St ura in Vorst-Nationaal: superprofessionee 20 JAAR WILL TURA er f ude; jaaj Ratig jaar staat Will Tura op de Vlaamse showplanken. Het is zonder twijfel een gratie, maar uniek is het vast niet. Wat voor ons Vlaamse land echter wel uniek is, 'n7eltWIII Tura reeds vijftien jaar helemaal aan de top van de showbiss in ons kleine t (c staat. Al die jaren zet Will de hits op een rijtje. Sinds 'Eenzaam zonder jou' kenikten al de singles die Will Tura op de markt bracht de hit-parade. Het werden B' J!waar allemaal 9een knallers, maar compleet floppen deed er geen enkele. Will: Vlaanderen kan je je dat niet permitteren. Kijk groten als Aznavour en Bécaud en in Frankrijk soms jaren na mekaar geen plaat en dan plots weer een hit. Ik bh dat zoiets in Vlaanderen compleet onmogelijk is.» Waar liggen nu precies de Iken van het succes voor deze charmante man uit Veurne. Waarom Is hij lagd enzljnzovele anderen met evenveel, of misschien meer, talent mislukt. Na pMg jaar kan Arthur Blanckaert voldoende afstand nemen van zijn vak om het k>'lneen Will Tura samen met ons even door te lichten. OJiER nge Arthur Blanckaert als kind slechts één n: 'beroepsmuzikant ..ABn'. Samen met broer ^jtoen al) rotste Will van ie zang- naar de an- ^ylerochetwedstrijd en 'racht hem uiteindelijk Bru^tact met de Brusselse ne |producer Jacques ir. «Dat was voor mij s hJijk de grote start. Klu- i dieeft mij in feite ge- ;aHHij was een enorm 'asAnijnheer. Ik zong oor rus «elijk eigen bewerkin- an hits van Presley en Paul Anka, die toen mijn grote idolen waren. 'Bye, bye love', en 'Ampola' wa ren zowat mijn eerste kleine suksesjes. Op een bepaald ogenblik zegt Jacques Klu- ger me dat het echt moeilijk wordt om voor mij nog een geschikt nummer te vinden. 'Kan je niet zelf proberen een melodietje te schrijven. We vinden dan later wel een gepaste tekst' aldus Jac ques. Ik had toen al ettelijke melodietjes geschreven, maar durfde ze eigenlijk aan niemand voor te stellen. Toen heb ik heter toch maar Sandy prutsend aan vaders gitaar: een prettig lawaai BfClaudine Merckx kwamen vriend Tura bezoeken in Vorst. op gewaagd en het was me teen roos. Dat was het begin van alles. Wellicht het be langrijkste moment uit mijn hele loopbaan. COMPONIST Een opsomming geven van de Tura hits is onbegonnen werk. Bij ieder optreden brengt Will Tura een pot pourri van zijn voornaamste successen en dan is het ap plaus omzeggens niet uit de lucht. Bijna allemaal zijn het composities van Will zelf maar ook Leo Caerts en Jean Kluger, zoon van de overleden Jacques deden hun duit in het zakje. Will begon ook voor ande ren te componeren. In eigen land danken Marva en Jimmy Frey diverse hits aan Will. Robert Cogoi haalde een enorme hit in Wallonië met het Tura nummer 'Je me sens seul'. Internationale groten als Malcolm Roberts en Catha- rina Valente namen num mers van Will op. Het is ei genlijk zonderling waarom iemand die bij ons zo een immens succes kent, die zelfs internationaal als componist naam maakt, in feite toch nooit carrière maakt in het buitenland. Voor Will is de oorzaak dui delijk: «Ofwel opteer je voor een carrière in eigen land ofwel spits je je toe op het buitenland. De twee samen gaat niet. Als je het in het buitenland wil waarmaken moet je soms weken en zelfs maanden in het buiten land vertoeven. Dat bete kent geen optredens in Bel- giè, geen promotie, geen platen en natuurlijk een se rieus financieel verlies. Ik ben ooit naar Engeland ge- Pa en ma Blancquaert volgen aandachtig de prestaties van zoon Arthur «Will» Tura. de naam waardig zijn. Ons landje is te klein, de marktte beperkt en de concurrentie te groot. Hier moet je alles zelf in handen nemen. Dat heb ik gedaan van bij de start. Enkel Staf stond altijd naast mij. In de beginpe riode was hij de man die me steeds aanmoedigde en me over mijn tegenslagen heen hielp. Later werd hij mijn vaste technieker, de man die zorgde dat alles feilloos verliep op de optredens. Nog later is hij zich dan met de contracten gaan bezig houden. Staf is ook het schild voor Will Tura, de man die de schokken op vangt. Voor het secretariaat heeft Will nu zijn schoonzus bouwd als vrijgezel. Het gros van zijn fans behoorde zeker tot het vrouwelijk ge slacht en jarenlang werd Will beschouwd als één der meest begeerde vrijgezel len van ons land. Wanneer Will een zestal jaren terug in het huwelijk treedt is dat voor vele insiders dan ook het begin van het einde. 'De fans zouden hem nu in grote getale de rug toekeren en het eind van het Tura rijk was nakend'. Wat een ver gissing! De populariteit van Will Tura groeide nog. Will: «Meteen was het bewijs ge leverd dat mijn publiek heel wat volwassener van men taliteit was dan men ver moedde. Mijn huwelijk was zou tegen hebben dat zijn kinderen eveneens de showbiss zouden intrekken. «Het zou van mijn kant niet erg fair zijn tegenover mijn- vak indien ik mijn kinderen zou verbieden er hun weg eveneens in te maken. Toch wil ik er hen evenmin naar toe drijven. Ik hoop dat mijn kinderen goeie mensen worden en dat zij talent hebben. Waarop dat talent zich zal toespitsen is veel minder belangrijk en laat ik volkomen aan hen over. TOEKOMST De toekomst in de Vlaamse showbiss ziet Will helemaal niet rooskleurig. Begrijp me goed, ik ben wellicht de roepen door de man die Tom Jones en Humperdinck heeft gelanceerd. Hij deed mij een serie voorstellen die werkelijk verleidelijk waren. Toen ik hem echter om ga ranties vroeg, kon hij mij geen enkele geven. Ik heb hem dan geantwoord: «In Vlaanderen heb ik zowat 150 optredens op een jaar. Ik heb dus heel wat te ver liezen.» Met de spreuk van 'die ene vogel in de hand', voor ogen heb ik hem be dankt om zijn voorstellen en het eerste vliegtuig terug naar Brussel genomen. SICILIANEN Will Tura heeft in feite nooit een manager gehad. De enige man die zich 100% met zijn loopbaan heeft be zig gehouden is broer Staf. «Het is werkelijk onvoor stelbaar wat ik aan Staf te danken heb reeds van in de beginperiode. In België be staan geen managers die Will Tura's echtgenote Jenny blijft een even vurig supporter. Ook Wills schoonma was van de partij in Anita ingeschakeld. Zij is de vrouw van Jean Marie, de jongste telg uit het gezin Blanckaert. «Inderdaad lacht Will, wij zijn zowat als de Siciiianen, we hebben een enorm sterk familiege voel. Dat betekent niet dat we nooit eens van mening verschillen maar als het erop aankomt vormen we front. Die familiale steun is zonder twijfel ook één van de steunpilaren van mijn twintigjarige carrière ge weest.» GEHUWD Will heeft zijn carrière opge- geen geheim maar ik heb er ook nooit tekoop met gelo pen. Jenny is in de eerste plaats mijn vrouw en de moeder van mijn kinderen. Zij is in die rol erg gelukkig en ik probeer mijn familiaal leven en mijn werk zoveel mogelijk uit mekaar te hou den. Dat is mij tot vandaag wonderwel gelukt. Ik geloof dat daar de hele verklaring zit voor het aanvaarden van mijn huwelijk door mijn fans. Will heeft twee kinderen David en Sandy. Hun toe komst ligt hem zeer nauw aan het hart zoals bij elke vader. Of Will er bezwaar laatste die zou mogen kla gen. Ik heb nog goed mijn werk en ook van de promo tie mag ik niet klagen. De houding die onze televisie tegenover de Vlaamse showbiss in het algemeen aanneemt is echter abomi nabel. Men maakt de stiel gewoon kapot door alles wat Vlaams is systematisch te weren van het scherm. We kunnen alleen maar ho pen dat die houding in de nabije toekomst veranderd anders zal een flink deel van de Vlaamse showbiss spoedig afsterven. MARC HEYMANS EMIEL VERMEIR David en Sandy krijgen van Will de eerste gitaarinitiatie

De Voorpost | 1977 | | pagina 23