TE VOET DOOR 'T LAND VAN AALST AALSTERSE FUSIE-SPECIALISTEN TE GAST IN LUIK oma ink i i bii Dc Voorposl - 6-5-77 - 9 Je herkende ze onmiddellijk, die wandelaars van de negende Te Voet door het Land van Aalst: zevenmijlslaarzen (meestal de enige echte en autentieke legerbottines van nonkel Jet of peetje Pol), een tot onder de knieën bemodderde broek, en dikwijls een plompe rugzak op de schouders met God-weet-wat-allemaal-d' erin. De weermaker was vorige zondag vast niet in een goede bui toen hij in de vroege ochtend besliste alle hemelsluizen open te zetten. Hij stortte wel geen plensbuien uit over de hoofden van de 2769 wandelaars, maar treiterde ze de ganse dag met een miezerige, door en door nat-makende druilregen. Toch werd het nog maar eens duidelijk dat deze Te Voet door het Land van Aalst een echte klassieker is. Weer of geen weer: stijgen doet het aantal deelnemers toch maar weer! JEUGDJ/VAS TROEF Vorig jaar 2410 deelnemers onder een toen warm-stralend lentezonnetje, dit jaar 2769 deelnemers met of zonder pa raplu! Dit was de balans zoals ze zondagavond door organi sator Willy Baetslé opgemaakt werd. En hij was er meer dan tevreden mee: «We hebben wel georganiseerd op basis van drieduizend deelnemers, maar toen ik deze ochtend al die regen uit de lucht zag val- jlen, had ik er niet veel hoop jmeer op. Integendeel, ik dacht al dat we met moeite het aantal (deelnemers van vorig jaar zou- jden kunnen bereiken. Je kan je ,dan ook wel inbeelden dat ik gelukkig ben met de vaststel ling dat er ondanks de sombere vooruitzichten van vanochtend, /■nog 10 meer deelnemers j *jzijn dan vorig jaar!» "jUiteraard was de jeugd weer v?Kroef in het deelnemersveld. Meer dan 80 van de aanwe- Vizige wandelaars was minder *jöan 21 jaar. Dit is echter niet te 1 "venwonderen als men weet dat de organisatoren vooral op de (schoolgaande jeugd mikken. vjAalst heeft immers een school- nodbevolking van ongeveer 25.000 iiüscholieren. Om deze aan te mi (trekken werd er eenzelfde aan- ilwtal pamfletjes uitgedeeld. Het is siciduidelijk dat men dan ook nog icijpiet op zijn toppunt zit, en de h. io (Baetslé hoopt daarom vurig om r»ijljvolgend jaar, opnieuw met een ondlentezonnetje, de kaap der ■opidneduizend te overschrijden. .AFSTANDEN '1AAR MONDJESMAAT i :rl> !oals ieder jaar kon men weer ;iezen uit vier afstanden: van juide prettige 16 km-wandeling, ia de 28 km en de 36 km-tocht, it de harde dwangarbeid van 50 km. l epe lange afstand-vreters gin- qen al op stap om acht uur 's lorgens, de anderen die niet tuk waren op een vijftig tilometer-brevet en die eerder ien niet te vermoeiende wan- wilden, vertrokken van uur 's ochtends tot twee 's namiddags. De tochten, die reeds in juli van vorig jaar uitgestippeld werden, liepen over Erembodegem. Te- ralfene, Denderleeuw, Idder- gem, Outer, Denderhoutem, Nederhasselt. Heldergem, Lie- dekerke en Welle. Een rust plaats werd voorzien in het pa rochiehuis van Denderhoutem. De 28 km-tocht maakte de be ste beurt in de beursnoterin gen: niet minder dan 715 da mes en 626 heren namen eraan deel. De 16 km-tocht kon zich verheugen in de mede werking van 313 dames en 345 heren, terwijl de 36 km toch ook 238 dames en 275 heren langs zijn kronkelige paden kon ver zamelen. De 50 km schrikte de dames blijkbaar af, want er daagden er slechts 45 op terwijl de heren met 212 eenheden duidelijk in de meerderheid wa ren. NIET VOOR BROEKJES! Dat de ganse onderneming niet voor'broekjes' bestemd is, leek ons al snel zo klaar als een klontje. Om eventjes de sfeer te kunnen opsnuiven, deden ook wij een gedeelte van de grote omloop. Daar wij de waarheid geen geweld willen aandoen, moeten we er snel aan toevoe-- gen dat een en ander gebeurde van achter het beschuttende glas van de bezemwagen... Dit mocht echter de pret niet druk ken! En op deze wijze konden we trouwens nader kennis ma ken met het oerdegelijk organi satorisch werk dat door Willy Baetslé en zijn medewerkers geleverd werd. Alles werd ver zorgd tot in de puntjes: de kon- troles onderweg, de grote rust plaats. de twee wagens die konstant rond reden om de deelnemers te kontroleren, de bewegwijzering, de medische verzorging... Piekfijn! Toen wij aan ons rondritje be gonnen was het juist opgehou den met regenen en braken de eerste zonnestralen door het grauwe wolkendek. Onmiddel lijk zag alles er een stuk pretti ger uit! Een bonte wemeling van gele, rode, groene en blauwe anorakken vulde de straten van het uitgestippelde parkoer. Gaven de regenjas sen en anorakken geen uni form beeld, de broeken gaven het des te meer! Praktisch ie dere deelnemers of deelneem ster had te kampen met een tot aan de knieën natte en stevig bemodderde broek. De tochten waren immers zo uitgestippeld dat men zo weinig mogelijk van de grote steenwegen gebruik maakte, maar daarentegen vooral de smalle landwegen benutte. Door de aanhoudende regen boden deze meer dan eens een modderige aanblik. Het gevolg ervan was dat men met ferm bespatte broekspij pen uit de «hel» van het Land van Aalst te voorschijn kwam. Onvrijwillig werden kilo's mod der mee naar de FFR ge zeuld- Waar de deelnemers ieder jaar gelukkig steeds meer aandacht aan besteden, is hun schoeisel. Vooral vorige zondag was dit uitermate belangrijk. Schoenen die water doorlieten, waren immers de oorzaak van heel wat voetkwalen. Gelukkig wa ren er dan ook enkele, volgens de omroeper van dienst «knap pe, jonge verpleegstertjes» die hier wel weg mee wisten... Dat ze bijna tot aan de ellebogen onder de mercurochroom za ten, deerde deze meisjes niet. Eentje was zelfs van in Wette- ren gekomen om Aalsterse voeten te verzorgen! Dat een tocht van 50 lange en natte kilometers niet door de eerste de beste tot een goed einde kon gebracht worden, lijdt geen twijfel. Dergelijke on derneming vraagt in alle geval een minimum aan training en uitrusting van de deelnemer. Het wordt ons tijdens onze rondrit dan ook al vrij snel dui delijk dat sommigen, in het kie zen van hun afstand, hun krachten min of meer over schat hebben. Toch wordt onze bezemwagen niet op ap plaus onthaald. De meeste deelnemers trekken hun neus op alsof we de meest banale «kreemkar» zijn die onder een fikse regen probeert een ijsje te En maar inschrijvingen voor de nationale voettocht door het land van Aalst. (JM) esloten groepjes vattende wandelaars hun tocht aan. JM verkopen. Anderen daarente gen lijken in ons geen «kreem kar» te zien, maar eerder een gouden koets getrokken door een gespan van zes witte schimmels. Toch krijgen we nergens passagiers want ie dereen ligt veel te erg gebrand op het brevet dat bij de aan komst overhandigd wordt! «Toch gaat de kwaliteit van de wandelaars er de laatste jaren sterk op vooruit, aldus de h. Baetslé. Vroeger zag men hier werkelijk wrakken toekomen. Nu is dit fel verbeterd. Een be wijs hiervan is bijvoorbeeld het aantal deelnemers dat door de bezemwagens binnengebracht wordt. Vorig jaar moest men slechts een dertigtal deelne mers met de auto «repatrië ren». Misschien ligt dit van daag, door het regenweder, iets hoger, alhoewel ik dit ten zeerste betwijfel. OPMERKELIJKE PRESTATIES Uiteraard worden op zo n dag heel wat opgemerkte en niet- opgemerkte opmerkelijke pres taties geleverd. Deelnemers, organisatoren, kortom, ieder een die er bij betrokken is. wil zijn beste beentje voor zetten. Zo is er bijvoorbeeld Staf De Luyck, de man die onlangs, op zijn negenenzestigste, Brussel-Straatsburg meedeed, en die ook nu weer hier aan de start van de vijftig kilometer verscheen... Zo zijn er ook de tien mensen die reeds ieder jaar de toch door het Land van Aalst heb ben meegedaan. Volgend jaar, ter gelegenheid van de tiende uitgave zullen deze trouwens zeker in de bloemetjes gezet worden! Zo is er bijvoorbeeld de knaap van amper zes jaar die de vol ledige 36 km-tocht op zijn aktief bracht. En zo is er eveneens de OLV Termurenschool uit Erembo degem die reeds voor de vierde opeenvolgende keer met het meest aantal deelnemers komt opdagen en hiervoor dan ook telkens een speciale prijs in ontvangst mag nemen... Op deze wijze kunnen we mis schien een ganse bladzijde vul len, maar dat is nu de bedoeling niet. Toch zouden we bepaalde groepen en mensen onrecht aandoen door ze niet te betrek ken in een speciale hulde. We denken in de eerste plaats aan de Wielewaalvrienden, die net als vorig jaar als allerlaatsten een tocht van 28 km deden met een kruiwagen om alle rommel, achtergelaten door zorgeloze deelnemers, netjes op te rui men. Deze mensen verdienen zeker een pluim op hun hoed vooreen dergelijke lofwaardige aktie! Wie we tenslotte ook niet mo gen vergeten, zijn zonder twijfel de organisator en zijn vijfenze ventig medewerkers. Een on derneming waarbij ongeveer drieduizend mensen betrokken zijn, in goede banen leiden is geen klein bier! Al deze mede werkers offeren volledig be langloos hun 1-mei op. En dan mogen we ook het voorberei- dingswerk niet uit het oog ver liezen. Uitstippelen van de tochten, het aanduiden van de te volgen weg, de inrichting van de kontrole-posten, het uitrei ken en afstempelen van de brevetten, enz. De enige be loning die deze mensen eraan over houden, is een etentje dat ze na afloop aangeboden krij gen. Een etentje dat. naar onze mening, er dubbel en dik aan De jongste deelnemers 16 km. Alain Rogiers - Andy Bosmans 28 km. Willem Colen - Ann De Brouwer 36 km. Filip Vande Rosteyne - Elisabeth Vande Rosteyne 50 km. Frank Baeyens - Lizette Aelbrecht De oudste deelnemers 16 km. Hektor Tas - Ida Van Weyenbergh 28 km. Gilbert Straetman - Nadia Skrupskil 36 km. Gerard De Geest - Paula Van Beneden 50 km. Gustaaf De Luyck - Joacine De Troyer verdiend is! Ook financieel bekeken is de organisatie van een dergelijk gebeuren een uiterst zware brok. Het drukken van 25.000 pamfletjes, de brevetten, de te geltjes (dit jaar met de afbeel ding van de oorspronkelijke maquette van de St- Martinuskerk), dit alles verte genwoordigt een zware finan ciële last. «Daarom zien wij ons dan ook verplicht een kleine bijdrage te vragen, aldus Willy Baetslé. Het ligt echter zeker niet in de bedoeling om winsten te maken! Om deze reden zijn onze konsumptieprijzen in de feestzaal van de FFR en in de kontroleposten zo laag: 10 frank voor een kola of een pils je, 15 frank vooreen Trappist Volgend jaar wil men iets spe ciaals doen. Het is dan immers de tiende keer dat de h. Baetslé «zijn» Te Voet door het Land van Aalst inricht. Wij zien niet zodadelijk in waar hij zijn orga nisatie, die nu al op alle gebie den perfekt in elkaar zit, nog kan verbeteren. Nochtans mag je er vanop aan dat deze op «wandelgebied van alle mark den thuis zijnde organisator» met een of ande re stu nt voor de dag zal komen! Misschien slaagt hij er zelfs in weer een schitterend zonnetje te voor schijn te toveren. Dirk De Pauw De late avondzon doet even de pijnlijke voeten vergeten na een ploeteren door de modder. UM Op het gebied van de organisatie van de fusies heeft Aalst baanbrekend werk geleverd. Aalst staat model voor andere steden. Het harde werk van enkele topambtenaren onder leiding van professor dr. R. Van Hooland van de Gentse Universiteit en stadssekretaris Chris Willems werpt zijn vruchten af. De fusie is bijna rimpelloos opgevangen in Aalst. Die opmerkelijke prestatie werd al naar waarde geschat door de makers van de TV-reeks «De gemeenten en de fusie». Hierin hebben Chris Willems en zijn medewerkers ruime belangstelling gekregen en werd van hun informatie en medewerking uitgebreid gebruik gemaakt. Op 26 april 1977 ging in Luik een studiedag door die werd georganiseerd door het Insti tuut Administratie-Universiteit. Weer was er de belangrijke medewerking van Aalst: Chris Willems hield er een diep gaande toespraak over «hoe het in Aalst allemaal gegroeid is» en burgemeester D'haese- leer had het over «Aalst van daag. verwezenl ij kingen en perspektieven». Met hen was een grote delegatie Aalsterse prominenten naar Luik getrok ken. Vooral de toespraak van Chris Willems dwong ieders aandacht en bewondering af: «Nieuwe gemeenten voor een beter beleid ?».Zij vormde me teen de inleiding voor een pa- neelgesprek. Hoe het groeide Vrij overzichtelijk bracht Chris Willems de geschiedenis van de fusie-organisatie zoals die door prof. Van Hooland en door hemzelf werd gerealiseerd. Al op 30 juni 1975 werd een studiereis ondernomen naar Brugge, waar toen al een grote fusie gebeurd was. Dat was meteen de start van een doel bewust werkschema. Chris Willems noemt het einde van 1975 en het begin van 1976 de «Eerste bezinningsfa- se». Het kwam erop aan de verschillende problemen die de fusie zouden meebrengen te onderkennen, te groeperen, te rangschikken. Begin 76 kwam men al tot een inventarisatie Alles wat aan in formatie ter beschikking stond in de te fusioneren gemeenten werd nauwkeurig verzameld en geklasseerd en overzichtelijk verwerkt tot een bruikbaar ge heel. Dan kwam de «Tweede Bezin- mngsfase» (eerste helft 1976). In deze periode werd gewerkt aan de opbouw van een nieuwe organisatiestruktuur. Het huis vestingsprobleem voor alle diensten was een probleem op zichzelfOok de herstrukture- ring van alle diensten was een noodzaak. Op 1 januari 1977 moesten alle diensten maximaal operatio neel zijn. In maart-juli 1976 werden zogenaamde «kleinere problemen» aangepakt: de verschillende adviesraden koördinatie van het politiereg- lement, de bewegwijzering in het dienstenkompleks en de administratieve taakverdeling en -aanduiding. In augustus-september 1976 had men al een globaal beeld van wat het worden móest en van wat het in de gegeven om standigheden zou kunnen wor den: de lichten stonden op groen voor de definitieve fusie voorbereiding. Vanaf september 76 kwamen dan de eindrapporten binnen van de talrijke werkgroepen, zodat eind 1976 de administra tie het produkt van zijn arbeid aan het toekomstige bestuurs- kollege kon voorleggen. Administratie en bestuur Het mag gezegd, in Aalst is een baanbrekend en uniek ekspiri- ment geslaagd. De administra tie heeft op eigen initiatief, los van wat.de verkiezingen zou den brengen, een pasklaar werkdokument afgeleverd aan het bestuur. Het is een voor Be lgië ongewone werkwijze. Wij zijn gewoon dat het bestuur aan de administratie opdrach ten geeft. Maar hiet in Aalst hadden zij de zaken realistisch bekeken: als men moest wach ten op bevelen van het bestuur, dan had men moeten wachten tot na de verkiezingen van ok tober 1976. Pas dan zou de nieuwe be- stuursmeerderheid bekend zijn. Welke chaos was het dan geworden En dat heeft de administratie zelf ingezien. En ernaar gehandeld. Metsukses. Burgemeester D'haeseleer Het kan gesteld worden dat burgemeester D'haeseleer be gon waar stadssekretaris Chris Willems geëindigd is. Nu komt de evaluatie van het voorberei dend werk. Burgemeester D'haeseleer zei in zijn toespraak hoe het tot nogtoe geworden is en hoe hij het in de toekomst ziet. Hij legde sterke nadruk op «dienstverlening». Hij brak een lans voor de decentralisatie van de dienstverlening en hij verklaarde veel belang te hech ten aan de statistieken over de evolutie van de dienstverlening in de verschillende diensteen- tra. En ernaar te handelen. Hij zei ook voorstander te zijn van een verregaande maar be geleide participatie van de bur gers. Daarvoor zijn er dt inspraak- en informatieverga deringen. En meteen kwam Ir op het punt van de informati Geslaagde realisaties waren o.a. de informatiebrochure, d stadsberichten en de hearing^ in de gefusioneerde gemeen ten, met huis-aan-huis uitnod gingen. De pers vindt hij et belangrijke spreekbuis van he bestuur naar de inwoners toe Wat zijn beleid betreft, maakt hij een duidelijk onderscheid tussen de bestuurlijke organi satie van de nieuwe fusie entiteit en de ambtelijke orga nisatie die door de uitbreiding geen moloch op lome voeten mag worden. Het is duidelijk dat de wil en de mogelijkheden aanwezig zijn in Aalst om van Groot-Aalst een leefbare gemeenschap te ma ken. Gh.H.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9