GROOT FAN BAL JOHN TERRA TENTOONSTELLING HONOERD JAAR NORMAALSCHOOL I ONTDEK DE STERWEDSTRIJD TE MOORSEL CECILIA BLAAST LENTE IN TEN VOORDELE VAN VISUEEL- GEHANDIKAPTEN fc Verleden week-end leidden alle wegen naar Gijzegem. Een stroom van bezoekers trok immers af op de Tentoonstel ling in de Normaalschool in het kader van de viering van het eeuwfeest. Niet alleen waren er de resultaten van de tekenwedstrijd aan wanden en vensters in de gangen te zien maar in meer dan twintig lokalen kon men zich een gedacht vormen hoe de huidige normaalschool NU waait en draait. Een mooie gelegenheid om te zien hoe doelstellingen die het Hoger Pedagogisch Onderwijs zich stelt worden gerealiseerd met aan de basis grondprinci pes als kindgerichtheid, mens volwaardigheid, kreatieve ont plooiing kristen zijn en weten schappelijke verrijking. Ook op de vragen «welke zijn nu de konkrete betrachtingen? de mogelijkheden? de realisa ties?» kwam voor de aandach tige kijker die er de noodzake lijke tijd aan besteedde een passend antwoord Positief was alleszins dat ge werkt werd met het materiaal van elke dag, niet speciaal van een tentoonstelling bijeenge zocht maar genomen uit de normale klasseaktiviteit met daarbij, uiteraard, wel eenfunk- tioneel gerichte presentatie. Ook de diverse leermetodes. de pedagogische begeleiding, de didaktische leermiddelen en de expressievakken kwamen er ruim aan bod. Met een histonsche terugblik op het ontstaan en de evolutie van de kongregatie en het St.- Vincentiusinstituut zelf werd in een diamontage de tentoon stelling nauwkeurig gesitueerd In de ruime, nieuwe lokalen, kon men achtereenvolgens zien hoe men er werkt voor aardrijkskunde waar verschil lende tema's werden uitge werkt, hoe de muzikale opvoe ding in K.N.O. en L.N.O. wordt verzorgd. In volgende zalen 'werden gepresenteerd de geïn tegreerde opleiding tot kleuter leidster, poppenspel, vertellen in de kleuterschool, de biblio- teek voor Pedagogische afde ling, de pedagogisch- didaktische opleidind tot lager onderwijzeres, ook voor B.L.O., biologie als milieuvak met thema's als «lente» en «zoet water», Nederlands met vertellen, het kinderboek, de spraakkunst in de L.S., hand vaardigheidsoefeningen in M.W. (menswetenschappen), geschiedenis als milieuvak met uitgewerkte thema's op de tijdsbalk en dokumentatie 76- 77 alsmede Kulturele en Maat schappelijke en Ekonomische problemen in M.W. Op vrijdag 10 juni gaat te Moorsel in de taal «Katholieke Kring»», Nieuwstraat 13, een «Ontdek de Ster»-wedstrijd door ingericht door de Belgische Unie voor visueel gehandi- kapten van de Braille-Liga, afdeling Aalst-Ninove. Kandidaturen van om het even wie, gehandikapten of normalen, worden dringend ingewacht bij de sekretaris der Belgische Unie Jan Ver- leysen, Ressebeke 27 te 9440 Erembodegem - Aalst en dit voor 8 mei 77. Waar devolle -prijzen, waaronder een hoofdprijs ter waarde van 6000 fr. en prijzen van de pers, zullen worden toe gekend. Verder is er ook de prijs van het Publiek en de Prijs van de Origineelste vertolking. Toegangskaar ten zijn te verkrijgen op bo venvermeld adres of bij voorzitter Willy Verleysen, Kapittelstraat 10 te 9390 Moorsel - Aalst (tel. 053/70. 14.50) of in de zaal aan de voorverkoopprijs van 50 fr. Prijs bij de inkom60 fr. De wedstrijd gaat door on der leiding van de vedette Ray Franky en wie zorgt voor een partituur of een eenvoudig gekend lied kan begeleid worden door zijn orkest. Door uw aanwezigheid op deze avond steunt u niet alleen de blinden maar ge niet U tevens van een zeer aangenaam spektakel. DE BRAILLE-LIGA: Op een perskonferentie waarop het volledig bestuur van de afdeling Aalst - Ni- de muzikale inspiratie en ging Pol Ruyssinck ook nog aan het komponeren. Hij schreef zeker meer dan 100 komposities en zette ook gedichten van Alfons Van de Maeleop muziek. Bij de huldiging werd Pol Ruyssinck met bloemen overladen, bezorgd door ve le vrienden en kollegas. Schepen Gilbert Bourlon had de aangename taak om Pol Ruyssinck officieel te vereremerken en speldde eigenhandig het «lintje», op»» Van burgemeester Louis D'haeseleer mocht de ge vierde tenslotte het ere- plaket van de stad Aalst in ontvangst nemen. Als muzi kale hulde van de fanfare- kollegas werd zowel de feesteling als het publiek op twee eigen komposities van Pol Ruyssinck zelf ver gast. E.V. nove, nl. ere-voorzitter Töp- ke Adolf, fabrikant te Lede, voorzitter Willy Verleysen uit Moorsel, ondervoorzitter Erick Smekens, kinesithe rapeut uit Lede, Jan Verley sen, sekretaris-schatbe- waarder en kopist Braille van Erembodegem, hulp- sekretaris Odette De Koek uit Erembodegem, kommis- saris Kamiel De Petter uit Moorsel en bestuurslid Van Eeckhoorn uit Moorsel aan wezig was bracht de heer Henry Pochet, nationaal af gevaardigde van de Braille- Liga een overzicht van de verschillende aktiviteiten die deze Liga voor de visueel-gehandikapten or ganiseert. 1. Maatschappij Dienst betoon: Allereerst dient gesteld dat sinds 76 de verschillende diensten niet meer gecen traliseerd zijn met uiteraard net Frans in het overwicht maar dat ze in twee delën zijn gescheiden volgens de taalgebieden. Zo is wel de hoofdzetel van de Liga te Brussel in de Engeland- straat maar is het in het Vlaams taalgebied de filiale van Gent, in de Gouverne mentstraat, die bevoegd is. Qua sociaal dienstbetoon zijn er de sociale werksters om visueel-gehandikapten bij te staan tussenkomsten in be paalde diensten waar de Li ga introdukties en invloed kan aanwenden ten voorde le van de gehandikapten 2.Kulturele diensten Allereerst zijn er uiteraard de Braille-lessen want lezen is voor een gehandikapte toch ook primordiaal. Verder is er de dienst waar de gehandikapte om het even welk werk in Braille schrift kan laten omzetten. Ondervoorzitter Eric Sme kens merkt hierbij wel aan dat het meestal om ont- spanningslektuur gaat en dat de gehandikapte veel last heeft om vakliteratuur te laten omzetten, wat hij trouwens in zijn studieën van kinisitherapeut tot zijn schade moest ondervinden. Ook is er het transporteren van allerlei muziekpartitu ren in Braille en dit zowel voor klassieke als amuse mentsmuziek van om het even welk genre. Verder is er het gebruik van magnetofoóns en de Natio nale Blindendrukkerij te Gent in de Gouvernement straat waar tijdschriften worden gedrukt eigen aan de taaistreek en niet meer louter een letterlijke verta ling uit het Frans. Wel wordt er ook de letter lijke vertaling gedrukt van een Franstalig tijdschrift dat enkel dokumentatie in verband met blindenproble- men uit binnen- en buiten land brengt. Daarenboven beschikt de kulturele dienst ook nog over didaktische werken (leerboeken), landkaarten allerhande en een tweetali ge dokumentatiebibliotheek 3. Studie- en beroeps- herscholingscentrum Vooral telefonisten en ty pisten worden hier opge leid. Ook de «optacon», een tuig waarmede een visueel gehandikapte in een woor denboek kan zoeken zonder andermans hulp, kan wor den gebruikt. Hierbij merkt Eric Smekens dan op dat de beroepsher scholing op veel te enge basis werkt, dat blinden tot veel andere aktiviteiten toe gang moeten kunnen vin den en dat visueel gehandi kapten nog steeds in het sociaal leven en het ar beidsproces niet voldoende zijn geïntegreerd. Aan de financiële kant is reeds veel gedaan, meent hij, doch de morele kant en de integratie laten nog veel te wensen over. In een periode van werkloosheid is het daaren boven steeds de blinde die eerst de plaats moet rui men. 4. Gespecialiseerde be roepsoriëntering Waar blinden vroeger verwezen waren tot stielen als stoel- vlechten en mandenmaken geeft deze dienst adviezen over andere mogelijkheden. 5. Heraanpassing, tewerk stelling: Deze dienst be stond vroeger ook te Gent maar is nu in Brussel ge centraliseerd, waar ook een beschuttende werkplaats voor blinden bestaat...Te vens wordt er gezorgd voor leergangen in vrouwelijke handwerken als breien en haken. 6. «De Witte Stok» is dan de afdeling die speciaal zorgt voor het inzamelen van de nodige fondsen. In sommige diensten zou wel eens een grote kuis moeten worden gedaan, meent Eric Smekens, want er is nog steeds, zelfs in onze eigen diensten, geen prioriteit voor visueel ge handikapten. De verhou ding ligt nog steeds op on geveer 56% zienden tegen over 44% gehandikapten. Er moet dus niet te veel heil worden verwacht van de centrale dienst. De blinden dienen hun lot zelf in han den te nemen. EIGEN AFDELING: In maart 1971 werd dan ooi in de Aalsterse «Klaroen! overgegaan tot de stichting van een eigen afdeling di» zou trachten zichzelf te bi druipen met jw De Rop al voorzitster Na de stiel tingsvergadering Sinou,» echter twee jaar verlorejjj zonder énige aktiviteit war' na in '73 het bestuur wer heraangepast Via bals en tombola's wefv< het mogelijk in 1974 eerste kerstfeest te organl seren waar, bij een kostel|h£ ze koffietafel bij de lustig f tonen van een akkordeon kest geschenken werdérs uitgereikt en een gratfet tombola ingericht. In kostte dat kerstfeest eajjj, slordige 35000 fr. In '76 wan er een tentoonstelling te LL^ de en een te Hekelgem mp het week-end van Pinkstl ren, in augustus een rej^ voor de bondsleden en december een derde ken feest dat met steun dokters uit de streek door kaartenverkoop tergj legenheid van het vijfjarig bestaan groots werd in richt. De gëhandikapti werden ten huize opgeha; en wie niet kon komi kreeg het geschenk th bezorgd. Het kostte ook ongeveer 95.000 fr. VERDERE REALISATIES Voorzitter Verleysen der aan de oprichting van e mini-sociale dienst waar ter gelegenheid van geboi ten, kommunies, huwe ken of overlijdens tussi komsten zouden gebeurei Via de zangwedstrijd «O dek de Ster» wil hij tracht zaad in 't bakje te krijgen Verder worden gepland groepsreis voor 130 boni leden in augustus, een toonstelling in Lede, regionale tombola in tember en uiteraard kerstfeest als bekroning het werkjaar. Zienden, gelukkigen, de aan uw minder gelukk broers en zusters, ste door giften of door uw a wezigheid op de zangw strijd te Moorsel de visual gehandikapten. Uw wordt er goed besteed >be Gemeente Roosdaal - Dancing Roosdal. Steenweg op Ninove 359B - tel. 054-33.62.35 Vrijdag 29 april 1977 van de overbekende zanger en met de speciale eregasten die eveneens optre den: Cindy - Salim Segers - Jan Thys en d^>, Vlaamse troubadoer Bobbejaan Schouppe. Kaarten op voorhand: 80 fr aan de kas -100 fr begin 21 uur. w<« 10 - 29-4-77 - De Voorpost Verder was er een kruidentum- tje, Frans met didaktisch mate-4 riaal voor de lagere school, kul turele animatie (spelend leren), waarnemingen in biologie, proefopstellingen in schei- en natuurkunde, Frans en Engels met wijn en thee, een infostand i.v.m. verkeersopvoeding en een verkeerspark. U merkt het zelf wel: een quasi allesomvattende tentoonstel ling waar niet alleen de schoolmens maar ook de geïn teresseerde ouder zijn licht kon opsteken om te trachten «in» en «bij» te blijven. In restaurant bij een hartelijk hapje of in bodega of bar kon men dan zijn indrukken, en ze waren overweldigend, uitwisse len. L.H. Een levend hoekje in een klas trok aardig de aandacht. (EL) Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de normaalschool van het Sf.-Vincentiusinstituut te Gijzeg werd werk van de teerlingen tentoongesteld.!EL) PoLRuyssinck entoesiast gehuldigd. Het lijkt er op dat de Erembodegemse Sint-Ceciliafanfare haar jaarlijkse lentekoncert aangrijpt om «houwe getrou we» medespelers eens ekstra in de muzikale bloempjes te zetten. Vorig jaar was het een beetje treuren en veel entoesiasme bij het lente-afscheidskoncert van oud-dirigent Georges Verhulst. Dit jaar werd de niet minder verdienstelijke «grosse caisse»» Pol Ruyssinck, ondanks het kille grillig winderige bijna-lenteweer, bedolven onder een vloed van warme sympatie en erkentelijkheid vanwege een talrijk opgekomen Cecilia-publiek. len van zitplaatsen hoeft hier zeker geen betoog. La ter op de avond kwam ook burgemeester en mevr. D'haeseleer de Cecilia len teuitvoering beluisteren. HULDE AAN POL RUYSSINCK Het was fanfaresekretaris Firmin Paelsterman die Welkom Lente. Sedert mensenheugenis krijgt Sint Cecilia nu reeds de lentekriebels te pakken. Traditioneel loopt hierbij de «Blauwe Zaal» aan de Brus- selbaan boordevol met de even traditionele fanfare- dans. Dit was nu weer het geval op zondag 24 april j.l. Op het programma staan telkens weer met zorg uit gekozen populaire en toch muzikaal hoogstaande wer ken of bewerkingen. Het is trouwens ook zo dat deze fanfare over een onmisken baar zeer degelijke kern ras muzikanten beschikt. Dat dirigent Georges Verhulst zijn plaats aan de «pupiter» afstond aan Raymond Merckx en de fanfare nu reeds een jaar lang onder een nieuwe «chef» speelt, is nauwelijks te merken. Achtereenvolgens bracht Sint Cecilia, The Great Lit tle Army mars van K.J. Al- ford, San Francisco van J. Duez, en in een arrange ment van M. Everaarts een selektie van R. Stolz suksessen. Als huldiging aan spelend lid en kompo- nist Pol Ruyssinck werd zijn mars «Gustaaf» en «De Duivelsput» ten gehore ge bracht. Na de pauze was vooral de komponist R. Beek aan de eer met werken als «Prager Musikanten», «El Dorado» en «Over and Out», met daartussen 'een stukje «Country and Western» van H. Walters. De verschillende uitvoerin gen werden aan mekaar ge praat door P. Luyts die hierbij evenmin aan zijn proefstuk toe is en er tel kens in slaagt ook de juiste «toon» te leggen in zijn bindteksten. De harmonie St. Cecilia in het liberaal huis te Erembodegem (SJ) PROMINENTEN Zoals steeds waren, naast het eigen Erembodegemse publiek, ook heel wat sym- patisanten uit andere ge meenten aanwezig. Ook van bevriende fanfares waren verschillende delegaties af gevaardigd. Van de Oerde- gemse fanfare St.Martinus waren er o.a. de voorzitter, de sekretaris en de «chef». Uit het nabije Hekelgem wa ren er mensen van zowel «de smeerders als «de var kens». Vanzelfsprekend was de Aalsterse «Oude Garde» heel sterk vertegen woordigd; wij merkten voorzitter Emiel Van Schoo- ten op. Ook van de Aalster se Symphonie waren er de heren Ladeuzeen Eeman. Dat fanfare-bestuurslid en schepen Gilbert Bourlon, zoals elk jaar trouwens, op het appel was en zowat de duivel doet al bij het bijha- kort, bondig en zeer over zichtelijk de persoon van zijn huidige fanfaremede speler en vroegere muziek leraar Pol Ruyssinck teken de. Pol Ruyssinck is welge teld 65 jaar spelend lid van Sint-Cecilia en als men al de bestede tijd bij mekaar zou tellen dan betekent dit meer dan twee volle jaren, dag en nacht, in dienst van deze muziekvereniging. Reeds op achtjarige leeftijd speelde Pol Ruyssinck de tuba op zijn eerste bal. Langs over verschillende blaasinstrumenten beland de hij tenslotte, na de tweede wereldoorlog bij de «grosse caisse» ofte grote trom en ander slagwerk. In tussen werd hij ook nog schatbewaarder en wist de financiële situatie van de fanfare zeer gezond te ma ken. Met de geboorte van zijn eerste kind kwam ook

De Voorpost | 1977 | | pagina 10