HERDENKINGSTENTOONSTELLING «FONS SINGELIJN»: PIËTEITSVOL HERBELEVEN EUROSONG 1977 TWEEJAARLIJKSE KOMPETITIEVE POSTZEGELTENTOONSTELLING MARKT, JAARMARKT EN MUZIEKFESTIVAL TE MELDERT 14 - 20-5-77 - De Voorpost Een zo groot iemand, een karaktersterke maar eenvoudige man, Fons Singelijn, belichten in een huldetentoonstelling, is een gemakkelijke en tevens een enorme moeilijke taak. Paradok saal klinkt het wel. De rijke verscheidenheid van taken en bezigheden, hobby's, opdrachten en opgaven die de dagelijkse dag van Fons Singelijn vulden, zorgden op zich zelf voor een onnoemelijk rijke verscheidenheid aan tentoonstellingsmateriaal. Al deze stukken opsporen, samenbrengen, katalogeren en schikken, kortom er een huldetentoonstelling «Fons Singe lijn» mee opbouwen, bleek een enorme opgave te zijn. Immers, er was maar een alternatief: een piëteitsvolle, rijk aan inhoud, een waardiae sfeer scheppen rondom de figuur van Fons. Fons Singelijn in woord maar in beeld, 'n Geslaagd tentoonstellingsbeeld dat onmid dellijk de vraag doet rijzen: hoe kultureel en folkloristisch rijk was Fons Singelijn wel? Hoe groot was zijn menselijke werkkracht? Kon hij meer, harder, opportuner met tijd en mensen omgaan dan ieder ander? 't Blijven vragen. De huldetentoonstelling geeft een porachtig antwoord, de mogelijkheid om Fons Singelijn nog beter te leren kennen, de zekerheid dat werkkracht, vriendschap, breeddenkendheid en bekommernis om Aalst, harmonisch kunnen leven in één en 't zelfde mensenhart. In deze tentoonstelling, een lofzang op duizend symboli sche werkuren van Fons, leeft hij voort. Philatelia Alosta, dank U. IEDEREEN KENDE FONS EN TOCH... Fons Singelijn werd te Aalst gebo ren op 20 februari 1923 Hij be haalde het diploma Lager Middel baar'Onderwijs aan het Koninklijk Atheneum te Aalst, van dan at sloeg Fons de richting in van het kunstonderwijs en achtereenvol gens behaalde hij het diploma van Onderwijs in de Bouwkunde, de Eerste Prijs en hetZilveren Ereme taal in het vijfde jaar (Houtsnijden en samenstellen in de afdeling beeldhouwen) en in 1946 't diploma van architekt aan de Koninklijke Akademie S.K. Antwerpen. Gedu rende vijf jaar liep Fons Singelijn Voor de eerste maal, ter gelegenheid van de herdenkings tentoonstelling, Fons Singelijn, werden op het Aalsterse stadhuis, de prijzen uitgereikt van de eerste «Schaal rons Singelijn»», een tweejaarlijkse kompetitieve postzegelten toonstelling. Volgende filatelistische kringen namen er aan deel: de Postzegelkringen «Dendria», «De Rode Postzegel», «Rosa Luxemburg», «Fila», «Dirk Martens», «Philatelia Alosta». De Neve Ivo en Kraft Ellen, niet aangesloten bij een of andere kring, stelden ook zegels tentoon. De uitslag luidde als volgt 1. Van Den Berghe Robert (Philatelia (Alosta) met de reeks: postgetuigen van onze taaiperikelen. (80 procent van de punten). 2. Van Den Bossche Oscar (Philatelia Alosta) met de reeks: De Belgische Rolze- gels. (79 procent) 3. Van Brabant Jo (Philate lia Alosta) met de reeks: De Rode Kruis Postdienst van Jersey en Guernsey 1940-45 (78 procent) en De Meerleer Marcel (Fila) met de reeks: Belg ie 1849-1900 (78 pro cent Coppens Benny (Phila telia Alosta) met de reeks: Poststempels Aalst (78 pro cent 6. De Vogelaere Antoon (Philatelia Alosta) met de zeer originele reeks: Con trasten (77 procent) 7. Van Cauter Gustaaf (Phi latelia Alosta) met de reeksSlovenië (75 procent) 8. Hoste Clemens (Philate lia Alosta) met de reeks: Bloedtransfusie (70 pro cent). 9. Demaret Frangois (Den dria) met de reeks: Be roemdheden (64 procent) 10. De Keyser Felix (Phila telia Alosta) met de reeks: Muziek in Polen (62 pro cent. 11. De Neve Marcel: (Rosa Luxemburg) met de reeks: Nobelprijswinaars (60 pro cent) 12. Van den Abbeele Frans (Philatelia Alosta) met de reeks: Bloemen en Orchi deeën (59 procent) 13. Nickës Gunfher (Den dria) met de reeks: Nato- Navo-Otan (58 procent. 14. Buiten wedstrijd werd een speciale vermelding ge geven voor Keymeulen Gustaaf voor de reeks: In memoriam Fons Singelijn. Hij kon echter niet geklas seerd worden, daar zijn reeks niet volgens filatel istische normen was op gebouwd. De laureaten werden be dacht met een mooi herin neringsgeschenk. De Voor zitter van de jury feliciteer de alle deelnemers en ver klaarde dat de postzegel tentoonstelling met dertig deelnemers, volledig ge slaagd mocht genoemd worden zowel wat kwanti teit als kwaliteit betreft. Een prachtig initiatief dat alle lof verdient. K. De Naeyer Voor het voltallig schepencollege en een talrijk opgekomen menigte belangstellenden opende burgemeester D'haeseleer de huldetentoonstelling, (EL) Bob Van Den Berghe in een xvoord over de schaal Fons Singelijn. (EL) stage bij architekt Antoon Blanc- kaert. Sinds 1951 was hij leraar Bouwkunde in de afdeling Hoger- en Voortgezet Onderwijs met be perkt leerplan Sinds 1953 leraar Binnenhuisrichting en Akwarel- schiideren in het Hoger Secundair Onderwijs (daglessen). In 1973 werd Fons Singelijn waarnemend direkteur aan de school voor Socio-Kulturele Promotie. Als me destichter en bestuurslid van B.O.L.A.S.K.A. (1946) werd hij in 1961 voorzitter van deze Bond van oudleerlingen der Akademie voor Schone Kunsten-Aalst. Zijn atelier aan de Moorselbaan is nu de stille getuige van zijn daad werkelijke kreativiteit en rende rende werkkracht. HOE RIJK OOK WOORDEN ZIJN... In het mooie kader van het Oud- Hospitaal, realiseerde Philatelia Alosta in samenwerking met di verse verenigingen dit sfeervol huldebetoon. Robert Van Den Ber ghe verklaarde in zijn openings woord dat dit opzei een muemjrc start had gekend. Het waarom van deze realisatie7 Het is een wens van Fons zelf. Hij zelf zou het ook voor ieder ander hebben gedaan. Als ideale, vooruitstrevende ver zamelaar werd hij al vlug expolei- der van Philatelia Alosta. Hij kre- ëerde meerderheidsstempels. Een van zijn doelstellingen was: iedere verzamelaar leren tentoonstellen. Voor de kompetitieve tentoonstelling «Schaal Fons Singelijn» werd be roep gedaan op drie neutrale jury leden: De Heer De Vos, Eerste On dervoorzitter van de Koninklijke Landsbond voor Postzegelverza melaars, de Heer Van Compenolle Voorzitter van de Lokërense Filate listenvereniging. Voorzitter Van Den Berghe dankte al de mede werkers en de milde schenkers van giften voorde «Schaal Fons Singe lijn». Zijn zeer bijzondere dank ging uit naar Mevrouw Singelijn zelf. Ze ontving als eerste, de uniek ge slaagde herinneringsmedaille, ontworpen door de Aalsterse kun stenaar Alfons Huylebroeck en uit gevoerd door Jos Bikkems. Bur gemeester D'haeseleer vertolkte de gevoelends van alle aanwezige vrienden en verklaarde de hulde tentoonstelling voor geopend. La ter op de avond, ter gelegenheid van de prijsuitdeling van de kompe titieve wedstrijd sprak de burge meester de volgende rede uit over «zijn» vriend, «onze» vriend, de fila telist Fons Singelijn FONS SINGELIJN IN BEELD Doorheen de ganse tentoonstelling liep de werkkracht, de kreativiteit en het genomen initiatief van Fons Singelijn als een onzichtbare lei draad Met persartikels, foto's, schil derijen, beeldhouwwerken, plan nen, ontwerpen, brieven, karnava- leske voorwerpen, postzegels, en nog zoveel meer, werd een volle dige evokatie gegeven van een enorme rijke levenswerk De ganse tentoonstelling belichtte Fons Singelijn op een zevental manieren: als architekt. zijn studie reizen, schilderen en beeldhou wen, de filatelie, het stedelijk feest- komitee met Fons als centrale fi guur, op politiek gebied, op soci aal gebied, op sportiet gebied. Als ARCHITEKT kreeg hij heel wat opdrachten en realiseerde hij een massa uitvoeringen: het Helden monument te Oudegem, de Werf- kapel te Aalst met inbegrip van de volledige interieurstudie, het ver bouwen van de Lagere School te Oudegem. De nieuwbouw van de Lagere Meisjesschool, Binnen straat te Aalst. Ook hier deed hij de volledige interieurstudie. Nadien werd in dezelfde school nog een verdieping bijgebouwd. In samen werking met architekt D Van Mal- deren werden de plannen ontwor pen voor de Rijks Technische School. Er werd op hem beroep gedaan als architekt voor onder meer: het internaat van Koninklijk Atheneum, de gebouwen van de Fröbelafdeling (uitgevoerd) van de Rijksmiddelbare Meisjesschool te Denderleeuw, een agentschapge bouw met appartementen voor A.S.L K.-Aalst en voor tal van pri vaat gebouwen, sociale woningen, landhuizen Fons Singelijn ont wierp ook plannen voor boerderij en, slachthuizen voor pluimvee in dustriële gebouwen en bioscoop zalen. Heel wat binnenhuisinrich tingen werden door hem gereali seerd. Fons Singelijn werd bekroond in verschillende wedstrijden. Zijn pro- jekten van de Werfkapel (in sa menwerking met architekt S. De Neef) het Heldenmonument te Ou degem (uitwerking in samenwer king met beeldhouwer Jos De Dec ker) en het projekt Schouwburgkompleks-Aalst (vier projekten werden gelijk als laureaat gerangschikt) werden bekroond. In verband met zijn beroep ondernam Fons heel wat studiereizen onder meer naar Nederland. Frankrijk, Duitsland. Oostenrijk, Joegoslavië. Turkije, Griekenland, Italië, Spanje. Andorra en Rusland Zijn akwarel- len herinneren vaak aan deze rei zen. Zijn voorliefde voor de primi tieve kunst komt het duidelijkst tot uiting in de reeks MASKERS van zijn hand. De meeste maskers met prachtige reliëf- en kleureffekten werden gemaakt met wascogrond- stoffen, een bepaalde wegkrab- techniek die dan uiteindelijk weer wordt aan- en ingevuld. In verband met zijn voorliefde met het thema «maskers» hield hij meerdere voordrachten. Zijn akwarellen ge tuigen van een enorme kleurenfee- ling en zin voor kompositie en na tuurlijk aanvoelen. Naast zijn hobby schilderen en beeldhouwen (er was ook een prachtig jeugdwerk te zien: MASKER, zeer rijk aan re liëf en suggestieve lijnen) is zijn hobby FILATELIE een ontmoeting op zichzelf. Als voorzitter van het expokomitee Philatelia Alosta be geleidde hij vele filatelisten tot ver volmaking en zette meerdere van zijn vrienden aan om deel te nemen aan al dan niet kompetitieve ten toonstellingen. Het tema dat hem in de schilder- en beeldhouwkunst als obsedeerde kreeg ook hier een «unieke» gestalte. Deze verzame ling werd nationaal en internatio naal onderscheiden. Hij vond nog de tijd om meerdere fel opgemerkte persartikels te schrijven over de fi- latilie. De ontwerpen van gelegen heidsstempels en herinnerings- luxebladen voor de universiteiten van Gent en Luik en voor de ten- toonstellng «helpende Handen» waren van zijn hand. Fons Singelijn leverde ook zeer verdiensterlijke bijdrage bij het inrichten van de na tionale kompetitieve. tematische tentoonstelling te Aalst «Alosta 1970», alsook aan het toenmalig gehouden symposium. Hoe rijk zijn kennis van de filatelie was en hoe groot zijn inzet, moge het volgende overzicht van deelname aan ten toonstellingen laten blijken. Brussel «Post-Phila 1969» Aalst (herhaalde malen) Mere-Serskamp-Wieze-Herzele Sleidinge (dag van de postze gel 1970) Nationale kompetitieve ten toonstelling te Aalst «Alosta 1970» (zilveren ere-metaal) Provinciale kompetitieve ten toonstelling te Gent 1972, verza meling opgenomen in het Ere- Park. Internationale kompetitieve ten toonstelling te Brussel «Belgica 1972» (Bronzen ere-metaal) Internationale kompetitieve ten toonstelling te Posnan «Polska 1973» (verzilverd bronzen ere metaal). Er waren 1.250 deelne-. mers Gent 1973: Speciaal uitgeno digd als Ere-gast. Internationale Espagne 1975- diploma Thematische tentoonstelling te Gel (brons) Internationale kompetitieve ten toonstelling «Intemaba 1974» te Bazel (Brons) Internationale kompetitieveten- toonstelling «Themabelga 1975» (verzilverd Bronzen ere-metaal) Fons Singelijn beoefende ook de ATLETIEKSPORT en niet zonder enige verdiensten. Op 4 maart 1937 werd hij lid van de Atletiekklub Eendracht Aalst. Hij beoefende gedurende een aantal jaren het speer- en schijfwerpen Zijn atle- tiekspecialiteit was wel 90 en 110 meter horden. In deze specialiteit werd hij Kampioen der België in de kategorie Scholieren. In 1941 hielp hij «Mijbeek Atletiekklub» stichten. In 1952 werd hij opgenomen in het bestuur van de klub en vereremerkt met de bronzen bondsmedaille voor bewezen diensten. Uit de ten toonstelling bleek ook de POLITIEK-SOCIALE INZET van Fons Singelijn. Zijn interesse om vat heel wat sociale aspekten van de maatschappij. De jeugdproble matiek sprak hem sterk aan en sinds 1969 was hij lid van het Jeugdbeschermingskomitee van het Gerechtelijk Arrondissement Oudenaarde. Sinds 1973 was hij lid van het Komitee van het Gerechte lijk Arrondissement Dendermonde en in 1974 werd hij ondervoorzitter van hetzelfde Komitee. Politiek ge zien was hij iemand met een enorme werkkracht, die nooit de honderd procent beloning heeft mogen smaken door effektief ver kozen te worden. Fons Singelijn was senator-opvolger, sekretaris van de P.V.V. -Arrondissement Aalst, lid van het Algemeen Hoofd bestuur Liberaal Vlaams Verbond, lid van het Hoofdbestuur P.V.V.- Oost-Vlaanderen, bestuurslid Li beraal Syndikaat-Onderwijs en di- rektieïd van 1 instituut voor Volks opleiding en Kadervervolmaking. Wanneer men Fons Singelijn in woord en beeld terug herbeleeft, stelt men zich de vraag hoe en wanneer kon dat allemaal. Dat Fons Singelijn een markante rol heeft gespeeld op KARNAVAL- GEBIED en in de schoot van het Stedelijk Feestkomitee hoeft nau welijks een betoog. Op de tentoon stelling lagen er zelfs ontwerpen voor Prins Kamavalkostumes, ontwerpen en uitvoeringen van karnavalmedailles, aandenken en motieven in verband met feestelijk heden van diverse aard. Fons Sin gelijn was de promotor van de Prin- selycke Camavalcaemere der Aloude Kayserlycke Stede tot Aelst en van het Aalsters Karnavalver- bond. Hij stimuleerde ook het initia tief dat verschillende leden van karnavalverenigingen lessen vol gen aan de Akademie en zich be kwamen in het ontwerpen van schaal-modellen voor praalwa gens en de daarbij horende «kop pen» van bekende karnavalfiguren. Hel wat mensen volgden reeds een Schilderwerk op de huldetentoonstelling van Fons Singelijn. (E kursus letterschilderen op zijn aan raden. Mede door zijn inzet steeg het artistieke peil van de Aalsterse kamavalstöet, hij zorgde er tevens voordat het Stedelijk Feestkomitee tweemaal per jaar een nationale wedstrijd uitschrijft voor een affiche met als tema's: Karnaval en Jaarbeurs-Aalst. De grote verdienste van de ten toonstelling was, juist al dit voor gaande. in een voor vrienden en kennissen aanvaardbare be liteit om te zetten. Inrichters, l J tiefnemers en medewerkers lerlei gebied slaagden won in dit opzet. Na de rondleidi de aanwezige personaliteite op het Stadhuis een plechti ceptie gehouden. Hier werd ae uitslag van de Schaal Fo gelijn bekend gemaakt. K.De Samen met de Vrouwengilde, de VVielerklub «Het (louden Wi ns de K.O.M. richtte de Fanfare St.-Cecilia verleden week-cn|rt< reeks festiviteiten in. De markt zelf was geschoeid op het klassieke patroon van een we kelijkse markt, enigszins afge remd door het druilerige weder dat later evenwel verbeterde. Op de jaarmarkt was nogal be langstelling. We zagen er een tien tal paarden, pony's, honden van allerlei ras en katten, kippen, ko nijnen, duiven, zeeralten en een geit. De juryleden met Jean Van den Cruyce. JosCarlé. Silveer Philips, Gaston Van den Broeck en Kamiel Roggeman hadden dan ook hun handen vol om tot een flinke rangschikking te komen want er waren met minder dan 10.000 F aan prijzen te verdienen en boven dien had elk deelnemer prijs. Plas Mario behaalde met 3 paar den de eerste prijs en schoot daar mede de oppergaaiOok verleden jaar was Mario bij de koppi Tevens werd een tombola j den met als prijzen o.a. een een biggetje en een geit. Winnende nummers ofr 177 640 225 124 855 483 61 221 830 645 156 172 343 Op zaterdag was er dan nodes zaal een Thé-Dansant met rd bar en zondag zou het muzi nc tival plaats hebben. Be| >g\ maatschappijen gaven fori ral een andere stuurde ge woo: ep kat zodat dan maar met één sv< Meldert en een deel werd rondgegaan. Onder de leiding van hun nifcy jonge dirigent werden dan zaal enkele marsen en eet gespeeld waarbij werd opgi dat de Fanfare een nieuw heeft genomen. bii

De Voorpost | 1977 | | pagina 14