W I PEDILUX DE GHEEST PLUK DE NACHT FEEST BIJ ««SCHOENEN GASTON» TE DENDERLEEUW SPINNEKOP DENDERMONDE RENTABILI- TEITSSTUDIE BIJ FIRMA «LE LIS» MARTHA R00SEN GALERIJ STAMPAERTi p.v.b.a. KERKSTRAAT 18, AALST BROUWERIJ Slapeloosheid mag als een typische uitwas van onze heden daagse samenleving worden te boek gesteld. Sedert enige tijd buigt de wetenschap zich met onverdroten ijver over het verschijnsel «slaap» en zagen een indrukwekkend aantal slaapbevorderende technieken en wondermiddelen het le venslicht. Niettemin wordt het leger wakkerliggers onvermin derd groter. Degenen, die ook overdag gebukt gaan onder de gruwel van doorwaakte nachten, kunnen alvast hun ingesteldheid te genover deze deprimerende kwaal wijzigen en zodoende heel wat narigheid en ontreddering voorkomen. Mensen, die nog nooit van hun leven slecht hebben geslapen, kunnen zich onmogelijk het ge voel van martelaarschap voor stellen dat de lijder aan echte slapeloosheid met zich mees leept. Van meegevoel is er geen sprake. In de lange som bere nacht zonder slaap is men immers tot een eenzame lij densweg veroordeeld want er zijn nu eenmaal grenzen aan de aandacht die men van zijn indommelende bedgenoot door aanstoten en praten kan bekomen. En de volgende dag als men zich grauw en halfdood voortsleept, dient men evenmin te rekenen op troostende reak- ties van zijn onmiddellijke om- Vorige week werd tijdens een gezellige receptie de nieuwe zaak van ««Schoenen Gaston» te Denderleeuw ge opend. Wij publiceren inte graal de toespraak door schepen van middenstand De Metsenaere: ««Als schepen van de mid denstand valt mij vandaag de eer en het genoegen te beurt deze prachtige zaak plechtig te mogen openver- klaren. Het moet zijn dat arbeid niet alleen de mens adelt maar ook de zaak waarvoor hij zich ingezet heeft, want inderdaad deze zaak is het resultaat van 30 jaar noeste arbeid. 30 jaar geleden zijn Gaston en Poldine begon nen in de allermoeilijkste omstandigheden. Gespro ten uit door de repressie getroffen families hadden beiden geen rooskleurige toekomst voor zich liggen. Maar ze hadden handen en een vaste wil om door te zetten. Gaston was schoenmaker zonder schoenen. Men bracht hem geen schoenen om te herstellen. Wat ge daan? Zelf de schoenen op halen. Bij vrienden en ken nissen. Zo zijn Gaston en Poldine begonnen in hun klein onooglijk winkeltje in de Moreelstraat. En als er twee klanten in de winkel waren bediende Gaston de ene klant in de winkel en Poldine paste de andere de schoenen aan in het nevenliggende kamer tje. En de derde die kwam in de keuken terecht. Dat het zo niet kon blijven duren was vanzelfsprekend. De klanten stroomden toe en er werd naar uitbreiding ge zocht. En Gaston en Pol dine kwamen zich hier in de Nieuwstraat vestigen. Ze kombineerden beiden de kapaciteiten van werkkracht energie en vriendelijkheid. Dat is het dat de klant wil: Stielkennis en vrienschap. Zb is de schoenzaak uitge groeid tot wat ze nu is. Een model van een winkel. Met daarnaast drie bijhuizen te Ninove, Erembodegem en Welle geving. Een klub van «Ano nieme Slapelozen» zou nauwe lijks op de sympathie van de bevoorrechte goegemeente moeten hopen. Een belangrijke vraag in de marge van dit deerniswekkend verschijnsel peilt naar de hoe veelheid slaap die een mens feitelijk nodig heeft. Hierover zijn vooralsnog geen konkrete gegevens beschikbaar. De re gel van gemiddeld acht uur per etmaal is nog steeds in zwang. Goed beschouwd is dat een nare mythe met een kwaad aardig bijsmaakje. Aan de ba sis van die fiktie ligt veeleer de behoefte van ouders die 's avohds zo vroeg mogelijk van de kinderen af willen. De idee van acht uur slaap is niet bewe zen en zelfs ongegrond. In de eerste plaats gaat het immers om de effektiviteit van de slaap en derhalve verschilt de ver eiste duur van slapen erg van individu tot individu. De laatste jaren ontdekte men zelfs dat slaap helemaal niet zo onmisbaar is voor een goede lichaamsrust als algemeen werd aangenomen. Zich tevre den stellen met weinig slapen staat geenszins synoniem voor verwoesting of aantasting van de eigen gezondheid. Noch de lichaamsweefsels noch de her senen rusten gedurende de slaap. De enige die niet zozeer rust als wel vrijkomt is de geest. Op onderbewust niveau is de geest tijdens het slapen druk in de weer om dagelijks spannin gen te ontladen, agressies en remmingen te lozen, fantasi eën en lusten te ventileren, en via de droom de realiteit op nieuw te filteren. Zodat dromen als veel belangrijker voor onze geest én voor ons lichaam mag worden beschouwd dan sla pen. Voornamelijk de droom komen de slapelozen te kort. Oorzaken van slapeloosheid Talloze. En dan nog van veler lei oorsprong: in de gespecia- lisserde lektuur heeft men het onder meer over neurologi sche, genetische, organische en psychologische storingen en grondslagen. Wat dit grim mige probleem zeker niet door zichtiger maakt en een vrucht bare therapie niet gemakkelij ker. We beschikken niettemin over een supermarkt anti- slapeloosheidsmiddelen die ons over de slaapdrempel kun nen helpen. Althans volgens de publiciteit die met het op de markt brengen ervan gepaard gaat. Maar spijtig genoeg kan de werking van dat grenzeloze arsenaal niet worden besten digd of slaat het enkel op een smalle kring geluksvogels. Even met brede slag overvlie gen: autohypnosecasetten, massage kussens, snurkballen. superelektrische dekens, tril- matrassen en lugubere appara ten als de «relaxometer» en de «alpha sensor». Naast trans- cedente meditatie en yoga en naast de eksploitatie van aku- punktuur en biofeed-back zijn er simpeler remedies. Denk maar aan de beroemde denk spelletjes van stom schaapje tellen tot ingewikkelde hersen gymnastiek. En vergeet de tal loze kostelijke adviezen niet. Genoeg om een encyclopedie rond te maken. Een slaap mutsje of een stevige borrel; kamillethee, cider of bonbons; kamfer in matras of hoofdkus sen; een afmattend liefdesspel of een koud voetbad vooraleer zich in de armen van Morfeus over te geven; een heel goed boek aanpakken of zich ver diepen in een erbarmelijk slecht stuk literatuur; enzo voort; enzovoort. Zonder dan nog te spreken van slaappillen en tranquilizers die de farma ceutische markt overspoelen en van de waslijst kuren die pe- pereksorbitante slaapklinieken en andere «gespecialiseerde» inrichtingen aanbieden. Het resultaat Niet om over naar huis te schrijven. Geen enkel middel verlost alle slape lozen afdoend en blijvend van hun grimmige nachtmerrie. Al les wat door verkoopstechnie ken zo handig wordt aangepre zen, kan voor één persoon op een bepaald ogenblik wel een onschatbare hulp betekenen maar heeft dan weer op een ander mens niet het minste ef- fekt. Is de slapeloze dan gedoemd om zich als een schimmelach- tiqe paddestoel door het leven te slepen Rest er hem dan niets anders dan als zweterig zeewier in een sfeer van uitge strekte desolatie vlakten heen en weer te zwiepen Absoluut nietHet is een kwestie van te leren leven met de slapeloos heid en van deze positief te gaan interpreteren. Heeft slecht slapen weinig invloed op onze fitheid, dan heeft erover tobben dat des te meer. Als men zich niet vastfladdert in het kluwen van gevoelens als woede, razernij, machteloos heid of eenzaamheid kan men die ekstra tijd heel nuttig aan wenden. Want 's nachts, als we misschien zouden moeten sla pen, funktioneertonze geestop maksimaal rendement en zijn we het meest in staat ons hele bestaan in de palm van onze schedel te vatten. Dus slapeloze kap met dat doffe gevoel van troostloze ergernis, maak een einde aan die afschuwelijke gemoed stoestand van moeizaam rondwoelen en radeloze zelf- vervloeking. Tracht daarente gen verstrikt te geraken in de onuitputtelijke charmes van een positieve ingesteldheid en pluk de nacht. cbn [MEE TtVfeM/WS I QAAr yen y)£A/ J I -roe» Ml£r Mtosn* te- ze ter? En t>zn I piEu.. oiAce.. weer ree,ij \A/6L Ni£ J>A 7AT /s j? Eerste Schepen Gustaaf De Backer. Gaston Praet Burgemeester Van Isterdael Mevrouw Praet Schepen van Middenstand Wilfried De Metsenaere Zondag 15 mei organiseert de Spinnekop een paneelge- sprek. Tema is: de rol van de revolutionair in de klassen strijd. Dit gesprek gaat van start om 20 uur, in de lokalen van de Spinnekop, St.-Rochtusstraat 31. Aan het paneelge- sprek nemen deel: een vertegenwoordiger van Amada. Ral, Kommunistische Partij, Links (of Jong-Socialisten), Agitat, Internationalisme en iemand uit Nederland. De sprekers zullen een korte inleiding geven. Hierin geven ze de visie van hun groep op het probleem weer. Waarna een gesprek kan aanvangen tussen de paneelleden. Een moderator zal alles in goede banen leiden. En het publiek kan hierbij tussen komen, vragen stellen en opinies formu leren. Verder staat er nog op het programma: vrijdag 13 mei om 21 uur wordt het filmprogramma samengesteld voor de ko mende maanden. Iedere filmliefhebber is hierop hartelijk uitgenodigd. De week daarna, vrijdag 20 mei. te 20 uur draait men de film Lenny. Film van Bob Foss. De film geeft het leven weer van cabarettier Broos Lenny. En behandeld de beat-nick- periode. Vermelden we dat de reeks over de politieke geschiedenis van België nog altijd verder loopt. Zondag 8 mei komt het 5e deel aan bod. Ferdi Willems doet dit elke zondagnamiddag om 3 uur in het Centrum voor Geesteshygiëne. Sas 13 te Dendermonde. De periode die behandeld wordt uit onze «vaderlandse geschiedenis» loopt van 1815 tot 1960. Men sen die interesse hebben, kunnen nog altijd aanpikken bij de rollende wagen. Zondag 8 mei het vijfde deel. HDL Voor een grapje bukt Gaston zich wel, een hostesje van de Aalsterse Erasmusschool heeft er al aandacht voor. EIGENTIJDSE JEUGD MET MARIASPEL TE HAMME De dekenale werkgroep voor de jeugd van Hamme brengt, samen met de «Eigentijdse Jeugd» een Mariaspel. Dit ter gelegenheid van Moederkensdag, op zondag 8 mei. Twee voorstellingen zullen doorgaan in zaal De Greve, Kerk straat: om 15 en om 19 uur Het Mariaspel start onder de naam «het avontuur van God met de mens» Het wordt het verhaal van Gods avontuur met de mensen. Reeds in het oude testament riep God zijn mensen. In dit spel blijft men stilstaan bij Maria en volgt haar bij het ja-woord, bij haar dienstbaarheid. Maar ook vandaag gaat Gods avontuur met de mensen verder. Met allen die geloven en zich beschikbaar stellen, zoals Maria Het wordt een kleurrijk en boeiend spel Een blije, maar vooral diepe hulde aan Maria. En met haar aan alle moe ders. Het Mariaspel is opgedragen aan onze zieken, onze bejaarden, aan de moeders met hun gezin, en aan gans de gemeenschap. De DKW-werkgroep voor de jeugd brengt het gratis. TE KOOP huis (ook voor zomer- of buitenver blijf) De Haan, Grotestr. 54 (4 slpk., schuur geschikt als garage). Dichtbij zee en da delijk vrij. Bezoek woens dag en zaterdag van 2 tot 4 uur. Inl. Kantoor Not. Bos- suyt, H. Pitterylaan 12, 8420 Den Haan. Tel. 059-23.42.91. 15546 TE KOOP TE AALST: Recent geboiU eigendom tegen het centrum ges voor vrij beroep Gelijkvloers 130 dubbele garage, wachtzaal, buree chiefruimte, kabinet, berging en Verdiep: 130 m2 ruim appart r slpk. Alle comfort. 25 m aan de st Vrij na 3 maand. Vaste verkoop V 3.100 000 F. Tel 053-77.96.44 De grootste Hamse firma, Le Lis, maakt momenteel een ren- tabiliteitsstudie. Deze studie komt als gevolg van de moei lijkheden welke de sektor harde vezel kenmerkt. Bepaalde be drijven zijn genoodzaakt sane ringsmaatregelen door te voe- Dit zou ook opgaan voor firma Le Lis te Hamme. De rentabili- teitsstudie slaat evenwel ook op de synthetische afdeling en de afdeling staalkabel van de firma. De moedermaatschappij van Le Lis, de n.v. Verto uit Rotter dam, ondervindt de nadelige weerslag van de moeilijkheden in de sektor harde vezel. Zij is gedwongen een deel van haar produktieapparaat op te geven. Afdelingen in Groningen (Ne derland) en een in Frankrijk worden gesloten. Le Lis wordt niet gesloten. Wel maakt men een rentabiliteits- studie over alle afdelingen. Hierbij zouden 100 tot 200 werknemers kunnen ontslagen worden. Op dit ogenblik werken er bij Le Lis ongeveer 550 per soneelsleden. Een 100-tal ar beiders gaat om beurt stempe len. Vroeger rondgestrooide ge ruchten als zou Le Lis zich in Afrika gaan vestigen worden door direkteur Hamaide onzin genoemd. Op eigen initiatief wenste de heer Cortenhoeve mede te werken aan de oprich ting van een bedrijf te Kenia. De moedermaatschappij en Le Lis staan daar volledig buiten. «Het voortbestaan van Le Lis primeert Vandaar de rentabili- teitsstudie. Ook als hierbij 200 werknemers moeten afvloeien. Alhoewel we het liever anders zagen.» Directeur Hamaide vervolgt: «Ook de moeder maatschappij moet zijn ver wachtingen inkrimpen. En te- ruggroeien van een grote naar een kleinere holding. De studie bij Le Lis is daar een onderdeel van We maken volop werk van het gezondmaken van het be drijf en de maatschappij HDL Heden ging van ons heen om voor altijd in Gods liefde te verblijven Mevrouw echtgenote van Dr. P P.J. Vanderbeke geboren te Aalst op 8 mei 19231 overleden te Gent op 2 mei 1977, gesterkt door de heilige Sacramenten d zieken De eucharistieviering gevolgd door de teraardebestellii^l zal gehouden worden op zaterdag 7 mei 1977 om 11 uur de H. Hartkerk te Aalst Begroeting in de kerk om 10.30 uur De families Roosen, Vanderbeke, Lippens en Claeys.Rouwadres Leopoi laan 97, Aalst UITZONDERLIJKE OPENBARE VEILING- op donderdag 12 mei 1977 om 19.30 uur in de zaal K— ningshof, Dijkstraat te Dendermonde oc Door het ambt van gerechtsdeurwaarder dhr. Kockuf^ Kerkstraat 23, Dendermonde zullen onderstaande voorwj.45 pen openbaar verkocht worden aan de gewone voorwatd\ den: kontante betaling 20% kosten. r porselein: Chinees uit de 18' en 19e eeus en Saksisch, versierings-|"er vitrinevoorwerpen, Chinees hardsteen 'n h Meubelen: allerhande Engelse meubelen van de 18° en 19' eeuw RegenP'®[ Georgian en Victorian - Biedermeyer meubelen. Franse meubelen K inlegwerk. Chinese meubelen. r TAPUTEN: verzameling uit Iran, Pakistan, Bessarabië, Mures f A Diversen: klokken, bronzen voorwerpen, samovars [PPa Deskundige: De Heer R Stampaert, St.-Pietersnieuwstraat 130 - 90fs Gent TENTOONSTELLING: Woensdag 11 mei 1977 van 10 tot 12.30 uur en varT" tot 20 uur en donderdag 12 mei1977 van 10 tot 14 uur. 50 GEEFT MEER KOMFORT Xflf) AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende I breedten HTjT Voetverzorging 'f Steunzolen I I Orthopedisch maatwerk W Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 /6/32/25/OC 16/40/253G! Telefoon 053-21.59.23 5 T t An Naamloze vennootschap te Aalst, KaUstraat 3 H.R. Aalst nr. 1026 licks er De aandeelhouders worden uitgenodigd de buitengewone al leve mene vergadering van de aandeelhouders bij te wonen, die gehouden worden op de zetel van de vennootschap op dondert ,jm 26 mei 1977 te 15 uur. met volgende dagorde. ^Po - 1! 1. Verhoging van het maatschappelijk kapitaal met 25 miljo st frank om het te brengen van 75 miljoen frank tot 100 miljt ii0n frank door incorporatie van reserves mits het toekennen jEu nieuwe aandelen. 2. Verlenging van de vennootschap voor onbepaalde duur. 3. Nieuwe omschrijving van de machten van de raad van behet 4. Aanpassing van de statuten aan de jongste wetgeving. 5. Aanpassing van de tekst van de statuten aan de getrof beslissingen, diverse tekstwijzigingen, coördinatie van de tuten en opstel ervan in het nederlands, waarbij ook de be ming van de vennootschap in het nederlands wordt voorzie,^ 6. Goedkeuring van de nieuwe tekst van de statuten. I Ri agm Om aan de vergadering deel te nemen dienen de aandeelhoud zich tc schikken naar artikelen 36 en 37 van de statuten. rieer De Raad van beh jTff men Gemeenteoverheid Mr. en Mevr. Gaston Praet en vriend des huizes Fredje De

De Voorpost | 1977 | | pagina 24