FEESTKOMITEE ALS ADVIESRAAD GEÏNSTALLEERD: INSTALLATIE MET VERRASSENDE WENDINGEN Meh pikkels of ajontjes? KAV VOETPADENAKTIE ACHTERAF BEOORDEELD: FEESTKOMITEE KOMMENTAREN KRUISVERHOOR MET SCHEPEN DE NEVE. De Voorpost - 6-5-77 - 3 ;in!iiteindelijk werd het nieuwe Feestkomitee geïnstalleerd op 29 april 1977. In teorie moest op 1 v pril dit nieuwe feestkomitee in werking treden, om heel wat redenen echter bleef de aanstel- 1 :ng aanslepen. Tijdens deze installatie moesten een voorzitter en twee ondervoorzitters n orden aangeduid in het kader van de bestuursovereenkomst. De laatste weken was het er adliooral om te doen wie het meest kans maakte om ondervoorzitter te worden. En een partijpoli- adjek dubbeltje kan soms plat blijven liggen maar ook met een duizelingwekkende vaart aan het ollen gaan en zelfs een sneeuwbaleffekt krijgen of veranderen in een boemerang. In de eestzaal vari het stadhuis, residentie van de echte gekozen vroede burgervaderen der stede, etelde nu, verdeeld in frakties en zittend volgens de toegekende partijplaats en belangrijk- 5e'jeid het surrogaat-gemeente-bestuur: 11 P.V.V.-ers. 16 C.V.P.-ers. 7 V.U.ers. 9 B.S.P.ers. Irieenveertig afgevaardigden, partijgebonden, individueel bezield om er het beste van te "haken en de komende zes jaar alles wat feestelijk reilt en zeilt in Groot-Aalst te organiseren en iaa begeleiden. Alea jacta est, het triumviraat is gekozen, de teerling is geworpen: drieeënveer- (',n g werkende feestelingen of feestvierenden werkers, kunnen aan de slag op hoop van zegen, iet veel hoop en weinig vrees. Schepen Bourlon leidde de installatie als volgt in: «In zitting an 30 maart 1977 heeft de gemeenteraad, met eenparigheid van stemmen, de leden afgevaar- igden van het stedelijk feestkomitee aangeduid, namelijk: Paul Boeykens, Remi Buys, tienne Cooman, Albert Cornand. Willy De Meyst, Lucien Merckx, August Renders, René Jaeys, Nicole Schellinck, Omer Van Der Vecken, Albert Waegeman, Marcel De Bisschop, Jos lommaert, Christiaan Kindermans, Luc Van Besien, Jean-Marie Lambrechts, Gaston Van den nauwe, Valère Van der Haegen, Petrus De Gols, Richard Smekens, Muriel Boeykens, Alfons De idder, Luc Steenhaut, Remi Van Vaerenbergh, Gustaaf De Greve, Frans Lievens, Gustaaf embrecht. Willy Allo. Daniël Jacobus. Marcel Carlier, Herman Daelman, Herman Ravijts arcel Eeckhout, Arnold Samson, Frans Wauters, Odilon Mortier, Simon D'Hondt, Jacky 'Herde, Herman Louiës, Victor Steenhout. William Boulembercq, Gustaaf Lemaïtre en Her- ,,l(j ert De Neef. In toepassing van genoemd besluit verklaar ik voornoemden geïnstalleerd als lid pn het stedelijk feestkomitee en verklaar ik de vergadering geopend.» ^Tenslotte vooraleer over te gaan tot de verkiezing van de voorzitter en de ondervoorzitter en \te ondervoorzitters, wens ik U er van te overtuigen dat U allen op mijn volledige steun en pedewerking kunt rekenen en wens ik U een suksesvolle zittijd in dit komitee.» WOORD VOORAF e Schepen van ekonomische tpansie, land- en tuinbouw, iddenstand en feestelijkhe- »n betoogde verder dat het estkomitee een van de be- ngrijkste adviesraden is, ge- de talrijke aktiviteiten aartoe het geroepen is Het estkomitee krijgt aktiviteiten "jaartoe het geroepen is Het "estkomitee krijgt het statuut in adviesraad, dit is en was 'eeds zo, bepaald door de imeentewet. Het feestkomi- e moet een stevige steunpi- arzijn voor het gemeentebes- ur wanneer het erom gaat. de fvolking gezonde ontspan ning te bezorgen en de oude volksgebruiken in stand te houden en te ontwikkelen. Wanneer het kollege van Bur gemeester en Schepenen we loverwogen en redelijke voor stellen ontvangt zal het voeren van de titel adviesraad van weinig belang zijn, gezien alles moet bekeken worden van uit de optiek: de mens en zijn be langen. Het feestkomitee zal een belangrijke schakel vor men, het bindmiddel, het zal de hechte band moeten helpen smeden tussen de tot een ge heel samengevoegde negen gemeenten. Een der grootste doelstellingen van het komitee moet zijn, de eigen aard en uit ingswijzen van ieder der negen deelgemeenschappen te be waren en te verstevigen en ze in alle verscheidenheid samen te brengen in de smeltkroes van de Groot-Aalsterse folklore en feestelijkheden. Het feest komitee wordt het koninginnes tuk op het schaakbord, het is de weerspiegeling van de politieke samensmelting van de ge meenteraad, wat zijn taak ze ker niet zal vergemakkelijken Het feestkomitee zal rekening moeten houden met, zelfs prio riteit moeten geven aan de be staande interesse van de acht deelgemeenten. De aanvanke lijke bezwaren tegen het groot aantal leden van het komitee, moeten kunnen weerlegd wor den door de gedachte aan reu sachtige berg aktiviteiten en werkmomenten, die moeten gekreeërd worden. Vele han den zullen in dit geval het werk licht maken. Deze adviesraad, in rechtstreeks kontakt met het publiek, zal het meest kritiek moeten verwerken gefun deerde kritiek is best welkom, ongerechtvaardigde kritiek zal moeten vermeden worden door het nemen van logische beslis singen tijdens de vergaderin gen. Een hulde brengen aan het vorige feestkomitee en de feestkomitees van de deelge meenten is een passende en billijke zaak. Het nieuwe komi tee kan rekenen op de steun en medewerking van het kollege en bijzonder van de Schepen van feestelijkheden. Een wens: een suksesvolle zit tijd. KIEZEN EN DELEN Een voorzitter kiezen was gauw gebeurd, het feestkomi tee deed het op een hartelijke, plezierige manier: handgeklap en Frans Wauters kon plaats nemen in de voorzitterszetel, zo eenvoudig was dat. Voor de funktie van ondervoorzitter droeg de P.V.V. Nicole Schel linck voor. De B.S.P. hield zich aan de partijpolitieke afspraak. De V.U. stelde Willy Allo voor als ondervoorzitter en de C.V.P probeerde eerst met Herman Ravijts, doch daar deze formeel weigerde hield de C.V.P. het dan maar bij Remi Buys en Daniël Jacobus. De stemming gebeurde per brief, 41 stemgerechtigden maakten de balans op en ver deelden de duozitting van de ondervoorzitterszetel. Remie Buys werd ondervoorzitter met 24 stemmen. Nicole Schellinck behaalde 14 stemmen Er wer den 3 blanco's uitgebracht. Daniel Jacobus werd onder voorzitter met 25 stemmen Willy Allo behaalde 13 stem men. Ook bij deze stembeurt werden drie blanco's uitge bracht. Nu blijkt de uitslag, maar een verkiezingsuitslag is toch altijd een mes met twee kanten, het resultaat te zijn van een zeer ingewikkeld partijpolitiek over leg en vooral van menselijke, inviduele beslissing, het bewijs dat het diepste wat in een mens leeft ook niet altijd door partij normen, wetten en afspraken kan aan banden gelegd wor den. Het is er ons zeker niet om doen te beoordelen of dit nu de ideale uitslag is. te beoordelen of het nu vlotter en beter zal gaan. Een feit is zeker, tijdens die stemming zijn er afrekenin gen gebeurd, prijzen die zes jaar geleden werden betaald zijn nu geherwaardeerd en in rekening gebracht. De gevol gen van het al dan niet verkie zen van deze personen zullen natrillen in de diverse politieke partijen, de stellingen zijn inge nomen, het overleg om tot een rationele aanpak van de feest- komiteeproblemen en verant woordelijkheden te komen kan beginnen. Moge Groot-Aalst drieënveer tig maal menselijker rijker wor den. Karei De Naeyer zifter Frans Wauters en ondt r Schepenen Bourlon en Monsii wiel Jacobus van het feestkon zitters Remi Bu\ Ie leden van hel feeslkomitt En X zitJt jt. J rv*. J «dammen on t re/c/t J" zj'«l htekk Richard De Gols. frakt ie voorzitter van de P.V.V.verklaarde ons werkelijk ontstemd te zijn over het verloop van zaken tijdens de installatievergadering van het feestkomitee. «Men mag ons niet voor Jan Klaassen laten doorgaan, als men dat durft samen werking noemen, begrijp ik het niet meer. De andere partijen hebben ons miskend en zich niet aan de gemaakte afspraken gehouden, het is een ongehoord schandaal. Ik ben nog niet zeker, maar ik denk er sterk over na en zal er niet voor terugdeinzen om door een gemeenteraadsbeslissing de aanduiding van de feestko miteeleden te laten vernietigen Willy Alloc verklaarde het hele verloop van de stemming in verband met het ondervoorzitterschap van het feestkomitee in het partijbestuur te bespreken en zal in de loop van de week waar schijnlijk een verklaring afleggen Een lid van het feestkomitee wilde zijn naam niet in de krant vermeld zien maar zei: «Een aantal onderons wassen hun handen in onschuld. In feite komt boontje om zijn loontje.» Van een paar leden van een karnavalgroep: (weer geen naam want ze wilden niemand tegen de kar rijden of tegen de kar gereden worden) »'t Is altijd 't zelfde, rottige, smerige politieke manipulaties die als 't allemaal kontrarie diaait hun invloed laten doorwerken tot en met alie feestelijkheden en karnaval. Voor ons part schaffen ze de hele boel af en maken ze er een soort Z.W. van bestaande uit EEN vertegenwoordiger \an EL KL politieke partij en een tiental NIET PARTIJGEBONDEN WER- KERS. mensen met spirit, organisatietalent, en feeling voor karnaval, folklore, kuituur en volkse vrijetijdsbesteding. Ons kan het geen barst schelen wie ondervoorzitter werd zolang het maar mensen zijn die initaiticfen verantwoordelijkheid durven nemen. K. De Nacvcr 'T ES BLAASEL! Dad es 'n ooitdrikkink die vroeger veil mier gebeizegd wird as den dag van vandoag. Missching omdat er vandoag gicn blaasel nimmer gebreukt 'n werd Ledj wel da 'k hier «blaasel» schroyf meh 2 aas, vér goed de manier van ooitspreiken weir te geiven. Vroeger wird blaasel gebreukt vér in 't spoelwotertedoeng vér anne was schoein wit te doeng zing. Blaasel wird oeik nog gebreukt vér in nen lemer witjsel te doeng omdat anne koer of anne keljer schoein kleer wit zol optrekkenOf oeik nog vér iveranst op den boygank of op den delper gon te stroein van eh masken die gink traan meh den ienen of den andere knol die al op 'n ander zènnen diplom g'holdj hooi... Vér die ooitdrikkink zojje nog ander kennen in de plosj zettendie min of mier't zelfde willen zeggen gelèkas: 't es baat- 't es bescheite mèrt. en 't er zén der nog ander, mor 'k gon der hier ginnenolsjterschen diksjoneer van moake zee. Allei. k hoep dad allemaan naa zal wciten wadat da «blaasel» wildj zeggen. En vér degein die 't naa nog nie "n weiten. vroag het ne kier on Gilbeer. Gïlbeer zal verleide vroydag oeik tissen zen tannen gemoezeld hemmen da T «blaasel was. op de verkiezink van 'l bpstier van 't nief steidelèk fietskommetoyt. Want Gilbeer hoos as opdracht gekrefgen van Nicole doeng te verkiezen as Onderveirzitster.en 't es tèn godomme nog Remi geworren. Mor allei. 't bleifd in de familje. gelèk as ze op den teivci zeggen. Wie dat er door lissc zat. da woren vanoyges manen van 'n ander koleir. Van den andere kant es 't er naa nog imand die 't leven in 't zwért zal zing. omdat 'n oeik gepeisd hooi van zoyne kandidoot doeng te verkie zen as twieden onderveirzitter. En Jang vloeg nor den telefong vér op te bellen: alloo, "t es blaasel zee. die manen hier hemmen nen andere ware Jacobus gevonnen.en as 'n den noste kier wildj gekoeze werren mag onze kandidoot hem zu kood nimmer moa- ken... wil-ie gekozen worden. Mor allei kom, malgrei aal die klein kwesjtekes. es 't fiestkommetoyt toch van de grond ge- kommen. En de joren die kommen, moete men 't stellen meh de manen die gekoezen zén. En Iodj die kommen, moete men "t stellen meh de manen die gekoezen zén. En Iodj ons hoepen dad aal de fiestelèkheiden en vasteloaved in 't bezonder, der goe meh voren. Gelèk as meh de moeneka die ze in 't stad gekreigen hemmen vér vasteloaved en woor da de groepen meigen van meidielen hemmen. Mor dad es 'n ander kelkesjoos. door zemmen allicht op nen andere kier ne kier oever smoezen. De gemoederen stoon al genoeg op 't koekpoentj. Wie dad oeik al zal gezeid hemmen da 't «blaasel» es, da zén de mensjen die weiken achter makanderen op heren post van telezi- vie gezing hemmen hoe da ze here post mosten arranzjeiren vér verleide weik kennen bei-ertei twie op te pakken, balven de die die in koleiren zoagen of de die die on de kabel oongesloete woren. Mor jaan mén ortjen! Es da nen dèster geworren. 'k Hem nog noeit zuveil ottokes of kamionnetckes ni gezing van TV- centrale of TVèdienst of wa weit ek. die pekanst dag en nacht op de boon zén vér allemaan gon probeiren ooit den noeit 't helpen. Want ghiel da spel. da ze ons zu schoein veirgespiegeld hooin lupt lanst alle kanten in d' honderd. Den ienen kaan "t pakken, den anderen moeget lote liggen, mor door es nimmani kontent. Want oeveraal schildj er iet. Mensjen die versloafd woren on here félletong. moeten hem na aal meh ne kier missen en kroygen dor ne program woor da ze de blaa séskes van kroygen. Lanst de kanten van As, woor da ze die koekskes moaken die pekanst nimand ni mier 'n kaan (spyteg want eh goed Assekoeksken 'n es ni slecht!) moete ze nog ne ghielen toyd wachten veiralier da ze da schoein program van Brissel ien of twie zelle kenne pakken... die sikkeleers moeten ïest nog oongekoppeld wèrren on den oyfeltoeren van Eiremboe- degem, allei van Groeit-Olsjt! In Brissel zegge ze tèn wel zee. «door redenen onafhankelijk van onze wil», mor wajjer kennen da. da zegge ze attoyd as ze ons 'n bloos in onzen nek wille sloon. Mor Iodj ons liever oever iet anders klappen: oever de schoein mondj van Moy De mondj van de voegelkes die neesteg heer ooikes leggen, de van de moyklokskes die stikken va mensjen kosten, de mondj van de sérrenades die on 't ooitsteirven zén. de mondj van de blommekeikes on aal de kapellekes van de hvvc- vrakes on de bocimen en de krooispoentjen op de weigen van Vlonjeren. Mor oeik de mondj van veil doagen konzjei! En dad es oeik al veil wcerd. Zonder tèn nog te klappen oever de moljeren! Want de mondj moy es iest en veraal dc mondj van de moljeren. Van de keininkskes en de gèsdooikers. Mor ja. woor zèn dc schoein moy-oavenden. Woor zèn de kinjeren meh heerboezjie- ken en heer schepnet? Mor surtoe. woor zèn de moljeren? Doeid, vergeiven van all de sjimmikken die ze naa op 't veldj roeien! Ik zol pekanst teiven vroagen on onze hoeifdredakteur: hei zeg. Roel. Iodj ons vroagen on dc ieizers: wie da ne moljer kaan vangen, bringt hem nor dc Pontstroot. wajjer zeilen hem door in eh motjen zetten, veir de veinster. Want ik peis dat er veil kinjeren zèn die nog vanzelcven ginne moljer gezing n hemmen. Mor... Iodj hem tèn noor nen dag of twie vliegen, dat "n kaan vliegenen moljeren. en zérgen da de moljeren ni ooit "n steirven. Nog nen iwijoa: wedje dat er azu iet besloot van eh Moijerjoor Joag hein. 'k hem ajjer al insj gezeid. Eh moijerjoor hejje alle droy joor - en as ge ni 'n wedj hoe dagge kendj weiten of dat eh moijerjoor es. awei. vroag het tèn mor ne kier on DOLF Na een geslaagde (nationale) voetpadenaktie, ging in de trouwzaal van het stadhuis, op 28-4 een vergadering door van de inrichtende KAV (gewest Aalst) met de schepen van Openbare Werken De Neve, die zich in dit uitsluitend vrouwelijk gezelschap met een drietal medewerkers uit zijn departement had omringd. Voorzitster Maria Verleysen. ver- rekening gehouden werd met be- klaarde in een inleidend woord dc /waren van technische of budge- taire aard die zouden kunnen op geworpen worden. En daar deed ze dus wijs aan. In voormeld do- kument is een ganse lijst vaststel lingen en vragen vermeld, niet al leen w at betreft de technische toe stand van de voetpaden, maar ook wat betreft de verkeersreglemen tering. Het boekje is trouwens van zodanige kwaliteit dat schepen De Neve het als basisdokument zal gebruiken bij het uitwerken van verdere planning wat voorzienin gen voor voetgangers betrelt. Het is in elk geval zeer volledig. En er blijkt dat veel van onze voetpaden in een erbarmelijke toestand ver keren Schepen De Neve gaf uiteraard ook enige bemerkingen alvorens aan een gedetailleerde bespreking werd begonnen. Hij verheugde zich over het feit dal de aange- bedoeling van de ganse aktie Op 24 april waren wandeltochten georganiseerd, in de verschillende K AV-afdelingen. Dc voetgangs ters werd gevraagd te noteren wat hun bevindingen waren. Uit een twintig bladen tellend dokument dat ons op dc zitting werd over handigd. bleek dat ei inderdaad nog heel wat putten in de voetpa den te dichte! zijn. Duidelijk is het ook dat schepen De Neve niet zijn IC miljoen die hij in zijn begroting voor de v oetpaden had uitgetrok ken. schiomeiijk tekort zal schie ten. Als wi; en wat er voor de voetgangers allemaal mank gaat. kon hi: zijn hele begroting beter besteden aan hei saneren van dc voetpaden. Naar wc vermoeden zal dit echter niet gebeuren. Me vrouw Verleysen merkte trouwens in haar inleiding op dat er geen haalde punten in het dokument vooral een sociaal aspekt verto nen. Openbare Werken heett trouwens eveneens een sociale funktie. zo zei de schepen, omdat we ook voor minder kapitaal krachtigen de nodige openbare voorzieningen (ontspanning, groenzones. in het bereik w illen stellen. Hij beloofde ook zo goed mogelijk te zullen bijdragen tot een oplossing van de problemen voor de voetgangers. Dertien verschillende afdelingen van de KAV hadden hun bevin dingen op papier gezet Het is on begonnen werk om dit hier over te doen Wij wijzen hier wel nog op de verregaande efficiëntie van de aktie Toch mag men zich in de nabije toekomst niet aan mirake len verwachten We onthouden dat schepen Dc Neve van plan is een vaste ploeg (10 man) in dienst te nemen om toezicht te houden over de toe- siand van de voetpaden en de her stelling ervan. Temeer daar die paden in een aardig tempo w orden opengebroken, maar de dichting ervan niet aan hetzelfde tempo ge beurt. Opmerkelijk w as ook de voorkeur van dc schepen voor ondergrondse doorgangen, vooral op drukke kruispunten. Als dit er allemaal doorkomt, wordt het mollen werk in de stad Vanwege het publiek werden er anders ook heel wat suggesties ge daan Bijvoorbeeld het verplich ten van eigenaars om ook aan hur onbebouwde gronden voetpader aan te leggen. Of het helft-om- helft bekostigen van de voetpaden (eigenaar materiaal, stad aanleg gen). Soms komt men zelfs op fra- pante misbruiken terecht. Zo zou het voetpad in de Beukenlaan en de Hof ter Lokerenstraat te Erembodegem-Terjoden door par- tikulieren reeds betaald zijn aan een zekere maatschappij Europa die daar echter nog niet één dal is komen op het voetpad leggen. Het werd alles samen een vrucht bare vergadering. De schepen waarschuwde wel voor het feit dal er de nodige tijd mee zou gemoeid zijn. Dc voorzitster van haar kant zei echter dat ze de zaken wel in dc gaten zou houden, en dat schepen De Neve wel nog van de KAN zou horen indien de verbeteringen wat te lang op zich zouden laten wach ten. Ze wilde de schepen ander zijds graag het nodige krediet ge ven Willried Lissens

De Voorpost | 1977 | | pagina 3