OUDERS VRAGEN MEER AANDACHT VOOR DE GEHANDIKAPTEN Karwei bouwmarkt Verkoopster kassierster KARNAVALGROEPEN KRIJGEN MINISTERIELE SUBSIDIE MONUMENTEN- EN LANDSCHAPSZORG werft aan wegens uitbreiding Z.W. op zaterdag 30 april tussen 10 en 11 uur.: Geraardsbergsestraat 122, Aalst. ZUID-RING NIET VOOR MORGEN STAD AALST BETROKKEN BIJ ONTWERPOVERLEG. HEEMKUNDIGE KRINGEN OP BEZOEK TE MERE 4 - 29-4-77 - De Voorpost Voor de gehandicapten wordt al heel wat gedaan, ook door de overheid, zo zei ons samen gevat— Mevrouw Bundervoet (Hofstade), maar er is toch 'n groep gehandikapten die in de schaduw is blijven staan: dieaenen aan wiens uiterlijk men niet merkt dat ze gehandikapt zijn. De storing is van mentale aard. Zij hebben een (lichte) hersenbeschadiging die er de oorzaak van is dat zij zich bijzonder moeilijk in de «normale» samenlevina kunnen voortbewegen. Een grote moeilijkheid is hier juist 't feit dat de handikap verborgen is. Tot men plots «opschrikt» door gedragingen die niet verwacht waren, en die inderdaad soms afwijken van wat men «normaal» noemt. Hier raakt men al de kern van het probleem: tegenover een gehandikapte waaraan de sto ring te merken is, kan men «stelling nemen». Een «mon gooltje», bijvoorbeeld, herkent men vlug. Men stapt er omheen en kijkt de andere kant uit. Zo gaat dat. Want het is toch een feit dat gehandikapten zeer traag worden opgenomen in onze samenleving, zelfs nu er al zoveel aktie voor werd ge voerd. Dit reeds even tussen haakjes. Tijdens ons gesprek echter groeide bij ons een grote be wondering voor mevrouw Bun dervoet. Zij heeft zelf een zoontje dat op deze manier ge- hancfikapt is. Uiteraard is vanuit deze situatie haar bezig-zijn met gehandikapten begonnen. Ze doet er heel veel tijd aan af. Maar ze ziet verder dan haar eigen kind. Ze had graag dat de zorgen die zijzelf of anderen aan haar zoontje besteden ook aan andere kinderen niet ont zegd zouden worden. Vandaar haar aktie, vooralsnog langs de pers om, waardoor zij meer aandacht wil vragen voor deze gehandicapten. Ook hier zou den officiële instanties meer verantwoordelijkheid moeten opnemen. De ouders van deze kinderen zelf zouden zich meer moeten verenigen, terwijl het nu soms zo is dat die ouders angstvallig het gebrek bij hun kinderen niet (willen) zien of toegeven. Omdat er uiterlijk niets te merken valt. Angst dus om de werkelijkheid onder de ogen te zien. Anderzijds wor den deze gehandikapten toch nog moeilijk in de normale maatschappij opgenomen. Ook hier zou een verdere men taliteitsevolutie gewenst zijn. MOEILIJKE OPGAVE Zoals Mevrouw Bundervoet ons in een brief al had meege deeld «blijft het integreren van de gehandicapten in de samen leving een moeilijke opgave, waaraan op de eerste plaats de scholen en de centra hun me dewerking moeten verlenen. Wij ouders weten hoe moeilijk het is een gehandikapt kind op te voeden. Het vraagt enorm veel van de zenuwen, veel ge duld, doch omdat het onze ei gen kinderen zijn, en wij er het beste willen voor bekomen, kunnen wij de moeite en de in spanningen wel aan. We kun nen ons dan ook voorstellen wat een leerkracht BLO zoal te verduren krijgt met een twaalf tal leerlingen in de klas. Deze mensen hebben buiten hun werk nog een huisgezin dat ook tal van problemen meebrengt. Daarom vinden wij het noodza kelijk dat een klas met twaalf kinderen minstens twee vaste leerkrachten zou krijgen. Deze kunnen elkaar dan aflossen, en zo de taak wat verlichten. Ook wanneer een leerkracht (wegens ziekte bv.) niet komt opdagen, kon de andere de taak gedurende die korte pe riode op zich nemen, en zou den de leerlingen dan ook geen hinder ondervinden, daar beide opvoeders de kinderen grondig kennen en ze ook hebben leren aanpakken.» ZICHZELF KUNNEN BEHELPEN Men zou zich vooral moeten bezighouden met de taak van de «zelfredzaamheid». Nu wij ouders nog kunnen zorgen voor onze kinderen, gaat alles best maar wat gaat er gebeu ren als wij er niet meer zijn? Gaat men dan van hoger hand helpen? Waarom er dan nu al niet mee beginnen? In de ge wone scholen moet men een programma afwerken, doch dat kan niet gebeuren in het bui tengewoon onderwijs. Hier kan men niet weten of het kind het al of niet vlug zal kunnen-ver werken. De kontrole in die scholen is dan ook uiterst moeilijk, en dat weten ook de leerkrachten. Wij vragen ons ook af of er niet te veel misbruik van gemaakt wordt. Daarom vragen wij drin gend meer kontrole en bijeen komsten. Men mag de problemen niet ontlopen, moet ze durven on der de ogen kijken. Waarom krijgen wij ouders, die meer kunnen weten door ondervin ding, dat geen medezeggen schap in deze politieke kwestie? Onze kinderen kun nen spijtig genoeg zelf niet voor hun rechten opkomen. Daarom moeten wij ouders zelf het in itiatief nemen. We hopen door deze brief gehoor te mogen vinden bij de overheid». Mevrouw Bundervoet had het op het einde van haar schrijven over «politieke kwestie». Inder daad: op dit niveau zullen de problemen tenslotte toch moe ten opgelost worden. Maar dan toch liefst in nauwere samen werking met de ouders, die de kinderen beter kennen. INTEGREREN MOGELIJK Mevrouw legde er ook de na druk op dat 't hier gaat om een kategorie gehandikapten die inderdaad kans maakt om zich inderdaad in de maatschappij te doen opnemen, en zelfs een beroep uit te oefenen, zij het dan met heel veel geduld. Maar ook de manier waarop is zeer belangrijk. Het komt erop aan de gepaste centra te vinden (of op te richten). Vaak komen deze kinderen bij zwaarder ge troffen terecht, waardoor ze erg veel nadeel kunnen ondervin den. Een reden temeer dus om met de ouders te overleggen. Ook zouden deze kinderen meer individueel moeten ge volgd worden. Lezen of schrij ven is vaak uitgesloten. Dit is een belangrijke storing in de verbinding met de maatschap pij. Maar om zelf hun weg in die maatschappij te vinden kan men toch al beginnen met die gehandikapten er wegwijs in te maken. Herkenningspunten kunnen aangeleerd worden, bv. op openbare plaatsen (bor den met «in- of uitgang» erop in een station bv., of zebrapaden om de straat over te steken). Dat gaat niet wanneer een op voeder met teveel kinderen te gelijk moet bezig zijn. 't Moet meer individueel gebeuren. Jo Bundervoet krijgt individueel onderricht. De resultaten zijn ook heel wat beter. Mevrouw is daar gelukkig om. Hard wer ken, veel geduld. Niet opgeven. En heel wat onbegrip van ande ren moeten doorstaan. Zij neemt Jo vaak mee. Het resul taat zie je niet van vandaag op morgen. Maar het komt. En tel kens wanneer vorderingen gemaakt worden, zijn de ge handikapten zelf er een stuk ge lukkiger om. Het doet hen deugd opgenomen te worden in de maatschappij. Het is mo gelijk ze aan het werk te zetten. Het is mogelijk ze zichzelf te laten behelpen. Zelfredzaam heid was trouwens een woord dat mevrouw Bundervoet zeer sterk benadrukte. Veeleer dit, dan de kinderen bezig te hou den met een onderwijspro gramma waarmee ze toch niet overweg kunnen. Men moet niet verwachten dat ze op het toneel van de samenleving hoofdrollen gaan vervullen. Laat ze gewoon hun eigen rol spelen, en help hen daarbij. Mevrouw Bundervoet ver noemde ook twee instituten St.Lodewijkte Kwatrechtenhet Revalidatiecentrum te Den- de rmonde. Toch zag ze graag meer de nadruk gelegd opJW individueel opvoedingswerk. Ook was ze fel gekant tegen isolatie van de gehandikapten thuis, en eventueel ook in scho len en in beschutte werkplaat sen. Ze moeten immers aan de samenleving leren gewoon worden. Want hoe gaat dat: ze leren een job aan, worden later ergens tewerk gesteld, en die nen daar dan vaak om er de lachlust van de andere zich overigens normaal noemen dewerknemers te bevredi gen. Mevrouw Bundervoet vond dat het hoog tijd was dat er wat ge daan werd voor deze kategorie gehandikapten. Waarom niet eens een TV-uitzending over deze groep, en niet uitsluitend over die heel wat zwaarder ge troffenen. Waarom, ook op de TVniet eens het verschil laten zien tussen deze gehan dikapten en andere kinderen, en laten opmerken dat ook zij gelukkig kunnen zijn. Voor Me vrouw kwam het erop aan een beweging op gang te krijgen voor alle kinderen, medezeg genschap te krijgen in wat mensen vertellen die zich be roepshalve veel met weten schappen en theorie bezig houden, maar minder ervaring hebben in de praktijk, (waarom worden de betrokken ouders niet eens uitgenodigd voor een gesprek?) Een tenslotte ook een hechtere groepering van de betrokken ouders. Graag zou ze de overheid voor deze beweging willen sensibiliseren. Want ook hier is hulp dringend nodig. Maar daarvoor moet men ver genoeg kunnen gera ken. Ir\ elk geval heeft ze alvast de steun van enige gereno- meerde mensen, zoals o.a. de Heren Pyck, professor en kin derpsychiater te Leuven, Zen- ner, algemeen inspecteur on derwijs kanton Aalst, en Ver- naillen, direkteur PMS Aalst. Hopelijk kan de wagen nu ver der aan het rollen worden ge bracht. Wilfried Lissens Zopas verscheen een dekreet tot bescherming van monumenten en stads- en dorpszichten, tot instandhouding ervan en ter voorberei ding van eventueel herstel. Deze Rijksdienst die, uit een hoofdbestuur en provinciale direkties bestaat verleent aan de Koninklijke Kommissie medewerking bij de uitvoering van haar taak en neemt er tevens het sekretariaat van waar. In deze richting moet de Aalster se ring nog doorgetrokken worden. Over de spoorweg en de Dender, tussen villa's - fabrieken - het stadspark - de Osbroek en ht naar de autostrade toe. (SJ) Vervolg van blz. 1 Hierdoor ziet de Stad Aalst zich momenteel, voor zijn nieuw grondgebied, voor nieuwe feite lijke toestanden geplaatst waar mede terdege rekening zal dienen gehouden te worden. Dat dit. bijna altijd, het geheel nog bemoeilijkt laat zich licht raden. Zó zal het definitieve tracee van de ZUID- RING rond Aalst, zowel de «geit van stadspark en Osbroek dienen te sparen als de «kool» van een stuk woongebied te Erembode- gem. Hierbij komt het recente ge bouwde Erembodegemse rusthuis aan de Ninovesteenweg voor een ekstra probleem zorgen. Ook al kan men er met «kunst en vliegwerk» voor zorgen dat her en der zo weinig mogelijk schade wordt aangericht of geleden, en al zal het «Hopperank-rusthuis zeker niet de baan moeten ruimen voor de «Zuid-Ring», toch lijkt het ons dat vooral, met betrekking tot het bejaardentehuis, een situatie zal L F rt kr ontstaan waarbij zeker met van «RUST»-huis zal kunne sproken worden. Onvermijl zal het «ZUID-RING »-tracc< vaarlijk dicht langs dit ge dienen te verlopen. Wij spreken de verwachting i *7 de diensten van Openbare W( hier deze Gordiaanse knoop eer zal trachten te ontwarrei door te hakken. Tlbtl k Vervolg van blz. 1 bakhuizen en broodbakken in het land van Nevele. diamontage over brood bakken te Hansbeke. uitreiking van de Reinaert- prijs aan deh. Antoon Janssens PROJEKTEN De Oost-Vlaamse kringen be studeerden te Mere enkele be langrijke agendapunten. Ze wensen nl. als verbond rechts persoonlijkheid te verwerven en daartoe moest een statu taire tekst opgesteld worden. Een voorstel voor subsisierege- ling kwam ook ter sprake. Voorts wenst het provinciaal verbond dat er op sommige plaatsen vrije kursussen od universitair niveau zo sc ingericht worden. De bede is meerdere mensen o n hoogte te brengen van di tenschappelijke techn1 van het heemkundig zoek list pnj ;st. etti Monumenten kunnen zijn: een onroerend goed, werk van de mens of de natuur of van beiden samen, dat van algemeen belang is omwille van zijn artistieke, we tenschappelijke, historische, volkskundige, industrieelarcheo- logische of sociaai-kulturelc waarde met inbegrip van de zich erin bevindende roerende zaken, onroerend door bestemming. Stads- of dorpszichten kunnen zijn een groepering van één of meerdere monumenten en- of onroerende goederen met de om gevende bestanddelen zoals onder meer beplantingen, omheiningen, waterlopen, bruggen, wegen, stra ten, pleinen, die omwille van bo venvermelde kriteria van alge meen belang zijn. Voor bescherming vatbaar zijn de monumenten, stads- en dorpszich ten die werden ingeschreven op de krachtens dit dekreet daartoe ont werpen van lijst. Lijsten: Per gemeente wil de minister één of meer voorontwerpen van lijst van voor bescherming vatbare monumenten enjoï zichten aan leggen en eventueel vervolledi gen. Openbare besturen en ook partikulieren kunnen de minister verzoeken bepaalde monumenten of zichten in de voorlopige lijst op te nemen. Deze voorontwerpen worden dan onderworpen aan het advies van stedebouw waarna ze voor open baar onderzoek in de pers worden gepubliceerd. Eigenaars en vruchtgebruikers worden bij aan getekende brief hiervan verwittigd met vermelding van de uiterste da tum waarop bij het betrokken ge meentebestuur bezwaren of op merkingen kunnen worden inge diend Voorontwerpen van lijsten wor den in het Staatsblad gepubli ceerd. Onverminderd de door een koninklijk besluit bepaalde alge mene voorschriften inzake in standhouding en onderhoud zijn vooralle vergunningen te verlenen volgens de wet van de ruimtelijke ordening en stedebouw de ver gunning verlenende instanties er- Vervolg van blz. 1 ofwel zou er een subsidie van 50.000 frank rechtstreeks aan het feestkomitee kunnen uitgekeerd worden, ofwel een som van 200.000 frank recht- straks aan de groepen. De h. Dooms opteerde uiteraard voor de tweede formule. Met de vaste belofte van deze toelage keerde hij terug naar Aalst. A.K.V. Dadelijk stelde hij Kamiel Ser- gant, de voorzitter van het Aals- ters Kam^yalverbond, op de hoogte van deze plotse ontwik kelingen. Deze laatste riep een vergadering bij elkaar om te beslissen hoe men deze subsi die onder de groepen zou ver delen. Uiteindelijk kwamen er twee voorstellen op tafel. De ene partij, meestal de topgroe pen, stelden voor het bedrag te verdelen op basis van de rangschikking van de groepen in de karnavalstoet '77. De an dere partij, meestal de zwak kere groepen, wenste dat ie dereen eenzelfde bedrag zou bekomen. Dit laatste voorstel werd tenslotte met 14 stemmen tegen acht aanvaard. EERLANG De h. Doorns kreeg tevens de vaste belofte dat iedere groep binnen de twee maand zijn deel jen ïew Ie) r rzie oefi one b iroji den nne e d moe toe gehouden binnen dertig dagen na ontvangst van het dossier ad vies in te winnen bij de minister die dan binnen de dertig dagen een bindend advies uitbrengt. Op verzoek van een openbaar be stuur of een partikulicr kan de mi nister na de Koninklijke Kommis sie te hebben gehoord monumen ten en/of stads- of dorpszichten van de lijst schrappen. Verkavelingen Wanneer voor het gebied waarin het monument of zicht is gelegen een door de Koning goedgekeurd plan van aanleg of verkavclings- vergunning bestaat wordt het be sluit tot bescherming genomen op gezamclijkc voordracht van de minister van Nederlandse Kuituur en deze waaronder ruimtelijke or dening en stedebouw ressorteren. Dergelijke K B, omvat een plan met nauwkeurige aflijning van het beschermd gebied en vermeldt de bijzondere beperkingen die met het oog op de vrijwaring van de wezenlijke kenmerken van het be schermd monument of zicht aan het eigendomsrecht worden ge steld. Dergelijk besluit heeft ver ordenende kracht waarvan alleen kan worden afgeweken in de door dit dekreet bepaalde gevallen en vormen, Register De Rijksdienst houdt een register van beschermende monumenten, stads- of dorpszicht per gemeente. Op eigen kosten kan men zich af schriften ervan doen verstrekken bij de Rijksdienst, het bestuur van stedebouw, het Provincie- of ge meentebestuur. het kadaster of de bewaarder der hypoteken. Plichten: Eigenaars en vruchtgebruikers van een beschermd monument of zicht zijn ertoe gehouden door de no dige instandhoudings- en onder houdswerken alles in goede staat te behouden en niet te ontsieren, te beschadigen ofte vernielen. Werken die worden begonnen zonder de hiervoor vereiste mach tiging kunnen worden stilgelegd, zo nodig met behulp van de open bare macht. Sommige beschermde monumenten of zichten kunnen wegens hun uitzonderlijke waarde onder de rechtstreekse bescher ming van het Rijk worden ge plaatst. van de subsidie zal ontva en dit via de postrekenin een groepsverantwoord Het is vooral belangrijk d dere groep, zowel de leden als de leden van het hun deel van de koek krijgen. Sommigen vinde echter een tikkeltje om vaardig dat de verdeels van de subsidie binnen zelfde AKV bepaald Hierdoor werden de niet- beroofd van hun beslissingsrecht in een die hun evenzeer aanb als de anderen DISKUSSIE OUD-NIEU\| Ondanks het zonder twijflj positieve karakter van c ficiele subsidiering kan 4 de zaak naar verluidt r wat stof doen opwaaien, i len zijn immers niet erg d kig met de wijze waaropï geregeld werd. Men vraafj namelijk af wie er nu i bevoegd was om deze 2 regelen. Volgens de kwam dit reeds toe nieuwe feestkomitee (dal ter pas vandaag, vrijdag^ officieel geïnstalleerd volgens de anderen echtd het nog steeds het oude! komitee dat bevoegd wai argument dat de laatster jet v voor aanhalen, isdatdezi^gg, sidiëring, die tenslotte opko voor het voorbije ka' Alhot geldt, nog onder de lo[jjev( zaken van het oude feeslfcaf tee valt Toch is men het er overi,, dat deze, weliswaar subsidiëring het gunstigö verhopen voor volgend Veel zal uiteraard afh 'al te van deze die op Nederl peel Kuituur aan het bewind a Mark Galle misschien?.. Dirk De «gei iert femi 'an c uigd: )Ud-p ichep laatst!

De Voorpost | 1977 | | pagina 4