DEMAGOGIE IS GEEN DEMOKRATIE to STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS PROVINCIALE VOORZITTER VAN DE FEDERATIE VAN GEMEENTESEKRETARISSEN JAN VAN DER SMISSEN EN JEAN-PAUL C0SSYNS IN 'T APOSTELKEN TINE RUYSSCHAERT: SUBLIEM TE MERE t:' JEUGD EN BALLET TRONCON OP DE TIPPEN VAN EEN MOOIE AVOND 26 - 6-5-77 - De Voorpost Dc gekozenen die zoniet in ons aller belang dan toch in ons ai Ier naam politiek bedrij ven. beginnen de mensen op de zenuwen te werken met hun aarzelingen, hun palavers, ex clusieven en peroraties aller hande. ledereen is bang van al leman, alleman wantrouwt ie dereen, eenieder roept om de andere te overschreeuwen, zelfs als die nog niets heeft ge zegd. De Echtemachprocessie. de eindeloze diskussies zouden lachwekkend zijn, moesten de problemen voor dc gewone man niet zo nijpend zijn. Daarom moeten ze vlug in zien. de dames en heren poli tici. dat van hen volwassenheid wordt verwacht, dat ze hun speelgoed best opbergen voor andere tijden. Want het nieuw ste speelgoed dat vandaag weer furore maakt heet «pro gressisme». Het bestond al twintig jaar geleden, toen o.a. Leo Collard verzaakte aan een onmogelijke vereniging van de «Verdoemden der Aarde om de «Unie van de progressisten» in een woestijn van onverschil ligheid te spreken. Het opzet werd in de koelkast geschoven omdat niemand ervan precies de juiste betekenis wist,. Het was tot een stuk folklore voor Mons en omstreken afgezwakt toen, na de jongste verkiezin gen, PSB-voorzitter André Cools, het snuisterijtje weer bovenhaalde, oppoetste, op blonk, het langs alle kanten met linten en strikjes liet ver sieren, zodat het nu in alle ver gaderingen. meetings, studie dagen. optochten etc. wordt meegezeuld als iets nieuw voor de toekomst. Politieke partijen, vakbonden en verenigingen hebben door heen de geschiedenis altijd uit gepakt met trefwoorden, slo gans en leuzen, kwestie van de mensen te vleien, te verblin den. te bedonderen, tegen me kaar soms totterdood. op te ja gen. Het woord «progres- sisme» en de slogan «het sa mengaan der progressisten» be horen tot het gevaarlijk arse naal van een demagogie die de demokratie kapot maakt. In alle tijden heeft men. in naam van iets als «progressisme». ^jjenen onschuldigen de doud ingejaagd... Het woord «progressief betekent voor- uitstreventi. In feite werd het progressisme dikwijls mis bruikt om andersdenkenden, tegenstanders en rivalen klein te krijgen, op te sluiten, te ver bannen. dood te doen. Reeds de Joden beletten het «progres sisme» van Hitier. en duizen den onschuldigen werden vermoord omdat ze «zijn pro gressisme in de weg stonden. In de Belgische politiek van vandaag krijgt het woord ook een gevaarlijk pejoratieve be tekenis: wie links staat of praat (ook al zit hij met zeven eigen dommen en drie auto's) krijgt automatisch de vererende stempel van «progressist: hij wordt bij «de goeden» geteld» Wie rechts of in het midden blijft wordt (al lijdt hij armoe) toch als konservatief en anti- progressist aangevallen. Uit de jongste redevoeringen en speeches van tientallen politici wordt afgeleid dat socialisten, kommunisten. amadezen, chi nezen. rallen, vakbonden, ar beiders. die van het ABVV en die van het ACV. allemaal progressisten zijn. terwijl de werknemers, de zelfstandigen, de boeren, de middenstanders, de liberalen en een aantal CVP-ers als anti-progressisten worden afgeschreven. Men vergeet daarbij dat het gemak kelijk is progressist te zijn op kosten van de Staat en met grote woorden ten strijde te trekken tegen een regime dat men in de grond niet weg wil..omdat het betaaii en niet tot risico's dwingt. Vrijgestel den van overal weten daar een mondje van mee te spreken. Deze nieuwe pro- en anti - progressisme-indeling van on/c gemeenschap, op basis van wat tot nu toe niet meer dan een slogan, een droom of een wens was. stemt niet over een met dc werkelijkheid Een liberaal die op eigen risico een bestaande zaak uitbreidt en twee arbeiders méér aan het werk zet, is meer progressist dan de vakbondleider die hij een staking belet dat werkwil ligen van het recht op arbeid zouden genieten. Een kommu- nist die. rood van ergernis om het kapitalisme en om het kon- servatisme, door de straten manifesteert maar klakkeloos aanvaardt de theorieën die van Moskou komen, is méér kon servatief dan dc katoliek die openl ijk durft vragen of het ge loof en de kerk nog langer de band zijn die een grote groep mensen naar de CVP drijft. In alle partijen, in alle kampen, in alle bonden zijn progressisten en konservatieveij: het is geen zeldzaamheid dat de konserva- tieven links lopen en dat de anti-progressisten jonger zijn dan de vooruitstrevenden. Wie "t land in progressisten en konservatieven wil verdelen moet dat vóór de verkiezingen durven aankondigen en daarbij bekennen dat de progressisten onder de knoet vallen van de kollektivisten. Wie de pro gressisten van BSP en CVP links wil hebben. los van de zogenaamde konservatieven (rechts van PVV en CVP) moet de moed hebben zulks te zeg gen vóór de kiezer naar de stembus wordt geroepen. De slogans van het progres sisme worden thans tegen de kop van het publiek gegooid in de hoop dat het de beloften van vóór de verkiezingen zou ver geten. Maar dat is niet het ge val. Voor de verkiezingen hebben zogenaamde progressisten van nu beloofd dat ze, alléén al in Wallonië, 100.000 nieuwe werkgelegenheden zouden kreëren. Hoe zullen ze dat vandaag realiseren zonder de werkmogelijkheden in Vlaan deren aan te tasten Vóór de verkiezingen hebben socialis ten, liberalen. CVP-ers. volk sunie en FDF laten weten dat zij niemand wilden uitsluiten, dat zij bereid waren voor een opbouwend gesprek met ieder een aan tafel te zitten. De ver kiezingen zijn achter de rug en. de BSP op kop. gaat met links en rechts uitpakken met exclu sieven tegen mensen die men niet duldt omdat ze leven an ders zien en anders wensen. Het is opvallend dat de zoge naamde vooruitstrevenden blijk geven van weinig ontzag voor het individu. Zij die de palavers voeren rond de oprichting van een regering schijnen zich niet te realiseren dat het land de hoogste nood heeft aan ernst aan waarheden, aan een bestuur, aan bestaans- zekerheid. rust en veiligheid, dat het land de slogans beu is, dat er eindelijk wat minder moet gepraat getaterd en ge babbeld worden en wat meer gewerkt. Ook door de politici. Deze opmerking geldt niet één of ander partij of politicus in het bijzonder: ze weerspiegelt de moeheid van het publiek. Het is onze taak die moeheid en die ontgoocheling te ver woorden want ondanks de wensen van veel zogenaamde progressisten wil de pers in België nog vrij en zelfstandig blijven ook tegenvover politici en regeerders. Zopas werd Leonid Bresjnev door de Unie van de Sovjet journalisten in Moskou plech tig als journalist aanvaard en ingeschreven. Hij kreeg de ere-Iidkaart nummer twee. Het nummer één ging naar Lenin. Die had destijds inderdaad journalistiek werd gepleegd. Bresjnev wordt erelid om alles wat hij voor de pers heeft ge daan en heeft van die viering gebruik gemaakt om de dames en heren Sovjetjournalisten ge luk te wensen omdat zij in de kranten. de nieuwsagent schappen de radio, dc week bladen. de tijdschriften, de tv. zowel in binnen- als in buiten land. trouwe en uitstekende propagandisten zijn van het kommunisme. Voor het heer Bresjnev komt het er minder op aan dat jour nalisten kunnen schrijven, nieuws achterhalen en het pu bliek informatie brengen: hoofdzaak is de propaganda voor de partij. Hij bewijst daarmee weinig zorg en eerbied voor de waar heid. de feiten en de journalis ten. Het schijnt er bij hem niet in te kunrien dat overal, in alle landen, de eerste taak van dc pers moet zijn: dc mensen in formatie te brengen, en dat de journalisten daarbij objektief. zelfstandig, vrij. eerlijk, op recht. onbevooroordeeld en waarheidsgetrouw moeten te werk gaan. Het neemt niet weg dat zij een eigen idee of een eigen ideaal mogen verdedi gen: zij moeten verdedigen wat zij in eer en gew eten menen de waarheid te zijn. Maar dat be tekent niet dat zij propagandis ten zijn. Journalistiek en pro paganda sluiten mekaar uit: zij zijn totaal verschillende ele menten die. in de maatschappij en in de pers. elk hun rol en hun waarde hebben, maar die terwille van waarheid en vrijheid van mekaar moeten worden gescheiden. Er zijn nog leiders met zonder linge opinies over de pers. In alle landen, ook bij ons. zijn er steeds meer machthebbers, ge zagdragers. partijvoorzitters, vakbondsleiders, volksmen ners, avonturiers en gekozenen des volks die ook lokaal de persmedia behandelen alsof die zouden bestaan als propa- gandainstrument vooreen par tij of een ideologie. Men zou aan de pers willen verbieden een eigen mening te hebben, bepaalde problemen te onder zoeken en afstand te nemen van sommige personen en. theorieën. In naam van het «progressisme wensen som migen zelfs een bepaalde pers te muilbanden om de eigen ge dachten des te makkelijker bij een weerloze massa te ver spreiden. Namens het progres sisme wordt vandaag in België aan demagogie gedaan, levens gevaarlijk voor de demokra tie Dit ijdel gebruik van woorden, slogans en lege leu zen om de massa zoet te hou den of te verblinden hier open lijk aanklagen en betreuren, getuigt van meer vooruitstre vendheid en progressisme dan het onrechtvaardig verdelen van mensen in goeden en kwa den. Het is niet omdat iemand een eigendom heeft dat hij konservatiever en onbetrouw baarder is dan een stempelaar, het is niet omdat iemand zon der werk is dat hij luier is dan een stakhanovist. De mens is niet in schrijven te versnijden. Progressiten zijn er overal. Maar dat bevalt wellicht niet de kollektivisten die het pro gressisme willen misbruiken om hun kollektivistisch, mensverlagend konservatisme op te dringen. Verleden week-einde gaf de balletschool Tronpon uit de Ge ntse Steenweg. 140 een reeks vertoningen voor een telkens eivolle zaal sympatisanten en balletminnaars. De school is een priveinitiatief en geeft bewegingslessen aan meisjes van vijf tot dertien jaar. Mevrouw Tronpon is er de big-chief. Er is duidelijk werk gemaakt van de voorbije vertoningen: de muzikale omlijsting was met smaak geprikt op de mooiste bladzijden uit het oeuvre van Bach Albinoni, Saint-Saëns e.a de kostuumontwerpen wa ren ook al om naar huis over te schrijven de belichting en ge luidsregie gaf het geheel de nodige sfeer enz. Kortom, men liet weinig of niets aan het tóe- val over om de akteurs veilig en wel in het benen-zwaaien en armpjes-heffen -spektakel te laten stoeien. Het begon allemaal met een dodendans («Danse Maca bre»). de prachtige Pietje de Dood en zijn collega's in zwart pakje met fluoriscerende been deren. het originele decor en de soms wel wat rommelige choreografie met de ondanks alles mooie figuren en opstel lingen. Even later soleerde de piepjonge en toch zeer zelfze kere Ann Van Hooren in een fijne Arabische dans. De Cre oolse dans («El negro Zum- non») droeg alles in zich om de kijker te charmeren terwijl het korte Chaplin-stukje een ander talent liet ontdekken: de jonge Liselotte Roels. In het geheel toch minder pas send stuk was het duet met mevrouw Tronpon zelf en de niet zo lenige W. De Rijbel. Niet dat het niet mocht, maar op de achtergrond van de jeugdige, frele danseressen zijn geblokte spieren niet direkt meer thuis. Noteren we nog uit het eerste deel, de Noorse klompendans om nog de bollekenszakdoe- ken ten tonele te brengen en de Dolannes melodie waarbij dan toch de bedenking of het nou echt nodig is de fragile beentjes het zogenaamde puntenwerk te laten uitvoeren. Is dat wel verantwoord jonge danseres sen zo vaak op de punten (zeg maar tippen) te laten akteren wacht men hiertoe beter nieT de benen stevig gevormd a Het tweede deel van de uitvjijd ring bevatte korte opéénjac gende klassieke stukken wide bij de grote en kleine meiit t zich bewogen op de mu»e van Faust en onze goeie vrijor Mozart Ook hier voelde veijhe ling zich niet thuis Misscnerl wel wat veel hooi op de jen genomen met zo n langduiti programma, hetgeen de ®r reografie niet altijd ten goili kwam Voor de rest? Weljw. tublieft, een pluim. Rene De Een scène uit Le Célèbre Adagio door hel hallei Tron^an (EL Op het jongste provinciaal kongres van de gemeentesekre- tarissen van Oost-Vlaanderen, dat op 29.4.77. doorging in het sportkomplex van Aalter, werd door de talrijk opgeko men deelnemers - het waren er 120 - en door prominenten van het provinciaal gouvernement op een ontroerende wijze afscheid genomen van Marcel Daenens als provinciaal voorzitter van de Federatie van Gemeentesekretarissen. M. Daenens was tot vóór 1.1.77. gemeentesekretaris van Le- deberg. Sindsdien werd hij kabinetschef van burgemeester PI. De Paepe, van Gent. Hij is met veel gezag en overtui ging 10 jaar voorzitter en ruim 20 jaar sekretaris geweest van genoemde federatie. Hij wordt thans opgevolgd door Chris Willems. stads- sekretaris van Aalst, die zo wat eenzelfde belangstel ling aan de dag legt als zijn voorganger. Ook aktief in de Vereniging van Bel gische Steden en Gemeen ten. waar hij o.m. de leiding had van de werkkommissie die de herziening van de ge meentewet van 1836 voor bereidde, examinator even eens in de 3 jaren van de provinciale leergangen van bestuurswetenschappen te Gent, ook nog bestuurslid en medewerker in het Insti tuut Administratie-Univers- teit. Dat zijn dus allemaal bezigheden die wijzen op zijn vakkennis en belang stelling in de wereld van de lokale openbare sektor, het geen als een vereiste moet worden aangezien om met liefde en overtuiging de Fe deratie van Gemeente sekretarissen te leiden. Het is van Chris Willems bovendien geweten dat hij een uitstekend jurist is - hij was ruim 6 jaar advokaat - en dat een groot gedeelte van zijn belangstelling uit gaat naar de kunst. Daarvan getuigen o.m. zijn groot aandeel in het Dirk Martensjaar rond zich in het verleden steeds vernieu wing, reorganisatie en zeer recent, vlotte fusievoorbe reiding realiseerde. Het was dan ook met unani miteit, vreugde en zelfs geestdrift dat hem vorige vrijdag het provinciale voor zitterschap van de gemeen- te-sekretarissen werd op gedragen, met de verwach ting dat hij de moeilijke er- ferus van zijn voorganger M. Daenens goed weet te ver werken en de federatie weet uit te bouwen volgens de nieuwe vereisten van de tijd. Want ook hier dringt zich de regionalisering van de unitaire federaties tuur in België op. H spelen de provinciale zitters een belangrijke Bovendien zal moeter zorgd worden voor eer paste, soepele en men ke regeling voor het verenigd zijn in één fe tie van herbenoemdi niet-herbenoemde gen tesekretarissen. Dit alles brengt de Fe tie op een keerpunt van struktuur en haar wer Voor de oplossing wordt dan ook hoopvo gekeken naar de ni voorzitter. Van 22 april tot 4 mei heeft in 't Apostelken een tentoonstelling plaats waarin werk te /.ien is an kunstschilder Jan Van der Smissen en kunstsmid Jean-Paul Cossyns. Dat heiden tot apostels van de ware kunst kunnen gerekend worden betwijfelen we, maar een ding staat vast: hun werk is heter dan datgene wat doorgaans in <-'t Apostelken te bekijken valt. Jan Publiek heeft het steeds ge makkelijk bij dergelijke exposi ties. Ook bij de/e. Jan Van der Smissen gaat niet verder dan land schappen en portretten: technisch knap en sfeer-oproepend. Kunstsmid Cossyns volgt dezelfde weg. De weg van het komplcks- loze. het onbekommerde. Hel ge geven is en blijft de belangrijkste plaats innemen. Tot een persoon lijke verwerking komt men nau welijks Eerder bedroevend, te meer we de indruk krijgen dal hel werk daardoor meer uit de smaak van een publiek schijnt te ont staan dan uit de persoon van de kunstenaar zelve. Dit alleen reeds verklaart de weinig optimistische indruk die we bij hel bezoeken an dergelijke tentoonstellingen krijgen A.D.G. Een kuiturele groepering, die Tine Ruysschaert op de af kan plaatsen, voelt zich erg gelukkig. Dank zij de steuM Nederlandse kuituur heeft het Davidsfonds van Mere h^J\ aangekund deze dame ter plekke te laten optreden. W« moeden dat de Merenaars wel een dankbriefje naar het All J terie gestuurd hebben. Immers, twee uur lang heeft flL aanwezigen hartversterkend geboeid. Eenvoudig en dringend heeft ze met grote taalvaardigheid en akteur; over de vrouw verteld als was het kinderspel Niettegenstaande de voor drachtkunst in Vlaanderen niet erg populair is en bovendien heeft het Davidsfonds weinig publiciteit gemaakttoch wist Tine Ruysschaert ongeveer honderd poëzieliefhebbers naar 't Hof ten Dale te lokken. Smissen en Jean-Paid Cosijns stellen lenioon in 'i Aposielken. (JM) Zij zelf is reeds een mooie ver schijning, met haar kledij van «wel iets», een eenvoudig lang wit kleed. Daarmee kwam ze voor als een autoriteit, die in derdaad iets te vertellen heeft. Onderde titel «Poëtische varia ties rond de vrouw», bracht ze een verzameling sprookjes, gedichten, verhalen, ballades en woordspelletjes over de vrouw, haar relaties met de man haar maatschappelijk on dergewaardeerde positie, over seksualiteit en sekuele voorlichting. Nu eens fris en vrolijk dan ironisch en tussen door ook bitter en hard. De ma nier waarop zij het allemaal ver telde 's meesterlijk eenvoudig, maar toch onbeschrijfbaar Zij is erin geslaagd de aanwezigen zacht aan te spreken, hier en daar 'n prikje te geven en vooral de bewondering voor poezie op te wekken Tine Ruysschaert en haar re gisseur Herman Verschelden hebben reeds meermaals dui delijk gemaakt dat het hun met om het applaus te doen is. macti ui ii uu uuuuschap i q0 willen doorgeven. Ze nften dat het medium van debor i drachtkunst de toeschouv 3ree| rekter aanspreekt dan h etari: neelbijvoorbeeld. En wi>or moeden dat de boodsch |Uj g, hier goed aangekomen i Crc bleek telkens uit het la« en daardoor aarzelent Qe plaus Het publiek sche jj||er kwijls verrast door de kor hepe die in het verhaal stak, Ak£ verwachtte men het slo digei De pauze werd eeider b )kf|U) alseenbezinningsmome mo als een uitlaatklep vo lno lange aandachtperiode 0rdr£ bieef stil in het toch neej zaaltje van het Hof ten l jn Enkelen vonden dat de jej. tiek met afdoende was. mo we veronderstellen dat aat muisstille zaaltje toch iet per. met volle teugen genoter idsfei van Tine Ruysschaert e arsf|, boordevol talent. Ze he« jg: 2, teen bewezen dat men 1 jscj1e Nederlandse taal zeer aar: kan omgaan, doch de scl gwer talenten die Vlaandet ieel: deze kunst telt. doen h teel. soms twijfelen. Tenslott» jree| veel aandacht besteet vers< onderwijs aan poezie eien m gangstaal"? Hoeveel uurt etere jaar aan dramatische voi hun 1 Joos mag het weten avond vraagt naar «mei Willy H<

De Voorpost | 1977 | | pagina 26