«VOETGANGERS-VEILIG-AKTIE» OPEN-DEUR-DAG IN «DE WEIDE» HOBBY EN VRIJE TIJD IN 'T KAPELLEKE 24 APRIL K.A.V. IMMERZEEL EEN SCHOOL ANDERS DAN ANDERS De Voorpost - 29-4-77 - 9 oor /sta pp huns van de aurabus Ier hoogte van de hnmerzeeldreef en de hnneboomstraat Open-deurdag in «De Weide-. De kleuterklas in een mini-leefkamer(JM) ring uitsluitsel kan krijgen. Voor alles wat echter betrekking heeft met gezondheidszorgen als wassen, eten, slapengaan zijn er wel dwingende normen die moeten onderhouden wor den, wat het kind na een poosje wel neemt. «Men kan immers een kind niet laten in 't water springen en verdrinken om de ervaring op te doe n dat de dood dra volgt», zegt ons een en thousiaste moeder, zelf onder wijzeres in het traditioneel on derwijs waarze zoveel mogelijk principes uit «De Weide» toe past en vanwege de inspektie met een vergelijkende studie tussen beide stelsels werd be dacht. De ouder respekteert het kind maar het kind moet ook de ou der eerbiedigen De vrijheid van een persoon eindigt im mers waar andermans vrijheid er zou door aangetast en be knot worden. Als het kind thuis zijn eigen pop aan stukken snijdt mag dat, want het is de eigen pop. Begint het echter in de zetels te kerven dan wordt zulks verboden met «dat is niet van jou». Ook schrijnwerkers materiaal, waarmee men uiter aard zoveel ongelukken zou kunnen doen, wordt in «De Weide» en thuis dan daarbij gebruikt zonder noemens waardige incidenten. De kinde ren hebben er immers vrij leren mee omgaanenzijn van de risi- ko's bewust. WAT MET DE FINANCES? Eerst werden subsidies aange vraagd voor een eksperimen- tele pluralistische school. De overheid wist blijkbaar niet wat wei en niet kon en vermits het cm kleuters ging en de school leefbaar moest zijn werden subsidies gevraagd en beko men ais gewone kleutertuin. Voor de lagere school te Erpe zit deze mogelijkheid er ook in doch voor het ogenblik is er wel de scholenstop. Kantonnaal in- spekteur Zenner en ook Minis ter De Croo staan achter het eksperiment op voorwaarde uiteraard dat er gewerkt wordt. Verder dragen de ouders, naar eigen vermogen en goeddun ken, regelmatig bij om de schooientiteit leefbaar te hou den. «Ik vind dat volledig nor maal en heb daarover niet de minste wrevel dat we daar moe ten financieel inspringen», zegt ons Gilbert Van Ransbeeck, een overtuigde steunpilaar van die school. DE SCHOOL ZELF Aan nr 149 van de Brussel- baan, enigszins verscholen, met slechts een primitief «De Weide» erop, slingert een baantje weg achter de sparren. Er is een, voor de kinderen, grote leefkamer met meubelen naar maat van kleuters. Er is een glijbaan met schuinaflo- pende plaat die beurtelings als te beklimmen weg of glijbaan fungeert. Er zijn verder een kleihoek, een poppenhoek, een winkel 'n plaats waar kan ge knutseld worden en uiteraard is er het klasje. !n het deze ruim ten gaan de kinderen vrij in en uit wanneer het slecht weer is. Bij goed weer verloopt alles meest buiten en rond half twaalf gaan ze met hun bege leidster naar de winkel brood en andere levensmiddelen ha len. BEDOELINGEN: Grondbedoeling van de instel ling is de totale ontplooiing van het kind zowel intellektueel als kreatief, sociaal en affektief met ervaringsgericht onderwijs aan de basis. Vrij veel ouders merken dan ook een totale verandering van hun kind(eren): een meer krea- tieve ingesteldheid en ander zijds uitingen van meer zelf standigheid. Persoonlijk vonden we de hele zaak simpatiek aandoend en een paradijs waar kleuters zich kunnen uitleven, zelfs zo ver gaande dat er kleuter mijn cola-flesje meenam... Of er in de basisschool op de zelfde manier wordt gewerkt en of deze manier van doen de noodzakelijke vruchten afwerpt zodat deze leerlingen bij over gang naar het middelbaar on derwijs geen hiaten kennen zal meer eerst over een paar jaar gekend zijn. Intussen kan U reeds noteren dat in Erpe, waar dan de elf leerlingen van het basisonderwijs doende zijn, er een dergelijke open-deur-dag plaats heeft op zaterdag 4 juni. L.H. maar er zijn nog heel wat tekor ten aan te stippen die het voor de voetganger wel wat makke lijker zouden maken: verantwoorde en goed on derhouden voetpaden; aanleggen van voetpaden waar ze ontbreken; regelmatig bijgeschilderde zebrapaden; lichtsignalen bij gevaarlijke oversteekpaden; strengere kontrole op de snelheidsbeperking in be bouwde dorps- en gemeente kernen; toezicht bij oversteken van schoolkinderen na de school of bij het beëindigen van volksbij eenkomsten (kerk, kultureel- of sociaal centrum, feestzaal en dergelijke). SLOGANS Wij willen verkeer naar MENSENMAAT. De straat TERUGGEVEN aan straatgebruikers. Verkeerssignalisatie moet rekening houden met het ritme van ALLE VOETGANGERS. PLANNEN EN DADEN Vooraf plande de K.A.V.- werkgroep Immerzeel een tocht langs de Schietbaan, de Gerstenbaan, Affligemdreef, Ten Berg, Kluisdreef, Dries straat, Koeistraat, Zandberg en omgeving Sociaal Centrum. Lucifers, balonnen, aktiepam- fletten moesten uitgedeeld. De regenvlagen en de wind zorg den ervoor dat alles wat verwa terde en bij tussenpozen wer den dan wat sporadische akties ondernomen. Toch slaagde de afdeling in de opzet. Vooraf was reeds een studie gemaakt van het paro chiaal gebied en heel wat inte ressante tips konden geformu leerd en gefotografeerd wor den. 1) TEN BERG: Het speelplein wordt mo menteel regelmatig «bezet» door tieners met brommers. Deze houden er demonstraties die de kinderen beletten onge stoord te spelen. Suggestie: speelplein brommervrij maken. Regelmatig staan er wa gens geparkeerd. De straat is er echter te smal. Suggestie: parkeerverbod. 2) IMMERZEELDREEF DENNEBOOMSTRAAT E.A.: Bij de afstapplaats van de autobus is het veld bewerkt tot tegen de straat! Voetpaden aanleggen. Een groot gedeelte van de Immerzeeldreef heeft geen voetpaden. Hoek Denneboomstraat: Stopteken plaatsen! Snelheidsbeperking op de Immerzeeldreef en Affligem dreef. Stopteken plaatsen aan het Hof Somerghem (zeer slecht uitzicht op de andere weg) Spiegels plaatsen aan de Driesstraat, Koeistraat en Lan- gestraat. Immerzeeldreef zonder voetpaden. Dit zijn slechts praktische voor beelden van één aktie in het gewest Aalst. Al de andere pa rochies en deelgemeenten voerden dezelfde aktie. Alles bij mekaar moet het hele was lijst worden, bladzijden lang, die aan de betrokken instanties zullen overhandigd worden, in elk geval een positief initiatief om Vlaanderen ook weer voor de gewone voetganger «ver- keersleefbaar» te maken. KWB ST. JOZEF STELDE TENTOON In de zaal van 't kapelieke was er verleden weekeinde een interes sante tentoonstelling van vrijetijdskunst te bezichtigen. Spiegels voor de Driesstraat. Koestraat en Langestraat Schepen Monsieur en Willy De K. De Naeyer Turck voerden het woord op de opening van deze tentoonstelling die vrijétijdswerk liet zien dat vaak van professioneel gehalte was. Niet op alle stands was de naam van de kunstenaar aangebracht. Bovendien was er geen katalogus ter beschikking, wat het de bezoe ker niet gemakkelijk maakte zich een overzichtelijk beeld te vormen van de tentoonstelling. Vangossum liet kleurige (bloemen-) schilderijen zien Gustaaf D'Hondt charmeerde met bijzonder geslaagd inleg- en fi- neerhoutwcrk. Zeer zeldzaam en opmerkelijk was de postzegeiver- zameling van de heer Moons die de Kristus figuur in verschillende bijbelse themas groepeerde. Er 'l* viel ook kunstig kantwerk te be- s kijken Jf. Geldof stelde kleurige nylon-bloemen tentoon. De KAV pakte uit met een boekenstand en kursusscn naaien en kreatief handwerk. Bijzonder mooi was het werk van het echtpaar Francois en Mariette Simal-Amand. Hij schilderde (o.a. landschappen), zjj pentekende. Er waren sculptu ren van R. Keymeule-Peerlinck te zien. Ook pentekeningen van Gerard Boelacrt. Katheleen De Backer pakte uit met schilderijen en pen tekeningen. Druk bekeken was ook het solied kunstsmeedwerk van M. Lissens, evenals de terra cotta-figuren van Vcmaeve. Ver der waren er nog pentekeningen te zien van G. Cornelis en bijzonder charmante schilderijen op fluweel (bloemen) van Margo De Brucker. Mw. De Smet had eveneens kun stig handwerk te kijk gezet. Bo vendien was de zaal van 't Kapel ieke luchtig versierd met prach tige bloemstukken. Voor 't Ka pelieke werd deze hobby tentoonstelling een succes. Veel mensen laten - gelukkig - nog weinig vrije tijd verloren gaan. In 't Kapelieke waren bijzonder mooie dinsen te zien. W.L. kinderen minstens evenveel hebben in te brengen als de begeleiders. ER MOET WEL «AANBOD» ZIJN Waar bij de aanvang alles vol ledig vrij was en men dacht «laat de kinderen maar komen en doen waar ze zin in hebben zonder enige inbreng van de staf» heeft de ervaring wel ge leerd dat zulks niet volledig juist kon zijn. Voor het ogenblik hul digt men nog steeds, uiteraard, het principe van de vrijheid en de interessen van het kind met dien verstande dat er, althans op sommige momenten, een inbreng, een aanbod van de begeleider moet zijn. Aan het kind dan nog steeds de vrije keuze of het op dat aanbod al dan niet wil inpikken. EN THUIS? Ouders die hun kinderen naar «De Weide» brengen moeten er wel volledig achter staan;zo- niet loopt het mank. Ze mogen dan ook niet verwonderd zijn als het kind ai eens antwoordt «nee, daar heb ik geen goes tingvoor» Dat schept dan weer een probleem waarover ze zich dienen te buigen en dat even tueel in de algemene vergade- Over gans het land organiseerde de nationale K.A.V. in alle afdelingen en groepen van het Vlaamse land een voetdag. In het arrondissement Aalst werd alles prachtig gepland over alle parochiale afdelingen, doch de aprilse regen en wind kwam de praktische uitvoering toch wat bederven: minder deelnemers, maar dat moet gezegd, daarom niet minder en thousiasme. ER MOET WAT VERANDE REN. Regelmatig worden voetgan- ,r gers onder de voet gelopen of en< onder het wiel gereden. Jeug- dige en bejaarde voetgangers die trein, tram of bus willen ha len, minder-validen die niet IkI' door het verkeer willen en kun nen jagen zijn kwetsbare «menselijke obstakels» gewor den in het verkeersritme 1977. Over rustig wandelen in de buurt, zullen we best maar zwijgen. Het moet gezegd dat voetgangers soms door on voorzichtigheid de oorzaak zijn van heel wat verkeersellende en de ouders regelen het ver voer onder elkaar) rond 8.30 naar «De Weide», een instel ling midden veel groen en, zo kort bij de grote steenweg een oase van rust, gebracht. Tot halftien zijn de kinderen dan maar buiten aktief. Er is ruimte, er is groen, er is de reusachtige zandbak met twee kamions strandzand erin. Rond half-tien wordt dan de deur van het «klasje» geopend. De kinderen zijn echter niet verplicht erin te komen. Wel wordt gewoonlijk elke morgen een soort «mee ting» (ontmoeting) gehouden waar de kinderen bespreken wat hen op dat ogenblik meest interesseert. Bij mooi weer is de belangstelling voor het klasje vaak zeer klein maar bij regenweer dringt men om er binnen te geraken. Volledig zonder banden leven de kinderen er toch niet. Waar er geen opgelegd reglement bestaat hebben de kinderen vaak onder mekaar bindende afspraken gemaakt waaraan iedereen zich dan maar dient te houden. Juist zoals in Sum- merhill, een van de eerste al ternatieve scholen in Engeland met reeds tientallen jaren erva ring, wordt dus een soort re glement uitgekiend waarbij de STAF EN OUDERS: Het personeel, voor het ogen blik Rita, een full-time kinder leidster met daarbij een maat schappelijk assistent en een opvoeder, beide half-time, vormt de staf. De ouders beslissen echter vol ledig mede en zijn vertegen woordigd in de «stuurgroep» die de emanatie is van de al gemene vergadering. Regelmatig bespreekt deze al gemene vergadering in kon- kreet bepaalde voorvallen en Zich uitleven in echt zeezand (JM) Voorzover als in een «school» als «De Weide» de deuren niet altijd open staan werd verleden zaterdag in de inrichting aan de Brusselbaan het publiek tot een bezoek aan dit enigszins ongewoon schooltje uitgenodigd. 's Voormiddags regent het pijpestelen maar 's namiddags was de zon wel van de partij zodat bij ons bezoek het in de kleine, origineel-aandoende lokaaltjes wemelde van alleszins aandachtige kijkers, waarbij wel enkele jeugdige ouders met hun spruitjes die reeds eens kwamen uitkijken «voor na de vakantie.» VADERSCHAP: H Geestelijke vader, die de idee om te Aalst met een dergelijke schoolplant te starten, was Luc m De Valkeneer. Autoritaire op ia voeding zoals het schema VÊ klassiek verloopt is volgens De 11 Valkeneer gebaseerd op de gemakzucht van de ouders. Het is inderdaad veel gemakke lijker te zeggen «daar moet je afblijven» dan wel met de ei- ■■1 genheid van het kind zelf reke ning te houden. Het onderwijs in De Weide is niet te klasseren bij het niet- autoritair onderwijs maar veel eer bij het ervaringsgericht sisteem. Het kind moet de kans krijgen zelf te experimenteren en die kans bieden vergt een grotere inzet van ouders en be geleiders dan de traditionele aanpak. ELITAIRE GROEP? Bijna onvermijdelijk wordt de groep zo gedoodverfd. Als enigszins non-konformisten iets gaan aanvangen tegen een bepaalde toestand en een al ternatief presenteren kan het woord «elitair» nogal vlug val len. Gilbert Van Ransbeeck die het hierover met ons had gaf wel toe dat de meeste ouders er zijn van de zogezegde «be tere» klasse maar ook de ge wone man kan nadenken over de opvoeding en de toekomst van zijn land en in vraag stellen wat er voor dat kind best is. wikt de reakties die erbij best pasten af. Verder is er voorde ouders een beurtrol voorzien dat ze in de school bvb elke week of maand een dag komen helpen voor al lerlei praktische zaken als bvb soep maken, opruimen, allerlei klusjes en, in zoverre zulks no dig blijkt, op de kinderen pas sen. Elke ouder moet maar trachten zijn werkschema zo te regelen dat hij af en toe eens kan inspringen, de ene uiter aard meer dan de andere. Op de oudervergaderingen wordt de voorbije periode on der de loupe genomen met be spreking en evaluatie van de problemen die zich hebben ge steld en verder worden prakti sche afspraken gemaakt. DAG-PROGRAMMA: Meestal worden de kinderen met de wagen (er is geen bus

De Voorpost | 1977 | | pagina 9