f UF BALLEN VOOR 1 FRANK «KONIJNEN» EN «VALLENDE BOMEN» IN HET «DENDERLAND» 1EARING TE HERDERSEM SCHIETKR NI 5 fatten 7Ïf BLIK EN HOUTSCHADE TE MERE De Voorpost - 29-4-77 - 11 In een gemoedelijke, enigszins naar «zwans» evoluerende stemming door een paar spuiters, ijverden te Herdersem in de zaal «Capri» door een voltallig Schepenkollege, stadssekretaris tjhris Willems incluis, een hele waslijst vragen behandeld. Te opkomst was eerder mager te noemen. Nadat de zaal, piekfijn in orde met meubilair en jeluidsversterking, te groot bleek en men er in de gelagzaal een onderonsje wilde van maken trok men dan toch terug de zaal in wanneer een zestigtal belangstellenden zich hadden Tangediend. Na de gebruikelijke voorstelling van de leden en een uiteenzetting van de bedoe lingen van deze avond, U na de verslagen over de hearings te Baardegem, Erembodegem en Bijzegem reeds voldoende bekend, kwam een spervuur van vragen, niet altijd in een serene feer, los. Een Speelstraat? Wordt de Middenweg, een rus- straat, een speelstraat voor atsers en voor kinderen, al |vas het dan maar op bepaalde dagen? Schepen Mon- eur wil dat hierbij de Jeugd- ad advies zou verlenen alvo- ens hierbij een beslissing te la- pn treffen. Alleszins ziet de hepen 't meer zitten in voor [rkenning vatbare speel- einen en in speelhoeken als eine rekreatieoorden. Ook de olitie dient bij een dergelijk przoek advies te verlenen. Of 5 bewoners van de betrokken aat zelf hierbij dan inspraak hebben? Zulks zou kunnen ge beuren via een hearing. Even tuele schadegevallen (bvb ge broken ruiten) zouden kunnen ten laste van het stadsbestuur vallen. Kuisen van grachten. Naar de interpellant zegde zou het reeds een twintigtal jaren geleden zijn dat bepaalde wa terlopen gekuist werden. Het betreft hier vooral waterlopen die afwateren naar Wieze en Denderbelle. Schepen De Neve betreurt dat voor dergelijk werk zo lang zou zijn getalmd en deelt mede dat een inventa ris van alle waterlopen op het gebied van Groot-Aalst wordt opgemaakt en dat, zoals trou wens reeds in Klein-Aalst ge beurde, er elk jaar een aanbe steding plaats heeft om de wa terlopen te laten kuisen. Dit is een taak voor de tweede helft van 77. Van laagliggende gronden zoals ook de Osbroek en de Bergemeersen wordt ten andere een speciale studie gemaakt. B.P.A. Denderland Dit plan van aanleg is reeds een zeer oud geval. Vroeger sprak men van volkstuinen doch dit plan is in 1970 niet doorgegaan. Speelvelden als voetbalterrein en andere pleinen stuitten op verzet van de milieuverenigingen en ook dit plan raakte in de vergeetla. Een deel van het oud Dender land is natuurgebied en een BPA heeft dan ook geen kans op realisatie. Toelagen? Zal de Herdersemse Kulturele Raad de in de laatste begroting voorziene 60.200 fr., zoals in zijn attributies ligt, verder kun nen blijven verdelen of niet? Schepen «Vaast» Van den Eede somt eerst de bedragen op die in Groot-Aalst met toela gen zijn gemoeid. Het zijn 1.015.000 fr voor kulturele ma nifestaties, 690.000 fr. voor ontspanning, 331.000 fr. voor kulturele verenigingen, 500.000 fr voor sportverenigin gen en 217.000 fr. voor feeste lijkheden. Op voorhand kan de Schepen niets beloven. Detoe- )0 indemans was amper for- lateur of hij kreeg van alle ogelijke hoeken en kanten, het Frans en in het Neder- bergen nota's \toege- turd, memorandums, aan- ivelingen, waarschuwin- :n, vingerwijzingen, eisen opmerkingen. Iedereen leliheen, vanaf de eerste uren. j er formateur de les te willen no zen en hem vooral aan het rd< rstand te brengen wat hij rat et mocht doen. Vertegen- uordigers van vakbonden, e< ilieuverenigingen, fond- n, bonden allerhande, kon- 2 >den met het bazuingeschal n ronkende mededelingen perskonferenties aan dat ten strijde zouden trekken jest de formateur hier en vjjiar een beslissing treffen i ;t dewelke zij het niet eens g n. Moest Tindemans zich ari( :p over al die moties bui- ng n dan zou hij dagen nodig iptt ti< i ti hun bedoelingen bekend en als zij niet in staat zijn zulks zelf of eigenmachtig te doen werkt de partij de karwei voor ze af. Degene die na al de voorlichting, de meetings, de affiches en de campagnes als verkozene uit de stembus komt mag in veel gevallen, en zeker in casu Tindemans, zeggen dat hij een deel van het volk vertegenwoordigt dat demokratisch hem naar het hoogste gezag heeft ge wild. In het povere België, waar de traditionele waarden over boord worden gegooid omdat ze in hun realiteit tevelen doen blozen, gaat men anders te werk. Zodra de koning een gekozene als formateur durft aanduiden beginnen vooral degenen die niet werden ver kozen van hun oren te maken en te orakelen hoe het alle maal moet. zet... In naam van de demo- kratie. Het ziet er naar uit dat sommigen in België hun best doen om de demokratie als maar dieper in de stembus te stikken zodat zij buiten de urne hun vrij lawijt krijgen. Men begrijpe ons met ver keerd: wij willen hier noch de CVP, noch de formateur ver dedigen, maar wensen op te komen voor een fair play en een sportiviteit zonder de welke de politieke demokra tie onmogelijk is en geen zin heeft. De kiezer heeft zijn wil kenbaar gemaakt, het is nu de taak van degenen die werden gekozen een weg te zoeken waarop het grootst aantal landgenoten bereid zijn sa men te gaan. De anderen, zij die niet werden verkozen, de specialisten van de herrie- schopperij, de holle verkla ringen en de straatgevechten r/lvV- 35 w iben om alles vluchtig te ,u|en, dan zou hij niets meer g ven ondernemen: want al groepen willen iets anders een andere manier; de ene wat de andere weigert en andere veroordeelt wat de noodzakelijk acht. Op de fares en de vogelpikmaat- appijen na menen prak- h alle groepen dat zij de nateur tegen iets of ie- nd moeten waarschuwen, nheer Debunne van het IfV heeft in dat verband wat imitatoren gekre- Bij zover dat de gewone straks de vraag stelt- of in feite nog nodig is dat Tgens zijn stem uitbrengt 'f het zin heeft dat hij aan 'erkiezingen deelneemt, it. als ons geheugen lw is, menen wij dat, vóór 'erkiezingen, iedereen de krijgt in de arena af te □1 n om mee te dingen naar lunst, het vertrouwen en ff»tem van de kiezer. Om vertrouwen te krijgen jen de kandidaten uit- 'i L' hürr programma m itre De beste stuurlui staan nog altijd aan de wal. Ze weten nog niet eens wat de schipper en zijn scheepsmaats zullen meebrengen maar toch staan ze al aan 't schreeuwen dat het ofwel anders moet ofwel zoals zij het hebben gewenst. Iedereen wil meedelen van het gastronomisch banket, niemand wil de spijzen be reiden maar iedereen wil graag zeggen dat hij de smaak van de ander niet lust. Zij die voor de verkiezingen geen kleur bekenden, trom petten dat zij niet aan politiek deden, zeggen nu dat zij de vorige regering met hun sta king deden vallen. Kortom, we beleven thans, in alle schakeringen en kringen, een tijd die de indruk wekt dat de laatsten van de klas en de overzitters aan de primussen komen uitleggen hoe zij hun prijzen mogen afhalen. En als de primus morgen zijn eindeksainen niet wil maken zoals de thuisblijvers of de ezelsoor het willen dan wordt ■■heel de sehuoHjp Meheïf ge- zouden er goed aan doen de mokratisch de gekozenen eerst een kans te gunnen om te praten en ook om naar me kaar te luisteren. De zogenaamde drukkings groepen zouden de politici minstens de tijd moeten gun nen iets te presteren eer zij uitpakken met hun uiteen rukken van de meeste moge lijkheden tot samenwerking. Want het moet eenieder toch duidelijk zijn dat het land on regeerbaar wordt als een re gering tegelijk de kiezers van Marlens en Tindemans, de getrouwen van de PVV of van de VU, de vrienden van Claes, Cools of van het FDF moet tevreden stellen en op de koop toe geen pijn mag doen aan mijnheer Debunne, die stilaan de indruk wekt dat hij jan en alleman wil bevelen zonder daarvoor enige ver antwoordelijkheid te moeten dragen. Misschien mag in dat ver band worden gezegd dat Cools duidelijk en hardop tij dens een TV-u if zending heeft verklaard dat Debunne zijn werk niet moest doen, dat Houthuys niet in de plaats van Martens of Tindemans moet komen zitten. Cools heeft gelijk: het is nu aan de politici hun werk te doen. Hoe eerbiedwaardig alle drukkingsgroepen, bonden en fondsen ook zijn, men kan ze onmogelijk alle gelukkig maken. Debunne zal moeten aanvaarden dat Tindemans niet akkoord kan gaan met al de door het ABVV geplande nationalizaties zonder zijn persoonlijke visie en de wil van het merendeel van zijn kiezers te verraden. Het ACV zal moeten aanvaarden dat niet alle besparingen op de rug van de zelfstandige en de middenstander kunnen wor den gemaakt, en de patroons federaties moeten inzien dat entoesiasme, ondernemings geest en geloof in de toe komst méér en rapper red ding brengen dan het kanke ren over het uitvallen van verantwoordelijkheidszin bij sommige werknemers. Het is met de drukkingsgroepen zoals met het leven in de fa milie en in de ondernemin gen: de buitenstaanders zou den pas tussenbeide moeten komen als men binnenshuis alles heeft verloren. Ooms en tantes blijven best buiten als ouders en kinderen diskussië- ren, de arbeiders en de werk gevers van eenzelfde bedrijf zullen onder mekaar vaak sneller en makkelijker ak koord geraken dan wanneer een syndikalist, vreemd aan de zaak, de boel op stelten zet. Want een baas heeft vaak meer eerbied en aandacht voor de werknemer dan de vakbond beseft, omdat ook boven en buiten de vakbond baas en arbeider van één be drijf aan mekaar gehecht zijn. Het is niet waar dat de arbeiders de dood van de pa troon wensen, het is evenmin waar dat de werkgevers de vakbond en de werknemer te weinig naar waarde zouden schatten. Aan beide kanten meent men het goed: men krijgt te weinig de kans om onder mekaar te spreken, zonder inmenging van buiten uit.waar men ondanks alles toch niet «van de familie» is. De politici zullen misschien een oplossing vinden voor heel wat problemen als van buiten uit de drukkingsgroe pen niet direkt gaan oordelen en veroordelen. Een zestigtal belangstellenden kwamen naar de zaal Capri te Herdersem waar de hearing plaats had. (JM) Nu vandaag van alle kanten naar hem met alle mogelijke eisen wordt gegooid moet Tindemans zich gevoelen als de man in de kermistent waar men tegen «vijf ballen voor I frank» mag gooien zoveel men wil om zoveel mogelijk stuk te gooien. Of dat in ak koord is met de jongste wils uiting van de kiezer valt te betwijfelen. lagen zullen bedeeld worden aan de hand van een op het einde van het dienstjaar in te dienen aktiviteitenverslag waar met een muntensisteem zal worden bepaald waarop ieder recht heeft. Of de Herdersemse «Kulturele Raad» (niet de officiële die nog dient gesticht) verder kan blij ven verdelen is nog een open zaak. Samenwerking vonden de leden van het Kollege alles zins positief en deze instantie zou bvb reeds de aanvragen kunnen bundelen en overma ken aan de bevoegde Sche pen. Burgemeester D'haese- leer verklaart daarbij dat het Kollege zich met die doenwijze kan verenigen als alle vereni gingen zonder onderscheid ermee akkoord gaan. Centrale Opvangdienst? Op desbetreffende vraag ant woordt Schepen Hooghuys dat deze dienst alleszins zal wor den opgericht doch voorlopig nog toekomstmuziek is. Bij dergelijke dienst kan immers niet geïmproviseerd worden. Ook de nog op te richten Ge zinsraad moet hierbij oordeel kundige adviezen kunnen ver strekken. Doel van deze dienst zou alles zins zijn, niet in konkurrentie maar wel in samenwerking met het OCMW, mensen die in on middellijke nood verkeren te kunnen opvangen als bvb het huisgezin dat door de deur waarder «op straat» wordt ge zet. of de echtgenote die 's nachts op de vlucht slaat voor de thuiskomende dronken partner, of misschien de drin kebroer die door zijn echtge note niet wordt binnengela ten... Ten andere, hierover werd reeds door raadslid Gra- cienne Van Nieuwenborgh een voorstel, dat voor het ogenblik door een Kommissie wordt on derzocht, ingediend. Gezinsraad? Op vraag van de voorzitter van de plaatselijke Bond van Jonge en Grote Gezinnen wordt be loofd dat ook deze Raad eer lang zal worden geïnstalleerd en dat men van die Haaa aan ook degelijke adviezen ver wacht om de Gezinszorg te plannen en te realiseren. Maatschappelijke assistente in Gemeenteschool? Op een herhaalde vraag of in het gemeentelijk onderwijs een sociale assistente wordt voor zien die in de school haar taak zou hebben en zou zorgen voor nauwer kontakt tussen school en ouders antwoordt Schepen Jan Caudron dat zulks niet voorzien is. Dat kontakt kan en moet gelegd worden door de leerkracht hiervoor niet zou be voegd zijn antwoordt de Sche pen dat zulks dan maar een taak moet zijn voor de Ouder vereniging. Kulturele Raad? Worden de deelgemeenten hierbij betrokken? Er is inderdaad een wet gesteld waarbij elke gemeente ver plicht is een Kulturele Raad op te richten. Elke kulturele ver enigingen van Groot-Aalst dient hierbij te worden betrok ken. Conditio is hierbij uiteraard dat betrokken verenigingen zich bij het schepenambt van Kuituur melden en hun inten ties op dat stuk mededelen. Leefmilieu Last but not least komen dan een reeks leefmilieuproblemen aan de beurt. Voor boomkap- pingen is de procedure, zoals reeds uitvoerig in de pers ver schenen, als volgt: Richt een aanvraag naar de Dienst «Leefmilieu». Deze zal advies uitbrengen na onderzoek ter plaatse. Dit advies gaat naar Opbenbare Werken en het Kol lege zal beslissen. Op vraag van een spuiter of men voor «van zelf vallende bomen» ook een vergunning nodig heeft antwoordt de Schepen dat zij zulks nog niet heeft meegemaakt en dat der gelijk fenomeen waarschijnlijk wordt beleefd na een te in tense verering van Bacchus. Ook de Burgemeester zegt dergelijk fenomeen wel eens van dicht te willen meemaken. «Men telt nooit te veel lentes om nog eens iets nieuws te zien». Aanplantingen langsheen de Grote Baan zullen worden uit gebreid zo mogelijk en aange past. Op de bewering dat der gelijke aanplantingen een hin der kunnen zijn zo voor de voetganger als voor het auto verkeer, en dat ze daarenbo ven vervuilend kunnen inwer ken, zegt Schepen De Maght dat inderdaad een medaille steeds twee kanten heeft en men moet kunnen kiezen. Het probleem is een onderzoek waard. Onderzoek Firma Lambrecht Wie klachten heeft over een vervuilende invloed uitgaande van de aktiviteiten van deze firma kan inderdaad bij het on derzoek de commodo et in- commodo zijn klachten monde ling of schriftelijk mededelen. Deze klachten worden dan bij het dossier gevoegd en worden dan onderzocht. «Zeven» konijnen? Moet de houder van «zeven» konijnen, nu met de nieuwe wet over de veehouderij, ook een aanvraag indienen en dit nog vóór 28 april? Beweerd wordt dat het gemeentepersoneel er zelf niets van afwist. Onjuist, zegt Schepen Bourlon, iedere betrokkene werd ervan verwit tigd. Dit scheen dan wel zó te zijn voorde landbouwers maar niet voor de volkstuinders. Formulieren tot aanvraag kun nen worden afghaald in het Dienstcentrum. Men mag ten andere meer dan zes zoogdie ren hebben zo men in een landbouwzone ligt. Vermeld werd hierbij dat Herdersem zou tellen 25 landbouwpaarden, 15 niet-landbouwpaarden, 10 schapen, 634 zwijnen, 141 runderen, 266 leghennen, 5 kasten bijen. Van konijnen werd inderdaad niet gespro ken. In dit verband zullen door het Kollege aan de veldwaclv. ters richtlijnen werden gege ven. Over de al dan niet «bela chelijkheid» van dergelijke wet waren de me ningen nogal uiteenlopend. Gevreesd werd wel dat bij on voorzien «jongen» zonder aan vraag men in overtreding zou kunnen geraken Mensen of Bomen? Gaat men de rokers nu ook verplichten, om de lucht niet te bevuilen, een «dampkap» te dragen? Zijn in het milieu bo men belangrijker dan mensen? Milieuhinder dient zeker te worden bestreden maar ge zegd wordt dat ook hierbij niet mag worden overdreven. En de waterprijs? Vroeger werd het water in de acht deelgemeenten geleve'rd door de TMVW. Aalst heeft echter een eigen waterregie. Kontrakten met de TMVW lo pen uiteraard nog door maar al les komt toch in handen van de Aalsterse Regie en dat voor het hele gebied van Groot-Aalst. Bij de TMVW zou de prijs nu 28 fr /M3 hebben bedragen doch door samenvoeging heeft men dit tot 25 fr kunnen beperken. Het gebruik aan WIGs en ge- handikapten een ristorno van 150 250 fr 's jaars terug te keren wordt uitgebreid voor het hele gebied. Aanvraagformu lieren hiertoe zijn beschikbaar in het Dienstcentrum. Subsidie voor Ontwikke lingshulp? Schepen Van den Eede doet hierbij opmerken dat Aalst sinds jaren eindigt met een be langrijk deficit en dat dus aan de meest dringende uitgaven prioriteit moet worden ver leend. Ten andere er is nu reeds twijfel of de begroting het fiat van het departement van Binnenlandse Zaken zal kun nen krijgen. Na 22 u was er dan nog gele genheid meer persoonlijke vragen te stellen aan de leden* van het Kollege. Volgende hearing te Hofstade. L.H Toen de genaamde O.D.G. bijgenaamd K.m en K.D. er wonende Nijverheidsstraat 6, vrijdagavond te 11.30 uur fatn zijn werk kwam, begaf hij zich onmiddellijk te rusten. Na de slaap der ge lukzaligen meegemaakt te hebben, wipte hij zaterdag morgen fris uit de veren en wou terug aan het werk gaan in de patronaatstraat. Toen hij zijn woning verliet stelde hij vast dat een on verlaat het hek van zijn afrit tot brandhout had gereden en dan nog met zijn eigen wagen. Hij stelde een on derzoek tegen zichzelf in. PAALSPRINGEN A.V.K. uit Mere wou vrij dagavond het wereldrekord paalspringen verbeteren. Daarvoor gebruikte een kleine velo om zijn aanloop te nemen. Gezwind wipte hij er over doch plofte tegen de paal in plaats van er bo venop. De paal was niet bescha dig. Menn doet volgende' week een nieuwe poging. Louis Neefs mocht dins dagavond in het Casino te Gent, een verbrand boeren brood in ontvangst nemen; van zijn fanclub uit de Steenstraat te Mere. Oud gemeentereraadslid R.M. had de eer het te over handigen. Smadelijk Louis.

De Voorpost | 1977 | | pagina 11