["Ti"APRIL: VOOR WIE HET SOMS GOED STEMDE TINDEMANS IN KEIZERSHALLEN KALME STEMBEURT P.V.V.: IN HET SPOOR VAN LOUIS r c p MFT MARC GALLE EEN TROEF PERS-SFEER CENTRUM 6 - 22-4-77 - De Voorpost buitenf n sfeer r achter! Zondag 17 april 1977, nou ja. De lente die schone slaapster In de lange armen van de winterontwaakt eindelijk alsof het met de parlementsverkie zingen nou eenmaal niet anders kan. Ze trekt haar zon aan en dit uiterlijk vertoon zal misschien wel het enige zijn dat echt naar haar zin is. Er is nogal geplakt in de voor- bije dagen. Tindemans illus treert demonstratief waar het belang van de mensen begint, Schiltz is mooier man om onder de lijm te gluren naar het stemmerskorps. Geen Willy Claes evenwel en Joost zal we ten of je misschien over meer dan één bord moest beschik ken om er met oren en al op te raken. Geen zorg evenwel want Dr Mare Galle, de socialis tische coming-man, heeft zijn goeie bedoelingen uitvoerig in de inkt gezet, hiermede Paul Van der Niepen aan de charme van zijn snor overlatend. Geen blauwdruk voor de liberale Jrukkers, maar kleurige en glimmende Diane D'haese- ser. niet altijd zichtbaar venwel want stoute Waltniel en fanclub durven naar verluidt wel e's overplakken. Ghis Wil- lems heeft het medium even eens zonder schroom bij de kraag gepakt, Jan Caudron blikt naar een ongetwijfelde stap naar de kamer, Raymond De Smet heeft er niet met de grote rekamehamer op ge slaan en heeft wat minder papier met zijn sikkel gesneden, nai pakt met het felste rood uit op het politiek bal en Amada (spreek uit Amaaaaada) komt althans bij ons— weinig of niet aan haar publicitaire trek ken. De anderen en niet altijd minder belangrijken (bespaar ons een ellenlange opsom ming) staan er niet altijd minder weelderig bij alsof ook zij de absolutie verdienen zonder biechten te gaan. BLOZENDE BOLLETJES Zondagochtend 17 april 1977, voor ondertekende wat later (uitslapen weetjewei!), plakt het nog altijd, nog niet aan de ribben want da's voor de verlie zers voor heel laat op de dag wanneer de vingers van het telbureau de houten kasten zul len verzegelen en naar het hoof(t)ureau zullen dragen, maar wel aan de voeten. Je schuift aan in de lange rij van alle-slag-mensen-van-de-straat die misschien wel beters te doen hebben dan te bekrachti gen wat anderen straks op nieuw zonder hun stem zullen doen. Tussen de grijze tegels en de hielen die je strak al dan niet zonder omweg huiswaarts keert, kleven honderd duizend waardeloos geworden franken aan de zolen. Malvine-van- over-'t woater zet haar hakken op een versmachte strooibiljet. Geen zorg echter want het vol gende bergje papier vertelt haar wel in ekstremis hoe zij voor de partij zal stemmen die weet te bezuinigen waar moet. Zij vergeet evenwel niet datZijn Vader vóór de oorlog wat heeft «gedaan» voor haar man en ze richt het potlood naar lijst zo veel waarop haar Kandidaat op de zoveelste plaats onder het rood gaat. Het kan haar niet verdommen, Malvine, ze lek ken allemaal aan de zelfde pot, denkt ze en ze vraagt zich af of hij de aardappelen heeft opge zet. Het is wel reppen geblazen want er is dan nog net de tijd voor het middagdutje en de ge vangen uil en Parijs-PoL'baix. De Voorpost: Wat denkt u over de uitslag? Anny De Maght: Voor de PVV is die zeer goed. Wij zijn momenteel de tweede sterkste partij in ons kanton. In vergelij king met vorige keer hebben wij nu wel een groter aantal kop stemmen. Persoonlijk ben ik ook zeer tevreden. Ik heb een persoonlijke winst van 20 c/c. DV: Hebt u een speciale vermelding voor de Falluintjes? ADM: De Falluintjesstreek heeft zeer goed gestemd. In totaal heb ik daar zeshonderd stemmen behaald. Vooral Meldert is het vermelden overwaard, prachtig! In Moorsel zijn veel stemmen uitgebracht op twee personen, opUyttersproten mezelf. Van Den Bossche is ook een vrij belangrijke kandidaat. De PVV heeft het algemeen zeer goed gedaan. DV: Mevrouw de volksvertegenwoordiger, welke zijn uw indrukken? Diane D'haeseleer: In *t algemeen is het voor mij zeer goed. Ik heb nog niet alles gevolgd, ben nu pas bezig de stemmen na te gaan. Maar ik denk dat het er in 't algemeen zeer rooskleurig uitziet. Ik denk dat de uitslag zal zijn zoals verleden keer, de PVV de tweede slechtste partij. DV: De moeilijkheden onderling in de PVV hebben waar schijnlijk toch Aalst doen lijden ten voordele van de recht streekse konkurrent Waltniel? DD: Zekeren vast, dat mag ik hier zeggen. Wij hebben ons best gedaan met de verkiezingen. Ik waardeer het niet dat Louis Waltniel zijn affiches over de onze geplakt heeft. En er zijn sommige personen die juist hun werk doen voorde verkiezingen. Wij werken echter een gans jaar door. DV: Zult u in de voetsporen komen van het aantal stemmen van papa Louis? DD: ik denk het wel, kan het nu nog niet nauwkeurig zeggen. DV: Terug naar de Kamer, wat zal het worden, kommissie werk? DD.: Ja kommissiewerk op sociaal gebied. Ik zal op sociaal vlak de voetsporen van mijn vader volgen. DV: Wat is uw mening meneer Troch? Pierre Troch: Wat het kanton Aalst betreft had Louis D'haese leer in '74 11.927 stemmen op naam. Diane benadert momenteel de 11.000 naamstemmen en zal die zeker overschrijden, alles is momenteel nog niet bekend. Eerste indrukken van schepen De Maght. (EL) Optocht BSP (fjj). PARTIJLOKALENTOCHT VAN DE JAGERS OP GROF NIEUWS Zondagavond 17 april 1977. Aan het fritkot kan het Joost niet meer deren welke de kleur is van zijn saus. Hij wrijft zijn vette vingers over zijn alterna tieve blue-jeans en vraagt zich af waarom die «baard» daar met een cassetterecorder on der de arm samen met een an dere stilodragend en ter kaap'- ren varend (denk aan het mooie lied «Ter kaap'ren va ren» en het sierstuk dat hiertoe nodig is!) iemand-met-baard en een niet minder drukdoend fotograaf naar het stadhuis trekken. We gaan naar het perscentrum, meneer, alwaar vooraanstaande politici verkla ringen zullen komen afleggen en alwaar men er een punt van maakt veertien minuten en een weinig beduidend aantal se- konden vóór de vrederechter, het stemmentotaal te kennen. OOK GRAVEN KIJKEN IN KLEUR Zondagavond 17 april 1977, niet lang nadien. Ons Voor- postpeleton wringt zich door een schare gewichtig konver- serende vrienden ten huize van Veillefon. Inderdaad, hier moe ten de graven van het Egmont- plan de politieke duitjes in hun zak tellen. Het geurt blauwe bloemen die zich, geregeld naar de beeldbuis kijkend, bui gen bij de zonsverduisteringe- tjes in de cijfers achter hun ge liefde uittredende bestuurspar tij: de PW. 't Zal wel een pest voor Vlaanderen zijn dat de li beralen een achteruitgang blij ken te zullen boeken. Op de eerste verdieping zijn Annie De Maght en Diane D'haeseleer niet zo ontevreden, in tegen deel zelfs... DV: Welke kommentaar hebt u op de uitslag hier in het arrondissement? Jan Van Der Veken: Ik heb enigszins beter verwacht. Rekening houdend met het feit dat onze regering volgens ons altans het niet zo schitterend heeft gedaan dacht ik wel dat bepaalde bevolkings groepen het anders zouden gedaan hebben. Dat is spijtig genoeg niet het geval. DV: Welke gevolgen heeft de verdeling Van der Niepen - Galle? JVDV: Ik moet toegeven dat er een rivaliteit was. DV: Een sterke! JVDV: Die kon mijns inziens alleen de uitslag van de verkiezin gen ten goede komen. Het is wel een feit en daar verheug ik mij ten zeerste over als iemand van Aalst, dat onze kandidaat Mare Galle momenteel al een groot aantal stemmen meer gehaald heel t als Van der Niepen. Dat is geen chauvinisme. Als wij zien wat tot nu toe gekend is van Mare Galle 2.094 tegen 765. Dat is een zeer groot verschil. DV: BSP Aalst heeft aanbevolen om voor Galle te stemmen? JVDV: Wij zijn van oordcel dat Mare Galle een waardevol, zeer waardevol kandidaat is, met een Vlaams imago dat weinig andere partijen ons kunnen nadoen. Bovendien het is een mens met bagage die zich inzet voor alle lagen van de bevolking, met het gevolg dat wij met recht en reden gevraagd hebben om achter de naam van Mare Galle te stemmen. DV: In bepaalde kringen ziet men Mare Galle als een toekom stige minister. JVDV: Dan moet de BSP aan de regering deelnemen. Persoon lijk vraag ik niet beter, ik hoop het trouwens. DV: Is daar al over gesproken binnen de partij op nationaal vlak? JVDV: Of iets is vastgesteld geloof ik niet. Mare Galle is ook niet de man om zomaar minister te worden om minister te zijn. Als Mare Galle minister wordt dan zou dat minister zijn met een portefeuille die hem ligt. Alhoewel, ik begin me af te vragen: «wat ligt er Mare Galle niet?» DV: Heeft de BSP voor de provinciale verkiezingen achter uitgang? JVDV: Ik dacht dat nu een gedeelte verbeterd is. Wij hebben op de lijst voor de provincie kandidaten die elkaar waard zijn. DV: Wenst u nog iets toe te voegen Eddy Monsieur? Eddy Monsieur: Voor Aalst zelf is het interessant de cijtcrs van het kanton eens te bekijken. Voor senaat en Kamer moet men echter de zaken arrondissementeel benaderen Aan de eerste uitslagen van Ninovc en Geraardsbergcn te zien daalt hel percen tage ernstig voor de PV Vmet het gevolg dat zij zeker derde partij zullen zijn. Ter gelegenheid van de verkie zingen werd er door de Ver standhouding der Aalsterse Persmedewerkers opnieuw een perscentrum ingesteld. Bedoeling was om zo snel mo gelijk de uitslagen te verzame len Schepen De Neve stelde hiertoe volgaarne zijn bureau ter beschikking. Het ganse op zet werd een meevaller. Dank zij de opneming van de resulta ten onmiddellijk in de stembure- len slaagde men erin zelfs nog sneller dan het Vredegerecht een globale uitslag voorop te stellen. Het bezoeken van alle stemburelen vroeg uiteraard heel wat inspanningen, maar sommigen vonden er wel een middeltje op: naast de officiële stembureau s deed men op tijd en stond ook wel eens een «kapellek» en niet officiële stembureau's aan. Deze nogal vochtige bezoekjes ver zachtten het leed wel gevoelig (nietwaar Jos Op het bu reau van schepen De Neve werd er ondertussen door KOLLEGA's koortsachtig ge werkt om zo snel mogelijk de binnenkomende resultaten te verzamelen en te ordenen. De Aalsterse persmedewerkers komen de laatste dagen, tot grote verbazing van sommige personen, met een verras sende verstandhouding uit de hoek, niet Jan Van Der Veken geeft kommentaar. (EL) Na een eerder matte kiesstrijd waaraan het merendeel bevolking slechts deelnam door het vluchtig (of niet) lezen van druksels die toch in onze bussen belandden verliep de stembi in de landelijke delen van Groot-Aakt altans, zeer kalm apatisch. Vooral vóór en na de zondagsmksen kwamen de ki« grote getale opdagen en was er sprake van énig wachten; periode verliepen de stembusverrichtingen kalm en in eer gelatenheid. I raditioneel moesten de kiezers wel enkele kandidaten of mili tanten voorbij aleer ze in het stemlokaal geraakten. Eens in dat lokaal schijnen een aanzien lijk deel van de mensen een deel van hun kapaciteiten kwijt te raken en beginnen ze onzeker te doen, weten niet wat aanvangen of kompenseren hun eventueel kompleks door een uitermate luidruchtig optreden. Allerlei voorvallen zijn er mee te maken. Zo de man die komt stemmen met de oproepingsbrief van zijn echtgenote (dit met tientallen). Of de kiezer die zijn identiteits kaart heeft vergeten, of zelfs zijn oproepingsbrief. Of de miserie die gepaard gaat met het stemmen per volmacht. Of mensen die na stemming dade lijk willen verdwijnen en eerst achteraf vaststellen dat hun identiteitskaart nog in het stemlokaal ligt. Of de man die de drie brieven gelijk in één kiesbak neerpiot. Of de vrouw die die aan de voorzitter welgemeend vraagt in welk stemhokje ze moet zijn om voor de PVV te stemmen. Of de onverlaat die brutaal vraagt in welk hokje hij moet kruipen. Of de vrouw die in het stemhokje haar geldbeugel heeft laten en zich er pas bewus wordt een paar uur later en geldbeugel nog terugvindt de vrouw die aan andere een bril te leen vraagt heeft niet «haar goede bril) Of de man die tussen stoelen in de asse valt en Meldert noch te Aalst ingeschreven. Of de man zijn deelgemeente niet kiezen, heel Aalst afdweilt vele kieslokalen. om uit te waar hij toch ergens zou zijn stem uitbrengen. Of d wiens echtgenote ziek is minuten lang twijfelt of hij volmacht voor haar zou men of gewoon laten noter zijn echtegenote ziek is. bijzitter die door de werd aangeduid om een 't zeil te houden of de witte, rose en groene wel passende bus waarvan achteraf blijkt gedeeltelijk kleurenblind tonist is. Of de jeugd die onwennig voor de eerste haar burgerplicht komt len. Of gewoon deze c bureel «tot volgend jaar» DV: Waaraan is dit te wijten denkt ge? EM: Volgens mij is dit te wijten aan het verdwijnen van de figuur van D'haeseleer. die nog gedeeltelijk door zijn dochter opgevan gen wordt, aangezien de naam D'haeseleer als eerste op de lijst kwam zonder voornaam. Ik denk dat bij een volgende verkiezing die slijtage veel duidelijker zal zijn. Donderdag 14 april hield Leo Tindemans in de Keizersliallen een verkiezingstoespraak in de si hem tot boegbeeldvan zijn partij heeft gemaaktkordaat en korrektHij was het hoogtepunt showprogramma waarin Alkuone keurig en kleurig danste en vlaggezwaaide. St. Cecelia O orde gun schetterde de hallen vol koperen muziek, terwijl de majoretten intussen voor wal beenwerk zorgden. Via een diareeks werden de CVP kandidaten nog maar een keer aan hel voorgesteld. Naar uc hoorden zowat MXX) entoesiasten die hun voorman kw amen toejuiehet Keizersliallen zalen eivol, w at de sfeer uiteen maar koortsiger maakte. Er hing een hete verkiezingskoorts. EL-WL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 6