ONTEIGENINGSVOORSTELLEN VOOR RONSEVAALGRONDEN DOOR EIGENAARS AFGEWEZEN LEDE IN DE GREEP VAN LEUTE, LOL, GROL GRAP VREDERECHTER ZAL VERGELIJK VOORSTELLEN LIEFHEBBERSTORNOOI VAN LEDE HET 25-JARIGE BESTAAN STUDENTENKLUB OCHSENIA ril^rriei IQ? nmienking aan cL* ontvangst u "de (eed$e srurfanfentwenigtng ■"Moeder Ochseniawegens her vin van haar £5-jarig bestaan. W MOEDER O CHSENIA-LEDE KORTE HISTORIEK ^heo 10 - 20-5-77 - De Voorpost Vrederechter MOREELS, bijgestaan door hoofdgriffier VAN DEN BROECK en meetkundig schatter REDANT zullen op donderdag 26 mei e.k. een oplossing dienen te vinden voor het onteigeningskonflikt dat is ontstaan bij de uitvoering van het RONSEVAALPROJEKT. Te 10 uur in de voormiddag zullen zij zich ter plaatse begeven om de betrokkenen tot een verge lijk te bewegen. Dat het met verwerven van de nodige gronden voor het uitvoeren van de RONSEVAALVERKAVELING niet van een leien dakje zou lopen kon zich licht laten raden uit wat hieraan reeds vooraf is gegaan. De «VOORPOST»-lezers zul len zich zeker herinneren dat in dit weekblad reeds uitvoerig over deze «affaire» werd geschreven nu zowat een klein jaar geleden. De betrokken eigenaars kwamen toen reeds met hun mistevredenheid aanzetten ten aanzien van de wijze waarop de ganse zaak werd afgehandeld. Men kon zich inderdaad niet ontdoen van het gevoel dat hier op een onbegrijpelijk- nonchalante wijze werd omgesprongen met de werkelijke toestand, iaat staan dat er met het menselijke aspekt rekening zou zijn gehouden. (MISSCHIEN) SOCIAAL PROJEKT- (ZEKER)ON-SOCIALE ONTEIGENINGEN Zoals hier vroeger reeds werd gezegd, is gans het Ronse- vaalprojekt derwijze opgevat dat voor de verwezenlijking er van, heel wat aanliggende reeds bebouwde percelen die nen onteigend. Het opzet mag dan met een sociaal sausje zijn overgroten, het getuigt van heel wat minder sociale be kommernis als men het moei zaam verworven bezit van an deren een huis met een tuintje, zo maar, met een pennetrek op een plattegrond, mee gaat op nemen in een verkavelings- plan;en dit alleen blijkbaar om de gronden van de Familie Camu, die meer dan drie kwart van de totale verkaveling uit maken, ten volle voor dit projekt te kunnen benutten. Moet de gemeente nu persé een handje toesteken om privé-gronden zogenaamd te ontsluiten, vooral dan als minder invloed rijke gewone mensen het slach toffer worden van dit opzet. Als dan toch mocht blijken dat het geheel meer voordelen inhoudt voor de gemeenschap dan na delen, dan mag worden ver wacht dat van meetaf aan een behoorlijk onteigeningsvoor- stel zou zijn gedaan aan de be trokkenen. Het gaat niet op dat men in den beginne de mensen benadert met een voorstel a rato van 90 fr. per m2, om dan stelselmatig te gaan opbieden tot 100 en 120 fr. per m2 als de betrokkenen van de eerste maal niet «bijten». Het gaat niet op dat men zo maar de woon ruimte van de medeburgers kan afnemen om nadien te ge bruiken voor eenzelfde be stemming. Als dit dan toch niet anders zou kunnen, dan moet er zeker niet worden uitgepakt met onredelijke onteigenings bedragen, ook al kan men zich terzake wegsteken achter een officiële schatting door de dien sten van de registratie. Als de overheid, of in dit geval diege nen welke voor de overheid op treedt, uitsluitend om het eigen voordeel bekommerd is bij de verwerving van de nodige gronden, dan kan dit misschien in overeenstemming zijn met de «letter» van de wetgeving terzake maar zeker niet getui gen van 'n werkelijke demokra- tische beleidsinstelling. Men zét dergelijke projekten niet op zonder van meetaf a?n de be trokkenen erbij te halen en men pakt ook niet de betrokkenen stuk per stuk aan omdat zij al dus zwakker staan tegenover de gezagsdragers of hun afge vaardigden. Meer openheid en onderling, en gezamelijk, over leg met de mogelijk te onteige nen inwoners zou vanwege de overheid getuigd hebben van echte sociale bekommernis, van medemenselijkheid. Het zogeheten sociale opzet van het Ronsevaalprojekt kon er al leen maar aan geloofwaardig heid bij ingewonnen hebben. Het is nu aan de vrederechter om uit te maken wat hier het zwaarst doorweegt, wat recht vaardig is! De beste manier om dat ten aanzien van anderen op zijn juiste waarde te kunnen schatten is nog steeds zichzelf in eenzelfde situatie voorstel len. Wat zou U er van denken als morgen een stuk, de helft van uw tuin, van uw leef- en woonruimte zou worden afge nomen om straks als bouw grond te koop te worden aan geboden aan willekeurige ko pers. Als men weet dat bvb. de vorig jaar verkochte Erembo- degemse C.0.0-gronden aan de Brusselsesteenweg van de hand zijn gegaan voor niet minder dan 1.000 fr gemiddeld per m2, dan lijken ons bouw grondonteigening sbedragen van 120 fr per m2 al te onver- antwwoord. Hopelijk kan er op donderdag 26 mei e.k. een ver gelijk uit de bus komen wat voor de eigenaars van de nog te ory teigenen gronden redelijk en aanvaardbaar is. DE RONSEVAALVERKAVE- LING Om deze verkaveling te kun nen doorvoeren had men niet genoeg met alleen de gronden van de familie Camu hiervoor te verwerven. Aangezien deze gronden nergens aan de open bare weg aanliggen diende er op zijn minst uitgekeken naar ander aansluitende en mogelijk te onteigenen gronden die wel toegang verleenden tot de openbare weg. Om dan me teen nog verdere aansluitingen tot stand te kunnen brengen langs Hogeweg en Zavel werd dan maar beslist dat praktisch alle achterliggende gronden van de Ronsevaalstraat mede in het plan dienden opgeno men. Ook de woningen aan de Brusselsesteenweg, welke be doelde projektgronden omslui ten, zouden een flink stuk van hun achtertuin moeten afstaan om 't geheel af te ronden. De ontwerp-verkaveling «RON SEV AAL» zou in zijn uitvoering het uitgangspunt zijn van het kreëren van nieuwe ruimte voor sociale woningbouw: althans zo werd het genoemd toen later tot de verwerving van de no dige gronden diende overge gaan. Uit het B.P.A. dat destijds door de gemeente Erembode- gem met de grootste ge- heimdoenerij trouwenswerd opgesteld en voor uitvoering doorgespeeld naar de «Inter- kommunale Land van Aalst», evenmin als uit het definitieve aanlegplan van de «Interkom- munale», kan echter nergens worden opgemaakt dat het ganse ontwerp een sociaal ka rakter zou hebben. Er kan al leen worden opgemaakt dat deze gronden bouwrijp worden gemaakt door de aanleg van wegen en nutsvoorzieningen. Al worden op het desbetref fende ontwerpplan een hele reeks woningen ingeplant, toch maken deze ontwerpwoningen geen deel uit van het projekt zoals het door de Interkommu- nale wordt uitgevoerd. Waarom dan deze woningen mee op het plan zijn opgenomen is ons niet helemaal duidelijk tenzij het de bedoeling was om de zaken anders voor te stellen dan zij werkelijk zijn. Het gaat hier dui delijk om het bouwrijp maken van gronden om later in bouw- plekken beschikbaar te kunnen stellen en te koop aan te bie den. De uiteindelijke verkoop prijs dient echter nog te worden bepaald door de stad Aalst. Zelfs over de struktuur van de uiteindelijk bouwgrondkostprijs werd tot op heden in alle talen gezwegen. Wat deze prijs zal zijn is voorlopig nog niet uit te maken. Bij de toewijzing der bouwplekken aan de gegadig den zou men echter bepaalde kriteria in acht nemen. Ook over deze kriteria is alsnog evenmin iets konkreets bekend gemaakt. Misschien lag het in de bedoeling om met deze kri teria ten gepasten tijde alle kan ten op te kunnen en het nodige aantal partij-politieke «vrien- dendienstjens» te bewijzen. Het is trouwens te Erembode- gerrï een publiek geheim wie er van meetaf aan reeds in aan merking kwam voor deze toe- zeggingen;de grond was als het ware reeds verdeeld: van bij het begin. Het is voorlopig dus afwachten geblazen en uit kijken naar de wijze waarop het sociale aspekt van dit projekt duidelijker naar voren treedt. GEVOLGEN VAN ONTEIGENING WEGEN ZWAAR DOOR Het laat zich aanzien dat er in derdaad bij het opmaken van het B.P.A. destijds weinig of geen rekening is gehouden met de bestaande toestand. Vooral voor de te onteigenen gronden van de percelen aan de Brus selsesteenweg hield men dui delijk geen rekening met wat hier reeds van Rijkswege is voorbestemd. Voor de Brus selsesteenweg bestaat er met name een onteigeningsplan voor de verbreding van deze Rijksweg. Hierbij is de nieuwe rooilijn vastgelegd op 28m. van het midden van de weg. Dit be tekent dat binnen afzienbare tijd de eigenaars-bewoners dezer woningen hun huizen zul len zien afbreken. Door de ont eigeningen aan de achterkant, voor het Ronsevaalprojekt, zul len dezen dan in de onmoge lijkheid zijn om verder achteruit te bouwen doordat zij onvol doende bouwruimte over hou den. Onteigenen zou hier dus moeten betekenen, de moge lijkheid geven om elders een evenwaardige woongelegen heid te verwerven. Dit lijkt ons zeker niet mogelijk met de toe gekende bedragen voor deze gronden. Zo werden volgende bedragen voorgesteld: 19.000 fr aan Juffrouw LORIE voor an derhalve are ongeveer, 47.000 fr aan Mevr. CALLEBAUT voor bijna vier aren, 52.000 fr aan Mevr. CLAUS voor iets meer dan vier aren en 30.000 fr aan dhr. WAUTERS voor iets meer dan twee aren. Als men be den kt dat daarnaast, zoals voor Mevr. Callebaut, deze grond als moestuin wordt gebruikt voor de groentewinning dan besparen zij hierdoor alleen reeds per jaar, tegen de huidige groentenprijzen, minstens 30.000 fr. Zullen de gronden van deze mensen misschien toegewezen worden aan nog meereociaal behoeftigen? Kon men zich niet beperken tot en kele bouwplekken minder en aldus de huidige onverkwikke lijke situatie waarin al deze be trokkenen zich bevinden ver mijden. Een gelijkaardige vaststelling geldt trouwens evenzeer ten aanzien van de eigenaars aan de Ronsevaalstraat zelf. Daar werden zelfs vanwege deze ei genaars voorstellen gedaan om tot grondomruiling over te gaan, dus geld om geld als het ware, wat echter werd afgewe zen. Dit houdt dus in dat deze mensen hun grond onteigend zullen zien voor de bouw van een of twee woningen op de zelfde oppervlakte, tegen een vergoeding van 120 a 140 fr per m2 terwijl zijzelf elders op zijn minst voor een overeenstem mende bouwplek zeker 1.000 fr per m2 zullen moeten neertel len. Dit gaat al heel sterk op gelegaliseerde diefstal lijken en waar daar nog het woord SO CIAAL bij te pas komt mag Joost weten. De vraag blijft inderdaad of heel dit ontwerp wel het predikaat «sociaal» verdient. Men kan zich niet van het gevoel ont doen dat hier te onpas met het woord «sociaal» wordt ge schermd. Uit wat tot op heden is gebleken is gans het opzet verre van sociaal te noemen. De mogelijke kopers zullen trouwens vrij kunnen bouwen met keuze van eigen ontwerp en architekt. Of de gronden zelf aan de meest biedende zullen verkocht worden of tegen vast gesteld gelijke prijzen aan «uit gezochte» kandidaten is evenmin duidelijk. Het zou anders heel eenvoudig zijn om alsnog de sociale aspi raties, welke aan de basis van dit projekt zouden liggen, ge loofwaardig te maken door me teen de gronden- verkoopprijsstruktuur bekend te maken. In dit geval kan men de gronden hoogstens te koop aanbieden tegen de oorspron kelijke gemiddelde prijs van verwerving, verhoogd met de kosten van wegenaanleg, uit rusting en infrastruktuur. Misschien zou dit allemaal dui delijker worden als men me teen ook bekend zou maken wie als financiers van deze overheidsinitiatieven mede ge ïnteresseerd zijn in 'n «optima le» uitwerking. Eens te meer ziet het er naar uit dat de demo- kratisch verkozen bestuursor ganen maar al te makkelijk hun bevoegdheden afstaan aan in stellingen welke nog amper op demokratische wijze kunnen gekontroleerd worden. Hierdoor gaan onmiskenbaar duidelijk andere belangen doorwegen dan de gewone levensnoodza kelijke belangen van de enke ling, die uiteindelijk de gemeen schap uitmaken en die met veel en hard werken en sparen er in geslaagd is om een woning te verwervenin de hoop deze voor de rest van zijn leven te mogen behouden. E.V. Vorige zaterdag is dan het liefhebbersvoetbaltornooi van de gemeente Lede van start gelopen. Reeds drie matchen werden gespeeld. UITSLAGEN Sparta Wanzele - Sormvogels Lede 5-2 Leeuwerik Lede - FC Oordegem 3-1 Kanaries - Ronkenburg 3-1 Nog te spelen wedstrijden Zaterdag 21 mei om 15 uur. FC Heipias - FC Reisduif Zondag 22 mei om 15 uur: Stormvogels Lede - Stormvogels Papegem FC Ronkenburg - FC 't Vatjen Zaterdag 28 mei om 15 uur: 't Vatjen - FC Kanaries Volgende week zult U hier naast de uitslagen, eveneens de stan den van iedere reeks vinden. MOND.G. Voor de zoveelste keer, het is bijna niet meer te tellen, reed een wagende voorgevel van dit huis stuk (EL) Zondag 15 mei vierde de Leedse studentenklub «Ochsenia» zijn 25-jarig bestaan. Ondanks de minder gunstige datum (1ste, plechtige en andere kommunies...) werd het een sukses over de hele lijn. Ongeveer 50 oud-studenten, eks-Ochsenia-leden, waren opgekomen om dat jubileum te vieren. Vrouw en kinderen werden vergeten. Plons in de feestvreugde! De dag begon met het bijwonen van de 10-uur mis. Zelfs diegenen die geen simpatie meer op kunnen brengen voor pastoren, dekens enz. of die allergisch zijn voor kerken waren opgekomen en werkten hun aangegroeide afkeer voor dergelijke zaken weg en kwamen naar de mis. Het werd een drie kwartier lange aangelegen heid. Toen we dan buiten kwamen werden wij verwelkomd met ccn serenade van de Leedse harmonie met heup-been-bil- borsten huppelingen van de plaatselijke majoretten. Er werd beweerd dat dat niet in het plan verwerkt was. maar het was graag meegenomen. Na die show van fanfare en majoretten, trok de hele groep naar het Kultureel Centrum waar de gemeente de feestelingen een receptie aan bood. Burgemeester Gravez no digde de feestelingen uit om plaats te nemen en samen met de aanwezige schepenen Minnebo, Noel. De Paepe, Grepdon, en public-relationsman Jules Henderickx het «officiële» ge deelte af te werken. Burgervader Gravez verwelkomde de feeste lingen. en gaf toen het woord over aan Jules Henderickx. gemeenteraadslid en zelf ex- Ochsenia-lid. Deze kon rijkelijk putten uit eigen ervaringen in Leuven en Gent met Leedse Ochsenia-figuren en natuurlijk ook uit de plaatselijke eksploten van de Ochsenia-klub. Hierop nam de huidige preses en initiatiefnemer van de viering. Mon De Gendt het woord. Dat betekende dan ook het einde van het «officiële» gedeelte en meteen de start van het «studen tikoze». In het Kultureel Cen trum klonken enkele kulturele liederen, ook wel on-kulturele. oude herinneringen werden op gehaald en toen het moment gekomen was om het volgende punt op het programma af te werken, was iedereen «in vorm». De persmensen kregen de gele genheid om hun werk te doen. Er waren nauwelijks trappen genoeg aan het Kultureel Cen trum om iedereen vast te laten leggen via de lenzen van de fotografen, maar met wat goeie wil kwam het wel in orde. De laatste klik en glimlach naar het vogeltje, waren meteen de start voor punt «Historisch bezoek aan dat gedeelte van Lede». Die vele kafees die een belangrijke rol gespeeld hebben in het bestaan van de klub werden grondig bezocht. Ook de Eerwaarde heer deken kreeg, traditiegetrouw, een be- zoek-van-op-straat. Hem werd een gepaste muzikale ode ge bracht. Alles verliep nog volgens schema: tegen half drie werd het eindstation bereikt: Afspanning «Bonte Os». De rode loper lag uit. Al zingend en dansend, blijkbaar al onder «indruk», viel de hele bende binnen in het gastvrije lokaal. Enkele leden met heimwee naar het verleden probeerden de loper te verleggen naar het oude kleine kafeetje. maar die poging werd drastisch verijdeld. Nog veel oud-leden hebben duidelijk mooie herin neringen aan dat uniek gezellig Het -zilveren- blad in het Gouden Boek van de gemeente Lede. 1 historisch dokument (EL) jopi kafeetje. Een kantus-klub-diner was wel het hoogtepunt van deze dag. Er werd gegeten, gezongen en alles was ingekaderd in een grandioze klubzitting. Er werd gezongen, gesalamanderd, ge dronken. gespeeched. gelachen. gedanst, gerotst. gebotst. Tot| de late (vroege) uurtjes. A( eks-kommilito moet men to< geven: een student moet eo sterk gestel hebben. Het studei tenleven moet hard zijn... GH.lj Het humeur op groen bij de hele groep vierders. Een 25-jarig bestaan laat je uiteraard i voorbijgaan (EL) zo o Stichting: Goede Vrijdag 1952. Initiatiefnemers: Walter en Geert Daelman en Gerard Goeman. Eerste klub vond plaats in kafee «De Halve Maan». De klub kreegde naam «De Gilde» en het lied «De Gilde viert...» werd klublied. Ongeveer 20 leden namen deel aan de eerste aktiviteiten. Enige tijd later viel de hele bende binnen in afspanning «De Bonte Os» waar ze ontvangen werden door de uiterst gastvrije baas Oscar. Meteen had de klub een tehuis. De naam werd veranderd in «Ochsenia». In 1956 werd uitgepakt met een ongewoon origineel idee: Wijnfeesten. De allereerste Wijnfeesten gingen door in de hol van «De Bonte Os». Al het volgende jaar moest gezocht worden naar een grotere tuin, want het sukses was zo groot dat de tuin van «De Bonte Os» te klein was. De ongewone veelvuldige navolgingen van dergelijk feest en de onbetrouwbaarheid van het Belgische weer dwongen de organisatoren ermee te stoppen. In 1961 richtten enkele oud-klublcdcn de «Molenberger Blaaskapelle» op: een groep muzikale ex-studenten, steeds bereid om studentikoze aktiviteiten met hun muzikale prestaties op te luisteren. In de marge van het Ochsenia-studentenleven. werd aktief meegewerkt aan de werking van .Open Kring». Volgens de toen fungerende preses Wilfried Lanckman: een initiatief om «onbekende kunstenaars onderdak te verlenen en hen aldus de gelegenheid te geven zich naar het publiek te richten met hun penseel- of pennevruchten». In de woelige studentenperiode van het late 60-er decennium is een hiaat ontstaan in de studentenbeweging. De draad werd opnieuw opgenomen door ,'ois Bliki. en de huidige preses. Mon De Gendt. zorgt ervoor dat de studentikoziteit voorlopig niet verdwijnt uit het Leedse beeld GH.H. ten

De Voorpost | 1977 | | pagina 10