IRIUS GLANST AAN AALSTERS FIRMAMENT ARTTRANSPLANTATIE C.S.V. GELUKT de supporters ontbraken niet en brachten leven in de sterrenbrouwerij. (JM) Dc Voorpost 6-5-77 - 7 kunde. Bij de jeugd groeide echter de nood aan een eigen tiling en 20 werd er overgegaan tot de stichting van de JVS, «jongerenvereniging voor sterrenkunde» en dit op initia- 1 vooral van Frans Van Dorpe, humanioraleraar te Ware- n. Aalst zelf was het Guido Mertens, die ook de huidige kwis Ide. die zou zorg dragen dat ook in deze streek jongeren (wetenschappelijke interesse en boordevol enthousiasme dit gebied aan hun trekken zouden kunnen komen. Deze i>«.Mdjep is nu juist vijf jaar jong. !isl3»n intaan groeiden binnen de 5 twee systemen: ofwel gaat jonge astronoom op eigen I zijn weg zoeken ofwel jl hij met andere groepen 'en en werken in kernver- ueel beoefenen de •ste jongeren praktische inomie: ze observeren de ilverschijnselen en bou wen eigen kijkers Uiteraard komen daar theoretisch vak kennis, lektuur, studie, bereke ningen en zelfs metingen bij te pas. Een kern dan is een bundeling van meerdere JVS-ers samen. Dergelijke kernen liggen ver spreid over het hele Vlaamse land en dragen meestal namen van sterrenbeelden. Zo heet de Aalsterse kern Sirius, de naam van de meest schitterende ster van het noordelijke deel van het firmanent. Andere op de kwis- namiddag aanwezige kernen zijn o.a. Ceres van Dender- monde, Procyon van Brustem en Pallas van Mechelen. In onze streekzijnerverderVesta van' Brakel Leo van Deinze, Ivo van Merelbeke, Wavral van Sint-Niklaas en V.A.A.W. van Wetteren. Aktiviteiten: Binnen een kern wordt een ge zamenlijk projekt uitgewerkt en ontmoeten JVS-ers elkaar in een sfeer van samenwerking en kameraadschap. Voor meer specifieke taken als bvb zon en maanstudie, planeten, me- teo komen ze terecht bij onder scheiden JVS-werkgroepen waar een ervaren leider raad {internationale jury beoordeelde de antwoorden in de Interscholenkwis van Sirius. (JM) geeft, aangeeft wat dient te ge beuren en helpt bij de oplossing van theoretische problemen. Uiteraard koördineert hij tevens gezamelijke akties. Aanvankelijk telde de JVS slechts een 40-tal leden doch in 1977 is het aantal uitgegroeid tot ruim 400. JVS-relaties'steunen vooral op een drukke körrespondentie met het nationaal sekretariaat (W. De Rop. Ringlaan 3. 1180 Brussel), langs ontmoetingen der kernen onderling, langs bij eenkomsten op provinciaal en nationaal vlak en langs Astra. Op nationaal vlak is er de jaar lijkse ledenvergadering, de dag der amateurs (die er hun eigen realisaties presenteren) en de jaarlijkse JVS-dag, het topfeest der jongeren. Jaarlijks wordt ook de Galileï-prijs aan het meest verdienstelijke lid uitge reikt. Provinciaal zijn er regelmatig samenkomsten met dia montages spreekbeurten en voorstellingen van eigen werk. Op lokaal vlak varieert de aktivi- teit van wekelijkse tot maande lijkse bijeenkomsten Gezamenlijke akties zoals bvb simultaan waarnemen worden georganiseerd in afspraak met de betrokken werkgroeplei ders. Verder zijn er tentoonstellin gen, bezoeken aan sterre- wachten of planetarium en het bouwen van eigen kijker of foto-installatie, het uittesten van raketten, het organiseren van werkkampen of het verzor gen van een klubblad. Ster rew achten: Mits voorafgaande aanvraag zijn volgende volkssterrewach- ten steeds te bezoeken: «Mira» in Grimbergen, «Urania» in Hove en de nog in opbouw zijnde volkssterrewacht in Lim burg. Het Nationaal Planetarium te Brussel en het Zeiss planetarium in de Antwerpse Zoo zijn te bezoeken op af spraak. Het Koninklijk meteologisch in stituut en de koninklijke ster renwacht te Ukkel kunnen be zocht worden na schriftelijke aanvraag bij de direktie De privé-sterrenwacht Peter Plancius te Dranouter, in de omgeving van de Kemmelberg, vergt geen voorafgaande af spraak. Nationale JVS-dag te Aalst In het kader van de algemene JVS-aktiviteiten en ter gele genheid van de lustrumviering van de regionale Siriuskern te Aalst ging in de lokalen van het klooster der Capucijnen, verle den zaterdag, de nationale JVS-dag door met een welge vuld programma. Een interscholenkwis ove hun talent op gebied vat sterrenkunde: Sirius bracht van elke Aalsterse school een ploeg s de sterrenkunde te testen. (JM) In aanwezigheid van een Ne derlandse afvaardiging, Bert Van Sprang. Voorzitter van de Jongerenwerkgroep voor Ster renkunde in Nederland, ging te 10u een plechtige opening door, dit in het teken van toe nadering en samenwerking tussen beide nationale organi saties. D. Cardoen. amateursastro noom met de grootste amateur-teleskoop in ons land (in Dranouter) had het vervol gens over de Kenia-ekspeditie waar in '74 de zonsverduiste ring werd meegemaakt en over andere amateurastronomische strubbelingen. Na een ruilbeurs waar niet al leen kontakten konden worden gelegd maar waar bovendien materiaal kon worden uitge wisseld en de kas enigszins gespijsd door verkoop van ei gen publikaties volgde na het middagmaal een interscholen kwis. Interscholenkwis Voor deze kwis, waarbij buiten Klein-Aalst enkel de school van Gijzegem werd aangeschreven (het ging om leerlingen van het lager middelbaardienden zich aan: het2e latijn-wiskunde van het St.-Jozefskollege, het 3e latijn-wiskunde van het Konink lijk Atheneum, het 1e latijn van het St.-Maarteninstituut. het 3e van het St.-Jozefskollege, het 3e moderne van het St- Jozefinstituut en het 2e latijn van het Koninklijk Lyceum. Van elke klas trad een afvaar diging van drie leden op vol gens de gewone geplogenhe den van dergelijke TV-kwissen, elektronische meetapparatuur inbegrepen. Als juryleden fungeerden Frans Van Dorpe, stichter en voorzit ter JVS, Leo Van Zeir, Space Slides and Sounds, Christiaan Speyaert, winnaar v.d. Galilei- prijs 1976, Bert Van Sprang, voorzitter JWG-Nederland en Monique Sonck, lid van Sirius Aalst. Vragen: Om minder ingewijden niet te fel af te schrikken en ook hen een kans te laten gebeurden de vragen volgens het systeem multiple choice. Verder was er eveneens in de vragen een duidelijke gradatie waar te ne men waarbij het «kaf» van het «koren» zou kunnen worden gescheiden. De vragen waren ingedeeld in niet minder dan vijf reeksen: planetenstelsel, geschiedenis van de sterrenkunde, sterren kunde zelf. ruimtevaart en me- teologie. Vragen waren bvb het verschil tussen stratosfeer, tro posfeer en exosfeer, namen van bepaalde satellieten, data en personen uit de ruimte vaartkennis in verband met weersatellieten- en dergelijke meer. Onder leiding van de voortreffelijke kwis-master Guido Mertens werden twee reeksen vragen, afgewisseld door een diamontage door Leo Van Zeir, keurig afgewerkt waarbij het vooral jeugdige pu- bliek, met spandoeken zich met onbetuigd liet en voortdurend van zijn medeleven enthou siast blijk gaf. Prijsuitreiking: Er waren prijzen voorzien, zo wel individueel als voorde hele klas. Individueel waren er ver rekijkers 10 x 50) en sterrekaar- ten en voor de klas was er een gezamenlijke uitstap naar het Brussels Planetarium. Verder waren er allerlei nuttige dingen als rekenmachientjes en door Armand Pien genaamtekende wolkenfoto's Hierbij dan de uitslag: 1e St -Jozefkollege, 3e L.G. ?e St.-Maartensinstituut, 1e L 3e Kon Atheneum, 2e L 4e St.-Jozefsinstituut, 2e LW 5e St.-Jozefskollege. 2e LW 6eKon. Lyceum. 2e L en 2e M Stadsecretaris Christiaan Wil- lems genoot de eer de prijzen aan deze jeugdige astronomen in spe uit te reiken. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron werd verontschul digd. Vermelden we nog dat achter aan in de zaal men zich allerlei nuttige publikaties met ook weetjes in verband met astro nomie aan een schappelijk prijsje kon aanschaffen en dat Sirius een degelijke werking heeft. Zo werd reeds gedaan aan allerlei waarnemingen, werd het Planetarium bezocht, werden eigen dia's over de werking en had men ook reeds een uitstap naar Darmstadt in de Bondsrepubliek naar het ESOC (European Space and Operation Center). U kan lid worden door storting van 250 fr per jaar vanaf 1978. Voor de rest van 1977 volstaat 150 fr. PC 000-0484925-22 van Vereniging voor Sterren kunde, 1180. Brussel met ver melding JVS-lid. Te Aalst kan u ten allen tijde terecht bij Guy Kindermans Leo de Bethunelaan, 111. Tel. 053-21.36.20. zien aan de aanzienlijke publieke belangstelling bij de opening iet nieuw C.S.V.. zeg maar Fabrieksken, aan de Burchtstraat te gaat het vernoemde centrum een tweede volwassenheid tegemoet. aandachtige en minder 'ente lezer zal zich neren dat het Centrum voor nlevingsvernieuwing enkele den geleden om financiële 1 en gedwongen was dc V'? ikensstraat de rug toe te een moreel verslag op te n van drie jaar werking en lijke nieuwe alternatieven te te' i%gen. Dat is nu gebeurd. - intussen na enkele door ons vv trepen zielswcndingcn niet wat Pan vroeger was, het disch vieze Vies Oilsjt is mee isd en heeft haar intrek genomen in de aldaar zogenaamde katacomben van het gebouw (de kelder dus), ook Wereldwinkel bouwt er een nestje (gezien het mei-karakter van deze maand: legt er een geïmorteerd eitje), Jef blijft er geprezen om zijn keukentalenten. Hugo is de nieuwe vrijgestelde bar-keepcr. enz enz. Kortom, dezelfde gezichten in een nieuw gezellig en warmer kader. Blijft toch de vraag of men het daar niet met een boemerang over een andere boeg wil gooien en of het de grotere omzet en recette die men door het feit dat men dichter bij de stadskern zit. verwacht, buiten beschouwing gelaten allemaal wel beter zal gaan. Een open vraag dus waarop slechts na verschillende maanden (zelfs jaren) uitbating zal kunnen worden geantwoord. Intussen voelt men er een nieuw impuls, een herschilderde bezieling, kloppen in het hartje van de huidige ploeg. Krediet geven dus, genoeg krediet en poten uit de mouwen voor diegenen die op de boot willen springen nu die nog maar pas van de oude wallen van de oude Dender gaat. Godweet belegt men wel een perskonferentie om het allemaal te verduidelijken want sedert de brave Voorpost een stout artikel pleegde, moest alles omtrent beraad en verhuisd in een serene en stille sfeer gebeuren Een laatste woord over de opening op zaterdag jongstleden. C.V.P.-raadslid. Draeckenier en nog van alles. Marcel De Bisschop sprak er dc openingsrede, het bier vloeide er rijkeli jk en er werd zelfs een gclcgenheidsliedje ten beste gegeven. Waarvan elders akte. Rcnc Dc Witte Op het stinkend eiland chipka in het midden van de stad stoot een hiel schoeien aad fabriekskei wor da Donsj nog op den delper zat Hiel veil vroeger losten hier boeiten en de nonnen kreigen heir diel na est wotcr nor de kloitcn getj nog roeik en zaugemeil na hestoot er a niel' fabrieksken 't zo na beiter moeten goon at en toe vallen der nog steiken en 't bleft op ne knobbel stoon miste bienen. miste pollen eje last me ane kak kom na restig binnen bollen wemmen toch en hellend vlak komt er boi 't kaan e wa werren bief ni zitten, sto 11a op mor t hangt er oevcral vol boizen dus letj op ver ane kop 111 de diepe kutakomben van die schoeien febrieksgebaan zitten pedakteurs te dompen en boeven tapt er brave vra op den oever van den aan denjer zilj vies oilsjt on der dc grond en lowie zen domme streiken stroeien ze oevcral in 't rond veile joren zen verstreiken en de veirpost es nie mier en dor 011 es na gcblcikcn aal de beste zitten hier en as slot van de shoeien lieken lotten men er na wa gerest mor ge zet toch gien stom kieken dus-doet oeik ne kie eir best

De Voorpost | 1977 | | pagina 7