot newoor: as allemaan 't zelfde gedacht zol hemmen, 'n zolle men allensj ni moete gon kiezen. En wad eh verlies 'n zol da ni zèn ver de drikkers. Van den andere kant zollen de fakteurs dor ni kood ver zèn, want die mensjen hemmen heer de léste doagen woorlèk nen boeitj g'hoffen on aal die vrèchten propaganda. Van alle koleiren, van alle formoten, mor allemol vol meh beloftes, die allien imand kaan geiociven die nog peist da sintjemèrten deir de sehaa kreupt en dat de kinjeren ooit 'n blomkoeil kommen of van 't schip gelèk as ze hier in Oisjt oeik nog on de klein pallcsotcn teive woysmoaken. Want allei, 'n vindje dad oeik na ni vies: aal die poltetiekers beloeven ons allemool den heimei op eerde, as z'er zeer zeilen oonzitten zal alles beitcr goon, zeile men veil minder moete weirken en veil mier verdienen. Zal alles loeipen gelèk eh flotjcn van ne seng. Zeilen de klein zuveil verdienen as de groeite, mor veil minder belastingen moeten bctolen. Zeilen aal degein die weirken direkt meigen in heer pinsjoeng goon en zeilen aal de doppers (meh ot teigen heer gedacht) weirk hemmen, allei Adam en Eva 'n hooin 't zu goe ni veir da ze in dénnen smerigen appel gebeiten hooin... En de kiezingen zen verboy en ze dronken eh gelas en ze pisten ne plas moor alles bleif gelèk as 't was! Want degein die der tèn oongerokt zèn, veren schoein voesj in 't schip van /eivc joor. En wajjer zeilen mor voesj bieiven doeng meh alle joren te klétteren as men onzen belastingsbrief kroygen, en v oesj blcivcn aftellen hoe lank da 't nog es veir dammen in ons pensjoeng kenne goon, of alle doagen bleiven opschooiven on den dop. In afwachtink dammen nog ne kier in da zelste kotjen moete gon stoon vér 'n bolleken roeid te moaken. En 'k weit n ihoe da't komt, mor aal meh ne kier schitj er hier iet in meh gedaeht: veil beloeven en woyneg geiven doet de zotten in vrede" leven. Moete men door tèn ooit beslooiten dammen allemool zotten zèn? 'k En peis ni. Want de mensjen 'n zèn nooit ni kontent. Wajjer sjikkanciren om dammen moete gon kiezen. Op andere plosjen op de wereldbol moake ze van heren tater omda ze niet 'n meige kiezen en nog op andere plosjen moete ze oeik gon kiezen, mor 'n est 't er mor iene loyst. En a/oei ziede da 't oeveraal iet es. En zelfs as 't allemool 't zelfde bleift, pist gajjer ten allemool mor gerést ajjere plas en geifd mor gerést da gelas on DOLF dooide li. Uyttersprot (effektief) en de h. Stockman (plaatsver vanger). Voor de raad van beheer van deze vereniging werden voorgedragen, naast de reeds acht ingediende kandida turen. de hh. Uyttersprot. Stockman en Van Varenbergh. Burgemeester D'haeseleer stel de zich vervolgens, in vervanging van schepen Caudron. kandi daat voor een mandaat in de raad van beheer van de Inter- kommunale vereniging «Ge meentekrediet van België». Tenslotte werd de vertegen woordiging in de vzw. Vereni ging van Historische Steden van België uitgebreid met de hh. De I mek (effektief) en Karei Baert (Plaatsvervanger). Hiermee liep een weer eens felbewogen raadszitting ten ein de. T erwijl de raadsleden zwoe gend hun zitpenninkjes aan het verdienen waren, konden de persmensen op hun gemak /itten verbroederen bij een fris pintje. Nog een geluk dat diezelfde pers over een heel lange arm beschikt, want waar waren anders onze verslagen gebleven?.... DIRK DE PAUW mmKUmSB Het Aalsters stadspark is als landschap geklasseerilI)ii besluit verscheen in liet staatsblad van 15 april. Onmogelijk nu nog gedeelten in te nemen voor het aanleggen van wegen Hel stadspark werd tijdens Wereldoorlog I aangelegd ander schepen De Wolf. door werkloze stadsbewoners. (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 3