LM. GOEDKOPE WONINGEN AALST OPENBARE WERKEN GOOCHELT MET CIJFERS Aa sterse I itsen -4.. NIEUWERKERKEN ZETTE FEESTNEUS OP De Voorpost - 29-4-77 - 5 nkele dagen geleden werd ons het jaarverslag van het dienstjaar 1976 te hand gesteld van de Samenwerkende Maatschappij van Goedkope Woningen voor het gewest Aalst», een Bouw- laatschappij tot nut van het algemeen. Overzichtelijk en duidelijk, vol informatie getallen, lannen. Een heel werkstuk. werf - Wijk Horebekeveld-, BotermelstraatRuwbouw woningen type D: twee verdiepingen, vier slaapka- Weer woongelegenheid voor een aantal gezinnen. Dor wie erin geïnteresseerd is iven wij hier de leden van de ad van beheer: Voorzitter: dr Ludovic Moyersoen, Nota- P I Breckpot, dr. Jur. Gil- rt Claus. Remi Daeleman, ikr. Krist. Mutualiteit, Ir. De er Edouard, Pierre Eeman, "Sjekteur kantoor Gemeente- Jiet, E. Moens de Hase °°P veraar, Véronique Moeyer- arrcl en, beamte en Edgard Saeys ibtenaar RTT. Dan is er nog kollege van kommissans- Charles Borreman, nij- aar, ludovic Borreman, nij- raar en Herman de Beer, dr. en de Nationale Maat- lappij voor de Huisvesting rdt vertegenwoordigd door ins Van Geert, ambtenaar ïisterie van Financiën. z0^scheidenheid voorzitter, Ludovic Moeyer- n schreef de inleiding, nn d«Prijst zich gelukkig. Voor de ;chn' Goedkope Woningen is g o r6 een uitzonderlijk jaar ge test. Er kon eindelijk begon- h worden met het groots op lette plan «Wijk Horebeke- ti» aan de Botermelkstraat: woningen op een opper- te van 6 ha 35 a. Er komen feen van verschillende types, it alleen om de architektu- verscheidenheid te waar in (zie de eentonige «ka- iewijk» aan de Bosstraat in maar ook om te kunnen :ien in de verschillende iften van de toekomstige loners. En dat laatste eist bijzondere aandacht. In irojekt wordt rekening ge- den met grote gezinnen, nnen met gehandikapten Ie derde leeftijd. Dat initia- noet geprezen worden. Er komen 24 woningen zonder verdieping (gevelbreedte 15,50 m) die speciaal voorzien zijn voor gezinnen met gehandi kapten. De indeling ziet eruit als volgt: Inkomhal, woonka mer, keuken, WC, bergplaats, garage, nachthal, badkamer en 3 slaapkamers, alles gelijk vloers. Volledig komfort voor gezinnen die de last dragen van gehandikapten. Dan ko men er ook nog 10 woningen zonder verdieping, gevel breedte 7,85 m, die voorzien worden voor personen van de derde leeftijd. De indeling van deze woningen ziet er enigs zins anders uit: Inkom, woon kamer, keuken, badkamer- WC, 1 ruime slaapkamer en een drietal bergruimten voor al lerlei doeleinden. Uiteraard hebben deze woningen geen garage. Voor de grote gezin nen zijn er 36 woningen met vier slaapkamers voorzien. De overige woningen zijn bestemd voor gezinnen met eèn kleinere kinderlast. Dus hier is wel de nodige verscheidenheid en is er een brede waaier van moge lijkheden. Midden in de wijk wordteen ruim speelplein aan gelegd. Wachten Zowat 740 gezinnen staan op de wachtlijst van de maat schappij. Het is de bedoeling van de raad van beheer om die mensen in de mate van het mogelijke zo snel mogelijk te helpen. Daarom staan nog en kele projekten op stapel. Die kunnen pas van start gaan wanneer de nodige toelatingen en vergunninqen verkreaen zijn. Voor enkele projekten werd Terwijl op dit moment de hoofdbezigheid van de S M. de bouw van de wijk «Horebeke veld» is, liggen de werken en plannen op andere terreinen natuurlijk ook niet stil. In de wijk «Begijnhof» werden in de loop van 197611 garages gebouwd, die in januari 1977 in huur wer den gegeven. In zijn inleiding spreekt de heer Moyersoen over plannen en projekten voor de toekomst. Wij geven toe dat de S.M. haar plannen niet op tafel hoeft te gooien, maar wij hadden toch graag ergens ge lezen waarover het gaat. In het verslag merken wij dat sommige gezinnen verminde een wijziging van het gewest plan aangevraagd. Het spreekt voor zich dat dat allemaal nogal wat tijd in beslag neemt. In de nieuwe wijk «Horebeke veld» hoopt men tegen decem ber 1977 klaar te komen met Lot I: 48 huizen: 27 met 3 slaapkamers en 21 met 4 slaapkamers. De werken zijn in de handen van de heren Van Impe, aannemers in Mere. Met Lot II: 41 huizen (alle met 3 slaapkamers), werd begonnen op 25 oktober 1976. De uitvoer ingstermijn beloopt 270 werk dagen. Lot II wordt eveneens uitgevoerd door de heren Van Impe. Voor Lot III: 43 woningen met 3 slaapkamers wordt ge wacht op de toelating van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting om de werken in aanbesteding te geven. Lo ten IV en V, tezamen 97 huizen, komen aan de beurt in een later stadium. De uitgebreide wegenis- en rio leringswerken komen binnen kort klaar. ring van huurgeld bekomen. Het bedrag van deze verminde ring wordt dan aan de S.M. te rugbetaald door het Ministerie van Openbare Werken. Be stuur der Huisvesting. Vooral Grote gezinnen genieten van deze huurgeldvermindering. En de gezinnen die een onge zonde woning verlaten en naar een huis van de S.M. verhui zen, kunnen in bepaalde geval len genieten van een huurtoe lage. In het dossier is een overvloed aan getallen, vergelijkende ta bellen, de balans passief- aktiefde winst-verliesrekening van 1976, grondplannen en voor- en achtergevelschetsen, enz opgenomen. De samenstellers hebben zich geen moeite gespaard om een zo volledig mogelijk dossier voor te leggen. En daar zijn zij grotendeels in geslaagd. Wij vinden het echter wel spijtig dat we nergens konden lezen tegen welke prijs men de in op bouw zijnde huizen wil verko pen, ofte huur aanbieden, of od welke basis men die prijzen zal oerekenen. Ook vonden wij nergens een woordje over de prioriteiten volgens dewelke huizen of appartementen te huur of te koop aangeboden worden. Wij vinden het bv wel eigenaardig dat op de wachtlijst nog gezinnen staan die in 1966 hun aanvraag gedaan hebben. Ook weten wij niets over de huurprijzen van de woningen die op dit moment in huur ge geven zijn. Ook hadden wij graag geweten welke de an dere realisaties zijn van de S.M. Wij geven toe dat dat niet noodzakelijk is in een jaarver slag, maar het had wel een inte ressante bijkomende informa tie geweest. Wij zijn van mening dat de S.M. Goedkope Woningen met dit dossier roos getroffen heeft. Nu iedereen het heeft over infor matie, openheid, inspraak, enz. dachten wij dat dit dossier als voorbeeld gesteld mag worden voor andere maatschappijen met hetzelfde opzet. Het departement Openbare Werken publiceerde haar planning voor 1977, een werkdokument «aar van wij ook het schema zullen volgen bij het opmaken van het v ijfjarenplan zoals schepen Jan DeNeve in een korte toelichting zegt. Het is een analytisch overzicht" van de planning van Openbare Werken Een cijferdans in twee taferelen. Het is inderdaad een helder doku- ment dat in twee delen is onder verdeeld: Werken in uitvoering en werken opgenomen in de eenheidshegroting. In beide ge vallen werd telkens een raming van de kostprijs vermeld. De kost prijs voor dit jaar, wel te verstaan. Maar daarom zijn de werken dit jaar nog niet af. En de kostprijs dus ook nog niet volledig. Het is alleszins een feit dat men in Aalst niet krenterig is geweest voor Ojïenbare Werken. De aan gang zijnde werken (die dus al vroeger werden goedgekeurd en aanbe steed) gaan de stad dit jaar naar men denkt 247.300.000 F kos ten. Bruggen en Wegen krijgt het meest; 138.400.000 F Voor de gebouwen heeft men nner kan idt no aien t erg laaro ivraa rtech latstet net was we| verwachten dat het bal van schepen Hooghuys heel wat sukses zou kennen, i tt 'naar 0,31 20 9rand'oos werd, had toch niemand kunnen voorspellen. Een massale ïsiotte apkomst Van Groot- en klein-Aalstenaars deed de zaal Rio uit haar strakke keurslijf barsten. I® ka Mhoewel de verkiezingen reeds achter de rug lagen, was de kwetterende zwerm politiekers de io jje voor <je jens van onze f0tgraaf neerstreek daarom niet minder aanzienlijk. Bij identificatie e tees ;agen we burgemeester D'haeseleer, schepenen De Maght, De Neve, Monsieur en Bourlon, iert Van Hoorick, volksvertegenwoordigers Paul Vander Niepen en Mare Galle, senator er over^ern'mme- OCMW-voorzitter Martin Van der Speeten, en ook heel wat raadsleden, zowel /vaar I an °PP°s'tie als van de meerderheid. Ook de karnavalprominenten lieten zich niet onbe- jnstias U'^cl: ?r'ns ^met aan en met dorst)en bloemenfee Gilly, ajuinboer-en prinses, heel wat olaenc ,ud"Prinsen met echtgenotes, en... echtgenotes zonder oud-prins. Daartussen floreerde 9 ichepen Hooghuys rond als een ijverige mier, in de zevende hemel met het sukses dat zijn rd afh 'al te beurt viel. Het uitstekende orkest Leo Bens met de al even goede zangeres Gigi Nederl speelde de pannen van het dak. Toen buiten de mussen begonnen te tsjilpen, strompelde de jewind aatste balganger de straat op... Van onze ...hik...reportster ter plaatse, hien?.. Magda irk De 105.900.000 F uitgetrokken. De technische uitrusting krijgt - in vergelijking met de dikke tweeling hierboven slechts een aalmoes: 3.000.000 F. Het betreft hier voornamelijk openbare verlich ting, hoofdzakelijk te Aalst. In de eerste afdeling kosten de we gen en bruggen zelf 127.4 mil joen (Aalst 40,85; Erembodegem 9.5; Gijzegcm 15,85; Hofstadc 7,9; Moorsel 28,2; Nicuwerker- ken 25,1). II miljoen gaat naar milieusanering: waterbeheer- singswerken in de Osbroek. Afdeling Gebouwen: 4 miljoen voor gebouwen waar de admini stratieve en technische diensten van de stad zijn ondergebracht. Veruit het grootste gedeelte gaat echter naar gebouwen voor ge meenschapsvoorzieningen en openbaar nut: 101,9 miljoen. Hier «steelt" kuituur de show: 76,5 mil joen alleen al voor de kultuurtcm- pcl in de Molenstraat, waarmee die dan nog niet af is. Wijkbiblio- theek Drie Sleutelstraat (Kreja) krijgt 0,9 miljoen, wijkbiblioteek Mijlbeek 1,35. Voor gebouwen met sociale funktie is 16.2 miljoen voorzien (woningen Schietbaan). De rest gaat naar onderhoudswer ken aan andere gebouwen, (dak werken. bloemenveiling, bij voorbeeld 3,1 miljoen). Dit dan voor de werken die in uitvoering zijn. Wat betreft de werken die werden opgenomen in de cenheidsbegro- ting, moet worden gezegd dat de bedragen ook niet de volledige uitvoering der werken vertegen woordigen. Vaak zijn het studie- of dossierskosten. of kosten voor het opmaken van plannen. Som mige werken zijn reeds goedge keurd Voor andere beginnen pas de dossiers. Het zijn dus kosten die men dit jaar voorziet, zonder dat er daarom noodzakelijk dit jaar ook al de palm wordt gestoken. Zelfs verre daarvan. Veelal zijn ze in een vijtjarenplan opgenomen. Sommige zijn ook reeds vorig jaar vastgelegd of in aanbesteding ge geven. Uiteraard is ook geweten voor welke werken.men subsidié- ring kan krijgen. Voor de werken die in de een heidsbegroting zijn opgenomen bedraagt het totaal 354.050.000 F. Geen kleinigheid zoals men ziet Waar in het eerste gedeelte hoofd zakelijk nog Klcin-Aalst was op genomen. heeft men hier echter met een heel wat groter gebied te maken. De eenheidsbegroting omvat immers heel Groot-Aalst. Een afdoende vergelijking met vroeger is bijzonder moeilijk te maken. Men hoeft zich echter geen zorgen te maken: de kosten zijn gestegen, en tamelijk goed Bcueeen en Wenen loont welge teld met 150 miljoen weg. Juister gezegd: wegen alleen, want brug gen worden er in de eenheidsbe groting niet geslagen. Hieronder zijn eveneens begrepen: parkings vooral Houtmarkt 3,4 mil joen; stadsvernieuwing en - ver fraaiing 8,65 waaronder St. Joris- straat 3 en Grote Markt 4 miljoen; bestemmingswerken terreinen zoals speelpleinen of kolumba- rium 10.2 miljoen; en milieu sanering 12,5 miljoen. Technische uitrusting: in Aalst zal het in elk geval opklaren, want de verlichting alleen al zal zowat 24.7 miljoen kosten. Gebouwen 144,6 miljoen, met het nieuw zwembad te Mijlbeek als lijsttrek ker: 30 miljoen, ex aequo met de heropbouw OCMW (hospitaal), eveneens 30 miljoen. Gevolgd door twee restauraties: Huis Van Langenhove (reeds in aanbesteding), goed voor 15, en Belfort (dat blijkbaar wat achterop is geraakt), goed voor 12 miljoen. De Sportschuur te Erembodegem zal dit jaar 9 miljoen kosten. Voor de voorgevel van ons stadhuis heeft men dit jaar 2 miljoen over. De binnenkoer is er echter 5 waard. Het al zolang gepland nieuw ziekenhuis kost ons weer 5 miljoen. Voor slopen en aan koop van krotwoningen willen wc 3 riiiljoen uitgeven. En zo gaat die ciifcrdans maar door. Het vervolg van het perskonflikt op het stadhuis: vorige week donderdag, tijdens de veertiendaagse perskonfe- rentie werd de medewerker van «Het Laatste Nieuws» opnieuw geweigerd. Op bevel van de burgemeester. Op de vraag van voorzitter Van Der Biest van de «Ver standhouding der Aalsterse persmedewerkers» naar de werkelijke reden van ceze weigering herhaalde de burgemeester nogmaals dat het hier om een zuiver persoonlijke aangelegenheid gaat. Hij verklaarde dat het niet in zijn bedoeling ligt de persvrijheid te beknot ten, evenmin zal hij ooit andere kollega's aan de deur zetten. Dit is geen precedent De burgemeester wacht op een seintje van de Brusselse krant omrhet geschil op te lossen. Hij drukte de wens uit dat dit konflikt spoedig tot een goed einde zal komen. Een delegatie van de «Verstandhouding» zal eertsdaags door de burge meester ontvangen worden om de zaak verder te be spreken. Momenteel is er te Aalst één speelplein dat voor subsidië ring in aanmerking kan komen. Op zeer korte tijd kunnen nu echter nog een paar speelruimten klaar gestoomd worden. We noemen Biekorf en Ressebeke. Schepen Monsieur doet de nodige stappen. Midden juni zal wellicht kunnen overgegaan worden tot de samenstelling van de Aalsterse jeugdraad. Alle in lichtingen van een honderdtal verenigingen worden momenteel administratief verwerkt. Eerst nog een hea ring en dan pas zal een pluralistische jeugdraad sa mengesteld worden. Vandaag de samenstelling van een nieuw stedelijk feest- komitee. Wat 'n palaber daar allemaal aan vooraf ging en hoe tuk ze allen wel zijn op een goed plaatsje in dit komitee werd uit de doeken gedaan in «Ejet weg». Wellicht wordt Frans Wauters voorzitter terwijl de PVV Nicole Schellinck boven Remi Buys verkoos als ondervoorzitter. Wie uiteinde lijk ondervoorzitter wordt voor de VU is vandaag nog niet met zekerheid geweten. Twee namen voorop: Willy Allo en Daniël Jacobus. Op 5 mei leggen de nieuwe parlementsleden de eed af. Op de gemeenteraad van 25 mei zal Willy Van Mosse- velde voorgedragen worden als de nieuwe schepen van onderwijs en kuituur. Jan Caudron, die volksvertegen woordiger wordt, zal als gewoon gemeenteraadslid ze telen. Dit is dan meteen de tweede volksvertegenwoor diger in de raad. Eveneens op de raadszitting van 25 mei zullen, na onderzoek door het schepenkollege, de stedelijke adviesraden goedgekeurd worden. Martin Hutsebaut (BSP) is voorzitter van de adviesraad voor de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Guido De Groote werd als sekretaris aangesteld. De be- stuurskommissie van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten wordt vandaag officieel geïnstalleerd. De rege ringsafgevaardigden voor deze twee akademies aienen nog verkozen te worden. Aalst kermis gaat door van 3 tot en met 17 juli. Tegen uiterlijk 29 mei moeten de dekenijen, de sportgroepe- ringen en andere verenigingen die hun aktiviteiten op de affiche vermeld wensen te zien, hun teksten bezor gen op het sekretariaat van het Stedelijk Feestkomitee, Bureau I, Stadhuis, Grote Markt. De bloeiende toneelvereniging Hoger Op richt zich tot de personen die volgend toneelseizoen aktief aan toneel willen doen. Voor de vakantie kunnen ze zich best bij Hoger Op aanmelden. Niet alleen is dit een oproep tot toekomstige akteurs of aktrices, ook technici zijn best welkom. Omdat zij niet akkoord is met wat schepen De Maght over de sociale woningen in onze stad zei tijdens een gemeenteraad, verslag dat zij in ons weekblad las on der de titel «De klok heeft geen stemrecht in de gemeen teraad» schreef Leona Haeck een brief naar het partij blad «Voor Allen». Wij resumeren haar brief. Zij schetst hoe de stadwoningen er gekomen zijn en in welke toe stand sommigen zich op dit ogenblik bevinden. «Als het regent zitten de mensen met water in huis dat door de slechte ramen en deuren komt». Zij beschrijft een woning: «Onze woonplaats heeft een oppervlakte van 3,85 op 3,50 meter. Daarin moet men wonen, eten, zich wassen enz. Er is ook een slaapka mertje, en nog 'n klein kamertje, 'n WC en een berg plaatsje. Naast de schouw in de woonplaats staat een spoelbak met daarvoor een deksel van de afvoer van de WC waarin de afvoer uit de spoelbak komt, wat een beergeur meebrengt. Vele mensen hebben reeds op eigen kosten hun spoelbak naar de bergplaats verlegd. Mensen met een klein inkomen hebben daar echter niet de nodige middelen voor.» Stof tot nadenken geeft me vrouw Leona De Haeck wel! De proklamatie van het tweede toneeltornooi «Renaat Ra- vijts» heeft plaats op zaterdag 7 mei. De uitreiking van de trofee aan de laureaat en van andere waardevolle prijzen gaat door in de feestzaal van het stadhuis. Het geheel zal omringd zijn door de opvoering van fragmenten uit Antigo ne, De Saters en Sleutelbloemen door de Toneelakademie onder de regie van Roger De Wilde. Voor Aalst namen aan dittornooi deel: De Catharinisten met «Heksenjacht»;winnaars van vorig tornooi,Arbeid en Kunst met «Als ma van huis is» en Groep 75 met het passiespel «Eén onder ons». Roel Van de Plas 't Fabrieksken won het s uittredend kampioen (zilte •thaltornooi der jeugdklubs van de stad Aalst (staande). FC Si. Joris •nd) (EL)

De Voorpost | 1977 | | pagina 5