BURGERBESCHERMING VERSTEVIGT DENDERDIJK TE EREMBODEGEM HET RUBENSJAAR TE AALST EJET WEG VTB RICHT TEKENWEDSTRIJD IN 10 - 6-5-77 - Dc Voorpost Maandagavond rond 20u vatte de burgerbescherming van Erembodegem de verstevigingswerken aan de Denderdijk in het pastorijpark aan. Het stukje dijk waar het om gaat scheidt de pastorijvijver van de Dender. De laatste jaren werd de wegkankerende dijk beetje bij beetje opgelapt met steen gruis. Dit is echter zo poreus dat het Denderwater bij hoog water of bij het omwoeld worden door scheepsschroeven doorheen de dijk sijpelt. Toen vorige week de kommissie van Landschappen en Monumenten een bezoek bracht aan het pastorijpark in het vooruitzicht van dit stukje uniek landschap te klasseren wezen zij op 't gevaar dat deze poreue dijk kon betekenen voor het landschap. Pastoor De Pelecijn deed daarom onmiddellijk beroep op de Erembodegemse burger bescherming die maandagavond met 22 man ter plaatse kwam om aan het probleem een oplossing te geven. HISTORIEK Vanop het dorpsplein te Erem bodegem merkt men maar weinig van dat uniek stukje park dat schuil gaat achter de pastorij, het parochiehuis en de ommuring. Wanneer je echter de gelegenheid krijgt om even een blik te werpen door de groene poort wordt je gekon- fronteerd met een prachtig on derhouden park. Het park dat loopt vanaan de brug tot achter Clippel, zoals men te Erembo degem zegt, beslaat met de gebouwen (kerk, pastorij en pa rochiehuis) ongeveer een op pervlakte van 1 ha. Op deze oppervlakte bevinden zich en kele merkwaardige bomen die naar men zegt zouden geplant zijn rond 1830. Deze kolossals «bieken» hebben reeds heel wat moeten verduren. Na meer dan een eeuw ongestoord tot volle bloei te zijn gekomen, in een landelijke omgeving, naast een klaar riviertje, werden zij voor de eerste maal met de menselijke vooruitgang gekon- fronteerd op 19 mei 1940, bij het bombardement van de Denderbrug en de Kerk. Een verkeerd gemikte bom sloeg in nabij de tuin van de pastorij. Hierbij werden niet alleen de oude bomen beschadigd, maar eveneens twee vissers die zich met een roeibootje op de Den der bevonden werden het slachtoffer. De Hr.Pijck was op slag dood, bakker Maurits De Vos werd met zware verwon dingen opgenomen. Een van de oude beuken liep bij deze eksplosie een flinke scheur op Ongeveer 25 jaar bleef hij met deze kankerplek een van de sierstukken van het park uit maken. Voor enkele maanden werd hij door spec-alisten on der handen genomen. De kan kerplek werd weggeschraapt en stevige bouten behoeden de beuk van verder openscheu ren. Eveneens een treurwilg uit dezelfde periode kwam onder de handen van de specialisten. Bouten en staalkabels helpen nu de oude reus zijn in de jaren verqaarde vracht hout schra gen. Tussen deze bomen is er eveneens een vijvertje over welfd door een bruggetje. Vroeger zwommen zowel in de Dender als in het vijvertje vis sen en kronkelden er palingen. De laatste maal dat men nog een paling in het vijvertje zag dateert reeds van enkele jaren geleden. Schrijven over de vis- rijkdom in onze Dender is over bodig. Deze Dender vormt trouwens een schaduwplek op dit prachtige park: «In de zo mer, wanneer het zeer warm is, kunt ge het hier niet uithouden van de stank» verklaarde ons de tuinman. NOODDUK De pastorij werd reeds vroeger geklasseerd en gerestaureerd. Het park zelf wordt degelijk on derhouden, maar is tot op he den nog niet geklasseerd. De aanvraag is wel binnen. Vorige week kwam een afvaardiging van de kommissie van land schappen en Monumenten zich ter plaatse vergewissen van het landschap. Tijdens de in- spektie van het park wezen zij de erbarmlijke toestand van het stukje dijk tussen de Dender en de pastorijvijver. Niet alleen dat stukje dijk, maar de ganse Denderoever langsheen het park vormt een probleem. De Dender vreet steeds maar meer aan de oevers zodat jaar lijks ettelijke centimeters park als slib door de Dender meege voerd worden. De Denderoe ver tegenover het park is ver stevigd, gebetonneerd. De oe ver van het park zelf niet. Aan gezien het park juist gelegen is voor de Denderbrug is het daar dat de boten afremmen. Het te rugdraaien van de schroeven doet het water hevig opkolken, en het is vooral dit opkolkende water dat de oever aanvreet. Vroeger was er een 'trekweg' tussen de Dender en het park. De trekweg is verdwenen. De paaltjes die vroeger het park afbakenden hangen nu klaar om in de Dender te vallen. Maar het zijn niet alleen de paaltjes, het zijn ook de waardevolle bomen die er onder lijden. Ook zij worden door het opkolkende water ondermijnd, en het zal geen jaren meer aanlopen al vorens ook zij het slachtoffer worden van een felle rukwind die hen in de Dender doet kan telen. E.H.De Pelecijn, pastoor te Erembodegem, deed na de opmerking van de kommissie van Monumenten en Land schappen beroep op de plaat selijke burgerbescherming om aan het heuvel te verhelpen Deze zagen het als een welge komen oefening in het kader van de maandelijkse lessen omtrent reddingen en hulpver leningen. Lessen die normaal gegeven worden door de Hr.Coppens, instrukteur bij de Civ'- 1 Bescherming. Wegens ziekt' was de hr.Coppens vo rige aandag echter niet op het app^. zodat de werkzaamhe den geleid werden door Briga dier Marcel De Lange. Langs de ene zijde van de vijver werd het water door een pomp weg gepompt, terwijl langs de an dere zijde manschappen een aanvang namen met het uit graven van het slijk. Eenmaal het slijk uitgegraven werden plastieken zakken gevuld met aarde in de gleuf gelegd en op gestapeld tot een dam. Over het feit dat er moest ge werkt worden met plastiekzak- ken, gratis ter beschikking ge steld door fabrieken, waren de mensen van de burgerbe scherming niet te spreken. We hebben duizenden «vaderlan- dertjes» liggen verklaarden ze, maar we mogen ze niet gebrui ken omdat dit privaat gebied is. Het park is immers eigendom van de kerkfabriek. Had men gewacht tot de Dender de dijk doorbrak, dan had men met 'vaderiandertjes' kunnen wer ken, nu mocht het niet. De plas- tiekzakken betekenen een flinke verbetering, maar over de efficiëntie twijfelt men. Verder blijft er het probleem van de ingevreten Denderoe ver. Indien de ministeriële diensten nog lang wachten om hier in te grijpen zal het niet meer nodig zijn dat de kommis sie van Monumenten en Land schappen het domein klas seert, want de meest waarde volle bomen zullen reeds ten prooi gevallen zijn aan de niets ontziende Dender. S.J. Een beeld van hel te klasseren park de pastorij ie Erembodegem. (SJ) Op 28 juni 1577 werd Pieter Pauwel Rubens, de «prins der Vlaamse schilders», te Siegen in Duitsland geboren. Ook de keizerlijke stede «Aelst» wil deze verjaardag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en dit met een programma in liefst drie schuifjes. Leden van de burgerlijke bescherming tijdens het verwijder plaats waar de nooddijk moet opgetrokken worden. 'ii van de modderlaag in de pastorijvijver op de RUBENS ACHTERNA! Op donderdag 19 mei, O.L. H.Hemelvaartdag, lente- tocht over Paemel-Leeberg naar de karakteristieke kerk van Strijtem en verder door het Pajottenland in lente- tooi naar het Kasteel van Gaasbeek met zijn merk waardige Rubensdokumen- ten (de voorhuwelijkse over eenkomst van 1630) en het testament van P.P.Rubens en Hélène Fourment uit 1640. Prijs per persoon, autocar, fooi en toegangen inbegre pen 130 fr. Vertrek aan het postge- bouw, Hopmarkt, te 13.30 uur stipt. In te schrijven bij de pen ningmeester Cl. Uytter- sprot, Eikstraat 50 te Aalst door storting op postreke ning 000-0605297-17 ten laatste tegen 14 mei. Het aantal plaatsen is beperkt op 38. KERMISREIS In de kermisweek, week van de traditionele uittocht, gaat op maandag 4 juli een kermisreis door in het teken van Rubens. Verder gedé- tailleerd nieuws hierom trent krijgt U ten gepasten tijde. RUBENSHEREDENKING Hoofdbrok van de hele Ru bensherdenking te Aalst wordt uiteraard zondag 5 juni in de St.-Martinuskerk vóór het Rubensschilderij. Te 15 speelt Kristiaan Van Ingelgem barokmuziek op clavecimbel «Spaanse Pa vane en Variaties» van John Buil (1563-1628) en na het welkomstwoord van J. Van Der Hulst «Galiarda doloro sa» van Patri Philips (1560- 1633), tijdgenoten dus van de grote schilder. Vervolgens heeft Fits Cour- teaux het over de erfelijk heid bij Rubens en na de vertolking van «Enkele Dan sen» van een anoniem kom- ponist houdt Prof. J. Step pe van de KUL de feestrede «Rubens en het doek, Ro- 't Is in orde. Destereers boven. Er is gewerkt, allee gedronken, ledereen herinnert zich nog de kram|3achtige pogingen van Baloe Destereer om zijn opperhoofd uit de penarie te helpen. Awel, 't is in de sekosj Miel spreekt ai van nen overschot na de aanschaf van een nieuwe vwatuur. Je ziet maar, als Aalst aan 't drinken gaat dat heel wat financi eel gedester kan opgelost worden. (Van onze korrespon- dent ter plaatse, hahaha) Koopje van de week piano te koop bij oude dame met gedraaide poten, in goede staat en tegen spotprijs, (zich wenden notaris Percent) Vorige donderdag greep ten stadhuize de derde test match plaats om de burgemeesterbeker «Hij of Ik» Zoals steeds een uitverkocht stadion, alhoewel sommige suppor ters reeds een paar maal het besprekingsterrein verlieten voor het einde van de match. Bij gelijke stand na de derde testmatch zal overgegaan worden tot het nemen van «straffe schoppen». De kaartjes op de zwarte markt voor een plaatsje op de perstribune beginnen astronomische cijfers te halen. (Uit: lenig Oilstj). Er worden heel wat derbymatchen gepland tussen twee lokale ploegen met een spelerspotentieel van drieënveer tig man. De matchen F C.-Adviesraad S.K. Gemeente belangen zullen doorgaan ten stadhuize en omstreken. Na zes jaar zullen de kiezers ook eens mogen scheidsrech- tertje spelen. De Karnavaiisten mogen «linnekesmaan» spelen. Hopelijk worden er veel «pelanties» gegeven. Kuituur kalenderEen avondje uit: ALLO MET WILLY (T.V.-spel optreden van het United People- ensemble) DE WARE JACOB (Toneelworkshop onder leiding van Da niël Bruggemans) CONCERTO POUR UNE VOIX: (Solozang Eveneens uit voeren van het ballet: De stervende zwaan) RE-MI (Partijpolitiek Kabaret. Uitvoerders: Fasollalala) FRANS, VOOR IEDEREEN (Volksuniversiteitspro gramma met toekomstvisioenen) «FORTY THREE ANGRYMAN»: (Feuilleton met onbepaald aantal afleveringen in de aard van Coronation Street of O, moeder wat is het heet.) EN DAMMEN TOFFE JONGENS EN MASKES ZEN ("t Zelfde als 't voorgaande maar dan serieuzer, dus niet zo veel voor te lachen, nijg ernstig. Er zal een wit vierkantje in de hoek staan als het programma zich richt tot ingewijden.) De eerste gastronomische aktiviteit van het nieuwe Feest- komitee zal het aanbieden zijn van «heringen» aan al de bewoners van de deelgemeenten. EenOud-feestkomiteeër uit de Falluintjes zei dat het best «Kreft» of «forel» mocht zijn, «of gaan ze nu op» een frangsken beginnen zien» vroeg de brave borst VLIJMPJE chus aangesteld als pa troon van de pestlijders». Besloten wordt deze zitting dan met enkele uittreksels uit de alombekende «Ru benscantate». TENTOONSTELLING Na deze herdenking vóór het doek zelf wordt de ten toonstelling geopend met détailfoto's van «De Pestlij ders», kunstschatten uit de tijd van Rubens en herinne ringen allerhande aan de Rochusverering. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 12 juni en gaat door in de Winterkapel van St.-Martinus, dagelijks van 15 uur tot een kwartier vóór de avondmis. Tot het hel pen dekken van de on kosten wordt een tegemoet koming van 10 fr. per per soon gevraagd. RUBENS EN ZIJN KUNST Op vreemde bodem, in het nabije Duitsland, werd, vier eeuwen geleden, een kind geboren dat de inkarnatie zou worden van een nieuwe kunstrichting, de Vlaamse Barok. Impulsief als mens en ly risch als kunstenaar vormde Rubens zich een eigen stijl met een breed opgezette kompositie en een voorlief de voor diagonale indeling. Een schijnbaar onbelangrijk onderwerp transponeerde hij tot een heroïsche kracht door zijn onstuimige ge voel, zijn scherpe waarne ming en visionaire verbeel ding geschraagd door een aangevoren handvaardig heid. Zijn forse vlezige nor men bij naaktfiguren, zijn sprekende portretten en pa radijselijke landschappen met weergaloos koloriet zijn eersterangswerken. Toch munt hij vooral uit door zijn uitbeeldingen ont leend aan de bijbel aan le genden, uit de mythologie, geschiedenis of het dage lijks leven, dieren- en plan tenrijk. Met zijn ongebreidelde fan tasie wist hij het te realise ren deze onderwerpen steeds weer opnieuw leven te geven en te laten bele ven. Het meesterschap van Rubens was dan ook zo na drukkelijk dat zowel de beeldhouw- als de houtsnij kunst, de tapijtweverij en de kopergravure gedurende de zeventiende eeuw de in vloed van deze gebiale fi guur ondergingen en volg den. Samen met Pieter Breughel de Oude is Rubens de am bassadeur geweest die Bericht aan de lezers. Vanaf heden is de Voorpost ook te verkrijgen in de Nieuwstraat 23 Aalst (rechtover de Post) naam en faam van Vlaande ren over de hele wereld hebben weten bekend te maken. KREATIEVE WORKSHOP TE GENT: Aansluitend bij de typisch Aalsterse aktiviteiten willen we U de door het Bestuur voor Jeugdvorming van het Departement van Neder landse Kuituur niet verzwij gen. Ter animatie van de Rubens-fototentoonstel ling staan inderdaad vier kreatieve workshops, onder deskundige begeleiding, gratis ter beschikking. Kon- takt-adres hierbij is A.J. Bal, Koningin Astridlaan, 103, Gent. (091/21.26.22.) Een eerste workshop gaat over zeefdruk en het gebruik van eigentijdse technieken om nieuwe vormgevingen te bereiken. De eigenschap pen worden Rubens ge haald. Met eenvoudige papiersja blonen wordt een vlak van lijn en kleur bespeeld zoals Rubens 400 jaar geleden In een tweede lokaal wordt met eenvoudig materiaal gewerkt aan het opbouwen van environnements. De fo to-ruimte met de werken van Rubens biedt stof om een nieuwe «mini-ruimte» te kreeëren. Groot Materiaal en grote ruimtes bieden de mogelijkheid levensgrote dekors op te bouwen, worden dekors van Ruben bespeelbaar in de ruimte. In een derde shop is ee atelier van Rubens in vol) werking. Met elemental! basismiddelen wordt c verf zelf gemaakt. IndiV duele bezoekers kunnen ij een eerste onderzoek hu steentje bijdragen tot 4 «kleurenwand». De result) ten zullen een Rubenssfej achterlaten. In een laatste worksh^ wordt een harmonie berei tussen muziek, kostumf ring en beweging. Muzij schept de sfeer. Kostuun laten deze sfeer echt bel( ven. In deze kostuums, c deze muziek beweg( maakt de ervaring totaj Typische bewegingen houdingen in de werken v< Rubens vormen een aanlj ding tot «realisatie van m nig «tableau-vivant». De levende beelden worden i met een polaroïd-kame gefotografeerd. Twintig si konden later kan de foto 3 souvenir worden meegeni men. Deze foto's kunni ook dienen als uitgang punt om bewegingsspeli op te bouwen en/of nieuv dansen te kreëren. Deze workshops kunnen het bovengenoemd kontal adres worden aangevraagd L.l Via het veertiendaagse orgaan van de V.A.B.-V.T.B., nl. «De autotoerist» werd sinds 14 april bekendge maakt dat in Denderleeuw een grote tekenwedstrijd wordt georganiseerd. De bedoeling van het hele opzet is, de kinderen aktief te maken en tegelijkertijd hun ideeën te vernemen over onze gemeente. Het tema van de tekeningen is dan ook «Onze gemeente» De deelnemers mogen met hun stiften, waterverf, potloodkleurtjes...uitbeelden hoe ze onze gemeente; zien of zouden willen zien. De natuurgetrouwe teke ningen zijn misschien niet zo inspirerend als de «droomtekeningen» van hoe het zou moeten zijn. Daarom wordt aan de kunstenaars-in-den-dop geen enkele beperking opgelegd: zij kiezen zelf de tech niek die ze willen en het best kunnen toepassen iedere soort papier of karton op om het even welk formaat mag gebruikt worden. Willen ze een kollage of een knip-kunstwerk maken? Allemaal goed! De enige verplichtingen die wij moeten opleggen zijn 1. de tekeningen moeten uiterlijk op 15 mei binnen gebracht of binnen-gestuurd zijn. (Devijver R. Spoor weglaan 89, 9470 Denderleeuw). 2. deelname in de onkosten werd per tekening vast gesteld op 5 fr. Het spreek natuurlijk vanzelf dat aan deze wedstrijd een aantal prijzen verbonden zijn. Vooreerst zijn er een paar zeer mooie boeken, een aantal dozen ecoli- ne en plkaatverf wachten op een nieuwe eigenaar. Verderzijn er nog tekenblocs, kleurpotloden, teken schriften enz. Wie mag meedoen? Alle kinderen die in de gemeente Groot-Denderleeuw wonen (dus ook Welle, Baker- gem!) en die tussen 6 en 13 jaar oud zijn. (Dus van het eerste tot en met het zesde leerjaar!). Op iedere tekening naam, leeftijd en adres vermelden. De prijs uitreiking zal later plaatsvinden, waarschijnlijk in het Centraal Complex, Stationsplein te Denderleeuw. Alle winnaars worden persoonlijk per brief verwit tigd. De tekeningen kunnen niet terugbezorgd wor den, zij blijven eigendom van de inrichter. Er zal een tentoonstelling georganiseerd worden, van de inge zonden werken, zodat de ouders en andere belang stellenden zich kunnen komen overtuigen van de kunde van onze jeugd. R. Devijver vertegenwoordiger VAB-VTB voor Groot-Denderleeuw Spoorweg laan 89 9470 Denderleeuw

De Voorpost | 1977 | | pagina 10