ALWEER ENKELE WERKLOZEN MINDER «AST MOR VER OILSTJ ES» Een dop in het firma-ment j HET GESTOLEN MARIA-BEELDJE TE ERPE FRANS WAUTER NIEUW FEESTKOMITEE VOORZITTER 6 - 6-5-77 - De Voorpost I ml u sir De jongste tellingen van het gewestelijk bureau Aalst an het Ministerie van Tewerkstellingen Arlicidfec de R.V.A. overschouwend stelt men \ast dat de daling van de \olledige werkl«M>sheid die zich sedj januari heeft ingezet, zich in maart heeft voortgezet. De daling blijft evenwel miniem en het tempo is gedaald vergeleken met februari en januari jl. Er moet dus nog niet te veel ge hoopt worden op een opklaring op de arbeidsmarkt. De werkloosheid blijft immers ook in onze streek een demografisch fenomeen: de potentiële aktieve bevolking blijft elk jaar aangroeien en als straks een nieuwe lading afgestudeerden de arbeidsmarkt zullen betreden en naar werk zullen uitzien, zal het ekonomiseh apparaat weer alle moeite hebben om dit nieuwe ar beidsaanbod op te slorpen Wat de bedrijven betreft in onze streek is er weinig ophefmakends gebeurd, tenzij in Amylum waar men zich ingevolge de EEG- heffing op isoglueose mag ver wachten aan moeilijkheden. Hiernavolgende cijfers liggen wel al enkele weken klaar. De jongste verkiezingen en aanverwante re portages hebben ons gedwongen dit verslag uit te stellen. Onze eks- kuzes hiervoor. misschien wel het hardst de 25- plussers raakt (zij zijn vaak reeds gezinshoofd, hebben kinderen...) IN DK BEROEPSGROEPEN Wanneer men de evolutie in de beroepsgroepen analizeert dan treft men de voornaamste dalingen bij de bedienden, de metselaars, de vloerleggers en havenarbei ders De viHiruitgang wordt dus duidelijk enkel in de diensten- en houwsektor geboekt De belang rijkste stijgingen zijn waar te ne men bi j de vervoersektor. konl'ek- tie en horeca. BEDRIJVEN Wat de bedrijfstak van het cement en de ccmcntproduktvn betreft merkte men een kleine verbetering van de tewerkstelling vast. In deze lak lelde men per einde maart in totaal 65 uitkeringsgerechtigde volledige werklozen. De AANTAL VOLLEDIGE WERKLOZEN Einde maart '77 werden v«ilgende totalen gck«intr«ileerde vtilledige werklozen geteld: GEMEENTE MANNEN VROUWEN TOTAAL Aalst 616 844 1.460 Baardegeni 25 22 47 Ercmbodegem 119 236 355 Gijzegein 18 39 57 Herdcrsem 26 36 62 Hofstade 50 88 138 Meldert 45 25 70 Moorscl 67 79 146 Nieuwerkcrken 97 109 206 AALST 1.063 1.478 2.541 Oudc-Lede 128 198 326 Groot-Lcde 204 304 508 Erpe 66 78 144 Mere 58 69 127 ERPE-MERE 201 270 471 Voor het gewest Aalst in zijn ge heel bedroeg het volledig aantal werklozen (omvattende zowel de werkbekwamen als de gedeeltelijk en zeer beperkt gcschiktcn) 8.101 eenheden (waaronder 5.259 man nen en 4.842 vrouwen). Dit zijn amper 75 werklozen minder dan in februari van dit jaar. Vergeleken met maart '76 blijven er dat 1.096 nuvr. Opnieuw was de daling hel overtuigends bij de mannenbevol- king; hun aandeel in de werkloos heid wordt nu 40.23 Hel aan deel van de vrouwen is aldus ge stegen tot 59.77 '.ihetgeen niet betekent dat er bi j hen geen sub stantiële vermindering was. hun bijdrage aan de daling was echter geringer dan bij de mannen. De normaal gcschiktcn maken slechts 62,70 'A uit van de volledig uitkeringsgerechtigde werklozen. Voor het Rijk bedraagt dit aantal 77.42'/i. JEUGDWERKLOOSHEID De jeugdwerkloosheid bedraagt in ons gewest 2,198 eenheden of 27.13 'A van de totale werkloos heid. Dit betekent een daling met 143 eenheden of 6. II 'A De man nelijke jeugdige werklozen daal den met 8.3 eenheden ol 10.07 en de vrouwelijke jeugdige werk lozen met 60 eenheden of 3.96 Daardoor is het aandeel van de mannen in de jeugdwerkloosheid gedaald van 35.20 'A in februari naar 3.3.71 'A in maart. Hel aan deel van de vrouwen bedraagt dus 66.29 'AAangezien de jeugd werkloosheid met 143 eenheden daalde en de totale werkloosheid met slechts 75 eenheden, steeg de werkloosheid onder de ouderen (ouder dan 25 jaar) met 68 eenhe den. Een weinig aangename vast stelling dus. daar de werkloosheid schcikunde-scktor komt er niet zo best van af. Een derde van het per soneel (30 op 90) in de Ercmbode- gemse firma VANDA N.V. kent momenteel gedeeltelijke werk loosheid. In de metaalscktor houdt de verbetering aan. Bij de firma WELDERS te Aalst evolue ren de zaken de laatste maanden in de gunstige zin. De vooruitzichten zijn goed cn men heeft voldoende bestellingen. De firma ondervindt momentcel echter sterke konkur- rentie van de buitenlandse firma's, vooral van Duitse cn Eranse on dernemingen. In de machinebouw komt geen opklaring. De teksticlmachincfa- briek GILBOS te Herdcrsem heeft einde maart opnieuw een aanvraag voor gedeeltelijke werkloosheid gedaan. Het betreft 298 personen en men spreekt ervan dat deze toe stand kan aanhouden tot december dit jaar. Voeding: «Hik bij SEG- HERS te Meldert zal de gedeelte lijke werkloosheid lot einde de cember duren In de tekstielsektor is de werk- looshcid opnieuw zij hel in zeer geringe mate gestegen. IX firma COATS EER te Aalst stelt ten opzichte van '74 200 mensen minder tewerk als gevolg van de mechanisatie en door de sluiting van voorbereidende afdelingen. De afvloeiing van personeel zou nog niet ten einde zijn daar men verdere mcchnisalie voorziet en ook. maar in mindere mate. cko- nomischc redenen inroept. Intus sen blijven er nog andere onder nemingen geplaagd met gedeclte- lijke werkloosheidsstelling. MARTIN PROCESSING te Gij- z.egem. N.V. BOSTEELS - DE SMET te Aalst. VERVERIJ VAN HIT DENDEREAND te Gijzc- Ook m de kleding is de toesta nog niet om naar huis over; schrijven. Er blijft gebrek a werk en de gedeeltelijke wei loosheid verbetert er niet op. I konlëklicbedrijfuit Hekelgem. PVBA ANN. is zich te Aalst men vestigen. De firma stelt personen te werk Tot sl«>t weze vermeld dat w ass V O V in maart haar deuren Ik geopend EEG KONTRA AMYLUM Intussen is voor kort in april i de ministers van Landbouw vai Europese Gemeenschap te Bru een beginselvoorstel goedgeke om op de produktie van isoglui een biczondcrc helling in Ie len. Hik- hoog deze heffing zal is nog niet vastgesteld, i spreekt evenwel van circa 251 per I(X) kg. droge stof: volgen» h. Neyrinck. direkteur-behei van GR AMYI.UM, voor hel trei lende bedrijf en meer bep haar isoglucose-fabrick. een doodsteek. 200 werknemers den hierbij hun job kunnen v zen. De heffing zou vanaf I aanstaande van kracht zijn z< Amylum nu al haast v«uir de nj staat. De kommissie heelt we slist een onderzoek in te stel lei na te gaan op welke wijze de cijns op isoglueose kan getemji worden, haar algemene slelli name blijft er minder duidelijk de kommissie wil immers d« reglementeerde suikerprinlu niet ontwrichten en de El betoelaging bij de uitvoei ditionele suiker voor de lidstj van de Gemeenschap niet draaglijk maken. Het weze In neril dat isoglueose een natuuj zoel middel is op basis van zettj (tarwe. maïs. aardappelen) o.m. diHir hel leit dat deze onderworpen is aan kontingi ring een sterk konkurrentieel dukl werd van de traditionef ker uit bieten (men denke a; fabrieken te fielt). Hel wezi herinnerd dat isoglueose-lal) in Amylum met staatssteun opgericht. IX- EEG-koinm en meer bepaald de land! wraad. heelt «Hik aan «Ie luist gevraagd om in de t«K-konist investeringssteun meer te verlc aan produktie-eenheden van luc«>se. HANDKKSK AM ER V.H.r kort hield de- van Aalst een ing. Algemeen advize raad van beheer van de gr«K-p. E. Kyinpers, lessor aan de universiteit natius te Antwerpen, sprak een planmatig beleid in de en middelgrote ondememin INDUSTRIEEL EOGIE OP 12 EN 15 MEI ViHtr diegenen die wegwijs raken of kennis willen dc vrij jonge wetenschap industriële archeologie is. het E'rans Masereel l-'onds met dewerking van liCt Vcrb«ind. een reeks aklivileitet Eerstens en op donderdag 12 sjn om 20 uur in de Stadsschouwl (Vredeplein te Aalst) een I viHirstelling: Het Zwarte (kennismaking met de archeologie). Tweede-lis zondag 15 mei te 14 uur komst in Aalst. Telkens h, A. Einters, hislorikus. schappelijk medewerker seminarie v«nir Ind. Arch. R.U.G.. de leiding. Rene IX goed, soms ben je wel eens veel geld kwijt, maar in sep tember begint het al, het wordt een prelude tot karnaval, men doet er iets voor, men spreekt er over en over 't algemeen ge eft de echte Aalstenaar nog graag zijn geld als 't maar voor karnaval is. De stoet? Er moet een zekere regie in steken, net zoals bij een toneelstuk. We moeten het ook psychologisch bekijken. We moeten naar hoogtepunten zoeken, reke ning houden met de vreemde lingen. We kunnen ons niet permiteren te degeneren. Be paalde groepen nemen nu al initiatieven, ze willen van die «50» eens iets speciaals ma ken, ze schatten nu reeds de waarde voor Aalst van die vijf tigste kamavalstoet. Ik zou graag ook alle dekenijen betrekken voor wat het «dekor» in de straten betreft. Hier ligt nog een karnavalwerkterrein open dat nog helemaal moet ontgonnen worden. V.P. Frans, nog eens profi ciat, het beste en tot slot...! F.W. Luister, het echte in itiatief zal altijd uitgaan van een zeer zeer klein aantal mensen. Aan hem om 'n bredere kring te entoesiasmeren en te begelei den, en als we breeddenkend en redelijk willen overleggen, plannen en samenwerken... ten stootter ons Oilstj goe vei- ren en da willen we toch alle- mool! K.De Naeyer Vorige zaterdagavond werd duur onze medewt overwinnaar van het biljarllortiooi dm in liel Overwinnaar werd de kluh Kri jt op Tijd Tivei li de heide kltihs broederlijk verenigd. Nadien ■rker de l)e Voorpostbeker overhandigd aan de voorbije seizoen le Nieuwerkcrken w erd inherit ■de werd de kluh de Ilardsiaitipers Op de foto zie! voli-de nofi een uitgebreid feestmaal. U.1.-1)1)1') Vorige week konden we maar enkele summiere gegevens bekomen, nopens het gestolen Maria-beeldje te Erpe. Het gaat hier om 'n zeer oud, nl. meer dan twee honderd jaar bestaand kleinood, waarop Erpe bijzonder fier ging. Begrijpe lijk dat ze nu hopen op een gelukkige terugkeer, maar hieraan twijfelen we. Kersverse voorzitter van het Stedelijk feestkomitee, Frans Wouters. (EL) «Ja, dat moeten we aan Frans vragen» is een klassieke zin geworden wanneer een of andere vereniging of groep van om het even welke samenstelling of strekking met problemen zit. Frans Wauters voorstellen is zeker onnodig maar we vroegen hem toch wat er na de dagtaak om den brode (Frans is technisch tekenaar bij de Waterdienst in Brussel) en de zorg voor het gezin nog allemaal kwam kijken. «O, 'k ben lid van 't feestkomitee, voorzitter-regisseur-speler van Kunst, Licht en Vrijheid, bestuurslid van de Dekenij Koolstraat, bestuurslid van de Soevereine Cae- mere der Draeckenieren tot Aelst, lid van het Corum Imperiale, lid van het B.S.P.- bestuur, lid B.O.L.A.S.K.A., lid van het V.V.O. (overheidspersoneel) en dan volgt eigenlijk het helpen van heel wat verenigingen, raad geven, tekenen, ontwerpen, helpen organiseren. En ais er dan een vriend komt kloppen kunt ge dan weigeren ondanks dat je al druk bezet bent?» De whisky-cola smaakte, we hoefden ons gewoon thuis te voelen bij de kersverse voorzitter van het feestkomitee. ma— akkoord bereiken. V.P. De financiël moeilijk heden van de kamavaigroe- pen? Wat vindt je van het sponsor systeem? Ik ben ervoor! Maar onze kar- navalstoet mag een reklames- toet worden. Je begrijpt dat dit een enorme toegeving van het feestkomitee zou betekenen. Het gevaar van een reklame- karnavalstoet of een karnava- leske reklamestoet blijft er in zitten. In elk geval, op de wa gen zelf zou geen reklame mo gen gevoerd worden. Dat ze dan niet meer buiten de stad zouden trekken, daar geloof ik niet in. Dezelfde medailles, vlaggen, stickers, bavetten en wat weet ik al meer. Ik vind het Frans Wauters kent door en door het klappen van de zweep voor wat het feestkomitee aan gaat. Hij wenste geen kommen- taar te geven over de afloop van de installatievergadering en de daarmee gepaard gaande verkiezingstroebels, zoals we het nu stilaan toch mogen noemen. «Ik heb mijn persoonlijke mening hierover, maar we hebben onze plicht gedaan en verder praten we er niet meer over.» V.P. ,8 Drieënveertig Frans, is dat niet wat veel? F.W.Toen het feestkomitee zevenentwintig leden telde was er ook slechts een kleine helft echt aktief op ideeen- en orga nisatorisch gebied. Een natuur lijke selektie zal de echte man kracht ook wel tot de helft her leiden, alhoewel ik er zeker van ben dat met de uitbreiding tot Groot-Aalst en de daaraan verbonden problemen en mo gelijkheden, het aantal drieën veertig niet te veel is, als ieder een maar bereid is om mee te werken. Er zal immers werk genoeg op de plank zijn. V.P. Hoe wil je praktisch werken met 43 mensen? F.W. Ik ga voorstellen een drietal werkgroepen op te rich ten. een propagandawerk- groep, een werkgroep belast met de organisatorische pro blemen en een werkgroep «fi nancies». Ik wil ook gaan reke ning houden met de ideeën van buiten uit, in 't begin voora' zul len we de vrije teugels laten aan de verschillende reeds be staande komitees in de acht deelgemeenten. Ze zouden dus vrij werken zoals vroeger, gesuperviseerd door het cen trale feestkomitee dat ook toe lagen zou toekennen. V.P. Al programmapunten in 't hoofd? F.W De jaarbeurs 1977 zal wel de eerste realisatie worden waarmee zo vlug mogelijk moet gestart worden. Verder de uit bouw en organisatie van onze karnaval, vijftigste maal. ver geet het niet, dat moet iets bi- zonders worden Voor wat de wijk- en dorpskermissen betreft gaan we een soepele houding aannemen en werken met een verbindingsman. V.P Zie je het feestkomitee tot een V.Z.W. uitgroeien of niet? Indien het feestkomitee zuiver adviserend wordt, wat dan? F.W Nee. geen V.Z.W dat zou volgens mij de werking veel sterieler maken, veel minder volksgebonden. Ik geloof dat heel wat realisaties gewoon zouden afzwakken of verdwij nen. Louter adviserend? Dat er een financieële kontrole komt vind ik zeer goed, doch verga deren en werken en tenslotte dienen als een poesjenel in een komitee dat maar «als fagade» dient, nee, dan speel ik niet mee. Het feestkomitee heeft door de jaren heen bewezen iets te kunnen verwezenlijken, dan moet men het ook nu waarderen door het zeggings kracht en armslag te geven. V.P. Plannen en wensen, toekomstdromen? F.W. Och, heel wat, ne hie len hoeip, zeggen ze in Oilstj. Het is mijn bedoeling aan de mensen die het ondervoorzit terschap waarnemen, be paalde verantwoordelijkheden van hun funktie te komen. Een voorzitter kan niet alles. Plannen? Volgend jaar vieren we de vijftigste uitgave van onze kamavalstoet. Ik zou kar naval in zijn geheel willen doen uitstralen ten allen kante, onder één tema. Er bestaan heel wat mogelijkheden: affiches, stic kers, medailles, hoofdingen van brieven, clichés, de pers. V.P. Dat tema, Frans? F.W.Terug naar onze echte oude kamavaltraditie, een eer herstel aan onze echte, spiri tuele «Voil Jeanet». Ik zou zelfs met karnaval een wedstrijd willen inrichten ter bevordering van dit tema, ook om de verkleedpartijen, zowel «binnen als buiten» met karna val te stimuleren. Een soort ju ry, een aantal specifieke afge vaardigden, een soort Voil Jeanetkomitee e soert menier geivers. Hun taak zou erin be staan de origineel verklede Voil Jeanetten te belonen met een prijs of een waardebon, zo maar uitgedeeld, op het ogen blik van de kreatie zelf Wensen? Het echte karnaval- milieu dichter te betrekken in onze realisaties, inspraak ver lenen Bijvoorbeeld, ik zou een jury willen samenstellen voor de beoordeling van de karnava- laffiche. Ze zou bestaan uit le den van het beoordeling van de karnavalaffiche. Ze zou be staan uit leden van het feest komitee, één of meerdere ver tegenwoordigers van de Prin- sencaemere. de karnavalgroe- pen, estetiekers. enzovoort. Met de inspraak van sommige karnavalisten. want we hebben hier in Aalst mensen met ide eën die tot hier toe nog maar het tiende part van hun moge lijkheden hebben kunnen en mogen toneneen kombinatie van al die gedachten zouden we iets unieks kunnen realise ren een algemeen program- Men vermoedt nu dat het be eldje reeds een drietal weken moet verdwenen zijn. Aanvan kelijk waren we in de overtui ging dat de tralies van de nis slechts vorige week openge broken zijn, maar nu blijkt dat een buurvrouw de verdwijning toevallig konstateerde. Ze wilde in het vooruitzicht van de meimaand alweer het beeldje oppoetsen en de bloementuin eromheen verzorgen. Tot haar grote verbijstering vond ze het Mariabeeld niet meer. Vanzelf sprekend werden de buren onmiddellijk op de hcogte ge bracht en het nieuws ver spreidde zich zeer vlug. tot ie ders verontwaardiging ONDERZOEK Dirk De Boeck, bestuurslid van de heemkundige kring Erpe- Mere, overtuigd van de grote waarde van het beeldje, waar schuwde de veldwachter van Erpe. die reeds 's anderen daags met een onderzoek startte. Hij genoot hiervoor de steun van zijn kollega uit Eron- degem. Nu blijkt dat het kapelletje da- deert uit het jaar 1770, zodat men logisch mag aannemen dat het beeldje even oud is. De kapel werd in de ti|d eeuwigdu rend afgestaand door de fami lie Hosselaer uit Erpe. Dit ne men we aan gezien op het ar duinen voetstuk van het kapel- leke volgende tekst ingebeiteld staat: «Gebouwd en vergund aan Onze Lieve Vrouw van Bij stand door Judocus en Johan nes Hosselaer. Leest een ge bed voor de opbouwers». Bovendien vermelden som mige bronnen dat er onderaan nu is de tekst ondergraven geschreven staat «voor eeuwig afgestaan«. EEN BRONZEN BEELDJE? Het Maria-beeldje zelf is onge veer 40 cm hoog. Uit welke grondstof het gemaakt is, weet men niet zeker meer. Doch men vermoedt dat het een bronzen is, gezien het gewicht. Het werd helemaal overschil derd: het kroontje is verguld, de mantel blauw en het kleed is roos. Het kindje Jezus is wit. Het is vrij duidelijk dat het hier om een banale streek gaat. De tralies waren verroest en derge lijk waardevol beeldje wegne men is geen grote kunst. Maar feitelijk ervaren we weeral dat antieke spullen zonder enig respekt voor de menselijke waarde ervan gestolen wor- den Willy

De Voorpost | 1977 | | pagina 6