ÜOhny ■■•■■•■■.■■■••miv UNIEKE HOSPITAALREALISATIE: VIER NIEUWE OPERATIEZALEN KLAAR Johny TIMMERMANS dankt! GESLAAGDE ACHTSTE BREUGHELAVOND: DESTEREERS BOVEN! SEMINARIE «INTERMENSELIJK» 3.150 voorkeurstemmen!! C.V.P. 7 voorbij. gerekend worden. Zijn inzet voor de C.V.P. ging niet achteloos De toekomst zal uitwijzen dat op hem mag Want hij werkt voort. 6 - 29-4-77 - De Voorpost zou funl geklemc groep 1 huiswerk keuken^ «de tcU uitge rol daan Oe/Oefiltfrcers en hun geslaagde .BreMjtydavond.{JM Hoeveel zieken er in de vroegere operatiezaal geopereerd geworden zijn, zal wel niemand kunnen schatten. De operatiezaal kende dagen van medische triomf en uren van zware medische verantwoorde lijkheid en problemen. Tientallen jaren deed ze dienst. De medische apparatuur werd a jour., gehouden maar het hele bestel voldeed niet meer aan de eisen en normen van de dag van vandaag. Heel wat onder ons gingen ooit op bezoek of w erden zelf verzorgd in de ziekenkamers voor 1 persoon, we kunnen zeggen in 't hartje van 't hospitaal gelegen. Die kamertjes omgeven door een gang werden uitgekozen om er de vier nieuwe operatiezalen in onder te brengen. Plannen maken, plannen tekenen en goed keuren. Alles realiseren, financiële en medische problemen kwamen om de hoek kijken. De heer Roger Wauters, technisch adviseur en grote bezieler van de hele realisatie, zoals de dokters hem noemden besloot dan maar het hele projekt met eigen middelen en voor bijna honderd procent met eigen werkkrachten aan te vatten. Juli 1976 begon de afbraak van de oude privékamers en april 1977 is het projekt volledig uitgevoerd: vier up-to-date operatiezalen staan gebruiksklaar. Tijdens het week-end van 24 april gebeurde dan ook de hele «verhuis» van alle mogelijke toestellen en benodigdheden. In de kraaminrichting werd een operatiezaal klaar gehouden voor de dringende gevallen. Maandag 25 april werd als reservedag gehouden (de BRT kwam dan gauw nog een paar opnamen maken) en op dinsdag 26 april waren de operatiezalen gebruiksklaar. Hier past het zeker om na negen maanden te schrijven: «Een nieuwe lente en nieuwe medische mogelijkheden ten bate van de zieken». NIET VAN EEN LEIEN DAKJE Oude gebouwen afbreken, alles met de grond gelijk maken en nieuw bouwen is de dag vandaag voor heel wat aannemers een rou tinezaak geworden. Bulldozers, kranen van tientallen meters hoog verrichten titanenwerk. Maar hier kon dat allemaal niet. De plaats waar moest afgebroken worden lag helemaal ingebouwd, bijna in 't hart van alle andere gebouwen. Onbereikbaar voor kranen, vrachtwagens. Naast het bouwter rein bleef de operatiezaal in wer king. Alle mogelijke verbindingen zoals deuren, ramen gangen moesten op een speciale manier worden afgesloten. De deuren die dan nog toegang gaven tot het werkterrein gaven ook verbinding met een paar andere hospitaalgan gen. Deze deuren zelf zijn niet te hoog of te breed zodat alle afbraakmate riaal en opbouwmateriaal gewoon met mankracht naar binnen of bui ten is moeten gedragen worden: 64 containers vullen met afbraakma terialen. De situatie moest als volgt veranderen: de ziekenka mers moesten operatiezalen wor den. De operatiezaal moest om gewerkt worden (alleen binnenin) tot reanimatiezaal (reco very: ontwaken na de operatie). De reanimatiezaal inrichten tot een dienst voor intensieve zorgen. Alles is er smetteloos wit. efficient en up-to-date. (EL) Naast de reanimatiezaal moest een sterilisatiekamer gekreëerd wor den. Vooraleerde operatiezalen te betreden moet men nu langs dc receptie passeren (vb. huisdok ters, verpleegsters, assisterende dokters) waar de dagelijkse kledij moet verwisseld worden door ste riele operatiekledij. In een tijdspanne van negen maanden heeft de ganse hospi taal werkploeg en de R.V.A.- mensen dit hele projekt gereali seerd. 4 OPERATIEZALEN: 1 GEHEEL Het komplex omvat 4 operatieza len onder hetzelfde dak. Vooraan in de gang die naar de vier zalen leidt ligt een speciale mat, die bij het betreden of overrijden een bak- teriëndodende stof bevat en af geeft maar ook alle andere stof deeltjes aantrekt. De planmatige verdeling aan ie dere operatiezaal is als volgt: 1) een pre-narcoseruimte (verdo ving) 2) een scrubruimte (voor de ope ratie «schrobben» de dokters en eventuele assisterenden lang en krachtig de handen) 3) de operatiezaal zelf. De vier operatiezalen kregen de volgende medische specialisaties toegewezen: Operatiezaal 1: Hier is de pre-narcoseruimte weggelaten om de operatiezaal te vergroten. Bij deze operaties wordt tamelijk grote apparatuur gebruikt o.a. een vorm van televisieapparaat dat de opererende chirurg in staat stelt tijdens de operatie de frakturen te bekijken en te verhelpen. In dit lokaal wordt ook de plastische chi rurgie toegepast. Evenals de echte orthopedie van de aangeboren of verworven groeiafwijkingen. Operatiezaal 2: In deze zaal worden prothesen geplaatst (in plantingen bestaande uit kunst stoffen vb. aders). Operaties in de borstholte en bloedvaatoperaties (vb. kunstmatige aortha of hart slagader). gemeenteraadsverkiezingen Ninove, oktober 76: 607 voorkeurstemmen parlementsverkiezingen arr. Aalst, april '77: Beeld uit een splinternieuwe operatiezaal in het hospitaal (EL) Operatiezaal 3: Is samen met zaal 2 de «meest steriele zaal». Hier worden dan de abdominale operaties (langs de buikholte) uit gevoerd. Maag- en darmoperaties en gynekologische operaties. Operatiezaal 4: Verschilt in die zin van de andere, doordat de vloer licht afhelt naar het midden toe. Hier werd een speciale «ont- vangput met riolering gebouwd. De toegang tot deze zaal is ook nog beveiligd door een speciale drempel. Alle operatiemateriaal en kledij is hier van het wegwerp- type,zoadat het niet meer in kon- takt komt met materialen uit de andere zalen. Hier worden onder zoeken en operaties uitgevoerd die van besmettelijke aard zouden kunnen zijn. Technische details: alle leidingen zijn in de muren verwerkt: va- cuümpompleidingen (luchtledig zuigen) de zuurstofleidingen, de elektrische leidingen worden door middel van een beweegbare arm boven de operatietafel gebracht en tot bij de nodige apparatuur. Alle gesprekken in de operatiezaal ge beuren door de interfoon. Dus geen telefoon meer. Alleen de hoogst nodige gesprekken worden gevoerd. Alle binnenkomende ge sprekken worden dus van in de centrale «gefilterd» of «gecen sureerd» als men 't zo mag noe men. Een bepaalde deur in de gang wordt niet gebruikt en zal hopelijk nooit hoeven gebruikt te worden, namelijk een speciale «brand deur» Rond elke operatietafel be vindt zich een komplete elektro- medische apparatuur die een vol ledige kontrole van het menselijk lichaam tijdens de operatie moge lijk maakt: een kontinuë monitor. Voor de kontrole van de beade ming staat er ook nog een beveili gingsapparatuur dit wil zeggen dat dit apparatuur onmiddellijk ken baar maakt wanneer een zuurstof- De Destrereers mogen best van een stevige traditie spreken. Voor de achtste maal ging zaterdag laatstleden in hun lokaal aan de Hout markt een Breughelavond door, en met sukses. «In feite» aldus Miel Destereer, «kende onze jaarlijkse avond slechts de laatste drie jaar een echt sukses.» St.-Maarteninstituut, Moorselbaan 128 te Aalst van 20 tot seminarie over «Territoriumtaai». «Intermenselijk» houdt op vrijdag 6 mei e.k. in de lokalen v an t Verleden jaar wijdde dc BRT een paar sprekende uitzendingen aan het werk van Cor Bakker Verbo den Toegang» dat als basis dienen kan om o.a. familiale levenskon- fliklcn te bekijken en aan te pak ken. Uitgangspunten van dit werk zijn: De mens beschikt over een eigen schuilplaats, een soort geestelijke ruimte en een reeks aktieterrcinen waarvan hij eigenaar of mede- eigenaar is. Voeg hierbij dat deze «dingen» kunnen verworven wor den, kunnen uitgebreid worden en dienen beheerd te worden en u komt aan «territoriumtaai». Zoals de dieren dit doen doen het ook de mensen maar dan eerder onbewust. Indien we deze taal, bij «grensgeschillen», bewust ge bruiken verhoogt het veiligheid, van van eigenwaarde. Na uiteenzetting door Staf Keymeulen wordt deelnemers naar gelijkheden op het opvoeding gezocht, ritoriumtaal: «wat «speelgoed», «meester», «de slaapkamer», «de «moeder», «vader», «de dochter», «de buurt enz... Op dit seminarie waarbij gang vrij is wordt u U kan er een aktieve Bij de aanvang kan een samenvattende tekst aangeschaft. '001 5" kandidaat Kamer van Volksvertegenwoordigers^ Zeven maand in de politiek! ER KAN NOG ALTIJD EENTJE BIJ A.K.V. Destereers is een kama- valgroep die door de jaren heen bewezen heeft nog wat anders te kunnen dan alleen maar «deste ren» of «moeissen» zoals men in Aalst zegt. Wanneer ze een wagen in mekaar desteren, dan verdient hun werk meer dan wat applaus. Hun Breughelavonden zijn uitge groeid tot een kontaktavond van alles en iedereen wat zo wat met karnaval te maken heeft. Baloe deelde graag de witte en zwarte pensen, de boterham met kopvlees (Aalster kopvlees, wat denkt ge wel!) rond. Alle andere Destereers en Desterinnekes zorgden dat de bezoekers aan bier geraakten en zorgden ervoor dat hun eigen keelgat voldoende gesmeerd bleef. In de loop der avondvul lende uren kwamen er steeds maar meer sympathisanten bij. Het halfvastenkomitee van Sint- Gillis-Dendermonde kamaval- grocp de Lobbes met Prins Her man uit Mortsel, de Buurtgemeen schap Van Langenhovestraat uit Sint-Gillis, Moerzeke XX). vormden zowat het «buitenlands» gezelschap. De bierkraan stond nu niet meer stil vooral als je weet dat het lokaal zich vulde met Marot ten, Schramoeillekrabbers, Kaloe- terskabassen. Keizer Kamiel, Frans Wauters, Willy Van Mosse- velde. Prins Karnaval Edy en Bloemenfee Gilly. de Prinsen- caemere, Jean, Jef. Louis. Polle en Staaf en nog een hele boel men sen die de Destereers een kamava- leske en financiële riem onder en boven en rond het hart kwamen eten en drinken. Breughel zelf had het moeten meemaken, hij zou het tafereel met voldoende karnaval- spirit gekonterfeit hebben. BIJ HET TER PERSE GAAN We konden niet te weten komen hoe laat Miel ging slapen, hoeveel limonadekes hij heeft laten staan en wanneer hij weer is opgestaan. We kwamen te weten dat «Lain- tjes» moe was van «echten Aals- terse kop» te maken. Er werden veel pinten gedron ken en weinig pinten gebroken. Bravo! De karnavalrage heeft dus hier niet gewoed. Ten lokale Destereers verna men we ook dat dc ronde som van 250.000 frank (Rika- Kamavalsubsidie) in stilte zou ge bruikt worden voor de bouw van de Fiberfleet. «En als we daar weg darm onvoldoende zou ren (los, doorbor De ganse is meerdere malen Vooreerst hebben we de stroomvoorziening. Een geengroep zorgt voor een veiligheidsysteem. Bij uitvallen van de eerste tv lijkheden kan een droge batterijen worden ingta» keld. In het uiterste dan nog worden gebruik worden van een noodverlichting op 12 Praten, rondkijken en een stameling van menselijke-mogelijkheden werken, alles ten dienste optiek van de menselijke geL™ had. [cl In de loop van de maand len de nieuwe zalen offic huldigd worden, alvast gemeend proficiat aan de rcfyg, toren van dit projekt. Karei DE NA^ev Pensen en Boerebrood, op /carnavaleske wijze, menu van de avond. (JM) moeten»,, zei een bekommerde karnavalist,» wat dan? «Cengen voor jakken», antwoordde ie mand. Laatste bericht: Alle Destereers kwamen levend uit de bierslag. sommigen weliswaar rrtet een ka ter, maar gesterkt om een negende Breughelavond te plannen. KDe Naeyer

De Voorpost | 1977 | | pagina 6