UW WOORD GROOT LEEDSE BIBLIOTEKEN RICHTEN EEN GEMEENSCHAPPELIJK OVERLEGORGAAN OP WAT MET DE KINDERSPEELPLEINEN STAD AALST STELT VOORWAARDE! AAN INTERKOMMUNALE 12) 4 - 22-4-77 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 BOEKENBESTAND UITBREIDEN In een gemeenschappelijke houding tegenover het ge meentebestuur werd er ge vraagd orri de subsidies op te trekken voor de aankoop van boeken. Voor Lede als deelgemeente heeft het boekwezen in het verleden maar al te lang en stief moederlijke behandeling gekregen vanwege de ge meentebestuurders. Toch moet gezegd worden dat het voorgaande gemeente bestuur een belangrijke stap gezet heeft door te zorgen voor een degelijke infrastruktuur in de oude rijkswachtkazerne. Van het huidige gemeentebestuur wordt er nu verwacht dat zij een belangrijke inspanning doet om het boekenbestand van de biblioteken te helpen uitbreiden. Dit kan via het toekennen van een degelij ke toelage voor de aanschaf van nieuwe werken. En dan liefst een toelage een ge meente als Lede waardig. Men kan hiervoor misschien eens zijn licht gaan opste ken bij tal van andere Oost- Vlaamse gemeenten die op dit gebied een echte in spanning leveren. AALMOES VOOR BIBLIOTEKARISSEN AANPASSEN Een ander probleem waar mede de groep verveeld zit is de betoelaging van de bibliotekarissen. Als voor beeld geven we even de Leedse situatie weer. De bibliotekaris van de deelge meente Lede presteert thans gemiddeld ongeveer 64 uur per maand. Hiervoor ontvangt deze persoon 12.000 fr. per jaar. bevatten de toelagen van de Staat en de gemeente samen. Een klein rekensommetje zegt ons dat dit welgeteld 15 fr, per uur is. Dit is inderdaad een aalmoes. In afwachting nu dat het dekreet rond het biblioteekwezen het dag licht zal zien, wordt ge vraagd dat de gemeente in een redelijke betoelaging zou voorzien, teneinde de kontinue werking te verze keren. Ergens moet goeie wil, toch voor dergelijke nutsvoorziening, in een fi nanciële stimulans omgezet worden. Want indien een dergelijke vrijwillige dienst verlening zou wegvallen, dan zou de gemeente zelf dienen in te staan voor het openhouden van de biblio teken, met als rechtstreeks gevolg een nog zwaarder fi nanciële aderlating voor de Leedse gemeenschap. Dus wordt er op een redelijk kompromis gerekend. EEN STIJGENDE BELANGSTELLING Voor wat de deelgemeente Lede zelf betreft, is er voor hef jaar 1976 een spektaku- laire stijging in het aantal uitleningen geweest. Dit aantal is voor dit jaar opge lopen tot 14.000. Dit bewijst alleszins de stijgende be langstelling. Mevrouw Sonck-Beckers nam de taak over van de heer André De Gusseme. Pas aangekochte werken liggen nu te wach ten op belangstellende le zers. Voor de eerstkomende maanden is er een uitbrei ding voorzien van het meu bilair. De voornaamste aan dacht zal gaan naar de jeugdhoek en men hoopt om met de hulp van het gemeentebestuur en bereid willige handen de bestaan de leeshoek in de toekomst uit te breiden tot een be hoorlijke leesruimte. Dus werk genoeg voor de pas opgerichte uniegroep. En voor wie nog nooit een bezoekje bracht aan de bi blioteken van Lede zouden wij aanraden dit eens te doen. Je zult zeker aange naam verrast zijn door het boekenbestand en mis schien wordt jij dan ook een trouwe bezoeker, want ver geet het niet, boeken lezen bij openbare biblioteken is en blijft de goedkoopste vrijetijdsbesteding. PRAKTISCHE INLICHTINGEN Hier volgt nu een lijst van de Leedse biblioteken, met de openingsuren, het boe kenbezit en de verantwoor delijke bibliotekarissen. Voor de deelgemeente Lede is dit dus een aangenomen openbare biblioteek van het Davidsfonds. Bibliotekaris is mevrouw Sonck-Beckers, hulpbibliotekaris de heer Dirk Praet. De openings uren zijn woensdag van 16.30 uur tot 18.30 uur, za terdag van 16 tot 18 en zon dag van 10 tot 12. Het boe kenbezit bedraagt 6000 en de uitleningen 14.000. Voorde deelgemeente Impe is er een aangenomen pa rochiale biblioteek. Biblio tekaris is E.Z. Beatrijs De Mol. De openingsuren zijn zondag van 9.30 tot 11.30. Het boekenbezit bedraagt 3000 en de uitleningen 3018. Voor de deelgemeen te Wanzele is er een aange nomen openbare biblioteek van het Davidsfonds. Bi bliotekaris is E.H. Cyrille Van Kerkhove. De ope ningsuren zijn zondag van 10 tot 12. Het boekenbezit bedraagt 3232 en de uitle ningen 2640. Voor de deelgemeente Smet lede is er een aange nomen parochiale biblio teek. Bibliotekaris is de heer Noël Wynant. De ope ningsuren zijn zondag van 10 tot 12. Het boekenbezit bedraagt 3151 en de uitle- Op initiatief van Eddie Monsieur, Schepen van Sport, Jeugd en Vrijetijdsbesteding, werd uitgekeken naar de huidige toestand van de kinderspeelpleinen waarmee het nogal mager gesteld schijnt. Samen met jeugdverantwoordelijke Guido Moens werd verleden vrijdag een rondrit gemaakt langsheen verschil lende terreinen om daarbij het advies te kunnen inwinnen van de heer Bal, hoofdadviseur Bestendige Jeugdvorming bij het Ministerie van Nederlandse Kuituur, vergezeld van een assistente en van de heer Symoens, inspekteur voor de zone Aalst-Dendermonde. Ook de heer Tirez van het Bloso maakte de inspektietocht mee. 2. Beukenhof: Mits Bedoeling was met deze werkgroep na te gaan hoe men tot erkenning van een reeks speelpleinen op het gebied van Groot-Aalst zou kunnen komen. Slechts één speelplein, Kerrebroek en dan nog een van de minste (eerste) kategorie, is er kend. Hoogst noodzakelijk bleek dan ook alles in het werk te stellen om ook an dere pleinen voor subsidië ring vatbaar te maken. Voornamelijk volgende ter reinen kwamen hiervoor in aanmerking 1. Ravotterrein (Biekorf): hier zijn de nodige voorzie ningen inderdaad in orde maar blijkt dat administra- iief alles nog niet in orde is. Verder zou nog dienen te worden gezorgd voor over dekte ruimte en de nodige sanitaire installaties. de noodzakelijke herbeplan ting en enkele kleine wijzi gingen zou ook dit terrein vatbaar worden voor erken ning en betoelaging. 3. Rekreatiecentrum Gijze- gem: Eveneens niet erkend doch mits wijzigingen en aanpassingen wel vatbaar voor erkenning. Het niet meer te gebruiken zwembad zou moeten wor den gedempt en plaats rui men door bijvoorbeeld een reusachtige kinderzandbak. 4. Ressebeke te Erembode- gem: Evenmin erkend en eveneens mits goede wil, wijzigingen en aanpassin gen om te schakelen tot een erkend en gesubsidieerde speelgelegenheid. Inventaris: bedoeling is dus een inventaris op te maken van wa; er bestaat en hoe Met verwondering hebben wij de kritiek van uw mede werker W.L. gelezen i.v.m. de uitvoering van de Johannes- passie op vrijdag 1 april in de Sint Martinuskerk. Naar mijn mening, die gedeeld wordt door anderen, verdient het koor Cantate Domino geluk wensen voor hun goede en ingetogen uitvoering;zij trof fen de juiste toon. Het leek ons dat de leden van 't Bel gisch Kamerorkest er on- verscmmg Bijzaten, enkelen gaven door hun gelach en mimiek eerder de indruk zich te vervelen of te vermaken. De bijdrage van Kristiaan Van Ingelgem aan het clave- cimbel en van Michael Ghijs als dirigent was zeer ver dienstelijk. De mening van uw medewerker W.L wordt absoluut niet door alle aan wezigen gedeeld. Met de meeste hoogachting B.D. mngen 2416. De biblioteek was vorig jaar gesloten van augustus tot december we gens verbouwingen. Voor de deelgemeente Oor- degem is er een aangeno men parochiale biblioteek. De bibliotekaris is de heer Willy Van Kerkhove. De openingsuren zijn woens dag van 19 tot 20 en zater dag van 14 tot 16. Het boe kenbezit bedraagt 5000 en de uitleningen eveneens 5000. Mon D.G. Binnenlicht van openbare bibliotheek te Lede. (EL) un eraan kan worden verholpen om voor deze speelpleinen toelagen te kunnen losma ken. Met eigen personeel en fi nanciële middelen moet reeds veel aan deze toe stand kunnen worden ver holpen en hulp is dringend nodig want naar Schepen Monsieur ons verklaart is de toestand van sommige plei nen er één van echte aftake ling en verwaarlozing. STUDIE: Eveneens dient te worden uitgemaakt waar er precies speelpleinen noodzakelijk zijn; uiteraard minder in een landelijk gebied dan wel in verstedelijkte kernen. Ook de plaatsen waar meest jeugd huist moet kunnen worden bepaald want juist daar zal de grootste behoef te aan een speelplein be staan. Alleszins werd vastgesteld door Schepen Monsieur dat reeds alleen het vragen naar advies bij de passende in stantie deze instantie goed stemt. De schepen wenst er dan ook in zo kort mogelijke t ijd het beste van te maken I H Vervolg van blz. 1 De Stad Aalst, als lid van deze vereniging, gaat er inderdaad vanuit dat de Interkommunale volgens de statuten kan optre den als uitvoeringsorgaan voor de verwezenlijking van ver schillende objekten die in de statuten zijn bepaald, waaron der de zuivering van water. De Interkommunale kan echter alleen handelen op verzoek van de aangesloten leden ge meenten voor opdrachten bin nen de gemeentelijke be voegdheden. Het verzoek van de Stad Aalst aan de Interkommunale om deze opdracht uit te voeren dient verbonden met de vervul ling van zekere voorwaarden. Verder moet rekening gehou den met zowel de statuten v.d. Interkommunale Verening «Land van Aalst», de betref fende wetgeving m.b.t. de ver eniging van gemeenten en de bepalingen van de gemeente wet. Aldus verzocht de Stad Aalst de Interkommunale om op te tre den als uitvoeringsorgaan voor het ontwerpen en het leiden van de werken voor de oprich ting van Koliektoren in de zone Aalst op volgende voorwaar den: a- De Stad Aalst moet aktief betrokken zijn, met haar tech nische densten van O.W.haar afdeling leefmilieu en haar an dere diensten, bij het opstellen v.d. studie over de Koliektoren- aanleg en bij de leiding en de uitvoering der werken die voor alsnog opgedragen werden aan de N.V. Societé de Trac tion et d'Electricité. b- Alvorens het ontwerp ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de hogere overheid dient door de uitvoerder de Inter kommunaledeze plannen voorgelegd aan de Stad Aalst voor visering en akkoord, c. De Koördinatie van de stu die en de uitvoering dient te ge beuren op de maatschappelijke zetel van de Interkommunale op het stadhuis te Aalst Ga eens kijken in Nederland. Drs. Marcel De Bisschop over rioolwaterzuivering. Met betrekking tot punt 8 van de gemeenteraadsagenda van woensdag 13 april j.l. brak raadslid en oud-burgemeester M. De Bisschop een lans voor een welbepaald rioolwaterzui- veringsprocede. Als uitgangs punt werd hierbij door hem venwezen naar datgene wat reeds door de «Waterschap van de Aa» werd gerealiseerd te Aarle Rixtel met de «Hel mond»zuiveringsinstallatie. De studie die aan de basis heeft gelegen van dit projekt en de ervaring welke hierbij reeds werd opgedaan is als gesne den koek voor de situatie van het Denderbekken in het alge meen en voor de zone Aalst in 't bijzonder Het zou onver antwoordelijk zijn om hier geen gebruik te maken van datgene wat daar reeds op een wetenschappelijk verant woorde wijze is tot stand ge komen. Het zal bovendien het grootste stuk van het zeer kostbare studiewerk besparen. De «Helmond-» waterzuive ring De rioolwaterzuiveringsinstal latie «Helmond»- Aarle- Rixtel is berekend cp een uit eindelijke vervuilir gswaarde van 350.000 a 375.000 inwoner-equivalent.(I.E.) De totale dagelijkse aanvoer van afvalwater wordt in zijn eerste De Helmond te Aarlen-Ritel. Schematische weergave van rioolwate uiveringsmstallatie stadium geraamd op 40.000 m3 waarvan de vervuilings- waarde, omgerekend in inwoner-equivalent (I.E.), circa 300.000 bedraagt. Hiervan is 200.000 I.E. afkomstig v.d. In dustrie en 100.000 I.E. van de inwoners. Het afvalwater wordt zowel mechanisch als biolo gisch gezuiverd. Het zuiver ingsrendement op basis van organische stof bedraagt 97 De hoeveelheid slib die bij zui veringsprocessen wordt ge vormd zal in de nabijheid liggen van 300 m3 per dag. Het wa tergehalte van het slib is 95 Dit slib wordt ontwaterd in een filterpers waardoor het water gehalte met 60 daalt. De da gelijkse produktie van filterkoek bedraagt 40 m3. Deze filter koek is qua stoggehalte te vergelijken met zwarte grond. Deze filterkoek wordt op een centraal gekontroleerd stort gedeponeerd. Voor dit ge kontroleerd stort is reeds een totale oppervlakte voorzien van 11,3 Ha. De totale oppervlakte van de zuiveringsinstallatie zelf bedraagt 14 Ha. De installatie is samengesteld —wat het wa ter behandelingsgedeelte be treftuit respektievelijk: Ont- vangput, Roosterinrichting, Aanvoergemaal met regelmë- chanisme, Zandvang. Voor- zinkbassins. Beluchtingsbas sins. Nabezinkbassins. Re tourslib gemalen en Verdeelto- rens. Voor de slibverwerking zijn er een Slibgemaal, Indik- tanks voor vers slib, Buffer tanks voor gekonditioneerd slib en Slibfilterpersen voorzien. Het totaal aan investeringen bedraagt bijna 32 miljoen gul den (een klein half miljard ofte 500 miljoen Bfr.) waarvan voor de voorbereiding alleen reeds 1.530.000 gulden 20 miljoen Bfr en voor advies 525.000 gulden 7,5 miljoen Bfr.) aan kosten werden geboekt. De kwaliteit van het Aa-water, uitgaande van de hoeveelheid opgeloste zuurstof welke bepa lend is voor het biologisch af braakvermogen van het opper vlaktewater. is zeer ingrijpend verbeterd. Vóór de ingebruik name van de installatie «de Helmond», lag het zuurstofge halte. onder zomeromstandiq- heden, rond 0 a 1 mg Zuurstof (02) per 1000 ml water (H20) Na de ingebruikname ligt het zuurstofgehalte op circa 6-7 mg/1000 ml water en is het op pervlakte water geschikt voor gezond biologisch leven. Het gehalte aan organische stoffen in de rivier de Aa werd eveneens aanzienlijk geredu ceerd en wel met 90 Onthouding van Drs M. De Bisschop De waterzuivering vergt een to tale visie-opdeling in «schuif jes» uit den boze! Op de raadszitting van woens dag 13 april j.l. hield raadslid De Bisschop een uiteenzetting over de waterzuivering. Hij zegde hier bij van een strikt persoonlijke visie uit te gaan en hiermede niemand te willen engageren. Deze uiteenzetting diende zijn «onthouding» bij de stemming over agendapunt 8 toe te lichten en te motiveren. Oud-burgemeester De Bis schop verwijst, ter inleiding en aanknoping, naar de uiteinde lijk aanvaardde idee dat 't Bel gische grondgebied vol- aoenoe reiatietKlein is om bvb. ook industriële niet bio logisch afbreekbare afvalin een centrale verbrandingsoven te vernietigen. Hij wenst dan ook de nadruk te leggen op de noodzaak om zó groot moge lijke -en zó weinig mogelijke- zuiveringsstations te bouwen aangezien, volgens hem, het transport van het te zuiveren water steeds voordeliger zal uitvallen in vergelijking tot de afvoerkosten van het zuiverings-residu of filterkoek Meteen trekt hij ook van leer tegen de elektoraal denkbare slogans die kant nog wal raken, zoals bvb. het geval was toen het baggeren van de dender reeds als een wondermiddel werd voorgesteld. Drs De Bis schop stelt zich de vraag of men eigenlijk wel weet wat men gaat baggeren. De in de Dender afgevoerde afvalstoffen zijn sterk verschillend van wat vroeger in deze waterloop te recht kwam. Vandaag de dag gaat het voornamelijk over bio logisch afbreekbare afval Het resultaat van een biologisch afbraakproces is een anfi bisch slib dat nog 95 r bevat. Het is dus best moj dat men vooral water gaatl* geren. Deze sliblaag is r schatting zowat 1 meterl Het zou gewenst zijn dat| vooraf meer zou afwetenj de samenstelling ervan subprobleem is het ken bleem van elke waterzuiv en zal indien niet vooraf I"] vangen, toch om het hi I komen kijken na de eige waterzuivering zelf. pde Raadslid Marcel De Bissvo verwijst naar zijn jaren ldjn besturing van de waterzi lb€ ingsproblematiek en na» enj. praktische kennis die hi 5 q zake heeft opgedaan bij 0j. diebezoeken aan een 2 bestaande installaties. de voor de Seine te Pariji,7g Teems te Londen, de /qq Aarle-Rixtel. saa Terwijl men over helder; |n 1 teerde voor grote waterzibj ingsstations voorziet men d leen reeds voor de Dendr J lei een zestal. Hierbij ve)n dhr. De Bisschop naaa)d «Helmond» zuiveringsinsa tie waarover wij het elders vert. nummer hebben. Al wen„ zeker begrip op te bre voor de financiële konsel ties die grote installaties brengen toch blijft hij bij óe !sj^ ling dat een serie kleine tions meer zullen koster v|. een groot station. Tot slo klaart raadslid De Bis! nog dat hij terzake geen b( m| ter wenst te zijn en oper - staan voor elk gefundeer gument Nochtans moeti een er van uit gaan dat rr 1 beheer vooral een lectlj|ve^ probleem is. misschien e nancieel probleem maar niet als een politiek prob j1 mag worden gezien. Ter suggereerde hij dat de rzoe Aalst misschien er goeorms zou aan doen om advies winnen bij staatssek.' 2j( POMA die dokter in de s kunde is. licenciaat in del ar gie en oud-labodirekteui agt de Antwerpse Waterwerkf 0r de momenteel de waterlev B|S|e cier is van de Stad Aalst. IG.S het c wd insti

De Voorpost | 1977 | | pagina 4