Vrije Tribune LEERKRACHTEN VEREREMERKT :,v. 2 - 6-5-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. EN NU PRIORITEIT VOOR DE TEWERKSTELLING leder gezonddenkend mens zal, nu de rust na de verkiezin gen is weergekeerd en de par tijbureaus zich bezinnen over het te voeren beleid, verwach ten dat de nieuw te vormen re gering absolute prioriteit ver leent aan de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk, en wel in die zin dat de jonge men sen terug vertrouwen in de toe komst krijgen. Deze absolute prioriteitszetting wil zeker niet zeggen dat problemen als infla- tiebestrijding en gewestvor ming moeten verwaarloosd worden, wel integendeel Wij menen echter dat het noodza kelijk is accenten te leggen en dienovereenkomstig te hande len VOOREERST MEER WERKGELEGENHEID EN VOORAL IN EIGEN STREEK Als bewoners van een streek die zwaar geleden heeft onder de aanslepende economische krisis is het niet meer dan lo gisch dat wij van de nieuwe re gering, ongeacht haar samen stelling, een meer dynamische aanpak verwachten van de structurele en conjunctuele werkloosheid in onze streek Vooreerst moet de aandacht van de nieuwe ploeg en laat ons hopen dat we dit keer van een hechte ploeg zullen kun nen spreken gaan naar de bestaande bedrijven, of het nu kleine en middelgrote, of grote bedrijven betreft Allen dragen in belangrijke mate bij tot de werkverschaffing en dus de welvaart in onze streek en dus dienen wij er bij de regering op aan te dnngen dat deze be drijven onder dergelijke voor waarden hun activiteiten kun nen verder zetten. Met derge lijke omstandigheden bedoelen wij dat alle nodige maatregelen dienen getroffen te worden om de concurrentiemogelijkheden van onze bedrijven veilig te stel len: zij moeten gevrijwaard worden van ongerechtvaar digde belastingen, van dumping-praktijken in het bui tenland, van discriminerende fiscale maatregelen. In dit kader hebben wij ons ver zet tegen het voornemen van de C.V.P.-P.V.V.-regering Tin- demansom AMYLUM speciaal te belasten zgz om gelijke concurrentievoorwaarden te scheppen met de suikernijver heid. De socialisten hebben deze argumentatie steeds van de hand gewezen en geijverd om de tewerkstelling in ons AMYLUM-bedrijf zeker te stel len. MARC GALLE is daarvoor herhaaldelijk tussenbeide ge komen te Brussel, zowel bij de Belgische regering als bij de Europese Commissie en niet zonder succes Momenteel willen wij ons gaan inzetten voor het vrijwaren van onze snijbloementeelt en van onze bloemenveiling. Onze bloemenveiling is het slachtof fer van een ongeoorloofde fi scale discriminatie t.o.v. de ne- derlandse bedrijven: het ver schil in BTW-tarief tussen Bel gië en Nederland is flagrant in strijd met de geest van de Eu ropese verdragen, meer be paald met de concurrentiewet- geving Wij zullen dan ook niet nalaten om zodra de nieuwe regering gevormd is als één van de meest dringende priori teiten het probleem van onze bloemenveiling aan de orde te stellen En dan is er onze textielnij verheid, waarbij zowel grote als kleine en middelgrote on dernemingen betrokken zijn: het mag niet zijn dat een sector, die nog steeds aan duizenden Vlamingen werk verschaft op- geofferd wo rdt op het altaar van vrijblijvende theoretische dis cussies over internationale ar beidsverdeling, alsof de ont wikkelingslanden zouden zijn die hier de schuldigen zouden zijn (zijn het niet eerder de grote - internationale kapitaal- groepen Hiereisen wij van de volgende ploeg concreet een drietal maatregelen: 1 Herverdeling van de lasten van de sociale zekerheid ten bate van de textielsector. 2. Bescherming tegen onge oorloofde dumpingpraktijken. 3 Steun aan de dynamische textielbedrijven, in zoverre dit nodig en wenselijk is Een regering die oog heeft voor Waalse staalproblemen moet ook oog hebben voor Vlaamse Textielproblemen Ziedaar eén van de voornaamste opga ven voor onze Vlaamse minis ters Onze streek heeft echter ook behoefte aan Nieuwe initia tieven. De socialisten willen dat de industrieterreinen wor den uitgebreid en dat nieuwe privébedrijven, waaronder kleine, middelgrote en grote bedrijven (geen mammoet- bedrijven, daar hebben we noch de plaats, noch de ge schikte ligging voor) worden aangetrokken zowel de natio nale als de Europese regionale politiek (in volle ontwikkeling) moet ons hierbij een handje toesteken. Bovendien willen de socialisten dat ook het overheidsinitiaitef in onze streek aktief wordt. Er bestaat een breed aktieterrein waarop de overheid (GOMOV, Openbare Holding) zijn aktivi- teiten kan ontplooiien, gaande van de toeristische infrastruk- tuurde energie, de research tot de bouw Tot slot wachten wij ook op de reeds zolang toegezegde de- centratie en decentralisatie van overheidsdiensten vanuit Brussel: MARC GALLE heeft er tijdens de verkiezingsstrijd geen twijfel laten over bestaan dat ons Arrondissement Aalst een belangrijke parastatale in stelling wil en zal krijgen En daarbij mag het niet blijven INFLATIE-BESTRIJDING VERVOLGENS Uiteraard willen wij meewerken aan het bestrijden van de infla- tieploeg, maar dan niet a la EGMONT-plan. Het Egmont- plan is op dit vlak inflatiebevor- derend, in plaats van inflatie- bestrijdend, en het is boven dien nog sociaal onrechtvaar dig, door de eenzijdige toe vlucht tot indirekte belastings verhogingen Niets tegen de verhoging van BTW op kaviaar, maar van de dagelijkse ver- bruiksgoederen moet men af blijven als men beweert de infla tie te willen bestrijden en een sociale politiek te willen voeren Een evenwichtige spreiding van de lasten is niet datgene wat in het Egmont-plan was neergelegd EN TENSLOTTE DE GEWESTVORMING Hoewel wij ons als BSP- federatie uitgesproken hebben voor een tweeledig federalis me, zijn wij er ons van bewust pal een nationaal akkoord een middenweg vereist tussen de door ons gewenste formule en de opinie van de andere lands gedeelten. Deze middenweg is voor ons het akkoord BSP-ABVV, waarin Vlaanderen aan zijn trekken zal kunnen komen, en waarbij de Vlamingen als volk een verzekerde toekomst wordt gewaarborgd, zonder dat daarbij de solidariteit over de grenzen van het Vlaamse ge west wordt verbroken. Al wie separatistische avontu ren op termijn wil vermijden en onze economische en mone taire stabiliteit wil veilig stellen, zal uiteindelijk voor een soort gelijke keuze opteren Martin Hutsebaut Pol. Serc. WAT NU MENEER ANDERS? De onderhandelingen tus sen de politieke partijen zijn in volle gang. Wat komt er uit de poespaspot? De schijnbare vijanden spelen hun spelletjes mooi. Arme burger- arme Vlaming. De socialisten stellen vragen aan de liberalen; de C.V.P. doet alsof ze ermede geam- beteerd zijn. En de mensen lopen erin. Vader Anders heeft het goed geregiseerd. Dan het volgend schuifje: meneer Anders verlangt van de heer Schiltz dat hij op twee weken een door ieder aanvaardbaar compromis uitwerkt. Twee weken voor de meest belangrijke zaak van het huidige ogenblik. Twee weken voor een, voor ons en ook voor Wallonië, levenszaak, het zijn of niet zijn En dat enkele weken nadat de alleenzaligmaken de C.V.P. weigerde in te gaan op het voorstel van de V.U. en de B.S.P. om een maand langer het parlement te laten werken aan de voor bereiding van de volgende constituante. Tientallen jaren of moet men zeggen meer dan hon derd jaar hebben de zo kristelijke heren tijd gehad om het grootste en dier baarste levensrecht«zelf bestuur» tot werkelijkheid te maken. Al die jaren heb ben hun boezem- of moet het zijn bloedsvrienden, er niets willen van weten. Al die tijd hebben zij hun eigen hachje boven dat van hun Volk gesteld. Steeds heb ben ze een reden gezocht om ons volk te blijven knechten. Maar nu gaat het Anders. Nu spelen ze lager en ge mener dan ooithet komt echter terug op hun vroe gere standpunten. Anders voorgesteld, maar onverbiddellijk «neen» aan de rechten van het Vlaamse Volk. Anders voorgesteld maar meer dan ooit naar de verknechting. Arm Vlaan- deren-Wanneer wordt het eindelijk Anders. Piet Heymans gesteld, doodeenvoudig ver werpt. Zeer zeker moeten de commu nautaire problemen aangepakt worden, maar wordt het op een ander vlak kiezen tussen inves teringen en sociale vooruit gang? Roept dat soort ekono- misch en financieel neo kolonialisme niets wakker, zo wel bij degenen die het zo hard over Vlaanderen hebben als bij de progressisten? Wij geloven niet in het pragma tisme van Tindemans. het één voor één aanpakken en oplos sen van de problemen. Het is natuurlijk wel zo, dat de kiezer ons niet begrepen heeft en niet dieper is ingegaan op de pro blemen die wij gesteld hebben, op onze waarschuwingen. Maar te denken dat België zal ontsnappen aan wat zich voor de ganse kapitalistische wereld stelt, is zoveel waard als inder tijd te weigeren te aanvaarden dat de aarde rond de zon draait. Voor het geheel van de pro blemen die zich in ons land stel len, is een progressistische wisselprogramma nodig, met een progressistische meerder heid. Tindemans weet het wel, en sommigen die het spel meespelen ook. Maar hun rol is het niet de Belgische kiezer daaromtrent wijzer te maken. Ray DE SMET ER IS OOK NOG DAT Men moet blind zijn om niet te zien dat België in West-Europa in vele opzichten geen land is zoals de andere. De opstand tegen Willem na de koppeling aan Nederland, was een la- cheding. Midden de voor gaande eeuw gingen de revolu ties in 'n reeks van Europese landen aan ons voorbij. Niette genstaande de industriële revo lutie, die ook hier door de wer kende bevolking zwaar betaald werd, tot en met een werkelijke hongersnood in onze Vlaamse gewesten, geen meldens waardige gebeurtenissen van Europees niveau. Een sociaal-demokratische bewe ging die geen enkel groot socia listisch denker heeft voortge bracht. Als enig punt dat boven het grauwe uitstijgt, het ont staan van de Daensistische kristendemokratie, die nu nog het politiek leven in ons land blijft tekenen, maar die jammer genoeg om allerlei redenen ontspoorde. We geven er ons rekenschap van, dat dit wel zeer, ja meer dan zeer kort is samengevat, dat het een boe- kendikke studie waard is, maar wij halen het in dit beknopt arti kel slechts aan om de binding te leggen met het heden. Want bij dat alles behoren de communautaire problemen. Dat zij sedert meer dan een eeuw op het politiek leven we gen is een feit. De bourgeoisie heeft er trouwens steeds han dig misbruik van gemaakt. Voor Vlaanderen is er steeds nood geweest aan het koppelen van de taal- en kulturele verdruk king aan de sociale, zoals Daens het wél zag. In Wallonië vertrekt de intussen ontstane beweging wél van de ekonomi- sche problemen. En nu komt zich daar Brussel aan toevoe gen, met kleinburgerlijke be weging die geen drie genera ties kan of wil terugdenken. De pogingen van Tindemans de suggesties van de BSP vol gend?om de stukken aan een te lijmen, liepen vorig wee keind op de klippen? Voor goed? Omdat de VU haar basis niet wil verliezen? En wij bij dat alles maar zoeken naar kommentaren van enige betekenis of naar eisencohiers van verkozenen of partijen die in ons gewest in mindere of meerdere mate de steun van de kiezer kregen. Zeer zeker moeten de communautaire problemen aangepakt worden, maar de pendel en de werk loosheid in de Denderstreeks, deel van dat Vlaanderen dat de Walen zo welvarend noemen? En dan denken we aan een reeks van artikels in «De Standaard», waarin n 3 uitge legd wordt dat de USA- multinationals er niets meer voor voelen in ons land te in vesteren, omdat...en dan vol gen als redenen al wat de ar beidersbeweging in de jongste dertig jaar aan rechten heeft veroverd! Dan denken we aan de verkla ringen van Tindemans na 17 april, waarin hij de 36- urenweek, het pensioen op 60 en 55 jaar, de heffingen op de superwinsten, de arbeider- skontrole en noem maar op, al wat door de arbeidersbewe ging op Europees vlak wordt OPROEP TOT GEÏNTERES SEERDEN IN HET INTERNATIONAAL STUDIEPROGRAMMA IN DE DUITSE BONDS REPUBLIEK DOMEINEN: JEUGD EN SOCIAAL WERK Alle geïnteresseerden in jeugd zorg en sociaal werk, die over een voldoende beroepservaring en goede kennis van de Duitse taal beschikken, kunnen solliciteren voor deelname aan het internatio naal studieprogramma in de Duitse Bondsrepubliek. Jaarlijks zijn 20 plaatsen te be geven, te verdelen over W. Eu ropa en V.S. Alle reis- en verblijfkosten vallen volledig ten laste van de Duitse Bondsrepubliek. Het programma loopt over 3 maand en vermeldt: Inleidingsscminarie: 14 dagen bij München. U itstap: 4 dagen op de Roman tische Strasse. Specifiek arbeidsscminaric: 10 dagen in Berlijn. Prak. kuur: 40 dagen in KöltV Bonn Vakscminarie: 8 dagen in Düsseldorf Conclusies: 14 dagen in Ham burg. Aanvang van het programma: be gin mei van ieder jaar ïnschrijvingen: vóór 15 septem ber. Leeftijdsgrens: 35 jaar. Alle geïnteresseerden kunnen zich richten tot Mare GALLE, Sociaal Dienstbetoon. Volkshuis. Hout markt I, Aalst (iedere woensdag vanaf 17.30 u. tot 21 uur) of schriftelijk op adres: W elvaart- straat 187, Aalst of tot Martin Hut sebaut. op adres: Drieveldenwcg 55, Aalst. Geïnteresseerden dienen in hun schrijven alle vereiste inlichtingen omtrent behaalde diploma's of ge tuigschriften, beroepservaring of praktijk, taalkennis (Duits), c.d. Martin Hutsebaut Mare Galle BEDENKING BIJ EEN BEGROTINGSDEBAT De voorbije week is de begro ting van de nieuwe gemeen schap Groot-Aalst aan de orde geweest in de gemeenteraad. Een zeer belangrijke gebeurte nis. Het gaat immers om vier miljoen die dagelijks wordt uit gegeven voor de Aalsterse gemeenschap, maar die ook grotendeels door diezelfde gemeenschap moet worden samengebracht. Te verwachten was dat hier over een aantal belangrijke za ken zouden worden gezegd, ware het dan de verdeling van de uitgaven over de verschil lende bevolkingsgroepen en lagen en over de verschillende delen van de nieuwe gemeen schap en de vergelijking met de inbreng in de financering door diezelfde groepen. Ook kan deze concrete en becijferde uitvoering van de politiek door de meerderheidscoalitie zeker vergeleken worden met de op ties die vijf maanden geleden door dezelfde meerderheid als beleidsvisie werd vooropgezet. De weinige aanwezigen heb ben hierover echter niets te ho ren gekregen. Dit kwam hoofd zakelijk doordat de oppositie, wiens rol het toch was kritisch deze begroting te onderzoe ken. niet in haar opdracht is ge slaagd Inderdaad van de C.V.P.-banken kwam als op positie weinig inbreng in het debat en de tussenkomsten die betrekking hadden op details of alleenstaande punten konden aan hét begrotingsdebat geen allure geven. Evenmin stelde de C.V.P.-oppositie andere al ternatieven dan deze die door de meerderheid in de begroting werden gestopt. De gemakke lijke wijze waarop de meerder heid haar begroting door de gemeenteraad heeft gekregen mag zeker voor het college geen aanleiding zijn om de touwen te lossen. Inderdaad er is nog veel te doen om een mo dern Aalst op te bouwen na de fusie. En ondanks de hoog staande reputatie, het tot voor beeld stellen van ons bestuur zowel in de provincie als in het land moet nog veel worden ge realiseerd om van Aalst de waardige tweede stad van onze provincie te maken. Te kenen als de werkkracht van burgemeester en schepenen wijzen in die richting, maar niet alles volgt deze krachtige dy namische ploeg. De bespre king van de begroting was hier van een bewijs. Men kan meer iniatief van de raadsleden ver wachten. En daarnaast heeft men de vaststelling dat ook de administratie niet die noodza kelijk en doelmatige onder steuning geeft waarop het dy namisch bestuur zou moei kunnen vertrouwen. Eén de eerste opdrachten voor bestuur zal er dan ook in staan de doeltreffendheid de stedelijke administratie onderzoeken en op te voei desnoods door de bevoegt den van de ambtenaren duit lijk te omschrijven en de pei neelsleden voor hun ambtelj verantwoordelijkheden plaatsen. Het aandeel van soneelsuitgaven en werking kosten in de begroting is doende hoog opdat het rendement zou geven in werkelijke geest van een adj nistratie ten dienste van stadL^ bevolking. Lj|( ees Diane D'haesel Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. DE PRESTATIES VAN DE LEDENAARS IN DE VERKIEZINGEN VAN 17 APRIL Met verwondering, ja zelfs met verbazing las ik in «De Vooipost» van 29 april het artikel van uw medewerker MON D.G. en waarin gehandeld wordt over «de prestaties van de Ledenaars in de verkiezingen van 17 april» en meer bepaald de bijdrage over de resultaten van de heerCyricl Noël. P.V.V.-lijsttrekker voor de pro vincieraadsverkiezingen. Zijn vergelijking (die niet opgaat) met de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen nog ter zijde gelaten, vraag ik mij toch af waar uw medewerker het haalt om het verlies van circa 700 stemmen dat Cyriei Noël kende, te willen wij ten aan de kandidatuur van bur gemeester De Lat uit Erpe. Een vanwaar haalt hij de gegevens om te bewijzen dat Noel in 1974 te Erpe ongeveer 1000 stemmen zou behaald hebben Wel niets is minder waar. De uit slagen van 1974 tonen duidelijk aan dat Noël in de 4 telburelcn waarin stemmen uit Erpe werden geteld, slechts 841 stemmen be haalde en dat in 2 van deze burelen ook stemmen van Lede waren opgenomen. Anderzijds stel ik vast dat in april 1977 in de 5 tclburelen waarin stemmen van Erpe werden geteld (waaronder in één bureel stemmen van Lede), Cyriel Noël 505 stem men behaalde en Prosper De Lat er 805 achter zijn naam kreeg. VAN WAAR DAN HET VER LIES VAN 1000 STEMMEN IN ERPE? Ik ben van mening dat. alvorens soortgelijke vergelijkingen te ma ken, uw plaatselijke medewerker de gegevens ter zake zou dienen in te zien. Ten ware. en dat kan ik moeilijk aannemen, hij door de genoemde P.V.V.-kandidaat uit Lede. foutief werd geïnformeerd? Verder kan ik. zijn verwijzing naar de sterke figuren die kandi daat waren op de P.V.V. provin- cieraadslijst en de manier waarop deze lijst werd samengesteld, niet zó maar nemen. Ik kan uw Lecdse medewerker verzekeren dat de samenstelling van de kandidatenlijsten bij de P.V.V. van het kanton Aalst steeds op de meest democratische wijze geschiedt en alle kandidaten en bestuursleden daarbij inspraak hebben. Niemand wordt daa door de «BIG-BOSS» gedwon een kandidatuur aan te nemen hij of zij niet wenst. Ten andere ook in 1974 kwal sterke kandidaten op de P.V provincieraadslijst voor. Of 1 men schepen De Maght - brccht van Mcldert-Aalst schien zo niet noemen. En mocht de kandidatuur Prosper De Lat. burgemeester Erpc-Mere. door deze entiteit ir schien niet voorgedragen word Anderzijds wil ik de schrijver het artikel (die naar mijn mei politiek nog veel te leren he60 verwijzen naar een artikel van collega en verschenen in hctzel blad. Daaruit blijkt duidelijk dat de kozen Volksvertegenwoordi van de P.V.V. in het arrondi: ment Aalst, niet maar zó kunstmatige stemmenerfenis ii schoot geworpen kreeg. Verder zou uw Leedsc medev ker mij ook eens de bewijzen ncn te leveren van de tcgenkai gen die de heer Noël in de Al terse P.V.V.-kringen zou on vonden hebben. Ik in te," au idc em ari Tet EN idd esl kan hem wel bewijzen dat AI P.V.V-kandidaten uit het kat Aalst op gelijke voet werden handeld en gesteund en dat al persoonlijke propaganda en it een verschil hebben kunnen maken En indien iemand 01 deze kandidaten zich verona zaamd zou hebben gevoeld, alleen het gevolg zou kunnen van een te individueel ingestt propaganda, waardoor die mand» zich zelf van zijn ml kandidaten heeft verwijderd Dit alles belet niet dat ik met medewerker volledig akkoord waar hij het heeft over het pra resultaat van de P.V. lijsttrekker bij de provineieraj verkiezingen. est Ui het kabinet van de stadssekretaris werden verleden vrijdag drie leerkrachten uit het gemeentelijk onderwijs van Groot-Aalst, on derwijzer Lucien Vermoesen uit Meldert en schoolhoofden Mw. keymeulen uit Aalst, Hoveniersstraat en Jos Muylaert uit Meldert, vereremerkt. Beide eerstgenoemden ontvingen uit de hand van schepen van Onderwijs en Kuituur Caudron het burgerlijk kruis tweede klasse voor meer dan 25 jaar dienst en laatstgenoemde het kruis eerste klasse voor meer dan 35 jaar. vakantie nadert en het probll van het gemeentelijk onderl dringend dient te worden on zocht Vóór de verkiezingen, o.a. te stade en ook in de pamflet hebben alle partijen beloofd voor dit onderwijs in te zet Burgemeester D'haesclecr wees in een gelegenheidstoespraak op de verdiensten van deze leerkrach ten. gaf blijk van zijn belangstel ling voor hun opdracht (niet met dood maar met «levend» mete- riaal) en wenste hun verder het be ste. Ook schepen De Maght. paro chiaan van twee van de drie, sche penen Rocls en Bourlon en kuituur attaché Van der Gheylen. sloten zich gn.ag bij deze gelukwensen Uiteraard kwamen er bloemen voor de dame en een geschenk voor de heren bij te pas om het stadsplakct niet te vergeten. In naam van de vercremerktcn sprak J. Muylaert een dankwoord uit. waarbij hij zegde niet al te zwaar aan dergelijk ereteken te til len. slechts gegeven niet in ver band met de kwaliteit van de pres taties maar enkel wegens de «lange duur». Toch vond hij het gebaar alleszins simpatiek en al leszins veel meer te waarderen dan gezegden als Meester, er ligt hier nog een papier voor U. Neem het maar mee». Dergelijke zaken hebben immers slechts een simbo- lische waarde en dc manier van uitreiking heeft zeker invloed bij de waardebepaling en apparccia- tic Van dc gelegenheid werd ook ge bruik gemaakt om het bestuur er attent op te maken dat de grote Ook na dc vorming van de hui bestuursmeerderheid werd taak als programmapunt noemd. Nu dringt echter dc Men weet nog niet wie mii van Onderwi js wordt en heef! ook naar zijn visie het raden; Met de verkiezing van Jan Cj ron tot parlementair wordt 001 Schepenambt gewisseld ei slechts einde mei. Een bespri zodra de nieuwe schepen is stalleerd dringt zich dan ooi bespreking waarbij door spi gevraagd wordt ook buiten di stuursinslanties en de ins| ouders en leerkrachten inspral verlenen Oiitleruijzeiul personeel eereremerki (l.L)

De Voorpost | 1977 | | pagina 2