OUDE SASBRUG INGEHULDIGD RODE CIJFERS OP GEMEENTERAAD BEZWAREN VAN ETIENNE BOGAERT TEGEN EERSTE GROOTAALSTERSE BEGROTING Late Begroting heeft 235,6 miljoen tekort i/l 4 - 6-5-77 - Dc Voorpost Vervolg van biz. 1 De genodigden samen mei hel bestuur van het Davidsfonds op de oude Susbrug le Herdersem. JM Bijna gelijktijdig werd echter van Bruggen en Wegen vernomen dat de mogelijkheid erin zat de staatsterreinen ge legen langsheen de nieuwe brug en de Esschenhoutdreef (en niet de «Disgenaatdreef» zoals historicus Jozef Vermoe- sen, vertrouwd met de plaatse lijke toponymie onlangs ver klaarde) aan goedkope prijs te verwerven. Werken: In april 76 meldde het departe ment van Landsverdediging dat met de werken door de Ge nie van Burcht kon worden be gonnen. Voorbereidende wer ken zoals het maken van de noodzakelijke funderingen moesten eerst nog door vrijwil ligers worden verricht. Alhoewel deze werken, gekop peld aan de aankoop van het terrein relatief laag waren ston den er voor de kas van de plaatselijke afdeling toch wat te veel nullen in die som. Uitkomst was dan voor ons de overname van het hele geval door de Her- dersemse Gemeenteraad, overname die op 30 januari 76 unaniem werd goedgekeurd. Gezorgd werd dan voor het uit graven van de vijver waarover de brug zou worden geplaatst, voor het klaarmaken van de fundamenten en voor een eer ste nivellering. In 4 dagen kreeg de genie, met speciaal opgeleid personeel en traktors, clarks en hijskranen, het alles voor mekaar, receptie inkluis. Afwerking: De afwerking zou een taak worden voor het nieuw bestuur dat Herdersem niet heeft ont goocheld. Gezorgd werd voor een prachtig duurzaam bord, een kasseiweg die nog verder wordt getrokken en overloopt naar een wandelweg en een definitieve nivellering. Komen nu nog groenaanplantingen, rustbanken en misschien een of andere omheining. Sasmeester Petrus Van der Fraenen: Reeds van in 1880 werd het sas van «Wieze» bediend door een Van der Fraenen, zegt ons de 86-jarige Petrus Van der Fraenen, sasmeester van 1924 tot 1 januari 1957. Vóór hem was het zijn vader die het sas bediende en het sashuis was het huis aan de linkeroever waar nu beeldhouwer Mon- teyne verblijft. In '57 was het sas reeds een paar jaar buiten gebruik maar Petrus bleef nog tot dan werken als brugge- draaier. Nog welbespraakt als hij is staat hij hier vandaag in het brandpunt van de belangstel ling en vertelt hij ons dan ook een en ander uit zijn levensloop hier aan dat fameuze sas. Wanneer de watervervuiling juist begonnen is kan hij ons uiteraard moeilijk zeggen maar tot voor wereldoorlog II zaten hier regelmatig vissers maar die zijn reeds lang verdwenen Per dag versaste Van der Fraenen zo van 15 tot 25 sche pen en gemiddeld duurde dat een 15 minuten. Tol moest hier te Herdersem niet worden be taald. Dat gebeurde lageraf in Dendermonde. Wel lag het in Petrus zijn attributies om zich ervan te vergewissen dat er ef- fektief betaald werd. Ook moest hij elke dag de toestand van het water (qua helderheid) en de stand van het water (ge trokken balken) mededelen. Bij te veel stroming gebeurde het wel eens, als er getrokken balken waren, dat de scheep vaart tijdelijk werd onderbro ken. Drenkelingen heeft de sas meester en bij tientallen uitge haald, spijtig genoeg meer dode dan levende. Wel had hij eens het geluk een aan het wa ter spelend kind van 10 jaar le vend op het droge te kunnen brengen. Bij getrokken balken waren er dikwijls gevaarlijke kolken en als dit samenviel met de beruchte Sas-kermis op Halfoogst raakten er nogal eens mannen in het water, waarschijnlijk te hoog boven hun theewater. In 1943 be leefde onze sasmeester er een échte wonderbare visvangst. Men had maar te scheppen en het kniisnet lag totaal vol bliek, brasem en noem maar op. Zelfs krabben waren meege komen met de stroming en lie pen in de omgeving er zó maar op straat. Hij vond er zelfs op zijn zolder Gans de streek werd erdoor bevoorraad maar na een paar dagen was het er mee gedaan. Op de cruciale vraag of dat sas nu eigenlijk van Wieze of van Herdersem was antwoordt onze kranige tachtiger uit volle borst «van HERDERSEM» wat bij het publiek geestdriftig wordt onthaald. Meiboomplanting: Nadat de «Harmonie Concordia et Docili- tas» o.l.v. Jos Vandevelde een koncert had verzorgd op de door het stadsbestuur be zorgde kiosk en de majoretten- groep mooi benenwerk op de brug had ten beste gegeven zou de meiboom geplant wor den Oorspronkelijk zou het een eik zijn geweest maar nu Oud-schepen van Financiën, Etienne Bogaert, die op de laatste gemeenteraad van krasse uitspraken te houden, door onze stad met deficitair New-York te vergelijken, is alles samen niet erg entoesiast over de ingediende stads- begroting. Om te beginnen vond hij het belastingssysteem niet ef ficiënt. We zitten opge scheept met belastingen in drie schuifkes (verhoging van opcentiemen, verho ging van vijftien belastin gen en twee retributies, be lastingen bijvoorbeeld voor het aanleggen van riolen, van niet bebouwde gronden die alleen in Herdersem be stond). Een zware beleids fout vond hij dus het feit dat er niet voor een globaal pak ket gekozen werd, waardoor men nu verplicht zou zijn achteraf de begroting te wij zigen. Niets opbrengende be lastingen werden behouden en andere winstgevende be lastingen had men afge schaft. Men had beter naar een gezond gemiddelde ge zocht inplaats van overal het hoogstvoorkomende cij- 'er te nemen. Ook de begro ting van Openbare Werken vond hij sterk overdreven. In de deelgemeenten had men de zaken niet grondig ge noeg onderzocht. De heer Bogaert vond dat hier zeker meer dan 200 miljoen kon worden geschrapt, wat nu trouwens zeker door Bin nenlandse Zaken zal wor den gedaan bij het goed keuren van de begroting. Het feit dat schepen Van Den Eede op de laatste ge meenteraad geen namen wou noemen van personen waarmee hij in Brussel over overheidssteun zou onder handeld hebben, voldeed de heer Bogaert allerminst: hij twijfelde sterk aan deze kontakten. Ook was er in de gemeenteraad niet over een saneringsplan gesproken. Evenmin was de schuldvor deringsstaat klaar, waar door men nog altijd geen resultaat van het voorbije jaar kon geven. In dit ver band meende hij een gebrek aan ernst bij het stadsbe stuur te ontwaren, evenals een soort slordigheid op Fi nanciën en een onvoldoen de autoriteit van dit depar tement binnen het sche penkollege. Hij waarschuwde ook tegen een luxe-politiek, of zoals hij op de gemeenteraad zei «Straks breekt er op het stadhuis nog een paleizen- oorlog uit om het «sjiekste» kabinet». Populariteit mocht ook niet men weet dat «Disgenaet» een vervorming is van «Essenhout» werd het dan een es. Een al hoewel kortstondige bui had wel enige mensen op de vlucht gejaagd en de boomplanting gebeurde dan maar met Her- dersems personeel. Spadeste ken werden gedaan door Jaak Hutsebaut burgemeester Muylaert pastoor Mussche, raadsleden Willems en Stock man en Mw Chris Borms als Klein-Aalstenaar. Volgde dan nog het optreden van de Skiffle-, Country- en Folkgroep die o.a. met Vlaamse liederen, er de stem ming wisten in te houden. We waren reeds de druilerige mei maand ingetreden als het kleine gezellige tentje zonder bezoekers raakte Het Davidsfonds kan fier zijn op de geleverde prestatie L.H. brug naast elkaar terwijl het Broederli jk liggen de oude Sasbrug en de nie herstelde schoonheid. (JM) De gemeenteraad van 27 april kunnen we gerust een tijdrovende en matte vertoning noemen. Niet dat een gemeenteraad een «vertoning» moet zijn. Verre van. Maar waar het om zulke belangrijke besprekingen gaat, hadden we toch een diepergaande interesse verwacht, vaak ook een grondiger dossierkennis, en vooral een kritischer benadering van de problemen. Eerder dan het meerderheid- oppositiespel dat stilaan gaat vervelen. De meerderheid toonde zich zeer inschikkelijk wat ons uiteraard niet bevreemdt. Bevreemdend was wel dat de begro ting niet meer vragen deed rijzen, vragen die zelfs niet eens «boosaardig» moesten zijn. Want ten slotte is een begroting al even ingewikkeld als belangrijk. Blijkbaar was de financiële toestand zoals die werd geschetst klaar genoeg. Toch werd het nog een stuk door een uur vóór de raadsleden de zaal verlieten na een korte geheime zitting. De openbare zitting begon met deren. WEERSLAG De oppositie vond het bij VAN DE FUSIE monde van o.a. raadslid Bo gaert ongepast dat men dade lijk met de belastingen van wal zou steken, zonder vooraf enige beschouwingen omtrent de begroting te geven. Fraktie- voorzitter Van Hoorick helpt de knoop doorhakken. Men toont zich «wijs» en burgemeester D'haeseleer geeft de oppositie dan maar haar zin. De barmei den moeten dus nog even wachten. de voornaamste maatstaf zijn voor stadsbestuurders. De begroting kwam ook veel te laat. Eén vierde van he jaar was reeds voorbij, zon der dat de uitgaven vol doende gekontroleerd kon den worden. In tegenstel ling met wat men op Finan ciën beweerde, zouden de deelbegroting er wel tijdig binnen geweest zijn. Het «klad» zou zelfs reeds in december van vorig jaar klaar gelegen hebben. Per hoofd zou de stad ook teveel belastingen hebben willen innen (3557 frank), waardoor Aalst de fiskale inspanningen overtrof die door de Overheid als een minimum werd aanzien om te kunnen genieten van een bijkomend aandeel van het Gemeentefonds. Diezelfde Overheid zou volgens de heer Bogaert zodoende nog heel wat kunnen schrappen. W.L. de mededeling door burge meester D'haeseleer dat men achteraf nog enkele punten zou behandelen die niet op het agenda voorkwamen, o.a de benoeming van vier politieoffi cieren waaronder één kommis- saris, en enkele beschikkingen betreffende de oude COO. Raadslid Bogaert vraagt ver volgens informatie omtrent het recent persincident. De bur gemeester zegt hieromtrent meer inlichtingen te zullen ge ven in de geheime zitting. INTERKOMMUNALES Na overleg van het Satsbestuur met de betrokken interkommu- nales werd beslist elektriciteit en TV-distributie volledig over te hevelen naar Denderlec, en gas naar Edas. Fraktieleider Willems verheugt zich over het feit dat de verslagen duidelijk afkomstig zijn van het overleg- komitèe van Interkommunales, en niet een werkstuk van de stad blijken te zijn. Oud-burgemeester De Bis schop informeert naar de mo gelijkheid de maatschappijen te fusioneren. Het gaat er hem om de meest voordelige keuze te doen St.Niklaas koos voor UHF, dat volgens de heer De Bisschop «duurder is omdat het meerkost». Hij wou dat de mast te Aalst afzonderlijk zou gere kend worden. Raadslid Lam bert Van De Sijpe herinnert eraan dat de bewoners van Meldert destijds niet voldoende in de gelegenheid waren hun keuze kenbaar te maken in verband met een akkoord dat met Denderlec werd afgeslo ten. Volgens dit raadslid zit men nu in een overgangsfase, en zit de kans er nog in de toe stand zo voordelig mogelijk naar onze hand te zetten: de verplichting de vier nationale zenders ter beschikking te stel len zonder aanrekenen van omvormers BARMEIDEN NOG EVEN WACHTEN Aangekomen bij het punt van de belasting op barmeiden ontwikkelt zich de al eerder ge lanceerde diskussie omtrent de te volgen procedure van deze gemeenteraad Raadslid Bo gaert had enige beschouwin gen naar voor gebracht omtrent de verschillende belastingen die ter stemming lagen. Ver schillende belastingen bleven nog in enkele deelgemeeriten bestaan, wat diskriminatie in de hand zou werken Hij kantte zich ook tegen een «fiskaliteit in schuifkes» waarvan we nu het tweede schuifke zagen Opval lend noemde hij het dat voor de aanpassingen steeds de hoog ste belastingen werden geno men, en dat voornamelijk de middenstand werd getroffen (brandstofverdelers o.a.,hore cabedrijven waar de belasting in vijf gemeenten werd inge voerd. taxidiensten). Het veron trustte hem ook dat de Midden- standsraad niet werd samen geroepen. en vond het onlo gisch dat een belastingspost van 21 000 frank bleef bestaan, terwijl een andere van 143.000 frank verdween. Hij vroeg ook de KMO-bednjven te herwaar- BEGROTING Schepen Van Den Eede zet dan in bijna één uur tijd zijn eenheidsbegroting uiteen Het was een klaar dokument waar blijkbaar veel aan gewerkt is. Die eerste eenheidsbegroting van Groot-Aalst heeft dus toch om. Volgens Schepen Van Den Eede werden de verschillende deelbegrotingen hem echter te laat overhandigd, zodat men zich uiteindelijk nog heeft moe ten haasten om ermee klaar te komen. OPTIMISME NIET ERG GROOT Alleen al aan de toon van deze lange uiteenzetting kon men horen dat er niet veel reden tot optimisme was De gewone begroting stelt een tekort van 235.636.596 F voorop. Voor 1977 zelf raamt men het tekort op 153,5 miljoen. Daarbij moet nog het debetsaldo van 1976 geteld worden: 82 miljoen. De buitengewone dienst (investe- -ingsbegroting) zou echter met !4 9 miljoen boni afsluiten. «Spijts de fusie blijft de begro ting van de stad tekortslui tend». aldus schepen Van Den Eede. Er mag wel even aan her innerd worden dat velen ver wachten dat de inbreng van de deelgemeenten in de stads huishouding van aard zou zijn geweest om de financiële toe stand te saneren. Zeer tot onze spijt moeten wij het tegendeel vaststellen» De schepen legde vervolgens uit hoe de een heidsbegrotingen (die een overgangsbegroting is) tot stand was gekomen Hij verge leek ook telkens de toestand van Klein-Aalst en van de deel gemeenten. De gewone ontvangsten la ten een belangrijke verhoging zien op het gemeentefonds dat geregionaliseerd werd. Het to taal van het «hoofdstuk» Fond sen bedraagt 357 544.420 F; 199 miljoen meer dan voor zien Belastingen en retributies zullen 294.620.875 F opleve ren. In totaal verwachten 909 miljoen gewone ontvangsten. Hiertegenover staan de uitga ven voor 1977: totaal 1144.660 293 F wat een tekort van 235,6 miljoen betekent, re kening houdend met vorige ja ren Van die uitgaven gaat 48 naar personeelskosten: 514 4 miljoen-werkingskosten 121,7 miljoen. Overdrachten (toelagen: 77,4 miljoen en schulden 347,7 mijloen. Op de toelagen (fakultatieve uitge ven) werd sterk besnoeid. De schepen vroeg hierom begrip, temeer daar aan overheids voorschriften moest voldaan worden. De budgetaire toestand van de deelgemeenten bleek, op Hof- stade na, niet zo heel schitte rend te zijn. Het tekort aan in komsten steeg dit jaar ook met 41 miljoen Wat de ontvangsten betreft kunnen we nog vermelden dat de dienstverlening waarvoorde bevolking betaalt «slechts» 25,9 miljoen frank opbrengt. De stad moet het integendeel van «overdrachten» hebben (voor namelijk fondsen en belastin gen): 818,2 miljoen. Door re gionalisering van het gemeen tefonds kan 158 miljoen meer ontvangen worden. Maar de schepen merkt op dat het abso luut nodig is dat Aalst wat meer mag verwachten dan voorzien omdat de stadsbegrting met een belangrijk tekort sluit. De belastingen zijn over het ganse grondgebied gelijkgesteld: 1500 opcentiemes op de roe rende voorheffing en 6 op de personenbelasting De fiskale inbreng van de deelgemeenten bedroeg 90 miljoen, hetzij 47,72 van het oude Aalst Uitgaven: de 625 personeels leden (waaronder 99 tijdelijk) kosten de stad 514 miljoen (hier is het onderwijzend per soneel uiteraard niet bijgere- kend) Een lichtpunt is echter dat de budgetaire toestand een meer gunstige evolutie laat vermoeden, dit door het ge meentefonds dat verhoogde, evenals de belastingen Het af lossen van leningen zal ander zijds 94 miljoen kosten, de in trest laten 156 miljoen. Sche pen Van Den Eede kwam dan ook sterk op om de lenings schuld zoveel mogelijk te be perken BUITENGEWONE BEGROTING Even kwamen ook de buiten gewone uitgaven ter sprake die een batige uitslag van 14,9 mil joen laat zien. FRAKTIELEIDERS Als eerste kwam Bert Van Hoorick aan het woord die zich aan een tekort had verwacht Toch toonde hij zich verheugd dat de fusie het voordeel had dat de staat meer fondsen ter beschikking stelde Het nadelig saldo was niet hoger dan het eindsaldo van het vorig be stuur, zo zei hij Men was ver trokken met een put. De toe stand wilde hij echter niet dra matisch noemen, hoewel toch zorgen barend. Hij vroeg zuinig om te springen met het geld De investenngen verhogen met 600 miljoen (openbare werken) zou hij onzinnig vinden. Er moest evenwel meer gedaan worden voor het socio- kulturele leven. Hij kwam ook op tegen de reklamepanelen op de gevels die milieu-hinderd zijn. Graag zag hij ook dat het Humanistisch Verbond langs een amendement op de begro ting hier voor 45.000 F zou in geschreven worden. De BSP keurde de begroting goed. Vol gende spreker: Blommaert (VU) Deze hield het kort Hij onderschreef de fiskale in spanningen van het kollege De VU streefde naar een gezoi personeelspolitiek: al het r gelijk zou door eigen persor moeten uitgevoerd wore Ook verdiende de inve: ringspolitiek van de vorige ren voortzitting. De VU keu eveneens de begroting go zij keurde echter de onrei vaardige verdeling van het meentefonds in het land s af. (50,9 van de fond voor 56 van de bevolki^ Fraktieleider De Gols namens de PW. Ook hij een overzicht van de versty lende begrotingsposten, na hij de schepen en persoil van financiën de nodige lofl toegezwaaid. Hij vond het J heugend dat de belastingsq evenredig over de bevollti was verdeeld, en dat er 20 T joen was uitgetrokken voor) tewerkstellen van werklodadi Raadslid Bogaert, die namleei de CVP het woord nam, vje w de begroting eveneens the tragisch, maar wel ongeluMe b< Een sterke beleidsfout von4( het, dat men openbare wer niet binnen de perken had houden, en dat de ministère onderrichtingen niet in werden genomen, waarctj.^ men zich aan heel wat schi pingen van kredieten mag' H wachten. Hij stelde dan s< pen Van Den Eede ook ei vragen omtrent de te vo« aktie in Brussel over het s ringsplan en over het uitbli van de schuldvorderingss waardoor men nog altijd g)rm resultaten voor 1976 kan ken. irar i a N h. ed( Hier deed zich een incii voor. in die zin dat schepen Den Eede geen namen noemen van personen met hij in Brussel onderhandeld hebben betreffende het kennen van kredieten aaty ii stad. fs aar: vaa eld N 'ts ele 'el Ook over het laattijdig indifl van de begroting toonde ra fl lid Bogaert zich argwanr Tegenover elk van de schi nen maakte hij zijn wensei kend. Personeel: bij een die meer dan half miljard vi I genwoordigt moest effincitiar vooraan staan. Kuituur: hetate) tureel centrum afwerken, bibliotheekwezen de nc fondsen met onttrekken. JeL j en sport uitleg omtrent de schillende posten opgeno voor een politiek voor de g; jeugd en inlichtingen be fende de normen van verd< van de toelagen. Bij de bu meester drong hij aan op b€ laging voor het stadspersor betoelaging die in somi gevallen met vertraging komt. Ook de reiskosten den verminderd worden schepen van Openbare V ken waarschuwde hij voor paleizenoorlog om het «s ste» kabinet. Ook hier pleitl voor matigheid in de werkii kosten Sociale zaken: 5 afbraak aan de sociale pol van vorige bestuursmeeri heid. Middenstand en ekfl mische expansie: de belan van middenstand en KMO dedigen Leefmilieu: de p nen in verband met het op baar groen in de stad De grating was voor de CVP meer dan een onthout waard Fraktieleider Willi lichtte de houding van de C toe. Vervolgens werden in adem alle agendapun goedgekeurd Hootdzakf belastingen en retributies. hier onthield de CVP zich. Wilfried Liss °9 ge Za de

De Voorpost | 1977 | | pagina 4